معرفی کامل بیماری دیابت

بیماری دیابت چیست و چه اثری رو بدن می‌گذارد؟ در این نقشه راه ضمن معرفی کامل بیماری دیابت  می‌خواهیم که روش‌های تشخیص، درمان، و مدیریت دیابت را نیز توضیح دهیم. در صورتی که درباره‌ی بیماری دیابت سوالی دارید می‌توانید در پایان این مقاله و در قسمت نظردهی سوالات خود را از پزشکان  سایت دکتر دکتر بپرسید.

بیماری دیابت چیست؟

دیابت (Diabetes) یک بیماری با اهمیت است که تمام بدن را تحت تاثیر قرار میدهد.فرد مبتلا به دیابت باید به طور روزانه از خود مراقبت کند تا عوارض ناشی از دیابت بروز نکند و فرد زندگی عادی  و طول عمر طبیعی داشته باشد. با توجه به اینکه درمان قطعی برای دیابت وجود ندارد اگر فرد مبتلا اطلاعات کافی در مورد دیابت داشته باشد،و با چگونگی کنترل آن آشنا شود می‌تواند دیابت را کنترل کرده و از زندگی لذت ببرد

زندگی با دیابت

انواع مختلف دیابت عبارتند از: دیابت نوع یک ، دیابت نوع دو و دیابت بارداری [display-posts tag=”managingDiabetes,diabetes-treatment,diagnosis-diabetes,difference-typesDiabetes,type1Diabetes” excerpt_length=”25″ title=”راهنماي دیابت ” wrapper_class=”rd-dp-tags” posts_per_page=”1000″ order=”ASC”]

بیماری دیابت چه اثری بر روی بدن می‌گذارد؟

زمانی که فردی به دیابت مبتلا می‌شود، میزان گلوکز خون بدن در حالت نرمال و طبیعی خود قرار ندارد. گلوکز شکلی از قند است که بدن برای تامین انرژی خود از آن استفاده می‌کند. اگر سطح گلوکز خون در محدوده‌ی نرمال نباشد، بدن در بلند مدت و یا کوتاه مدت با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد.  برای اینکه بدن به خوبی بتواند کارهای خود را انجام دهد، لازم است که گلوکز یا قند دریافت شده از غذا را به انرژی تبدیل کند. هورمون انسولین نقشی اساسی و مهم برای تبدیل گلوکز به انرژی ایفا می‌کند.

بیماری دیابت چیست؟

 اما بدن افراد مبتلا به دیابت  هورمون انسولین تولید نمی‌کند یا مقدار انسولین تولید شده چندان کافی نیست. بنابراین زمانی که افراد مبتلا با خوردن نان، غلات صبحانه، میوه، سبزیجات دارای نشاسته، عدس، ماست، شیر و شیرینی جات مقداری گلوکز را وارد بدن می‌کنند‌، این مقدار قند به انرژی تبدیل نخواهد شد.
پس این مقدار گلوکز که به انرژی تبدیل نشده، وارد خون شده و در عوض سطح گلوکز خون به مقدار زیادی افزایش خواهد یافت. سطح گلوکز خون گلیسمی (glycaemia) خوانده می‌شود.  فرد مبتلا به دیابت با مراقبت‌های روزانه به راحتی می‌تواند میزان قند خون خود را اندازه‌گیری کرده و آن را کنترل کند.

کنترل دیابت

سه چیز که باید در مورد بیماری دیابت بدانید:
 • دیابت در سه نوع مختلف دیابت نوع یک، دیابت نوع دو و دیابت بارداری خود را نشان می‌دهد.
 • همه‌ی انواع دیابت جدی هستند و باید به صورت روزانه مورد مراقبت دقیق قرار گرفته شود.
 • هر کسی می‌تواند به بیماری دیابت مبتلا شود.

زندگی با دیابت

دیابت یک بیماری جدی است

دیابت به راحتی می تواند تحت کنترل و مدیریت دربیاید ولی با این وجود، نوع یک و نوع دو این بیماری مشکلاتی همچون حمله‌ی قلبی، سکته، بیماری‌های کلیوی، افسردگی، اضطراب، کوری و قطع عضو را به دنبال دارد.

زخم دیابتی

در حال حاضر می‌دانیم که:
 • دیابت دلیل اصلی نابینایی در بزرگسالان است
 • دیابت خطر ابتلا به حمله‌ی قلبی و سکته را تا چهار برابر افزایش خواهد داد.
 • دیابت یکی از عوامل اصلی قطع پا است
 • دیابت علاوه بر تاثیر بر بدن، تاثیرات زیادی را هم بر روان افراد خواهد گذاشت. بیش‌تر از ۳۰ درصد افراد مبتلا به دیابت به افسردگی و اضطراب هم مبتلا هستند.

کنترل دیابت

تشخیص زودهنگام، درمان مناسب و مدیریت  دیابت، خطر ابتلا به سایر مشکلات ناشی از بیماری دیابت را تا حد زیادی کاهش خواهد داد.

چرا امروزه شیوع دیابت زیاد شده است؟

شیوع همه‌ی انواع دیابت در حال حاضر افزایش یافته است:
 • ده درصد جمعیت مبتلا به دیابت به نوع یک این بیماری مبتلا هستند و این مقدار در حال افزایش است.
 • ۸۵ درصد از جمعیت مبتلا به دیابت به نوع دو این بیماری مبتلا هستند و این مقدار در حال افزایش است.
 • ابتلا به دیابت بارداری در طی دوران بارداری در حال افزایش است.

چرا امروزه شیوع دیابت زیاد شده است؟

شیوع دیابت نوع دو با سرعت بیش‌تری در حال افزایش است. بیش‌تر افراد مبتلا به  این بیماری نمی‌دانند که به این بیماری مبتلا هستند و در حالی که فرد روند درمان خود را آغاز نکرده است، بیماری در حال آسیب زدن به بدن فرد است.  دیابت نوع دو یکی از اثرات و عوارض جانبی چاقی اپیدمیک است. این روزها با تغییر رژیم غذایی و فرآورده‌های غذایی و از طرفی تغییرات زیاد در حجم فعالیت‌های ورزشی و فعالیت بدنی کم باعث شده که میزان ابتلای جمعیت به دیابت نوع دو تا حدود زیادی افزایش پیدا کند.

چاقی و دیابت

در چین، جنوب آسیا، هند، جزایر اقیانوس آرام ژن‌ها نقش عمده‌ای در ابتلای افراد به بیماری دیابت نوع دو بازی می‌کند. اگر درباره‌ی بیماری دیابت سوالی دارید می‌توانید در قسمت نظردهی که در قسمت انتهای این مقاله است بنویسید تا در کمترین زمان ممکن پزشکان سایت دکتر دکتر به سوالات شما پاسخ دهند.

منبع:

diabetesaustralia

 
محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
 1. تورج فرهمند می گوید

  سلام . لطفا بفرملیید برای دیابت نوع2 کدام ویتماین باید در روز مصرف شود ویتامین B1 و یا ویتامین B6

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر