جوراب های فشاری برای ترومبوز ورید عمقی

ترومبوز ورید عمقی (DVT) زمانی اتفاق می‌افتد که لخته‌های خون در سیاهرگ‌های عمقی بدن شما ایجاد شود. این لخته ها می توانند در هر جایی از بدن ایجاد شوند. با این حال، این عارضه اغلب قسمت پایین ساق یا ران را تحت تاثیر قرار می دهد.

علائم DVT شامل تورم، درد یا حساسیت به لمس و پوستی است. DVT ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. اما خطر ابتلا به DVT بعد از جراحی یا ضربه بیشتر است. اضافه وزن و سیگار کشیدن نیز از عوامل جدی خطر هستند.

توجه داشته باشید که DVT یک بیماری جدی است زیرا لخته خون می تواند به ریه ها برود و یک شریان را مسدود کند. این وضعیت آمبولی ریه نامیده می شود. خطر ابتلا به این بیماری پس از جراحی نیز بیشتر است.  افراد برای راحتی، عملکرد بهتر در ورزش و کمک به پیشگیری از بیماری های جدی جوراب های فشاری می پوشند. اساسا، این جوراب ها جریان خون شما را بهبود می بخشند. آن‌ها می توانند درد و تورم پاهای شما را کاهش دهند. همچنین می توانند شانس ابتلا به ترومبوز ورید عمقی (DVT) و سایر مشکلات گردش خون را کاهش دهند.

از آنجایی که DVT می تواند منجر به عوارض جدی شود، پزشک ممکن است جوراب های فشرده DVT را برای کاهش تورم و بهبود جریان خون به قلب و ریه ها توصیه کند. جوراب‌های فشرده به‌طور خاصی ساخته شده‌اند، به شکل جوراب‌های نرم و کشسانی که به آرامی پای شما را می‌فشارند. جوراب‌های فشاری اطراف مچ پا سفت‌تر شده و با حرکت شل می‌شوند.

 

چه کسانی باید از این جوراب ها استفاده کنند؟

  • افراد مبتلا به مشکلات گردش خون یا در معرض خطر ابتلا به مشکلات گردش خون، مانند DVT، واریس یا دیابت
  • افرادی که به تازگی جراحی شده اند
  • کسانی که نمی توانند تخت خود را ترک کنند یا به سختی پاهای خود را حرکت می دهند
  • افرادی که تمام روز سر کار می ایستند
  • ورزشکاران
  • زنان حامله
  • افرادی که زمان زیادی را در هواپیما صرف می کنند، مانند خلبانان

جوراب برای ترومبوز ورید عمقی

جوراب های فشاری چگونه کار می کنند؟

فشاری که این جوراب‌ها به پاهای شما وارد می‌کنند به رگ‌های خونی شما کمک می‌کند تا بهتر کار کنند. شریان هایی که خون غنی از اکسیژن را به ماهیچه های شما می برند، می توانند شل شوند، بنابراین خون آزادانه جریان می یابد. رگ ها با فشار خون به قلب شما تقویت می شوند. جوراب های فشرده می توانند پاهای شما را از خستگی و درد محافظت نمایند.

آنها همچنین می توانند تورم پا و مچ پا را کاهش دهند و همچنین به پیشگیری و درمان رگ های عنکبوتی و واریسی کمک کنند. حتی ممکن است هنگام ایستادن شما را از احساس سبکی سر یا سرگیجه بازدارند. از آنجایی که خون به حرکت خود ادامه می دهد، این که در رگ های شما جمع شود و لخته ایجاد کند مشکل است. اگر یک لخته تشکیل و آزاد شود، می تواند با خون شما حرکت نموده و در جایی خطرناک مانند ریه های شما گیر کند. لخته‌ها در جریان خون اختلال ایجاد می نمایند و این امر می‌تواند باعث تورم و تغییر رنگ پوست شود.

 

جوراب های فشاری ترومبوز ورید عمقی (DVT)، لخته خون را درمان می‌کنند.

DVT ها تمایل دارند در قسمت بالایی یا پایینی ساق پای شما ایجاد شوند. آن‌ها می توانند در جریان خون عادی از پاها به قلب اختلال ایجاد کنند. این اختلال در جریان خون می تواند باعث تجمع خون در پاهای شما شود.

بسیاری از افرادی که DVT دارند در نهایت با مشکلاتی به نام “سندرم پس از ترومبوتیک” مواجه می شوند. این نام فنی برای درد، تورم، ناراحتی و سایر علائمی است که DVT ایجاد می کند.

جوراب های فشرده می توانند این مشکلات را کاهش دهند. این فشار درمانی می تواند تورم، تجمع خون و ناراحتی را کاهش دهد. همچنین می تواند به جلوگیری از احساس سرگیجه در هنگام ایستادن کمک کند و حرکت را برای شما آسان تر نماید. جوراب های فشرده به شکل مخصوصی طراحی شده اند. آنها پای شما را به گونه ای فشار می دهند که جریان خون را بهبود می بخشد.

این جوراب ها بیشترین فشار را به مچ پا وارد می کنند. به این ترتیب فشار روی پای شما کمتر می شود. جوراب‌های فشرده مانند جوراب شلواری هستند، اما از مواد متفاوتی ساخته شده‌اند و هدف متفاوتی دارند. در حالی که ممکن است برای استایل یا محافظت از پاهای خود جوراب های معمولی بپوشید، جوراب های فشرده دارای پارچه ای الاستیک هستند که به طور محکم در اطراف مچ پا، پاها و ران ها قرار می گیرند.

فشار ایجاد شده توسط جوراب ها مایع را به سمت بالا می راند و باعث می شود خون آزادانه از پاها به سمت قلب جریان یابد. جوراب های فشرده نه تنها جریان خون را بهبود می بخشند، بلکه تورم و درد را نیز کاهش می دهند.

 

پژوهشگران چه نظری دارند؟

جوراب های فشرده برای جلوگیری از DVT موثر هستند. مطالعاتی که اثربخشی جوراب‌های فشاری را بررسی می‌کنند، ارتباطی بین جوراب‌های فشاری و پیشگیری از DVT در بیماران بستری پیدا کرده‌اند.

یک مطالعه بر روی 1681 نشان داد در میان کسانی که قبل و بعد از عمل جوراب های فشاری می پوشیدند، تنها 9 درصد به DVT مبتلا شدند. جوراب‌های فشاری فقط از لخته شدن خون در افرادی که جراحی یا تروما داشته‌اند جلوگیری نمی‌کند. مطالعه دیگری به این نتیجه رسید که این جوراب‌ها همچنین می‌توانند از DVT و آمبولی ریه در افراد در پروازهای طولانی جلوگیری کنند. لخته های خون در پاها ممکن است پس از یک پرواز طولانی به دلیل نشستن طولانی مدت در یک فضای محدود ایجاد شود.

 

انواع جوراب های فشاری

شما می توانید از داروخانه یا فروشگاه لوازم پزشکی جوراب های فشاری را تهیه نمایید.

بسته به محل DVT و علائم، می توانید جوراب فشاری بخرید که قسمت بیشتر پای شما را می پوشاند، یا می توانید جورابی بخرید که ارتفاعش فقط تا زانو باشد. برخی از پزشکان جوراب های فشاری را ترجیح می دهند که به زانو ختم می شوند. این‌ها ممکن است به همان اندازه جوراب‌های بلندتر کار کنند، و عموماً ارزان‌تر و راحت‌تر هستند.

جوراب های بدون نسخه هم ممکن است مفید باشند. اما آنها فقط فشار سبک و ثابتی را بر پای شما اعمال می کنند. جوراب های فشاری تجویزی فشار بیشتری وارد می کنند. برخی از جوراب های فشرده با باتری کار می کنند. گاهی اوقات به این جوراب‌های فشاری «منقطع» یا «پنوماتیک» می‌گویند. آن‌ها برای اعمال فشارهای مختلف در زمان های مختلف طراحی شده اند.

 

نحوه استفاده از جوراب های فشاری

در صورت تجربه ضربه به پا یا جراحی، پزشک ممکن است جوراب های فشاری را برای استفاده در طول اقامت در بیمارستان یا در خانه تجویز کند.

این جوراب ها را می توان پس از تشخیص DVT پوشید تا مقداری از ناراحتی و تورم را کاهش دهد. تا پیش از این جوراب های فشاری پس از DVT حاد برای کمک به پیشگیری از وضعیتی به نام سندرم پس از ترومبوتیک (PTS) استفاده می شد که می تواند به صورت تورم مزمن، درد، تغییرات پوستی و زخم در اندام تحتانی ظاهر شود.

برای بهترین نتیجه، اول صبح قبل از اینکه روی پاهای خود بایستید و شروع به حرکت کنید، جوراب های فشاری را بپوشید. حرکت کردن می تواند باعث تورم شود و در این مرحله ممکن است پوشیدن جوراب سخت تر شود. به خاطر داشته باشید که قبل از دوش گرفتن باید جوراب ها را در بیاورید.

از آنجایی که جوراب های فشاری کشسان و سفت هستند، استفاده از لوسیون روی پوست قبل از پوشیدن جوراب می تواند به لغزش مواد روی پای شما کمک کند. قبل از پوشیدن جوراب، مطمئن شوید که لوسیون به طور کامل جذب پوست شما شده باشد.

برای پوشیدن جوراب فشرده، قسمت بالای جوراب را بگیرید، آن را به سمت پاشنه بغلتانید، پای خود را در داخل جوراب قرار دهید و سپس به آرامی جوراب را روی پای خود بالا بکشید. جوراب را به طور مداوم در طول روز بپوشید و تا زمان خواب آن را در نیاورید. پس از هر بار استفاده جوراب را با صابون ملایم بشویید و سپس اجازه دهید با هوا خشک شود. جوراب های خود را هر چهار تا شش ماه یکبار تعویض نمایید.

 

نحوه انتخاب جوراب های فشرده برای DVT

جوراب‌های فشرده دارای سطوح سفتی مختلفی هستند، بنابراین یافتن جوراب‌هایی با فشار مناسب بسیار مهم است. بین جوراب های بلند تا زانو، بلند یا تمام قد انتخاب کنید. اگر تورم زیر زانو دارید، پزشک ممکن است مدل تا زانو یا بالای زانو و اگر بالای زانوی شما متورم است مدل تا ران یا تمام قد را به شما توصیه نماید.

میلی متر جیوه واحد اندازه گیری فشار است. جوراب های با شماره های بالاتر سطح فشرده سازی بالاتری دارند.

سفتی توصیه شده برای DVT بین 30 تا 40 میلی متر جیوه است. گزینه های فشرده سازی شامل خفیف (8 تا 15 میلی متر جیوه)، متوسط ​​(15 تا 20 میلی متر جیوه)، سفت (20 تا 30 میلی متر جیوه) و بسیار سفت (30 تا 40 میلی متر جیوه) هستند.

مقدار مناسب سفتی نیز برای پیشگیری از DVT ضروری است. اندازه جوراب های فشرده بسته به برند متفاوت است، بنابراین باید پس از اندازه گیری دقیق برای تهیه جوراب مناسب خود اقدام نمایید.

برای پیدا کردن سایز جوراب‌های بلند تا روی زانو، دور باریک‌ترین قسمت مچ پا، پهن‌ترین قسمت ساق پا و طول ساق پا از کف تا نقطه ای که زانوی شما خم می شود را اندازه بگیرید. برای جوراب‌های بلند یا تمام قد، ​​باید پهن‌ترین قسمت ران‌ها و طول پای خود را از کف تا پایین باسن اندازه‌گیری نمایید.

 

منبع : healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر