مجله پزشکی دکتر دکتر

علل و راه‌های درمانی درد اطراف ناف را بهتر بشناسید

25 بهمن 1396

782

پیشگیری، مراقبت و درمان بیماری‌های گوارش
علل و راه‌های درمانی درد اطراف ناف را بهتر بشناسید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

علت درد ناف چیست؟ آیا درد اطراف ناف خطرناک است؟ برای آشنایی بیشتر با عوامل ایجاد درد ناف و درمان آن در ادامه این مطلب از مجله دکتردکتر با ما همراه باشید.

شایع‌ترین علل و عوامل درد اطراف ناف چیست؟

درد اطراف ناف، بسته به اینکه درد در حاشیه ناف، بالای ناف یا پایین ناف و درون ناف باشد، علت‌های مختلفی دارد. بنابراین درد اطراف ناف یک علامت از ده‌ها علت متعدد است.

مسمومیت غذایی

مصرف فست‌فود غیربهداشتی یا آب و غذاهای آلوده به میکروب، باعث مسمومیت غذایی می‌شود و درد ناف را به همراه دارد. در این شرایط احتمالا بعد از چند ساعت درد در کل شکم را احساس کنید و ممکن است اسهال، حالت تهوع، استفراغ، ضعف و بی‌حالی داشته باشید.

اگر تمایل دارید درباره بیماری‌های درد شکمی اطلاعات بیشتری کسب کنید، کافیست با پر کردن فرم زیر «کتابچه درد شکمی» را در ایمیل خود دریافت کنید.

 

سندرم روده تحریک‌پذیر

درد اطراف ناف یا حتی درد کل شکم را به صورت مزمن دارید؟ گاهی احساس می کنید دل پیچه دارید؛ اما علائمی از قبیل اسهال یا یبوست، تهوع یا استفراغ، ضعف و بی حالی ندارید. پس علت چیست؟

اگر شما بیش از اندازه درگیر استرس‌های روحی و روانی باشید، ممکن است دچار تحریک گاه به گاه روده شوید و احساس درد اطراف ناف کنید. شما بیماری گوارشی ندارید، صرفا در کاهش تنش‌‌ها و استرس‌هایتان تلاش کنید.

آپاندیسیت

اگر آپاندیس دچار التهاب شود، شما در ابتدا دچار درد اطراف ناف می‌شوید و بعد از چند ساعت درد به سمت راست و پایین شکم مهاجرت می‌کند. احتمالا علائمی از قبیل تهوع و استفراغ، تب با درجه پایین، یبوست یا اسهال، از دست دادن میل و اشتها به غذا خوردن داشته باشید.

در این شرایط شما باید دو اصل مهم را در نظر داشته باشید. اصل اول این است که بیماری شما نگران‌کننده نیست؛ پس آرامش خود را حفظ کنید و اصل دوم این است که در اسرع وقت به پزشک یا اورژانس برای تشخیص و شروع درمان مراجعه کنید.

فتق ناف

ممکن شما احساس درد درون ناف کنید، اما علائم دیگری از قبیل تغییر اجابت مزاج نداشته باشید؛ شاید در برخورد اول نسبت به این مشکل بی‌توجهی کنید چون این درد درون ناف گاهی هست و گاهی نیست. بعد از مدتی، شما متوجه می‌شوید در هنگام انجام دادن کارهایی که به شکم شما فشار می‌آید همانند بلند کردن اجسام سنگین، تخلیه کردن مدفوع و غیره، ناف شما دچار برآمدگی‌های موقت می‌شود. بیرون‌زدگی ناف و درد اطراف ناف بیشتر مطرح‌کننده این است که شما دچار فتق نافی شده‌اید.

اصلا از دیدن بیرون‌زدگی ناف و فتق ایجاد شده نگران و مضطرب نباشید. توصیه ما به شما این است که با حفظ آرامش، به پزشک مراجعه کنید تا معاینه شوید. پزشک شاید به چند توصیه به شما بسنده کند و یا درمان‌هایی پیشنهاد کند.

گاهی پزشک بر اساس معاینه شکم، توصیه می‌کند که در اسرع وقت به یک جراح مراجعه کنید، لطفا این توصیه مهم را پشت گوش نیاندازید. جراح شاید صلاح بداند با یک جراحی ساده، مشکل شما را برای همیشه برطرف کند.

درمان درد اطراف و بالای ناف

درمان درد ناف شما بسته به علت درد آن است. برخی علت‌ها عادی هستند و به خودی خود رفع می‌شوند؛ برخی دیگر نیز نیاز به درمان توسط پزشک دارند. در برخی موارد خاص نیز نیاز به درمان اضطراری است.

درمان فتق ناف

پزشک شما ممکن است فتق ناف شما را به صورت عمل جراحی باز یا با روش لاپاروسکوپی درمان کند. روش‌های درمانی غیر از جراحی پیشنهاد نمی‌شوند؛ چرا که ممکن است شرایط را وخیم‌‌تر کنند.

درمان بیماری‌ کرون

این بیماری به درمان مادام العمر نیازمند است که این درمان شامل داروها، جراحی، مدیریت استرس، مشاوره تغذیه و مکمل‌های غذایی است.

درمان سوء‌هاضمه

بسیار اهمیت دارد که دلیل سوء‌هاضمه خود را تشخیص داده تا بتوانید بهترین درمان را انتخاب کنید. ممکن است شما متوجه شوید که بیماری عدم پذیرش لاکتوز دارید یا دچار بیماری سلیاک هستید، یا ممکن است مشکل هضم دیگر انواع غذاها را داشته باشید.

در این رابطه حتما با پزشک خود مشورت کنید و با تشخیص نوع سوء‌هاضمه خود بهترین روش درمانی را پیش گیرید.

درد ناف نشانه چیست؟

درمان آپاندیس

در این شرایط این بیماری توسط جراحی آپاندکتومی (برداشتن زائده آپاندیس) درمان می‌شود. پزشک شما ممکن است آپاندیس شما را یا از طریق شکاف محل از بین ببرد یا با روش لاپاروسکوپی درمان کند که تنها نیاز به شکاف‌های کوچک دارد.

درمان زخم معده

اغلب زخم ‌معده‌ها به وسیله داروهای تجویزی درمان می‌شوند یا در غیر این صورت نیاز به جراحی دارند.

درمان درد لیگامنت گرد

درد لیگامنت گرد در اثر کشیده شده لیگامنت گرد که رحم را در داخل شکم آویزان نگه می‌دارد، رخ می‌دهد. این بیماری اغلب به وسیله کشش‌های روزانه و استراحت درمان می‌شود. هر زمانی که حس کردید در حال سرفه، عطسه یا خنده هستید کمی خود را به جلو خم کنید.

عفونت ناف

اگر احساس سوزش، خارش و درد درون ناف دارید و همچنین داخل ناف یا اطراف آن کمی قرمز شده است، شاید حساسیت یا عفونت سطحی ایجاد شده است. درون ناف و اطراف آن را شسته و ضد‌عفونی کنید و اگر علائم برای چند روز باقی ماند به پزشک مراجعه کنید.

علت عفونت، سوزش و خارش ناف

ناف نیز همانند دیگر نقاط بدن شما حاوی باکتری و قارچ است. اگر درون ناف و اطاف ناف خود را به صورت منظم تمیز نکنید، ممکن است میکرو ارگانیسم‌ها (جانوران کوچک و میکروسکوپی) تکثیر شده و عفونت ایجاد می‌کنند.

مکانیسم‌های دیگری نیز برای علت عفونت ناف وجود دارند. در این‌جا ۵ عفونت رایج ناف و علائم آن را بررسی می‌کنیم:

عفونت استاف

از لحاظ علمی، هر نوع باکتری می‌تواند عامل عفونت ناف باشد. با این حال باکتری استافیلوکوکوس اورئوس اغلب سبب عفونت ناف می‌شود؛ چرا که این باکتری به صورت کلی سبب عفونت‌های بسیاری در سطح پوست می‌شود.

عفونت استاف به روش‌های متفاوتی بروز می‌کند که نوع بسیار مسری آن زردزخم نامیده می‌شود. زردزخم غیر تاولی که علائم آن شامل زخم‌های خارش‌داری است که می‌ترکد و از آن پوستی قرمز، جریحه‌دار شده و زرد باقی می‌ماند.

زردزخم تاولی هم شامل تاول‌های پرمایع است که باعث ترک خوردگی و در نهایت پوسته پوسته شدن آن قسمت پوست خواهد شد. هر دو نوع از این عفونت‌ها که شامل زخم و پوسته پوسته شدن هستند زمختی پوست را در نهایت به دنبال می‌آورند. تنها تفاوت عمده میان این دو نوع عفونت این است که زردزخم تاولی سبب قرمزی پوست نخواهد شد، درحالی که نوع دیگر باعث قرمزی می‌شود.

عفونت‌های پوستی استاف می‌توانند منجر به آبسه شوند، که در واقع کیسه‌های کوچکی از چرک هستند که زیر پوست قرار دارند.

عفونت استرپ

باکتری استرپتوکوکوس دیگر عفونت رایج پوستی به ویژه عفونت ناف است. استرپتوکوکوس نیز همانند استافیلوکوکوس اورئوس سبب زردزخم خواهد شد.

این باکتری هم‌چنین سبب ایجاد آماس بافتی نیز خواهد شد. آماس بافتی می‌تواند سبب ایجاد جوشی دردناک، قرمز، بسیار حساس و متورم شود که در نهایت سبب ایجاد تاول و بریدگی می‌شود. این باکتری هم‌چنین می‌تواند در پوست شما پخش شده و بافت‌های زیرپوستی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

در این حالت ممکن است احساس تب و سرما کرده یا تورم غدد لنفاوی را تجربه کنید. اگر این علائم را مشاهده کردید حتما در اولین فرصت به پزشک مربوطه مراجعه کرده تا برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند.

عفونت مخمر

این نوع عفونت می‌تواند در دهان، گلو و مری رخ دهد؛ همانطور که در ناف نیز رخ می‌دهد. اصطلاح پزشکی این عفونت قارچی کاندیدیاز است و زمانی این عفونت رخ می‌دهد که کاندیدا (مخمر) که اغلب روی پوست است به صورت غیرقابل کنترلی رشد کند و تکثیر شود. اگر شما دچار این عفونت شده باشید باید علائمی نظیر جوش قرمز، پوست پوسته پوسته شده، ترشح روشن و شفاف، خارش و سوزش داشته باشید.

اگر اطمینان حاصل کردید که دچار عفونت مخمر در ناف خود شده‌اید به پزشک عمومی مراجعه کنید. پزشک به شما درمان ضدقارچی توصیه می‌کند تا عفونت به طور کلی از قسمت مربوطه پاک شود.

عفونت کیست اپیدرموئید

کیست اپیدرموئید آلوده یک برجستگی غیرسرطانی است که در سطوح مختلف پوست به طور مثال ناف بسیار مشاهده می‌شود.

کیست‌های اپیدرموئید زمانی ایجاد می‌شوند که پوست شما به جای آن که ریخته شود و از بین رود دوباره وارد پوست شده و این کیست‌ها را به وجود می‌آورند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که پوست شما به شدت جراحت دیده یا زخمی شده است.

ممکن است شما سال‌ها دارای کیست اپیدرموئید باشید و دچار مشکل نشوید. اما گاهی اوقات این کیست‌ها پاره شده و آلوده می‌شوند.

اگر شما عفونت کیست اپیدرموئید در ناف خود داشته باشید به احتمال زیاد محل کیست قرمز شده، احساس درد دارید و هم‌چنین ممکن است ترشح بدبوی زرد یا سبز داشته باشید.

هیچ‌گاه کیست خود را فشار ندهید. اگر قصد چنین کاری را دارید بدانید که ممکن است سبب زخم و عفونت بیشتر شوید؛ در عوض سعی کنید به متخصص پوست مراجعه کنید. متخصص پوست ممکن است کیست شما را خشک کرده یا از بین ببرد، یا در صورت لزوم برای رفع عفونت آنتی بیوتیک تجویز کند.

برای درمان موقت می‌توان کمپرس آب گرم روی کیست گذاشت تا درد تسکین یابد.

عفونت کیست چربی

کیست‌های چربی بسیار شبیه به کیست‌های اپیدرموئید هستند با این تفاوت که این عفونت به دلیل انسداد غدد چربی یا فولیکول‌های مو ایجاد می‌شود. همانند کیست اپیدرموئید، گاهی اوقات کیست‌های چربی تنها همانند برجستگی‌هایی هستند که هیچ‌گونه علامتی ندارند.

اگر کیست چربی شما دچار عفونت شود در پی آن پوست شما قرمز و گرم شده و ترشحات پنیری مانند ایجاد می‌شود. اگر دچار عفونت کیست چربی شدید، پزشک شما کیست را خشک کرده یا از بین می‌برد؛ در غیر این صورت دارویی تجویز می‌کند تا عفونت پوست شما از بین برود. کمپرس آب گرم نیز می‌تواند در این مورد تا حدودی موثر واقع شود.

درمان عفونت ناف

عفونت‌های باکتریایی معمولا به وسیله پمادها یا کرم‌های آنتی بیوتیکی درمان می‌شوند. عفونت مخمر یا قارچی معمولا با پودرها یا کرم‌های ضدقارچی درمان می‌شوند.

این پمادهای آنتی بیوتیک و کرم‌های ضد قارچی بدون نسخه نیز قابل خرید هستند. پزشک مربوطه نیز ممکن است داروهای خاصی برای شما تجویز کند. درمان دیگر بدین صورت است که فرد میزان قندی که مصرف می‌کند را کاهش دهد، چرا که عفونت مخمر ممکن است از این قند تغذیه کند.

افرادی که دیابت دارند باید میزان قند خون خود را به خوبی کنترل کنند و همیشه تحت نظر پزشک خود و متخصص غدد باشند تا بهترین روش درمانی را برای تنظیم میزان قند خون خود در طول روز به کار برند.

عفونت ناف در بزرگسالان

افرادی که دوره نقاهت پس از جراحی شکم را می‌گذرانند باید به شدت مراقب عفونت ناف باشند؛ چرا که بیشتر در معرض آن هستند.

درد دور ناف نشانه چیست؟

ناف تقریبا در قسمت مرکزی شکم قرار گرفته است و اگر دچار علائمی از قبیل درد، سوزش، برآمدگی و بیرون‌زدگی شود؛ هر کدام مطرح‌کننده علت خاصی است. درد اطراف ناف به عنوان یک نشانه ارزشمند از اینکه احتمالا در شکم شما اختلالی به وجود آمده تلقی می‌شود. درد اطراف ناف تشخیص و درمان به موقع را می‌طلبد.

برای درد دور ناف چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر دچار درد اطراف ناف شده‌اید که شدت درد آنقدر زیاد است که تاب و طاقت شما را بریده است یا اینکه همراه درد اطراف ناف دچار علائمی از قبیل تب، تهوع، استفراغ، اسهال شدید، اسهال خونی و یا تنگی نفس شده‌اید، لطفا زمان را از دست ندهید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

همچنین اگر درد اطراف ناف مدت زمان طولانی ادامه پیدا کرده است و بهبودی حاصل نشده به خصوص اگر سن شما از 50 سال بالاتر است، شما بهتر است برای اقدامات تشخیصی توسط پزشک تحت بررسی قرار بگیرید.

چند توصیه کلیدی برای درد دور ناف

گاهی دلایل درد اطراف ناف اصلا زمینه گوارشی ندارند؛ که از مهم‌ترین آنها دردهای قلبی است. لطفا هنگام بروز درد اطراف ناف و شکم، اگر سابقه بیماری قلبی داشته‌اید یا به علت داشتن فشارخون و چربی و قند خون بالا در معرض خطر بیماری‌های قلبی هستید، هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

مهم‌ترین اصل این است که برای تشخیص و درمان صحیح درد اطراف ناف، در قدم نخست نیابد ترس و استرس داشته باشید و دوم اینکه در زمان مناسب تحت نظر پزشک قرار بگیرید؛ در این صورت شما به زودی درمان می‌شوید و بهبود خواهید یافت.

منابع:

self

medicalnewstoday

healthline

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوارش و کبد روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوارش و کبد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «علل و راه‌های درمانی درد اطراف ناف را بهتر بشناسید»

782 پاسخ به “علل و راه‌های درمانی درد اطراف ناف را بهتر بشناسید”

 1. کیا گفت:

  سلام
  وقتتون بخیر
  من 23 ساله هستم
  دو ساله گاه گاهی دور نافم درد میگیره که بیشتر شب هااینطور میشه و وقتی دستم رو روی نافم میزارم صدایی شبیه صدای آب میده
  شکمم خیلی سرده نسبت به بقیه بدنم
  و خیلی نفخ میکنم مخصوصا شب ها که هم شکمم بزرگ میشه هم نفخ میکنم
  ممنون میشم بگید مشکل از چیه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد اندوسكوپي معده انجام بديد و از نظ هليكوباكتر معده بررسي شيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 2. کیا گفت:

  سلام
  وقتتون بخیر
  من یک ساله تقریبا گاه گاهی احساس درد دور نافم میکنم و وقتی دستم رو روی نافم میزارم صدای شبیه صدای آب میده نافم
  بیشتر شب ها درد میگیره و شکمم خیلی سرد هست نسبت به بقیه بدنم.
  در ضمن خیلی نفخ میکنم به خصوص شب ها
  میشه بگید مشکل از چیه؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   قدم اول رعایت تغذیه و نخوردن ترشیجات، ادویه، چای زیاد ، قهوه، غذای چرب است
   شب ها خصوصا نان سنگک و حجیم مانند باگت نخورید و شام رو زود بخورید، تا یک ساعت بعد غذا دراز نکشید
   هنگام خوابیدن سرتون رو روی سطح بالاتری نسبت ب همیشه بزارین
   اگه با موارد فوق خوب نشدین باید داروی آنتی ریفلاکس و ضد نفخ با نظر پزشک بخورید

 3. کیا گفت:

  سلام
  وقتتون بخیر
  من یک ساله تقریبا گاه گاهی احساس درد دور نافم میکنم و وقتی دستم رو روی نافم میزارم صدای شبیه صدای آب میده نافم
  بیشتر شب ها درد میگیره و شکمم خیلی سرد هست نسبت به بقیه بدنم.
  میشه بگید مشکل از چیه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد بصورت خضوري معاينه شيد و كلونوسكوپي انجام بديد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 4. بدون نام گفت:

  سلام درد بالای نافم در یک ماه سه یا چهار بار درد میکند رفتم دکتر معده درمان معده می خورم اما هنوز درد میکند

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام آزمايش مدفوع از نظر خون مخفي بديد لطفا و مجددا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 5. مجتبی گفت:

  سلام وقت بخیر
  مرد هستم ۲۸ ساله بیشتر اوقات درد بالای ناف و زیر شکم دارم و پهلوهایم هم درد میکنند
  همیشه احساس سنگینی در ناحیه شکم دارم
  متاهلم و بعد هر بار رابطه سوزش هم دارم بعد از رابطه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد آزمايش ادرار و مدفوع بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

 6. ناشناس گفت:

  سلام ببخشید من بعضی اوقات درد داخل ناف دارم و بعضی اوقات درد اطراف ناف و در هنگامی که به حمام میروم این مشکل برای من پیش می آید البته من داخل ناف هم چرک بیرون می آید ولی وقتی جسم های سنگین را بر میدارم درد نمیگیره ولی احساس میکنم عفونت ناف شدید دارم لطفا لطفا کمکم کنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بهتره سونوگرافي بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

 7. الی گفت:

  سلام.من درد شکم دارم این قدر این درد پراکنده است به هر جای شکمم که دست میزنم احساس درد شدیدی میکنم.و هر ساله آزمایش میدم وسونوگرافی میکنم .میگن طوریت نیست.من نمی‌دونم پس من چرا هنوز درد شدید رو دارم وبعضی روزها دردرو بیشتر در بالای ناف و معده‌ام به همراه پایین وسط شکم حس میکنم.که فکر میکردم شاید از گرسنگی باشه اما باز هم فایده ای نداشت.لطفا کمکم کنین.این درد امونم رو بریده??

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام لطفا آزمايش مدفوع بديد و از نظر روده تحريك پذير بررسي شيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 8. ناشناس گفت:

  سلام من دخترم چندروزه هست که میگه دور نافم درد میکنه دیروزکه نگاه کردم دیدم هم داخل نافش هم بیرون نافش قرمز شده ولی امروز قرمز نبود ولی هنوز درد میکنه چی کار باید کنم دخترم ۱۵ سالشه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اين آزمايشات را برايش انجام بديد :
   Cbc.diff esr crp
   U/A
   U/C
   و سونوگرافي از نظر آپانديسيت انجام شود

 9. ابراهیمی گفت:

  باسلام من ۳۸ سالمه چند وقتیه که درست زمانی که پریود میشم درد دور نافم شروع میشه و انگار میله ای
  رو داخلش فرو میکنن دوسه روز ادامه داره و بعدش خوب میشه میشه راهنماییم کنید ممنون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام سونوگرافي رحم و تخمدان بديد و از مظر فيبروم بررسي شيد

 10. حمزه گفت:

  سلام مشکل ناف دارم نافم همیشه وهروز ازنقطه مرکزی وسط جدامیشه به سمت چپ تقریبا این مشکل ده سالی میشه به دکترمراجعه کردم دارو داده اما بعد ازچندمدت دوباره جدامیشه ازمرکز به سمت چپ بعدروش سنتی هم برگشت میدم به مرکز بازم دوباره میره مممنون اگه کمک کنین

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد سونوگرافي شكم انحام بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 11. Parastesh گفت:

  ۴ روز گذشته بعد بعد ازاینکه اورژانسی خوردم خونریزینداشتم راسته ک بعد از مصرف اورژانسی اگ خونریزی نکنی ینی بارداری؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام نه عزيزم ربطي نداره
   ممكنه ضخامت داخل رحمتون كم بوده وقتي قرص خورديد خونريزي اتفاق نيوفتاده

 12. Parastesh گفت:

  ببخشید خانوم دکتر گاهی این درد میزنه ب کلیه ام من نامزدم و بانامزدم رابطه بدون دخول داشتم مطمعن نیستم ک اب منی ریخته باشه رو واژن یا ن براهمین ب صورت اورژانسی ۴ تا ال دی و دوازده ساعت بعد۴ تا ال دی مصرف کردم ممکنه تهوع ودلدردم بخاطر این باشه یا ممکنه باردار شده باشم من دخترم هنوز؟!

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   چند وقت از رابطه گذشته؟

 13. Parastesh گفت:

  سلام من ۱۸ سالمه چند وقته درد سمت راست شکم کنار ناف دارم واحساس نفس تنگی شدید دارم حالت تهوع هم دارم اما یبوست و اسهال تازه اضافه شده بنظرتون مشکل از چیه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام آزمايش مدفوع بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 14. رقیه گفت:

  سلام خانم دکتر‌من در دور نافم احساس سفتی میکنم علتشم میتونم بگم بخاطر اینکه یه مدتی تمایل به خوردن مهر داشتم واستفاده کردم واین باعث شده هم لاغربشم واشتها به غذاخوردن نداشته باشم واینکه حتی نمیتونم آب مصرف کنم شما برای حل مشکل من چه پیشنهادی میدین؟؟؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   حتما باید معاینه کامل بشین عزیزم
   معاینه شکم و کبد
   ازمایش خون

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 15. معصومه گفت:

  سلام شوهرم ۴۷سالشه چند وقت پیش درد شدیدی در بالای نافش داشت که هنگام کار کردن وراه رفتن از شدت درد دولامی شد و هنگام داراز کشیدن خوب می شد پزشک عمومی رفت گفته بود از معده هستش بازم دو روزه که همون طوری شده علت چیه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بهتره توسط متخصص گوارش هم معاينه شن تا اگه لازم بود اندوسكوپي بدهند
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 16. سارینا گفت:

  سلام
  من 14 سال دارم قدم 160 هستش و زیر دلم به شدت درد میکنه حتی سرفه که میکنم دلم تیر میکشه ادرارم هم به شدت زرد شده

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام آزمايش ادرار بديد لطفا

 17. حمید گفت:

  سلام پسرم ۱۲ سالشه دو هفته اطراف نافش درد میکنه و حالت تهوع داره دردش مداوم نیست و در روز بیشتر از ۱۵ بار درد به سراغش میاد علائپ دیگری هم نداره لطفا راهنمایی بفرمایید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   دل درد دو هفته ای نیاز به معاینه و ازمایش مدفوع و خون دارد

 18. رویا فرهمند گفت:

  سلام من دور نافم سمت راستم شکمم درد میکنه رفتم سونوگرافی کامل دادم هیچی نبود آزمایش کامل دادم هیچی نبود پاپ اسمیر دادم بازم هیچی نبود متخصص زنان رفتم نفهمید .متخصص داخلی و گوارش رفتم نفهمید ولی درد دارم .همش صدا میده روده هام درد دارم زیاد.شکمم هی دم میکنه و ول میکنه من موندم چکار کنم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   احتمالا سندرم روده تحریک پذیر است عزیزم

   • حمزه گفت:

    باسلام ودرود ببخشدی من مشکل ناف دارم همیشه ازجای خودش بیرون میره به سمت چپ بعد اینکه باروش محلی وسنتی برگشتش میدم جای خودش بعد دوروزدوباره در میره سمت چپ بعداین بی حالی ولب خشک میشه ممنون میشم اگه راهنمایی کنین

    • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

     سلام
     فتق است
     سونوگرافی جدار شکم برای بررسی هرنی انجام شود

 19. دهقانی گفت:

  سلام …مدتی است از درد شکم رنج میبرم بطور مزمن ادامه داره این درد بیشتز کتارناف و سمت راست ناف وشکمم ی گاهی خوبه ی گاهی هم نه بیشتر مواقع هست ی درد ملایم میشه راهنمایی کنید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   چند سالتونه؟
   علایم دیگر مثل اسهال، نفخ، گاز روده، دلپیچه،کاهش وزن و…دارید؟

 20. فاطمه گفت:

  درد دور ناف دارم وقتی سنگین بلد میکنم یا وقتی که فشاری به شکم وارد میکنم درد میکنه حتی با دست هم شکم خود را ماساژ میدهم احساس درد میکنم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد بصورت حضوري معاينه شيد و سونوگرافي بديد

 21. Raha گفت:

  سلام چند روز پیش یکم به نافم دست زدم و خاروندمش انگار خیلی دستکاریش کرده بودم درد میکرد بعد یک روز حس کردم ترشح سفید داخلشه دکتر رفتم گفت که عفونته دارو داد هنوز دوره درمان تموم نشده ولی ترشح ندارم دیگه اما وقتی رو شکمم خم میشم درد میگیره حس میکنم تهش ی جوری شده بخاطر عفونته این حالت؟

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   درمان را به طور کامل ادامه دهید
   درصورت ادامه درد پس از اتمام دارو مجددا به پزشک خود مراجعه کنید

 22. علی گفت:

  سلام
  مرد هستم 47ساله که از زیر جناق سینه تا قسمت چپ نافم احساس درد شدید دارم که این مورد درحدود 1سال هست که این طورم وهمیشه از رفتن پیش دکتر ترس داشتم علتشم اینه که سالها مواد مخدر استفاده می‌کردم. تریاک. شیشه. و از دوران جوانی در دوران مصرف گاها پیش می‌آمد که یک هفته یا 5 روز بیرون روی (دفع مدفوع ) نداشتم گاها زمانی که دراز کش بوده‌ام هنگام برخواستن یا پیاده روی صدای تکان خوردن آب در ناحیه زیر جناق سینه را می‌شنوم. از اینکه وقت گذاشتید سپاسگذارم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد به متخصص گوارش مراجعه كنيد و اندوسكوپي دهيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 23. حسن گفت:

  سلام خسته نباشید.چند سالی هست که مشکل نبض زدن زیر قفسه سینه سمت راست دارم .واسم کلی دردساز شده از لحاظ جسمی .متخصص رفتم گفت علائم ناف افتادگیه سونوگرافیم چیزی نشون نداده چیزی من باید چکار کنم

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   توسط جراح عمومی معاینه شوید
   ا توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

 24. مهدی گفت:

  یک ماه درد ناف دارم یک هفته هست میل به غذا ندارم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام لازمه كه به متخصص گوارش مراجعه كنيد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   • امیری گفت:

    سلام من درد دورناف داریم
    به دکتر هم مراجعه کردم
    چکار کنم

    • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

     سلام ممكنه بدليل اسپاسم روده باشه ممكنم هست بدليل عفونت روده
     آدمايش مدفوع بديد لطفا و از نظر تغذيه اي غذاهاي نفاخ نخوريد

 25. b.h گفت:

  سلام عمل افتادگی ناف خطرناک؟

 26. میلان گفت:

  سلام خسته نباشید
  دخترم 3 سالش گاهی اوقات میگه که درست بالای نافش درد می‌کنه یکم دیگه هم خوب میشه این می‌تونه نشانه مهمی باشه احتیاج به مراجعه به دکتر داره
  ممنون میشم جواب بدین

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد ازمايش ازرار و مدفوع انجام بديد براش و از نظر عفونت بررسي شه

 27. ناشناس گفت:

  سلام سمت راست نزدیک ناف درددارم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام لطفا سونوگرافي شكم بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 28. شریفی گفت:

  سلام
  من خانم ۳۶ ساله هستم.متاسفانه درد دور ناف دارم
  پنج ماه پیش درد گرفت بعد از چند روز خوب شد دوباره جسم سنگین بلند کردم ..دوباره درد دور ناف چند روز هست .اذیتم کرد..لطفا نظرتون رو بفرمایید؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   احتمالا فتق است
   سونوگرافی جدار شکم برای بررسی فتق بدهید

 29. داوری گفت:

  سلام من ۴ روزه که دور نافم در میکنه قفسه سینه مخصوصا سمته قلبم معدم میسوزه تنگی نفس دارم کمرمم درد میکنه چکار کنم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اگه دير ٤٠ سال داريد بدليل التهاب معده هست يا بدليل رفلاكس معده به مري كه بايد توسط متخصص گوارش معاينه شيد لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   اگه بيشتر از ٤٠ سال داريد بايد از نظر قلبي بررسي شيد لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

 30. Toranj گفت:

  سلام دخترم ۱۸ سالمه چند مدتی هست ک درون نافم خیلی درد میکنه و میسوزه از داخل ناف درد میگیره تا پایین . برای ادرار خیلی اذیت میشم درد و سوزش

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام آزمايش ادرار انجام بدن و بر اساس نتيجه ، آنتي بيوتيك مناسب دريافت كنن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام نگران نباشین تورم غدد لنفاوی علل خیلی زیادی داره، ممکن از قبل بوده ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام خیر تداخل ندارد فرقی ندارد...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام یعنی یمقدار خشونت کبد بررسی لازمه باید براش آنزیم کبدی و بیلی روبی...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام فیبروز ممکن نشون داده نشه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام این سونو مطرح کننده کبد چرب هست...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید علل اصلی بررسی شن اگه آفت مکرر هست آزمایش لازمه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام نگران نباشین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص ارتوپدی م...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام ازمایش cbc,diff,esr,crp,ldh بدهید...