علل و راه‌های درمانی درد اطراف ناف را بهتر بشناسید

 • 1396-11-25
 • ۵۴۳۲۵۶ بازدید
 • 685
عوامل موثر بر درد اطراف ناف

علت درد ناف چیست؟ آیا درد اطراف ناف خطرناک است؟ برای آشنایی بیشتر با عوامل ایجاد درد ناف و درمان آن در ادامه این مطلب از مجله دکتردکتر با ما همراه باشید.

شایع‌ترین علل و عوامل درد اطراف ناف چیست؟

درد اطراف ناف، بسته به اینکه درد در حاشیه ناف، بالای ناف یا پایین ناف و درون ناف باشد، علت‌های مختلفی دارد. بنابراین درد اطراف ناف یک علامت از ده‌ها علت متعدد است.

مسمومیت غذایی

مصرف فست‌فود غیربهداشتی یا آب و غذاهای آلوده به میکروب، باعث مسمومیت غذایی می‌شود و درد ناف را به همراه دارد. در این شرایط احتمالا بعد از چند ساعت درد در کل شکم را احساس کنید و ممکن است اسهال، حالت تهوع، استفراغ، ضعف و بی‌حالی داشته باشید.

اگر تمایل دارید درباره بیماری‌های درد شکمی اطلاعات بیشتری کسب کنید، کافیست با پر کردن فرم زیر «کتابچه درد شکمی» را در ایمیل خود دریافت کنید.

 

سندرم روده تحریک‌پذیر

درد اطراف ناف یا حتی درد کل شکم را به صورت مزمن دارید؟ گاهی احساس می کنید دل پیچه دارید؛ اما علائمی از قبیل اسهال یا یبوست، تهوع یا استفراغ، ضعف و بی حالی ندارید. پس علت چیست؟

اگر شما بیش از اندازه درگیر استرس‌های روحی و روانی باشید، ممکن است دچار تحریک گاه به گاه روده شوید و احساس درد اطراف ناف کنید. شما بیماری گوارشی ندارید، صرفا در کاهش تنش‌‌ها و استرس‌هایتان تلاش کنید.

آپاندیسیت

اگر آپاندیس دچار التهاب شود، شما در ابتدا دچار درد اطراف ناف می‌شوید و بعد از چند ساعت درد به سمت راست و پایین شکم مهاجرت می‌کند. احتمالا علائمی از قبیل تهوع و استفراغ، تب با درجه پایین، یبوست یا اسهال، از دست دادن میل و اشتها به غذا خوردن داشته باشید.

در این شرایط شما باید دو اصل مهم را در نظر داشته باشید. اصل اول این است که بیماری شما نگران‌کننده نیست؛ پس آرامش خود را حفظ کنید و اصل دوم این است که در اسرع وقت به پزشک یا اورژانس برای تشخیص و شروع درمان مراجعه کنید.

فتق ناف

ممکن شما احساس درد درون ناف کنید، اما علائم دیگری از قبیل تغییر اجابت مزاج نداشته باشید؛ شاید در برخورد اول نسبت به این مشکل بی‌توجهی کنید چون این درد درون ناف گاهی هست و گاهی نیست. بعد از مدتی، شما متوجه می‌شوید در هنگام انجام دادن کارهایی که به شکم شما فشار می‌آید همانند بلند کردن اجسام سنگین، تخلیه کردن مدفوع و غیره، ناف شما دچار برآمدگی‌های موقت می‌شود. بیرون‌زدگی ناف و درد اطراف ناف بیشتر مطرح‌کننده این است که شما دچار فتق نافی شده‌اید.

اصلا از دیدن بیرون‌زدگی ناف و فتق ایجاد شده نگران و مضطرب نباشید. توصیه ما به شما این است که با حفظ آرامش، به پزشک مراجعه کنید تا معاینه شوید. پزشک شاید به چند توصیه به شما بسنده کند و یا درمان‌هایی پیشنهاد کند.

گاهی پزشک بر اساس معاینه شکم، توصیه می‌کند که در اسرع وقت به یک جراح مراجعه کنید، لطفا این توصیه مهم را پشت گوش نیاندازید. جراح شاید صلاح بداند با یک جراحی ساده، مشکل شما را برای همیشه برطرف کند.

درمان درد اطراف و بالای ناف

درمان درد ناف شما بسته به علت درد آن است. برخی علت‌ها عادی هستند و به خودی خود رفع می‌شوند؛ برخی دیگر نیز نیاز به درمان توسط پزشک دارند. در برخی موارد خاص نیز نیاز به درمان اضطراری است.

درمان فتق ناف

پزشک شما ممکن است فتق ناف شما را به صورت عمل جراحی باز یا با روش لاپاروسکوپی درمان کند. روش‌های درمانی غیر از جراحی پیشنهاد نمی‌شوند؛ چرا که ممکن است شرایط را وخیم‌‌تر کنند.

درمان بیماری‌ کرون

این بیماری به درمان مادام العمر نیازمند است که این درمان شامل داروها، جراحی، مدیریت استرس، مشاوره تغذیه و مکمل‌های غذایی است.

درمان سوء‌هاضمه

بسیار اهمیت دارد که دلیل سوء‌هاضمه خود را تشخیص داده تا بتوانید بهترین درمان را انتخاب کنید. ممکن است شما متوجه شوید که بیماری عدم پذیرش لاکتوز دارید یا دچار بیماری سلیاک هستید، یا ممکن است مشکل هضم دیگر انواع غذاها را داشته باشید.

در این رابطه حتما با پزشک خود مشورت کنید و با تشخیص نوع سوء‌هاضمه خود بهترین روش درمانی را پیش گیرید.

درد ناف نشانه چیست؟

درمان آپاندیس

در این شرایط این بیماری توسط جراحی آپاندکتومی (برداشتن زائده آپاندیس) درمان می‌شود. پزشک شما ممکن است آپاندیس شما را یا از طریق شکاف محل از بین ببرد یا با روش لاپاروسکوپی درمان کند که تنها نیاز به شکاف‌های کوچک دارد.

درمان زخم معده

اغلب زخم ‌معده‌ها به وسیله داروهای تجویزی درمان می‌شوند یا در غیر این صورت نیاز به جراحی دارند.

درمان درد لیگامنت گرد

درد لیگامنت گرد در اثر کشیده شده لیگامنت گرد که رحم را در داخل شکم آویزان نگه می‌دارد، رخ می‌دهد. این بیماری اغلب به وسیله کشش‌های روزانه و استراحت درمان می‌شود. هر زمانی که حس کردید در حال سرفه، عطسه یا خنده هستید کمی خود را به جلو خم کنید.

عفونت ناف

اگر احساس سوزش، خارش و درد درون ناف دارید و همچنین داخل ناف یا اطراف آن کمی قرمز شده است، شاید حساسیت یا عفونت سطحی ایجاد شده است. درون ناف و اطراف آن را شسته و ضد‌عفونی کنید و اگر علائم برای چند روز باقی ماند به پزشک مراجعه کنید.

علت عفونت، سوزش و خارش ناف

ناف نیز همانند دیگر نقاط بدن شما حاوی باکتری و قارچ است. اگر درون ناف و اطاف ناف خود را به صورت منظم تمیز نکنید، ممکن است میکرو ارگانیسم‌ها (جانوران کوچک و میکروسکوپی) تکثیر شده و عفونت ایجاد می‌کنند.

مکانیسم‌های دیگری نیز برای علت عفونت ناف وجود دارند. در این‌جا ۵ عفونت رایج ناف و علائم آن را بررسی می‌کنیم:

عفونت استاف

از لحاظ علمی، هر نوع باکتری می‌تواند عامل عفونت ناف باشد. با این حال باکتری استافیلوکوکوس اورئوس اغلب سبب عفونت ناف می‌شود؛ چرا که این باکتری به صورت کلی سبب عفونت‌های بسیاری در سطح پوست می‌شود.

عفونت استاف به روش‌های متفاوتی بروز می‌کند که نوع بسیار مسری آن زردزخم نامیده می‌شود. زردزخم غیر تاولی که علائم آن شامل زخم‌های خارش‌داری است که می‌ترکد و از آن پوستی قرمز، جریحه‌دار شده و زرد باقی می‌ماند.

زردزخم تاولی هم شامل تاول‌های پرمایع است که باعث ترک خوردگی و در نهایت پوسته پوسته شدن آن قسمت پوست خواهد شد. هر دو نوع از این عفونت‌ها که شامل زخم و پوسته پوسته شدن هستند زمختی پوست را در نهایت به دنبال می‌آورند. تنها تفاوت عمده میان این دو نوع عفونت این است که زردزخم تاولی سبب قرمزی پوست نخواهد شد، درحالی که نوع دیگر باعث قرمزی می‌شود.

عفونت‌های پوستی استاف می‌توانند منجر به آبسه شوند، که در واقع کیسه‌های کوچکی از چرک هستند که زیر پوست قرار دارند.

عفونت استرپ

باکتری استرپتوکوکوس دیگر عفونت رایج پوستی به ویژه عفونت ناف است. استرپتوکوکوس نیز همانند استافیلوکوکوس اورئوس سبب زردزخم خواهد شد.

این باکتری هم‌چنین سبب ایجاد آماس بافتی نیز خواهد شد. آماس بافتی می‌تواند سبب ایجاد جوشی دردناک، قرمز، بسیار حساس و متورم شود که در نهایت سبب ایجاد تاول و بریدگی می‌شود. این باکتری هم‌چنین می‌تواند در پوست شما پخش شده و بافت‌های زیرپوستی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

در این حالت ممکن است احساس تب و سرما کرده یا تورم غدد لنفاوی را تجربه کنید. اگر این علائم را مشاهده کردید حتما در اولین فرصت به پزشک مربوطه مراجعه کرده تا برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند.

عفونت مخمر

این نوع عفونت می‌تواند در دهان، گلو و مری رخ دهد؛ همانطور که در ناف نیز رخ می‌دهد. اصطلاح پزشکی این عفونت قارچی کاندیدیاز است و زمانی این عفونت رخ می‌دهد که کاندیدا (مخمر) که اغلب روی پوست است به صورت غیرقابل کنترلی رشد کند و تکثیر شود. اگر شما دچار این عفونت شده باشید باید علائمی نظیر جوش قرمز، پوست پوسته پوسته شده، ترشح روشن و شفاف، خارش و سوزش داشته باشید.

اگر اطمینان حاصل کردید که دچار عفونت مخمر در ناف خود شده‌اید به پزشک عمومی مراجعه کنید. پزشک به شما درمان ضدقارچی توصیه می‌کند تا عفونت به طور کلی از قسمت مربوطه پاک شود.

عفونت کیست اپیدرموئید

کیست اپیدرموئید آلوده یک برجستگی غیرسرطانی است که در سطوح مختلف پوست به طور مثال ناف بسیار مشاهده می‌شود.

کیست‌های اپیدرموئید زمانی ایجاد می‌شوند که پوست شما به جای آن که ریخته شود و از بین رود دوباره وارد پوست شده و این کیست‌ها را به وجود می‌آورند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که پوست شما به شدت جراحت دیده یا زخمی شده است.

ممکن است شما سال‌ها دارای کیست اپیدرموئید باشید و دچار مشکل نشوید. اما گاهی اوقات این کیست‌ها پاره شده و آلوده می‌شوند.

اگر شما عفونت کیست اپیدرموئید در ناف خود داشته باشید به احتمال زیاد محل کیست قرمز شده، احساس درد دارید و هم‌چنین ممکن است ترشح بدبوی زرد یا سبز داشته باشید.

هیچ‌گاه کیست خود را فشار ندهید. اگر قصد چنین کاری را دارید بدانید که ممکن است سبب زخم و عفونت بیشتر شوید؛ در عوض سعی کنید به متخصص پوست مراجعه کنید. متخصص پوست ممکن است کیست شما را خشک کرده یا از بین ببرد، یا در صورت لزوم برای رفع عفونت آنتی بیوتیک تجویز کند.

برای درمان موقت می‌توان کمپرس آب گرم روی کیست گذاشت تا درد تسکین یابد.

عفونت کیست چربی

کیست‌های چربی بسیار شبیه به کیست‌های اپیدرموئید هستند با این تفاوت که این عفونت به دلیل انسداد غدد چربی یا فولیکول‌های مو ایجاد می‌شود. همانند کیست اپیدرموئید، گاهی اوقات کیست‌های چربی تنها همانند برجستگی‌هایی هستند که هیچ‌گونه علامتی ندارند.

اگر کیست چربی شما دچار عفونت شود در پی آن پوست شما قرمز و گرم شده و ترشحات پنیری مانند ایجاد می‌شود. اگر دچار عفونت کیست چربی شدید، پزشک شما کیست را خشک کرده یا از بین می‌برد؛ در غیر این صورت دارویی تجویز می‌کند تا عفونت پوست شما از بین برود. کمپرس آب گرم نیز می‌تواند در این مورد تا حدودی موثر واقع شود.

درمان عفونت ناف

عفونت‌های باکتریایی معمولا به وسیله پمادها یا کرم‌های آنتی بیوتیکی درمان می‌شوند. عفونت مخمر یا قارچی معمولا با پودرها یا کرم‌های ضدقارچی درمان می‌شوند.

این پمادهای آنتی بیوتیک و کرم‌های ضد قارچی بدون نسخه نیز قابل خرید هستند. پزشک مربوطه نیز ممکن است داروهای خاصی برای شما تجویز کند. درمان دیگر بدین صورت است که فرد میزان قندی که مصرف می‌کند را کاهش دهد، چرا که عفونت مخمر ممکن است از این قند تغذیه کند.

افرادی که دیابت دارند باید میزان قند خون خود را به خوبی کنترل کنند و همیشه تحت نظر پزشک خود و متخصص غدد باشند تا بهترین روش درمانی را برای تنظیم میزان قند خون خود در طول روز به کار برند.

عفونت ناف در بزرگسالان

افرادی که دوره نقاهت پس از جراحی شکم را می‌گذرانند باید به شدت مراقب عفونت ناف باشند؛ چرا که بیشتر در معرض آن هستند.

درد دور ناف نشانه چیست؟

ناف تقریبا در قسمت مرکزی شکم قرار گرفته است و اگر دچار علائمی از قبیل درد، سوزش، برآمدگی و بیرون‌زدگی شود؛ هر کدام مطرح‌کننده علت خاصی است. درد اطراف ناف به عنوان یک نشانه ارزشمند از اینکه احتمالا در شکم شما اختلالی به وجود آمده تلقی می‌شود. درد اطراف ناف تشخیص و درمان به موقع را می‌طلبد.

برای درد دور ناف چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر دچار درد اطراف ناف شده‌اید که شدت درد آنقدر زیاد است که تاب و طاقت شما را بریده است یا اینکه همراه درد اطراف ناف دچار علائمی از قبیل تب، تهوع، استفراغ، اسهال شدید، اسهال خونی و یا تنگی نفس شده‌اید، لطفا زمان را از دست ندهید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

همچنین اگر درد اطراف ناف مدت زمان طولانی ادامه پیدا کرده است و بهبودی حاصل نشده به خصوص اگر سن شما از 50 سال بالاتر است، شما بهتر است برای اقدامات تشخیصی توسط پزشک تحت بررسی قرار بگیرید.

چند توصیه کلیدی برای درد دور ناف

گاهی دلایل درد اطراف ناف اصلا زمینه گوارشی ندارند؛ که از مهم‌ترین آنها دردهای قلبی است. لطفا هنگام بروز درد اطراف ناف و شکم، اگر سابقه بیماری قلبی داشته‌اید یا به علت داشتن فشارخون و چربی و قند خون بالا در معرض خطر بیماری‌های قلبی هستید، هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

مهم‌ترین اصل این است که برای تشخیص و درمان صحیح درد اطراف ناف، در قدم نخست نیابد ترس و استرس داشته باشید و دوم اینکه در زمان مناسب تحت نظر پزشک قرار بگیرید؛ در این صورت شما به زودی درمان می‌شوید و بهبود خواهید یافت.

منابع:

self

medicalnewstoday

healthline

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوارش و کبد روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوارش و کبد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علل و راه‌های درمانی درد اطراف ناف را بهتر بشناسید»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

685 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من بچه ک بودم نافم رو جراحی کردم .الان تقریبا ۲۸ سالمه. از شب گذشته بالای ناف درد عجیبی دارم طوری که بزور نفس میکشم و نمیتونم خم و راست شم.مشکل چی میتونه باشه

 2. با سلام دخترم ۱۱ سالشه چند روزه دور نافش درد میکنه داخل نافش انگار ترشح سفت هست از چی میتونه باشه چکار کنم خوب بشه

  • سلام لازمه اين آزمايشات را انحام دهيد
   Cbc.diff esr crp ldh u/A u/C
   و اگه با تهوع و بي اشتهايي همراهه بايد سونوگرافي هم بده و از نظر آپانديسيت بررسي شه

 3. سلام خسته نباشید من نزدیک به یک ماه هست که فقط شب ها زمانی که خوابم احساس درد شکم و دور ناف سمت چپ پایین و معده رادارم
  ولی روز ها هیچ مشکلی ندارم

 4. سلام من سه روزی میشه معدم و کل شکمم درد میکنه حالت تهوع دارم و استفراغ میکنم آیا دلیلش افتادن ناف هست؟

 5. سلام خسته نباشید من دورنافم ورم کرده سه روزه ودرد دارم ویبوست دارم علتش چیه

  • سلام شريت منيزيم هيدروكسايد هر ٨ ساعت ٥ الي ١٠ سي سي بخوريد تا يبوستتون برطرف شه
   اگه دردتون بيشتر شد بايد سونوگرافي بديد و اين آزمايشات را انجام دهيد
   Cbc.diff
   Esr crp

 6. سلام . حدود یک هفته است که ترشح ناف دارم . در ابتدا زیاد بود. الان به صورت بیرونی نیست ولی هنگام تمیز کردن ناف در انتها عفونت هایی به صورت سفت شده و سفید میتونم ببینم که البته سعی میکنم تمیزشون کنم. از روغن درخت چای برای ضدعفونی استفاده میکنم. آیا درمان دیگری باید انجام بدم؟
  متشکرم

 7. سلام دور ناف دخترم که ۱۲ سالشه هرچند مدت درد میگره یعنی ممکنه این هفته دردنداشته باشه ولی هفته بعد داره میگه احساس میکنم نافم از داخل درد میکنه همینجور اطرافش و دور نافش هم قرمزه این نشانه چیه؟

  • سلام چون قرمزی ناف دارد باید حتما معاینه شود و از نظر کیست ناف یا فیستول نافی بررسی شود

 8. سلام فرزند من ۱۲ سال سن دارد بین هر ۲یا سه روز دل درد میشود وبعد از ۲ساعت بهتر میشود ودرد هم اطراف ناف است لطفا چه کار باید بکنیم ممنون

 9. دخترم چند روزی است دچار دل درد میشه که بمحض اجابت درد مرتفع می شه اسهال داشت که تقریبا خوب شده ولی زیاد دستشویی میره تب نداره البته سرش کمی از بدنش گرم تره اشتها داره بدن درد نداره تهوع نداره علت بیماری چیه

  • سلام بدليل اسهالشه كه درد شكم داره اما اگه دچار تهوع استفراغ يا بي اشتهايي شد بايد از نظر آپانديسيت بررسي شه
   الان فقط بهش كته ماست بديد كه اسهالش برطرف شه

 10. سلام دور نافم یه دونه زد همراه با درد و خارش دکتر رفتم گفت جوش هست .من فشارش دادم ولی چیزی ازش بیرون نیومد و هنوز درد میکنه. باید چیکار کنم؟

  • سلام خانم دکتر مادر م دو روزی هست که سوزش دور ناف شدیدی داره

 11. سلام من درد و گرفتگی داخل ناف دارم جوری که بزور میتونم راه برم و تخلیه کامل مثانه هم نمیتونم بشم میشه راهنمایی کنید

  • سلام بايد از نظر عفونت ادراري بررسي شويد
   لطفا آزمايش ادرار بديد

 12. سلام من دختر ۱۴ ساله هستم که دور نافم وقتی دست میزنم درد داره وتحملش برام سخته

  • سلام بايد از نظر آپانديسيت بررسي شيد
   لطفا سونوگرافي شكم از لحاظ بررسي آپانديسيت بديد
   اين آزمايش هم انجام بديد
   Cbc.diff
   Esr crp
   U/A
   U/C

 13. سلام همسرم دور ناف درد شدید همرا نفخ شکم داره گاهی وقت یبوست گاهی وقت اسهال داره دکتر هم رفتع بی فیده بوده راهنمایی کنید ممنون میشم

  • سلام‌پسرم‌‌۱۱‌سالش‌‌۳‌روز‌است‌دل‌درد‌دارد‌‌‌‌بالای‌اسحال‌نیست

   • سلام بايد توسط پزشك بصورت حضوري معاينه شود
    ممكنه آپانديسيت باشه لازمه آزمايشات زير را انجام دهيد و سونوگرافي هم انجام دهيد
    Cbc.diff esr cru/A
    U/C
    S/E

 14. سلام خانم دکتر من همسرم یک سال بیشتر هستش دور نافش درد داره گاهی وقتا اسهال میگیره گاهی وقتا یبوست طوری که خیلی اذیت میشه اندوسکوپی انجام داده گفتن التهاب روده داره دارو استفاده کرد بی فایده بود نفخ شکم هم داره لطف کنید راهنمایی کنید مننون میشم

  • سلام اگه تشخيص التهاب روده هست بايد داروهاشونو ادامه بدن و اگه جواب نميده بايد دوباره به پزشك معالجشون مراجعه كنيد تا دوز داروشونو تغيير بدن

 15. سلام من چند روزیه درد و تورم در ناف و اطراف ان دارم..دلیلش چیه؟

 16. سلام خانم دکتر وقت بخیر مدت سه وچهار روز هست بالای ناف درد میکنه قبلا سندرم روده تحریک پذیر داشتم حالت تهوع گه گاهی دارم یبوست هم دارم البته اینم بگم مثلا چند روز شکم کار میکنه الان بیشتر درد شکم اذیتم میکنه به نظر شما چیکار کنم موقعی که غذا میخورم نفخ میکنم

  • خانم دکتر جای مبورین میشه هیوسین استفاده کرد؟
   برای یبوست چه دارویی مصرف کنم

 17. سلام خوبین شبتون بخیر
  ببخشید من 3 هفته گذشته درد شکمی داشتم و هفته گذشته آزمایش دادم و گفتن کبدم چربه
  آزمایش ادرار و مدفوع مشکلی نداشت اما ی روز بعد پایین شکمم سمت راست درد میکرد، اما الان دور نافمم ی کم درد میکنه
  تو رو خدا جواب بدین
  ممنون میشم

 18. سلام.نزدیک به۳ ماه هست که درد ناف دارم.ابتدا باتهوع و استفراغ همراه بود،ولی الان فقط درد و خیلی کم احساس سوزش ناف دارم.آزمایش کبد،عفونت،کم خونی،تیروئید، سونوگرافی، کلونوسکوپی، نمونه برداری روده انجام دادم همه سالم بود،ولی همچنان درد دارم،یبوست و نفخ هم دارم که یبوست بادارو بهتر شده.نفخ شدید معده هم اذیت کننده س،لطفا راهنمایی کنید.ممنون

 19. سلام ببخشید یک هفته است که دور کمر تا شکمم خارش شدید داره پوستمم خیلی قرمزه الان۲روزه نافم خارش شدید داره

 20. با سلام من عمل آپاندیس انجام دادم حدود یک ماه میشود در موقع ایستادن دور نافم درد میگیرد لطفا راهنماییم کنید

 21. سلام دکتر بانوی بزرگوار،
  امیدوارم که حال تان خوب باشد.
  من چند روزی است که به سوزشِ ناف و معده مصاب شده ام.
  از شربت های انتی اسید استفاده کردم ولی سودی نبخشید.
  اگر در این قسمت همکاری نمایید ، سپاسگزار خواهم شد.
  مستدام باشید !

 22. سلام من 18سال سن دارم یه یک ماهی میشه که احساس سنگینی یا پری باد در شکم به ویژه در میانه ی شکم (یعنی بالا و ناف و پایین ناف )دارم، و هروقت میشینم این سنگینی بیشتر به زیر ناف منتقل می شود(در همراه این اختلال هیچ نوع اضحال، یوبیوست و مدفوع خونی یا سیاه نیست )و هر از گاهی فقط آروغ می زنم، علتش می تونه چه چیزی باشه؟ آیا می تواند در نتیجه ی استرس این اختلالات ایجاد شود؟

 23. سلام دکتر من یک ماه پیش پرسینگ کردم دو هفته بعدشم دراوردم چون قرمز شده بود دورش ، الان پوستم جوش خورده اوکیه ، فقط جای سوراخش هست ، اما گاهییی میسوزه دورش اون یه تیکه یا میخاره ، چیکار کنم دکتر ممنون میشم راهنماییم کنید

 24. سلام .٣١سالمه يه هفته بود كه دور نافم درد ميكرد نميتونستم بلند شم يا بشينم تا اينكه ديروز ازنافم خون اومد بايكمي عفونت درحد بند انگشت سفيد رنگ ولي الان هم ازشكمم آب مياد يه ذره الان هم درد دارم رفتم دكتر سفالكسين ومترونيدازول وآمپول بتامتازون داده به نظر شما خانم دكتر الان چيكار كنم.

 25. سلام خسته نباشین
  عذر میخام دلیل خارج شدن. خیلی زیاد اب تمیز و پاک به هنگام دفع چیه؟
  اگه خاطرتون.باشه گفتم نافم.خیلی شدید درد میگیره و دردش راه ادرار رو میبنده ( به هنگام ادرار دردش طاقت فرسا. میشه)
  به هنگام زور زدن به چیز سنگین درد میگیره (فتق ناف و پارگی ندارم)….بعضی وقتا سر بعضی غذاها ک.سنگینم.میشه هم.همینجور میشم ….نفخ زیاد دارم و دفعم.خوب نیست حجیم نیست …تا حالا مدفوع خونی و اینارو نداشتم ….دکتر فقط دلیل. خروج اب پاک.و تمیز از رکتوم.چیه ؟
  ما چند ساله ک نافم درد میگرفت اما حالا شدت گرفته خیلی نگرانم.برای این اب دفعی

  • سلام موكوس ترشح شده از مخاط ركتومتونه بدليل يبوستي كه دارين

   • دکتر موکوس نیست ِِ..اب تمیز و پاکه مثل شیر اب

    • بهتره نمونه ازش بگيريد بدين آزمايشگاه و كلونوسكوپي هم بدين

     • شما درد شدید ناف رو از چی میدونین …اینقد شدید هست ک نمیتونم.صاف بایستم.و و دفع ادرار با مشکل مواجهه میشم
      ازمایشهایی هم.ک دادم سونوگرافی و خون و فتق و سی تی اسکن با تزریق …همگی پاک.بودن

     • درد شديد دور ناف بدليل آپانديسيت هست يعني التهاب آپانديس
      اين دردتون كه انقد شديده سونو و سيتي نرمال بوده؟ چند سالتونه؟
      ميتونه بختطر اسپاسم روده هم باشه اما بعد از رد ساير علل مهم

   • 23سال چندسالی هست درگیرش هستم.اما الان دیگه شدت گرفته فک.نمیکنم.مشکلی داشته باشه اپاندیسم
    دکتر ک.قبلا رفتم.گفت سندروم.روده یا کولیت داری ….یا همون.اسپاسم.روده …ولی نزدیک.یکسال کپسول کولوفکت( مبورین) …سیتالوپرام و و…مصرف کردم.ولی تا کنار گذاشتم علائمم.بدتر شد

  • سلام ببخشید من گاهی درد شدید در اطراف ناف احساس می کنم با حالت تهوع که وقتی یک کیسه آب گرم می زارم دردم کم کم کم میشه وآخرش خوب می شم ولی بعد از یکی دو هفته دوباره این درد شروع میشه.

 26. سلام وقت تون بخیر .من ۴ ماه یبوست دارم با رژیم غذایی سعی میکنم حلش،کنم اما تازگی ها شکم درد دارم تیر میکشه.جای بخصوصی نیست انگار تو شکمم میچرخه.ازمایش خون دادم لنفوسیتم بالا بود.ممکنه بیماری سندروم روده باشه

 27. سلام وقت بخیر
  الان یه مدته که بالای نافم نبض دارم انگار نافم سر جاش نیست.مشکل معده هم دارم (رفلاکس)معده
  به همراه درد سر معده ممنون میشم منو راهنمایی کنید.

  • سلام باید سونوگرافی داپلر بدهید و از نظر سالم بودن آئورت شکمی بررسی شوید

 28. سلام خسته نباشین
  چن سالی هست که در هنگام استرس و مسافرت دچار درد شکم بی اشتهایی، نفخ شدید، اسهال و حالت تهوع میشم ب پزشک مراجعه کردم و احتمال سندروم روده تحریک پذیر دادن و مدتی دارو مصرف کردم ولی هیچ تاثیری نداشت
  انواع آزمایشات
  از خون فوق کلیه و ترویید همه نرمال
  آز برای انگل که منفی بود
  اندروسکپی نمونه از معده /که التهاب معده داشتم/ کلونوسکپی .
  در کل از بالا پایین چپ راست یدونه نوار مغز قسمت نشد بگیرم
  با همه اینا و یسری داروهای جز بدتر شدن و عوارض داروها که به ب کبد چرب و التهاب معده چیزی دیگه عایدم نشد
  فقط میخاستم بدونم دارو یا چیزی هس که نفخ و دل درد هنگام مسافرتو بهتر کنه
  از غذا نخوردن قبل و هنگام مسافرت ، یا خوردن وعده عادی، میوه و هر چیز که در مورد رژیم غذای مسافرته تست کردم هیچ تاثیری نداشته

 29. سلام خسته نباشید در دوران پریودی هستم چهار روز لکه بینی داشتم تازه امروز خونریزی شروع شده خونه لخت هم میبنم درد دور ناف دارم همراه بادل درد میخواستم بدونم علت چیست

  • سلام علت خاصي نداره گاهي خونريزي پريود اينطوري هست

 30. سلام دخترم چندوقت پیش افتادنافش زخمی شده وبغل نافش خیلی سفت شده

  • سلام بايد سونوگرافي بدهد و انتي بيوتيك سفالكسين بر اساس وزنش بخوره هر ٦ ساعت

   • سلام من چند وقتی بود ک یبوست داشتم ب دلیل استفاده از قرص ترامادول الان دوهفته میشه گذاشتم کنار چند روزیه سر دلم خیلب میسوزی شکمم انگار توش پره ابه موقع راه رفتن خودم میشنوم صدای آبو موقع رفتن ب دسشویی هم یه مایع سفید رنگی همراه مدفوع یا بدون اون میاد بیرون چکار باید کنم

    • سلام خانم دکتر خستنه باشین خانم دکتر من یه سه چهار ماهی میشه که درد اطراف ناف دارم یه بار دور های شکمم درد میگیره یه بار دور نافم پیش پزشکم که مراجعه کردم گفتن که تو سنگ کلیه داری پزشک بعد فرمود گفتن که ورم روده داری نمیدونم چیکار کنم یه سه چهار روزی خوب میشم دوباره این درد شروع میشه لطفا راه نماییم کنین..با تشکر

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر