علل خونریزی مغزی از ضربه به سر تا رژیم غذایی نامناسب و بیماری کبد

 • 1397-08-19
 • ۲۸۴۷۵ بازدید
 • 30
علل خونریزی مغزی

خونریزی مغزی چیست؟ آیا خونریزی مغزی خطرناک است؟ در ادامه به بررسی کامل دلایل و درمان خونریزی مغزی می‌پردازیم.

خونریزی مغزی می‌تواند باعث عدم انتقال اکسیژن به مغز، ایجاد فشار اضافی در مغز و کشتن سلول‌های مغزی شود. اگر علائم خونریزی مغزی دارید، بسیار مهم است که درمان را در اسرع وقت انجام دهید.

از علل خونریزی مغزی می‌توان به تصادف، تومور مغزی، سکته مغزی، یا فشار خون بالا ناشی از شرایط مادرزادی یا سایر بیماری‌ها اشاره کرد.

خونریزی مغزی چیست

خونریزی مغزی به عنوان خونریزی داخل جمجمه نیز شناخته می‌شود. مغز داخل جمجمه قرار دارد. اگر رگ خون در مغز نشتی داشته باشد، می‌تواند باعث فشرده شدن مغز و آسیب به آن  شود. از علل خونریزی مغزی، می‌توان به پاره شدن عروق خونی در مغز یا سکته مغزی اشاره کرد.

با خونریزی مغزی، سطح اکسیژن مغز پایین می‌آید. کمبود اکسیژن می‌تواند موجب تورم مغزی شود که به عنوان ادم مغزی شناخته می‌شود. خون نشتی در یک توده معروف به هماتوم جمع می‌شود. فشار اضافی ناشی از کاهش اکسیژن می‌تواند سلول‌های مغزی را از بین ببرد. خونریزی مغزی یک وضعیت پزشکی تهدید کننده زندگی بوده و دریافت درمان پزشکی فوری، ضروری است.

علائم خونریزی مغزی

علائم خونریزی مغزی شامل موارد زیر است:

 • سردرد ناگهانی یا شدید
 • ضعف، سوزن سوزن شدن یا بی حسی در بازوها یا پاها (اغلب در یک طرف)
 • تهوع یا استفراغ
 • تغییرات بینایی
 • تغییر در تعادل
 • مشکل در صحبت کردن یا درک گفتار
 • دشواری استفاده از مهارت‌های حرکتی خوب
 • تشنج
 • از دست دادن هوشیاری

علل خونریزی مغزی

عوامل متعددی وجود دارد که می‌توان از آنها به عنوان علل خونریزی مغزی نام برد. از جمله مهم‌ترین علل خونریزی مغزی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضربه یا جراحات به سر
 • آنوریسم مغزی (یک ناحیه ضعیف در یک شریان مغز)
 • فشار خون بالا
 • اختلالات رگ خون
 •  اختلالات خونریزی
 • بیماری کبد
 • تومور مغزی (در مقاله علت و علائم تومور مغزی بیشتر در این باره مطالعه کنید.)
 • سوء مصرف مواد

تشخیص علل خونریزی مغزی

برای تشخیص علل خونریزی مغزی، پزشک ابتدا از علائم خونریزی مغزی مطلع می‌شود. بعد، آنها برای پیدا کردن منبع و علل خونریزی مغزی تلاش خواهند کرد. برای انجام این کار، پزشک ممکن است یک سی تی اسکن، MRI یا یکی از تست‌های زیر را تجویز کند:

آنژیوگرافی: در طی یک آنژیوگرافی، یک کاتتر وارد یک شریان می‌شود و از طریق سیستم گردش خون به مغز می‌رسد. سپس از طریق کاتتر، ماده رنگی تزریق می‌شود. این رنگ باعث می‌شود که جریان خون در اشعه ایکس مشاهده شود.

آنژیوگرافی توموگرافی کامپیوتری (CTA): در طی آزمایش CTA، رنگ به طور مستقیم به جریان خون تزریق می‌شود. این رنگ باعث می‌شود که شریان‌ها در مغز در سی تی اسکن دیده شوند.

آزمون مایع مغزی نخاعی: شواهدی از خون در این مایع، ممکن است خونریزی را نشان دهد.

سوراخ بینی کمری (ضربه‌ای ستون فقرات)

انواع خونریزی مغزی

چند نوع خونریزی مغزی وجود دارد. نوع بستگی به محل خونریزی دارد:

 • خونریزی داخل مغزی – خونریزی که در داخل مغز اتفاق می‌افتد
 • خونریزی زیررواکانیدی – خونریزی بین مغز و غشاء که آن را پوشش می‌دهد
 • خونریزی زیر دیوار – زیر لایه درونی مننژ و بالای مغز
 • خونریزی اپیدورال – خونریزی بین جمجمه و مغز

درمان خونریزی مغزی

تشخیص و درمان علل خونریزی مغزی ممکن است دشوار باشد. زیرا بعضی از بیماران همیشه نشانه‌های فیزیکی را نشان نمی‌دهند. پزشکان باید آزمایش‌هایی انجام دهند تا محل دقیق خونریزی مغز را پیدا کنند. اگر وضعیت شدید باشد برای درمان و کاهش فشار مغزی ناشی از خونریزی مغز، جراحی ضروری می‌شود.

خونریزی ناشی از آنوریسم ناگهانی مغزی ناشی از قطع عروق، از طریق یک عمل جراحی که در آن بخشی از جمجمه برداشته می‌شود، انجام می‌گیرد. سایر گزینه‌های درمان شامل داروهای ضد اضطراب، داروهای ضد صرع و داروهای دیگر برای کنترل علائم مانند سردردهای شدید و تشنج مورد استفاده قرار می‌گیرد. درمان خونریزی مغزی به اندازه خونریزی، موقعیت آن در مغز و میزان تورم آن بستگی دارد. هنگامی که دکتر شما منبع خونریزی را پیدا می‌کند، درمان‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

جراحی BrainPath: این روش جراح شما را قادر می‌سازد تا تومور یا لخته خون را از طریق کانال یا پورت اندازه‌گیری کند. در مقایسه با جراحی باز سنتی، به طور معمول در این روش، زخم و عوارض کمتر و زمان بهبودی سریعتر است.
جراحی: در برخی موارد ممکن است جراحی سنتی برای تخلیه خون از مغز یا رفع خونریزی عروق خونی مورد نیاز باشد.

تخلیه مایعاتی که مغز را احاطه کرده اند: این روش باعث ایجاد اتاق برای رشد هماتوم بدون آسیب رساندن به سلول‌های مغزی می‌شود.

دارو: داروها برای کنترل فشار خون، تشنج یا سردرد استفاده می‌شود.

کاتتر: یک لوله طولانی و نازک از طریق رگ‌های خونی رشته می‌شود تا زمانی که به ناحیه آسیب دیده برسد.

درمان فیزیکی، شغلی و گفتار: این درمان خونریزی مغزی می‌تواند به افراد کمک کند تا عملکردهای مغز (مانند توانایی صحبت کردن) را که احتمالا تحت تأثیر خونریزی قرار گرفته‌اند، باز گرداند.

عوارض بعد از یک خونریزی مغزی

عوارض بعد از خونریزی مغزی ممکن است ایجاد شود. خونریزی مانع از ارتباط سلول‌های عصبی با قسمت‌های بدن و عملکرد آنها می‌شود. مشکلات مانند از دست رفتن حافظه، گفتار یا حرکت در منطقه آسیب دیده رایج است. توانبخشی مناسب پس از یافتن علل خونریزی مغزی و درمان آن، شامل فیزیوتراپی برای تقویت بخش‌های مختلف بدن می‌شود.

بسته به محل و خسارت که رخ می‌دهد، احتمالا برخی از عوارض طولانی مدت وجود داشته باشد. این عوارض شامل موارد زیر است:

 • فلج
 •  بی حسی یا ضعف بخشی از بدن
 • مشکل بلعیدن
 • از دست دادن بینایی
 • ناتوانی در صحبت کردن یا درک کلمات
 • سردرگمی یا از دست دادن حافظه
 • تغییر شخصیت یا مشکلات عاطفی

شاید فرد پس از خونریزی مغزی، تاحدودی بهبود یابد اما درمان مناسب، بسیار مهم است. به طور معمول نیاز به توانبخشی برای بهبود کامل وضعیت فرد مورد نیاز است. درمان توانبخشی شامل موارد زیر می‌شود:

 • درمان فیزیوتراپی
 • گفتار درمانی
 • کار درمانی
 • تغییر سبک زندگی برای کاهش خطر خونریزی دیگر

اثرات خونریزی مغزی در گروه‌های سنی مختلف متفاوت است. خونریزی مغزی به احتمال زیاد در افراد مسن رخ می‌دهد. بیشتر خونریزی‌های داخل مغزی که به طور ناگهانی در کودکان رخ می‌دهد به علت ناهنجاری‌های عروق خونی است. سایر علل احتمالی شامل بیماری‌های خون، تومورهای مغزی، سپتی سمی یا سوء مصرف مواد است.

بر اساس یک مطالعه، تروما، شایع‌ترین علل خونریزی مغزی و اختلالات خونریزی است. در نوزادان و کودکان، خونریزی مغزی به احتمال زیاد رخ نمی‌دهد. در نوزادان، خونریزی مغزی می‌تواند به علت آسیب در حین زایمان باشد. علائم و همچنین برخی از گزینه‌های درمان در بزرگسالان و کودکان بسیار مشابه هستند. درمان در کودکان بستگی به محل خونریزی و همچنین شدت مورد دارد. کودکان به طور کلی بهتر از بزرگسالان از خونریزی مغزی بهبود می‌یابند، زیرا مغز آنها هنوز در حال توسعه است.

جلوگیری از خونریزی مغزی

از آنجایی که بسیاری از خونریزی مغزی ناشی از صدمات است، مهم است که اقدامات احتیاطی مانند استفاده از کلاه ایمنی در هنگام دوچرخه یا موتور سیکلت سواری انجام شود. بسیاری از علل خونریزی مغزی به علت آسیب مغزی است. در نتیجه، مهم است که مردم از مغز خود محافظت کنند.

افرادی که دچار خونریزی مغزی یا سکته مغزی هستند بیشتر احتمال دارد که در آینده دچار خونریزی مجدد در مغز شوند. تغییر دادن شیوه زندگی می‌تواند به فرد کمک کند تا خطر این مورد را پایین بیاورد یا از وقوع رویداد جلوگیری کند. افراد مبتلا به فشار خون بالا نیاز به نگه داشتن و کنترل فشار خون خود دارند. فشار خون بالا علت اصلی سکته مغزی است و در بسیاری از موارد می‌توان از آن اجتناب کرد. همچنین برای جلوگیری از خونریزی مغزی، اجتناب از سیگار کشیدن مهم است. سیگار کشیدن یک عامل خطر بزرگ سکته مغزی است. نیکوتین و دی اکسید کربن باعث آسیب به سیستم قلبی عروقی می‌شوند.

افراد مبتلا به دیابت باید سطح قند خون خود را کنترل کنند. بسیاری از افراد مبتلا به دیابت همچنین دارای فشار خون بالا و کلسترول و اضافه وزن هستند که همه عوامل خطر سکته مغزی محسوب می‌شوند. رژیم غذایی و ورزش کافی و مناسب می‌توانند باعث کاهش خطرخونریزی مغزی شوند.

علاوه بر موارد بالا، افراد باید تلاش کنند غذاهایی را که سلامت قلب و مغز را بهبود می‌بخشد، بخورند. غذاهایی با چربی اشباع، چربی ترانس و کلسترول بالا می‌توانند سطح کلسترول خون را افزایش دهند. رژیم‌های غذایی با کالری بالا نیز می‌توانند به چاقی منجر شوند. وزن بیش از حد بدن می‌تواند به افزایش فشار خون، دیابت، بیماری‌های قلبی و سکته کمک کند.

منابع:

medicalnewstoday

aurorahealthcare

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص مغز و اعصاب روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص مغز و اعصاب دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علل خونریزی مغزی از ضربه به سر تا رژیم غذایی نامناسب و بیماری کبد»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

30 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من چند هفته پیش به سرم قسمت جلویی یه ضربه وارد شد و چون کلاه کپ معمولی گذاشته بودم و حس کردم ضربه خیلی خفیف بود تا اینکه پس از گذشت یک ربع یا بیشتر احساس بی حالی و کسالت میکردم حتی مچ دست و پام بی حس و سوزن سوزن میشد و سر گیجه و سردرگمی خفیفی داشتم و موقع راه رفتن یکم تعادل نداشتم، رنگم پریده بود و گوشمم وزوز میکرد و چند قطره از یک سمت گوشم آب اومد نمیدونم چرا ولی زود بند اومد بی قرار و مضطرب بودم تاری دید مختصر هم داشتم خستگی و دشواری در تمرکز هم داشتم ولی نه به اون صورت ولی یکم زورم میومد تو تمرکز و همچنین یکم حالت تهوع داشتم ولی بعد از گذشت یک روز با اینکه خیلی دیر از خواب بیدار شدم نسبت به روزهای عادی ولی همه علائم بر طرف شده بود به جز این که وقتی از پله ها پایین میومدم احساس میکردم مچ پای چپم کمی منقبض و سست و منقبض شده بود که اونم در کمتر از دو روز برطرف شد بعد از یه هفته یه سردرد ملایم داشتم که رفتم دکتر گفت چون بیهوش نشدم استفراغ هم نکردم و دو هفته از وقوع حادثه گذشته چیز نگران کننده ای نیست و دو تا آمپول واسم تجویز کرد بعد از اون هیچ علائمی ندارم الان چند هفته گذشته و من هیچ علائمی ندارم ممکنه که خونریزی مغزی کرده باشم و همچنین ممکنه که ضربه مغزی شده باشم ؟یا جمجمه در اثر ضربه شکسته شده باشه؟ آیا خطری منو تهدید میکنه یا نه؟ ۲۳ سالمه

  • سلام نه اصلا امكان نداره
   اما علائم عضلاني كه داريد بخاطر ضربه اي هست كه به بدنتون وارد شده اما از بخاظ مغزي مشكلي نداريد

 2. سلام شکستگی جمجمه در اثر ضربه چه علائمی دارد؟

 3. سلام اگه یک ضربه به سر که موجب بیهوشی و استفراغ نشود ممکن است در آینده باعث صرع یا سکته مغزی گردد؟

 4. سلام من یه ماه پیش سرم یه ضربه وارد شد ولی همه چیز نرمال بود تا اینکه بعد به ساعت یه ذره احساس بیحالی میکردم و همچنین مچ دستم ضعیف شد ( سوزن سوزن میشد) ولی موقتی بود و فردای اون روز همه چیز ok بود و الان بیشتر از یه ماه گذشته و هیچ علائمی ندارم ولی نگرام که خونریزی مغزی کرده باشم یا سکته مغزی چون دست چپم در روز حادثه کمی بی حس شده بود ینی ممکنه که سکته کرده باشم یا خونریزی مغزی کرده باشم؟

  • سلام
   علایم شما ناشی از استرس و اضطراب می باشد
   جای نگرانی نیست

 5. سلام وقت بخیر ببخشید خانم دکتر یه سوالی داشتم سرم محکم به لبه تیز در برخورد کرد به اندازه 2یا3سانت ازش خون اومد ولی کم الان تقریبا3ساعت ازش میگذره خونشم خشک و قطع شده…نه دردی دارم نه چیزی..شرایط دکتر رفتنم ندارم بنظرتون باید حتما دکتر برم اخه از سرم خون اومد ولی خیلی زود قطع شد و هیچ درد یا….نداشتم،تورخدا جواب بدین،17سالمه!؟

  • سلام
   باید علایم دیگه شما هم بررسی شود

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با پزشک عمومی استفاده کنید.

 6. سلام من تاقریبا 2 ماه ئیش تو دعوا سرم یک مشت محکم خورد و بیهوش نشدم ولی علایم بی حسی مچ دست و ئا و سرگیجه و حالت تحوع داشتم ولی تمام جزعیات یادم هست و تاری دید مختصر هم داشتم ولی استفراغ نکردم من 20 سالمه ممکنه خونریزی مغزی کرده باشم تورو خدا جواب بدیننننننننن

 7. سلام لطفا جواب بدین ، پدر من انروز روی سرش یه لخته خون دیدیدم در صورتی که سرش به جایی نخورده ، چی میتونه باشه؟؟ طبیعی هست؟

  • سلام باید معاینه شوند و در صورت نیاز آزمایش جهت بررسی علت لخته انجام شود

 8. سلام وقت بخیر
  پدر من دو هفته پیش خونریزی مغزی کرد،دکتر عملش کرد،خدارو شکر بسلامت مرخص شد،بعد از دو هفته عمل تشنج کرد.آیا تشنج باعث خونریزی مغزی میشه.؟ممنون میشم جواب بدین🙏

  • سلام نه ، تشنج بخاطر جواحيشون بوده و طبيعيه ، بعد از جراحي مغز اين اتفاق رخ ميده
   بايد ١- فشار خونشون كنترل باشه
   ٢- به متخصص مغز و اعصاب مراجعه كنن تا درمان تشنجشون انجام شه.

 9. سلام باجناقم خونریزی مغزی کرد ساعت ۴ صبح عملش کردن الان ساعت ۸شب بهوش نیومده کی بهوش میاد

  • سلام عملشون سنگينه، بايد فعلا صبر كنيد تا يواش يواش بهوش بيان
   ٢-٣ روز بايد صبر كنيد

 10. سلام پدرم نودسالشون هست خونریزی مغزی کردن باضربه وعمل شدنند الان پنج روزه از عملشان گذشته هوشیاریشن ۴است آیا بهبود میابند

  • سلام
   دوست عزیز با توجه به وضعیت ایشان و سن بالای ایشان نمیتوان نظر قطعی راجع به بهبودی داد
   وضعیتشان پیچیده است و نیاز به بررسی و معاینه دقیق دارد
   باامید بهبودی پدرتان🌸

 11. سلام عموی من افتادن باعث خونریزی مغزی ایشون شده و الان ۴ روز از عمل میگذره سطح هوشیاری ۱۴ هستش میشه بگید
  چند وقت طول میکشه ک بهوش بیاد ؟؟یا خدایی نکرده ممکنه بهوش نیاد ؟

  • سلام عزيزم سطح هوشياري ١٤ كه خوبه نرمال ١٥ هست الان احتمالا بايد خواب الود باشن
   اما اگه تو مما هستن به شما اشتباه گفتن

 12. سلام ببخشین پدر من تو سرش خون لخته شده بصورت کم آیا میشه با قرص رقیق کننده درمان شد؟

  • سلام
   باید دقیق محل لخته بررسی شود و آزمایش خون جهت بررسی غلظت خون آزمایش شود.درمان فقط تحت نظر متخصص مغز و اعصاب انجام شود

 13. سلام پدرمن دچار خون ریزی مغزی شده وسطح هوشیار او4هست آیا امیدبه بالا رفتن سطح هوشیار هست

  • سلام
   فقط پزشک ایشون که در جریان کامل پرونده پزشکی ایشون هستند می توانند در این مورد اظهار نظر کنند

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر