مجله پزشکی دکتر دکتر

علل و راه‌های درمانی درد اطراف ناف را بهتر بشناسید

25 بهمن 1396

782

پیشگیری، مراقبت و درمان بیماری‌های گوارش
علل و راه‌های درمانی درد اطراف ناف را بهتر بشناسید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

علت درد ناف چیست؟ آیا درد اطراف ناف خطرناک است؟ برای آشنایی بیشتر با عوامل ایجاد درد ناف و درمان آن در ادامه این مطلب از مجله دکتردکتر با ما همراه باشید.

شایع‌ترین علل و عوامل درد اطراف ناف چیست؟

درد اطراف ناف، بسته به اینکه درد در حاشیه ناف، بالای ناف یا پایین ناف و درون ناف باشد، علت‌های مختلفی دارد. بنابراین درد اطراف ناف یک علامت از ده‌ها علت متعدد است.

مسمومیت غذایی

مصرف فست‌فود غیربهداشتی یا آب و غذاهای آلوده به میکروب، باعث مسمومیت غذایی می‌شود و درد ناف را به همراه دارد. در این شرایط احتمالا بعد از چند ساعت درد در کل شکم را احساس کنید و ممکن است اسهال، حالت تهوع، استفراغ، ضعف و بی‌حالی داشته باشید.

اگر تمایل دارید درباره بیماری‌های درد شکمی اطلاعات بیشتری کسب کنید، کافیست با پر کردن فرم زیر «کتابچه درد شکمی» را در ایمیل خود دریافت کنید.

 

سندرم روده تحریک‌پذیر

درد اطراف ناف یا حتی درد کل شکم را به صورت مزمن دارید؟ گاهی احساس می کنید دل پیچه دارید؛ اما علائمی از قبیل اسهال یا یبوست، تهوع یا استفراغ، ضعف و بی حالی ندارید. پس علت چیست؟

اگر شما بیش از اندازه درگیر استرس‌های روحی و روانی باشید، ممکن است دچار تحریک گاه به گاه روده شوید و احساس درد اطراف ناف کنید. شما بیماری گوارشی ندارید، صرفا در کاهش تنش‌‌ها و استرس‌هایتان تلاش کنید.

آپاندیسیت

اگر آپاندیس دچار التهاب شود، شما در ابتدا دچار درد اطراف ناف می‌شوید و بعد از چند ساعت درد به سمت راست و پایین شکم مهاجرت می‌کند. احتمالا علائمی از قبیل تهوع و استفراغ، تب با درجه پایین، یبوست یا اسهال، از دست دادن میل و اشتها به غذا خوردن داشته باشید.

در این شرایط شما باید دو اصل مهم را در نظر داشته باشید. اصل اول این است که بیماری شما نگران‌کننده نیست؛ پس آرامش خود را حفظ کنید و اصل دوم این است که در اسرع وقت به پزشک یا اورژانس برای تشخیص و شروع درمان مراجعه کنید.

فتق ناف

ممکن شما احساس درد درون ناف کنید، اما علائم دیگری از قبیل تغییر اجابت مزاج نداشته باشید؛ شاید در برخورد اول نسبت به این مشکل بی‌توجهی کنید چون این درد درون ناف گاهی هست و گاهی نیست. بعد از مدتی، شما متوجه می‌شوید در هنگام انجام دادن کارهایی که به شکم شما فشار می‌آید همانند بلند کردن اجسام سنگین، تخلیه کردن مدفوع و غیره، ناف شما دچار برآمدگی‌های موقت می‌شود. بیرون‌زدگی ناف و درد اطراف ناف بیشتر مطرح‌کننده این است که شما دچار فتق نافی شده‌اید.

اصلا از دیدن بیرون‌زدگی ناف و فتق ایجاد شده نگران و مضطرب نباشید. توصیه ما به شما این است که با حفظ آرامش، به پزشک مراجعه کنید تا معاینه شوید. پزشک شاید به چند توصیه به شما بسنده کند و یا درمان‌هایی پیشنهاد کند.

گاهی پزشک بر اساس معاینه شکم، توصیه می‌کند که در اسرع وقت به یک جراح مراجعه کنید، لطفا این توصیه مهم را پشت گوش نیاندازید. جراح شاید صلاح بداند با یک جراحی ساده، مشکل شما را برای همیشه برطرف کند.

درمان درد اطراف و بالای ناف

درمان درد ناف شما بسته به علت درد آن است. برخی علت‌ها عادی هستند و به خودی خود رفع می‌شوند؛ برخی دیگر نیز نیاز به درمان توسط پزشک دارند. در برخی موارد خاص نیز نیاز به درمان اضطراری است.

درمان فتق ناف

پزشک شما ممکن است فتق ناف شما را به صورت عمل جراحی باز یا با روش لاپاروسکوپی درمان کند. روش‌های درمانی غیر از جراحی پیشنهاد نمی‌شوند؛ چرا که ممکن است شرایط را وخیم‌‌تر کنند.

درمان بیماری‌ کرون

این بیماری به درمان مادام العمر نیازمند است که این درمان شامل داروها، جراحی، مدیریت استرس، مشاوره تغذیه و مکمل‌های غذایی است.

درمان سوء‌هاضمه

بسیار اهمیت دارد که دلیل سوء‌هاضمه خود را تشخیص داده تا بتوانید بهترین درمان را انتخاب کنید. ممکن است شما متوجه شوید که بیماری عدم پذیرش لاکتوز دارید یا دچار بیماری سلیاک هستید، یا ممکن است مشکل هضم دیگر انواع غذاها را داشته باشید.

در این رابطه حتما با پزشک خود مشورت کنید و با تشخیص نوع سوء‌هاضمه خود بهترین روش درمانی را پیش گیرید.

درد ناف نشانه چیست؟

درمان آپاندیس

در این شرایط این بیماری توسط جراحی آپاندکتومی (برداشتن زائده آپاندیس) درمان می‌شود. پزشک شما ممکن است آپاندیس شما را یا از طریق شکاف محل از بین ببرد یا با روش لاپاروسکوپی درمان کند که تنها نیاز به شکاف‌های کوچک دارد.

درمان زخم معده

اغلب زخم ‌معده‌ها به وسیله داروهای تجویزی درمان می‌شوند یا در غیر این صورت نیاز به جراحی دارند.

درمان درد لیگامنت گرد

درد لیگامنت گرد در اثر کشیده شده لیگامنت گرد که رحم را در داخل شکم آویزان نگه می‌دارد، رخ می‌دهد. این بیماری اغلب به وسیله کشش‌های روزانه و استراحت درمان می‌شود. هر زمانی که حس کردید در حال سرفه، عطسه یا خنده هستید کمی خود را به جلو خم کنید.

عفونت ناف

اگر احساس سوزش، خارش و درد درون ناف دارید و همچنین داخل ناف یا اطراف آن کمی قرمز شده است، شاید حساسیت یا عفونت سطحی ایجاد شده است. درون ناف و اطراف آن را شسته و ضد‌عفونی کنید و اگر علائم برای چند روز باقی ماند به پزشک مراجعه کنید.

علت عفونت، سوزش و خارش ناف

ناف نیز همانند دیگر نقاط بدن شما حاوی باکتری و قارچ است. اگر درون ناف و اطاف ناف خود را به صورت منظم تمیز نکنید، ممکن است میکرو ارگانیسم‌ها (جانوران کوچک و میکروسکوپی) تکثیر شده و عفونت ایجاد می‌کنند.

مکانیسم‌های دیگری نیز برای علت عفونت ناف وجود دارند. در این‌جا ۵ عفونت رایج ناف و علائم آن را بررسی می‌کنیم:

عفونت استاف

از لحاظ علمی، هر نوع باکتری می‌تواند عامل عفونت ناف باشد. با این حال باکتری استافیلوکوکوس اورئوس اغلب سبب عفونت ناف می‌شود؛ چرا که این باکتری به صورت کلی سبب عفونت‌های بسیاری در سطح پوست می‌شود.

عفونت استاف به روش‌های متفاوتی بروز می‌کند که نوع بسیار مسری آن زردزخم نامیده می‌شود. زردزخم غیر تاولی که علائم آن شامل زخم‌های خارش‌داری است که می‌ترکد و از آن پوستی قرمز، جریحه‌دار شده و زرد باقی می‌ماند.

زردزخم تاولی هم شامل تاول‌های پرمایع است که باعث ترک خوردگی و در نهایت پوسته پوسته شدن آن قسمت پوست خواهد شد. هر دو نوع از این عفونت‌ها که شامل زخم و پوسته پوسته شدن هستند زمختی پوست را در نهایت به دنبال می‌آورند. تنها تفاوت عمده میان این دو نوع عفونت این است که زردزخم تاولی سبب قرمزی پوست نخواهد شد، درحالی که نوع دیگر باعث قرمزی می‌شود.

عفونت‌های پوستی استاف می‌توانند منجر به آبسه شوند، که در واقع کیسه‌های کوچکی از چرک هستند که زیر پوست قرار دارند.

عفونت استرپ

باکتری استرپتوکوکوس دیگر عفونت رایج پوستی به ویژه عفونت ناف است. استرپتوکوکوس نیز همانند استافیلوکوکوس اورئوس سبب زردزخم خواهد شد.

این باکتری هم‌چنین سبب ایجاد آماس بافتی نیز خواهد شد. آماس بافتی می‌تواند سبب ایجاد جوشی دردناک، قرمز، بسیار حساس و متورم شود که در نهایت سبب ایجاد تاول و بریدگی می‌شود. این باکتری هم‌چنین می‌تواند در پوست شما پخش شده و بافت‌های زیرپوستی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

در این حالت ممکن است احساس تب و سرما کرده یا تورم غدد لنفاوی را تجربه کنید. اگر این علائم را مشاهده کردید حتما در اولین فرصت به پزشک مربوطه مراجعه کرده تا برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند.

عفونت مخمر

این نوع عفونت می‌تواند در دهان، گلو و مری رخ دهد؛ همانطور که در ناف نیز رخ می‌دهد. اصطلاح پزشکی این عفونت قارچی کاندیدیاز است و زمانی این عفونت رخ می‌دهد که کاندیدا (مخمر) که اغلب روی پوست است به صورت غیرقابل کنترلی رشد کند و تکثیر شود. اگر شما دچار این عفونت شده باشید باید علائمی نظیر جوش قرمز، پوست پوسته پوسته شده، ترشح روشن و شفاف، خارش و سوزش داشته باشید.

اگر اطمینان حاصل کردید که دچار عفونت مخمر در ناف خود شده‌اید به پزشک عمومی مراجعه کنید. پزشک به شما درمان ضدقارچی توصیه می‌کند تا عفونت به طور کلی از قسمت مربوطه پاک شود.

عفونت کیست اپیدرموئید

کیست اپیدرموئید آلوده یک برجستگی غیرسرطانی است که در سطوح مختلف پوست به طور مثال ناف بسیار مشاهده می‌شود.

کیست‌های اپیدرموئید زمانی ایجاد می‌شوند که پوست شما به جای آن که ریخته شود و از بین رود دوباره وارد پوست شده و این کیست‌ها را به وجود می‌آورند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که پوست شما به شدت جراحت دیده یا زخمی شده است.

ممکن است شما سال‌ها دارای کیست اپیدرموئید باشید و دچار مشکل نشوید. اما گاهی اوقات این کیست‌ها پاره شده و آلوده می‌شوند.

اگر شما عفونت کیست اپیدرموئید در ناف خود داشته باشید به احتمال زیاد محل کیست قرمز شده، احساس درد دارید و هم‌چنین ممکن است ترشح بدبوی زرد یا سبز داشته باشید.

هیچ‌گاه کیست خود را فشار ندهید. اگر قصد چنین کاری را دارید بدانید که ممکن است سبب زخم و عفونت بیشتر شوید؛ در عوض سعی کنید به متخصص پوست مراجعه کنید. متخصص پوست ممکن است کیست شما را خشک کرده یا از بین ببرد، یا در صورت لزوم برای رفع عفونت آنتی بیوتیک تجویز کند.

برای درمان موقت می‌توان کمپرس آب گرم روی کیست گذاشت تا درد تسکین یابد.

عفونت کیست چربی

کیست‌های چربی بسیار شبیه به کیست‌های اپیدرموئید هستند با این تفاوت که این عفونت به دلیل انسداد غدد چربی یا فولیکول‌های مو ایجاد می‌شود. همانند کیست اپیدرموئید، گاهی اوقات کیست‌های چربی تنها همانند برجستگی‌هایی هستند که هیچ‌گونه علامتی ندارند.

اگر کیست چربی شما دچار عفونت شود در پی آن پوست شما قرمز و گرم شده و ترشحات پنیری مانند ایجاد می‌شود. اگر دچار عفونت کیست چربی شدید، پزشک شما کیست را خشک کرده یا از بین می‌برد؛ در غیر این صورت دارویی تجویز می‌کند تا عفونت پوست شما از بین برود. کمپرس آب گرم نیز می‌تواند در این مورد تا حدودی موثر واقع شود.

درمان عفونت ناف

عفونت‌های باکتریایی معمولا به وسیله پمادها یا کرم‌های آنتی بیوتیکی درمان می‌شوند. عفونت مخمر یا قارچی معمولا با پودرها یا کرم‌های ضدقارچی درمان می‌شوند.

این پمادهای آنتی بیوتیک و کرم‌های ضد قارچی بدون نسخه نیز قابل خرید هستند. پزشک مربوطه نیز ممکن است داروهای خاصی برای شما تجویز کند. درمان دیگر بدین صورت است که فرد میزان قندی که مصرف می‌کند را کاهش دهد، چرا که عفونت مخمر ممکن است از این قند تغذیه کند.

افرادی که دیابت دارند باید میزان قند خون خود را به خوبی کنترل کنند و همیشه تحت نظر پزشک خود و متخصص غدد باشند تا بهترین روش درمانی را برای تنظیم میزان قند خون خود در طول روز به کار برند.

عفونت ناف در بزرگسالان

افرادی که دوره نقاهت پس از جراحی شکم را می‌گذرانند باید به شدت مراقب عفونت ناف باشند؛ چرا که بیشتر در معرض آن هستند.

درد دور ناف نشانه چیست؟

ناف تقریبا در قسمت مرکزی شکم قرار گرفته است و اگر دچار علائمی از قبیل درد، سوزش، برآمدگی و بیرون‌زدگی شود؛ هر کدام مطرح‌کننده علت خاصی است. درد اطراف ناف به عنوان یک نشانه ارزشمند از اینکه احتمالا در شکم شما اختلالی به وجود آمده تلقی می‌شود. درد اطراف ناف تشخیص و درمان به موقع را می‌طلبد.

برای درد دور ناف چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر دچار درد اطراف ناف شده‌اید که شدت درد آنقدر زیاد است که تاب و طاقت شما را بریده است یا اینکه همراه درد اطراف ناف دچار علائمی از قبیل تب، تهوع، استفراغ، اسهال شدید، اسهال خونی و یا تنگی نفس شده‌اید، لطفا زمان را از دست ندهید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

همچنین اگر درد اطراف ناف مدت زمان طولانی ادامه پیدا کرده است و بهبودی حاصل نشده به خصوص اگر سن شما از 50 سال بالاتر است، شما بهتر است برای اقدامات تشخیصی توسط پزشک تحت بررسی قرار بگیرید.

چند توصیه کلیدی برای درد دور ناف

گاهی دلایل درد اطراف ناف اصلا زمینه گوارشی ندارند؛ که از مهم‌ترین آنها دردهای قلبی است. لطفا هنگام بروز درد اطراف ناف و شکم، اگر سابقه بیماری قلبی داشته‌اید یا به علت داشتن فشارخون و چربی و قند خون بالا در معرض خطر بیماری‌های قلبی هستید، هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

مهم‌ترین اصل این است که برای تشخیص و درمان صحیح درد اطراف ناف، در قدم نخست نیابد ترس و استرس داشته باشید و دوم اینکه در زمان مناسب تحت نظر پزشک قرار بگیرید؛ در این صورت شما به زودی درمان می‌شوید و بهبود خواهید یافت.

منابع:

self

medicalnewstoday

healthline

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوارش و کبد روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوارش و کبد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «علل و راه‌های درمانی درد اطراف ناف را بهتر بشناسید»

782 پاسخ به “علل و راه‌های درمانی درد اطراف ناف را بهتر بشناسید”

 1. فرهمند گفت:

  سلام روز بخیر
  ۴ روز پیش با درد خفیف بالای سمت چپ معده رفتم دکتر متخصص که سونو گرافی دادن و مشکلی نبود و گفتند اسید معده هست و امپرازول خوردم ..درد تو تون ناحیه بهتر شد ولی الان احساس گرفتگی دارم تو کل شکم و شکمم باد کرده و درد خفیف دور ناف

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   علایمتون باید کامل بررسی شه، اسهال و یبوست؟تب؟تهوع؟تشدید درد با غذا خوردن و دفع؟ تشدید درد با فعالیت
   همه مسایل فوق در تشخیص مهم هست

 2. مریم گفت:

  سلام من دخترم ۱۷ سالشه ۲روزه که اطراف ناف درد کم داره انقدر نیست که اذیت شه گاهی درد هم نداره فقط احساس میکنه ولی ولی نه یبوست نه حالت تهوع داره فقط ولی راه میره دلیل این چیه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد اين آزمايشات را بدند
   Cbc.diff esr crp
   U/Aو سونوگرافي هم از نظر آپانديسيت بدهد

 3. سبحان گفت:

  سلام.همیشه کارسنگین میکنم ولی هرچندماهی یه چیزسنگین بهانه میشه ودردناف وشکم وحالت تهوو.بی اشتهایی بهم دست میده همیشه هم نافم تپش داره

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام لازمه كه معاينه شيد و سونوگرافي شكم انجام دهيد

 4. علی گفت:

  سلام
  ۲۲ سالمه
  وقتی خودمو کش میارم احساس میکنم ی رگی از زیر ناف تا خود ناف داره کش میاد و تیر میکشه
  دلیلش چی میتونه باشه

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اسپاسم عضلانی مطرح است اگه بیش از ۲ هفته طول کشید جهت بررسی فتق ویزیت شوید

 5. لیلا گفت:

  سلام من خانم۳۹ ساله هستم،داخل نافم درد میکنه نمیدونم از چی خودم حس میکنم از کار زیاد در د میگیره،چند ماه پیش باردهر بودم تو بارداری درد شدید میگرفت که با استراحا خوب میشد اما جنینم سقط شد نمیدونن علتش چیبود یعنی از درد ناف بوده یا نه

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   ممکن است دچار فتق نافی باشید

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 6. ناشناس گفت:

  سلام من کیسه صفرام سنگ داشت عمل کردم بعد از ۶ ماه هنوز دور نافم درد مکنه قبلا دور نافم درد می کرد که با سونوگرافی گفتند سنگ دارم چرا هنوز بعضی موقع باز دور نافم درد می کند

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام بهتر است مجدداً به پزشک خود مراجعه کنید تا معاینه شکم انجام شود

  • مریم گفت:

   سلام خسته نباشید
   دخترم ۴ سالشه دوره نافش درد می‌کنه علتش می‌تونه چی باشه؟؟؟؟؟

   • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

    سلام ممكنه عفونت ادراري باشه اما اگه همراه با استفراغ يا بي اشتهايي باشه بايذ از نظر آپانديسيت هم بررسي شه

 7. ایلار گفت:

  سلام دختر ۱۹ساله هستم ماه پیش چند روز قبل از پریودی دچار درد ناف بودم که کمی سوزش و خارش داشتم ولی خوب شد این ماه هم نزدیک پریودی ام است و باز دچار همون مشکل شده ام مشکل چی هست میشه کمک کنید

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام برخی از خانم ها قبل از پریودی دچار علایمی می شوند که به آن سندروم پیش از قاعدگی گفته می‌شود یکی از این موارد درد شکم می باشد

   • ایلار گفت:

    درمان دارد یا نه??

    • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

     سلام
     می توانیدهنگام درد از مسکن ها استفاده کنید

 8. میلاد گفت:

  سلام دکتر
  مادرم چند روزه شکمش ورم داره بیشتر دور نافش، راه رفتن براش سخت شده شب ها خواب نداره میشه بفرمایید مشکل از کجاس ..؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اين مشكل احتمالا از رودها هست
   بايد سونوگرافي شكم و عكس شكم بدن و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 9. مینا گفت:

  سلام وقت بخیر.من خانم هستم۳۶ساله،
  مدتی هست دورنافم دردمیکنه،دردش به سمت راست و چپ شکمم و زیرش محل تخمدانهاهم میکشه،تهوع وبی اشتهایی و اسهال ندارم،فقط غذا هم میخورن احساس میکنم درد میگیره یادردش بیشتر میشه.اینم بگم چندوقت هست بخاطربیماری پدرم سرطان پانکراس هست ناراحت بودم وفشارروحی بهم واردشده‌.لطفا راهنمایی کنید چکارکنم

 10. شیوا گفت:

  سلام و خسته نباشید من خانم متاهل ۳۵ساله هستم من درد شکم ودر اطراف ناف دارم که این درد ابتدا از طرف سمت راست شروع میشه گاهی به طرف سمت ناف میره گاهی به سمت چپ یا کلا قسمت شکم را درد احاطه می کنه همراه با نفخ شدید و یبوست میشود البته من این مشکل را قبلا داشتم در عرض چند روز خوب میشد و قبل عید شدید شدم با رژیم غذایی خوب شد الان دو ماهه من این درد را دارم خوب نمیشه لطفا راهنمایی کنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام از نظر تغذيه اي رعايت كنيد غذاهاي نفاخ نخوريد غذاي چرب نخوريد
   اگه بهتر نشديد بايد آزمايش مدفوع از نظر عفونت گوارش بديد و توسط متخصص داخلي ويزيت شيد

 11. Me گفت:

  سلام
  من نافم خیلی وقته ک باز شده انگار پاره شده باشه
  و اطرافش انگار خون خشک میشه
  دلیلش چیع و ایا خطری داره؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام لازمه كه به متخصص جراح عمومي مراجعه كنيد
   بدليل نواقص مادرزادي هستش

 12. سمیه گفت:

  سلام خسته نباشید .دکتر برای عفونت واژن قرص فلوکونازول۱۵۰یک عدد داد وبعد از خوردنش حالم بد شد درد قفسه ی سینه وسوزش گلو وتپش قلب وفرداش تهوع و..الان درد دور ناف دارم ایا این بخاطر عوارض همون قرصه؟ خوب میشم ؟ من رفلکس معده داشتم یعنی تحریک شده؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله ، ديگه مصرفش نكنيد
   پماد كلوتريمازول هر شب يك اپليكاتور موضعي بزنيد تا ١٠ شب

 13. مریم رستمی گفت:

  سلام دختری ۱۴ ساله هستم از دیشب خالت کشیدگی بالای نافم احساس میکنم چه دلیلی میتونه داشته باشه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اگه با بي اشتهايي و تهوع همراه هست بايد بصورت حضوري معاينه شيد تا از نظر آپانديسيت بررسي شيد

 14. طیبه اوازه گفت:

  سلام خسته نباشین چند وقتی که شکمم بزرگ میشه احساس میکنم طر ف چپ تخمدانم وبالی نافم چیزی حرکت میکنه هرماه پریودم به موقع است کشیدگی زیر پوستی دو طرف نافم هم احساس میکنم علت چی می تونه باشه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام لازمه كه سونوگرافي بديد و از نظر كيشت تخمدان بررسي شيد

   • ناشناس گفت:

    سلام چند روزه از نافم تا زیر دلم درد میکنه و تیر میکشه مخصوصا وقتی میرم بیرون

    • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

     سلام لازمه كه آزمايش ادرار بديد و از نظر عفونت ادراري بررسي شين

   • asal. mohammadi گفت:

    سلام خسته نباشین، ببخشید مادرم چندروز داخل نافش درد میکنه خواب نداره مشکل کجاس

    • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

     سلام بايد معاينه شن ممكنه از روزهاشون باشه
     لطفا

     برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 15. ناشناس گفت:

  سلام دکتر عزیز چند وقته اطراف ناف من جوش زده و سر خاکستری میباشد
  بعضی موقه ها درد هم دارم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام محلول كليندامايسين روش بزنيد
   با آب و صابون هم شستشوش بديد

 16. ناشناس گفت:

  آیا نوار مثانه برای تشخیص مورد بنده که اجابت مزاج خوبی ندارم فشار میاد ولی خوب تخلیه نمیشم وکار مثانه هم به همین شکله ونمیفهمم کی ادرار دارم تاوقتیکه تند میشه لازمه راه تشخیص دیگری نداره این نظردکتر هممنون میشم کمکم کنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله ، قبلش بايد علل ديگه اي مثل قند خون بالا و عفونت ادراري بررسي شه

 17. ام.اچ.آ گفت:

  سلام آقاهستم ۴۲ساله . مدتی هستش در ناحیه شکم درد دارم یه روز بیضه یه روز دردوسوزش ناف یه روز نفخ زیر شکم یه روز اطراف ناف یه روز لگن به تناوب درد همینطور دور میزنه همه جام . تهوع تب اسهال ندارم اصلا . چندسال پیش هم با درد بیضه سونو دادم دکتر گفت هیچی نیست از اعصابه

 18. ام.اچ.آ گفت:

  سلام. ۴۲ساله آقا هستم . کلا دردهای شکمی دارم سابقه روده تحریک پذیر هم دارم هر روز درد در یک نقطه ای پدیدار میشه از ناف بگیر تا بیضه همراه نفخ و درد . الان درون نافم میسوزه با کمی درد و اطرافش. وقتی حرکتی میکنم درد عارض میشه و دچار گاز روده میشم تهوع استفراغ تب ندارم. رفلاکس هم دارم هنگام اجابت مزاج هم دفع هم ادرار درد نافم به پایین کشیده میشه سپاس از شما

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام دوست گرامی ممکن است علایم شما مربوط به سندروم روده تحریک پذیر باشد با این حال نیاز است به متخصص داخلی مراجعه کنید و معاینه شکم انجام شود و در صورت لزوم بررسی بیشتر انجام گیرد

 19. مرجان گفت:

  سلام خسته نباشید..من دخترم ۱۸ سالمه از تابستون دور نافم درد گرفت سونوگرافی و آزمایش دادم گفتن چیزیت نیست خوب شدم اما الان باز گرفته درد بعضی وقتام میخوره تو کمرم دردش قرص هاییم که خوردم زاکسیم..مترونیدازول..مبورین…کیلیدینیوم بودن بخاطر عمل بینیم قرصام نصفه موند به نظرتون ادامشون بدم فایده ای داره؟دکترا گفتن مال استرسه اما الان دیگه مثل قبل استرس ندارم..

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام الان فقط كلينديوم سي هر شب يكي بخوريد

 20. معصومه شعبانی گفت:

  سلام پسرم هر بار از چیزی ناراحت میشه ناف درد شدیدی میگیره چند بار بخاطر همین بستری شد ولی تشخیصی ندادن

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام از مشاوره تلفنی دکتر دکتر جهت ارتباط با متخصص اطفال استفاده نمایید

 21. علی اکبر صادقیان گفت:

  سلام ۵۳سال دارم یکسال قبل آنفولانزا شدیدی گرفتم بعد از بهبودی خلط مزمن بر جای ماند دکتر زیاد رفتم درمان نشد خرداد ۹۹ گلودرد یکطرفه شدم چند بار دکتر ویزیت کرد خوب نشدم سونو وسی تی و آزمایش انجام دادم غدد لنف گردنی درگیر شد پزشک نمونه برداری رو تجویز کرد موندم چه کار کنم است رسم خیلی زیاده لطفا هر کی اطلاعات کافی داره راهنمائی کنه ممنون میشم مخصوصا اگر پزشک باشه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام انفلوانزا ميتونه باعث متورم شدن غدد لنفاوي شه
   اما منتظر جواب نمونه برداريتون باشيد
   اين آزمايشم بديد
   Cbc.diff esr crp
   Pbs

 22. علی گفت:

  سلام خانم دکتر من سه روزه که درد داخل ناف دارم انگار نافم میسوزه یا داخل کشیده میشه دکترم رفتم فقط بهم چرک خشک کن داده احساس باد تو شکمم دارم امروز دردش بیشترم شده چی کار باید کنم

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام جهت معاینه و ارزیابی مجدد به پزشک خود مراجعه کنید

 23. majid گفت:

  سلام خانم دکتر
  من هر 3-2 ماه دچار درد ناف و یکم اطرافش میشم اول فکر میکردم باکتری هستش دکتر هم همین فکرو کرد یه سری دارو هارو تجویز کرد
  بعدا فهمیدم وقتی یه جسم سنگینی رو یهو بلند میکنم اینطوری میشم چند ساعت بعد که دردشم خیلی شدید میشه که همراه با انقباض دور ناف و دائم هم استفراغ میکنم ولی اسهال ندارم.
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

 24. رضا گفت:

  سلام خانم دکتر من مدتی هستش هم شکمم وهم کشاله ران و بیضه درد میکنه پیش دکتر متخصص ارولوژی رفتم سنوگرافی نوشت گفت واریکسل گرید یک داری ممکن هستی درد شکنم بخاطر اون باشه ممنون میشم راهنماییم کنید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اصولا درد شکم نمیده
   از نظر فتق کشاله ران هم باید بررسی شین
   سونوگرافی کشاله ران دادین؟

 25. اعظم گفت:

  سلام ببخشید من نافم خیلی درد میکنه هر یک دفعه ای درد میکنه وبعد ول میکنه حالت تهوع داشتم و یکمم بی اشتها
  من خیلی از اپاندیس میترسم ایا اپاندیسیت هستش

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام اگر تب درد قسمت راست و پایین شکم و استفراغ ندارید بعید است که دچار آپاندیسیت باشید

 26. Marjan گفت:

  سلام خسته نباشيد من دو روز هست درد دور ناف دارم خيلي شديد و زده به كمرم علتش چي ميتونه باشه.

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد سونوگرافي بديد و از نظر آپانديسيت بررسي شويد
   اين آزمايشاتم بايد انجام بديد
   Cbc.diff esr crp
   U/A

 27. م ع گفت:

  سلام خسته نباشید من چند روزیه که دور نافم درد میکنه البته قبلش وسیله ی سنگین بلند کردم چو ن بعد از اون شکمم خیلی درد میکرد والان هم درد دارم میتونه علتش این باشه

 28. آیین گفت:

  سلام من چند ساله که درقسمت بالای ناف درد دارم .دکترهم زیاد رفتم اما همش میگن از اعصاب واسترس هستش.الانم چند روزه که دردش یه کم بیشتر شده .به نظر شما علتش چی میتونه باشه ؟؟ هیچ مشکل دیگه ای مثل تهوع واستفراغ ندارم

 29. رضا گفت:

  خسته نباشید ببخشید داخل ناف من یک دانه زده که صورتی رنگه و عفونت زرد و خونی بیرون میزنه ازش چیه به نظرتون؟

 30. م. ک گفت:

  سلام من رفلاکس معده دارم و تحت نظر پزشک متخصص هستم و 1 روزه که داخل نافم درد عجیبی داره و وقتی که قدم میزنم دردم بیشتر میشه لطفا راهنمایی بفرمایید

  • Sam گفت:

   سلام خانم دکتر خسته نباشی الان مدت یک هفته میشه سوزش ولی گهگاهی در ناف و اطراف نافم بوجود اومده و من خانم و متاهل هستم بنظرتان مشکل از چیست؟و چه درمانی خریداری کنم و دومین مشکلم اینکه که ببخشید بدنم خارش داره .

   • Vafa گفت:

    سلام خسته نباشید شرمنده من اگه نافم می افته میلی نارحت میشم استفراغ وحالت تهوع دارم استرسم زیاد میشه اشتهام کور میشه اگه بویه غذاهم واسم بیاد حالم بهم میخوره چه درمانی خوبه بهم معرفی کنید.

  • محسن گفت:

   سلام من مرد ۴۶ساله هستم حدود۹ساله دردو نفخ شکم پیش خیلی دکتر متخصص رفتم آندوسکوپی کلونوسپکی وآزمایشهای تخصصی
   انجام داده ام وسی تی اسکن انجام ولی جواب
   هم اش خوب بوده ولی درد ونفخ خوب نمی شود در حال حاضر قرص و پودر هم استفاده می نمایم لطفا راهنمایی نمایید

   • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

    سلام از نظر تغذيه اي هم رعايت كنيد
    مجددا ويزيت شب. تا داروتونو تغيير بدن
    از نظر هليكوباكتر معده هم بررسي شيد
    لبنيات فاقد لاكتوز مصرف كنيد

  • Paris گفت:

   سلام من ۲۶سالمه زیر نافم بشدت درد داره احساس ضعف دارم بنطرتون مشکلم چیه خیلی نگرانم بعصیها میگن ناف افتادگیه نمیدونم

   • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

    سلام آزمايش ادرار بديد و از نظر عفونت ادراري بررسي شيد

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام نگران نباشین تورم غدد لنفاوی علل خیلی زیادی داره، ممکن از قبل بوده ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام خیر تداخل ندارد فرقی ندارد...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام یعنی یمقدار خشونت کبد بررسی لازمه باید براش آنزیم کبدی و بیلی روبی...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام فیبروز ممکن نشون داده نشه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام این سونو مطرح کننده کبد چرب هست...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید علل اصلی بررسی شن اگه آفت مکرر هست آزمایش لازمه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام نگران نباشین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص ارتوپدی م...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام ازمایش cbc,diff,esr,crp,ldh بدهید...