علل و راه‌های درمانی درد اطراف ناف را بهتر بشناسید

 • 1396-11-25
 • ۵۴۳۱۸۰ بازدید
 • 681
عوامل موثر بر درد اطراف ناف

علت درد ناف چیست؟ آیا درد اطراف ناف خطرناک است؟ برای آشنایی بیشتر با عوامل ایجاد درد ناف و درمان آن در ادامه این مطلب از مجله دکتردکتر با ما همراه باشید.

شایع‌ترین علل و عوامل درد اطراف ناف چیست؟

درد اطراف ناف، بسته به اینکه درد در حاشیه ناف، بالای ناف یا پایین ناف و درون ناف باشد، علت‌های مختلفی دارد. بنابراین درد اطراف ناف یک علامت از ده‌ها علت متعدد است.

مسمومیت غذایی

مصرف فست‌فود غیربهداشتی یا آب و غذاهای آلوده به میکروب، باعث مسمومیت غذایی می‌شود و درد ناف را به همراه دارد. در این شرایط احتمالا بعد از چند ساعت درد در کل شکم را احساس کنید و ممکن است اسهال، حالت تهوع، استفراغ، ضعف و بی‌حالی داشته باشید.

اگر تمایل دارید درباره بیماری‌های درد شکمی اطلاعات بیشتری کسب کنید، کافیست با پر کردن فرم زیر «کتابچه درد شکمی» را در ایمیل خود دریافت کنید.

 

سندرم روده تحریک‌پذیر

درد اطراف ناف یا حتی درد کل شکم را به صورت مزمن دارید؟ گاهی احساس می کنید دل پیچه دارید؛ اما علائمی از قبیل اسهال یا یبوست، تهوع یا استفراغ، ضعف و بی حالی ندارید. پس علت چیست؟

اگر شما بیش از اندازه درگیر استرس‌های روحی و روانی باشید، ممکن است دچار تحریک گاه به گاه روده شوید و احساس درد اطراف ناف کنید. شما بیماری گوارشی ندارید، صرفا در کاهش تنش‌‌ها و استرس‌هایتان تلاش کنید.

آپاندیسیت

اگر آپاندیس دچار التهاب شود، شما در ابتدا دچار درد اطراف ناف می‌شوید و بعد از چند ساعت درد به سمت راست و پایین شکم مهاجرت می‌کند. احتمالا علائمی از قبیل تهوع و استفراغ، تب با درجه پایین، یبوست یا اسهال، از دست دادن میل و اشتها به غذا خوردن داشته باشید.

در این شرایط شما باید دو اصل مهم را در نظر داشته باشید. اصل اول این است که بیماری شما نگران‌کننده نیست؛ پس آرامش خود را حفظ کنید و اصل دوم این است که در اسرع وقت به پزشک یا اورژانس برای تشخیص و شروع درمان مراجعه کنید.

فتق ناف

ممکن شما احساس درد درون ناف کنید، اما علائم دیگری از قبیل تغییر اجابت مزاج نداشته باشید؛ شاید در برخورد اول نسبت به این مشکل بی‌توجهی کنید چون این درد درون ناف گاهی هست و گاهی نیست. بعد از مدتی، شما متوجه می‌شوید در هنگام انجام دادن کارهایی که به شکم شما فشار می‌آید همانند بلند کردن اجسام سنگین، تخلیه کردن مدفوع و غیره، ناف شما دچار برآمدگی‌های موقت می‌شود. بیرون‌زدگی ناف و درد اطراف ناف بیشتر مطرح‌کننده این است که شما دچار فتق نافی شده‌اید.

اصلا از دیدن بیرون‌زدگی ناف و فتق ایجاد شده نگران و مضطرب نباشید. توصیه ما به شما این است که با حفظ آرامش، به پزشک مراجعه کنید تا معاینه شوید. پزشک شاید به چند توصیه به شما بسنده کند و یا درمان‌هایی پیشنهاد کند.

گاهی پزشک بر اساس معاینه شکم، توصیه می‌کند که در اسرع وقت به یک جراح مراجعه کنید، لطفا این توصیه مهم را پشت گوش نیاندازید. جراح شاید صلاح بداند با یک جراحی ساده، مشکل شما را برای همیشه برطرف کند.

درمان درد اطراف و بالای ناف

درمان درد ناف شما بسته به علت درد آن است. برخی علت‌ها عادی هستند و به خودی خود رفع می‌شوند؛ برخی دیگر نیز نیاز به درمان توسط پزشک دارند. در برخی موارد خاص نیز نیاز به درمان اضطراری است.

درمان فتق ناف

پزشک شما ممکن است فتق ناف شما را به صورت عمل جراحی باز یا با روش لاپاروسکوپی درمان کند. روش‌های درمانی غیر از جراحی پیشنهاد نمی‌شوند؛ چرا که ممکن است شرایط را وخیم‌‌تر کنند.

درمان بیماری‌ کرون

این بیماری به درمان مادام العمر نیازمند است که این درمان شامل داروها، جراحی، مدیریت استرس، مشاوره تغذیه و مکمل‌های غذایی است.

درمان سوء‌هاضمه

بسیار اهمیت دارد که دلیل سوء‌هاضمه خود را تشخیص داده تا بتوانید بهترین درمان را انتخاب کنید. ممکن است شما متوجه شوید که بیماری عدم پذیرش لاکتوز دارید یا دچار بیماری سلیاک هستید، یا ممکن است مشکل هضم دیگر انواع غذاها را داشته باشید.

در این رابطه حتما با پزشک خود مشورت کنید و با تشخیص نوع سوء‌هاضمه خود بهترین روش درمانی را پیش گیرید.

درد ناف نشانه چیست؟

درمان آپاندیس

در این شرایط این بیماری توسط جراحی آپاندکتومی (برداشتن زائده آپاندیس) درمان می‌شود. پزشک شما ممکن است آپاندیس شما را یا از طریق شکاف محل از بین ببرد یا با روش لاپاروسکوپی درمان کند که تنها نیاز به شکاف‌های کوچک دارد.

درمان زخم معده

اغلب زخم ‌معده‌ها به وسیله داروهای تجویزی درمان می‌شوند یا در غیر این صورت نیاز به جراحی دارند.

درمان درد لیگامنت گرد

درد لیگامنت گرد در اثر کشیده شده لیگامنت گرد که رحم را در داخل شکم آویزان نگه می‌دارد، رخ می‌دهد. این بیماری اغلب به وسیله کشش‌های روزانه و استراحت درمان می‌شود. هر زمانی که حس کردید در حال سرفه، عطسه یا خنده هستید کمی خود را به جلو خم کنید.

عفونت ناف

اگر احساس سوزش، خارش و درد درون ناف دارید و همچنین داخل ناف یا اطراف آن کمی قرمز شده است، شاید حساسیت یا عفونت سطحی ایجاد شده است. درون ناف و اطراف آن را شسته و ضد‌عفونی کنید و اگر علائم برای چند روز باقی ماند به پزشک مراجعه کنید.

علت عفونت، سوزش و خارش ناف

ناف نیز همانند دیگر نقاط بدن شما حاوی باکتری و قارچ است. اگر درون ناف و اطاف ناف خود را به صورت منظم تمیز نکنید، ممکن است میکرو ارگانیسم‌ها (جانوران کوچک و میکروسکوپی) تکثیر شده و عفونت ایجاد می‌کنند.

مکانیسم‌های دیگری نیز برای علت عفونت ناف وجود دارند. در این‌جا ۵ عفونت رایج ناف و علائم آن را بررسی می‌کنیم:

عفونت استاف

از لحاظ علمی، هر نوع باکتری می‌تواند عامل عفونت ناف باشد. با این حال باکتری استافیلوکوکوس اورئوس اغلب سبب عفونت ناف می‌شود؛ چرا که این باکتری به صورت کلی سبب عفونت‌های بسیاری در سطح پوست می‌شود.

عفونت استاف به روش‌های متفاوتی بروز می‌کند که نوع بسیار مسری آن زردزخم نامیده می‌شود. زردزخم غیر تاولی که علائم آن شامل زخم‌های خارش‌داری است که می‌ترکد و از آن پوستی قرمز، جریحه‌دار شده و زرد باقی می‌ماند.

زردزخم تاولی هم شامل تاول‌های پرمایع است که باعث ترک خوردگی و در نهایت پوسته پوسته شدن آن قسمت پوست خواهد شد. هر دو نوع از این عفونت‌ها که شامل زخم و پوسته پوسته شدن هستند زمختی پوست را در نهایت به دنبال می‌آورند. تنها تفاوت عمده میان این دو نوع عفونت این است که زردزخم تاولی سبب قرمزی پوست نخواهد شد، درحالی که نوع دیگر باعث قرمزی می‌شود.

عفونت‌های پوستی استاف می‌توانند منجر به آبسه شوند، که در واقع کیسه‌های کوچکی از چرک هستند که زیر پوست قرار دارند.

عفونت استرپ

باکتری استرپتوکوکوس دیگر عفونت رایج پوستی به ویژه عفونت ناف است. استرپتوکوکوس نیز همانند استافیلوکوکوس اورئوس سبب زردزخم خواهد شد.

این باکتری هم‌چنین سبب ایجاد آماس بافتی نیز خواهد شد. آماس بافتی می‌تواند سبب ایجاد جوشی دردناک، قرمز، بسیار حساس و متورم شود که در نهایت سبب ایجاد تاول و بریدگی می‌شود. این باکتری هم‌چنین می‌تواند در پوست شما پخش شده و بافت‌های زیرپوستی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

در این حالت ممکن است احساس تب و سرما کرده یا تورم غدد لنفاوی را تجربه کنید. اگر این علائم را مشاهده کردید حتما در اولین فرصت به پزشک مربوطه مراجعه کرده تا برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند.

عفونت مخمر

این نوع عفونت می‌تواند در دهان، گلو و مری رخ دهد؛ همانطور که در ناف نیز رخ می‌دهد. اصطلاح پزشکی این عفونت قارچی کاندیدیاز است و زمانی این عفونت رخ می‌دهد که کاندیدا (مخمر) که اغلب روی پوست است به صورت غیرقابل کنترلی رشد کند و تکثیر شود. اگر شما دچار این عفونت شده باشید باید علائمی نظیر جوش قرمز، پوست پوسته پوسته شده، ترشح روشن و شفاف، خارش و سوزش داشته باشید.

اگر اطمینان حاصل کردید که دچار عفونت مخمر در ناف خود شده‌اید به پزشک عمومی مراجعه کنید. پزشک به شما درمان ضدقارچی توصیه می‌کند تا عفونت به طور کلی از قسمت مربوطه پاک شود.

عفونت کیست اپیدرموئید

کیست اپیدرموئید آلوده یک برجستگی غیرسرطانی است که در سطوح مختلف پوست به طور مثال ناف بسیار مشاهده می‌شود.

کیست‌های اپیدرموئید زمانی ایجاد می‌شوند که پوست شما به جای آن که ریخته شود و از بین رود دوباره وارد پوست شده و این کیست‌ها را به وجود می‌آورند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که پوست شما به شدت جراحت دیده یا زخمی شده است.

ممکن است شما سال‌ها دارای کیست اپیدرموئید باشید و دچار مشکل نشوید. اما گاهی اوقات این کیست‌ها پاره شده و آلوده می‌شوند.

اگر شما عفونت کیست اپیدرموئید در ناف خود داشته باشید به احتمال زیاد محل کیست قرمز شده، احساس درد دارید و هم‌چنین ممکن است ترشح بدبوی زرد یا سبز داشته باشید.

هیچ‌گاه کیست خود را فشار ندهید. اگر قصد چنین کاری را دارید بدانید که ممکن است سبب زخم و عفونت بیشتر شوید؛ در عوض سعی کنید به متخصص پوست مراجعه کنید. متخصص پوست ممکن است کیست شما را خشک کرده یا از بین ببرد، یا در صورت لزوم برای رفع عفونت آنتی بیوتیک تجویز کند.

برای درمان موقت می‌توان کمپرس آب گرم روی کیست گذاشت تا درد تسکین یابد.

عفونت کیست چربی

کیست‌های چربی بسیار شبیه به کیست‌های اپیدرموئید هستند با این تفاوت که این عفونت به دلیل انسداد غدد چربی یا فولیکول‌های مو ایجاد می‌شود. همانند کیست اپیدرموئید، گاهی اوقات کیست‌های چربی تنها همانند برجستگی‌هایی هستند که هیچ‌گونه علامتی ندارند.

اگر کیست چربی شما دچار عفونت شود در پی آن پوست شما قرمز و گرم شده و ترشحات پنیری مانند ایجاد می‌شود. اگر دچار عفونت کیست چربی شدید، پزشک شما کیست را خشک کرده یا از بین می‌برد؛ در غیر این صورت دارویی تجویز می‌کند تا عفونت پوست شما از بین برود. کمپرس آب گرم نیز می‌تواند در این مورد تا حدودی موثر واقع شود.

درمان عفونت ناف

عفونت‌های باکتریایی معمولا به وسیله پمادها یا کرم‌های آنتی بیوتیکی درمان می‌شوند. عفونت مخمر یا قارچی معمولا با پودرها یا کرم‌های ضدقارچی درمان می‌شوند.

این پمادهای آنتی بیوتیک و کرم‌های ضد قارچی بدون نسخه نیز قابل خرید هستند. پزشک مربوطه نیز ممکن است داروهای خاصی برای شما تجویز کند. درمان دیگر بدین صورت است که فرد میزان قندی که مصرف می‌کند را کاهش دهد، چرا که عفونت مخمر ممکن است از این قند تغذیه کند.

افرادی که دیابت دارند باید میزان قند خون خود را به خوبی کنترل کنند و همیشه تحت نظر پزشک خود و متخصص غدد باشند تا بهترین روش درمانی را برای تنظیم میزان قند خون خود در طول روز به کار برند.

عفونت ناف در بزرگسالان

افرادی که دوره نقاهت پس از جراحی شکم را می‌گذرانند باید به شدت مراقب عفونت ناف باشند؛ چرا که بیشتر در معرض آن هستند.

درد دور ناف نشانه چیست؟

ناف تقریبا در قسمت مرکزی شکم قرار گرفته است و اگر دچار علائمی از قبیل درد، سوزش، برآمدگی و بیرون‌زدگی شود؛ هر کدام مطرح‌کننده علت خاصی است. درد اطراف ناف به عنوان یک نشانه ارزشمند از اینکه احتمالا در شکم شما اختلالی به وجود آمده تلقی می‌شود. درد اطراف ناف تشخیص و درمان به موقع را می‌طلبد.

برای درد دور ناف چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر دچار درد اطراف ناف شده‌اید که شدت درد آنقدر زیاد است که تاب و طاقت شما را بریده است یا اینکه همراه درد اطراف ناف دچار علائمی از قبیل تب، تهوع، استفراغ، اسهال شدید، اسهال خونی و یا تنگی نفس شده‌اید، لطفا زمان را از دست ندهید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

همچنین اگر درد اطراف ناف مدت زمان طولانی ادامه پیدا کرده است و بهبودی حاصل نشده به خصوص اگر سن شما از 50 سال بالاتر است، شما بهتر است برای اقدامات تشخیصی توسط پزشک تحت بررسی قرار بگیرید.

چند توصیه کلیدی برای درد دور ناف

گاهی دلایل درد اطراف ناف اصلا زمینه گوارشی ندارند؛ که از مهم‌ترین آنها دردهای قلبی است. لطفا هنگام بروز درد اطراف ناف و شکم، اگر سابقه بیماری قلبی داشته‌اید یا به علت داشتن فشارخون و چربی و قند خون بالا در معرض خطر بیماری‌های قلبی هستید، هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

مهم‌ترین اصل این است که برای تشخیص و درمان صحیح درد اطراف ناف، در قدم نخست نیابد ترس و استرس داشته باشید و دوم اینکه در زمان مناسب تحت نظر پزشک قرار بگیرید؛ در این صورت شما به زودی درمان می‌شوید و بهبود خواهید یافت.

منابع:

self

medicalnewstoday

healthline

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوارش و کبد روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوارش و کبد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علل و راه‌های درمانی درد اطراف ناف را بهتر بشناسید»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

681 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من چند روزه که نافم خیلی درد میکنه نمیتونم روشکم بخوابم یا سجده برم کمرمم همینطور اسهال واستفراغ وهیچ علامت دیگه ای ندارم به چه متخصصی مراجعه کنم؟ مشکل چیه؟

 2. سلام زن هستم بیست و نه سالم من بعداز خوردن همه چی به شدت نفخ دارم در حدی که همه فک میکنن حاملم درد بالای ناف هم دارم توروخدا چکار کنم که این نفخ و بزرگی شکمم تموم شه

 3. سلام سه هفته ای هست اسهال ، درد شکم شدید، درد اطراف ناف دارم. ازمایش کشت مدفوع دادم موردی پیدانشد.رفتم متخصص میترو و اموکسی و بیسموت تجویز کرد دارم مصرف میکنم. چندروز خوبم ولی چندروز بعد درد نافم برمیگرده.راهنمایی کنید لطفا

 4. سلام وقت بخیر چند مدته من معده درد شدید دارم رفتم دکتر با معاینه گفت زخم اثنی عشری گرفتی و کلی قرص داد خوب نشدم رفتم دکتر سنتی الان دو روزه میخورم . ولی یکی دوهفته میشد نافم درد میکرد هی کمو زیاد میشد با وسایل یکم سنگین درد میکرد از امروز درد نافم فقط زیر خود ناف خیلی شدید درد میکنه البته معده دردو اسید معده همچنان دارم ولی کم لطف میکنید بگید از چیه. ایا از کار زیاد میشه بحدی درد میکنه که پله هارو میام پایین نافمو مبگیرم مثل جای عمل درد میکنه یا از اثر معده درده. اسهالو تهوع ندارم

 5. سلام. من اطراف نافم ورد میکنه وسردرد و حالت تهوع هم دارم

 6. سلام دوستان من حدود یه هفته میشه که نافم عفونتی شده اول چرکی که از نافم میومد خیلی بوی بدی میداد ولی الان بو نمیده ولی چرک میاد بیرون دو سه بارم رفتم دکتر دارو بهم داد بعدش رفتم سنوگرافی عکس گرفتم گفتن نافم عفونتی شده دوباره رفتم دکتر بهم دارو داد گفت این داروهارو استفاده کن اگه خوب نشد باید عمل بشه الانم یکی دو روز میشه که نافم زده بیرون چرک هم میاد بیرون ولی گفتم بو نمیده به نظر شما چیکار کنم کسی بوده که اینجوری بوده باشه و چیکار کرده که خوب شده باشه لطفا کمکم کنید از عمل یا جراحی خیلی میترسم 😔😔😔

 7. با سلام
  ۳ روز که درد دور ناف و خود ناف دارم
  احساس گرسنگی دارم اما اصلا اشتها ندارم
  از دیشب یه مقدار حالت تهوع دارم
  درد از وقتی شروع شد که با شکم خالی چیز سنگین جا به جا کردم
  لطفا بگید چکار کنم؟
  با تشکر

 8. سلام
  من مدتی معده ام میسوزه اما مداوم نیست شاید یک بار در روز بعضی وقت ها هم بعد باد گلو محتویات غذا خیلی کم میاد تو دهنم شاید روزی یکبار
  اطراف نافم که فشار میدم بالای نافم درد می‌گیره البته بد چندبار آروم فشار دادن درد از بین میره و اون قسمت نرم میشه بعدش بعضی وقتا بلافاصله باد گلو می‌زنم یا شکمم صدا میده بعد فشار اطراف ناف
  غذام خوبه اسهال و استفراغ و حالت تهوع هم اصلا ندارم فقط من دو سال است ترامادول مصرف می‌کنم
  حدودا از یک ماه پیش که ترامادول جدید گرفتم این اتفاق ها افتاد حتی نمیتونستم باد معده داشته باشم خیلی سفت و سخت بود این کار برام
  دو روز پیش عوضش کردم الان مشکل کار کرد شکم و باد معده و باد گلوم رفع شده

 9. سلام نافم هنوز درد میکنه دو روز پیش دکتر رفتم یه امپول زد و دوتا قرص داد تا دیروز تب و اسهال شدید و حالت تهوع نشدم اما امروز شدم این به این معنا هست ک ویروس ضعیف شده یا نه؟

  • سلام
   دوست گرامی اسم داروهای مصرفی خود را ذکر نکردید
   جهت راهنمایی بهتر از مشاوره تلفنی رایگان دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 10. سلام بنده ناف درد بودم که پیشناهد دادید برم معاینه شم و همین کار انجام دادم دکتر اول تبم گرفت که ۳۶.۵بود و بعد یک چیزی تو انگشت اشارم گذاشت
  و یک امپول برام زد و دو نا قرص
  مترونیدازول۲۵۰
  هیوسین ان بوتیل بروماید ۱۰
  زمانی که رفتم ازم پرسید اسهال و استفراغ نداری که من گفتم نه
  ولی الان باخوردن برنج بدون روغن اسهال شدم شدیدا
  ایا به مصرف قرصام ادامه بدم؟
  و امروز که روز پنجم درد نافم دردش ضعیف تر شده و فقط چیزی میخورم درد ناف و اسهال میشم

 11. سلام برای پیدا کردن علت درد و خونریزی ناف به چه تخصصی مراجعه کنیم

 12. سلام .من ۱۷سالمه دو ماهه ک یه معده درد دارم و این درد بالای نافمه و خوب میشه و دوباره درد میگیره و البته بگم ک من خیلی استرسی ام .الان دارم قرص فاموتیدین ۲۰با غذا میخورم و از لحاظ دفع هم هیچ مشکلی ندارم خیلی نگرانم و به خاطر کرونا هم نتونستم دکتر برم و البته دو ماه پیش یه ازمایش خون دادم و همه چی نرمال بود و درصد هلیکوباکتر هم خوب بود .اگه میشه نظرتون رو بگین لطفا

 13. سلام ببخشید من پنج روز ک شکمم سفت شده اطراف ناف و زیر نافم درد میکنه هر چی میخورم اسهال میگیرم ب پزشکم مراجعه کردم چن تا قرص داد خوردم سرمم زدم خوب نشدم تب و حالت تهوعم ندارم چیکار کنم دلمم نمیکشه چیزی بخورم

  • سلام
   جهت ازمایش سه نوبته مدفوع اقدام کنید

 14. سلام من یک ماه هست که مدفع تکه تکه وشل است وبعضی وقتا احساس درد درناحیه ناف دارم مشکل چیه آیا داروی هست درمان شم

 15. سلام خسته نباشید…من الا نزدیک به سه روزه درد اطراف ناف دارم کمیم کمرم درد میکنه که نمیدونم بخاطر همین درد دور نافمه یا نه اما اطراف نافم خیلی درد میکنه البته بگمم کنکوریم و کلیم استرس دارم ممکنه از اون باشه؟

 16. سلام من سه روزه بشدت درد ناف دارم درد به جاهای دیگه نمیره فقط خود ناف درحدی که ناله میکنم
  روز اول در طول روز دو سه ساعت بیشتر نبود
  روز دوم ده ساعتی درد میکشیدم
  روزه سوم الان همش درد میکنه
  افطار اول شربت میخوردم تا تشنگیم رفع شه و بعدش غذا
  شربتم هم از پودریای بود که غیراستاندارد هست شرایط بنده چیست ؟؟
  برادرمم هم زمان بامن همین درد رو داره

  • سلام
   باید معاینه شوید و آزمایش خون بدهید
   به پزشک مراجعه کنید

   • سلام من حدود ۲ سال پیش برای چکاب عادی رفتم پیش یه طب سنتی و اون ب من گفت که حدود ۶ ساله ناف شما افتاده و کهنه شده باید بیای و جاش‌بندازم من قبول نکردم از اونجایی ک شنیده بودم اگر ناف‌کسی‌بیوفته درد شدید داره و نمیتوته کمرشو راست کنه اما من هچ گونه دردی نداشتم و الانم گاهی اوقات خیلی کم ی درد کوچیکی میگیره و داخل شکمم ی جوریه انگاری ی مربع دور نافمو گرفته و نافم لقه اما بعد از ۴۰ دقه حدودا خوب میشه من خیلی ترسیدمممم ک مبادا فتق نافم باشه یا نافم افتاده لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

 17. سلام و احترامات
  بسیار وقت میشه زیر ناف ام درد می کند کمی بالاتر از آلت تناسلی

 18. سلام
  من دو روز که نافم ترشح داره مقدارش کمه خارش و قرمزی و درد هم ندارم و این ترشح رنگش روشن و بوی خیلی بدی داره البته سه روز قبل نافم تمیز کردم میشه لطفاً بگید چیکار کنم خیلی نگرانم، من هر روز ورزش میکنم الان میتونم ورزش ادامه بدم یا نه؟

 19. سلام منو برادرم ۲ روزه که زیر نافمون درد میکنه تقریبا یک دو سانت زیر ناف و بعد با دراز کشیدن به روش های گوناگون درد برای چند دقیقه رفع میشه و بعد دوباره شروع میشه و احساس حالت تهوه دست میده که کمه

 20. سلام من دختر 23 ساله هستم از دو سال پیش به طور ناگهانی معده درد شدم بعد از اون چند وقت یکبار دچار این درد میشم ک خیلی دردناک آندوسکوپی ندادم اما به پزشک مراجعه و دارو استفاده کردم اما بازم آخرین بار خیلی درد وحشتناکی سراغم اومد ک دوباره مجبور شدم برم بیمارستان. درد معده من به سمت قفسه سینه راستم و پشت اون قسمت میزنه و خیلی درد ناک و دفع مناسبی ندارم الانم ک دور نافم درد میکنه ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • با سلام و احترام خدمت شما دکتر محترم من خانمی ۲۷هستم الان حدود۱۲ساعت است که در اطراف ناف خود به خصوص بالادردملایمی دارم قابل به تحمل ویک پفعه بیشتر می‌شود میخواستم ببینم اگه این درد میتواند خطر ناک باشد به دکتر مراجعه کنم البته من الان سه ماه است که کیسه صفرا خود راعمل کرده و بیرون اورده ام

 21. سلام وقتتون بخیر دختر من 10 سالشه و الان چهار ساله که ماهی یکبار حداقل درد شدید دور ناف و تهوع در طول روز حداقل 8 بار داره بعد از نصف روز خوب میشه همه راه هارو هم رفتیم ولی میگن چیزی نیست😢

  • سلام
   مراجعه به متخصص اطفال و بررسی بیشتر لازم استث
   در صورتی که از لحاظ جسمانی سالم باشد برای بررسی از نظر روحی و روانی به روانپزشک مراجعه شود

 22. سلام ، من 37سالمه و مرد هستم الان یه هفته هست که داخل نافم درد داره و امروز متوجه شدم که ورم کرده و بیرون زده اصلا نمی تونم بهش دست بزنم لطفاً راهنمایی کنید ممنون

 23. سلام خسته نباشید
  من چند روزی هست که دور نافم درد می‌کنه امروز نسبت به روز های قبل بیشتر درد می‌کنه
  لطفاً بگید علتش چیه
  چه دارویی توصیه میکنید؟

  • سلام
   به علت کامل نبودن توضیحات از مشاوره تلفنی رایگان دکتر دکتر استفاده کنید

 24. سلام خسته نباشید من خانمی هستم ۲۸ ساله به مدت دوهفتست دلم پیچ میخوره و قارقور شدید دارم و وقتی فیبر مصرف میکنم دچار بیرون روی و وقتی مصرف نمیکنم یبوست میگیرم و قسمت بالای نافم هم در این دوهفته به اندازه یک تخم مرغ سفت شده ممنون میشم راهنمایی کنید

 25. سلام من 17سال سن دارم ومدت 2ماه درد در اطراف ناف دارم درد روزی سه یا چهار بار در روز میگیره و خیلی اذیت می کنه دکتر رفتم ازمایش خون مدفوع وادرار دادم مشگل ندارم وسونو هم رفتم مشگل نداشتم ولی درد دارم قرص های متروماکس250 واموکسی سیلین 500 هر 8ساعت می خورم باز درد دارم چیکار کنم

 26. سلام وخسته نباشید،من تقریبا یه هفته است که بالای ناف احساس درد دارم روز اول خیلی شدید بود وحالت استفراغ بهم دست داد وهم چینین شکم غرغرمیکنه والان دو روز که با درد نیم کره چپ سرچشم از خواب بیدار می شوم متشکرم ازجواب شما

 27. سلام طاعاتتون قبول حق.
  من دو ماهی بود که معدم درد میکرد و. سوزش هم داشتم 7 سال قبل هم زخم معده داشتمو درمان شده بودم تا اینکه تقریبا 3 ماه پیش معدم درد و سوزش گرفت
  اواخر فروردین رفتم دکتر گوارش ایشون برام قرص امپرازول و لیبروسی نوشتن.
  الان 5 روزه که قرصم تموم شده ولی اطرف نافم و وبیشتر پایین نافم سوزش داره..خواستم ببینم ععلت چیه؟
  ممنون از سایت خوبتون

 28. سلام من شکمم درد میکنه رفتم دکتر اندوسکوپی شدم گفتن رفلاکس معده دارم سونگرافی رفتم گفتن سنگ کیسه صفراس ولی نبود رفتم یه دکتر دیگه گفت سندروم روده دارم رفتم یه دکتر دیگه گفت عفونت داری چهارتا فوق تخصص رفتم ولی درس نشدم سرمعدم سوزش داره حالت تهوع موقع نگرانی دارم تب دارم ولی کف پام عرق سرد هس پاهام یخ میشه وختیم داروهامو میندازم دردم به نافم منتقل میشه باد معدمم زیاده .پنتوپتازول بیسموت ساب سیترات تتراسایکلین مترومیندازول آدی ژل اس دایجستیو ۲۵ سالمه اقاهستم

 29. سلام
  من ۲۲ سالمه
  چن روزی هست دور نافم و معدم درد میکنه و بعد از خوردن هر‌ چیزی احساس سنگینی در معده و کمی حالت تهوع دارم و دور نافم درد میکنه و همچنین دل پیجه دارم

 30. سلام خسته نباشید. من تقریبا یک هفته هست که در شکمم احساس مور مور شدن میکنم. گاهی سمت کلیه ها. گاهی معده. دور ناف. و حتی گاهی روی قفسه سینه زیر سینه ها. که معمولا همش با هم میشه. مثل حرکت کرم هست. ببخشید نمیدونم چطور توصیف کنم. قبلا برای دفع مشکل نداشتم. الان دو روز یه بار دفع دارم. که کامل دفع ندارم و دو سه بار میرم. درد در شکمم ندارم. میشه لطفا راهنمایی بفرمایید…

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر