درمان سنگ کیسه صفرا چیست؟

درمان سنگ کیسه صفرا چیست؟

درمان سنگ صفرا چیست؟ این  یکی از اولین سوالاتی است که برای کسانی که تشخیص سنگ صفرا در آنها داده می‌شود، پیش می‌آید . در این مقاله به این سوال پاسخ می‌دهیم.

سنگ صفرا چه خصوصیاتی دارد؟

سنگ صفرا ماده‌ای سفت و شبیه سنگ مرمر است که بیشتر از جنس کلسترول و بیلی‌روبین  تشکیل شده و در کیسه صفرا به وجود می آید.

 چنانچه سنگ صفرا علائم آشکاری نداشته باشد، نیازی به درمان ندارد. اما وقتی سنگ باعث مسدود شدن مجاری صفراوی شود، سبب به وجود آمدن درد ناگهانی در قسمت بالای سمت راست شکم می‌شود که «حمله کیسه صفرا» یا «حملات صفراوی» نام دارد. 

برای درمان سنگ صفرا باید به کدام تخصص پزشکی مراجعه کرد؟

کسانی که چنین حملاتی را تجربه می کنند ، بهتر است سریعا به پزشک مراجعه کنند. در همین حال، امکان دارد که علائم برطرف شده و دوباره برگردند که در این صورت باز هم نیاز به درمان است.  برای درمان سنگ کیسه صفرا باید به فوق تخصص دستگاه گوارش یا جراح عمومی مراجعه شود. 

برای درمان سنگ صفرا باید به کدام تخصص پزشکی مراجعه کرد؟

درمان سنگ کیسه صفرا چیست؟

درمان معمول این بیماری،  عمل جراحی است. اما در همین حال، در برخی موارد سنگ‌های کلسترولی بدون جراحی درمان می‌شوند. اما سنگ‌های رنگدانه‌ای نیاز به عمل جراحی دارند.  

درمان سنگ کیسه صفرا چیست؟

عمل جراحی برای برداشتن سنگ صفرا

به عمل جراحی برداشتن سنگ کیسه صفرا «کوله‌سیستکتومی (Cholecystectomy)» گفته می‌شود که از رایج‌ترین عمل‌های جراحی است.

 کیسه صفرا از اندام‌های حیاتی بدن نیست، به این جهت برداشتن آن تاثیر زیادی روی کیفیت زندگی ندارد. برای عمل برداشتن کیسه صفرا بیمار بیهوش می‌شود و با برداشتن آن ، مسیر صفرا از کبد به روده‌ کوچک تغییر می‌یابد.

عمل جراحی برای برداشتن سنگ صفرا

عمل جراحی کوله‌سیستکتومی چگونه انجام می‌شود؟

عمل جراحی کوله‌سیستکتومی به دو روش انجام می‌گیرد:

۱- کوله‌سیستکتومی به روش لاپاراسکوپی: تقریبا تمام جراحان ، روش لاپاراسکوپی را به کار می‌برند. طی این روش بیمار با فاصله کوتاهی پس از عمل جراحی می‌تواند مرخص شود و به خانه برگردد. شخص بعد از این عمل معمولا تا یک هفته بعد می‌تواند فعالیت‌های عادی و روزمره خود را انجام دهد. 

عمل جراحی کوله‌سیستکتومی چگونه انجام می‌شود؟

۲-کوله‌سیستکتومی باز: زمانی که کیسه صفراملتهب شود ، عفونت کند یا زخم شده باشد، از عمل کوله‌سیستکتومی باز استفاده می‌شود. این امکان وجود دارد که جراح پس از به وجود آمدن مشکلی در عمل کوله‌سیستکتومی به روش لاپاراسکوپی از روش کوله‌سیستکتومی باز استفاده کند.

بیمار پس از این عمل جراحی ممکن است به یک هفته بستری شدن در بیمارستان نیاز داشته باشد و احتمالا بعد از حدود یک ماه از عمل جراحی می‌تواند دوباره فعالیت‌های عادی و روزمره خود را از سر بگیرد.

عمل جراحی کوله‌سیستکتومی چگونه انجام می‌شود؟

بعد از برداشتن کیسه صفرا چه می‌شود؟

بعد از عمل کوله‌سیستکتومی تعداد کمی  از بیماران ممکن است مدفوع شل یا آبکی داشته باشند. چنانچه گفته شد، بعد از این عمل جراحی مسیر صفرا از کبد به روده کوچک منتقل می‌شود. از آنجایی که صفرا از کیسه صفرا عبور نمی‌کند، رقیق‌تر می‌شود. البته، تغییر در عادات روده‌ای موقتی است و پس از مدتی برطرف می‌شوند. با این حال، بهتر است در صورت بروز این مشکل به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

بعد از برداشتن کیسه صفرا چه می‌شود؟

هر نوع عمل جراحی ،عوارض خاص خود را دارد. با این حال، عمل جراحی برداشتن کیسه صفرا، به ندرت عوارض خاصی دارد. عفونت از شایع‌ترین عوارض برداشتن کیسه صفرا است که در اثر آسیب به مجاری صفراوی به وجود می‌آید. به این دلیل، ممکن است فرد پس از عمل جراحی برداشتن کیسه صفرا به چند عمل جراحی دیگر برای ترمیم مجاری صفراوی نیاز داشته باشد.

درمان‌های غیر جراحی برای برداشتن سنگ کیسه صفرا

 به ندرت و در شرایط خاص از درمان‌های غیر جراحی برای برداشتن سنگ کیسه صفرا استفاده می‌شود. اما به عنوان مثال، هنگامی که سنگ کیسه صفرا از جنس کلسترول باشد و فرد به بیماری خاصی مبتلا باشد که امکان انجام عمل جراحی در او نباشد، استفاده از روش‌ غیر جراحی تنها راه‌حل باقیمانده است.

درمان‌های غیر جراحی برای برداشتن سنگ کیسه صفرا

با این حال، باید به یاد داشته باشید که حتی با درمان، سنگ کیسه صفرا ممکن است دوباره برگردد. بنابراین، این امکان وجود دارد که بیمار برای مدت طولانی و حتی در مواردی تا پایان عمر درمان سنگ کیسه صفرا را پیگیری کند. 

درمان‌های غیر جراحی برای برداشتن سنگ کیسه صفرا

پزشک ممکن است از انواع روش‌های غیر جراحی برای برداشتن یا شکستن سنگ‌های صفراوی کلسترولی بهره ببرد:

کلانژیوگرافی آندوسکوپیک عقب‌گرد(ERCP): پزشکان برخی اوقات از  ERCP برای برداشتن سنگ کیسه صفرا استفاده می‌کنند. 

درمان حل‌کننده از طریق دهان: داروهای اورسودوکسی کولیک حاوی اسیدهای صفراوی هستند که می‌توانند به تجزیه سنگ کیسه صفرا کمک کنند. این داروها برای شکستن سنگ‌های کلسترولی کوچک مفیدتر هستند. ولی این را بدانید که برای شکستن سنگ‌ها نیاز به چند ماه و حتی چند سال است. 

سنگ‌شکنی با موج ضربه‌ای: در این روش از موج ضربه‌ای برای شکستن سنگ کیسه صفرا بهره برده می‌شود. با این حال، پزشکان از این روش به ندرت و گاهی به همراه داروی اورسودوکسی کولیک استفاده می‌کنند.

چگونه می‌توان از شکل‌گیری سنگ‌ کیسه صفرا پیشگیری کرد؟

می‌توانید با پیروی از موارد زیر از تشکیل سنگ کیسه صفرا پیشگیری کنید:

 • یک برنامه غذایی مناسب در پیش بگیرید که حاوی غذاهایی با فیبر بالا و چربی‌های سالم و همین‌طور کربوهیدرات‌های تصفیه شده و قند کم‌تری باشد.
 • اگر اضافه وزن دارید یا اینکه چاق هستید، سعی کنید وزن خود را کم کنید.
 • از طریق تغذیه مناسب و ورزش منظم وزن مناسب و سالم را حفظ کنید.

چگونه می‌توان از شکل‌گیری سنگ‌ کیسه صفرا پیشگیری کرد؟

اگر درباره‌ی درمان سنگ صفرا سوالی دارید می‌توانید پرسش خود را خود را  در قسمت نظردهی که در پایین این صفحه است بگذارید تا پزشکان و کارشناسان دکتر دکتر در کمترین وقت ممکن به سوالات شما پاسخ دهند.

لیست پیشنهادی پزشکان متخصص گوارش و کبد

لیستی از پزشکان متخصص گوارش و کبد را آماده کرده‌ایم تا ادر صورت نیاز به معاینه یا مشاوره توسط پزشک، به راحتی بتوانید از پزشک موردنظر خود نوبت ویزیت حضوری یا غیرحضوری دریافت کنید. برای دریافت نوبت، روی تصویر پزشک کلیک کنید(یا لمس کنید)

[layerslider id=”8″]

منبع:

niddk.nih.gov

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1,034 دیدگاه در “درمان سنگ کیسه صفرا چیست؟

 • باسلام واحترام من سونوگرافی انجام دادم کبد چرب گرید۳ وسنگ صفرا mm۱۰مشاهده گردید است همه ازمایش ها کلی انجام دادم خوب بوده ولی کبد گرید ۳ وسنگ صفرا؟ درسال ۱۴۰۰ کرونا مثبت گرفتم، دیگری ریه ۷۰درصد بود که توی ای سی یو بستری بودم حجامت انجام دادم بی بیشتر اوقات بدن در همرا ه باخارش شدید قرمزی پوست به اشکال تاول میشه لطفا راه درمان اصولی بدون جراحی مشکل روده بزرگهم دارم عمل کردم بیشتر اوقات باخلت پشت حلق وابرزش دهان درحین خواب مواجعه ام غرق خار مریم استفاده میکنم پزشک محترم لطفا راهکار درمانی بیان بفرمائید متشکر م

  پاسخ
  • سلام عزیز
   آزمایش ast, alt, alkp, bill T , bill D خوب بوده همش؟
   فیبرو اسکن از کبد انجام دادین؟

   پاسخ
  • سلام… خانم دکتر من درد شکم داشتم یعنی ۴ بند انگشت بالای نافم درد میکرد حالت تهوع داشتم رفتم سونو دادم تو کیسه سفرا ۸ میل سنگ نشان داده شده. باید چیکار کرد خیلی تو استرسم ممنون میشم زود جواب بدین.

   پاسخ
   • سلام
    اگه درد تکرار میشه و یا ازمایش انزیم کبدی بالاس یا شواهد التهاب دیده میشه در سونوگرافی جراحی
    در غیر اینصورت میشه رژیم و قرص اورسوبیل زیر نظر پزشک مصرف کنید

 • سلام من در ایران با درد شدید به پزشک مراجعه و سونوگرافی سنگ صفرا را تایید کرد ، بدلایلی عمل نکردم و با مسکن در اون مقطع مدارا کردم . دردی نداشتم تا یکسال بعد . سونوگرافی اعلام کرد که سنگهای ریز قبلی به دو سنگ درشت تبدیل شده اند ، اما دردی نداشتم ، بعد از یکسال و نیم به آمریکا مهاجرت کردم ، اینها سونو مجدد انجام دادند و هیچ سنگی گزارش نشده !
  من هیچ درمانی انجام ندادم ، چطور ممکنه ؟
  آیا دو مرحله سونو در ایران اشکال داشته ؟؟

  پاسخ
  • سلام
   ابعاد سنگ ها چقدر بوده؟
   ممکن گاهی اسلاژ صفراوی به شکل سنگ دیده شه و با رژیم و رعایت دفع بشه

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر .با سنو شکم و لگن فهمیدم سنگ ۸میل دارم درد ندارم.با دارو رفع میشه؟

  پاسخ
  • سلام
   اگه درد ، افزایش انزیم کبدی، زردی، التهاب در سونو ندارین میشه فعلا صبر کرد و دارو و رژیم داد
   اورسوبیل روزی یکی کمک کنندس

   پاسخ
 • سلام
  سونوگرافی انجام دادم و مشخص شد سه نک به ابعاد های ۸و۱۰و۱۳ میلیمتر دارم . به پزشک مراجعه کردم و گفتند تا زمانی که درد شدید و مجبور به عمل جراحی نشدید نیاز به انجام اقدام خاصی نیست . و اظهار کردند تنها روش دفع سنک صفرا عمل جراحی است آیا با مصرف دارو امکان دفع سنگ وجود ندارد؟

  پاسخ
  • سلام
   قرص اورسوبیل کمک کنندس

   پاسخ
 • با سلام
  تو یک ماه با دردهای شکمی دچار شدم
  بعد سونو دادم که در صفرا یک سنگ به اندازه ۲۴mm
  دیده شده
  جواب سونو نوشته حدود و سایز اکوی پارانشیم کبد طبیعی.مجاری صفراوی و پورت دیامتر طبیعی. جدار کیسه صفرا نرمال.سنگ یا توده فضاگییر درآن دیده نمیشود
  پاتکراس نرمال است
  بنطر شما باید چه کاری انجام بدم؟

  پاسخ
  • سلام
   اگه درد تکرار میشه و یا ازمایش انزیم کبد بالاس جراحی
   در غیر اینصورت میشه رژیم و قرص اورسوبیل زیر نظر پزشک مصرف کنید

   پاسخ
 • سلام من مادرم سنگ صفرا دارن ک ۱۰ سانتی متر ک درد شکمی و پشت دو کتف دارن میشه با دارو درمان بشه.
  ؟ک کلا ۳ روز هست میدونیم سنگ صفرا دارن

  پاسخ
  • سلام
   اگر درد دارن و شدید خیر جراحی لازمه

   پاسخ
 • با سلام و احترام
  بعد از جراحی کیسه صفرا دکترم برای سنگهای باقی مونده توی مجاری صفراوی برام اورسوفار ۳۰۰ تجویز کرد برای هر ۱۲ ساعت، این برای ۱۰ ماه پیش بود که استفاده کردم و تموم شد
  الان اورسوفلور ۳۰۰ گرفتم، خواستم بپرسم اونم ۱۲ ساعت مصرف کنم؟ با این تفاوت که اورسوفار ۳۰ عددی بود ولی اورسوفلور ۲۰ عددیه

  پاسخ
  • سلام
   یکی هستن

   پاسخ
 • با سلام
  ٥ ماه گذشته درد شديد داشتم و در سونوگرافى مشخص شد كه كيسه صفرا داراى سنگ هاى متعدد به ابعاد ٦ م م بود
  اورسوفار مصرف كردم و بعد از يكماه سنگ ها حل شد و لجن ماند
  در ماه هاى بعد لجن هم رفع شد و ٢ ماهه كه سونوگرافى نه سنگ نه لجن نشان نمى دهد
  آيا صلاح هست كه مصرف قرص اورسوفار حذف گردد؟

  پاسخ
  • سلام
   بله

   پاسخ
 • سلام چند سالی است درد در ناحیه شکم دارم به دکتر متخصص گوارش مراجعه کردم بعد از معاینه گفتند ورم روده دارم دارو مصرف کردم و تامدتی خوب بودم اما مجددا دردها برگشته نفخ شکم خیلی دارم زیاد آروغ می زنم آنزیم آلکالین فسفات من ۴۰۰ بود سونو انجام دادم گفتند یک سنگ ۵ میلی متری در کیسه صفرا دارم به نظر جنابعالی تمام این دردهای گذشته مربوط به همین سنگ است یا همان ورم روده بوده و الان باید عمل کنم یا خیر؟

  پاسخ
  • سلام
   خیر سنگ ، ورم و نفخ و آروغ نمیدهد و این علایم مربوط به گاستریت است

   پاسخ
  • سلام وقتتون به خیر مادر من ۸۱ سال داره سنگ صفری داره و درد شدید دکتر هم میگه به خاطر سن بالا نمیتونیم عمل کنیم و هیچ دارویی بهش نمیدن خیلی درد داره چیکار میشه کرد براش؟

   پاسخ
   • سلام
    اگر درد دایمی نیست و سایز سنگ خیلی بزرگ‌نیست فعلا درمان دارویی مثل اورسوبیل و مسکن زیر نظر متخصص
    اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با متخصص گوارش استفاده کنید.

 • روش ERCP برای درمان سنگ کیسه صفرا مناسب هست یا عمل ؟

  پاسخ
  • سلام
   بستگی داردسنگ کجا باشد
   اگر خود کیسه صفرا باشه عمل
   اگه در مجاری باشه Ercp

   پاسخ
 • من دو سال قبل سونوگرافی شدم هیچ علامتی مبنی بر صفرا نداشتم،میخواستم بدونم هر چند سال یکبار باید برای معاینه ی کیسه صفرا سونو گرافی شد؟چون پدر و مادرم صفرا داشتند سواله برام

  پاسخ
  • سلام
   اگر علایمی ندارید نیاز به غربالگری نیست

   پاسخ
 • سلام
  وقت بخیر
  من امروز سنو گرافی دادم ۶۵ mmسنگ دارم
  آیا با دارو دفع میشه

  پاسخ
  • سلام
   خیر بعیده ، سایزش بزرگ هست

   پاسخ
 • سلام مامانم ۱۸ میل سنگ صفرا داره دردش این روزاها شدید شده ایا درمان بدون جراحی وجود دارد

  پاسخ
  • سلام
   اگر درد دارند خیر

   پاسخ
 • سلام من دوقلو باردار بودم در ماه های آخر بارداری یه دفعه افزایش آنزیم ها کبدی و پلاکتم پایین اومد در هفته ۳۷ زایمان کردم الان بیست و دو روزه زایمان کردم دکتر داخلی برام سونوگرافی و آزمایش نوشته بود آزمایشم خوب بود ولی تو سونوگرافی سه سنگ ریزه در داخل کیسه صفرا داشتم کمتر از ۳ میلیمتر آیا میخواستم ببینم با دارو این سنگ ها رفع میشه

  پاسخ
  • سلام
   فعلا درمان با رژیم و دارو است

   پاسخ
 • سلام من سی تی اسکن انجام دادم چند ماه پیش برا کرونا بعد تو سی تی اسکنم دیده شده سنگ هفت میلی دارم نه درد دارم نه علاعمی میشه با دارو از بین برد

  پاسخ
  • سلام
   اگه درد ، افزایش انزیم کبدی، زردی، التهاب در سونو ندارین میشه فعلا صبر کرد و دارو و رژیم داد

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  حدود یک سال میشه که سنگ کیسه صفرا دارم و ۱۴ میلی متر میباشد و داکتر مراجعه کردم گفتند باید جراحی شود ایا میشود بدون جراحی و یا از دارو استفاده کنم و لطفا رهنمایی کنید؟

  پاسخ
  • سلام
   اگه درد ، افزایش انزیم کبدی، زردی، التهاب در سونو دارین‌ حراحی لازمه

   پاسخ
 • سنگ صفرا ۱۴میلی متر چگونه ازبین ببرم

  پاسخ
  • سلام
   اگه درد ، افزایش انزیم کبدی، زردی، التهاب در سونو ندارین میشه فعلا صبر کرد و دارو و رژیم داد

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر من ۳۷سالمه چندماه که ماهی یکی دوبار دردای شدید داشتم که فکر کردم معده ام هستش ولی چند روز پیش سونو دادم گفتن سنگ ۲۵میلی در ناحیه فوندوس صفرا دارم دکترم گفته عمل لازمه بنظرتون میشه بدون عمل کنترل کرد؟

  پاسخ
  • سلام
   اگه درد شدید بوده خیر

   پاسخ
 • سلام من ۳۷ ساله هستم ۴سال پیش سونوگرافی کردم هیچ مشکلی نداشتم اما یک هفته پیش مجدد سونوگرافی کردم گفت چند تای سنگ ریز در صفرا دارید و تا حالا هم هیچ دردی نداشتم آیا با دارو این سنگ ریزها دفع میشن یا نه باید جراحی کنم ممنونم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام
   اگه هیچ‌علامتی ندارین فعلا دارو کافیه

   پاسخ
   • سلام ببخشید من سونو دادم دو تا سنگ کیسه صفرا ۱۵ میلی دار م به نظر شما باید چکار کرد

   • سلام
    بستگی به علایم ، درد، زردی، انزیم کبدی دارد اگر هرکدام مشکل داشت جراحی لازمه

 • سلام وقت بخیر من ۴۷ سالمه . اتفاقی رفتم سونو تشخیص سنگ صفرا ۸ م م دادن ودو پولیپ ۲ و۳ م .م دارم ایا باید عمل کنم یا با دارو رفع میشه ؟ در ضمن هیچ علائمی ندارم . ممنون میشم راهنماییم کنین

  پاسخ
  • سلام
   فعلا مصرف قرص اورسوبیل و تکرار سونوگرافی ۳ ماه دیگر

   پاسخ
 • سلام من ۴۳ سال دارم و سنگ صفرا دارم اول که شن ریزه بود دردام شدید بود ولی الان تو سونو گفتن به سنگ تبدیل شده ولی با این حال بازم بعضی مواقع درد به شکم ودست وپشتم میزنه. ایا باید حتما عمل کنم؟ واگه عمل نکنم خطری به جز درد داره یا نه

  پاسخ
  • سلام
   اگه دردا شدید بله عمل لازمه
   بله خطر انسداد و التهاب و عفونت داره

   پاسخ
  • سلام من الان ۳۰سالمه خودمم ۱۵هفته باردار هستم هیچ دردی هم ندارم کیسه سفرام ۱۵میل سنگ دارم میشه راهنمایی کنید چکار باید بکنم

   پاسخ
   • سلام
    این خوبه که دردی ندارین
    اما جهت بررسی دقیق تر با توجه به بارداری، ویزیت شین
    اگه جراحی لازم باشه تو ماه های ۴تا ۶ انجام میشه
    اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با متخصص گوارش استفاده کنید.

 • سنگ کیسه صفرا ۱۴ میلی متر دارم ،برای درمان‌ان باید حتما جراحی صورت گیرد یا با دارو هم رفع می شود

  پاسخ
  • سلام
   اگه درد ، افزایش انزیم کبدی، زردی، التهاب در سونو ندارین میشه فعلا صبر کرد و دارو و رژیم داد

   پاسخ
 • سلام من ۶سال پش عمل کردم سنگ رادرآوردند بازم درد دارم ولی کم چکار کنم

  پاسخ
  • سلام
   باید ویزیت شین تا درصورت نیاز mri انجام شه

   پاسخ
 • سلام‌من قرص وارفارین میخورم سنم هم ۶۶ سال است یک سنگ ۱۷ ویک سنگ ۱۴ ومقدار سنگ‌ریزه دارم باتوجه به قرص وارفارین من میت نم عمد کنم وآیا با لیزر میتونم از این کارو نجات پیدا کنم

  پاسخ
  • سلام
   میتونین عمل کنین
   با نظر متخصص قلب و بیهوشی اقدام کنید

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر سنگی به دیامتر ۱۱م. م در کیسه صفرا رویت شده یکبار درد شدید در قفسه سینه وسمت راست داشتم نیاز به دارو یا عمل جراحی دارم
  ممنون میشم

  پاسخ
  • سلام
   اگه دیگه درد ندارین و افزایش انزیم کبدی، زردی، التهاب در سونو ندارین میشه فعلا صبر کرد و دارو و رژیم داد

   پاسخ
گفتگو
جدیدترین‌ها
پریشانی عاطفی چیست و چگونه می‌توان آن را تشخیص داد
پریشانی عاطفی چیست و چگونه می‌توان آن را تشخیص داد
توصیف بسیاری از تجربیات و احساساتی که در طول زندگی با آن‌ها...
معرفی بهترین داروها برای درمان یبوست شدید در بزرگسالان
معرفی بهترین داروها برای درمان یبوست شدید در بزرگسالان
یبوست از بیماری‌های شایع است که گاهی برای بسیاری از افراد مشکل...
عوارض آندوسکوپی ریه و روش جایگزین آن
عوارض آندوسکوپی ریه و روش جایگزین آن
آندوسکوپی ریه، آزمایشی است که به پزشکان امکان بررسی ریه‌ها و مجاری...
علائم کیست تخمدان چپ چیست؟
علائم کیست تخمدان چپ چیست؟
تخمدان‌ها بخشی از دستگاه تناسلی زنان هستند. آن‌ها در قسمت پایین شکم...
آیا بیماری پسوریازیس واگیردار است؟
آیا بیماری پسوریازیس واگیردار است؟
پسوریازیس یک اختلال خود ایمنی است، که باعث ایجاد التهاب در نواحی...