معرفی روش‌های درمان سنگ کلیه

 • 1398-10-30
 • ۱۷۷۷ بازدید
 • 4
معرفی روش‌های درمان سنگ کلیه

 درمان سنگ کلیه چیست؟ نخست باید جواب داد که درمان سنگ کلیه به نوع سنگ کلیه، وخامت اوضاع و مدت بروز علایم و نشانه‌ها بستگی دارد. درمان‌های مختلفی برای درمان سنگ کلیه وجود دارد. با این مقاله همراه باشید تا نگاهی به معرفی روش‌های درمان سنگ کلیه داشته باشیم.

درمان سنگ کلیه

صبر کنید تا سنگ کلیه از راه ادرار دفع شود

در اغلب موارد فرد می‌تواند صبر کند تا سنگ کلیه از راه ادرار از بدن خارج شود. سنگ‌های کلیوی کوچک‌تر مشخصا بیش از سنگ‌های بزرگ دفع می‌شوند.

البته این منوط به زمانی است که درد سنگ کلیه برای فرد قابل تحمل بوده، علایمی از عفونت وجود نداشته باشد و انسداد کلیه نیز رخ نداده و سنگ نیز به قدری کوچک باشد که امکان عبور از مجاری ادرار را داشته باشد. اگر این راهکار را انتخاب کردید، بهتر است در شبانه‌روز مقدار زیادی آب بنوشید و در صورت داشتن درد از داروهای مسکن استفاده کنید. 

استفاده از داروها برای درمان سنگ کلیه

تحقیقات نشان داده که برخی داروها می‌توانند احتمال دفع سنگ‌ کلیه را بالا ببرند. از متداول‌ترین دارویی که به همین منظور تجویز می‌شود می‌توان از «تامسولوسین(Tamsulosin)» نام برد.

تامسولوسین مجاری ادرار را شُل کرده و عبور سنگ کلیه را نیز راحت‌تر می‌کند. در همین حال، ممکن است در زمان انتظار برای دفع سنگ کلیه به داروهای ضد تهوع نیز احتیاج داشته باشید. 

عمل جراحی برای درمان سنگ کلیه

در صورتی که فرد یکی از شرایط زیر را داشته باشد، نیاز به عمل جراحی برای برداشتن سنگ کلیه وجود دارد، این موارد عبارتند از:

 • سنگ از مجاری ادراری عبور نمی‌کند
 • درد بیش از آن چیزی است که فرد طاقت صبر کردن برای دفع را داشته باشد

معرفی روش‌های درمان سنگ کلیه

 • سنگ روی عملکرد کلیه تاثیر بگذارد. اگر سنگ‌های کلیوی کوچک باعث بروز درد یا عفونت نشوند، نیازی به انجام عمل جراحی نیز ندارند.با این حال، برخی بیماران ترجیح می‌دهند حتی در صورت داشتن سنگ‌های کلیوی کوچک، از عمل جراحی بهره ببرند.

این دست افراد از درد زیاد ناشی از عبور سنگ کلیه از مجاری ادرار هراس دارند. اما در صورتی که عفونت‌های مکرر در مجاری ادرار بروز پیدا کند و جریان ادرار نیز مسدود شود، باید برای برداشتن سنگ کلیه به عمل جراحی متوسل شد. عمل‌های جراحی مدرن معمولا تنها به برش‌های کوتاه و در مواردی بدون برش نیاز دارند و درد در حین عمل جراحی نیز جزیی است و زمان بستری شدن نیز کم است.

درد کلیه

معرفی انواع عمل‌های جراحی برای برداشتن سنگ از کلیه

انواع عمل‌های جراحی که برای برداشتن سنگ از کلیه یا مجاری ادرای مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از:

روش لیتوتریپسی برای درمان سنگ کلیه

روش لیتوتریپسی یا سنگ‌شکنی با موج شوک (Shock wave lithotripsy) برای برداشتن سنگ از کلیه یا مجاری ادراری به کار می‌رود. در این روش، موج‌های شوک با بهره بردن از اشعه ایکس یا فراصوت از بدن عبور داده شده تا سنگ کلیه را خُرد کنند.

روش لیتوتریپسی برای درمان سنگ کلیه

تاثیر تابش مکرر امواج شک به‌تدریج باعث خُرد شدن یا تجزیه سنگ به تکه‌های ریزی می‌شود. این تکه‌های کوچک طی چند هفته از راه ادرار از بدن خارج می‌شوند. 

به دلیل دردی که بیمار در این روش متحمل می‌شود، معمولا از نوعی بیهوشی بهره برده می‌شود. روش لیتوتریپسی کارایی مناسبی روی سنگ‌های سخت مانند سیستین، برخی از انواع اگزالات کلسیم و سنگ‌های فسفات کلسیم یا سنگ‌های بسیار بزرگ ندارد.

این عمل جراحی سرپایی است و بیمار معمولا همان روز مرخص می‌شود و می‌تواند طی ۲ تا ۳ روز فعالیت‌های عادی و روزمره خود را از سر بگیرد. در همین حال، ممکن است پزشکان به بیمار صافی‌های خاصی را بدهند تا در هنگام دفع سنگ‌های نمونه‌هایی از آن را برای آزمایش به آزمایش بفرستند. 

با اینکه روش لیتوتریپسی مورد استفاده زیادی دارد و بسیار نیاز ایمن است،‌ اما عوارض جانبی نیز دارد. فرد ممکن است تا چند روز بعد از درمان به این روش در ادرار خود خون مشاهده کند. در حالی که اکثر تکه‌های سنگ بدون درد دفع می‌شوند، اما تکه‌های بزرگ‌تر سنگ ممکن است در مجاری ادرار گیر افتاده و درد زیادی را پدید بیاورند. به همین دلیل ممکن است نیاز به روش‌های دیگر برای برداشتن سنگ کلیه باشد.

یورتروسکوپی (URS) برای برداشتن سنگ کلیه

روش یورتروسکوپی برای برداشتن سنگ از کلیه و مجاری ادرار به کار می‌رود. در این روش، اسکوپی کوچک یا تلسکوپی انعطاف‌پذیر به نام یورتروسکوپی از مثانه، مجاری ادرار و کلیه عبور داده می‌شود.

روش یورتروسکوپی به متخصص کلیه و مجاری ادراری (اورولوژی) این امکان را می‌دهد تا بدون عمل جراحی و برش سنگ کلیه را ارزیابی کند.

در طول درمان به این روش، معمولا از بیهوشی موضعی یا بی‌حسی استفاده می‌شود. هنگامی که پزشک سنگ کلیه را مشاهده کرد، یک سبد سیمی کوچک را از راه مثانه وارد مجاری ادراری می‌کند و سنگ‌ را خارج می‌کند.

اگر سنگ بزرگ باشد، از لیزر یا سایر روش‌های سنگ‌شکن برای خُرد کردن آن استفاده می‌شود. پس از عمل برداشتن سنگ کلیه، پزشک معالج ممکن است از استنت موقت برای باز نگه داشتن مجاری ادرار استفاده کند. استنت بر خلاف کاتتر ادراری و سوند کاملا درون بدن است نیازی به کیسه برای جمع‌آوری ادرار ندارد.

بیمار می‌تواند همان روز از بیمارستان مرخص شود و طی ۲ تا ۳ روز امور روزمره خود را از سر گیرد. در صورتی که پزشک از استنت استفاده کند، طی ۴ تا ۱۰ روز اقدام به برداشتن آن می‌کند یا اینکه رشته‌ی مخصوصی در انتهای استنت تعبیه می‌کند تا خود بیمار بتواند آن را بردارد. مهم است که بیمار در زمان مقرر استنت موقت را بردارد. در صورتی استنت برای مدت طولانی در مجاری ادرار باقی بماند، ممکن است موجب عفونت و نارسایی کلیه شود. 

درمان سنگ کلیه

 نفرولیتوتومی از راه پوست (PCNL)  برای برداشتن سنگ کلیه

نفرولیتوتومی از راه پوست، بهترین روش برای برداشتن سنگ‌های کلیه‌ی بزرگ است. در روش نفرولیتوتومی از راه پوست بیمار به‌صورت موضعی بیهوش می‌شود.

در روش نفرولیتوتومی از راه پوست، بُرش کوچکی در کمر یا پهلو داده می‌شود و از این طریق اسکوپ کوچکی موسوم به نفروسکوپ به قسمت توخالی کلیه که سنگ در آن قرار دارد فرستاده می‌شود.

دستگاه نفروسکوپ، سنگ را خُرد کرده و با مکنده تکه‌های خرد شده را جذب می‌کند. روش نفرولیتوتومی از راه پوست بهترین راهکار برای سنگ‌های کلیوی بزرگ است. بعد از عمل نفرولیتوتومی از راه پوست، لوله‌ای در کلیه باقی گذاشته می‌شود تا ادرار را به کیسه‌ای خارجی منتقل کند.

این کار موجب می‌شود که ادرار شده و هیچ‌گونه خونریزی نیز بروز پیدا نکند. این لوله برای ۱ روز یا چند روز در بدن بیمار باقی می‌ماند. در همین حال، بیمار ممکن است حداقل به یک شبانه‌روز بستری شدن نیاز داشته باشد.

ممکن است متخصص کلیه و مجاری ادراری در زمان بستری بودن بیمار تصویربرداری اشعه ایکس را انجام دهد تا از برداشته شدن تمامی تکه‌های سنگ کلیه اطمینان حاصل کند.

در صورتی که تکه‌هایی از سنگ باقی مانده باشد، پزشک ممکن است دوباره از دستگاه نفروسکوپ برای خارج کردن از این تکه‌های سنگ کلیه استفاده کند. بعد از استفاده از روش نفرولیتوتومی از راه پوست، فرد می‌تواند از حدود ۱ تا ۲ هفته بعد فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرد.

سایر عمل‌های جراحی که برای برداشتن سنگ کلیه وجود دارد.

سایر جراحی‌های کلیه به ندرت برای سنگ‌شکنی یا برداشتن سنگ‌های کلیوی مورد استفاده قرار می‌گیرند. عمل‌های جراحی مانند جراحی باز، لاپاراسکوپی (Laparoscopy)» از روش‌هایی هستند که در صورت ناموفق بودن سایر روش‌های کم‌تر تهاجمی به کار می‌روند.

شما در مورد مقاله‌ی درمان بیماری سنگ کلیه چه نظری دارید؟ اگر تجربه‌ی درمانی دیگری غیر از روش‌های گفته شده را دارید در قسمت نظردهی که در پایین همین مقاله است با ما به اشتراک بگذارید.

منبع:

urologyhealth.org

راهنماي بیماری سنگ کلیه

 

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «معرفی روش‌های درمان سنگ کلیه»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

4 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام و احترامات تقدیم
  کلیه مه سنگ ساز چی راهی برای درمانش است

 2. باسلام من در کلیه ی راست یک سنگ به قطر یازده میلی متر دارم ودر سمت راست کیس به قطر 13 میلی متر دارم لطفا راهنمایی کنید چون خیلی درد دارم نمی دانم که لیزر کنم یا خود سنگ خود به خود دفع میشود
  باتشکر

  • سلام بابد اورولوژيستتون تصميم بگيرن
   بسته به محل سنگ اپروچ متفاوت است

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر