علل و راه‌های درمانی درد اطراف ناف را بهتر بشناسید

 • 1396-11-25
 • ۵۴۳۳۲۲ بازدید
 • 685
عوامل موثر بر درد اطراف ناف

علت درد ناف چیست؟ آیا درد اطراف ناف خطرناک است؟ برای آشنایی بیشتر با عوامل ایجاد درد ناف و درمان آن در ادامه این مطلب از مجله دکتردکتر با ما همراه باشید.

شایع‌ترین علل و عوامل درد اطراف ناف چیست؟

درد اطراف ناف، بسته به اینکه درد در حاشیه ناف، بالای ناف یا پایین ناف و درون ناف باشد، علت‌های مختلفی دارد. بنابراین درد اطراف ناف یک علامت از ده‌ها علت متعدد است.

مسمومیت غذایی

مصرف فست‌فود غیربهداشتی یا آب و غذاهای آلوده به میکروب، باعث مسمومیت غذایی می‌شود و درد ناف را به همراه دارد. در این شرایط احتمالا بعد از چند ساعت درد در کل شکم را احساس کنید و ممکن است اسهال، حالت تهوع، استفراغ، ضعف و بی‌حالی داشته باشید.

اگر تمایل دارید درباره بیماری‌های درد شکمی اطلاعات بیشتری کسب کنید، کافیست با پر کردن فرم زیر «کتابچه درد شکمی» را در ایمیل خود دریافت کنید.

 

سندرم روده تحریک‌پذیر

درد اطراف ناف یا حتی درد کل شکم را به صورت مزمن دارید؟ گاهی احساس می کنید دل پیچه دارید؛ اما علائمی از قبیل اسهال یا یبوست، تهوع یا استفراغ، ضعف و بی حالی ندارید. پس علت چیست؟

اگر شما بیش از اندازه درگیر استرس‌های روحی و روانی باشید، ممکن است دچار تحریک گاه به گاه روده شوید و احساس درد اطراف ناف کنید. شما بیماری گوارشی ندارید، صرفا در کاهش تنش‌‌ها و استرس‌هایتان تلاش کنید.

آپاندیسیت

اگر آپاندیس دچار التهاب شود، شما در ابتدا دچار درد اطراف ناف می‌شوید و بعد از چند ساعت درد به سمت راست و پایین شکم مهاجرت می‌کند. احتمالا علائمی از قبیل تهوع و استفراغ، تب با درجه پایین، یبوست یا اسهال، از دست دادن میل و اشتها به غذا خوردن داشته باشید.

در این شرایط شما باید دو اصل مهم را در نظر داشته باشید. اصل اول این است که بیماری شما نگران‌کننده نیست؛ پس آرامش خود را حفظ کنید و اصل دوم این است که در اسرع وقت به پزشک یا اورژانس برای تشخیص و شروع درمان مراجعه کنید.

فتق ناف

ممکن شما احساس درد درون ناف کنید، اما علائم دیگری از قبیل تغییر اجابت مزاج نداشته باشید؛ شاید در برخورد اول نسبت به این مشکل بی‌توجهی کنید چون این درد درون ناف گاهی هست و گاهی نیست. بعد از مدتی، شما متوجه می‌شوید در هنگام انجام دادن کارهایی که به شکم شما فشار می‌آید همانند بلند کردن اجسام سنگین، تخلیه کردن مدفوع و غیره، ناف شما دچار برآمدگی‌های موقت می‌شود. بیرون‌زدگی ناف و درد اطراف ناف بیشتر مطرح‌کننده این است که شما دچار فتق نافی شده‌اید.

اصلا از دیدن بیرون‌زدگی ناف و فتق ایجاد شده نگران و مضطرب نباشید. توصیه ما به شما این است که با حفظ آرامش، به پزشک مراجعه کنید تا معاینه شوید. پزشک شاید به چند توصیه به شما بسنده کند و یا درمان‌هایی پیشنهاد کند.

گاهی پزشک بر اساس معاینه شکم، توصیه می‌کند که در اسرع وقت به یک جراح مراجعه کنید، لطفا این توصیه مهم را پشت گوش نیاندازید. جراح شاید صلاح بداند با یک جراحی ساده، مشکل شما را برای همیشه برطرف کند.

درمان درد اطراف و بالای ناف

درمان درد ناف شما بسته به علت درد آن است. برخی علت‌ها عادی هستند و به خودی خود رفع می‌شوند؛ برخی دیگر نیز نیاز به درمان توسط پزشک دارند. در برخی موارد خاص نیز نیاز به درمان اضطراری است.

درمان فتق ناف

پزشک شما ممکن است فتق ناف شما را به صورت عمل جراحی باز یا با روش لاپاروسکوپی درمان کند. روش‌های درمانی غیر از جراحی پیشنهاد نمی‌شوند؛ چرا که ممکن است شرایط را وخیم‌‌تر کنند.

درمان بیماری‌ کرون

این بیماری به درمان مادام العمر نیازمند است که این درمان شامل داروها، جراحی، مدیریت استرس، مشاوره تغذیه و مکمل‌های غذایی است.

درمان سوء‌هاضمه

بسیار اهمیت دارد که دلیل سوء‌هاضمه خود را تشخیص داده تا بتوانید بهترین درمان را انتخاب کنید. ممکن است شما متوجه شوید که بیماری عدم پذیرش لاکتوز دارید یا دچار بیماری سلیاک هستید، یا ممکن است مشکل هضم دیگر انواع غذاها را داشته باشید.

در این رابطه حتما با پزشک خود مشورت کنید و با تشخیص نوع سوء‌هاضمه خود بهترین روش درمانی را پیش گیرید.

درد ناف نشانه چیست؟

درمان آپاندیس

در این شرایط این بیماری توسط جراحی آپاندکتومی (برداشتن زائده آپاندیس) درمان می‌شود. پزشک شما ممکن است آپاندیس شما را یا از طریق شکاف محل از بین ببرد یا با روش لاپاروسکوپی درمان کند که تنها نیاز به شکاف‌های کوچک دارد.

درمان زخم معده

اغلب زخم ‌معده‌ها به وسیله داروهای تجویزی درمان می‌شوند یا در غیر این صورت نیاز به جراحی دارند.

درمان درد لیگامنت گرد

درد لیگامنت گرد در اثر کشیده شده لیگامنت گرد که رحم را در داخل شکم آویزان نگه می‌دارد، رخ می‌دهد. این بیماری اغلب به وسیله کشش‌های روزانه و استراحت درمان می‌شود. هر زمانی که حس کردید در حال سرفه، عطسه یا خنده هستید کمی خود را به جلو خم کنید.

عفونت ناف

اگر احساس سوزش، خارش و درد درون ناف دارید و همچنین داخل ناف یا اطراف آن کمی قرمز شده است، شاید حساسیت یا عفونت سطحی ایجاد شده است. درون ناف و اطراف آن را شسته و ضد‌عفونی کنید و اگر علائم برای چند روز باقی ماند به پزشک مراجعه کنید.

علت عفونت، سوزش و خارش ناف

ناف نیز همانند دیگر نقاط بدن شما حاوی باکتری و قارچ است. اگر درون ناف و اطاف ناف خود را به صورت منظم تمیز نکنید، ممکن است میکرو ارگانیسم‌ها (جانوران کوچک و میکروسکوپی) تکثیر شده و عفونت ایجاد می‌کنند.

مکانیسم‌های دیگری نیز برای علت عفونت ناف وجود دارند. در این‌جا ۵ عفونت رایج ناف و علائم آن را بررسی می‌کنیم:

عفونت استاف

از لحاظ علمی، هر نوع باکتری می‌تواند عامل عفونت ناف باشد. با این حال باکتری استافیلوکوکوس اورئوس اغلب سبب عفونت ناف می‌شود؛ چرا که این باکتری به صورت کلی سبب عفونت‌های بسیاری در سطح پوست می‌شود.

عفونت استاف به روش‌های متفاوتی بروز می‌کند که نوع بسیار مسری آن زردزخم نامیده می‌شود. زردزخم غیر تاولی که علائم آن شامل زخم‌های خارش‌داری است که می‌ترکد و از آن پوستی قرمز، جریحه‌دار شده و زرد باقی می‌ماند.

زردزخم تاولی هم شامل تاول‌های پرمایع است که باعث ترک خوردگی و در نهایت پوسته پوسته شدن آن قسمت پوست خواهد شد. هر دو نوع از این عفونت‌ها که شامل زخم و پوسته پوسته شدن هستند زمختی پوست را در نهایت به دنبال می‌آورند. تنها تفاوت عمده میان این دو نوع عفونت این است که زردزخم تاولی سبب قرمزی پوست نخواهد شد، درحالی که نوع دیگر باعث قرمزی می‌شود.

عفونت‌های پوستی استاف می‌توانند منجر به آبسه شوند، که در واقع کیسه‌های کوچکی از چرک هستند که زیر پوست قرار دارند.

عفونت استرپ

باکتری استرپتوکوکوس دیگر عفونت رایج پوستی به ویژه عفونت ناف است. استرپتوکوکوس نیز همانند استافیلوکوکوس اورئوس سبب زردزخم خواهد شد.

این باکتری هم‌چنین سبب ایجاد آماس بافتی نیز خواهد شد. آماس بافتی می‌تواند سبب ایجاد جوشی دردناک، قرمز، بسیار حساس و متورم شود که در نهایت سبب ایجاد تاول و بریدگی می‌شود. این باکتری هم‌چنین می‌تواند در پوست شما پخش شده و بافت‌های زیرپوستی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

در این حالت ممکن است احساس تب و سرما کرده یا تورم غدد لنفاوی را تجربه کنید. اگر این علائم را مشاهده کردید حتما در اولین فرصت به پزشک مربوطه مراجعه کرده تا برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند.

عفونت مخمر

این نوع عفونت می‌تواند در دهان، گلو و مری رخ دهد؛ همانطور که در ناف نیز رخ می‌دهد. اصطلاح پزشکی این عفونت قارچی کاندیدیاز است و زمانی این عفونت رخ می‌دهد که کاندیدا (مخمر) که اغلب روی پوست است به صورت غیرقابل کنترلی رشد کند و تکثیر شود. اگر شما دچار این عفونت شده باشید باید علائمی نظیر جوش قرمز، پوست پوسته پوسته شده، ترشح روشن و شفاف، خارش و سوزش داشته باشید.

اگر اطمینان حاصل کردید که دچار عفونت مخمر در ناف خود شده‌اید به پزشک عمومی مراجعه کنید. پزشک به شما درمان ضدقارچی توصیه می‌کند تا عفونت به طور کلی از قسمت مربوطه پاک شود.

عفونت کیست اپیدرموئید

کیست اپیدرموئید آلوده یک برجستگی غیرسرطانی است که در سطوح مختلف پوست به طور مثال ناف بسیار مشاهده می‌شود.

کیست‌های اپیدرموئید زمانی ایجاد می‌شوند که پوست شما به جای آن که ریخته شود و از بین رود دوباره وارد پوست شده و این کیست‌ها را به وجود می‌آورند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که پوست شما به شدت جراحت دیده یا زخمی شده است.

ممکن است شما سال‌ها دارای کیست اپیدرموئید باشید و دچار مشکل نشوید. اما گاهی اوقات این کیست‌ها پاره شده و آلوده می‌شوند.

اگر شما عفونت کیست اپیدرموئید در ناف خود داشته باشید به احتمال زیاد محل کیست قرمز شده، احساس درد دارید و هم‌چنین ممکن است ترشح بدبوی زرد یا سبز داشته باشید.

هیچ‌گاه کیست خود را فشار ندهید. اگر قصد چنین کاری را دارید بدانید که ممکن است سبب زخم و عفونت بیشتر شوید؛ در عوض سعی کنید به متخصص پوست مراجعه کنید. متخصص پوست ممکن است کیست شما را خشک کرده یا از بین ببرد، یا در صورت لزوم برای رفع عفونت آنتی بیوتیک تجویز کند.

برای درمان موقت می‌توان کمپرس آب گرم روی کیست گذاشت تا درد تسکین یابد.

عفونت کیست چربی

کیست‌های چربی بسیار شبیه به کیست‌های اپیدرموئید هستند با این تفاوت که این عفونت به دلیل انسداد غدد چربی یا فولیکول‌های مو ایجاد می‌شود. همانند کیست اپیدرموئید، گاهی اوقات کیست‌های چربی تنها همانند برجستگی‌هایی هستند که هیچ‌گونه علامتی ندارند.

اگر کیست چربی شما دچار عفونت شود در پی آن پوست شما قرمز و گرم شده و ترشحات پنیری مانند ایجاد می‌شود. اگر دچار عفونت کیست چربی شدید، پزشک شما کیست را خشک کرده یا از بین می‌برد؛ در غیر این صورت دارویی تجویز می‌کند تا عفونت پوست شما از بین برود. کمپرس آب گرم نیز می‌تواند در این مورد تا حدودی موثر واقع شود.

درمان عفونت ناف

عفونت‌های باکتریایی معمولا به وسیله پمادها یا کرم‌های آنتی بیوتیکی درمان می‌شوند. عفونت مخمر یا قارچی معمولا با پودرها یا کرم‌های ضدقارچی درمان می‌شوند.

این پمادهای آنتی بیوتیک و کرم‌های ضد قارچی بدون نسخه نیز قابل خرید هستند. پزشک مربوطه نیز ممکن است داروهای خاصی برای شما تجویز کند. درمان دیگر بدین صورت است که فرد میزان قندی که مصرف می‌کند را کاهش دهد، چرا که عفونت مخمر ممکن است از این قند تغذیه کند.

افرادی که دیابت دارند باید میزان قند خون خود را به خوبی کنترل کنند و همیشه تحت نظر پزشک خود و متخصص غدد باشند تا بهترین روش درمانی را برای تنظیم میزان قند خون خود در طول روز به کار برند.

عفونت ناف در بزرگسالان

افرادی که دوره نقاهت پس از جراحی شکم را می‌گذرانند باید به شدت مراقب عفونت ناف باشند؛ چرا که بیشتر در معرض آن هستند.

درد دور ناف نشانه چیست؟

ناف تقریبا در قسمت مرکزی شکم قرار گرفته است و اگر دچار علائمی از قبیل درد، سوزش، برآمدگی و بیرون‌زدگی شود؛ هر کدام مطرح‌کننده علت خاصی است. درد اطراف ناف به عنوان یک نشانه ارزشمند از اینکه احتمالا در شکم شما اختلالی به وجود آمده تلقی می‌شود. درد اطراف ناف تشخیص و درمان به موقع را می‌طلبد.

برای درد دور ناف چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر دچار درد اطراف ناف شده‌اید که شدت درد آنقدر زیاد است که تاب و طاقت شما را بریده است یا اینکه همراه درد اطراف ناف دچار علائمی از قبیل تب، تهوع، استفراغ، اسهال شدید، اسهال خونی و یا تنگی نفس شده‌اید، لطفا زمان را از دست ندهید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

همچنین اگر درد اطراف ناف مدت زمان طولانی ادامه پیدا کرده است و بهبودی حاصل نشده به خصوص اگر سن شما از 50 سال بالاتر است، شما بهتر است برای اقدامات تشخیصی توسط پزشک تحت بررسی قرار بگیرید.

چند توصیه کلیدی برای درد دور ناف

گاهی دلایل درد اطراف ناف اصلا زمینه گوارشی ندارند؛ که از مهم‌ترین آنها دردهای قلبی است. لطفا هنگام بروز درد اطراف ناف و شکم، اگر سابقه بیماری قلبی داشته‌اید یا به علت داشتن فشارخون و چربی و قند خون بالا در معرض خطر بیماری‌های قلبی هستید، هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

مهم‌ترین اصل این است که برای تشخیص و درمان صحیح درد اطراف ناف، در قدم نخست نیابد ترس و استرس داشته باشید و دوم اینکه در زمان مناسب تحت نظر پزشک قرار بگیرید؛ در این صورت شما به زودی درمان می‌شوید و بهبود خواهید یافت.

منابع:

self

medicalnewstoday

healthline

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوارش و کبد روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوارش و کبد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علل و راه‌های درمانی درد اطراف ناف را بهتر بشناسید»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

685 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام خسته نباشيد من يك هفته اى هست كه درگير استراب استرس هستم يكم فكرم درگيره اين كار باعث شده همش در دور نافم درد شديدى دارم موقعى كه غذا ميخورم دردش شديدتر هم ميشه خواهشن راهنماييم كنيد

 2. سلام خسته نباشید.
  من نزدیک یک ماهه که اطراف نافم درد میکنه و گاهی هم در سمت راست پایین شکمم احساس درد و سنگینی میکنم. بخاطر کرونا جرات رفتم به دکتر رو ندارم.
  به نظرتون چه دارویی باید مصرف کنم؟
  تو رو خدا زود جواب بدید.

 3. باسلام بنده سالهای گذشته سابقه زخم معده داشتم خیلی وقت بودازدردمعده خبری نبوداما۵ماه پیش تصمیم به رژیم کاهش وزن گرفتم به معدم خیلی گرسنگی دادم بعدازیک ماه دردخفیفی درسینه ام شروع شد چکاپ دادم پزشک گفت معده وروده میکروبی شده داروهم مصرف کردم اماهمچنان دردمعده وروده وسینه ام همچنان قطع نشده وبعضی وقتا سردردطولانی لطفا راهنمایی کنیدممنون

  • سلام
   داروهایی که مصرف کردین و مدت مصرف رو ذکر کنید

 4. سلام
  درباره افتادگی ناف میخواستم بپرسم من بالای نافم درد میکنه و میگن که نافت افتاده در پزشکی برای افتادگی ناف چکار میکنند

  • سلام
   باید معاینه شوید و سونوگرافی جدار شکم انجام شود
   اگر فتق خفیف باشد ممکن است نیاز به اقدامی نداشته باشد
   اگر شدید باشد نیاز به جراحی است

 5. سلام من سمت راست نافم خیلی سفته دست که میزارم انگارسنگه و موقع کار کردن درد میگره علتش چیه مچکرم

  • سلام
   باید معاینه شکم انجام شه تا وجود فتق و…بررسی شود و درصورت نیاز سونوگرافی درخواست شود

 6. سلام من نافم یکم مایع سفید رنگ ازش خارج میشه خیلی کم اما بوی بدی داره.درد هم ندارم اصلا .به نظر شما چیکار کنم ؟

 7. سلام؛من دختری ۱۶ ساله هستم که چهارسال پیش برای اولین بار متوجه شدم که از نافم یه مایع سفید رنگ بیرون میاد و چند بار بعد از اون هم اتفاق افتاد ولی خودش زود رفع شد؛حالا الان هم وقتی به نافم دست میزنم درد میکنه و کمی هم خون صورتی دیده میشه؛ب نظر شما برم دکتر جراح یا زنان؟؟؟

 8. سلام
  دوهفته ای هست ک ناف دردم و معده ام هم دردمیگیره حس میکنم قسمت معده تانافم وقتی ک میشینم متورم شده وگاهی دلپیچه دارم کامل ک خم میشوم نافم دردمیگیره

 9. سلام من شوهرم پریشب درد شدید در ناحیه سر دل داشت امپول زد بهتر بود ولی درد خفیفی داره و تیر میکشه علتش چیه

 10. سلام خسته نباشید…من الان نزدیک به ۱۰ روز بیشتره که دور نافم درد میگیره و کمرمم درد میگیره ترشحات سبز رنگ هم دارم در طول روز شبا این درد به سراغم میاد بیش از حد استرسیم به نظرتون باید چکار کنم؟

 11. سلام و وقت به‌خیر. من از دیروز یه درد خیلی نامحسوسی اطراف نافم حس می‌کنم موقع خم شدن. درد محسوس نیست اما دست که می‌زنم به‌شدت بالای نافم سفت شده و به‌محض تماس دست درد وضوح پیدا می‌کنه. فقط دست بکشم حتی فشار هم ندم درد می‌گیره. می‌خواستم بدونم علتش چیه. خیلی خیلیرکم هم احساس دل‌پیچه دارم.

  • سلام، شما بايد از نظر آپانديسيت بررسي شويد
   لطفا اين آزمايشات را بدهيد و سونوگرافي سويد
   Cbc.diff
   Esr
   Crp
   Ldh
   U/A
   U/C

 12. سلام خسته نباشید برادر من بارفیکس میزد ک خورد زمین بعد از ان مدام حالت تهوع داره و درد دور ناف میشه راهنمایی کنند

 13. سلام ، من حدودا سه ماه هست که مشکلات معده افزایش اسید و تهوع و نفخ و درد معده داشتم ، که این علائم رو معمولا همزمان نداشتم و از قبل کپسول لنزو 15مصرف می کردم و مشکلی نداشتم که با وجود مصرف قرص این علائم پیدا شد و مراجعه کردم و یک دوره لنزو 30 و کلیدنیوم سی و مبورین مصرف کردم و بعد برام فاموتیدین 20 و هیوسین تجویز شد و کپسول اسمپرازول رو هم گفتن فقط سه روز برای درد معده بخورم و با خوردن هیوسین دچار تهوع و یبوست شدم و دو روز هم اسمپرازول خوردم که با خوردن این داروها کلا در دفع ناتوان شدم و فقط مایعاتی از لای مدفوع حتی غیر ارادی همراه گاز خارج می شد که با خوردن مایعات بعد دو روز دفعم بهتر شد و الان تقریبا یبوست ندارم و خیلی بهترم ولی دائم ترشحات بلغمی سفید دارم که احساس دفع دارم ولی بیشتر فقط ترشحات بلغمی سفید همراه گاز خارج می شه و بعد از اون بازم احساس داشتن مدفوع دارم ، و الان احساس کمی درد در ناحیه ناف و مقعد هم دارم در ضمن چند سالی ست که سندروم روده تحریک پذیر هم دارم ( اسهال و یبوست و نفخ ) ولی خوب بودم تا قبل از مصرف این داروها مشکل حادی نداشتم ، و ترشحات بلغمی دقیقا به چه علته و چطور برطرف میشه ؟

  • سلام بخاطر يبوستتون هست
   بايد مرتب كلين بخوريد ، شوبت لاكتولوز خوبه
   صمنا بايد توسط متخصص گوارش ويزيت سويد و اين آزمايشات را انجام دهيد:
   Cbc.diff
   Esr crp
   Stool exam

 14. سلام من ٣٦ سالمه وزنم ٤٠ كيلو مجردم و دخترم درد ناف و اطراف ناف و گاهي درد از ناف ب سمت بالا ب صورت خط مستقيم ب سمت بالا دارم هميشه حالت تهوع دارم و اصلا گرسنه نميشم ازمايش هم دادم دكتر گف هيچ مشكلي نداري لطفا بگين مشكلم از كجاست

 15. خیلی عالی،سلام وخسته نباشین من چند سال که اطراف نافم گاه بهگاهه درد شدیدی دارم دکتر رفتم وسونوگرافی گرفتن چیزی نشون نداده. چند بار درسال اینطور میشم هربار دکتر میرم خوب میشم گاه به گاه باز دچار این مشکل میشم لطفا راهنماییم کنید

  • سلام
   علل مختلفی مطرح است
   ممکنه ناشی از درد تخمک گذاری باشد یا هنگام استرس ایجاد یا در اثر ایجاد برخی مواد غذایی باشد
   توصیه میشودآزمایش و کشت مدفوع هم انجام شود

 16. سلام وقتتون بخیر
  چند روز دور نافم درد میکنه وقتی دست میزنم و فشار میدم نفسم میگیره طوری که شبا هم خواب ندارم از درد ناگهانی یهو سمت چپ بالای کلیم درد میگرهمخصوصا وقت غذا خوردن که که به شکمم فشار میاد و احساس سیری میکنم یا گردنم از پشت یا کمرم و موقع راه رفتن گاهی تنگی نفس میگیرم یا گاهی وقتا دراز میکشم حالت خفگی بهم دست میده احساس میکنم نفسم بالا نمیاد و وقع غذا خوردن هم میشه راهمنمایی کنید ایا نافم در رفته یا دچار زخم معدم شدم؟

  • سلام بايد سونوگرافي دهيد و اين آزمايشات را انجام دهيد و از نظر آپانديسيت بررسي شويد
   Cbc.diff
   Esr
   Crp
   U/A
   U/C

 17. ممنون بابت توضیحاتتون
  من دو روزه که حالت تهوع دارم و غذا کم میخورم رفتم پیش پزشک گفت مسمومیت سرم و قرص هم داد ولی هنوز این حالتو دارم ممکنه بگید حداکثر تا چند روز دیگه خوب میشم و اگه ادامه داشت علائم کدام بیماری هست؟خواهش میکنم جوابمو بدید ممنون

  • سلام ميتونه بخاطر مسموميت باشه اما بايد از نظر كرونا هم بررسي شويد چون كرونا هم اين علائم را دارد
   لذا اين آزمايشات را انحام دهيد:
   Cbc.diff
   Esr
   Crp
   Ldh
   Covid igm and igg

 18. سلام و خسته نباشید خدمت شما
  از هفته گذشته دردی درون نافم احساس میکنم که شدت زیادی نداره اما نگرانم کرده و فکر میکنم علتش سرفه های شدیدی که در چند روز اخیر دچارش شدم باشه درسته ؟ممنون میشم کمکم کنین‌.

 19. سلام. من در سه سال قبل بار سنگینی بلند کردم که احساس کردم نافم یه تیری کشید مدتی بستمش و نم نم بیخیال شدم و طی زمانی که تا حالا گذشته نم نم لاغر شدم و رنگ و روی من زرد و زار شده اشتها کم و اجابت مزاج هم سخت شده گاهی شبها ک صاف دراز میکشم یه ضربان بالای نافم احساس میکنم و دو سه تا لیپیوم ریز هم بالای ناف طی همین دوسه سال بوجود اومده ، خواستم بدونم چیه و ایا درمان سنتی ناف گیری خوبه یا اینکه با رژیم خوراکی و دارویی برطرف میشه؟ ضمنا هر دفعه که یه بار سنگین بلند میکنم عجیب صورتم لاغر میشه
  مرسی از مجله خوبتون

  • سلام، براي ضربان بالاي نافتون بايد سونوگرافي بدين اون شريان آئورت شكمي هستش
   در افراد لاغر ضوبانش مشخص هست اما بهتره هم از نظر شريان آئورت و هم از نظر فتق بررسي شويد.

 20. سلام پدر من اطراف نافش درد میکنه ولی خود نافش درد نمیکنه با توجه به بیماری قبلی که داره ممکنه خطرناک باشه؟

  • سلام
   دوست گرامی توضیحات شما کامل نیست
   جهت معاینه شکم و شرح حال کامل به پزشک مراجعه کنید

 21. سلام مامانم نزدیک هفتاد سالشه از یک ماه پیش دور نافش درد میکنه یبوست داره الان ده روزیه کرونام گرفته رو ب بهبوده ولی دور نافش خوب نمیشه چ دارویی بهش بدیم با تشکر

 22. سلام وقت بخیر ممنون از مجله مفیدتون
  من حدودا ۱۵ روز هست که هفته اول درد بسیار شدیدی در ناحیه دور ناف داشتم که همراه با اسهال ابکی و دردهایی شدیدی که هر ۵ دیقه سراغم میومد .چند نمونه دارو برای گوارش مصرف کردم ولی الان یک هفته ای هست که فقط دلپیچه دردش شدید نیست اسهال دارم هر ۲۰ دیقه باید سرویس برم و سیگار مصرف میکنم و روزی که دردم شدید شده بود الکل هم شب و روزش مصرف کرده بودم ممنون میشم از کمکتون.

 23. سلام. من چند ماهی هست که دور نافم بیشتر بالای نافم سفت میشه و مثل ضربان قلب دور نافم خیلی شدید ميزنه که خیلی اذيتم میکنه. ممنون از شما..

  • سلام
   دوست گرامی در مورد سن خود و سابقه بیماری خود حرفی نزده اید
   در افراد لاغر و بدون سابقه بیماری این امر طبیعی است و مشکلی ندارد

 24. تشکر از شما بخاطر مطالب مفید.اطراف ناف من یکم متمایل به راست احساس درد میکنم .به متخصص هم مراجعه کردم شربت وپودری برای رفع یبوست داد ولی هیچ فرقی نکرد.متشکرم اگر مرا راهنمایی کنید.

 25. با سلام من یه دختر 6 ساله دارم که بعضی اوقات درد دور ناف دارد البته بعد از خوردن نوشیدنی های خنک میگه نافم درد داره برای این مشکل به دکتر مراجعه کردیم حتی سونو گرافی شکم هم رفتیم میگن مشکل خاصی نیست و قرص انگل دادن ولی مشکل برطرف نشده ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 26. زیرنافم دردمیکنه باردارهستم چهارماهمه سوزش دارمیترسم راهنماییم کنید

 27. سلام من داخل نافم یه جوش زده و وقتی دست بهش میزنم خیلی درد میکنه و ازش چرک خیلی بد بویی خارج میشه و دست بهش زدم بزرگ شده لطفا راهنمایی کنید

  • سلام دخترم ۱۵سالشه تقریبایک ماه بیشتر میشه شکم درده چون موقع امتحانا بود گفتم از استرسه واشتها ش هم خیلی کم شده ولی هنوز ادامه داره شکم دردش از چی میتونه باشه ؟

   • سلام
    دوست گرامی توضیحات شما کامل نیست
    جهت توضیحات بیشتر از مشاوره تلفنی دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 28. سلام من چندروز پیش پریود بودم که خیلی طول کشید ۱۵ روز اولین بار دارم این طور میشم والان درد شکم شدید دارم چیکار کنم ممنونم از شما

 29. سلام من چند سالی هست نافم از درن درد میکنه وتیر میکشه به داخل مثانه ام به قدری که اصلن در این چند سال نمیتونم به نافم دست بزنم و اگر کسی به نافم دست بزنه یا حتی از راه دور به نافم اشاره کنه که دست بزنه به شدت درد میگیره و زبونم قفل میشه
  سونوگرافی هم رفتم ولی چون اجازه ندادم دستگاه رو روی نافم بذارن نتونستن تشخیص بدن و میگن از استرس خیلی زیاده
  تازگی دردی تو کلیه هام احساس میکنم و درد نافم که تیر میکشه توی مثانه ام بیشتر شده و فک کنم عفونت ادراری دارم چون بی اختیاری ادراری موقع خندیدن گرفتمه و همیشه مقداری از ادرارم میمونه تو مثانه ام که با فشار دادن به دهانه مثانه اونو تخلیه میکنم
  البته من کیست تخمدانم داشتم وهمیشه تخمدانم کیست سازه از طرفی مجردم و خیلی میترسم تازگیها شکمم بزرگ تر از حد طبیعی شده و پریودی های درد ناک دارم

  • سلام
   برای کاهش استرس واضطراب به روانپزشک مراجعه کنید
   جهت ازمایش و کشت ادرار اقدام کنید

 30. سلام
  خواهر من چند روزه که دور نافش درد شدید داره به طوری که نمیتونه درست بایسته، یبوست و اسهال هم نداره حالت تهوع هم نداره و فقط درد داره

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر