وزوز گوش: عوامل, علائم و عوارض این بیماری را بهتر بشناسید

 • 1396-11-28
 • ۱۴۳۱ بازدید
 • 3

وزوز گوش یک احساس ناخوشایند از شنیده شدن صداهای آزار دهنده در یک یا هر دو گوش است. وزوز گوش صرفا یک نشانه و علامت نسبتا شایع است و خود به تنهایی بیماری به حساب نمی آید. دانستن اطلاعاتی در مورد علل، علائم و عوارض وزوز گوش، باعث می شود تا قادر باشید مناسبترین راهکار درمانی را اتخاد کنید.

صداهای آزار دهنده ای که در گوش شما وجود دارد و منجر به رنجش شما شده است گاهی خیلی کم و گاهی نسبتا صدای بلندی است. گاهی موقتا بوجود می آید و سریعا برطرف می شود و گاهی هم مدت ها طول می کشد و حالت ممتد پیدا می کند.

دوست عزیز، در خاطر داشته باشید که اگر دچار وزوز گوش شده اید، پیش از هر اقدامی، شما باید آرامش خود را حفظ کنید و نگران نباشید بدین دلیل که علت های ایجاد کننده این احساس ناخوشایند، بیماری های پیچیده و خطرناکی نیستند.

شایع ترین علت های وزوز گوش چه هستند؟

وزوز و درد گوش از این نظر بهم شبیه هستند که هر دو علامتی از وجود اختلالاتی دیگر هستند، این اختلالات می توانند در گوش یا خارج گوش باشند. علل جسمی مختلفی موجب ایجاد یا تشدید وزوز می‌شوند. البته علت دقیق این عارضه در موارد بسیاری هرگز تشخیص داده نمی‌شود.

مواجهه مکرر با صدای بلند

اگر شما دارای مشاغلی هستید که گوش تان مکررا در معرض صداهای بلند در محیط کار و دستگاه ها است، بهتر است اصول صحیح حین کار برای مراقبت از گوش را رعایت کنید، در غیر اینصورت به آسیب های گوش بصورت کم شدن میزان شنوایی و شنیدن صداهای مبهم و آزار دهنده متبلا شوید. توصیه ما به شما این است که در محیط کار، از گوشی محافظ استفاده کنید.

دوست گرامی، آیا شما از افرادی هستید که از صبح که از خواب بیدار می شوید تا شب که می خوابید، هندزفری در گوشتان است و تماس هایتان را از طریق هندزفری پاسخ می دهید و یا انواع و اقسام موسیقی ها را با صدای بلند می شنوید. زمان آن فرا رسیده است که این عادت غلط را ترک کنید. ادامه دادن این اقدام اشتباه، شما را در خطر کم شنوایی و وزوز در گوش هایتان قرار می دهد.

جرم های انباشته شده در گوش ها

جرم های گوش مفید هستند بدین دلیل که از ورود آلودگی ها به داخل کانال گوش و ایجاد عفونت جلوگیری می کنند. اگر جرم گوش به حدی زیاد شود که باعث کاهش شنوایی شود، وزوز هم ایجاد می کند. شما فقظ نیاز دارید که داخل کانال گوش را تمیز کرده و جرم ها را خارج کنید.

فشار خون بالا

بهتر است بدانید گاهی شما اصلا اختلالی در گوش ندارید ولی وزوز گوش شما را بی قرار کرده است. احتمالا منشا این نشانه در جای دیگری به غیر از گوش است.

اگر شما بیماری فشار خون بالا دارید که بدون کنترل و درمان فشارتان خیلی بالا می رود، ممکن است وقتی فشار خیلی بالا است، احساس وزوز در گوش ایحاد شود که البته این صرفا یک نشانه موقت است و وقتی دارو مصرف کنید و فشار به محدوده نرمال برگردد، وزوز هم برطرف می شود.

پیرگوشی یا کاهش شنوایی در سالخوردگی

بعد از سن 60 سالگی، ممکن است کاهش شنوایی و وزوز در یک یا هر دو گوش ایجاد شود، که به علت تغییرات سلول های شنوایی است.

 

بیماری های گوش و اطراف گوش

دو بیماری شایع در گوش که باعث شنیدن شدن وزوز می گردد عبارتند از رشد غیرطبیعی استخوان‌های واقع در گوش میانی (اتواسکلروزیس) و فشار غیرطبیعی ناشی از مایع گوش داخلی (بیماری منیر)

شاید برای شما اتفاق افتاده باشد که وقتی خمیازه می کشید یا غذا می خورید صدای تق تق در گوش احساس کنید. این صداها به خاطر حرکات استخوان های مفصل گیجگاهی در جلوی گوش هستند. اگر این مفصل و استخوان ها دچار اختلال شوند، شما ممکن است صدای وزوز را هفته ای چند بار تجربه کنید.

علائم و عوارض وزوز گوش چه هستند؟

احساس شنیدن صداهای غیر واقعی در گوش که ممکن است باعث رنجش و بی قراری شما شود می توانند بصورت صدای وزوز، صدای زنگ ممتد، صدای غرش، صدای تیلیک تیلیک مثله حرکت عقربه ساعت، صدای هیس می باشند.

شما ممکن است بخاطر صداهای مبهم در گوش، کمی تمرکز خود را از دست بدهید، شب ها نتوانید به خوبی بخوابید، بنابراین تمام طول روز احساس خستگی می کنید. وزوزهای پشت سرهم و طولانی گاهی شما را مضطرب و افسرده می کند.

دوست عزیز، مکررا مشاهده کرده ایم هنگامی که وزوز در یک یا هر دو گوش ایجاد می شود، شما ممکن است پیش از هر اقدامی دیگر، هر جسم نوک تیز و غیر استانداری که بدستتان می آید را برداشته و وارد گوش می کنید تا شاید چیزی از درون گوش بیرون بکشید و این صداها تمام شود. این یک اقدام اشتباه و صد البته آسیب زننده به گوش است.

به شما توصیه می کنیم در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید، تا بررسی و معاینات بر روی گوش شما انجام شود و مناسبترین و بهترین راهکارهای درمانی به شما پیشنهاد گردد.

مجله سلامت و پزشکی Medical News Today

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «وزوز گوش: عوامل, علائم و عوارض این بیماری را بهتر بشناسید»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

3 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام بعد از مصرف ازیترومایسن احساس وزوز گوش و صدای انعکاس دار در گوشم دارم علایم مسمومیت گوش
  باید چکار کنم با تشکر

 2. سلام خسته نباشید
  یک ماهه کرونا گرفتم و خوب شدم و قرص آزیترومایسن وآموکسیلین خیلی استفاده کردم دوروزه گوش سمت چپم بسیار صدا میده و حالت سوت کشیدگی داره و نمی زاره بخابم میشه راهنمایی بفرمایید مایید

 3. سلام… مدت ۳ روز میشود که گوش چپ من صوت میکشد…از افغانستان بع شما پیام ارسال کردم .. میشه کمی راهنمای کنید دکتور عزیز

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر