صفر تا صد علت وجود خون در مدفوع را بدانیم

 • 1397-08-10
 • 945
علت وجود خون در مدفوع

وجود خون در مدفوع نشانه چیست؟ پاسخ کامل این سوال را در این مطلب از مجله دکتردکتر بخوانید. ما به بررسی کامل دلایل وجود خون در مدفوع پرداخته‌ایم.

در پزشکی، دیده شدن خون در مدفوع معمولاً می‌تواند به علت بیماری‌ها و اختلالات مربوط به سیستم گوارش باشد. وجود خون در مدفوع، نشان‌دهنده خونریزی در جایی از دستگاه گوارش است. (اگر خونریزی در دستگاه گوارش فوقانی باشد، ظاهر مدفوع سیاه و قهوه‌ای رنگ می‌شود.)

علت وجود خون در مدفوع

پیدا کردن خون در مدفوع برای ما ترسناک است. علت‌های وجود خون در مدفوع می‌تواند متفاوت و نشانه‌ای از چندین بیماری جدی پزشکی باشد. در ادامه به معرفی علل مشاهده خون در مدفوع می‌پردازیم.

خونریزی در دستگاه گوارش فوقانی

شایع‌ترین علت وجود خون در مدفوع، خونریزی دستگاه گوارش فوقانی است. به منظور تشخیص اینکه خونریزی گوارش فوقانی دارید، متخصص گوارش آندوسکوپی را انجام می‌دهد. بعد از اقدامات لازم، بیماران مبتلا به خونریزی جدی دستگاه گوارش فوقانی، نیاز به عمل جراحی دارند.

آنال فیشر

آنال فیشر یا شقاق مقعد، وضعیتی بسیار دردناک است که حاصل زخم سطحی یا پارگی در ناحیه پوشش سلولی مقعد است. شقاق به صورت یک خط طولی است که در نیمه تحتانی کانال مقعد در ناحیه زیر خط دندانه‌ای ایجاد می‌شود و چون این ناحیه حسگرهای بسیار زیادی دارد، یک وضعیت فوق‌العاده دردناک را برای فرد بیمار ایجاد می‌کند.

آنال فیشر شایع‌ترین علت وجود خون در مدفوع نوزادان است. این شکاف‌ها به علت یبوست یا عبور مدفوع بزرگ به وجود می‌آیند. خوشبختانه، شکاف‌های مقعد معمولاً خود را درمان می‌کنند، اما اقداماتی برای نرم‌ کردن مدفوع و استفاده از ژل و یا برخی از کرم‌های دیگر می‌تواند به بهبود درد و ناراحتی کمک کند.

پولیپ‌ها

پولیپ روده بافت اضافی است که در داخل روده به علت رشد بیش از حد سلول ایجاد و باعث تغییرات بافتی منجر به سرطانی شدن روده می‌شود. پولیپ‌ها از پوشش داخلی روده بزرگ منشأ می‌گیرند. معمولاً هیچ علامتی ندارند و اغلب به‌ طور تصادفی کشف می‌شوند. چندین نوع پولیپ وجود دارد که بسته به هیستولوژی و ارائه آن متفاوت است. پولیپ‌های آدنوماتوز بسیار رایج هستند که حدود 25 درصد از بزرگسالان بالای 50 ساله را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

هموروئید یا بواسیر

به زبان ساده واريس سیاهرگ‌های مخرج یا مقعد را بواسير يا هموروئيد گويند. واريس حاصل اتساع و گشاد شدن و پيچ در پيچ شدن سیاهرگ‌ها در بدن است. شایع‌ترین علت بواسیر يبوست طولانی‌مدت و زور زدن در موقع دفع مدفوع است. در صورت داشتن بواسیر، وجود خون در مدفوع طبیعی است.

آنژیودیسپلازی ( Angiodysplasia)

هنگامی که علت وجود خون در مدفوع نامشخص باشد، احتمالاً مربوط به آنژیودیسپلازی یا ناهنجاری عروق خونی است. آنژیودیسپلازی معمولاً با بیماری نارسایی کلیه در مرحله پایانی ارتباط دارد. با توجه به محل، آنژیودیسپلازی را می‌توان با آندوسکوپی درمان کرد. درمان‌های دیگر شامل هورمون درمانی، انتقال خون دوره‌ای و مکمل‌های آهن است. خوشبختانه، در اکثر افراد، آنژیودیسپلازی، خود به خود درمان می‌شود.

بیماری التهابی روده (IBD)

بیماری التهابی روده (IBD) یک اصطلاح عمومی برای بیماری‌های خود ایمنی است که سبب التهاب روده می‌شود. دو نوع شایع IBD عبارت‌اند از: بیماری کرون و کولیت زخمی. در ابتدا، درمان IBD با مصرف داروهایی که شامل استروئیدها و عوامل ایمن‌سازی هستند انجام می‌شود. با این حال، اکثریت قریب به اتفاق افراد مبتلا به IBD در نهایت به جراحی نیاز دارند.

کولیت ایسکمیک

کولیت اولسراتیو یک بیماری التهابی روده (IBD) است که باعث التهاب و زخم‌های طولانی مدت در دستگاه گوارش می‌شود. کولیت روی پوشش داخلی روده بزرگ (کولون) و رکتوم تأثیر می‌گذارد و باعث التهاب آنها می‌شود. برای دانشمندان علت کولیت هنوز ناشناخته است. ۹۰درصد همه موارد کولیت ایسکمیک بر سالمندان تأثیر می‌گذارد و می‌تواند حاد یا مزمن باشد.

سرطان روده

وجود مدفوع خونی نشان‌دهنده وضعیت جدی در دستگاه گوارش است که نیاز به بررسی‌های دقیق‌تر برای تشخیص علت وجود خون در مدفوع دارد. یکی از موارد احتمالی در این مواقع، سرطان روده است. با تشخیص به موقع و انجام اقدامات لازم احتمال زنده ماندن فرد، بالا می‌رود.

بیماری دیورتیکولیت

دیورتیکولیت می‌تواند علت وجود خون در مدفوع باشد. به التهاب دیورتیکول‌های جدار روده به خصوص روده بزرگ، دیورتیکولیت Diverticulitis گفته می‌شود. بیماری دیورتیکولیت به‌ ندرت در روده باریک مشاهده می‌شود. وجود بيرون‌زدگی‌های کوچک کيسه مانند که به آن ديورتيکول می‌گویند، در ديواره روده بزرگ نشان از ديورتيکوليت دارد.

وجود اين ديورتيکول‌ها ممکن است علامتی به همراه نداشته باشد. ديورتيکولیت مسری يا سرطانی نيست. در حدود ۳۰% افراد بالای ۵۰ سال اين ديورتيکول‌ها وجود دارند. با گذشت هر دهه از زندگی به تعداد آنها افزوده می‌شود. این بیماری بر دستگاه گوارش تأثیر می‌گذارد. علت دقيق ديورتيکولیت ناشناخته است. خونریزی از دیورتیکولیت می‌تواند در طی آندوسکوپی یا جراحی شکم متوقف شود.

رنگ‌دانه مواد غذایی

گاهی اوقات، رنگ‌دانه‌ها و رنگ مواد غذایی که ما می‌خوریم مانند ژلاتین قرمز و حتی چغندر می‌تواند رنگ مدفوع را به قرمز تغییر دهد که جای هیچ نگرانی نیست.

چه زمانی برای مشاهده خون در مدفوع به پزشک مراجعه کنم

از آنجا که مدفوع خونین می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت بیماری‌های جدی باشد، پیشنهاد می‌شود هر کسی که خون در مدفوع می‌بیند خیلی سریع به پزشک مراجعه کند.

برای خون در مدفوع به چه دکتری مراجعه کنیم

هنگام مشاهده خون در مدفوع لازم است به متخصص گوارش مراجعه کنید تا علت وجود خون در مدفوع را تعیین کند و در ادامه روند درمان شما را آغاز کند.

آزمایش‌های لازم برای تشخیص علت خون در مدفوع

پزشک بعد از معاینه فیزیکی و پرسش و پاسخ در مورد بیماری‌های فرد، آزمایش‌‌های لازم برای تشخیص علت خون در مدفوع را درخواست می‌کند. دکتر با توجه به سن، علائم و تاریخچه پزشکی شما، آزمایش مناسب را انتخاب خواهد کرد. آزمون‌های احتمالی عبارت‌اند از:

 • آزمایش خون غربالگری مدفوع: این آزمایشی است که وجود خون را در مدفوع بررسی می‌کند. اگر خون تشخیص داده شود، آزمایش‌های اضافی برای تعیین منبع خونریزی مفید خواهد بود.
 • معاینه رکتوم یا آزمایش دیورتیک رکتال (DRE): اگر خونریزی رکتال را تجربه کنید، پزشک شما ممکن است یک معاینه دیسک رکتال را برای یافتن منبع خونریزی انجام دهد.
 • (EGD): در طی این روش، آندوسکوپ یا لوله انعطاف‌پذیر با دوربین کوچک در انتها، از طریق دهان و مری به داخل معده و دوازدهه وارد می‌شود. پزشک شما می‌تواند از این روش برای یافتن منبع خونریزی استفاده کند و همچنین ممکن است برای جمع‌آوری نمونه‌های بافت کوچک برای آزمایش بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.
 • کولونوسکوپی: اگر شما نیاز به بررسی کامل کولون دارید، کولونوسکوپی به احتمال زیاد کامل خواهد شد. این روش شبیه به EGD است، مگر اینکه محدوده از طریق رکتوم وارد شود تا نمونه‌های کولون را ببیند و نمونه بگیرد.
 • سیگموئیدوسکوپی: برای بررسی کولون و حذف رشدهای کوچک، ممکن است سیگموئیدوسکوپی پیشنهاد شود.

درمان خون در مدفوع

اکثر بیمارانی که تنها چند قطره خون در مدفوع خود دارند، به عنوان خونریزی خفیف رکتوم تشخیص داده می‌شود. معمولاً خونریزی خفیف رکتال را می‌توان در مطب دکتر بررسی و درمان کرد و نیازی به درمان فوری یا بستری در بیمارستان نیست.

در موارد دیگر، بیماران به طور مرتب میزان خونریزی را که ممکن است با لخته شدن خون همراه باشد، گزارش می‌دهند. خونریزی متوسط ​​و شدید رکتوم می‌تواند باعث کاهش خون، ضعف، فشار خون پایین، سرگیجه یا غش کردن شود.

خونریزی متوسط ​​و شدید رکتال اغلب نیاز به ارزیابی و درمان در بیمارستان دارد. بسته به نتایج آزمایش، درمان ممکن است شامل داروهایی نظیر آنتی‌بیوتیک‌ها یا داروهای ضد التهابی، برای جراحی باشد.

بهبود سبک زندگی در درمان خون در مدفوع

موارد ساده‌ای که می‌توانید به تنهایی در خانه انجام دهید به بهبود علائم شما و کاهش مشاهده خون در مدفوع کمک می‌کند؛ از جمله:

 • اضافه کردن فیبر بیشتر به رژیم غذایی
 • نشستن در حمام گرم
 • اجتناب از خوردن غذاهای خاصی که علائم شما را تحریک می‌کنند.

منابع:

healthdirect

verywellhealth

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم دچار مشکل خون در مدفوع شده‌اید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری به پزشک، برای روز و ساعت دلخواه خود از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوارش و کبد روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوارش و کبد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «صفر تا صد علت وجود خون در مدفوع را بدانیم»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

945 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام خانوم دکتر،ممنونم از راهنمایی و کمک هاتون.لطفتون پاینده

  من دو روز هست که هنگام مدفوع از مقعدم خون خارج میشه در حد چند قطره(خون تقریبا روشن هست)
  مدفوع ام سفت یا تیره نیست.
  دل درد ندارم،فقط یه مقدار خیلی کم بعد از مدفوع ناحیه مقعدم خارش داره
  فکر میکنید مشکل جدی؟؟
  میشه لطفا راهنمایی کنید برای درمان…..

  • سلام
   اگر خون کم و قطره ای و بیشتر در آخر مدفوع ویا همراه سوزش است میتواند ناشی از شقاق یا زخمی در ناحیه مقعد باشد و جهت آن در فرصت مناسب به متخصص داخلی مراجعه کنید
   و فعلا مصرف مایعات زیاد
   پماد لیدوکایین و پماد آنتی همورویید هر ۱۲ ساعت به موضع تا یک هفته
   مصرف شود
   اما اگر حجم خود زیاد است و مکرر یا همراه دل درد و یا مدفوع قیری رنگ است فورا به پزشک مراجعه کنید

 2. سلام ببخشید من چن روز پیش سوال پرسیدم ولی نمیتونم پیداش کنم داخل سوالات.میشه لطفا جواب را به ایمیل من بفرستید خانم دکتر؟شوهرم بعد از یک هفته تب خون زیاد در مدفوع دید و دکتر براش سه مرحله آزمایش مدفوع و بک آزمایش خون نوشت. امروز دفع نداشت اما موقع باد شکم چن قطره خون ریخته .آیا خطرناکه؟

  • سلام
   نگران نباشید میتونه عفونت ویروسی یا باکتریایی و یا با احتمالی کرونا باشه
   آزمایش ها باید بررسی شود و بر اساس پاسخ آزمایشات اقدام انجام شود

 3. سلام دکتر من تقریبا ۴سال مصرف تریاک وشیر داشتم و بعضی اوقات که نمیتونستم بکشم شیره میخوردم الان حدود یک هفته که نمیکشم اما تو این یک هفته هر بار که دستشویی میرم مدفوع ام خونیه و هر بار که رابطه جنسی داشتم تو این هفته بعدش حس میکردم خونی بیشتری ازم میره به طوری که قطره قطره میچکه و اکثر وقتا دل پیچه دارم

  • سلام
   با توجه به شرح حال شما نیاز به معاینه و انجام آزمایش مدفوع و خون ایت

 4. سلام
  امشب دوشبه موقع مدفوع چن قطره خون ریخته میشه ولی هیچ سرگیجه و تهوع یا علائمی ندارم

  • سلام
   اگر خون کم و قطره ای و بیشتر در آخر مدفوع ویا همراه سوزش و یبوست است میتواند ناشی از شقاق یا زخمی در ناحیه مقعد باشد و جهت آن در فرصت مناسب به متخصص داخلی مراجعه کنید

 5. سلام خانم دکتر من چند وقت یکبار تو مدفوع خون میاد وشفاف هست درد سوزش هم داره و زیاد خون میاد بعضی وقتا سالی یه بار بعضی هم دوسه ماه علت چیه. ممنوم

  • سلام
   باید از نظر وجود همورویید(بواسیر) و شقاق مقعد معاینه شید با توجه به علایم این ها میتونن مطرح باشن
   همچنین آزمایش کم خونی و آزمایش مدفوع و بررسی خون مخفی مدفوع انجام شود

 6. سلام وقت بخیر خانم دکتر چند روز پیش در مدفوع رگه خون دیدم رنگ مدفوع قهوه ای کم رنگ

  • سلام
   اگه تکرار شد باید آزمایش مدفوع انجام بدین

 7. سلام خانم دکتر بزرگوار
  حدود چند ماه شاید شش ماه است که
  خون در مدفوع میبینم سندروم روده تحریک پذیر
  و ورم معده داشتم و گاهی بعد دفع سوزش همراه با درد زیاد دارم لطفا کلنسکوپی انجام دادم تشخیص
  هموریید بوده دارو خوردم مدتی ولی درمان نشدم .
  ممنون میشم بفرمائید توصیه و تشخیص شما چی است
  ضمنا درد بسیار زیاد و ناخوشایند
  زیر ناف بالاتر از مثانه هم هر چند یک بار دارم
  که خیلی ازار دهنده است که گاهی میزنه به کمر و پاهام .ممنون

  • سلام
   اگر نمونه جهت کولونوسکوپی ارسال شده و هیچ مشکلی ذکر نشده و فقط همورویید بوده باید توسط متخصص جراحی از نظر همورویید بررسی بشید
   جهت درمان همورویید هم درجه اول رفع یبوست با مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است
   در یبوست شدید شربت لاکتولوز روزی ۵ الی ۱۰ سی سی مصرف شود
   شیاف آنتی همورویید و پماد لیدوکایین هر ۱۲ ساعت به موضع زده شود
   در مواردی که همورویید شدید و گرید بالا است باید جراحی انجام بشود

 8. با سلام و خسته نباشید چند وقتی هست خیلی بد و دیر به دیر دستشویی بزرگ میرم واسه دفع مدفوع بعضی وقتا خیلی فشار تحمل می کنم واسه دفع مدفوع و مدفوع سفت و ضخیم هست بعضی اوقات ضخامت و سفتی بعضی اوقات به حدی هست که باقی مدفوع دفع شده قرمز میشود به حالتی که انگار زخم میشه جایی و مدفوع خونی میشود علت چیست

  • سلام
   توصیه به رفع یبوست با مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و زردآلو و انجیر خشک است
   همبنطور شربت لاکتولوز هر ۱۲ ساعت ۷ سی سی مصرف شود
   اگر بهبود نیافتید به متخصص داخلی مراجعه کنید

 9. سلام خانم دکتر حدود یکی دو ماهه احساس میکردم مدفوعم یه خورده تیره هست رفتم آزمایش خون مخفی دادم نتیجه weakly positiv بوده و نتیجه CEAخون هم ۱.۲ زده به نظرتون چه مشکلی دارم میشه راهنماییم بکنید خیلی استرس دارم

  • سلام
   باید آزمایش کم خونی و فقر آهن و همچنین esr و crp و همینطور آزمایش مدفوع و کشت اون را انجام بدین
   اگر هر کدوم ابن ها مشکلی داشت یا اگر سنتون بالای ۴۰ سال هست جهت انجام آندوسکوپی به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

  • سلام و عرض ادب
   من ۲۱ ساله هستم و حدودا ۵.۶ ماهی هست که نفخ روده دارم.و از حدود ۲ ماه پیش خلط های اکثرا زرد روشن و گاهی کاملا روشن در مدفوعم میدیدم.که به صورت جدا از مدفوع بودند.و الان حدود ۲ هفته هست که این خلط مایل به زرد داخلش رگه های خونی میبینم.که بوی نامطلوبی هم داره.خیلی نگرانم خواهش میکنم راهنماییم کنین.ممنون

   • سلام ٧ روز قوص مترونيدازول ٢٥٠ ميلي گرم مصرف كنيد هر ٨ ساعت يك عدد
    دو هفته قرص دايمتيكون جريدني هر ١٢ ساعت يك عد مصرف كنيد
    همراه با قرص ديسيكلومين هر ١٢ ساعت يك عدد تا يكماه

 10. سلام خسته نباشید
  ببخشید من حدود دو هفته است که حالت تهوع و بی اشتهایی دارم البته استرس هم دارم. چند روز است که هر بار در مدفوع لکه ی کوچک خون دیدم اما زیاد نیست. خیلی نگرانم میشه راهنمایی کنید؟ البته استرس هم دارم. یبوست هم دارم ولی این مدل خون حس کردم متفاوت بود

  • سلام
   درصورتی که در حد چند قطره است فعلا میتوانید تا فرصت مناسب جهت ویزیت صبر کنید
   توصیه به رفع یبوست با مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است
   در یبوست شدید و شربت لاکتولوز روزی ۵ سی سی هر ۱۲ ساعت مصرف شود
   اگر حجم خون زیاد بود یا مدفوع چسبنده و قیری بود یا سرگیجه و بی حالی داشتید فورا ویزیت شوید

 11. سلام خسته نباشید
  مادرم سه سال پیش عمل روده کرده و بعد از عمل کاملا ایشون مدفوعشون‌ به حالت اسهال هست امروز بعد از دستشویی به تیکه خون رو دیده علتش چی میتونه باشه؟

 12. سلام خسته نباشید
  من ۲۰ سالمه (دختر) دو روزه پایین کمرم درد میکنه و گاهی درد به بالای کمر و ران پا هم میکشه و امروز کمی خون روشن بعد از مدفوع دیدم نظرتون رو درباره این مشکل میخواستم بدونم خیلی ممنون

  • يلام اگر همراه با يبوست بوده بخاطر خموروئيد است كه بايد ملين مصرف كنيد شربت لاكتولوز هر١٢ ساعت٥ سي سي
   اگرم يبوست نداريد بايد توسط متخصص گوارش ويزيت شويد

 13. من همیشه ورم معده داشتم چند ماعی سوزش سرمعده دارم خورد به کردنا و نشد برم دکتر . مدفوعم هم یا یبوست میشه یا زیاد یهو اسهال بعد مجدد خودش درطول روز خوب میشه ‌ ازمایش سه نوبت خون مخفی دادم جوابش در اومده up to trace یه گزینه دیگه هم که معنیش شده بود باکتری تو لزمایشم کمی بوده فقط اهن هم دارم نگرانم سرطان معده و روده نباشه لطفا راهنمایی کنید

  • سلام بخاطر ميكرىب معده خونريزي خفيف معده داريد
   بتيد اندوسكوپي شويد

 14. سلام من الان چند ماهى هست که ىک لایحه قرمز در مدفوع مشاهده میکنم همیشه نه اما خب گاهى میبینم گاهى نفخ و خىلى کم دل‌درد دارم احتمال داره خون باشه

  • سلام
   بله ممکن است
   باید آزمایش مدفوع و کشت آن و بررسی از نظر خون مخفی انجام سود

 15. سلام وقتتون بخیر
  من 26سالمه چندروزه موقع عمل مدفوع احساس خارش شدید دارم جوری ک تبدیل ب سوزش میشه
  چندروز پیش آخرش چندقطره خون دیدم امروز هم یک رگه خونی روی مدفوع
  لطفا راهنماییم کنید

  • سلام
   اگه یبوست دارید مصرف مایعات فراوان و سبزیجات و میوه و همچنین شربت لاکتولوز روزی ۷ سی سی
   پماد تریامسینولون ان ان هر ۸ ساعت به موضع زده شود

 16. سلام خیلی وقته مادرم همش دل پیچه داره زیاد نفخ میکنه دل درد میگیره ضعف و خستگیم توش میبینم چن وقت پیش سوزش و تکرر ادرار داشت رف دکتر سیپروفلوکساین داده چرا همش دل درد و نفخ داره خودم حالم بده مریضم مادرم اینجوریه حالم بدترمیشه نگرانم چیکارکنم چی بگم مصرف کنه…😓

  • سلام
   دوست گرامی اینکه کجای شکم درد دارد ،علایم همراه و همچنین معاینه شکم اهمیت زیادی در تشخیص و درمان دارند
   به همین دلیل بهتر است به متخصص داخلی مراجعه نمایند

 17. سلام بعد از مدفوع چند قطره خون روشن میاد .نشانه چیست ؟

  • سلام
   اگر با یبوست بوده یا خون کم و قطره ای و در آخر مدفوع است میتواند ناشی از شقاق باشد
   اما اگر حجم خود زیاد است یا همراه دل درد و یا مدفوع قیری رنگ است به پزشک مراجعه کنید

 18. سلام خانم دکتر حدود چند ماه پیش همراه با مدفوع خون دیدم بعد مدفوع هم چند قطره چکید دکتر رفتم بهم دارو داد آزمایش مدفوع و خون هم دادم چیزی نشون نداد‌.قبلا ماه یه دفعه اینطوری میشدم الان هفته یه دفعه خون میبینم

  • سلام
   اگر با یبوست بوده یا خون کم و قطره ای و در آخر مدفوع است میتواند ناشی از شقاق باشد و جهت آن در فرصت مناسب به متخصص داخلی مراجعه کنید
   اما اگر حجم خود زیاد است یا همراه دل درد و یا مدفوع قیری رنگ است فورا به پزشک مراجعه کنید

   • باسلام خدمت خانم دکتر ببخشید دختر ۶ سال سن داره الان چندروز مدفوع نکرده ویبوست داشت مدفوع سفت بود امروز اندازه یه دو نخود مدفوع کرد که همراهش یه قطر خون روشن اومد علت چیست خواهش راهنمایی کنید

    • سلام
     احتمالا بعلت یبوست رخ داده
     به کودکتان آب زیاد و میوه هایی همچون زردآلو و انجیر خشک بدهید
     اگر یبوست برطرف نشد شربت انجیر (از داروخانه) روزی ۴ سی سی بدهید

 19. سلام
  من ۱۹ سالمه
  حدوداً ۳۰ روز پیش ، پس از دفع یک مدفوع خشک و بزرگ، مقداری خون کم و روشن مشاهده کردم و ۲۰ روزی هیچ مشکلی نداشتم و به پزشک هم مراجعه نکردم ؛
  تا این که دوباره این اتفاق افتاد ،الان موقع دفع های نسبتاً خشک و روان زیاد ؛ احساس سوزش ، درد کم ، خراش پوست و التهاب میکنم.
  سه چهار روزه همیشه سوزش کمی از داخل داره و موقع نشستن هم آلوده هست.

  • سلام
   اگر با یبوست بوده یا خون کم و قطره ای و در آخر مدفوع است میتواند ناشی از شقاق باشد و جهت آن در فرصت مناسب به متخصص داخلی مراجعه کنید
   و فعلا شربت لاکتولوز روزی ۷ سی سی جهت رفع یبوست
   مصرف مایعات زیاد
   پماد لیدوکایین و پماد آنتی همورویید هر ۱۲ ساعت به موضع تا یک هفته
   مصرف شود
   اما اگر حجم خود زیاد است یا همراه دل درد و یا مدفوع قیری رنگ است فورا به پزشک مراجعه کنید

 20. باسلام پدرم حدود۲۵روزپیش خونریزی معده داشتندکه باآندوسکوپی مشخص شدزخم عثنی اشعری است وقرص پنتاپرازول ۴۰ مصرف میکنندولی ازدیروزبه تعداددومرتبه خون قیری رنگ مشاهده شد خواستم بدونم دلیلش چی هست؟

  • سلام
   با توجه به وجود خون قیری رنگ و سابقه زخم معده در پدر شما بايد توسط متخصص گوارش ويزيت شوند و آزمایش خون و مدفوع و در صورت صلاحدید كولونوسكوپی انجام دهيد
   اگر دسترسی فوری به فوق تخصص ندارید به اورژانس بیمارستان مراجعه کنید

 21. سلام وقتتون بخیر
  20سالمه امروز برای اولین بار مقداری خلط خونی در مدفوعم دیدم خون یه بار روشن بود یه بارم کمی تیره تر اسهالم دارم…درد و ناراحتیه خاصیم ندارم البته همیشه روده هام به مصرف بعضی مواد غذایی حساس بودن .این علایم میتونه نشونه چه بیماری ای باشه؟الان خیلی نگرانم اگه راهنماییم کنید ممنون میشم

  • سلام
   در صورت عدم سابقه بیماری از قرص نالیدیکسیک اسید هر ۶ ساعت تا پنج روز استفاده کنید
   درصورت عدم بهبود جهت ازمایش مدفوع اقدام کنید

 22. بازم از لطفتون ممنون
  شاد و پیروز سلامت باشید

 23. ممنون خانم دکتر مرشدی
  پس این مراحل و آزمایشات لازمه ممکن هم هست که چیز جدی نباشه؟چون ما خیلی نگران هستیم

  • خواهش میکنم
   بله ممکن مورد خاصی نباشه
   نگران نباشین

 24. سلام وقت بخیر حدود 3 ماهه که روی مدفوعم چند قطره خون میبینم هیچوقت بیشتر از حدودا 7 قطره نشده خون بصورت رگه رگه است و اول مدفوعه درد و سوزش هم ندارم فقط بعضی مواقع ناحیه مقعدم خارش داره و سوزش خیلی خفیف چند بار به متخصص جراحی عمومی مراجعه کردم تشخیص هموروئید داخلی رو داد شیاف و قطره باریج و داروی ملین استفاده کردم ولی تاثیری نداشته خون ریزی بعضی مواقع برای چند روز قطع شده ولی دوباره برگشته هیچوقت مقدار خون زیاد نبوده و خون ریزی ربطی به سفتی یا نرمی مدفوعم نداشته ممنون میشم راهنماییم کنید باید چیکار کنم

 25. باعرض سلام خدمت خانم دکتر عزیز
  مادرم حدود یکماه همراه مدفوعش خون بود ولی جدی نگرفتن و الان رفتن دکترو آزمایش و آندوسکوپی فرستادن بالای ۵۰سال هستن خواستم بدونم نظر شما چیست؟هیچ درد و سوزشی ندارن

  • سلام
   با توجه به سنشون بله باید آندوسکوپی و کولونوسکوپی جهت بررسی وواطمینان خاطر انجام شود

 26. باعرض سلام خدمت خانم دکتر عزیز
  مادرم حدود یکماه همراه مدفوعش خون بود ولی جدی نگرفتن و الان رفتن دکترو آزمایش و آندوسکوپی فرستادن بالای ۵۰سال هستن خواستم بدونم نظر شما چیست؟

 27. با عرض سلام و ادب خدمت شما .خانمی 36 ساله هستم دو ماه قبل سنگ کلیه دفع کردم و بعد دچار عفونت مثانه و درد شدید مقعد شدم . آنتی بیوتیکهای زیادی مصرف کردم . یبوست و درد و فشار در مقعد بیشتر اوقات داشتم .با مصرف داروی کلیستریول یبوست شدیدتر هر روز و درد و فشار در مقعد بیشتر شد و گاهی دردهای خفیف شکمی .بعد با مصرف زیتون و گوجه سبز و …مدفوع کم حجم شل و خلطی شد ولی دفع آن باز راحت وکامل نبود و همراه با درد خفیف شکمی و زیر شکمی .تا اینکه بعد دو روز متوجه خون رنگ روشن به صورت رگه در روی خلطها و مدفوع شدم .
  مدفوع رنگ نرمال کم حجم و شل با رگه های خون رنگ روشن داشت همیشه درد و فشار حس پری در مقعد دارم و در کنار مقعدم زایده ی گوشتی وجود دارد . لطفا راهنمایی بفرمایید ممنونم

  • سلام
   از پماد آنتی همورویید هر شب تا یک هفته رکتال استعمال کنید

 28. سلام
  من ۱۶ سالمه
  یه سال پیش بود که بعد از مدفوع کردن خون شفاف دیدم
  ولی دیگه تا به امروز ندیدم
  ولی امروز من دوباره همین طوری شده
  چون شکمم سفت بود زور زیادی میزدم
  باید چیکار کنم؟؟؟؟

  • سلام
   اگر با یبوست بوده یا خون کم و قطره ای و در آخر مدفوع است میتواند ناشی از شقاق باشد و جهت آن در فرصت مناسب به متخصص داخلی مراجعه کنید
   و فعلا شربت لاکتولوز روزی ۷ سی سی جهت رفع یبوست
   مصرف مایعات زیاد
   پماد لیدوکایین و پماد آنتی همورویید هر ۱۲ ساعت به موضع تا یک هفته
   مصرف شود
   اما اگر حجم خود زیاد است یا همراه دل درد و یا مدفوع قیری رنگ است فورا به پزشک مراجعه کنید

 29. سلام…من هفته ۲۸بارداری هستم.از اوایل بارداری در موقع شتشوی داخل مقعد یک ضایعه کوچک لمس میکردم.الان اون ضایعه تبدیل به گوشت اضافه داخل مقعد شده و اینکه بعضی مواقع در هنگام اجابت مزاج مخاط خونی میبینم…لطفا راهنمایی کنید..ممنون

  • سلام
   با توجه به شرح حالی ک ذکر کردید و همینطور گوشت اضافه میتواند همورویید یا همان بواسیر باشد
   اما چون باردار هستید بهتر است ویزیت شوید و اگر در مدفوع مخاط خونی و عفونت دارید آزمایش مدفوع بدهید

 30. سلام خسته نباشید من دختر ۱۹ساله هستم
  من برای اولین بار خون تو مدفوعم دیدم کم بود و روشن ، تا ۳رزو کاملا رفع شده بود ولی باز دیدم و یکم بیشتر شده بود علاوه بر خون روی مدفوعم جدا هم حدود دو قطره خون اومد
  خیلی میترسم خطرناک باشه
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام
   اگر با یبوست بوده یا خون کم و قطره ای و در آخر مدفوع است میتواند ناشی از شقاق باشد و جهت آن در فرصت مناسب به متخصص داخلی مراجعه کنید
   و فعلا شربت لاکتولوز روزی ۷ سی سی جهت رفع یبوست
   مصرف مایعات زیاد
   پماد لیدوکایین و پماد آنتی همورویید هر ۱۲ ساعت به موضع تا یک هفته
   مصرف شود
   اما اگر حجم خود زیاد است یا همراه دل درد و یا مدفوع قیری رنگ است فورا به پزشک مراجعه کنید

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر