مجله پزشکی دکتر دکتر

غش کردن به چه علت اتفاق می‌افتد

24 مهر 1397

110

بیماری‌های مغز و اعصاب
غش کردن به چه علت اتفاق می‌افتد

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

غش کردن زمانی اتفاق می‌افتد که شما برای مدت زمان کوتاهی هوشیاری خود از دست می‌دهید، علت آن بیشتر نرسیدن اکسیژن کافی به مغز است.

غش کردن عموماً از چند ثانیه تا چند دقیقه طول می‌کشد. احساس سرگیجه، سردرد، ضعف یا احساسات ناخوشایند گاهی همراه با غش کردن احساس می‌شود. بازیابی کامل معمولاً چند دقیقه طول می‌کشد. اگر هیچ وضعیت پزشکی اولیه‌ای به‌عنوان علت وجود ندارد،  احتمالا نیازی به درمان ندارید. غش کردن معمولاً باعث نگرانی نیست، اما گاهی اوقات ممکن است نشانه‌ای از یک مشکل جدی پزشکی باشد.

غش کردن چیست

غش کردن، به کاهش ناگهانی و از دست رفتن سطح آگاهی گفته می‌شود، معمولاً علت غش کردن، کمبود اکسیژن در مغز است. محرومیت و محدودیت در اکسیژن رسانی به مغز علل زیادی دارد، از جمله فشار خون پایین یا بیماری‌های مرتبط با خون‌رسانی. گاهی اوقات علت غش کردن به یک بیماری، وضعیت یا اختلال جدی مربوط می‌شود. هر مورد ناهنجاری باید به عنوان یک اورژانس پزشکی شناخته شود تا علت این اتفاق شناخته شده و نشانه‌ها و علائم درمان شوند.

انواع غش کردن

انواع مختلف غش کردن وجود دارد. سه نوع رایج عبارت‌اند از:

غش کردن Vasovagal: غش کردن Vasovagal شامل عصب وگاس است که می‌تواند ناشی از آسیب‌های عاطفی، استرس، دیدن خون یا ایستادن به مدت زمان طولانی باشد.

غش کردن سوری کاروتید: این نوع غش کردن زمانی اتفاق می‌افتد که سرخرگ کاروتید در گردن تحت فشار واقع شود.

علت غش کردن

غش کردن وضعیتی: این نوع در اثر سرفه، تحرک روده و یا مشکلات گوارشی رخ می‌دهد.

علائم غش کردن

گاهی اوقات این اتفاق می‌تواند خفگی ایجاد کند. علائم رایج غش کردن، کاهش سطح آگاهی است. علائم و نشانه‌های زیر ممکن است قبل از این اتفاق رخ دهد:

 • احساس سنگینی در پاها
 • تاری دید
 • گیجی
 • احساس گرما
 • سرگیجه
 • حالت تهوع
 • تعریق
 • استفراغ
 • خفه‌شدگی

علت غش کردن

از عوامل و شرایطی که می‌توانند ایجادکننده‌ی این حالت باشند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کم خونی: غش کردن در اثر کم خونی زمانی اتفاق می‌افتد که خون کافی و اکسیژن به مغز نرسد.

کاهش اکسیژن: غش ناشی از هیپوكسی یا عدم وجود اکسیژن به مغز است.

مشکلات ساختاری: مشکلات ریه یا گردش خون و مسمومیت با کربن مونوکسید است.

اگر سطح خون و اکسیژن در مغز به طور قابل توجهی کاهش پیدا کند، مغز فوراً تمام قسمت‌های غیر حیاتی بدن را خاموش می‌کند، به طوری که منابع می‌توانند در ابتدا بر اندام‌های حیاتی تمرکز کنند. هنگامی که مغز سطوح پایین‌تر اکسیژن را تشخیص می‌دهد، بدن شروع به تنفس سریع‌تر یا hyperventilating می‌کند تا سطح اکسیژن را به حالت اول بازگرداند.

ضربان قلب نیز به منظور افزایش اکسیژن به مغز افزایش می‌یابد. این افزایش ضربان قلب منجر به افت فشار خون یا کاهش فشار خون در سایر قسمت‌های بدن می‌شود. مغز خون اضافی دریافت می‌کند. اختلال تهویه همراه با فشارخون ممکن است منجر به از دست دادن کوتاه سطح آگاهی، تضعیف عضلات و غش کردن شود.

علل مختلفی می‌تواند علت غش کردن باشد از جمله:

وقتی که عاملب باعث نارسایی کوتاه مدت در سیستم عصبی مستقل (ANS) شود، سنکوپ عصبی مرکزی اتفاق می‌افتد. ANS بر میزان ضربان قلب، هضم، میزان تنفس، بزاق، قطر عروق، ادرار و تحریک جنسی تأثیر می‌گذارد. اکثر این اقدامات ناخودآگاه هستند، اما بعضی از آنها، مانند تنفس، می‌توانند به صورت آگاهانه انجام شوند.

فشار خون پایین و ضربان کم قلب و سرعت کم ضربان قلب می‌توانند علت این اتفاق باشد که باعث وقفه موقت در خون و اکسیژن رسانی به مغز می‌شود. به طور معمول، سیستم عصبی بدن با افزایش ضربان قلب و تنگ و گشاد کردن عروق خونی فشار خون را تثبیت می‌کند. از عوامل ایجاد چنین حالت‌های می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

از دست دادن آب بدن: اگر سطح مایع بدن کاهش پیدا کند، فشار خون نیز کاهش می‌یابد. این حالت می‌تواند کار بدن را برای تثبیت فشار خون سخت‌تر کند و موجب کاهش خون و اکسیژن در مغز شود.

دیابت بدون درمان: فرد مبتلا به دیابت ممکن است مجبور باشد که اغلب ادرار کند و منجر به کم آبی شود. سطح قند خون بالا می‌تواند به برخی از اعصاب، به ویژه آنهایی که فشار خون را کنترل می‌کنند، آسیب برساند.

مصرف بعضی از داروها: دیورتیک ها، بتا بلوکرها و داروهای ضد فشار خون ممکن است در بعضی از افراد باعث ایجاد فشار خون بالا در بدن شود.

سنکوپ قلبی: مشكلات قلبي زيرزمينی می‌تواند سبب كاهش خون و عرضه اكسيژن به مغز شود.

چه زمانی به دکتر مراجعه کنم؟

علت غش کردن

اگر علائم گفته شده در بالا را دارید و در ماه گذشته چند بار تجربه غش کردن دارید، باید به متخصص اعصاب و قلب و عروق مراجعه کنید تا علت غش کردن شما مورد بررسی قرار گیرد. شما می‌توانید از لیست موجود در سامانه نوبت دهی دکتر دکتر جهت انتخاب متخصص مورد نیاز خود اقدام کنید، شما می‌توانید از اینجا به این لیست دسترسی داشته باشید.

جلوگیری از غش کردن

اگر سابقه غش کردن دارید، سعی کنید یاد بگیرید که چه عاملی موجب این اتفاق در شما می‌شود، بنابراین می‌توانید از این عوامل جلوگیری کنید. همیشه از موقعیت نشسته یا دراز کشیده به آرامی بلند شوید. اگر در هنگام خونریزی خود یا در طی مراحل پزشکی دیگری احساس غش کردن می کنید، به پزشک خود بگویید. آنها می‌توانند اقدامات احتیاطی خاصی برای جلوگیری از غش کردن شما انجام دهند.

احساس سرگیجه و ضعف و احساس چرخش سر، علائم هشدار دهنده این اتفاق هستند. اگر متوجه شدید هر یک از این علائم را دارید بنشینید و سر خود را بین زانو قرار دهید تا خون را به مغز برساند. شما همچنین می‌توانید برای جلوگیری از آسیب در اثر سقوط، بنشینید. صبر کن تا احساس بهتر پیدا کنید، سپس از جای خود بلند شوید.

علت غش کردن

هنگامی که کسی در نزدیکی شما دچار این حالت شد، می‌توانید جریان خون را به سر را با بالا بردن پاها بالاتر از سطح قلب افزایش دهید. یقه تنگ، کمربند و لباس‌های تنگ را از بدن خارج کنید. حداقل 10 تا 15 دقیقه فرد را در حالت خوابیدن یا نشستن نگه دارید. جای خنک و آرام بهترین مکان برای او است. نوشیدن آب سرد ممکن است کمک کند.

آزمایشات و تشخیص غش کردن

اگر سابقه ناهنجاری قبلی نداشته‌اید و چندین بار دچار غش شده‌اید، پزشک می‌خواهد علت غش کردن را تعیین کند. حتی افرادی که تنها یک بار دچار غش کردن شده‌اند نیز باید حداقل یک الکتروکاردیوگرام (ECG یا EKG) داشته باشند که فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می‌کند.

درمورد شرایط خاص غش کردن، مانند آنچه که انجام می‌دهید و احساس فوری قبل از این اتفاق، به پزشک خود اطلاع دهید. اطلاعات کاملی در مورد تاریخچه پزشکی و داروهای مصرفی به پزشک بدهید. بسته به یافته‌های معاینه فیزیکی، پزشک ممکن است تست‌های اضافی را تجویز کند. تشخیص معمولاً با ECG آغاز می‌شود. آزمایش‌های دیگری که ممکن است برای پیدا کردن علت غش کردن انجام شود عبارت‌اند از:

مانیتور هولتر این یک دستگاه نظارت بر قلب قابل حمل است که شما حداقل 24 ساعت آن را می‌پوشید.

اکوکاردیوگرام این آزمایش با استفاده از امواج صوتی برای تولید یک تصویر متحرک از قلب است.

الکتروانسفالوگرافی الکتروانسفالوگرام (EEG) فعالیت الکتریکی مغز را اندازه گیری می‌کند.

CT اسکن در بعضی موارد، شما ممکن است یک CT اسکن سر دریافت کنید. این مطالعه تصویری برای خونریزی مغز بررسی می‌شود.

سرگیجه و غش کردن در کودکان و نوجوانان 

از حال رفتن یا غش کردن با نام علمی سنکوپ (syncope) در میان افراد جوان به خصوص نوجوانان شایع است. از هر 4 کودک و نوجوان در سن بلوغ سالم یک نفر از آن‌ها غش کردن را تجربه می‌کند. آیا کودک شما هم در این دسته جا دارد؟

با وجود اینکه تجربه غش کردن ممکن است بسیار ترسناک باشد اما در بسیاری از موارد به دلایل جدی رخ نمی‌دهد. بسیاری از کودکان و افراد جوان به سرعت و کم‌تر از یک دقیقه بعد از غش کردن بهبود پیدا می‌کنند. 

والدین باید عوامل محرک غش کردن مانند از دست دادن آب بدن را شناخته و به سرعت بهترین اقدام درمانی ممکن را انجام دهند. ملاقات با یک متخصص بیماری‌های اطفال و یا یک متخصص بیماری‌های قلب و عروق برای پی بردن به عوامل نادر، احتمالی و البته جدی غش کردن اهمیت زیادی دارد.

چه چیزی باعث می‌شود یک کودک سالم غش کند؟

غالباً به دلیل کم شدن جریان خون غنی از اکسیژن به سمت مغز و یا کم شدن فشار خون یک کودک سالم غش می‌کند. معمولاً کودک به سرعت ریکاوری می‌کند و به آن غش کردن ساده می‌گویند. 

عوامل محرک غش کردن ساده عبارتند از: 

 • ننوشیدن مایعات به اندازه کافی: ننوشیدن مایعات کافی به خصوص در آب و هوای گرم و یا فضاهای بیش از اندازه گرم به عنوان یک عامل محرک عمل می‌کند. ننوشیدن آب و مایعات کافی باعث کاهش حجم خون و کم شدن فشار خون می‌شود. 
 • ایستادن بیش از حد در یک مکان: به علت جاذبه و یا سریع ایستادن این کار باعث می‌شود که مقدار زیادی خون در پاها بماند. 
 • گرمای بیش از حد: به خصوص در محیط‌های پر جمعیت 
 • احساسات قوی در پاسخ به درد، خون و یا عوامل شوکه آور و یا ترسناک: این عوامل باعث می‌شود که بخشی از مغز که کار کنترل فشار خون، ریتم تنفس و ضربان قلب را بر عهده دارد، تغییر نقش داده و از تنظیم همه‌ی این موارد در کنار هم باز بماند. 
 • نفس کشیدن سریع یا هایپرونتیلاسیون (Hyperventilating): نفس کشیدن سریع نتیجه اضطراب یا ترس است، چرا که باعث می‌شود که جریان خون به سمت مغز به سرعت تغییر کند. 
 • توقف نفس کشیدن برای یک دقیقه (Breath-holding spells): این پدیده در میان کودکان کم سن و سال در جریان بدخلقی (temper tantrums) و یا در هنگام درد شایع است. این پدیده چندان جدی نیست و معمولاً تا رسیدن کودک به سن 6 سالگی از بین می‌رود. 
 • گروهی از حرکات: حرکاتی همچون عطسه کردن، قورت دادن غذا، وزنه بلند کردن، رفتن به سرویس بهداشتی و یا حتی اصلاح موهای بدن ممکن است به انتهای عصب‌های حساس فشار وارد می‌کند یا باعث کشیدگی آن‌ها می‌شود. این عوامل محرک نادر بوده و معمولاً نوجوانان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

برخی از علائم و نشانه‌های هشدار دهنده پیش از غش کردن کدام است؟

معمولاً بین ۵ تا ۱۰ ثانیه قبل از غش کردن، باید به این علائم هشدار دهنده توجه کرد:

 • سرگیجه و یا سبکی سر
 • حالت تهوع
 • احساس ناگهانی سرما و یا گرما و عرق کردن
 • تاری دید
 • وز وز کردن و شنیدن صدای زنگ در گوش‌ها
 • ظاهر رنگ پریده
 • ضربان قلب سریع یا تاکیکاردی (tachycardia)

اگر کودک پیش‌تر غش کرده است، آیا لازم است که به معلم و یا مربی ورزش او اطلاع داد؟

بله، این کار باعث می‌شود که این افراد به دقت علائم و نشانه‌ها را زیر نظر داشته و در صورت بروز دوباره آن از خطرات احتمالی جلوگیری کنند. از طرفی دیگر اگر کودک پیش‌تر سابقه از حال رفتن را داشته باشد، معلم و مربی می‌داند که لازم نیست که کودک مدت زمان زیادی در صف‌های طویل و پر جمعیت سرپا بایستد.

زمانی که کودک غش می‌کند چه کاری باید انجام داد؟

 • در صورت امکان کودک را روی سطح زمبن بخوابانید 
 • در حالت دراز کش به مدت ده دقیقه پاهای او را بالا نگه دارید. 
 • اگر در دهان کودک غذا وجود دارد، او را به سمت پهلو خم کنید، این کار از خفگی جلوگیری می‌کند. 

در صورت بروز این مشکلات با آمبولانس تماس بگیرید: 

 • کودک بعد از مدت زمان کوتاهی به هوش نیاید
 • بر اثر سقوط از بلندی به سختی آسیب دیده و یا دچار خونریزی شدید باشد. 
 • بعد از خوردن دارو، نیش حشره و یا خوردن ماده‌ای که ممکن است به آن حساسیت داشته باشد به سرعت از حال رفته باشد. 
 • در حال ورزش کردن از حال رفته باشد 
 • در راه رفتن، نفس کشیدن و حرف زدن دچار مشکل باشد. 

آیا غش کردن نشانه‌ای از یک عارضه و بیماری جدی‌تر است؟

در برخی از موارد غش کردن می‌تواند نشانه‌ای از یک عامل زمینه‌ای و یا بیماری باشد:

 • فقر آهن: کم خونی ناشی از فقر آهن در خون که مانع از رسیدن اکسیژن کافی به مغز می‌شود، منجر به غش کردن نوجوانان خصوصاً دخترانی می‌شود که پریودهای سنگین را تجربه می‌کنند.
 • خونریزی داخلی: ضربه به سر یا شکم
 • دیابت: پایین آمدن سریع میزان قند خون عاملی برای غش کردن است. مغز برای تامین انرژی خود به قند نیاز دارد. دیابت باعث افزایش دفع ادرار می‌شود و همین مسئله باعث می‌شود که بدن سریع‌تر آب خود را از دست دهد. 
 • اختلالات غذایی: بی اشتهایی عصبی (Anorexia) و پرخوری عصبی (bulimia) به دلیل از دست دادن آب بدن، کم شدن سطح قند خون و تغییر در فشار خون و استفراغ باعث از حال رفتن فرد می‌شود.
 • مشکلات قلبی: ضربان قلب نامنظم و یا مشکلات ساختاری قلب هم می‌تواند باعث غش کردن فرد شود. اگر فرد در هنگام ورزش کردن از حال برود باید حتماً به پزشک مراجعه کند.
 • میگرن و تشنج : غش کردن نشانه‌ای از نوع خاصی از سردردهای میگرنی است.همچنین در مواردی ممکن است ناشی از وجود کانون تشنج در مغز باشد
 • مصرف الکل و مواد مخدر:  الکل باعث گشاد شدن رگ‌‌های خونی شده و همین در نهایت باعث می‌شود که فشار خون کاهش پیدا کند. برخی از داروهای غیر قانونی مانند مت‌آمفتامین یا شیشه روی عملکرد قلبی اثر گذاشته و منجر به غش کردن می‌شود.
 • بارداری: تغییراتی که در طی بارداری در جریان خون رخ می‌دهد روی فشار خون و نیاز بدن به مایعات اثر می‌گذارد
 • سندرم تاکیکاردی پاسچر (Postural orthostasis tachycardia syndrome): این اختلال از هر ۱۰۰ نوجوان یکی از آن‌ها را تحت تأثیر قرار خواهد داد. در این حالت نوجوان مخصوصاً بعد از برخواستن از حالت دراز کش دچار افزایش ضربان قلب، سبکی سر و غش کردن می‌شود. این دوره‌های غش کردن بعد از یک بیماری ویروسی، تروما و یا جراحی وسیع و سخت رخ می‌دهد.
 • بیماری ادیسون: کودکان مبتلا به این بیماری به اندازه کافی هورمون‌هایی مانند کورتیزول را تولید نمی‌کنند. این هورمون به کنترل پاسخ به استرس، فشار خون و سطح قند خون کمک می‌کند.

در چه حالتی تشخیص و درمان غش کردن اهمیت بیشتری دارد؟

اگر کودک در موقعیت‌های مختلف مرتب غش کند و یا اگر علائم و نشانه‌‌ای از بیماری‌های جدی‌تر در کودک مشاهده شود، پزشک عمومی بیمار را برای بررسی بیش‌تر به متخصص قلب و عروق اطفال ارجاع خواهد داد. در این شرایط برای بررسی وضعیت قلب کودک آزمایش‌های قلبی زیادی انجام خواهد شد.

غش کردن در شرایط زیر نشانه‌‌ی احتمالی وجود مشکلی در قلب است که باید بررسی شود:

 • غش کردن در حال ورزش کردن
 • ضربان قلب غیر طبیعی و یا سریع قبل از غش کردن
 • سابقه خانوادگی مرگ سریع بر اثر ایست قلبی

آیا راهی برای پیشگیری از غش کردن کودک وجود دارد؟

پزشک متخصص اطفال برای جلوگیری از غش کردن ساده در کودکان راهکارهای زیر را ارائه می‌دهد: 

 • هیدراته باقی مانده و به خوبی غذا بخورید: مطمئن شوید که کودک هر روز به اندازه کافی آب و یا دیگر نوشیدنی‌های سالم بنوشد. مصرف کافئین را محدود کرده و تمام وعده‌های غذایی را مصرف کنید. 
 • فشار خون را به دقت تحت نظر داشته باشید: اگر فشار خون کودک کم و یا طبیعی باشد، پزشک تغییرات زیادی در رژیم غذایی ایجاد می‌کند. 
 • خم کردن عضلات پا، تغییر حالت ایستادن و خم کردن کمر خصوصاً زمانی که برای مدتی طولانی سرپا هستیم برای کمک به خونرسانی به مغز 
 • پرهیز از ماندن در هوای گرم: از بودن طولانی مدت در محیط‌های گرم مانند زمین‌های بازی شلوغ خودداری کنیدمدت زمان کم‌تری را در زیر دوش آب گرم، سونا، وان‌های آب داغ و جکوزی صرف کنید. 
 • به کودک خود در شناسایی علائم اولیه غش کردن کمک کنید: زمانی که علائم آغاز شدند، به او یاد دهید که سر خود را میان پاها قرار داده و یا اینکه به سرعت دراز بکشد. 

آیا داروهایی برای جلوگیری از غش کردن وجود دارد؟ 

داروها معمولاً در موارد خاصی تجویز می‌شوند. برخی از انواع استروئیدها، مسدود کننده‌های بتا، و داروهای ضد آریتمی، داروهای ضد افسردگی و مهارکننده‌های بازجذب سروتونین ممکن است در بسیاری از موارد به برخی از بیماران کمک کند. برای بررسی بهتر میزان تاثیر این داروها در کودکان و نوجوانان باید تحقیقات بیش‌تری انجام شود. 

به یاد داشته باشید که:

بسیاری از کودکان و نوجوانان بعد از غش کردن به سرعت و بدون دیدن آسیب جدی به سرعت ریکاور می‌شوند. تامین آب بدن تا حدود زیادی از تجربه وحشتناک از حال رفتن پیشگیری می‌کند. هر زمانی که کودک شما غش می‌کند، پزشک اطفال را در جریان بگذارید. 

کمک‌های اولیه در زمان غش کردن 

در این قسمت از مقاله درباره‌ی کمک‌های اولیه‌ای که هرکس باید درمورد غش کردن و کمک به بیمار داشته باشد را توضیح می‌دهیم:

درمان غش کردن 

در این صورت با آمبولانس تماس بگیرید:

 • داشتن لب‌ها یا صورت آبی 
 • ضربان قلب نامنظم یا آهسته 
 • درد سینه 
 • تنفس سخت 
 • به سختی هوشیار ماندن 
 • گیج بودن 

شخص را در وضعیت ایمن و بی خطری قرار دهید: 

 • شخص را روی سطح صافی و روی کمر بخوابانید 
 • برای رسیدن بهتر جریان خون به مغز پای شخص را بالا ببرید 
 • اگر فرد لباس‌های تنگ به تن دارید، آن‌ها را باز کنید 

تلاش برای به هوش آوردن بیمار:

 • فرد را به شدت تکان داده و با قدرت به او ضربه بزنید و یا اینکه فریاد بزنید 
 • اگر فرد به این کارها جواب نداد، به سرعت با آمبولانس تماس بگیرید و در صورت نیاز عملیات احیا یا سی پی آر را آغاز کنید 
 • اگر دستگاه شوک الکتریکی خارجی خودکار (AED) در دسترس باشد و در صورتی که روش کار کردن با آن را می‌دانید از آن استفاده کنید. 

در این صورت فرد را به سمت پهلو بچرخانید:

 • در صورت استفراغ و یا خونریزی از دهان 

برای غش کردن ساده درمان‌های خانگی انجام دهید: 

 • اگر فرد هوشیار باشد، به او آب میوه بدهید. به خصوص اگر شخص برای بیش‌تر از 6 ساعت چیزی نخورده باشد و یا اینکه فرد دیابت داشته باشد. 
 • تا زمانی که شخص کامل بهبود پیدا کند در کنار او بمانید 

در این صورت با پزشک تماس بگیرید: 

 • ضربه به سر در هنگام غش کردن 
 • غش کردن بیش‌تر از یکبار در ماه 
 • در صورت بارداری و یا ابتلا به بیماری قلبی و یا دیگر بیماری‌های جدی 
 • تجربه علائم غیر معمول مانند درد سینه، تنگی نفس، سرگیجه، تاری دید یا مشکلات گفتاری و صحبت کردن 

منابع: 

منابع:

healthline

medicalnewstoday

healthychildren

webmd

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «غش کردن به چه علت اتفاق می‌افتد»

110 پاسخ به “غش کردن به چه علت اتفاق می‌افتد”

 1. Hs گفت:

  آزمایش feriitin رو سه ماه پیش دادم.نرمال بود و مشکلی نداشت.
  اینم بگم که گهگاهی سردرد و قلب درد دارم

 2. Hs گفت:

  سلام
  بنده دختر بیست و دو ساله ای هستم که حدودا سه سال هست به بیماری تیروئیدیت هاشیموتو(کم کاری) مبتلا هستم.اخیرا دچار سندرم تخمدان پلی کیستیک هم شدم و متعاقبش قند خونم بالا رفته(قند خون ناشتا صد و یازده).
  تیروییدم اخیرا یاغی شده و پرکار میشه و چند ماهی هست میزان تی اس اچ پایین میاد به طوری که تو آخرین آزمایشم صد و بیست و شش هزارم بوده.
  روزانه هم قرص لووتیروکسین و متفورمین رو مصرف میکنم
  مشکل من اینه که اخیرا با تغییر موقعیت (مثلا نشسته ام میخوام بلند شم)چشمام سیاهی میره و حس گیجی بهم دست میده و سرم سبک میشه.این حالت خصوصا زمان ورزش هم خیلی بروز میکنه.و حس گیجی رو حتی زمان خواب هم دارم جوری که گاهن از خواب میپرم.چند روز پیش هم که فشار خونم رو گرفتم هشت بود.
  میخواستم ببینم مشکل من چیه؟ آیا مشکلم به تیروییدم مربوطه؟به چه پزشکی باید مراجعه کنم؟متخصص مغز و اعصاب؟یا قلب و عروق؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بدليل كم خوني فقر آهن هست
   بايد
   آزمايش ferritin بديد تا مشخص شه چقدر كمبود آهن داريد
   مايعات و مواد عذايي شور هم بيشتر بخوريد
   براي تنظيم لوتيروكسين و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 3. یگانه گفت:

  سلام
  من دیروز وسط جاده هوشیاری مو از دست دادم و بیهوش شدم برا چند دقیقه … قبلش این علایم و داشتم :گنگ شدن … سیاه و سفید دیدن چشم …زینگ خوردن گوش … اینا نشون دهنده چی میتونه باشه ؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بدليل كم خوني فقر آهن هست
   بهتره نوار قلب هم بديد
   فشار خونتون چك شه و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 4. سیما گفت:

  سلام.برادر من ۴۰سال و سالم بدون سابقه بیماری هست،ایشون چندین ماهه که وقتی یه. کوچولو تند راه میره یا میخواد دویدن کنه ،ناحیه گردن و شانه به دردی میکنه و حالت غش کردن بهش دست میده و از نظر قلبی چک شده سالم اما دیگه همش استرس داره و روحیه شو از دست داده،لطفا اگر ممکن راهنمایی کنید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگه بیهوش میشه و یا اختلال هوشیاری پیدا میکنه

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 5. سپیده گفت:

  سلام خسته نباشید مادر من از پنج سال پیش غش میکرد اوایل سالی یکبار لود اما الان هر ماه اتفاق میفته قدرت تکلمشو از دست میده چشماشم بازه بعد ۳۰ ثانیه بخودش میاد و موقع غش میگه بدنم و سرم گز گز میکنه تیروئید هم داره ممنون میشم راهنمایی کنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد نوار مغز بدهند و MRI انجام دهند و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 6. روژینا گفت:

  سلام من ۱۲ سالمه امروز سر غذا سکسکه ام گرفتم نفسمو نگه داشتم ظرف ۳ ثانیه احساس شل شدن کردم بعد یه سری تصاویر مثل توفان دور هم میچرخیدن کمکم صدای پدرمو شندیم که هی بلندتر میشد و بعد بیدار شدم دیدم رو زمینم علتش چیه ؟؟
  من کمبود اهن شدید هم دارم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   عزیزم میتونه سنکوپ باشه
   ولی بهتره

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 7. صدف گفت:

  سلام من ۱۷سالمه چرا وقتی من آزمایش خون میدم بدون اینڪہ اصلا بترسم یا ڪم خون باشم غش میکنم بعدش به اندازه سی دیقه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اصلا نبايد خون را نگاه كنيد
   سريع هم نبايد از سر جاتون بلند شيد
   بدليل فعال شدن سيستم وازواگال بدن هست
   قبل از آزمايش هم مايعات و مواد غذايي شور بخوريد

 8. هادی صدیق نژاد گفت:

  سلام.پسرمن ۱۵ماهه است جدیدا دوبار اتفاق افتاده این که بعد از زمین خوردن روی فرش دچار غش شده و چندین ثانیه در این حالت مونده لطفاً راهنمایی کنید با تشکر فراوان

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد متخصص مغزواعصاب اطفال ويزيت شود و نوار مغز و ام ار اي انجام بديد براش

 9. ناشناس گفت:

  سلام من 20سالمه هرچهار ماه یکبار غش میکنم حتی با کوچکترین صحبت تند خانواده ام نوار قلب ونوار مغز هم انجام دادم علت چیست

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بدليل عصبي شدنه عزيزم
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به روانپزشک مراجعه کنید.

 10. ناشناس گفت:

  سلام. من. وقتی کارسختی انجام میدم سرگیجه وعرق میکنم علت چیست خودمم ۴٠سالمه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام شما بايد از نظر قلبي بررسي شيد
   اكو قلب، نوار قلب و تست ورزش بديد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

 11. az09832 گفت:

  سلام من سرم همیشه گیج میره اما غش نمیکنم یه بار غش کردمی ولی به هوش اومدم علت چیست؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام از نظر كم خوني فقر آهن بررسي شيد
   همينطور بايد نوار قلب هم بديد

 12. موسوی گفت:

  باسلام بعد از غش میشه خوابید؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد دراز بكشيد پاهاتونو بزنيد به ديوار چند دقيقه

 13. نیلی گفت:

  سلام من برادرم28 ساله هست ووقتایی که سره کار هست بیهوش میشه و وقتی به هوش میاد تا چنددقیقه کسی رونمیشناسه واطلاعی از اطرافش نداره وبعد خوب میشه نوارمغزی وقلبی و ام ار ای وازمایش داده هیچ مشکلی تو ازمایشاتش نبود اما علت بیهوش شدنش مشخص نشد ممنون میشم پاسخ بدید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام نوار قلب هم بايد بدن و از نظر قلبي و آريتمي قلبي بايد بررسي شن
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

  • پرنیا گفت:

   سلام من درسن ۱۷سالگی غش کردم بدش در سن ۱۸ یک بار و۲۲سالگی هم یک بار غش کردم دیگه اینجوری نشدم تا یک هفته پیش البته اینم بگم خون ریزی روده هم داشتم اون روز
   لطفا جواب بدید خیلی میترسم

   • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

    سلام ميتونه بدليل افت فشار خونتون باشه
    بايد ١- فشارتون چك شه ٢- نوار قلب هم بديد

 14. پریس گفت:

  سلام من سالی دو سه بار غش میکنم ۲۸ سالمه از بچگی این مشکلو داشتم و با اول با زدن یه واکسن اینطوری شدم ،و ترس شدید از دکتر و آمپولو و واکسن و خون و بیمارستان دارم ،اصلا دکتر نمیرم ،نوار مغزم پاک بود ،نوار قلبم گرفتم اونموقع مشکلی نداشتم ،فقط ترس زیادی دارم ،هر بارم بخاطر یه ترس از چیزی یا شرایط استرس زایی ا دچار غش شدم ،و بعدش حالت تهوع و گاهی بی اختاری ادرار و سبکی سر دارم ،و بهوش که میام بعضی وقتها جیغ میزنم و بدنم منقبض میشه ،ولی با استراحت خوب میشم ،بخاطر این مشکلم خیلی اعتماد بنفسم کم شده حتی میترسم ازدواج کنم ،تورو خدا راهنماییم کنید و آیا این ترس من یروز درمان میشه

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام نیاز است که حتما توسط متخصص مغز و اعصاب ویزیت شوید

 15. Mersa گفت:

  سلام خسته نباشيد من ٢١سال سن دارم و دو دفعه بافاصلع چن ماه غش كردم و ازحال رفتم بار اول در مترو بودم و احساس خفگي بهم دست داد و صداهاي دورمو متوجه نشدم ازحال رفتم يبارم در پياده رو اينجوري شدم بايد چيكار كنم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد نوار قلب بدين ، اما اين نو غش كردنتون بيشتر بخاطر شل شدن تون عضلاني بدنتونه ، بهش ميگن ارتواستاتيك هيپوتنشن يعني افت فشار خون وضعيتي
   دقيقا همينطوريه در جاهايي كه شلوغه اتفاق ني افته
   راهش اينه كه مايعات بيشتر بخوريد
   نمك با غذاتون بيشتر باشه
   اما قبلش نوار قلب بگيريد

 16. رضا گفت:

  سلام خسته نباشید مادر من یه مدت اینجوری شده و در روز چندبار غش میکنه هم دکتر قلب بردیم هم مغز و اعصاب اما کاری نکردن غش که میکنه میلرزه بدنش سرد میشه چند دقیقه بد نفس میکشه بعد به هوش میاد باید چیکار کرد؟؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ايشون دچار حملات عصبي شدند، بايد به
   متخصص اعصاب و روان مراجعه كنند.

   • نرگس گفت:

    سلام خسته نباشید، شوهر من قبلا که یک مراسم عزاداری بود غش می‌کرد الا روز در میون غش میکنه قلبش و مغزش همه سالمه هر دارویی هم که میخوره فایده نداره نمیدونم چکار کنم لطفا راهنماییم کنین

    • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

     سلام بايد نوار قلب و نوار مغز بدن، از نطر آريتمي قلبي بررسي شن
     ام ار اي مغزي بدن

 17. ناشناس گفت:

  سلام. وقتتون بخیر.
  من پدرم ۶۳ سال سن دارند. بخاطر گرفتگی عروق سال ۹۴ عمل قلب باز انجام دادند و سال ۹۸ هم مجددا آنژیوگرافی شدند و استنت گذاشتند براشون.
  امسال ۲ بار بصورت یکدفعه ای از حال رفتند البته قبلش دراز کشیده بودند ولی بار دوم وقتی فشارشون رو گرفتم فشارشون ۱۷ روی ۹ بود .
  دارو فشار خون و پلاویکس و چربی خون هم استفاده میکنند و در طی روز فشارشون نرمال و خوب .

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد براي تنظيم فشار خونشون توسط
   متخصص قلب ويزيت شن
   و اينكه در مورد مصرف منظم داروشون دقت شه

 18. * گفت:

  سلام همسر من 7. 8. بار غش می‌کنه دو سه ساعت ام بلند نمیشه دهنشم قفل می‌کنه نزدیک 10 بار بردم دکتر ولی درست نمیشه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد به متخصص قلب مراجعه كنيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بله احتمالش هست لطفا تست كرونا بديد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد از نظر سردرد عصبي بررسي شيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دار...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد از نظر عفونت ادراري بررسي شيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد سونوگرافي رحم بديد و برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت ح...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد اين آزمايشات را بديد Cbc.diff esr crp و برای معاینه کامل و تجویز دار...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد از نظر هليكوباكتر معده بررسي شيد لطفا برای معاینه کامل و تجو...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام چون تحربك كننده پوست هست بهتره نخورند...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام محلول كليندامايسين موضعي بزنيد و در صورت عدم بهبود برای معاینه کا...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام شامپو پريمترين بزنين هفته بعد هم تكرارش كنيد...