۱۳ روش خانگی برای کمک به درمان آسم


درمان قطعی برای بیماری آسم وجود ندارد. در این مطلب از مجله اینترنتی دکتردکتر یک سری نکات که می‌توانید با رعایت آنها از حمله‌های آسم پیشگیری کنید و زندگی مطلوبی داشته باشید؛ پرداخته‌ایم

در نوشته ۱۳ روش خانگی درمان آسم می‌خوانید:


برخی از داروهای طبیعی ممکن است باعث کاهش علائم آسم در بیماران و کاهش میزان مصرف داروهای شیمیایی شوند. بیماران مبتلا به آسم باید دقت کنند که این داروها وقتی می‌توانند موثر واقع شوند که در کنار داروهای آسم که توسط پزشک تجویز شده، استفاده شوند.

۱۳ روش خانگی و درمان مکمل برای بهبود آسم

کسانی که مبتلا به آسم شدید هستند، بیشتر از سایر افراد می‌توانند برای پیشگیری از حمله‌های آسم، از روش‌های خانگی استفاده کنند.

۱. تغییر عادت‌های غذایی در درمان آسم

اگرچه هیچ رژیم غذایی خاصی برای مبتلایان به آسم شدید وجود ندارد؛ چند اقدام کوچک، ممکن است به کاهش علائم شما کمک کند.

اگر پس از خوردن غذایی خاص، علائم آسم در شما پیدا شد؛ سعی کنید از خوردن آن اجتناب کنید. ممکن است شما به آن ماده غذایی حساسیت داشته باشید که سبب بدتر شدن علائم شما شده است. برای تایید این موضوع در مورد آن با پزشک خود صحبت کنید.

اغلب اضافه وزن می‌تواند آسم شدید را بدتر کند. مهم است شما یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید که حاوی مقدار زیادی میوه و سبزیجات باشد. این مواد منابع خوبی از آنتی اکسیدان‌ها مانند بتا کاروتن و ویتامین C و E هستند که ممکن است باعث کاهش التهاب در اطراف راه‌های هوایی شوند.

۲. تکنیک تنفس Buteyko

تکنیک تنفس بوتیکو؛ سیستم تمرینی تنفس است که به شما کمک می‌کند تا از طریق تنفس آرام و ملایم علائم آسم را کاهش دهید. این تکنیک به تنفس از بینی به جای دهان تمرکز می‌کند. تنفس دهان می‌تواند مسیرهای هوایی شما را خشک و حساس‌تر کند.

برخی از افراد ممکن است با این تکنیک دچار عفونت تنفسی کمتری شوند. کسانی که به BBT عمل کرده‌اند، بر این باورند که این تکنیک به افزایش سطح دی‌اکسید‌ کربن کمک می‌کند. با این حال، شواهد قطعی برای حمایت از این نظریه وجود ندارد.

۳. ایجاد الگوهای تنفس با روش Papworth

روش Papworth شامل توالی تنفس و ریلکسیشن است که از دهه ۱۹۶۰ برای کمک به افراد مبتلا به آسم استفاده شده است. مبنای این روش استفاده از بینی و دیافراگم برای ایجاد الگوهای تنفس است. شما می‌توانید این الگوهای تنفسی را در فعالیت‌های مختلفی که ممکن است باعث آسم شما شود، اعمال کنید.

۴. نقش مصرف سیر در برابر حملات آسم

طبق مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۳، سیر دارای مزایای سلامتی متعددی است که از جمله آنها می‌توان به خواص ضد التهابی آن اشاره کرد. از آنجا که آسم یک بیماری التهابی است، ممکن است سیر بتواند علائم شما را تسکین دهد. با این حال، شواهد قطعی وجود ندارد که سیر بتواند نقش پیشگیری‌کننده در برابر حملات آسم داشته باشد.

۵. بهبود علائم آسم با زنجبیل

زنجبیل یکی دیگر از گیاهان دارای خواص ضد التهابی است و ممکن است به آسم شدید کمک کند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ نشان داد که مکمل‌های خوراکی زنجبیل، سبب بهبود علائم آسم می‌شوند. اما اینکه زنجبیل منجر به بهبود عملکرد کلی ریه می‌شود را تایید نمی‌کند.

روش‌های جلوگیری از بیماری آسم + درمان‌های دارویی آسم

۶. کاهش علائم آسم با عسل

عسل در درمان سرماخوردگی برای کمک به کاهش احساس درد گلو و کاهش سرفه استفاده می‌شود. شما می‌توانید عسل را با یک نوشیدنی گرم، مثل چای گیاهی ترکیب کنید تا از علائم خود بکاهید.

با این حال، شواهد علمی اندکی وجود دارد که نشان دهد عسل باید به عنوان درمان جایگزین آسم استفاده شود.

۷. بهبود عملکرد ریه با روغن‌های امگا ۳

روغن‌های امگا ۳ که در ماهی و تخم کتان یافت می‌شود، فواید زیادی برای سلامتی دارند. روغن‌های امگا ۳ را می‌توان برای کاهش التهاب راه هوایی و بهبود عملکرد ریه در افراد مبتلا به آسم استفاده کرد.

با این حال، دوزهای بالای استروئیدهای خوراکی (داروهای کورتونی خوراکی) می‌توانند اثرات مفید روغن‌های امگا ۳ را از بین ببرند. بهتر است قبل از مصرف امگا ۳، با پزشک خود مشورت کنید.

۸. نقش کافئین در بهبود عملكرد راه‌های هوایی

کافئین یک برونکودیلاتور (گشادکننده راه‌های هوایی) است و می‌تواند خستگی عضلات تنفسی را کاهش دهد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۰ نشان داد که کافئین برای افراد مبتلا به آسم مفید است و تا ۴ ساعت پس از مصرف قادر به بهبود عملكرد راه‌های هوایی است.

۹. کاهش تعداد حملات آسم با یوگا

یوگا، شامل تمرینات کششی و تنفسی برای کمک به افزایش انعطاف‌پذیری و افزایش تناسب اندام شما است. در بسیاری از افراد، تمرین یوگا می‌تواند استرس را کاهش دهد و از این طریق باعث کاهش حمله آسم شما شود. استرس یک عامل محرک برای شروع حمله آسم است.

تکنیک‌های تنفس در یوگا ممکن است به کاهش تعداد حملات آسم کمک کند. با این حال، در حال حاضر هیچ شاهد قطعی برای اثبات این موضوع وجود ندارد.

۱۰. هیپنوتراپی در درمان آسم

در هیپنوتراپی، هیپنوتیزم برای ایجاد آرامش بیشتر و باز کردن روش‌های جدید برای فکر کردن، احساس کردن و رفتار کردن استفاده می‌شود. هیپنوتراپی ممکن است به کاهش خستگی عضلات کمک کند. همچنین ممکن است به افرادی که مبتلا به آسم هستند، کمک کند تا علائمی مانند احساس تنگی قفسه سینه کاهش یابد.

۱۱. تاثیر Mindfulness (ذهنیت) بر درمان آسم

ذهنیت نوعی مدیتیشن است که بر روی آنچه ذهن و بدن در لحظه احساس می‌کند، تمرکز دارد. می‌توان تقریبا آن را در هر نقطه تمرین کرد. تمام چیزی که به آن نیاز دارید یک مکان آرام برای نشستن است، چشمان خود را بسته و توجه خود را بر افکار و احساسات در بدن خود متمرکز کنید.

با توجه به مزیت تسکین‌دهنده استرس؛ ذهنیت می‌تواند به تکمیل داروهای تجویزی و کاهش علائم آسم مرتبط با استرس کمک کند.

۱۲. کاهش درد قفسه سینه با طب سوزنی

طب سوزنی یک نوع از طب چینی باستان است که شامل قرار دادن سوزن‌های کوچک در نقاط خاص بدن است. مزایای طولانی مدت طب سوزنی برای بهبود اثبات نشده است. اما برخی افراد مبتلا به آسم تجربه کرده‌اند که طب سوزنی به بهبود جریان هوا کمک می‌کند و علائمی مانند درد قفسه سینه را بهبود می‌بخشد.

۱۳. نقش Speleotherapy (اتاق نمکی) بر عملکرد ریه

Speleotherapy شامل ایجاد اتاق نمکی و استنشاق هوا در این فضای نمکی است. در حال حاضر شواهد علمی برای اثبات این نکته وجود ندارد که Speleotherapy یک روش موثر درمان در برابر آسم است، اما یک مطالعه نشان داده است که تأثیر مثبتی بر عملکرد کوتاه مدت ریه دارد.

در آخر ذکر این نکته مهم است که برخی از این داروهای طبیعی می‌توانند به کاهش علائم آسم کمک کنند. اما هنوز هم برای درمان آسم باید به پزشک مراجعه کنید و داروهای تجویزی را به طور کامل مصرف کنید. علاوه بر این، شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند انجام بسیاری از این روش‌های طبیعی برای آسم نتیجه‌ای در بر ندارند.

پیش از انجام و امتحان هر کار و مواد جدیدی، با پزشک خود مشورت کنید. اگر عوارض جانبی جدیدی در خود مشاهده کردید، از مصرف یا استفاده از آن خودداری کنید.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر