تکنیک‌ها و روش‌های تغییر سایز آلت تناسلی و عوارض آن

آیا تاکنون وسوسه شده‌اید که از ابزارها و روش‌هایی که مدعی تغییر اندازه‌ی آلت تناسلی مردانه هستند، استفاده کنید؟ در این مقاله این ادعاها را بررسی خواهیم کرد و درباره‌ی حقیقت این موضوع و همچنین تاثیر و عوارض آن‌ها صحبت می‌کنیم.

اندازه‌ی آلت تناسلی: اندازه‌ی طبیعی و غیر طبیعی آلت تناسلی چه قدر است؟

ترس از اینکه آلت تناسلی کوچک به نظر برسد و یا اینکه برای راضی کردن پارتنر در طول رابطه‌ی جنسی بسیار کوچک باشد، در میان مردان بسیار رایج است. اما تحقیقات نشان می‌دهد که بسیاری از مردانی که تصور می‌کنند آلت تناسلی کوچکی دارند در واقع دارای آلت تناسلی با اندازه‌ای طبیعی هستند.

در واقع بر اساس تحقیقات بسیاری از مردان تصویری اغراق شده از اندازه‌ی طبیعی آلت تناسلی خود دارند. اگر اندازه آلت در هنگام نعوظ ۱۳ سانتی‌‌متر و بیش‌تر باشد، یعنی در اندازه‌ای طبیعی و نرمال قرار دارد.اما اگر این مقدار در حالت نعوظ کم‌تر از ۷.۵ سانتی‌متر باشد، یعنی آلت تناسلی بسیار کوچک بوده و به این حالت کوچک آلتی (micropenis) گفته می‌شود.

آیا روش‌های تغییر سایز آلت موثر هستند؟

امروزه تبلیغات محصولات افزایش اندازه آلت تناسلی همه‌جا دیده می‌شود. پمپ افزایش حجم، قرص، وزنه، انجام یک سری تمرینات خاص و جراحی امروزه برای افزایش سایز و قطر آلت تناسلی مردان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با این همه در حال حاضر شواهد علمی کافی در مورد موثر بودن روش‌های غیر جراحی وجود ندارد. از طرفی دیگر هیچ سازمان پزشکی مطرحی، جراحی آلت تناسلی را به منظور اهداف زیبایی توصیه نمی‌کند.

بیش‌تر روش‌هایی که در تبلیغات نشان داده می‌شود، موثر نیستند و حتی گروهی از آن‌ها به آلت تناسلی آسیب می‌رسانند. بنابراین پیش از استفاده از این محصولات و روش‌ها به دقت فکر کنید.

نظر شریک زندگی در مورد اندازه آلت تناسلی 

تبلیغات تلاش می‌کند تا این تفکر را در ذهن مخاطب ایجاد کند که شریک زندگی به اندازه‌ی آلت تناسلی اهمیت می‌دهد. اگر این موضوع باعث نگرانی شما شده است، حتماً با هم در این مورد صحبت کنید.

به خاطر داشته باشید که شناخت نیازها و خواسته‌های شریک زندگی، بیش‌تر از اینکه به تغییر اندازه و قطر آلت تناسلی نیاز داشته باشد، نیازمند اصلاح و بهبود رابطه‌ی جنسی است.

تبلیغات مبالغه آمیز را باور نکنید 

کمپانی‌ها انواع مختلفی از روش‌های غیر جراحی برای بزرگ کردن اندازه آلت تناسلی ارائه می‌دهند و برای باور پذیر کردن کارایی و موثر بودن آن‌ها، ادعا می‌کنند که دانشمندان هم انجام این روش‌ها را توصیه می‌کنند.

اگر کمی دقیق‌تر به این موضوع نگاه کنید، می‌بینید که تاکنون موثر بودن و در عین حال بی‌خطر بودن این روش‌ها از نظر علمی تایید نشده است. کمپانی‌ها در تبلیغات خود از گواهی‌نامه‌ها، داده‌های نادرست و عکس‌های قبل و بعدی که با شک و شبهه همراه هستند، بسیار استفاده می‌کنند.

مکمل‌های تغذیه‌ای برای عرضه و توزیع نیازی به تایید سازمان غذا و دارو ندارند، به همین دلیل صنایع تولید کننده نیازی به تایید موثر بودن و یا بی خطر بودن آن‌ها ندارند‌

محصولات و روش‌های افزایش اندازه آلت تناسلی مردان

بیش‌تر روش‌های افزایش سایز غیر موثر هستند و برخی باعث ایجاد آسیبی دایمی و جبران ناپذیر در آلت تناسلی می‌شوند. 

در ادامه برخی از این محصولات و روش‌ها را مرور می‌کنیم، این دسته از محصولات به شدت در بازار تبلیغ و عرضه می‌شوند:

 • قرص‌ها و کرم‌ها: این مواد حاوی ویتامین‌ها، املاح، گیاهان دارویی و هورمون‌ها هستند و شرکت‌های سازنده ادعا می‌کنند که نقش بسیار مهمی در بزرگ کردن اندازه‌ی آلت دارند‌. اما در حقیقت کارایی و اثربخشی هیچ کدام از این محصولات تاکنون ثابت نشده و حتی احتمال مضر بودن آن‌ها هم وجود دارد.
 • پمپ‌های وکیوم یا خلا: این پمپ‌ها باعث کشیده شدن خون به سمت آلت و تورم آن می‌شوند و به همین دلیل برای درمان اختلال نعوظ (erectile dysfunction) از آن استفاده می‌شود.

این پمپ‌ها باعث می‌شود که آلت تناسلی موقتا بزرگ به نظر برسد ولی استفاده‌ی مکرر و طولانی مدت از این وسیله باعث آسیب به بافت کشسان یا الاستیکی آلت شده و در نتیجه آلت در حالت نعوظ مدت زمان کم‌تری ثابت خواهد ماند.

 • انجام تمرینات کششی با دست : برای انجام این تمرینات دست به دور آلت تناسلی حلقه شده و سپس به صورت مکرر در طول آن حرکت داده می‌شود. این کار باعث به جریان درآمدن خون از پایه به سمت سر آلت می‌شود.

این روش نسبت به دیگر روش‌ها بی‌خطرتر است ولی هیچ دلیل علمی برای موثر بودن آن وجود ندارد. از طرفی دیگر انجام مکرر آن می‌تواند به زخم، درد و احساسی ناخوشایند در آلت منجر شود.

 • دستگاه‌های کششی (Penile traction devices): برای انجام این تمرین از یک وسیله کشنده یا آلت کش استفاده می‌شود. این وسیله به آرامی اثر کشندگی خود را روی آلت اعمال می‌کند.

تحقیقات کمی از اثر بخشی این روش روی تغییر اندازه آلت تناسلی به اندازه‌ی یک تا سه سانتی‌متر حکایت دارد. با این همه برای اثبات موثر بودن و بی خطر بودن این روش باید تحقیقات بیش‌تری انجام شود.

خطرات و مشکلات احتمالی روش‌های افزایش اندازه آلت تناسلی

اگر در هنگام انجام تمرینات کششی با دست فرد فشار زیادی به آلت خود وارد کند، احتمال ایجاد بریدگی بافتی و یا آسیب به رباط‌هایی که آلت را به بدن متصل کرده اند وجود خواهد داشت. این آسیب‌ها احتمال دارد که بر توانایی فرد بر حفظ آلت در حالت نعوظ اثر بگذارد.

برای استفاده از دستگاه‌های کششی هم برای بزرگ کردن آلت باید دستورالعمل ‌های پزشک را مو به مو اجرا کرد. استفاده طولانی مدت از این وسیله منجر به آسیب‌هایی می‌شود که بر عملکرد آلت تناسلی اثر منفی خواهد گذاشت.

بعد از استفاده از دستگاه پمپ خلا اجازه ندهید که خون بیش‌تر از ۳۰ دقیقه درون آلت باقی بماند. ماندن آلت در حالت نعوظ برای مدت طولانی منجر به آسیبی دائمی به آلت تناسلی خواهد شد.

انجام تمرینات کششی و دستگاه‌های خاص ممکن است مشکلات زیر را به همراه داشته باشد:

 • خارش
 • کبودی‌‌های جزئی و تغییر رنگ آلت
 • نقاط قرمز رنگ در طول تنه‌ی آلت
 • بیحسی
 • پارگی رگ

اگر این علائم بیش‌تر از دو روز باقی ماندند و یا اینکه شدت زیادی داشتند، باید سریعاً به پزشک مراجعه کرد. پزشک علائم فرد را بررسی کرده و اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

روش‌های جراحی برای بزرگ کردن اندازه آلت تناسلی مردان – برای اهداف غیر زیبایی

قطع کردن رباط معلق آلت تناسلی (Suspensory ligament of penis)

نیاز به جراحی برای بزرگ کردن آلت تناسلی در موارد اندکی اتفاق می افتد. این جراحی‌ها معمولاً برای مردانی انجام می‌شود که آلت تناسلی آن‌ها به دلیل نقص‌های مادرزادی و یا آسیب های وارده دارای عملکرد مناسب و طبیعی خود نیست.

با وجود اینکه بسیاری از جراحان روش‌های جراحی زیبایی مختلفی را برای بزرگ کردن اندازه آلت پیشنهاد می‌دهند، این روش‌ها علاوه بر بحث برانگیز و غیر ضروری بودن، در مواردی هم آسیب رسان هستند. این جراحی‌ها باید به صورت آزمایشی انجام شوند. در حال حاضر تحقیقات کافی برای اینکه تصویر درستی از معایب و مزایای این دسته از جراحی‌ها به تصویر بکشد، انجام نشده است.

یکی از روش های جراحی که به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد شامل جدا کردن رباط معلق است که آلت تناسلی را به استخوان شرمگاهی متصل کرده و باعث حرکت پوست شکمی روی تنه‌ی آلت می‌شود. زمانی که این رباط جدا می‌شود، از آنجایی که آلت بیش‌تر آویزان می‌شود، بزرگ‌تر هم به نظر می‌رسد.

اما قطع کردن این رباط ممکن است سبب شود  که حالت نعوظ آلت به سرعت از بین برود. جراحی قطع رباط معلق گاهی با خارج کردن چربی اضافه‌ی اطراف استخوان شرمگاهی هم همراه است.

برای زیاد کردن قطر آلت هم چربی از ناحیه‌ی دیگری از بدن برداشته شده و داخل تنه آلت تزریق می‌شود‌. از آنجایی که این چربی تزریق شده ممکن است دوباره توسط بدن جذب شود، نتایج این جراحی در موارد بسیاری ناامید کننده خواهد بود. در موارد زیادی این جراحی باعث بی قرینگی و بدشکلی ظاهر آلت خواهد شد. پیوند بافت درون تنه آلت، روش دیگری است که برای افزایش قطر آلت انجام می‌شود.

موثر بودن و بی خطر بودن هیچ کدام از این روش‌ها تاکنون به اثبات نرسیده است و انجام این روش‌ها حتی می‌تواند منجر به اختلال نعوظ منجر شود

عوارض جراحی برای افزایش سایز آلت تناسلی

این را بدانید که جراحی با خطراتی همراه بوده و ممکن است موثر نباشد. تحقیقات موجود در مورد روش‌های جراحی ترکیبی از بی خطر بودن، رضایت بیمار و کارایی هستند. در بهترین حالت جراحی‌هایی مانند قطع رباط معلق یک سانتی متر به ظاهر آلت در حالت غیر نعوظ اضافه می‌کنند ولی در طول و اندازه واقعی آلت تغییر خاصی ایجاد نمی‌کنند.

در بدترین حالت هم جراحی مشکلاتی همچون بروز عفونت، زخم و از دست دادن حس جنسی یا عملکرد جنسی را به دنبال دارد.

چه زمانی نتایج تکنیک‌ها و روش‌های افزایش اندازه آلت تناسلی مشخص خواهد شد؟

اینکه چه زمانی فرد نتیجه‌ی کار را خواهد دید به روشی که انجام داده و مدت زمانی که آن را اجرا کرده است، بستگی دارد.

 به منظور دستیابی به اثرات قابل توجه، دستگاه‌های کششی باید روزانه استفاده شوند. گفته‌ها حاکی از این است که استفاده از پمپ‌های خلا با سرعت بیش‌تری فرد را به نتیجه مورد نظر نزدیک خواهد کرد. اما در حال حاضر تحقیقات خاصی برای اثبات این ادعا وجود ندارد.

از طرفی دیگر به صورت دقیق مشخص نیست که از زمان انجام تمرینات دستی کششی تا دیدن نتایج قابل توجه چه قدر زمان لازم است.

برخی توصیه‌ها و نکات کمک کننده درباره افزایش اندازه آلت تناسلی

با وجود اینکه روش تضمینی موثر و بی خطری برای بزرگ کردن اندازه آلت تناسلی وجود ندارد، اگر فرد در این مورد بسیار نگران است، رعایت و انجام نکات زیر تا حدود زیادی کمک کننده خواهد بود:

 • با شریک زندگی خود صحبت کنید: شاید ترک عادت‌های قدیمی و صحبت کردن در مورد علاقه‌های خود در رابطه جنسی برای فرد سخت باشد، اما به محض اینکه فرد در مورد این مسائل صحبت می‌کند، مشکلات تا حدود زیادی برطرف خواهد شد. از طرفی دیگر زمانی که فرد در مورد این مسائل با همسر خود صحبت می‌کند، به وضوح نتایج آن را در زندگی جنسی خود خواهد دید.
 • چاقی شکمی را برطرف کرده و به تناسب اندام برسید: اگر دچار اضافه وزن و به خصوص چاقی شکمی هستید، ممکن است آلت تناسلی شما کوچکتر از حالت واقعی به نظر برسد
 • انجام مرتب حرکات ورزشی تا حدود زیادی کمک کننده است: اگر فرد تناسب اندام داشته باشد و از نظر فیزیک بدنی در حالت بهتری باشد، نه تنها بهتر به نظر خواهد رسید، بلکه در طول رابطه‌ی جنسی هم قدرت بدنی و وضعیت بهتری خواهد داشت و در نهایت لذت بیش‌تری خواهد برد.
 • با پزشک و یا روانشناس صحبت کنید: داشتن احساس بد در مورد اندازه آلت تناسلی در میان مردان بسیار رایج است، در این شرایط صحبت کردن با پزشک و روانشناس مورد اعتماد فرد بسیار کمک کننده خواهد بود. بسیاری از مردان اگر اطمینان حاصل کنند که طبیعی هستند و روش‌هایی برای راضی نگه داشتن شریک زندگی بدون انجام اعمال جراحی زیبایی بیاموزند، احساس بسیار بهتری خواهند داشت.

سخن پایانی

بسیاری از مردان باور دارند که بزرگ شدن آلت تناسلی است که آن‌ها را به فرد بهتر و جذاب‌تری در رابطه تبدیل می‌کند. در حالی که در بسیاری از این موارد مردان اندازه آلت مناسبی دارند

حتی اگر اندازه آلت از حالت طبیعی کوچک‌تر باشد، ممکن است برای شریک جنسی اهمیتی نداشته باشد. به علاوه تاکنون روش ثابت شده‌ای برای افزایش اندازه‌ی آلت تناسلی وجود ندارد.

اگر اندازه آلت جنسی باعث نگرانی فرد شده باشد، ساده ترین راه حل آن این است که با شریک زندگی خود در مورد آن صحبت کند‌ و یا برای رسیدن به تناسب اندام تلاش کند. اگر این راه حل‎‌ها منجر به کاهش نگرانی فرد نشود، باید با روانشناس در مورد این موضوع صحبت کرد.

شما می‌توانید سوالات خود را در رابطه با موضوع این مقاله در بخش نظرات بنویسید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پرسش‌های شما پاسخ داده شود.

منبع:

mayoclinic
healthline

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص ارولوژي روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص ارولوژي دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

 

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر