جراحی لازک چشم؛ اصول مراقبت‌ بعد از عمل

لازک یک جراحی چشم است که بسیاری از مزایای سایر جراحی های اصلاح بینایی را با هم در بر دارد. کراتومیلوسیس اپیتلیال لیزری یا لازک، مزایای دو روش متداول انجام شده یعنی لیزیک و PRK را ترکیب می کند. جراحی لازک چشم برای درمان آستیگماتیسم، نزدیک بینی یا دوربینی استفاده می شود.

مزایای جراحی لازک چشم چیست؟

گفته می شود که جراحی لازک دارای چندین مزیت است، از جمله:

 • از عوارض مرتبط با ایجاد و اتصال مجدد فلپ در قرنیه اجتناب می شود.
 • عمل لازک چشم کمتر از جراحی لیزیک باعث خشکی چشم می شود.

در جراحی لازک چشم از تکنیک های مختلفی برای حفظ لایه بسیار نازک سطحی قرنیه سلول ها (اپیتلیوم) برای بازیابی قرنیه پس از انجام عمل با لیزر، استفاده می شودف در حالی که در لیزیک، فلپ ضخیم تری با استفاده از لیزر یا دستگاه مکانیکی (میکروکراتوم) ایجاد می شود که زیر آن عمل با لیزر انجام می شود.

معایب جراحی لازک چشم چیست؟

معایب جراحی لازک چشم عبارتند از:

 • زمان بهبود بینایی طولانی تر در مقایسه با عمل لیزیک چشم.
 • بسیاری از بیماران لازک بینایی عملکردی خود را برای حداقل یک تا دو هفته به طور کامل بازیابی نمی کنند تا زمانی که چشم آنها بهبود یابد، که مشابه زمان بهبودی است که در جراحی چشم PRK تجربه می شود. بیماران لیزیک اغلب تا روز بعد از عمل دید خوبی دارند.
 • عمل لیزیک چشم معمولاً درد و ناراحتی بیشتری نسبت به جراحی لازک ایجاد می کند، اما احتمالاً درد کمتری نسبت به جراحی PRK دارد.
 • بیماران باید حدود سه یا چهار روز پس از جراحی لازک چشم از “لنز تماسی بانداژ” استفاده کنند تا به عنوان یک لایه محافظ بین پلک ها و سطح چشم درمان شده عمل کند، که پس از لیزیک لازم نیست.
 • بیماران باید چند هفته بیشتر از پس از عمل لیزیک چشم از قطره های استروئیدی موضعی استفاده کنند.

عوارض جانبی احتمالی جراحی لازک چشم چیست؟

عوارض جانبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • احساس وجود یک جسم خارجی در چشم (از یک تا چهار روز طول می کشد)
 • کاهش موقت بینایی در شرایط کم نور (تا 12 ماه)
 • خشکی چشم، نیاز به استفاده از قطره های مرطوب کننده (حداکثر شش ماه)
 • دید مه آلود یا تاری (باید ظرف شش تا نه ماه ناپدید شود)

چگونه بفهمیم که آیا جراحی لازک چشم برای ما مناسب است؟

جراحی لازک چشم ممکن است برای بیمارانی که قرنیه های شیب دار یا بسیار نازکی دارند، بهتر باشد که کار جراح را برای ایجاد فلپ لیزیک مناسب مشکل می کند. از آنجایی که آسیب تروماتیک به چشم پس از لیزیک جدی تر از عمل لازک چشم است، بیمارانی که در فعالیت های حرفه ای شرکت می کنند که چشمانشان را در معرض خطر آسیب دیدگی قرار می دهد (مانند بوکس) ممکن است برای لازک مناسب تر باشند.

جراحی چشم لازک یا (PRK) ممکن است برای افراد مبتلا به سندرم خشکی چشم بهتر باشد زیرا در اجتناب از فلپ عمیق تر، اعصاب قرنیه مسئول رفلکس اشک بریده نمی شوند.

جراحی لازک چشم

چگونه برای جراحی چشم با لیزر لازک آماده شوم؟

قبل از جراحی لیزر چشم با لیزر نوع لازک، با یک جراح چشم یا هماهنگ کننده ملاقات خواهید کرد که در مورد آنچه باید در طول و بعد از عمل لیزر چشم انتظار داشته باشید صحبت خواهد کرد. در این جلسه سابقه پزشکی شما بررسی می شود و چشمان شما آزمایش می شود.

آزمایش‌های احتمالی شامل اندازه‌گیری ضخامت قرنیه، انکسار، نقشه‌برداری قرنیه، فشار چشم و گشاد شدن مردمک است. هنگامی که ارزیابی انجام گرفت، جراح به هر سوالی که ممکن است داشته باشید پاسخ خواهد داد. پس از آن، می توانید یک قرار ملاقات برای عمل تعیین کنید.

اگر از لنزهای تماسی سفت و سخت استفاده می کنید، نباید حداقل پنج تا هفت روز قبل از ارزیابی از آنها استفاده کنید. سایر انواع لنزهای تماسی، مانند لنزهای معمولی نرم، حداقل سه روز قبل از ارزیابی نباید استفاده شوند.

در روز عمل لیزر چشم با لیزر لازک، قبل از رفتن به پزشک یک وعده غذایی سبک بخورید و تمام داروهای تجویز شده را مصرف کنید. از آرایش چشم خودداری کنید یا لوازم جانبی حجیمی در موهای خود نداشته باشید که در قرار گرفتن سر شما در زیر لیزر اختلال ایجاد کند. اگر آن روز صبح احساس خوبی ندارید، با مطب پزشک تماس بگیرید تا مشخص شود که آیا این روش باید به تعویق بیفتد یا خیر.

در طول جراحی لازک چشم چه اتفاقی می افتد؟

جراحی لازک چشم با بی حسی موضعی که مستقیماً در چشم قرار می گیرد انجام می شود. در طول عمل، بر لایه بالایی سلول ها یا اپیتلیوم، حدود 30 ثانیه الکل اعمال می شود و از بافت زیرین جدا می شود. سپس آن را بلند می کنند یا به عقب می چرخانند تا چشم پزشک بتواند به بافت قرنیه دسترسی پیدا کند.

بافتی که به تازگی در معرض دید قرار گرفته است با همان لیزر مورد استفاده در جراحی لیزیک چشم و PRK درمان می شود. سپس لایه بالایی سلول ها در جای خود قرار می گیرد.

این برخلاف جراحی لیزیک چشم است که در آن لیزر یا دستگاه برش یک فلپ در قرنیه ایجاد می کند. جراحی لازک چشم با PRK با حفظ لایه بالایی سلول ها، به جای خراشیدن آنها و انتظار برای رشد مجدد آنها متفاوت است. اعتقاد بر این است که این کار بهبود قرنیه را با ناراحتی کمتری نسبت به PRK تسهیل می کند، اما همچنین باعث تاری بیشتر در طی چند روز اول در مقایسه با PRK می شود.

بعد از جراحی لازک چشم چه اتفاقی می افتد؟

پس از جراحی لازک چشم، انتظارات مشابه انتظارات پس از لیزیک است. فلپ ایجاد شده توسط جراحی لازک چشم در حدود چهار تا هفت روز بهبود می یابد و بیمار معمولاً از لنز تماسی ویژه ای استفاده می کند که تا چهار روز پس از جراحی به عنوان بانداژ عمل می کند. بیماران همچنین ممکن است در یکی دو روز اول پس از عمل لازک چشم، سوزش چشم خود را تجربه کنند.

برای بیمارانی که تحت عمل لیزیک قرار می‌گیرند، بینایی خوب معمولاً در چند روز به دست می‌آید. با این حال، برای جراحی لازک چشم این ممکن است تا یک هفته طول بکشد. روز بعد از عمل لازک چشم و معمولاً یک هفته و سه ماه پس از جراحی مجدداً برای ارزیابی به پزشک مراجعه خواهید کرد.

چه زمانی در مورد لازک با پزشک تماس بگیریم؟

اگر بعد از عمل لازک چشم خود سوالی دارید یا اگر احساس درد، کاهش ناگهانی بینایی، قرمزی چشم یا ترشح از چشم (ها) داشتید، فوراً با چشم پزشک خود تماس بگیرید.

منبع : webmd

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر