مجله پزشکی دکتر دکتر

علل و راه‌های درمانی درد اطراف ناف را بهتر بشناسید

25 بهمن 1396

782

پیشگیری، مراقبت و درمان بیماری‌های گوارش
علل و راه‌های درمانی درد اطراف ناف را بهتر بشناسید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

علت درد ناف چیست؟ آیا درد اطراف ناف خطرناک است؟ برای آشنایی بیشتر با عوامل ایجاد درد ناف و درمان آن در ادامه این مطلب از مجله دکتردکتر با ما همراه باشید.

شایع‌ترین علل و عوامل درد اطراف ناف چیست؟

درد اطراف ناف، بسته به اینکه درد در حاشیه ناف، بالای ناف یا پایین ناف و درون ناف باشد، علت‌های مختلفی دارد. بنابراین درد اطراف ناف یک علامت از ده‌ها علت متعدد است.

مسمومیت غذایی

مصرف فست‌فود غیربهداشتی یا آب و غذاهای آلوده به میکروب، باعث مسمومیت غذایی می‌شود و درد ناف را به همراه دارد. در این شرایط احتمالا بعد از چند ساعت درد در کل شکم را احساس کنید و ممکن است اسهال، حالت تهوع، استفراغ، ضعف و بی‌حالی داشته باشید.

اگر تمایل دارید درباره بیماری‌های درد شکمی اطلاعات بیشتری کسب کنید، کافیست با پر کردن فرم زیر «کتابچه درد شکمی» را در ایمیل خود دریافت کنید.

 

سندرم روده تحریک‌پذیر

درد اطراف ناف یا حتی درد کل شکم را به صورت مزمن دارید؟ گاهی احساس می کنید دل پیچه دارید؛ اما علائمی از قبیل اسهال یا یبوست، تهوع یا استفراغ، ضعف و بی حالی ندارید. پس علت چیست؟

اگر شما بیش از اندازه درگیر استرس‌های روحی و روانی باشید، ممکن است دچار تحریک گاه به گاه روده شوید و احساس درد اطراف ناف کنید. شما بیماری گوارشی ندارید، صرفا در کاهش تنش‌‌ها و استرس‌هایتان تلاش کنید.

آپاندیسیت

اگر آپاندیس دچار التهاب شود، شما در ابتدا دچار درد اطراف ناف می‌شوید و بعد از چند ساعت درد به سمت راست و پایین شکم مهاجرت می‌کند. احتمالا علائمی از قبیل تهوع و استفراغ، تب با درجه پایین، یبوست یا اسهال، از دست دادن میل و اشتها به غذا خوردن داشته باشید.

در این شرایط شما باید دو اصل مهم را در نظر داشته باشید. اصل اول این است که بیماری شما نگران‌کننده نیست؛ پس آرامش خود را حفظ کنید و اصل دوم این است که در اسرع وقت به پزشک یا اورژانس برای تشخیص و شروع درمان مراجعه کنید.

فتق ناف

ممکن شما احساس درد درون ناف کنید، اما علائم دیگری از قبیل تغییر اجابت مزاج نداشته باشید؛ شاید در برخورد اول نسبت به این مشکل بی‌توجهی کنید چون این درد درون ناف گاهی هست و گاهی نیست. بعد از مدتی، شما متوجه می‌شوید در هنگام انجام دادن کارهایی که به شکم شما فشار می‌آید همانند بلند کردن اجسام سنگین، تخلیه کردن مدفوع و غیره، ناف شما دچار برآمدگی‌های موقت می‌شود. بیرون‌زدگی ناف و درد اطراف ناف بیشتر مطرح‌کننده این است که شما دچار فتق نافی شده‌اید.

اصلا از دیدن بیرون‌زدگی ناف و فتق ایجاد شده نگران و مضطرب نباشید. توصیه ما به شما این است که با حفظ آرامش، به پزشک مراجعه کنید تا معاینه شوید. پزشک شاید به چند توصیه به شما بسنده کند و یا درمان‌هایی پیشنهاد کند.

گاهی پزشک بر اساس معاینه شکم، توصیه می‌کند که در اسرع وقت به یک جراح مراجعه کنید، لطفا این توصیه مهم را پشت گوش نیاندازید. جراح شاید صلاح بداند با یک جراحی ساده، مشکل شما را برای همیشه برطرف کند.

درمان درد اطراف و بالای ناف

درمان درد ناف شما بسته به علت درد آن است. برخی علت‌ها عادی هستند و به خودی خود رفع می‌شوند؛ برخی دیگر نیز نیاز به درمان توسط پزشک دارند. در برخی موارد خاص نیز نیاز به درمان اضطراری است.

درمان فتق ناف

پزشک شما ممکن است فتق ناف شما را به صورت عمل جراحی باز یا با روش لاپاروسکوپی درمان کند. روش‌های درمانی غیر از جراحی پیشنهاد نمی‌شوند؛ چرا که ممکن است شرایط را وخیم‌‌تر کنند.

درمان بیماری‌ کرون

این بیماری به درمان مادام العمر نیازمند است که این درمان شامل داروها، جراحی، مدیریت استرس، مشاوره تغذیه و مکمل‌های غذایی است.

درمان سوء‌هاضمه

بسیار اهمیت دارد که دلیل سوء‌هاضمه خود را تشخیص داده تا بتوانید بهترین درمان را انتخاب کنید. ممکن است شما متوجه شوید که بیماری عدم پذیرش لاکتوز دارید یا دچار بیماری سلیاک هستید، یا ممکن است مشکل هضم دیگر انواع غذاها را داشته باشید.

در این رابطه حتما با پزشک خود مشورت کنید و با تشخیص نوع سوء‌هاضمه خود بهترین روش درمانی را پیش گیرید.

درد ناف نشانه چیست؟

درمان آپاندیس

در این شرایط این بیماری توسط جراحی آپاندکتومی (برداشتن زائده آپاندیس) درمان می‌شود. پزشک شما ممکن است آپاندیس شما را یا از طریق شکاف محل از بین ببرد یا با روش لاپاروسکوپی درمان کند که تنها نیاز به شکاف‌های کوچک دارد.

درمان زخم معده

اغلب زخم ‌معده‌ها به وسیله داروهای تجویزی درمان می‌شوند یا در غیر این صورت نیاز به جراحی دارند.

درمان درد لیگامنت گرد

درد لیگامنت گرد در اثر کشیده شده لیگامنت گرد که رحم را در داخل شکم آویزان نگه می‌دارد، رخ می‌دهد. این بیماری اغلب به وسیله کشش‌های روزانه و استراحت درمان می‌شود. هر زمانی که حس کردید در حال سرفه، عطسه یا خنده هستید کمی خود را به جلو خم کنید.

عفونت ناف

اگر احساس سوزش، خارش و درد درون ناف دارید و همچنین داخل ناف یا اطراف آن کمی قرمز شده است، شاید حساسیت یا عفونت سطحی ایجاد شده است. درون ناف و اطراف آن را شسته و ضد‌عفونی کنید و اگر علائم برای چند روز باقی ماند به پزشک مراجعه کنید.

علت عفونت، سوزش و خارش ناف

ناف نیز همانند دیگر نقاط بدن شما حاوی باکتری و قارچ است. اگر درون ناف و اطاف ناف خود را به صورت منظم تمیز نکنید، ممکن است میکرو ارگانیسم‌ها (جانوران کوچک و میکروسکوپی) تکثیر شده و عفونت ایجاد می‌کنند.

مکانیسم‌های دیگری نیز برای علت عفونت ناف وجود دارند. در این‌جا ۵ عفونت رایج ناف و علائم آن را بررسی می‌کنیم:

عفونت استاف

از لحاظ علمی، هر نوع باکتری می‌تواند عامل عفونت ناف باشد. با این حال باکتری استافیلوکوکوس اورئوس اغلب سبب عفونت ناف می‌شود؛ چرا که این باکتری به صورت کلی سبب عفونت‌های بسیاری در سطح پوست می‌شود.

عفونت استاف به روش‌های متفاوتی بروز می‌کند که نوع بسیار مسری آن زردزخم نامیده می‌شود. زردزخم غیر تاولی که علائم آن شامل زخم‌های خارش‌داری است که می‌ترکد و از آن پوستی قرمز، جریحه‌دار شده و زرد باقی می‌ماند.

زردزخم تاولی هم شامل تاول‌های پرمایع است که باعث ترک خوردگی و در نهایت پوسته پوسته شدن آن قسمت پوست خواهد شد. هر دو نوع از این عفونت‌ها که شامل زخم و پوسته پوسته شدن هستند زمختی پوست را در نهایت به دنبال می‌آورند. تنها تفاوت عمده میان این دو نوع عفونت این است که زردزخم تاولی سبب قرمزی پوست نخواهد شد، درحالی که نوع دیگر باعث قرمزی می‌شود.

عفونت‌های پوستی استاف می‌توانند منجر به آبسه شوند، که در واقع کیسه‌های کوچکی از چرک هستند که زیر پوست قرار دارند.

عفونت استرپ

باکتری استرپتوکوکوس دیگر عفونت رایج پوستی به ویژه عفونت ناف است. استرپتوکوکوس نیز همانند استافیلوکوکوس اورئوس سبب زردزخم خواهد شد.

این باکتری هم‌چنین سبب ایجاد آماس بافتی نیز خواهد شد. آماس بافتی می‌تواند سبب ایجاد جوشی دردناک، قرمز، بسیار حساس و متورم شود که در نهایت سبب ایجاد تاول و بریدگی می‌شود. این باکتری هم‌چنین می‌تواند در پوست شما پخش شده و بافت‌های زیرپوستی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

در این حالت ممکن است احساس تب و سرما کرده یا تورم غدد لنفاوی را تجربه کنید. اگر این علائم را مشاهده کردید حتما در اولین فرصت به پزشک مربوطه مراجعه کرده تا برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند.

عفونت مخمر

این نوع عفونت می‌تواند در دهان، گلو و مری رخ دهد؛ همانطور که در ناف نیز رخ می‌دهد. اصطلاح پزشکی این عفونت قارچی کاندیدیاز است و زمانی این عفونت رخ می‌دهد که کاندیدا (مخمر) که اغلب روی پوست است به صورت غیرقابل کنترلی رشد کند و تکثیر شود. اگر شما دچار این عفونت شده باشید باید علائمی نظیر جوش قرمز، پوست پوسته پوسته شده، ترشح روشن و شفاف، خارش و سوزش داشته باشید.

اگر اطمینان حاصل کردید که دچار عفونت مخمر در ناف خود شده‌اید به پزشک عمومی مراجعه کنید. پزشک به شما درمان ضدقارچی توصیه می‌کند تا عفونت به طور کلی از قسمت مربوطه پاک شود.

عفونت کیست اپیدرموئید

کیست اپیدرموئید آلوده یک برجستگی غیرسرطانی است که در سطوح مختلف پوست به طور مثال ناف بسیار مشاهده می‌شود.

کیست‌های اپیدرموئید زمانی ایجاد می‌شوند که پوست شما به جای آن که ریخته شود و از بین رود دوباره وارد پوست شده و این کیست‌ها را به وجود می‌آورند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که پوست شما به شدت جراحت دیده یا زخمی شده است.

ممکن است شما سال‌ها دارای کیست اپیدرموئید باشید و دچار مشکل نشوید. اما گاهی اوقات این کیست‌ها پاره شده و آلوده می‌شوند.

اگر شما عفونت کیست اپیدرموئید در ناف خود داشته باشید به احتمال زیاد محل کیست قرمز شده، احساس درد دارید و هم‌چنین ممکن است ترشح بدبوی زرد یا سبز داشته باشید.

هیچ‌گاه کیست خود را فشار ندهید. اگر قصد چنین کاری را دارید بدانید که ممکن است سبب زخم و عفونت بیشتر شوید؛ در عوض سعی کنید به متخصص پوست مراجعه کنید. متخصص پوست ممکن است کیست شما را خشک کرده یا از بین ببرد، یا در صورت لزوم برای رفع عفونت آنتی بیوتیک تجویز کند.

برای درمان موقت می‌توان کمپرس آب گرم روی کیست گذاشت تا درد تسکین یابد.

عفونت کیست چربی

کیست‌های چربی بسیار شبیه به کیست‌های اپیدرموئید هستند با این تفاوت که این عفونت به دلیل انسداد غدد چربی یا فولیکول‌های مو ایجاد می‌شود. همانند کیست اپیدرموئید، گاهی اوقات کیست‌های چربی تنها همانند برجستگی‌هایی هستند که هیچ‌گونه علامتی ندارند.

اگر کیست چربی شما دچار عفونت شود در پی آن پوست شما قرمز و گرم شده و ترشحات پنیری مانند ایجاد می‌شود. اگر دچار عفونت کیست چربی شدید، پزشک شما کیست را خشک کرده یا از بین می‌برد؛ در غیر این صورت دارویی تجویز می‌کند تا عفونت پوست شما از بین برود. کمپرس آب گرم نیز می‌تواند در این مورد تا حدودی موثر واقع شود.

درمان عفونت ناف

عفونت‌های باکتریایی معمولا به وسیله پمادها یا کرم‌های آنتی بیوتیکی درمان می‌شوند. عفونت مخمر یا قارچی معمولا با پودرها یا کرم‌های ضدقارچی درمان می‌شوند.

این پمادهای آنتی بیوتیک و کرم‌های ضد قارچی بدون نسخه نیز قابل خرید هستند. پزشک مربوطه نیز ممکن است داروهای خاصی برای شما تجویز کند. درمان دیگر بدین صورت است که فرد میزان قندی که مصرف می‌کند را کاهش دهد، چرا که عفونت مخمر ممکن است از این قند تغذیه کند.

افرادی که دیابت دارند باید میزان قند خون خود را به خوبی کنترل کنند و همیشه تحت نظر پزشک خود و متخصص غدد باشند تا بهترین روش درمانی را برای تنظیم میزان قند خون خود در طول روز به کار برند.

عفونت ناف در بزرگسالان

افرادی که دوره نقاهت پس از جراحی شکم را می‌گذرانند باید به شدت مراقب عفونت ناف باشند؛ چرا که بیشتر در معرض آن هستند.

درد دور ناف نشانه چیست؟

ناف تقریبا در قسمت مرکزی شکم قرار گرفته است و اگر دچار علائمی از قبیل درد، سوزش، برآمدگی و بیرون‌زدگی شود؛ هر کدام مطرح‌کننده علت خاصی است. درد اطراف ناف به عنوان یک نشانه ارزشمند از اینکه احتمالا در شکم شما اختلالی به وجود آمده تلقی می‌شود. درد اطراف ناف تشخیص و درمان به موقع را می‌طلبد.

برای درد دور ناف چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر دچار درد اطراف ناف شده‌اید که شدت درد آنقدر زیاد است که تاب و طاقت شما را بریده است یا اینکه همراه درد اطراف ناف دچار علائمی از قبیل تب، تهوع، استفراغ، اسهال شدید، اسهال خونی و یا تنگی نفس شده‌اید، لطفا زمان را از دست ندهید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

همچنین اگر درد اطراف ناف مدت زمان طولانی ادامه پیدا کرده است و بهبودی حاصل نشده به خصوص اگر سن شما از 50 سال بالاتر است، شما بهتر است برای اقدامات تشخیصی توسط پزشک تحت بررسی قرار بگیرید.

چند توصیه کلیدی برای درد دور ناف

گاهی دلایل درد اطراف ناف اصلا زمینه گوارشی ندارند؛ که از مهم‌ترین آنها دردهای قلبی است. لطفا هنگام بروز درد اطراف ناف و شکم، اگر سابقه بیماری قلبی داشته‌اید یا به علت داشتن فشارخون و چربی و قند خون بالا در معرض خطر بیماری‌های قلبی هستید، هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

مهم‌ترین اصل این است که برای تشخیص و درمان صحیح درد اطراف ناف، در قدم نخست نیابد ترس و استرس داشته باشید و دوم اینکه در زمان مناسب تحت نظر پزشک قرار بگیرید؛ در این صورت شما به زودی درمان می‌شوید و بهبود خواهید یافت.

منابع:

self

medicalnewstoday

healthline

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوارش و کبد روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوارش و کبد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «علل و راه‌های درمانی درد اطراف ناف را بهتر بشناسید»

782 پاسخ به “علل و راه‌های درمانی درد اطراف ناف را بهتر بشناسید”

 1. ناشناس گفت:

  سلام دخترم ۸ساله است دور نافش درد می‌کنه و بعضی اوقات سمت چپ معده اش هم درد می‌گیرد در ضمن وزنش پایینه بیشتر میوه میخوره تا غذا

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام آزمايش مدفوع از نظر انگل انحام دهند
   بايد توسط متخصص گوارش اطفال هم معاينه شه و از نظر هليكوباكتر معده بررسي شود

 2. ناشناس گفت:

  با سلام خسته نباشید خدمت خانم دکتر سی سالم هست الان چند سال درد معده هستم دکتر رفتم فایده نداشته ورم معده دارم الان یک هفته اطراف ناف میسوزه وتخت شونه هام درد خیلی شدیدی میگیره علتش چیست باید چکار کنم با تشکر از شما

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام لازمه كه اندوسكوپي بديد و از نطر هليكوباكتر معده بررسي شيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 3. محمد گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشید من الان چن روز هست ناف درد دارم و داخل نافم درد میکنه و بالای نافم هم درد دارد چکار کنم؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام سونوگرافي از نظر آپانديسيت بديد
   آزمايش ادرار هم بايد انحام بديد

 4. ریحان گفت:

  سلام امروز متوجه شدم قسمتی از درون ناف من سفت شد هم و وقتی دست می زنم درد ناک میشه آیا ممکن مشکلی هست یا گاهی اوقات عادی می دونه به استفاده از سیاف دیکنوفناک برای درمان سر دردم مرتبط باشه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بهتره سي تي اسكن شكم بديد و كلونوسكوپي شيد

 5. ناشناس گفت:

  سلام خانم دکتر سونوگرافی دادم آب دور نافم جمع شده و الان احساس درد دور نافم میکنم طحالمم تو سونوگرافی گفت کمی بزرگ شده چیکار کنم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد كبدتون چك شه و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 6. ... گفت:

  سلام من داخل و اطراف نافم خیلی درد میکنه دکتر آزمایش نوشت انجام دادم هیچ مشکلی نبود اما همش درد و پیچش توی نافم دارم یه خانم محلی یکم دست گذاشت رو نافم و فشار داد و یکم مالش داد چند ساعت آروم شدم از پنج ساعت بعدش ضربان و درد و دلپیچه ی شدید تو نافم دارم 😭
  تو نافم خیلی درد میکنه 😭😭😭
  چکار کنم ؟؟؟😭

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بهتره سونوگرافي بديد در صورتي كه نرمال بود ممكن هم هست ibs باشه كه بهتره

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 7. امیر حسین گفت:

  سلام خسته نباشید خانوم دکتر من ۱۸ سالمه دور نافم درد میکنه حالت دل پیچه رفتم دکتر گفت عفونته امپول داد هر ۱۲ ساعت با ژلوفن و امپرازول گفت اینارو بخور خوب میشی الان ۳ روزه دارم استفاده میکنم ولی خوب نشده هنوز

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بهتره ژلوفن را مصرف نكنيد
   بقيه داروهارا در كنار وعايت رژيم غذايي رغايت كنيد

 8. بهرام بهادری گفت:

  یکماه است دورنافم درد میکنه و دو روز پیش بد ترشدم و به دکتر مراجعه کردم و گفت رودت عفونت داره با داروهاش هنوز خوب نشدم چه کنم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام آزمايش مدفوع بديد و كلونوسكوپي هم انجام بديد

 9. R گفت:

  سلام خانم دکتر دور ناف همسرم دو روزه درد میکنه راهنمایی کنید. ممنون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام عزيزم بهتره سونوگرافي انجام بدهند و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

 10. ارمان گفت:

  سلام من شکم درد معده درد وزودهم حالم بهم میخوره وقتی که بیشتر تو ماشین میشینم مسافرت میریم اتفاق میفته

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اسم اين حالت بيماري حركت يا motion sickness هست بايد

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به پزشک عمومی مراجعه کنید.

 11. arshia گفت:

  سلام
  من الان ۴ روزه که سمت راست شکمم دور ناف درد میکنه و آروغ زیاد میزنم و یبوست دارم و درد هم به سمت پایین نیست
  الان چکار کنم؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد سونوگرافي بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

 12. مریم گفت:

  سلام این تقریبایک ماهی هست شکم درد دارم ولی اطراف ناف دردش شدیدتر امروز شکم درد برطرف شد اما دور ناف خیلی دردم میکنه مشکل چیه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد سونوگرافي شكم بديد و آزمايش مدفوع هم انجام بديد

 13. شیلا گفت:

  سلام پدرم از پارسال دردهای دور ناف داره و ادامه داره .بیمارستان حدود یکماه بستری کردن ولی علت رو نفهمیدن .الان دوباره از زمستان ادامه دار شده و الان شدید ترشده .۷۸سالشونه و دیابت دارن و فشار خون .انسولین نوامیکس استفاده میکنن.ممنون میشم راهنمایی کنید چکارکنم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد كلونوسكوپي و سي تي اسكن شكم انجام دهند

 14. غزل گفت:

  سلام من ۱۶ سالمه تو ۱۵ سالگی کیس داشتم و سنوگرافیم انجام دادم که با یک قرص جلو گیری فکر کردم حل شده
  اما الان پهلو سمت چپ و راستم درد میکنه همچنین زیر دلم حالت تهوع و استفراغم دارم
  علتش چیه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد دوباره سونوگرافي بديد ممكنه دوباره كيست باشه

 15. قنواتی گفت:

  سلام
  من چند روز دردی در طرف پهلوی سمت چپم احساس کردم چند سال پیش هم فتق ناف داشتم و عمل کردم و عمل ناف انجام دادم خوب شد حالا امروز درد در طرف نافم به سمت پایین احساس میکنم علت آن چیست؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد سونوگرافي بديد و از نظر عود بررسي شيد

 16. رسول گفت:

  سلام من واریکوسل گرید۳ دارم ولی فقط دور نافم درد میگیره دکتر گفتش دور ناف ربطی به واریکوسل نداره درسته؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام نه ربطي نداره بايد سونوگرافي شكم بديد
   آزمايش مدفوع هم بديد

 17. پرهام گفت:

  سلام پسر چهار ساله من هشت روز هست که میگه دلم درد می‌کنه ودو دستش روی وسط شکم روی اطراف ناف میزاره ابتدا بیرون روی زیاد داشت گاهی بصورت اسهال،گاهی هم معمولی،دل دردش همیشگی نیست در طول روز و شب گاهی هست ولی یک شب اول کلا تو دستشویی بود الآنم میگه دستشویی دارم مییره ولی گاهی دفع نداره گاهی هم داره این وضعیت اکثرا بعد از خوردن غذا پیش میاد

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد سونوگرافي انجام دهد و از نظر آپانديسيت بررسي شود

 18. مجید گفت:

  سلام خانم دکترخسته نباشید دخترم اکثر موقع ها ازخواب کن بیدار میشه حالت تهوع میگیره وبعضی وقتا استفراق میکنه واکثرا هم میگه دلم اطراف ناف درد میکنه رفتیم پزشم آزمایش ادرارومدفوع نوشت همه چی سالم بود یه زن محلی شکمش رونگاه کرد میگه آب جمع شده دور نافش مالش وپونه دم کرده بدید نظر شما چیه دراین مورد تشکر

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام از نظر التهاب معده و رفلاكس معده به مري بايد بررسي شود
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 19. زینب گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید من بچه ک بودم نافم پاره شده بود الانم چند ساعته در اطراف نافم دچار درد شده
  طوری فقط میتونم صاف بشینم بدون کوچکترین فشاری ب نافم
  البته دردش بگیر نگیر داره و مدام نیس

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد سونوگرافي بديد و از نظر فتق بررسي شيد

 20. Jamil گفت:

  سلام من همیشه ناف دردودل پیچه دارم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام آزمايش مدفوع بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 21. Jamil گفت:

  عالی

 22. خلیل علیزاده گفت:

  درد دورناف دارم گاهی هم اسهال میشم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام آزمايش مدفوع بديد واز نظر خون مهفي بررسي شيد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 23. آیلار گفت:

  سلام و درود خدمت دکتر عزیز
  ۱۹ ساله هستم و قرص خوردن برام خیلی خیلی سخت هست
  الان قرص ناپروکسن و کلاموکس استفاده میکنم
  ایا من میتونم اینها رو داخل اب حل کنم بعد بخورم یا اینکه نه نمیشه
  لطفا کمکم کنید
  ممنون از شما

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام نه نميشه
   ميتونين شربتشو بگيريد اما دوزش بايد براي وزنتون تنظيم شه

 24. منصور گفت:

  س چندسال است که هرچندموقعی دوسه روز در شکم شروع می‌شود واصلا خوب نمی شود هردفعه جاهای مختلف ی درد شدید می‌گیرد بعد عین یک بادتو شکم می پیچید همین درد راچندسال است که دارم وقتی بادست فشارمی دهم یاماساژ میدم شکم ام داغ می‌شود توراخدا چکارکنم در توی قسمت کلیه وکمرم می پیچید خیلی شدیددرددارم بای کمرم کج کنم راه بروم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام لطفا به متخصص گوارش مراجعه كنيد تا از نظر هليموباكتر معدع بررسي شيد

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 25. بانوووو گفت:

  سلام خسته نباشید ۱۶سالمهالان چندروزه درد دور ناف و حالت تهوع شدید خیلی ازارم میده دکتر رفتم فقط شربت معده داد ولی هیچ فرقی نکرد
  میشه راهنماییم کنید ممنون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام لطفا اين آزمايشات را انجام بديد
   Cbc.diff esr crpو سونوگرافي از نظر آپانديسيت بديد

 26. امید امیری گفت:

  سلام . ۱۲ سالمه وزنم ۵۰ هست بعضی وقتا چند ساعت اطراف ناف درد می کنه موقع ادرار سوزش دارم درد شدید می گیرم حتی نمی تونم تکون بخورم ممنون میشم راهنماییم کنید .

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام لطفا آزمايش ادرار بديد و از نظر عفونت ادراري بررسي شيد

 27. یدالله اکبری گفت:

  سلام.من چند روزی است درد خفیفیدر اطراف نافم دارم ولی اذیت کت نیست گاهی خوبه وگاهی حالت سوزش مانند است لطفا راهنمایی بفرمایید.متشکرم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد بصورت حضوري معاينه شبد و اين آزمايشات را بديذ
   Cbc.diff esr crp
   S/E
   U/A و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 28. کبری محمد پور گفت:

  سلام من دو روزه دور نافم درد می گیره

  چیکار کنم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   شرح حالتون کامل نیست، تهوع، استفراغ، تب، اسهال، یبوست؟؟
   کیفیت و مدت درد هم مهمه
   برای بررسی دقیق علایم

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با پزشک عمومی استفاده کنید.

 29. الن گفت:

  سلام دکتر من حدود پنج سانت بغل نافم سمت راستش گاهی درد میگیره نفخ هم دارم سمت راست شکم بالا هم درد میگیره میخواستم بدونم ممکنه آپاندیس باشه حدود سه هفتس اینطوریم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   خیر آپاندیش دردش ۳ هفته طول نمیکشه

 30. ملیکا گفت:

  سلام من بیست سالمه
  یه هفته دور نافم سمت چپ درد میکنه علائ خارجی نداره قسمت عضلاتش هس پوست ضهیم شکم که تو دس میاد درد میکنه سابقه بیماری ندارم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد توسط متخصص گوارش معاينه شبد و از نظر التهاب معده بررسي شيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام خیر موردی نیست مایعات زیاد بخورین و cbc رو ۳ هفته دیگه تکرار کنید...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام موردی نداره با پزشک‌ محل واکسیناسیون مشورت کنبد تا اگه لازم و سنتو...

معصومه:

سلام من آزمایش cbc دادم و پلاکتم 550 و لنفوسیتم 51 هست. بقیه موارد تو رنج نرم...

معصومه:

سلام خسته نباشید من ۲۸ سالمه و آزمایش cbc دادم و پلاکتم 550 و لنفوستیم 51 هس...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام ممکن لیپوما (چربی) باشه معاینه لازمه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام میتونه لیپوما (چربی ) باشه معاینه لازمه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه ک...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام با توجه به شرح حال آندوسکوپی لازمه با توجه به موارد ذکر شده، بهتر ا...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مرا...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه اکو و تست ورزش و نوار قلب انجام شده و موردی نبوده، باید به با تو...