اوتیسم در بزرگسالان

اوتیسم-در-بزرگسالان

اوتیسم در بزرگسالان یکی از مشکلاتی است که کمتر به آن پرداخته شده؛ در صورتی‌ که برای بسیاری از افراد و خانواده‌ها معضلی جدی به حساب می‌آید.

چیزهای زیادی درباره‌ی اوتیسم که به‌طور رسمی با عنوان اختلال طیفی اوتیسم (ای اس دی) شناخته‌شده است، می‌شنویم. در حقیقت بعضی از مردم باور دارند که اوتیسم بیماری واگیردار است و این ادعا بسیار جنجالی است. صرف‌نظر از این موضوع، نمی‌توانیم این امر را که امروزه در خصوص این اختلال آگاه‌تریم را انکار کنیم.

ما در مورد تشخیص به‌موقع، حمایت و درمان و چگونگی انجام بهترین کمک به کسانی که مبتلا هستند، صحبت می‌کنیم. اصولا مباحث مختلف درباره اوتیسم کودکان و جوانان است. پس تکلیف بیمارانی که بیش از ۵۰ سال سن دارند و درحالی‌که سنشان بالاتر می‌رود در جستجوی حمایت هستند، چیست؟ بسیاری از این افراد که اوتیسم در بزرگسالان را تجربه می‌کنند از جمله افرادی هستند که ممکن است اختلالشان در سال‌های اخیر تشخیص داده‌ شده باشد؛ چرا که اوتیسم به‌ندرت زمانی که کودک بودند مورد بررسی قرار می‌گرفته است.

ما عمدتاً با قلمرو غیرشخصی در حال سروکله زدن هستیم. کمبود پژوهش در خصوص افراد سالمند مبتلا به ASD و برنامه‌های مؤثر برای مراقبت کوتاه‌مدت و بلندمدت دیده می‌شود، حتی با وجود اینکه این آمار در حال رشد است. در واقع نیازهای افراد مبتلا به اوتیسم در بزرگسالان بسیار متفاوت است. افراد مبتلا به ASD شدید، ممکن است تکلم نکنند و به همراهی و کمک برای تمامی فعالیت‌های زندگی روزمره‌شان احتیاج داشته باشند. این در حالی است که دیگر افراد مبتلا به اوتیسم در بزرگسالان که به صورت خفیف نمایان شده، قادر به مراقبت از خود هستند.

درمان-اوتیسم-بزرگسالان

نرخ امید به زندگی در ایالات ‌متحده‌ آمریکا در حال افزایش است و این اعداد همچنین طول عمر بیماران ای‌اس‌دی را نیز در بر می‌گیرد. مقاله‌ای که اخیراً در ژورنال آمریکایی اوتیسم چاپ‌شده به این مساله اشاره دارد که چه قدر پژوهش‌های انجام‌شده در مورد اوتیسم بزرگسالان اندک بوده است.

پژوهشگران مطالعه‌ای را روی ۴۵ نفر که یا خود مبتلا به ASD بودند و یا از این بیماران مراقبت می‌کردند، انجام دادند. شرکت‌کنندگان بیشتر در مورد مدیریت بلندمدت، تشخیص و آگاهی از اوتیسم در بزرگسالان در ارتباط با بالا رفتن سن، نگران بودند. آن‌ها همچنین نگرانی زیادی در خصوص مراقبت داشتند و نیاز به مراقبت فرد محور به همراه حمایت بلندمدت و مراقبت در اجتماعاتشان را ابراز می‌کردند.

در این مطالعه علمی، مشکلات زیادی که سالمندان مبتلا به ASD به آن‌ها دچار می‌شدند، شناسایی شد. برخی از این مشکلات انزوا و مشکلات اجتماعی، مشکلات ارتباطی، مشکلات مالی، نبود حمایت به همراه مراقبت شخصی، بی‌دفاع بودن، مسکن و امکانات بهداشتی ناکافی و نیز کمبود شغل بودند. مشکلاتی که برای افراد مبتلا به اوتیسم در بزرگسالان طبیعی به نظر می‌رسد.

نگرانی‌های بسیاری وجود دارند! درحالی‌ که همه افراد سالخورده باید دسترسی به فعالیت‌های اجتماعی، مسکن، مراقبت‌های بهداشتی پیشگیرانه داشته باشند و در صورت لزوم کار کنند، واضح است که سالمندان مبتلا به اوتیسم حتی نیازهای بیشتری دارند. با علم به این واقعیت که خدمات آموزشی ویژه،‌ زمانی که یک فرد ۲۱ سال را سپری کند، تمام می‌شود! شکاف بزرگی در خدمات در دسترس برای جوانان در مسیر سالمند شدن، وجود دارد. کارهای زیادی هستند که باید انجامشان دهیم!

تشخیص-اوتیسم-در-بزرگسالان

این امر بسیار پیچیده است، چراکه همان‌طور که قبلاً گفته‌شده بود، بیمارانی که اوتیسم در بزرگسالان را تجربه می‌کنند، نیازهای متفاوتی دارند. با این‌حال، همان‌طور که مطالعه بالا به آن اشاره می‌کند، برنامه‌های ویژه بزرگسالان ممکن است شامل حمایت انتقال از آموزش ثانویه به مدرسه یا برنامه کاری، تمرینات کلامی و بحث درباره استقلال زندگی باشد.

درحالی‌که مراقبت از کودکان دربرگیرنده تصمیمات پزشکی و اجتماعی مراقبان و والدین است، اهداف برای بزرگسالان بیشتر به سمت بیمار متمایل است. در واقع برای بهبود کیفیت زندگی، تصمیمات فردی بسیار مهم می‌شوند که شامل مدیریت علائم و خودباوری است. البته که در صورت امکان، بیماران اوتیسم در بزرگسالان، می‌توانند بیاموزند تا بتوانند خودشان از خودشان دفاع کنند. شاید این کار در کنار دیگر افراد مبتلا به اوتیسم در بزرگسالان که در حال حاضر به صورتی موفقیت‌آمیز از خود دفاع و مراقبت می‌نمایند، ساده‌تر باشد.

همان اندازه که برنامه‌ها و خدمات حمایتی به طرزی امیدوارکننده در حال تشکیل و توسعه در سال‌های آینده‌اند، نباید توجه‌مان را نسبت به حقوق اولیه و مهم از دست بدهیم. مبتلایان به اوتیسم در بزرگسالان، همچون همه ما، شایسته این هستند که با آن‌ها با احترام و وقار رفتار شود.

منبع:

psychcentral

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *