مجله پزشکی دکتر دکتر

علل و راه‌های درمانی درد اطراف ناف را بهتر بشناسید

25 بهمن 1396

782

پیشگیری، مراقبت و درمان بیماری‌های گوارش
علل و راه‌های درمانی درد اطراف ناف را بهتر بشناسید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

علت درد ناف چیست؟ آیا درد اطراف ناف خطرناک است؟ برای آشنایی بیشتر با عوامل ایجاد درد ناف و درمان آن در ادامه این مطلب از مجله دکتردکتر با ما همراه باشید.

شایع‌ترین علل و عوامل درد اطراف ناف چیست؟

درد اطراف ناف، بسته به اینکه درد در حاشیه ناف، بالای ناف یا پایین ناف و درون ناف باشد، علت‌های مختلفی دارد. بنابراین درد اطراف ناف یک علامت از ده‌ها علت متعدد است.

مسمومیت غذایی

مصرف فست‌فود غیربهداشتی یا آب و غذاهای آلوده به میکروب، باعث مسمومیت غذایی می‌شود و درد ناف را به همراه دارد. در این شرایط احتمالا بعد از چند ساعت درد در کل شکم را احساس کنید و ممکن است اسهال، حالت تهوع، استفراغ، ضعف و بی‌حالی داشته باشید.

اگر تمایل دارید درباره بیماری‌های درد شکمی اطلاعات بیشتری کسب کنید، کافیست با پر کردن فرم زیر «کتابچه درد شکمی» را در ایمیل خود دریافت کنید.

 

سندرم روده تحریک‌پذیر

درد اطراف ناف یا حتی درد کل شکم را به صورت مزمن دارید؟ گاهی احساس می کنید دل پیچه دارید؛ اما علائمی از قبیل اسهال یا یبوست، تهوع یا استفراغ، ضعف و بی حالی ندارید. پس علت چیست؟

اگر شما بیش از اندازه درگیر استرس‌های روحی و روانی باشید، ممکن است دچار تحریک گاه به گاه روده شوید و احساس درد اطراف ناف کنید. شما بیماری گوارشی ندارید، صرفا در کاهش تنش‌‌ها و استرس‌هایتان تلاش کنید.

آپاندیسیت

اگر آپاندیس دچار التهاب شود، شما در ابتدا دچار درد اطراف ناف می‌شوید و بعد از چند ساعت درد به سمت راست و پایین شکم مهاجرت می‌کند. احتمالا علائمی از قبیل تهوع و استفراغ، تب با درجه پایین، یبوست یا اسهال، از دست دادن میل و اشتها به غذا خوردن داشته باشید.

در این شرایط شما باید دو اصل مهم را در نظر داشته باشید. اصل اول این است که بیماری شما نگران‌کننده نیست؛ پس آرامش خود را حفظ کنید و اصل دوم این است که در اسرع وقت به پزشک یا اورژانس برای تشخیص و شروع درمان مراجعه کنید.

فتق ناف

ممکن شما احساس درد درون ناف کنید، اما علائم دیگری از قبیل تغییر اجابت مزاج نداشته باشید؛ شاید در برخورد اول نسبت به این مشکل بی‌توجهی کنید چون این درد درون ناف گاهی هست و گاهی نیست. بعد از مدتی، شما متوجه می‌شوید در هنگام انجام دادن کارهایی که به شکم شما فشار می‌آید همانند بلند کردن اجسام سنگین، تخلیه کردن مدفوع و غیره، ناف شما دچار برآمدگی‌های موقت می‌شود. بیرون‌زدگی ناف و درد اطراف ناف بیشتر مطرح‌کننده این است که شما دچار فتق نافی شده‌اید.

اصلا از دیدن بیرون‌زدگی ناف و فتق ایجاد شده نگران و مضطرب نباشید. توصیه ما به شما این است که با حفظ آرامش، به پزشک مراجعه کنید تا معاینه شوید. پزشک شاید به چند توصیه به شما بسنده کند و یا درمان‌هایی پیشنهاد کند.

گاهی پزشک بر اساس معاینه شکم، توصیه می‌کند که در اسرع وقت به یک جراح مراجعه کنید، لطفا این توصیه مهم را پشت گوش نیاندازید. جراح شاید صلاح بداند با یک جراحی ساده، مشکل شما را برای همیشه برطرف کند.

درمان درد اطراف و بالای ناف

درمان درد ناف شما بسته به علت درد آن است. برخی علت‌ها عادی هستند و به خودی خود رفع می‌شوند؛ برخی دیگر نیز نیاز به درمان توسط پزشک دارند. در برخی موارد خاص نیز نیاز به درمان اضطراری است.

درمان فتق ناف

پزشک شما ممکن است فتق ناف شما را به صورت عمل جراحی باز یا با روش لاپاروسکوپی درمان کند. روش‌های درمانی غیر از جراحی پیشنهاد نمی‌شوند؛ چرا که ممکن است شرایط را وخیم‌‌تر کنند.

درمان بیماری‌ کرون

این بیماری به درمان مادام العمر نیازمند است که این درمان شامل داروها، جراحی، مدیریت استرس، مشاوره تغذیه و مکمل‌های غذایی است.

درمان سوء‌هاضمه

بسیار اهمیت دارد که دلیل سوء‌هاضمه خود را تشخیص داده تا بتوانید بهترین درمان را انتخاب کنید. ممکن است شما متوجه شوید که بیماری عدم پذیرش لاکتوز دارید یا دچار بیماری سلیاک هستید، یا ممکن است مشکل هضم دیگر انواع غذاها را داشته باشید.

در این رابطه حتما با پزشک خود مشورت کنید و با تشخیص نوع سوء‌هاضمه خود بهترین روش درمانی را پیش گیرید.

درد ناف نشانه چیست؟

درمان آپاندیس

در این شرایط این بیماری توسط جراحی آپاندکتومی (برداشتن زائده آپاندیس) درمان می‌شود. پزشک شما ممکن است آپاندیس شما را یا از طریق شکاف محل از بین ببرد یا با روش لاپاروسکوپی درمان کند که تنها نیاز به شکاف‌های کوچک دارد.

درمان زخم معده

اغلب زخم ‌معده‌ها به وسیله داروهای تجویزی درمان می‌شوند یا در غیر این صورت نیاز به جراحی دارند.

درمان درد لیگامنت گرد

درد لیگامنت گرد در اثر کشیده شده لیگامنت گرد که رحم را در داخل شکم آویزان نگه می‌دارد، رخ می‌دهد. این بیماری اغلب به وسیله کشش‌های روزانه و استراحت درمان می‌شود. هر زمانی که حس کردید در حال سرفه، عطسه یا خنده هستید کمی خود را به جلو خم کنید.

عفونت ناف

اگر احساس سوزش، خارش و درد درون ناف دارید و همچنین داخل ناف یا اطراف آن کمی قرمز شده است، شاید حساسیت یا عفونت سطحی ایجاد شده است. درون ناف و اطراف آن را شسته و ضد‌عفونی کنید و اگر علائم برای چند روز باقی ماند به پزشک مراجعه کنید.

علت عفونت، سوزش و خارش ناف

ناف نیز همانند دیگر نقاط بدن شما حاوی باکتری و قارچ است. اگر درون ناف و اطاف ناف خود را به صورت منظم تمیز نکنید، ممکن است میکرو ارگانیسم‌ها (جانوران کوچک و میکروسکوپی) تکثیر شده و عفونت ایجاد می‌کنند.

مکانیسم‌های دیگری نیز برای علت عفونت ناف وجود دارند. در این‌جا ۵ عفونت رایج ناف و علائم آن را بررسی می‌کنیم:

عفونت استاف

از لحاظ علمی، هر نوع باکتری می‌تواند عامل عفونت ناف باشد. با این حال باکتری استافیلوکوکوس اورئوس اغلب سبب عفونت ناف می‌شود؛ چرا که این باکتری به صورت کلی سبب عفونت‌های بسیاری در سطح پوست می‌شود.

عفونت استاف به روش‌های متفاوتی بروز می‌کند که نوع بسیار مسری آن زردزخم نامیده می‌شود. زردزخم غیر تاولی که علائم آن شامل زخم‌های خارش‌داری است که می‌ترکد و از آن پوستی قرمز، جریحه‌دار شده و زرد باقی می‌ماند.

زردزخم تاولی هم شامل تاول‌های پرمایع است که باعث ترک خوردگی و در نهایت پوسته پوسته شدن آن قسمت پوست خواهد شد. هر دو نوع از این عفونت‌ها که شامل زخم و پوسته پوسته شدن هستند زمختی پوست را در نهایت به دنبال می‌آورند. تنها تفاوت عمده میان این دو نوع عفونت این است که زردزخم تاولی سبب قرمزی پوست نخواهد شد، درحالی که نوع دیگر باعث قرمزی می‌شود.

عفونت‌های پوستی استاف می‌توانند منجر به آبسه شوند، که در واقع کیسه‌های کوچکی از چرک هستند که زیر پوست قرار دارند.

عفونت استرپ

باکتری استرپتوکوکوس دیگر عفونت رایج پوستی به ویژه عفونت ناف است. استرپتوکوکوس نیز همانند استافیلوکوکوس اورئوس سبب زردزخم خواهد شد.

این باکتری هم‌چنین سبب ایجاد آماس بافتی نیز خواهد شد. آماس بافتی می‌تواند سبب ایجاد جوشی دردناک، قرمز، بسیار حساس و متورم شود که در نهایت سبب ایجاد تاول و بریدگی می‌شود. این باکتری هم‌چنین می‌تواند در پوست شما پخش شده و بافت‌های زیرپوستی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

در این حالت ممکن است احساس تب و سرما کرده یا تورم غدد لنفاوی را تجربه کنید. اگر این علائم را مشاهده کردید حتما در اولین فرصت به پزشک مربوطه مراجعه کرده تا برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند.

عفونت مخمر

این نوع عفونت می‌تواند در دهان، گلو و مری رخ دهد؛ همانطور که در ناف نیز رخ می‌دهد. اصطلاح پزشکی این عفونت قارچی کاندیدیاز است و زمانی این عفونت رخ می‌دهد که کاندیدا (مخمر) که اغلب روی پوست است به صورت غیرقابل کنترلی رشد کند و تکثیر شود. اگر شما دچار این عفونت شده باشید باید علائمی نظیر جوش قرمز، پوست پوسته پوسته شده، ترشح روشن و شفاف، خارش و سوزش داشته باشید.

اگر اطمینان حاصل کردید که دچار عفونت مخمر در ناف خود شده‌اید به پزشک عمومی مراجعه کنید. پزشک به شما درمان ضدقارچی توصیه می‌کند تا عفونت به طور کلی از قسمت مربوطه پاک شود.

عفونت کیست اپیدرموئید

کیست اپیدرموئید آلوده یک برجستگی غیرسرطانی است که در سطوح مختلف پوست به طور مثال ناف بسیار مشاهده می‌شود.

کیست‌های اپیدرموئید زمانی ایجاد می‌شوند که پوست شما به جای آن که ریخته شود و از بین رود دوباره وارد پوست شده و این کیست‌ها را به وجود می‌آورند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که پوست شما به شدت جراحت دیده یا زخمی شده است.

ممکن است شما سال‌ها دارای کیست اپیدرموئید باشید و دچار مشکل نشوید. اما گاهی اوقات این کیست‌ها پاره شده و آلوده می‌شوند.

اگر شما عفونت کیست اپیدرموئید در ناف خود داشته باشید به احتمال زیاد محل کیست قرمز شده، احساس درد دارید و هم‌چنین ممکن است ترشح بدبوی زرد یا سبز داشته باشید.

هیچ‌گاه کیست خود را فشار ندهید. اگر قصد چنین کاری را دارید بدانید که ممکن است سبب زخم و عفونت بیشتر شوید؛ در عوض سعی کنید به متخصص پوست مراجعه کنید. متخصص پوست ممکن است کیست شما را خشک کرده یا از بین ببرد، یا در صورت لزوم برای رفع عفونت آنتی بیوتیک تجویز کند.

برای درمان موقت می‌توان کمپرس آب گرم روی کیست گذاشت تا درد تسکین یابد.

عفونت کیست چربی

کیست‌های چربی بسیار شبیه به کیست‌های اپیدرموئید هستند با این تفاوت که این عفونت به دلیل انسداد غدد چربی یا فولیکول‌های مو ایجاد می‌شود. همانند کیست اپیدرموئید، گاهی اوقات کیست‌های چربی تنها همانند برجستگی‌هایی هستند که هیچ‌گونه علامتی ندارند.

اگر کیست چربی شما دچار عفونت شود در پی آن پوست شما قرمز و گرم شده و ترشحات پنیری مانند ایجاد می‌شود. اگر دچار عفونت کیست چربی شدید، پزشک شما کیست را خشک کرده یا از بین می‌برد؛ در غیر این صورت دارویی تجویز می‌کند تا عفونت پوست شما از بین برود. کمپرس آب گرم نیز می‌تواند در این مورد تا حدودی موثر واقع شود.

درمان عفونت ناف

عفونت‌های باکتریایی معمولا به وسیله پمادها یا کرم‌های آنتی بیوتیکی درمان می‌شوند. عفونت مخمر یا قارچی معمولا با پودرها یا کرم‌های ضدقارچی درمان می‌شوند.

این پمادهای آنتی بیوتیک و کرم‌های ضد قارچی بدون نسخه نیز قابل خرید هستند. پزشک مربوطه نیز ممکن است داروهای خاصی برای شما تجویز کند. درمان دیگر بدین صورت است که فرد میزان قندی که مصرف می‌کند را کاهش دهد، چرا که عفونت مخمر ممکن است از این قند تغذیه کند.

افرادی که دیابت دارند باید میزان قند خون خود را به خوبی کنترل کنند و همیشه تحت نظر پزشک خود و متخصص غدد باشند تا بهترین روش درمانی را برای تنظیم میزان قند خون خود در طول روز به کار برند.

عفونت ناف در بزرگسالان

افرادی که دوره نقاهت پس از جراحی شکم را می‌گذرانند باید به شدت مراقب عفونت ناف باشند؛ چرا که بیشتر در معرض آن هستند.

درد دور ناف نشانه چیست؟

ناف تقریبا در قسمت مرکزی شکم قرار گرفته است و اگر دچار علائمی از قبیل درد، سوزش، برآمدگی و بیرون‌زدگی شود؛ هر کدام مطرح‌کننده علت خاصی است. درد اطراف ناف به عنوان یک نشانه ارزشمند از اینکه احتمالا در شکم شما اختلالی به وجود آمده تلقی می‌شود. درد اطراف ناف تشخیص و درمان به موقع را می‌طلبد.

برای درد دور ناف چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر دچار درد اطراف ناف شده‌اید که شدت درد آنقدر زیاد است که تاب و طاقت شما را بریده است یا اینکه همراه درد اطراف ناف دچار علائمی از قبیل تب، تهوع، استفراغ، اسهال شدید، اسهال خونی و یا تنگی نفس شده‌اید، لطفا زمان را از دست ندهید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

همچنین اگر درد اطراف ناف مدت زمان طولانی ادامه پیدا کرده است و بهبودی حاصل نشده به خصوص اگر سن شما از 50 سال بالاتر است، شما بهتر است برای اقدامات تشخیصی توسط پزشک تحت بررسی قرار بگیرید.

چند توصیه کلیدی برای درد دور ناف

گاهی دلایل درد اطراف ناف اصلا زمینه گوارشی ندارند؛ که از مهم‌ترین آنها دردهای قلبی است. لطفا هنگام بروز درد اطراف ناف و شکم، اگر سابقه بیماری قلبی داشته‌اید یا به علت داشتن فشارخون و چربی و قند خون بالا در معرض خطر بیماری‌های قلبی هستید، هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

مهم‌ترین اصل این است که برای تشخیص و درمان صحیح درد اطراف ناف، در قدم نخست نیابد ترس و استرس داشته باشید و دوم اینکه در زمان مناسب تحت نظر پزشک قرار بگیرید؛ در این صورت شما به زودی درمان می‌شوید و بهبود خواهید یافت.

منابع:

self

medicalnewstoday

healthline

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوارش و کبد روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوارش و کبد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «علل و راه‌های درمانی درد اطراف ناف را بهتر بشناسید»

782 پاسخ به “علل و راه‌های درمانی درد اطراف ناف را بهتر بشناسید”

 1. علی گفت:

  سلام
  من چیزه سنگین بلند کردم نافم رفت بعدش یه نفر با طب سنتی نافمو گرفت ولی الان سمت چپ نافم خیلی درد میکنه و مسوزه لطفا راهنمایی کنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ممكنه دچار فتق شده باشيد
   بهتره سونوگرافي انجام بديد

 2. زینب بهرامی گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید من ۵ روز سردرد دارم وقتی پامیشم چندقیقه سر پا میمونم انگار انداختنم تو اب جوش تب میکنم بی حال میشم ، درد دور ناف،احساس تنگی نفس انگار چیزی خوردم مونده گلوم ، خیلی بی حال میشم چیکار باید بکنم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   با توجه به علایم‌ باید ویزیت شوید یا از تماس تلفنی دکتر دکتر جهت تماس با متخصص داخلی استفاده کنید
   کرونا باید بررسی شود

 3. ابوالفضل گفت:

  با سلام
  خسته نباشد من جایی بودم یه بار سنگینیو بلند کردم الان نافم درد میکنه باید چیکلر کنم ؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   معاینه و بررسی از نظر فتق باید انجام شود
   به متخصص جراحی مراجعه کنید

 4. رویا گفت:

  سلام من چند روزه دور نافم خیلی درد میکنه جوری که احساس میکنم از داخل یکی محکم گرفتتش و فشار میده ولی استفراغ و تب و لرز هم ندارم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بهتره سونوگرافي از نظر آپانديسيت بديد

 5. محسن گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید من بعد سرما خوردن حدود ۴ روزه شکم درد و دل پیچه اطراف نافم دارم همراه اسهال؛وقتی اطراف نافم ماساژ میدم انگار اب اطراف نافم جمع شده با مساژ دادن انگار بهترمیشم به نظرتون حتما باید به پزشک مراجعه کنم یا قرص دایجستیو کافیه؟؟ممنون میشم راهنمایم کنید لطفا.

 6. محسن گفت:

  سلام خسته نباشید من ۳ روز پیش سرما خوردم بعدش از حدود ۴ روزع دل پیچه و شکم درد دارم همرا اسهال..وقتی دور نافم ماساژ میدم خوب میشم انگار اطراف نافم اب هست با ماساژ دادن و گرم کردن شکمم بهتر میشم میخاستم بدونم دلیلش چیه و چه قرصی بخورم؟!ممنون میشم راهنمایم کنید که ایا حتما باید پیش پزشک برم

 7. ناشناس گفت:

  سلام و وقت بخیر. ی دو روزی هست دور نافم درد شدیدی داره جوری که مداوم عرق سرد میاد سراغم. دردش مثل سوزشه و سر معدمم همزمان میسوزه و در اخر دردش میره سمت کل رحمم و میسوزونه واروم میشه. ناراحتی معده هم دارم. بعد از دو روز امروز مدفوع داشتم که عذر میخوام خیلی کم اسهال بود خیلی کم. حتی بعد مدفوعم درد اومد سراغم.حالت تهوع خیلی کم دارم و بی حالم.

 8. فرهاد گفت:

  سلام.بعد یه خبر بد احساس کردم داخل معدم ریخت پایین.الان سه ماهه دل درد دارم.دکتر رفتم گفته عصبی هست.میخاستم نظر شما رو هم بدونم.عصبی هست یا تلفن افتاده

 9. مریم گفت:

  سلامخانمی ۴۰ ساله هستم، مدتی طولانی هست که انتهای وسط قفسه سینه تقریبا روی معده قسمت کوچک سفتی هست که با فشار دست دچار درد شدید میشه،لطفا راهنمایی بفرمایید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید معاینه محل درد انجام شود
   به متخصص داخلی مراجعه کنید

 10. فرانک گفت:

  سلام خسته نباشید خانم دکتر عزیز من ۳۰سالمه و مدتیه ک درد خفیف ب صورت نبضی دو سه انگشت سمت راست نافم دارم همن درد خفیف هم در معده.نفخ هم دارم ولی هیچ علایمی دیگه ای نیست لطفا راهنماییم کنید

 11. سمیرا گفت:

  سلام خسته نباشید
  من چند روزه داخل نافم‌درد میکنه حالت تهوع دارم و سرگیجه میگن نافت افتاده باید چکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید.
  اپاندیس هم قبلا عمل کردم.

 12. M گفت:

  سلام وقتتون بخیر من داخل نافم یک بر امدگی کوچک و قرمز ایجاد شده و اطراف نافمم زمانی که استرس دارم و بهش فکر میکنم درد میگیره و زمان هایی که حواسم پرته اصلا دردی ندارد.درضمن چیز هایی مثل خلط بینی درون نافم هست.

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   با توجه به علایم ممکن است عفونت یا فیستول یا کیست ناف باشد
   باید توسط متخصص جراحی معاینه شوید

 13. فاطمه گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من حدود ۲۰ روز پیش داخل نافم شروع کرد به درد گرفتن کم کم دردش بیشتر شد و بعد شروع به ترشح سفید رنگ کرد و بالای نافم متورم شد پیش پزشک عمومی رفتم ایشون تاوانکس و مترونیدازول و ۲ تا آمپول پنی سیلین تجویز کردند و سنوگرافی انجام دادم که گفتند مشکل فتق نیست و چیز دیگری هم توی سنوگرافی مشخص نشد
  بعد تزریق آمپول ها درد و التهاب کاملا از بین رفت
  ولی یه قسمتی از نافم شروع به تورم کرد و ترشح مجدد شروع شد
  لطفا راهنماییم کنید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   ممکن است فیستول یا کیست ناف باشد
   باید توسط متخصص جراحی معاینه شوید

 14. سمیه گفت:

  سلام . مستعد یوبست هستم . قبلا هم دچار شدم دور نافم درد می گیره و همراه باهاش درد کف معده دارم قبلا هم دچارش شدم

 15. م گفت:

  سلام خسته نباشید من الان ۴ روز است که دور نافم تند تند درد میگیره و زود ول میکنه ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

 16. صادق گفت:

  سلام‌.خسته نباشید.بنده نزدیک به یک ماهه که از این دکتر به اون دکتر،ازاین مطب به اون مطب،در حال رفت وآمدم ولی هم چنان در وضعیت مریضی هستم.خواهش میکنم راهنماییم کنید.شکم درد ها ودل پیچه های گاه به گاه دارم که احساس میکنم با رفتن به سرویس وتخلیه ی خودم بهبود پیدا میکنم که در اکثر موارد هم هرچی زور میزنم نمیتونم خودمو تخلیه کنم و یا بریده بریده دفع میکنم.البتّه بعضی وقتا هم خیلی خوب وعالی مدفوعمو تخلیه میکنم؛ولی شکم درد هام(علی الخصوص دور نافم)همچنان هست وتمومی نداره جوری که اکثر شبا از شدّت دردشکمم از خواب بلند میشم ومستقیم به سرویس میرم.از روده هامم عکس گرفتم ولی دکتر میگه مشکلی در روده هات نیست و فقط روده هام پر گازه.بسیاری از افراد فامیل وغیر فامیل هم میگند نافت خیلی وقته در رفته و دورشو آب وچرک وعفونت گرفته و دلیل شکم دردهای گاه به گاه وشبانه روزیت هم اینه. کسل وبی حالم.بعضی وقتا سردرد هم دارم.بیشتر دوست دارم بخوابم چون احساس میکنم اینجوری دردشکمم کم میشه.بعضی وقتااحساس میکنم معده ام وسرِدلم وجناغ و قفسه ی سینه ام سوزش وناراحتی داره که با فشار دست زیاد هم میشه .بعضی وقتا احساس میکنم وقتی چیزی میخورم تمام وکمال از معده ام پایین نمیره.بعضی وقتا با خوردن و آشامیدن دردشکمم بیشتر میشه وبعضی وقتا هم کم میشه.بعضی وقتا با رفتن به سرویس و تخلیه ی خودم چه به صورت کامل وچه به صورت ناقص احساس میکنم درد شکمم بیشتر میشه و در اکثرِ موارد هم احساس میکنم درد شکمم کم میشه.اصلا من موندم که چه دردمه.خواهش میکنم کامل راهنماییم کنید.خواهش میکنم.

 17. سمیرا گفت:

  با سلام وخسته نباشی من مدتی هست که اطراف نافم خیلی درد میکنه وحتی داخل نافم به حدی که دوست دارم فشارش بدم اینقدر درد میکنه وواین مدت قفسه سینم هم میسوزه ورفلاکس هم دارم واحساس خفگی میکنم من غذا یا آب هم که میخورم احساس میکنم توی قفسه سینه ام با درد میره پایین نمیدونم چی شدم لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم در ضمن من دوسال پیش آندوس کوپی انجام دادم وگفتن اسیدم کمی زیاد وکم هم ورم دره معدم

 18. مرتضی خسروی گفت:

  سلام خسته نباشید من چند سال هست ماهی یکی دوبار درد شدید دور ناف دارم قولنج های رو شانه‌هام بلند میشه وپاهام درد شدیدی دارن. ممنون از شما.

 19. مازیار گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید من چند روزی هست نافم از داخل درد میکنه باید چیکار کنم ممنون.

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اين آزمايشات را بزين و از نظر آپانديسيت بررسي شويدcbc.diff
   Esr crp
   U/A

 20. ناشناس گفت:

  سلام وقت بخیر دور ناف درد دارم احساس میکنم شکم زخم چند ساعت درد میکنه بعد آ روم میشه ممنون میشم علت بگوئید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اگر با تهوع و بي اشتهايي همراه است بايد از نظر آپانديسيت بررسي شويد

   • عظیم گفت:

    سلام دورود فراوان سوالم این است برگزار مدت طولانی میشه که درد شکم دارم من فکر میکنم که نافم پریدگی است کار نمیتوانم ویا که باید ببندنم نافم را شدید درد دارم ضربان نافم به سمت چپ نافم شدیدن درد میکند یا که یک کلاق پر کنم کمی خوب میشم یا که بایک لیوان سفتی سمت چپ بکشم روی نافم تا ضربان به جایش بیاد کمی راحت میشم سونوگرافی کردم اسکنر کردم آزمایش خون ادرار مدفوع هم کردم تمام معاینات بسیار پیش رفته کردم هما هیچ چیزی پیدا نکردن در ناحیه شکم اما من از درد رنج میبرم البته این مشکل همیشه نیست درحفته سه وچهار بار رخ میده که باز دچار استرس شدید میشم اسهال سردرد دوم زوری بیحالی الات استتفراق ولی حوصلگی بیم پیش میاد اتا میل جنسیم هم کم میشه داغون کرده البته اینجا دکتور ها ناف پریدگی را نمی فهمند چرا که من فرانسه زندگی میکنم با تمام الات پیش رفته دردم را پیدا نکردن اگر لطف کنید مشکل منو پیدا کنید ممنون تان میشم بزرگوار موفق شادکام باشید.عظیم .

 21. برات علی گفت:

  سلام علی هستم مدت سه هفته میشه دور نافم درد داره و یگان زیاد تر میشه و کمی اسحال هم است گاه گاه و نزد آشنا رفتم گفت نافت رفته و گرفت چند بار ولی باز هم درد داره لطف نموده راهنمایی کنید ممنون.

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام سونوگرافي از لحاظ آپانديسيت دهيد و اين آزمايشات را انجام دهيد
   Cbc.diff
   Esr crp
   Ldh
   U/A

 22. افسانه گفت:

  سلام. وقت بخیر.
  الان حدودا یک هفته هست که دقیقا سمت چپ نافم میپره ولی درد نمیکنه. انگار مثل اینکه بچه داخل شکمم باشه هی تکون میخوره ولی مطمئنم که حامله نیستم. لاغرم هستم. از قبل مشکلی هم نداشتم. علتش چی میتونه باشه؟ لطفا راهنماییم کنید. ممنونم.

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام چيز خاصي نيست اسپسم عضلاني هست

 23. Fatemeh گفت:

  سلام خسته نباشید
  پدر من چند روزی هست که زیر نافش ضربان های زیادی داره و کم اشتها هم شده علتش چی هستش؟ و برای برطرف شدنش باید چکاری انجام داد؟ چه دارویی مصرف کرد؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد از نظر آئورت شكمي بررسي شن و سونوگرافي داپلر بدن

 24. ج گفت:

  سلام .خسته نباشید
  نزدیک به یه ماهه که همش نافم و اطرافش درد میکنه ،بالایه نافمم سفت شده ،نافم خیلی تند نبض میزنه
  همش خسته و بیحالم و خوابم میاد
  واقعا شرمندم?معدمم خیلی گاز تولید میکنه
  شکمم باد کرده
  همسایمون میگه نافت افتاده
  یعنی چی؟چیکار کنم ؟ لطفاااا جواب بدید

 25. رامین گفت:

  سلام و عرض خسته نباشید
  من حدود دو هفته میشه که اطراف ناف و شکمم خیلی درد میکنه و دو سه روزه که این درد به پهلوهام کشیده و انگار کلیه هام درد میکنند، دردش یه جوریه انگار گوشت تنم له شده و بدجور اذیت میکنه، ممنون میشم اگه راهنماییم کنید
  با تشکر

  • ف.ب گفت:

   سلام.خسته نباشید من یک هفته میشه که نافم وداخلش درد میکنه مخصوصا وقتی دست میزنمو وقتی موقع خواب به راست یا چپ بر میگردم نافم درد میکنه مثل اینکه داخلش زخمه کمی هم تهوع دارم.روز اول هم تمام شکمم سفت شده بود.لطفا راهنمایی کنید.متشکرم

   • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

    سلام سونوگرافي بدين اين آزمايشات را هم انجام دهيد
    Cbc.diff
    Esr
    Crp
    Ldh
    U/A
    U/C

 26. مینا مروت گفت:

  سلام خسته نباشید دو ماهه پیش زایمان سزارین داشتم بعد از به دنیا امدن نوزاد ناف و بالای نافم درد می کند و وقتی بالای نافم دست میزنم احساس می کنم روده ها متورم وباد کرده و دیروز دلم خیلی درد گرفت ومدام دستشویی می رفتم و کمی لکه بینی داشتم وبعد دیگه لکه ندیدم الان درد دارم چه کار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید خدا قوت

  • محمد گفت:

   ۱سال شکمم خیلی درد میکنه ونافم درد شدیدی دارم علتش چیه

   • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

    سلام بايد سونوگرافي بدين آزمايش ادرار و مدفوع هم بديد

 27. m.ch گفت:

  سلام
  من الان وسط شکمم خیلی درد میکنه.
  اسهال و حال و تهوع و … هم ندارم.
  اگه میشه جواب بدین.

  • مهدبه گفت:

   سلام وقتتون بخیر. من چندماهه رفلاکس شدید دارم همش ترش میکنم دو هفته میشه تپش قلب دارم پرانول ده میخورم صب و شب نصفشو اثر دارو که میره دوباره تپش میگیرم ۳ روز میشه وقتی تپش دارم نبض تو نافم بیشتر میزنه حتی نفس عمیق کشیدنی نبض شدیدو تو شکمم میفهمم. روزی یکی دو بارم درد خفیف لحظه ای پایینتر از نافم احساس میکنم. لطفا بگید چم شده چیکاز کنم

 28. عابد ایمانی گفت:

  سلام خانم خسته نباشید. من 1ماهی میشه حالت تهوع واستفراغم. حال‌ام چندروزه هرچی میخورم خیلی کم دفع میکنم. رودم ورم میکنه الانم زیر نافم و که فشار میدم رودم درد میکنه ولی اینجوری نه. آدم خیلی لاغری هستم چاق نمیشم شکمم پایین میفته و یخورده گنده میشه. راستی مادر بزرگم میگه آب دور نافت جمع شده و گندیده شده. خیلیم بی حال بی حوصله و خستم. لطفا لطفا کمکم کنید

 29. زینب گفت:

  با سلام .من یک ماهه حامله بودم که شاهد عفونت نافم شدم .از تو نافم مواد سفید رنگ چرکی خارج میشه بد بوهستش .ولی اصلن درد نداره.بعد سقط جنین کردم ولی این عفونت نافم همچنان ادامه داره الان دوماه میشه .لطفن بگیین چیکار کنم .آیا دوباره بچه دار بشم .باز سقط میشه آیا دلیلش میتونه چرک ناف باشه..

 30. سعید گفت:

  سلام الان حدود یک ماه میشه درد اطراف ناف سمت راست بالای ناف دارم که بعضی وقتا به پهلو هم کشیده میشه بیشتر شبا هنگام خواب دراز کشیده هستم اینجور میشه ممنون میشم راهنمایی کند

  • مهسا وحیدی گفت:

   سلام خسته نباشید،دو روزه دخترم هفت سالشه دور نافش درد میکنه هی میگیره و ول میکنه توی این اوضاع کرونامیترسم ببرم دکتر بی زحمت راهنماییم کنید

   • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

    سلام اين آزمايشات را انجام دهد و از نظر آپانديسيت بررسي شود
    Cbc.diff
    Esr crp
    Ldh
    S/E
    U/A

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام خیر موردی نیست مایعات زیاد بخورین و cbc رو ۳ هفته دیگه تکرار کنید...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام موردی نداره با پزشک‌ محل واکسیناسیون مشورت کنبد تا اگه لازم و سنتو...

معصومه:

سلام من آزمایش cbc دادم و پلاکتم 550 و لنفوسیتم 51 هست. بقیه موارد تو رنج نرم...

معصومه:

سلام خسته نباشید من ۲۸ سالمه و آزمایش cbc دادم و پلاکتم 550 و لنفوستیم 51 هس...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام ممکن لیپوما (چربی) باشه معاینه لازمه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام میتونه لیپوما (چربی ) باشه معاینه لازمه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه ک...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام با توجه به شرح حال آندوسکوپی لازمه با توجه به موارد ذکر شده، بهتر ا...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مرا...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه اکو و تست ورزش و نوار قلب انجام شده و موردی نبوده، باید به با تو...