پیشگیری، درمان و علائم عفونت ادراری

 • 1397-10-24
 • ۵۰۸۶۵۳ بازدید
 • 1,159
درمان عفونت ادرار

عفونت مجاری ادراری یا UTI، عفونتی است که به دلیل ورود میکروب به بدن ایجاد می‌شود. در این مقاله به پیشگیری، درمان و علائم عفونت ادراری می‌پردازیم.

عفونت مجاری ادراری (UTI)، عفونتی است که به دلیل ورود میکروب به بدن ایجاد می‌شود. بسیاری از عفونت‌های مجاری ادراری منشا باکتریایی دارند، اما برخی نیز توسط قارچ‌ها و در بعضی موارد نادر، توسط ویروس‌ها ایجاد می‌شوند. این عفونت می‌تواند در هر نقطه از مجاری ادرار رخ دهد. مجاری ادراری شما شامل کلیه، حالب، مثانه و مجرای ادرار می‌شود. در بسیاری از این موارد فقط مجرای ادرار و مثانه را درگیر می‌کند. با این حال عفونت می‌تواند در حالب و کلیه‌ها نیز ایجاد شود.

علائم عفونت ادراری

علائم عفونت مجاری ادراری بسته به اینکه کدام بخش را درگیر کرده است، تفاوت دارد.

عفونت دستگاه ادراری تحتانی، طحال و مثانه را درگیر می‌کند. علائم بیماری در این بخش‌ها به شرح زیر است:

 • سوزش هنگام ادرار کردن
 • افزایش تکرر دفع ادرار بدون دفع مقدار زیادی از آن
 • افزایش دفع ادرار فوری
 • ادرار خونی
 • ادرار تیره
 • ادراری که رنگ آن شبیه به چای یا کولا باشد
 • ادراری که بوی شدیدی داشته باشد
 • درد لگن در خانم‌ها
 • درد مقعد در مردان

عفونت دستگاه ادراری فوقانی کلیه‌ها را درگیر می‌کند که اگر باکتری‌ها از کلیه‌های عفونی به خون انتقال پیدا کند، می‌تواند کشنده باشد. به این بیماری «یوروسپسیس» می‌گویند که بسیار خطرناک است و می‌تواند باعث افت فشار خون، شوک و مرگ شود.

علائم عفونت دستگاه ادراری فوقانی به شرح زیر است:

 • درد و حساسیت در پشت قفسه سینه و پهلوها
 • لرز
 • تب
 • حالت تهوع
 • استفراغ

علائم عفونت مجاری ادراری در زنان

خانم‌هایی که به عفونت دستگاه ادراری تحتانی مبتلا هستند، ممکن است درد لگن را تجربه کنند؛ به علاوه به علائم عفونت ادراری در زنان، باید علائم مشترک را نیز اضافه کرد. علائم عفونت دستگاه ادراری فوقانی در بین زنان و مردان مشابه است.

علائم عفونت مجاری ادراری در مردان

علائم عفونت ادراری فوقانی در مردان، شبیه علائم همین بیماری در زنان است. عفونت دستگاه ادراری تحتانی در مردان گاهی شامل درد در مقعد و علائم مشترک زنان و مردان می‌شود.

درمان عفونت مجاری ادراری

درمان عفونت مجاری ادراری به دلایل ایجاد آن بستگی دارد. پزشک می‌تواند از نتیجه آزمایش تشخیص دهد که چه عاملی (باکتری، ویروس و …) باعث ایجاد عفونت شده است.

در بسیاری از موارد، علت عفونت باکتریایی است. عفونت مجاری ادراری که منشا باکتریایی داشته باشد، با مصرف آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود.

در برخی موارد ویروس‌ها و قارچ‌ها عامل ایجاد عفونت هستند. عفونت مجاری ادراری ویروسی با مصرف داروهای ضد ویروسی درمان می‌شود؛ معمولا  داروی ضد ویروسی «سیدوفوویر» انتخاب پزشکان برای درمان این نوع عفونت است. داروهای ضد قارچ (یا قارچ‌کش) نیز درمان عفونتی است که منشا ایجاد آن قارچ‌ باشد.

آنتی‌بیوتیک‌های مناسب برای درمان عفونت مجاری ادراری

نوع آنتی بیوتیکی که برای درمان این عفونت استفاده می‌شود، بسته به قسمتی دارد که دچار عفونت شده است. معمولا برای درمان عفونت دستگاه ادراری تحتانی از قرص‌های آنتی‌بیوتیک استفاده می‌شود. عفونت دستگاه ادراری فوقانی هم اغلب با آمپول‌های آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود. این آنتی‌بیوتیک‌ها مستقیما در رگ تزریق می‌شوند.

گاهی اوقات باکتری‌ها در مقابل آنتی‌بیوتیک‌ها مقاومت نشان می‌دهند. نتیجه آزمایش کشت ادرار می‌تواند با توجه به مشخص شدن نوع باکتری در ادرار، به پزشک برای انتخاب بهترین نوع آنتی‌بیوتیک به منظور درمان عفونت کمک کند.

درمان‌های خانگی برای درمان عفونت ادراری

هیچ درمان خانگی برای درمان عفونت مجاری ادراری وجود ندارد، اما کارهایی است که می‌توانید در کنار داروهای پزشک، برای کمک به روند درمان انجام دهید.

این درمان‌های خانگی می‌تواند به از بین رفتن سریع‌تر عفونت کمک کند. آب کرن‌بری یا خود این میوه به محض شروع مصرف، عفونت مجاری ادراری را درمان نمی‌کند. با این حال مواد موجود در کرن‌بری ممکن است به جلوگیری از رشد نوع خاصی از باکتری که باعث عفونت مثانه می‌شود، کمک کند. مصرف این میوه می‌تواند در پیشگیری از ابتلای مجدد به عفونت مجاری ادراری در آینده کمک کند.

عفونت مجاری ادراری درمان نشده

درمان عفونت مجاری ادراری اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر این عفونت درمان نشود، رفته رفته شدیدتر شده و گسترش می‌یابد. درمان این بیماری در مراحل اولیه آسان‌تر است. عفونت اگر به دستگاه ادراری فوقانی برسد، درمان بسیار سخت می‌شود و احتمال سرایت عفونت به داخل خون و ابتلا به «سپسیس» نیز افزایش می‌یابد. اگر چنین اتفاقی بیفتد، بیمار ممکن است جان خود را از دست دهد.

اگر شک کردید که دچار عفونت مجاری ادراری شده‌اید، هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید. یک آزمایش ساده و تست ادرار یا خون می‌تواند از بروز بسیاری از مشکلات طولانی‌مدت جلوگیری کند.

تشخیص عفونت مجاری ادراری

با توجه به علائمی که دارید، اگر فکر می‌کنید مجاری ادراری‌تان دچار عفونت شده است، به پزشک مراجعه کنید. پزشک علائم شما را بررسی می‌کند و معاینه‌تان می‌کند. برای تایید تشخیص عفونت مجاری ادراری، پزشک به نتیجه آزمایش ادرار برای تشخیص نوع میکروب نیاز دارد.

برای گرفتن نمونه ادرار، بیمار ابتدا باید کمی ادرار کرده و سپس به جمع کردن آن در ظرف مخصوص اقدام کند. این کار باعث می‌شود باکتری یا مخمر پوست در نمونه ادرار دیده نشود؛ اگر چنین اتفاقی بیفتد، جواب آزمایش ممکن است دقیق و درست نباشد.

هنگام آزمایش نمونه ادرار، پزشک می‌تواند مقدار گلبول سفید را در ادرار بررسی کند. با این کار وجود عفونت در ادرار را تشخیص می‌دهد. پزشک همچنین می‌تواند آزمایش کشت ادرار انجام دهد تا از وجود باکتری یا قارچ در آن مطلع شود. کشت ادرار می‌تواند به شناسایی علت عفونت کمک کند. این کار همچنین به پزشک برای انتخاب بهترین روش درمانی کمک می‌کند.

اگر علت ابتلا به این بیماری وجود ویروس باشد، احتمالا باید آزمایش‌ خاصی انجام شود. ویروس‌ها معمولا به ندرت عامل ایجاد عفونت در مجاری ادراری هستند. البته در افرادی که پیوند اعضا داشته‌اند یا بیماری دیگری دارند که باعث تضعیف سیستم ایمنی آن‌ها شده است، شاید ویروس در ادرار دیده شود.

عفونت دستگاه ادراری فوقانی

اگر پزشک احتمال داد که شما به عفونت دستگاه ادراری فوقانی مبتلا هستید، ممکن است علاوه بر آزمایش ادرار، آزمایش کامل خون (CBC) و کشت خون را نیز انجام دهد. کشت خون می‌تواند به شما اطمینان ‌دهد که عفونت به خون نیز سرایت کرده است یا خیر.

عفونت مجاری ادراری مکرر (عود مجدد بیماری)

اگر بیماری به ‌صورت مکرر درگیر عفونت مجاری ادراری شود؛ پزشک ممکن است وجود امر غیرطبیعی یا انسداد را آزمایش کند. برخی از این آزمایش‌ها عبارتند از:

سونوگرافی: دستگاه مبدلی است که با حرکت روی شکم، تصویر اندام مورد نظر را روی مانیتور نشان می‌دهد.

پیلوگرام داخل وریدی (IVP): نوعی روش تصویربرداری است که در آن ماده حاجب (ماده‌ای که در عکس‌هایی که با اشعه X برداشته می‌شود، قابل مشاهده است) در ورید بیمار تزریق می‌شود تا از طریق دستگاه ادراری حرکت کرده و عکس اشعه ایکس از شکم گرفته شود. ماده حاجب تصویر دستگاه ادراری را در عکس ایکس ری، پررنگ‌تر نشان می‌دهد.

سیستوسکوپی: به آندوسکوپی داخل مثانه گفته می‌شود. در طول سیستوسکوپی پزشک ممکن است قسمت بسیار کوچکی از بافت مثانه را برداشته و آن را آزمایش کند تا مشخص شود عفونت مکرر به دلیل التهاب مثانه یا سرطان است یا خیر.

توموگرافی کامپیوتری (CT): اسکنی است که برای گرفتن تصاویری دقیق‌تر از دستگاه ادراری گرفته می‌شود.

علل و عوامل خطر عفونت مجاری ادراری

هر موردی که باعث کاهش تخلیه مثانه و تحریک دستگاه ادراری شود، می‌تواند به عفونت مجاری ادراری منجر شود. عوامل متعددی وجود دارد که می‌تواند شما را در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دهد. این عوامل شامل موارد زیر می‌شوند:

 • سن؛ افراد مسن بیشتر احتمال دارد به این بیماری مبتلا شوند
 • کم شدن تحرک بعد از جراحی یا طولانی شدن زمان استراحت در بستر
 • سنگ کلیه
 • سابقه ابتلا به عفونت مجاری ادراری
 • انسداد مجاری ادراری در اثر عواملی چون بزرگ شدن پروستات، سنگ کلیه و انواع خاصی از سرطان
 • استفاده طولانی‌مدت از سوند که باعث می‌شود باکتری‌ها بتوانند به راحتی به مثانه وارد شوند
 • دیابت؛ به‌خصوص اگر بیماری به خوبی کنترل نشود و احتمال ابتلا به عفونت مجاری ادراری افزایش یابد
 • بارداری
 • ساختارهای غیرطبیعی ادراری از زمان تولد
 • سیستم ایمنی ضعیف

اکثر عوامل خطر عفونت مجاری ادراری در مردان، شبیه عوامل این بیماری در زنان است. با این حال پروستات بزرگ‌شده یکی از عوامل خطری است که منحصر به مردان است.

در زنان خطرهای دیگری برای ابتلا به این بیماری وجود دارد. به مرور زمان مشخص شد برخی از فاکتور‌هایی که پیش‌تر عاملی برای بروز UTI قلمداد می‌شدند، تاثیر چندانی در این اتفاق ندارند؛ مواردی مثل عدم رعایت بهداشت در دستشویی. برای مثال برخلاف تصورات پیشین، تحقیقات اخیر نتوانسته‌اند ثابت کنند که استفاده از دستمال کاغذی در جهت عقب به جلو پس از استفاده از دستشویی می‌تواند یکی از عوامل بروز UTI در خانم‌ها باشد.

در برخی موارد، تغییر در سبک زندگی می‌تواند به کاهش خطر بعضی ازاین عوامل کمک کند.

مجرای ادراری کوتاه‌تر

طول و محل قرارگیری مجرا در زنان، احتمال ابتلا به عفونت مجاری ادراری را افزایش می‌دهد. مجرای ادراری در خانم‌ها بسیار نزدیک به واژن و مقعد است. باکتری‌هایی که به ‌طور طبیعی در اطراف واژن و مقعد وجود دارند، می‌توانند باعث بروز عفونت در مجرا و سایر بخش‌های دستگاه ادراری شوند. همچنین مجرای ادراری خانم‌ها کوتاه‌تر از مردان است و باکتری‌ها فاصله کمی برای ورود به مثانه دارند.

مقاربت جنسی

در طول مقاربت جنسی، فشار بر دستگاه ادراری می‌تواند باعث انتقال باکتری‌ها از اطراف واژن به مجاری ادراری شود. اغلب خانم‌ها بعد از رابطه جنسی در ادرار خود باکتری دارند. با این حال بدن می‌تواند معمولا در عرض ۲۴ ساعت از شر این باکتری‌ها خلاص شود. باکتری‌های روده ممکن است ویژگی‌هایی داشته باشند که به آن‌ها اجازه دهد به مثانه بچسبند.

اسپرم‌کش‌ها

اسپرم‌کش‌ها ممکن است خطر ابتلا به عفونت مجاری ادراری را افزایش دهند. آن‌ها می‌توانند باعث تحریک پوست در برخی زنان شوند. این عامل می‌تواند خطر انتقال باکتری‌ها به داخل مثانه را افزایش دهد.

استفاده از کاندوم در رابطه جنسی

کاندوم‌های لاتکس روان‌ساز نشده می‌تواند سبب افزایش اصطکاک و تحریک پوست زنان در طول رابطه جنسی شود. این عامل نیز می‌تواند باعث افزایش خطر ابتلا به عفونت مجاری ادراری شود. با این حال استفاده از کاندوم برای کاهش عفونت‌های منتقل‌شده از راه جنسی مهم است. برای جلوگیری از ایجاد اصطکاک و تحریک پوست ناشی از کاندوم، از روان‌سازهای بر پایه آب استفاده کنید.

دیافراگم

دیافراگم می‌تواند باعث ایجاد فشار بر مجاری ادراری زنان شود و در نتیجه تخلیه مثانه را کمتر ‌کند.

کاهش سطح استروژن

پس از یائسگی، کاهش سطح استروژن، باکتری‌های طبیعی در واژن را تغییر می‌دهد؛ این امر نیز می‌تواند دلیلی برای ابتلای زنان به عفونت‌های مجاری ادراری باشد.

پیشگیری از عفونت‌های مجاری ادراری

هر کسی می‌تواند با عمل به اقدامات زیر، از ابتلا به عفونت مجاری ادراری پیشگیری کند:

 • روزانه ۶ الی ۸ لیوان آب بنوشید
 • ادرار را به مدت طولانی در مثانه نگه ندارید
 • در مورد بی‌اختیاری ادرار یا مشکلات مربوط به تخلیه کامل مثانه، با پزشک خود صحبت کنید

با این حال عفونت مجاری ادراری در زنان بیشتر از مردان اتفاق می‌افتد؛ این نسبت ۸ به یک است. یعنی به ازای ۸ زنی که به این بیماری مبتلا شده‌اند، فقط یک مرد دچار این عفونت می‌شود.

برخی اقدامات می‌تواند به پیشگیری از این بیماری در زنان کمک کند. برای زنان یائسه استفاده از استروژن موضعی که توسط پزشک تجویز می‌شود، می‌تواند در پیشگیری از این بیماری موثر باشد. اگر پزشک تشخیص دهد که مقاربت جنسی عامل ایجاد عفونت‌های مکرر در مجاری ادراری است، ممکن است  آنتی‌بیوتیک‌های پیشگیری‌کننده یا طولانی‌مدت برای بعد از مقاربت جنسی تجویز کند. برخی مطالعات نشان داده است که استفاده طولانی‌مدت از آنتی‌بیوتیک‌های پیشگیرانه در افراد مسن می‌تواند باعث کاهش خطر ابتلا به عفونت‌های مجاری ادراری شود.

استفاده از مکمل‌های کرن‌بری یا پروبیوتیک‌های واژینال مثل لاکتوباسیلوس هم می‌تواند در پیشگیری از ابتلا به این بیماری موثر باشد. برخی مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از شیاف‌های پروبیوتیک واژینال از عود مجدد عفونت مجاری ادراری جلوگیری می‌کند. برای اطمینان، حتما در این زمینه از پزشک خود سوال بپرسید.

عفونت مجاری ادراری مزمن

در اکثر موارد، عفونت مجاری ادراری پس از درمان کاملا از بین می‌رود. اما در نوع مزمن این مورد، حتی بعد از درمان  هم به طور کامل رفع نمی‌شود و حتی ممکن است دوباره عود کند. عود مجدد عفونت در میان زنان رایج‌تر است. بسیاری از موارد عودکننده، ناشی از عفونت مجدد همان نوع باکتری است. با این حال در برخی موارد نیز ممکن است عامل برگشت بیماری، همان عامل قبلی نباشد. همچنین وضعیت غیرعادی در ساختار دستگاه ادراری می‌تواند احتمال ابتلا به این عفونت را افزایش دهد.

عفونت مجاری ادراری در دوران بارداری

زنان بارداری که علائم عفونت مجاری ادراری را دارند، باید فورا به پزشک مراجعه کنند. عفونت دستگاه ادراری در دوران بارداری می‌تواند باعث افزایش فشار خون و زایمان زودرس شود. در این دوران، عفونت احتمالا به کلیه‌ها هم سرایت می‌کند.

منبع:

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «پیشگیری، درمان و علائم عفونت ادراری»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

1,159 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من ۲۶ سالم است بعضی اوقات سوزش در مجرای ادرار دارم‌ و کمرم هم درد میکند

 2. سلام
  مردی ۲۶ ساله هستم چند روزی هست که در زیر بیضه چپ احساس درد میکنم و کمی هم متورم شده و گاهی درد از بیضه تا پهلوی سمت چپ کشیده میشود ناگفته نماند که حدود یک ماه قبل هم در ادرار خود کمی مایع قهوه ای شبیه به خون مشاهده کردم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید چه کنم

 3. سلام من خانمی ۳۲ ساله هستم مدتیه تکرر ادرار پیدا کردم بعضی مواقع هم کلیه سمت چپم درد میکنه هربار که میرم دستشویی احساس میکنم‌که مثانه تخیله نشده البته چندروز قبل هم احساس سوزش و خارش در ناحیه واژن داشتم میشه راهنمایی کنین چه دارویی مصرف کنم؟ به خاطر شرایط کرونا خیلی برام سخته بخوام دکتر برم و آزمایش بدم

  • سلام خانمی ۴۰ ساله هستم هنگام ادرار سوزش زیاد دارم سطح بیرونی واژن هم سوزش دارم البته در زمان به غیراز ادرار هم سوزش وجود داره به چند دکتر مراجعه کردم داروهای کلوترمازول مترونیدازول فلوکونازول تاوانکس مصرف کردم ولی فایده نداشت لطفا راهنمایی کنید

 4. سلام، من تقریبا یک ماه پیش بعداز یک انفولانزای شدید که داشتم، دچار عفونت ادراری و واژن شدم، در حال حاضر عفونت ادراری منو خیلی اذیت میکنه، هنگام ادرار سوزش دارم، بعداز تخلیه ادرار هم مثانه هم به شدت میسوزه، فعلا به علت شرایط خاص محدودیتی امکان مراجعه به پزشک را ندارم چه دارویی مصرف کنم؟ درضمن در تست ادرار من وجود باکتری های مختلف در ادرار تایید شده است، و کمبود هموگلوبین هم تایید شده است، لطفا پاسخ من را هم بدهید، ممنون از شما و سایت خوبتون

 5. سلام چند وقته که آلت تناسلی من از ناحیه داخلی خارش میکنه ولی سوزش ادرار ندارم ممکنه عفونت باشه ؟

 6. سلام
  من خانمی چهل ساله هستم چندشب پیش تب و لرز شدید به همراه درد در قسمت زیر شکم و کمر داشتم مراجعه کردم درمانگاه ازمایش و سونو دادم ازمایشم عفونت ادرار و عفونت در خون نشان داد سونو هم فیبروم بزرگ دارم
  قرص ازیترو مایسین مصرف کردم ولی هنوز زیر دلم درد و کمرم درد میکنه ترشحات زرد رنگ واژنی دارم
  لطفا راهنمایی کنید

  • ممنون از پاسختون ممکنه از شوهرم گرفته باشم
   چون هرچی دارو میخورم خوب نمیشه عفونت واژنم؟

 7. سلام من ۱۴ سالمه و علائم عفونت ادراری دارم و البته ادرار من وقتی میرم دستشویی تا ادرار کنم انگار کامل نمیاد و کلیه هامم یکم درد میکند دکتر من ۴.۵ ماه پیش قرص کورتیزان داد تا بخورم
  الان میخورم و بهتر شدم ولی یه هفته دیر شروع کردم چیکار کنم؟

  • ببخشید از اونجا که من قبلا هم به کلیه هام زده بود و خوب شد این دفعه هم میشه چون من نگرانم یه موقع از عوارض خطرناکی که واسه عفونت فوغانی هست رو داشته باشم

   • سلام
    دوست عزیز داروهای تجویز شده مرتب مصرف شود
    اگر علایم رو بهبودی نبود ویزیت شوید

 8. مردی 40 ساله هستم چند شب قبل تب 39 درجه داشتم ولرز وحالت تهوع و سرگیجه تا صبح تب ولرزم از بین رفت ولی پهلو هام درد میکنه چیکار کنم

  • سلام
   جهت ازمایش و کشت ادرار و سونوگرافی از کلیه ها جهت وجود یا عدم وجود سنگ کلیه اقدام فرمایید

 9. چرا جواب آدم رونمیدین تعطیل شدین

  • سلام
   دوست عزیز
   هیچ پرسشی بجز همین کامنت از شما ثبت نشده است

 10. سلام مرد هستم 37 ساله مدتی است که زیر شکمم برآمده شده وکمی هم درد بیضه دارم.. سوزش ادرار و مشاهده چیزهای بسیار ریز و تیره رنگ در ادرارم دارم.در ضمن مشکل تکرر ادرار دارم وهمیشه احساس میکنم که ادرارم تخلیه کامل نشده است
  لطفا راهنمایی کنید

  • سلام
   جهت بررسی سنگ کلیه و مشکلات پروستات نیاز به انجام ازمایش و کشت ادرار و سونوگرافی از کلیه ها ،مجاری ادرار و پروستات می باشد

 11. سلام آقایی هستم 41 ساله شب قبل تب 39 درجه و لرز وحالت تهوع و سرگیجه داشتم و صبح درد پهلوها از پشت آیا این میتونه علامت عفونت ادراری باشه

  • سلام
   بله؛ممکن است
   جهت انجام ازمایش خون،ازمایش و کشت ادرار اقدام فرمایید

 12. سلام ببخشید من سوزش ادرار و تکرر ادرار پیدا کردم
  یکدفعه ای تکرر پیدا کردم و مدام دستشویی میرم ولی باز احساس ادرار میکنم
  اگه عفونته باید چیکار کنم

  • سلام
   اب و مایعات فراوان بخورید
   جهت ازمایش و کشت ادرار و تهیه انتی بیوگرام اقدام فرمایید

 13. سلام وقت تون بخیر،،من با علائم سینوزیت رفتم دکتر،،که برام اموکسی کلاو تجویز کردن،،،،و بعد توی آزمایش ادرار یکمی عفونت دیده شده،،به نظر شما اموکسی کلاو برای عفونت ادرار ی هم خوبه یا باید داروی دیگه ای مصرف کنم،،،ممنون

  • سلام
   کواموکسی کلاو میتواند در درمان عفونت ادراری به کار برده شود
   دارو را مصرف کنید ،اب و مایعات فراوان بنوشید
   دو هفته دیگر مجددا ازمایش و کشت ادرار همراه انتی بیوگرام بدهید

 14. با سلام، پسری ۱۹ ساله هستم، سوزش ادرار دارم، سونوگرافی ام رفتم مشکلی نبود.پهلوی سمت چپ درد میکنه و بدنم سوزن سوزنی میشه. اگه میشه راهنمایی کنید.

 15. سلام، پهلوی چپ بنده سوزن سوزن میشه و بعد از ادرار سوزش دارم، سونوگرافی گرفتم و خوشبختانه همه چیز نرمال بود، میشه راهنمایی بفرمایید.

 16. من ۱۴ سالمه و پس از نگاه کردن به عکس بد از من پیشاب ترشح شد و حالا در ناحیه ای که آلت تناسلی شروع میشود و کییه بیضه قرار دارد احساس وجود قطره ای ادرار یا چیز دیگری میکنم و گاهی که به دستشویی میروم قبل از اینکه ادرار بیاد مایعی کمی کدر مثل پیشاب چسب ناک ولی غلیظ تر خارج میشود و بعضی از علائم عفونت ادراری راهم دارم

 17. سلام من ۱۴ سالمه و تکرر ادرار دارم و پس از هر دفعه که ادرار میکنم در مجرای ادرار احساس میکنم قطره ای دیگر باقی مانده چه کنم؟ حدود یک هفته است اینطوری ام

 18. با سلام
  من در هفته ی ۳۲ بارداری هستم ماه پیش هنگام ادرار خون مشاهده کردم که با مراجعه به بیمارستان و بررسی های مختلف به علت سوزش زیاد گفتند عفونت ادراری دارم و ۳ بسته سفالکسین مصرف کردم بهتر شدم ولی از دیشب دوباره همون حالت سوزش و تکرر ادرار دارم به نظرتون چه درمانی باید انجام دهم

  • سلام
   دوست گرامی حتما جهت ازمایش و کشت ادرار اقدام فرمایید

 19. سلام مردهستم40ساله چن روزیه که از زیر بیضه ها تا نوک آلت دچار درد وسوزش میشم البته بعضی مواقع لطفا راهنمایی کنید چه قرصی مصرف کنم

  • سلام
   لطفا جهت ازمایش و کشت ادرار اقدام فرمایید

 20. سلام مرد40ساله هستم چند روزی هست بعد از ادرار از زیر بیضه ها تا نوک آلت دچار درد و سوزش میشم بعضی مواقع هم اصلا درد ندارم لطفا راهنمایی کنید چه قرصی مصرف کنم

 21. سلام خانمی هستم ۲۹ ساله مجرد چندین ساله که مدام عفونت ادراری دارم بارها به پزشک مراجعه کردم ولی خوب نشدم از لحاظ بهداشتی رعایت میکنم ولی شدیدا تکرر ادرار خارش سوزش ترشح و گاهی درد دارم پریود که میشم درد شدید دارم خونریزیم به صورت لخته و سیاه هست پزشکم بهم گفت تخمک گذاری ندارم خواااااهش میکنم بگید چیکار کنم؟؟؟
  مشکلات گوارشی هم دارم یبوست و اسهال و زخم معده و Ibs و اینکه قرص خوردن واقعا اذیتم میکنه در صورتی که نتیجه هم نمیده

 22. سلام من مرد هستم 35 ساله بیست روز پیش موقع ادرار سر آلتم بسته شده بود دیدم چرک گرفته یک هفته طول کشید الان هم دوروزه پهلو هام درد میکنه چکار کنم

 23. سلام ببخشید میخواستم بدونم ایا کم ابی بدن موتنه تنها علت سورش ادرار باشه؟

  • سلام
   اگر کم آبی خیلی شدید باشد ممکن است سبب شود

 24. سلام ۲۵ سالمه و تو اخرین آزمایش نوشته رسوبات حداکثر ۳ میلی در کلیه دیده شد حجم پروستات ۳۰ سی سی و کلسیفیکاسیون دنس پراکنده در پروستات مشهود است
  سه بار طی دوسال آزمایش دادم جوابا یکی بود جز همین موارد مذکور اخرین آزمایش که گفتم با توجه به این که الان نمیشه به پزشک مراجعه کرد چه دارویی بهتره مصرف کنم و دوم اینکه مگه سونوگرافی رسوباتم نشون میده؟

 25. سلام وقت بخیر من هر چند وقت یبار قسمت راست شکم حالت درد که شبیه به نوک سوزن هستش درد داره وبعضی موقع ها به بیضه هم میزنه علت چیست ممون..

  • سلام
   دوست عزیز
   باید معاینه و بررسی از نظر فتق و سنگ کلیه و… و درصورت نیاز سونوگرافی شکم و یا جدار شکم انجام شود
   به متخصص جراحی مراجعه کتید

 26. سلام ببخشید خانومی هستم متاهل.۶ماهه درگیر عفونت ادرار و زنانم.سمت چپ مثانم تو این دوره درد میگرفت و تکرر ادرار در شب داشتم و درد مثانه و ترشح زنانو تب و لرز.سونو و نوار ادرار دادم تنگی مجاری داشتم اما کم.در سونو ادرار در مثانه نرمال.چندین دوره سیپرو و مترونیدازول و آزیترو و افلوکساسین و پرازوسین و سفالکسین و داکسی ساکلین استفاده کردم فقط چند رور خوب بودم باز شرو میشه علایمم.و بخاطر بیماری ای بی اس قرصا خیلی ازیتم میکنه.خسته شدم دکتر جان از انتی بیوتیک چکار باید کرد؟

 27. سلام من برای کشت ادرار حدود 3 ساعت قبلش یه دونه قرص سفکسیم 200خوردم که دکترگفت تاثیر نداره به همین خاطر جواب آزمایشم منفی شده درصورتی که تمام علایم عفونت مثل سوزش وتکررودردرودارم آیا باید آزمایش روتکرار کنم؟یعنی یه دونه قرص ممکنه روآزمایش تاثیرگذاشته باشه؟

 28. سلام. 24 سالمه و متأهل. از دیشب که در قسمت واژن احساس درد دارم. و امروز صبح آخر ادرارم درد داشتم. بعد از یه ربع که دوباره احساس نیاز به ادرار کردم. دیدم که ادرارم با خون و درد خالی شد و بعد از ادرار چندین قطره خون آمد. و دستمال هم خونی شد. اما مربوط به پریودی نیس چون بعد از دستشویی در واژن خونی روی لباس یا دستمال ندیدم. و در ضمن سه روز از اتمام پریودی ام میگذره. توروخدا راهنمایی بفرمایید خیلی نگرانم در این شرایط کرونا.

 29. سلام خانمي ٥٠ ساله هسم.چند روزی هستش که دل وپهلوم درد میکنه و تیر میکشه البته زیاد نه.ولی انگار حس میکنم دل وپهلوم داغ هستش. خارش دارم. نافم میسوزه بعضی اوقات سردرد دارم بعضی روزا تکرر ادرار دارم و ادرارم بوی بد میدهد دستام و پاهام درد میکنه واحساس سوزش دارن

  • سلام
   دوست گرامی جهت انجام ازمایش و کشت ادرار و سونوگرافی از کلیه ها اقدام فرمایید

 30. سلام من قبل ازبارداری با آزمایش ادرار مشخص شد عفونت ادراری دارم وتمام علایم عفونت تکرروسوزش ودرد پهلو وشکم روداشتم بعد ازمصرف آنتی بیوتیک حدودیک ماه خوب شدم الان که یک ماهه باردارم ودوباره اون علائم برگشته ،دکترمجاری رفتم برام کشت ادرار نوشت ولی منفی شد،سوالی که دارم اینه که سه ساعت قبل آزمایش یه دونه قرص سفکسیم خورده بودم ودکترگفت اشکالی نداره آیا ممکنه به دلیل اون قرص جواب آزمایش منفی شده باشه؟

  • سلام
   بعید است اثری داشته باشد
   اگر علایم همچنان ادامه دارد مجددا آزمایش ادرار و کشت و آنتی بیوگرام ادرار انجام شود

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر