قرص اورژانسی چیست و چه عوارضی دارد؟

عوارض قرص اورژانسی ضد بارداری بر پوست و اعصاب

یکی از راه‌های پرطرفدار برای پیشگیری از بارداری ناخواسته، مصرف قرص اورژانسی است. البته کسانی که روابط متعدد جنسی دارند یا در حین برقراری رابطه جنسی از لوازم مراقبتی استفاده نمی‌کنند نیز بسیار از این قرص استفاده می‌کنند. سازوکار قرص اورژانسی به زبانی ساده، بالا بردن سطح هورمون‌های زنانه برای جلوگیری از انعقاد نطفه است. البته سوالات بسیاری مثل عوارض قرص اورژانسی وجود دارند که باید به صورت مفصل‌تری به آن‌ها پرداخت.

با این که پیشنهاد می‌کنیم تا برای مصرف هرگونه دارو و قرص پیشگیری از بارداری به دکتر زنان مراجعه کنید اما لازم است تا درباره اورژانسی به عنوان یکی از  شناخته شده‌ترین قرص‌های جلوگیری، بیشتر بدانید. به همین منظور ما در این مطلب از مجله دکتردکتر به بررسی کامل ماهیت قرص اورژانسی و از آن مهم‌تر، عوارض آن بر بخش‌های مختلف بدن می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

قرص اورژانسی چیست؟

اورژانسی در واقع نام دسته‌ای از داروهای پیشگیری از بارداری است؛ 3 نوع قرص اورژانسی وجود دارد. اورژانسی تخمک گذاری را به تعویق انداخته و در نهایت از بارداری پیشگیری می‌کند. بر خلاف تصور عموم، مصرف اورژانسی راه حلی فوری برای پیشگیری از بارداری نیست و برای مصرف آن باید دستور پزشک به همراه زمانبندی‌های ویژه وجود داشته باشد. 

انواع قرص‌ های اورژانسی

همانطور که بالاتر اشاره کردیم، قرص‌ های اورژانسی ضدبارداری به سه نوع مختلف تقسیم می‌شوند. در ادامه انواع قرص اورژانسی ضد بارداری را به تفکیک مورد بررسی قرار خواهیم داد:

قرص های لوونورژسترول

لوونورژسترول (Levonorgestrel) یکی از رایج‌ترین انواع قرص اورژانسی جلوگیری از بارداری از نوع هورمونی است. این قرص‌ها توسط انجمن غذا و داروی آمریکا (FDA) تایید شده و به عنوان پرمصرف‌ترین داروی اورژانسی جلوگیری از بارداری شناخته می‌شود. این دارو که در تمامی داروخانه‌ها و مراکز درمانی بدون نیاز به نسخه و به تمامی افراد فروخته می‌شود، نسب به سایر روش‌های پیشگیری از بارداری در مرحله دوم، یعنی پس از برقراری رابطه جنسی بدون وسایل پیشگیری، شناخته می‌شود. براساس نظر سازمان FDA، قرص اورژانسی ضدبارداری در واقع به دو طریق از بارداری جلوگیری می‌کند، از آزاد شدن تخمک جلوگیری می‌کند و مانع قرار گرفتن تخمک بارور شده در رحم می‌شود. 

قرص مای‌وِی (My Way)، پلن بی وان‌استپ (Plan B One–step)، پرونتزا (Preventeza) و قرص تیک‌اکشن (Take Action) از جمله قرص‌های لوونورژسترول هستند.  این قرص‌ها برای اثرگذاری بیشتر باید هربار بیشتر از یک عدد مصرف شوند. 

قرص های اولی پیریستال

یکی از دیگر انواع قرص های اورژانسی جلوگیری از بارداری اولی‌ پیریستال (Ulipristal) است که با نام‌های اِلا و اِلاوان هم شناخته می‌شود. برای تهیه این قرص به نسخه‌ پزشک نیاز خواهید داشت. این قرص ‎‌ضد هورمونی است و عمل تشکیل جنین را مختل می‌کند. به اولی‌ پیریستال، قرص‌های پیشگیری اضطراری نیز می‌گویند. این قرص را فقط با نسخه می‌توان خریداری کرد.

عوارض قرص اورژانسی ضد بارداری بر پوست و اعصاب

قرص ال دی

قرص های ال دی (LD) که با نام اچ دی (HD) هم شناخته می‌شوند، از دیگر گونه‌های موجود دارویی برای جلوگیری از بارداری با استفاده از دارو است. این دسته از دارو نسبت به دو نوع دیگر اثری ضعیف‌تر دارند و باید حتما باید در هر نوبت از مصرف، بیشتر از دو دوز از آن میل شود. قرص ال دی را می‌توان بدون تجویز پزشک خریداری کرد.

بهترین زمان مصرف قرص اورژانسی

همانطور که گفتیم، قرص اورژانسی ضد بارداری از آزاد شدن تخمک یا قرار گرفتن تخمک بارور شده در رحم جلوگیری می‌کند. بنابراین لازم است تا قرص اورژانسی پیش از هردوی این مراحل مصرف شود

به صورت کلی نظر متخصصان بر این است که قرص اورژانسی در سریع‌ترین زمان ممکن پس از رابطه جنسی بدون وسایل پیشگیری مصرف شود؛ اما نتایج تحقیقات نشان داده که مصرف قرص اورژانسی ضد بارداری در 72 ساعت اول پس از رابطه جنسی، موفقیت بالایی را در پیشگیری از بارداری به دنبال دارد.

طریقه مصرف قرص اورژانسی

انواع مختلفی از قرص اورژانسی ضد بارداری وجود دارد که نحوه مصرف هرکدام از آن‌ها با هم متفاوت است. معمولا در فاصله 72 ساعت پس از رابطه جنسی، باید یک قرص به همراه آب فراوان مصرف شود.

اگر پس از مصرف قرص اورژانسی دچار خونریزی غیر عادی شدید، حتما به دکتر زنان اطلاع بدهید. همچنین برای اطمینان از عملکرد این قرص، بهتر است 3 هفته پس از مصرف، توسط دکتر خود معاینه شوید.

چه مواقعی باید از قرص اورژانسی ضد بارداری استفاده کنیم؟

اگرچه که تشخیص نیاز به استفاده از قرص اورژانسی ضد بارداری برعهده شما اس، اما بهتر است در شرایط زیر، از قرص اورژانسی استفاده کنید:

 • اگر از هیچ وسیله پیشگیری از بارداری استفاده نکرده‌اید
 • اگر کاندوم در حین رابطه پاره شده و یا آسیب دیده‌است
 • اگر دیافراگ پیشگیری از بارداری از جای خود خارج شده‌است
 • اگر حداقل 2 یا 3 قرص پیشگیری از بارداری قبلی خود را فراموش کرده‌اید
 • اگر به هر علتی احساس کردید که وسیله پیشگیری از بارداری شما به خوبی عمل نکرده‌است
 • اگر مجبور به رابطه جنسی ناخواسته شده‌اید.

عوارض قرص اورژانسی ضد بارداری بر پوست و اعصاب

چه مواقعی نباید از قرص اورژانسی استفاده کنیم؟

یکی از موارد مهمی که درباره مصرف قرص اورژانسی بسیار مهم است و معمولا توجه کمی به آن می‌شود، موارد منع مصرف این قرص‌ها است: 

 • اگر به باردار بودن مشکوک هستید
 • اگر سابقه حساسیت به قرص ضد بارداری دارید
 • اگر سابقه خونریزی غیرعادی داشته و به دکتر خود اطلاع نداده‌اید

از شما می‌خواهیم تا به این موارد توجه کنید و در صورتی که هرکدام از این شرایط را دارا بودید، با دکتر زنان مشورت کنید. همچنین اگر در دوران تخم‌گذاری هستید و یا دچار اضافه وزن بیش از حد هستید، احتمالا اثر قرص اورژانسی ضد بارداری کاهش پیدا خواهد کرد.

عوارض قرص اورژانسی ضد بارداری

اگرچه که قرص اورژانسی بدون نیاز به نسخه فروخته می‌شود اما مصرف این دارو نباید به یک روتین تبدیل شود. در صورتی که تا دو ساعت بعد از مصرف قرص اورژانسی دچار حالت تهوع و استفراغ شدید، حتما به دکتر مراجعه کنید. همچنین این قرص دوره پریود شما را تا حدود یک هفته به تاخیر می‌اندازد. به صورت کلی، عوارض قرص اورژانسی ضد بارداری شامل موارد زیر می‌شود:

 • خون‌ریزی شدیدتر نسبت به همیشه
 • حالت تهوع
 • درد شکمی
 • خستگی
 • سردرد
 • احساس سرگیجه
 • تاخیر در زمان پریود
 • مشکلات پوستی
 • مشکلات اعصاب و روان

در صورتی که هرکدام از عوارض فوق، برای مدت زمان طولانی و شدیدتر از حالت معمول رخ داد، با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض قرص اورژانسی ضد بارداری بر پوست و اعصاب

عوارض پوستی قرص اورژانسی ضد بارداری

یکی از مهم‌ترین عوارض قرص اورژانسی لوونورژسترول که به عنوان مشهورترین قرص ضد بارداری شناخته می‌شود، حساسیت‌های پوستی است. این قرص پس از ورود به بدن به سرعت تجزیه می‌شود و مقادیر بالایی از هورمون پروژسترون را آزاد می‌کند تا در مدت زمان بسیار کوتاهی از بارداری جلوگیری کند.

اما همین مسئله می‌تواند باعث ترشح بیش از حد چربی پوست شده و باعث بروز آکنه در پوست شود. همچنین حساسیت به هورمون‌های استفاده شده در قرص اورژانسی می‌تواند زمینه ساز بروز انواع راش پوستی در بخش‌های مختلف صورت و یا بدن شود.

به صورت کلی، تغییرات شدید هورمونی در اثر مصرف قرص اورژانسی، باعث بروز عوارض پوستی متعدد، از جوش گرفته تا انواع آکنه و راش پوستی می‌شود که البته این عوارض خیلی جدی و خطرناک نیستند و با متعادل شدن میزان هورمون‌ها در بدن، برطرف می‌شوند.

عوارض قرص اورژانسی بر اعصاب

همانطور که می‌دانید، هورمون‌ها نقش بسیار مهمی در وضعیت روحی و عصبی انسان‌ها دارند و تغییرات هورمونی، می‌تواند زمینه ساز بروز مشکلات روحی روانی متعددی شود. یکی از بزرگترین اشتباهاتی که افراد در استفاده از قرص اورژانسی می‌کنند، مصرف بی‌رویه و روتین آن بعد از هر رابطه جنسی است.

قرص اورژانسی ضد بارداری برای جلوگیری از لقاح و یا جایگیری تخمک بارور شده در رحم، در مدت زمان کوتاهی، مقدار بسیار زیادی هورمون در بدن آزاد می‌کند تا با حداکثر توان از بارداری جلوگیری کند.

اما این حجم بالای هورمون آزاد شده در بدن، علاوه بر جلوگیری از بارداری، تعادل هورمونی بدن را بهم می‌زند و باعث به وجود آمدن مشکلات عصبی متعددی می‌شود. یکی از رایج‌ترین عوارض مصرف بیش از حد قرص اورژانسی ضد بارداری، افسردگی است. تغییر حالت و خستگی و کلافگی از عوارض رایج این قرص‌ها هستند که در مدت زمان کوتاهی برطرف می‌شوند.

عوارض قرص اورژانسی ضد بارداری بر پوست و اعصاب

اما در صورتی که از قرص اورژانسی به صورت مداوم و به عنوان جایگزین کاندوم و سایر وسایل پیشگیری از بارداری استفاده کنید، این عوارض جانبی کوتاه مدت، ممکن است باعث افسردگی و مشکلات حاد روحی روانی شوند. همچنین افزایش استرس، تپش قلب و بروز احساسات متناقض در مدت زمان کوتاه، از دیگر عوارضی است که مصرف بیش از اندازه قرص اورژانسی ضد بارداری بر سلامت اعصاب و روان شما خواهد داشت.

عوارض قرص اورژانسی بر پریود

یکی از تاثیراتی که قرص ضدبارداری روی بدن خانم‌ها می‌گذارد، برهم زدن نظم قاعدگی است. با مصرف این قرص‌ها، ممکن است عادت ماهانه بعدی شما بر خلاف برنامه همیشگی اتفاق بیافتد. با این حال در زمینه بررسی اثرات قرص اورژانسی بر پریود باید این نکته را گوشزد کنیم که اگر چرخه قاعدگی شما به تعویق افتاد، حتما به دکتر زنان مراجعه کنید و آژمایش بارداری بدهید. 

 قرص های اورژانسی را خودسرانه مصرف نکنید

در آن لحظات پر از استرس که نتوانستید به صورت طبیعی از بارداری جلوگیری کنید یا وسایل پیشگیری از بارداری شما مانند کاندوم دچار پارگی یا آسیب شده‌، هیچ چیزی به جز استفاده از یک قرص اورژانسی ضد بارداری نمی‌تواند هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی موثر باشد. این قرص‌ها به صورت کلی، ضرری ندارد اما زمانی که مصرف آن‌ها تبدیل به یک روتین شود، خطراتی بدن شما را تهدید خواهد کرد. 

در چنین شرایطی به دلیل آزاد شدن مقدایر زیادی هورمون در بدن و تغییر تعادل هورمونی، عوارض مانند بروز جوش و آکنه و راش پوستی در قسمت‌های مختلف بدن و همچنین مشکلات روحی روانی مانند افسردگی، اضطراب، تپش قلب و تغییر خلق و خو شود. برای مشاوره و درمان تحت نظر بهترین دکترهای متخصص زنان می‌توانید از طریق سیستم نوبت دهی آنلاین دکتردکتر کمک بگیرید.

اگر سوالی درباره قرص‌های اورژانسی دارید، از ما بپرسید. اگر هم تجربه‌ای در زمینه مصرف این قرص دارید، با ما و دیگر خوانندگان مجله دکتردکتر به اشتراک بگذارید.

منبع:

medicalnewstoday.com

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

189 دیدگاه در “قرص اورژانسی چیست و چه عوارضی دارد؟

 • سلام خانوم دکتر وقت بخیر
  اینکه میگن قرص اورژانسی رو نهایتا سالی دو بار باید استفاده کرد درسته؟
  اگه ماهی یک بار استفاده بشه چه اتفاقی میوفته؟

  پاسخ
  • سلام عزیزم
   دوز داروی اورژانسی چند برابر داروهای ضد بارداری معمولی هست
   و مصرف مکرر اون اختلال هورمونی و عوارض قلبی عروقی و لخته شدن خون میده

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر من با دوس دخترم رابطه بدون دخول داشتیم باکره‌س چون تاریک بود خوب ندیدم یکم از اب رفت روی واژن امکان داره که حامله بشه ولی هنوز قرص نخورده ؟

  پاسخ
  • سلام
   احتمالش کمه
   منتها چون اطلاع دقیقی ندارین بهتره قرص اورژانسی بخورن

   پاسخ
 • سلام من هر موقع قرص اورژانسی استفاده میکنم دل درد کمر درد پهلو در شدید دارم و عفونت قارچی میگیرم باید چه کار کنم

  پاسخ
  • سلام من دیروز رابطه مشکوک داشتم یعنی کاندوم حین استفاده اسیب دید بعد رابطه دوتا قرص ارژانسی خوردم ایا امکان بارداری هست؟؟

   پاسخ
   • سلام
    احتمال بارداری صفر نیست حدود ۳ درصد ممکن با وجود قرص بارداری رخ بدهد
    اثر قرص اورژانسی لوونورژسترول در پیشگیری از بارداری حدود ۹۷ درصد است

  • سلام
   بجای قرص اورژانسی از روش پیشگیری دایمی و مطمئن استفاده کنید
   چون عارضه داره

   پاسخ
 • سلام من چند روز پیش رابطه مشکوک داشتم و چند ساعت بعدش ۲تا دونه قرص اورژانسی خوردم و مهم تر اینکه نزدیک تایم پریود شدنم بود…الان اگ پریود نشم ممکنه به منزله این باشه که باردارم؟

  پاسخ
  • سلام
   اگر تاخیر افتاد ازمایش بارداری بدین‌

   پاسخ
 • سلام من دو روز پیش رابطه داشتم
  البته دخولی صورت نگرفت فقط حس میکنم ترشح پیشاب به دهانه واژنم ریخته به نظرتون امکان بارداری هست؟
  روز هفتم پریودیمم بود
  ایا لازمه قرص اورژانسی بخورم؟

  پاسخ
  • سلام
   بعیده

   پاسخ
 • سلام من دیروز رابطه مقعدی داشتم کمی از مایع منی رو واژن ریخته شده درصورتی بنده بکارت دارم سریعا بعد از یه ساعت رفتم دوتا قرص ال دی خوردم خیلی وسواس داشتم دوباره بعد از ۲۳ساعت رفتم قرص دوتا قرص اورژانسی باهم خوردم احتمال بارداری هست آیا بعد از خوردن این قرصا چه اتفاقی باید بیفته که خیالم راحت باشه باردار نمیشم

  پاسخ
  • سلام
   خیر بعیده

   پاسخ
 • سلام
  من حدود يك هفته پيش از قرص اورژانسي استفاده كردم و با اينكه پريودم تموم شده بود دوباره به خون ريزي افتادم، امروز هم رابطه مشكوك داشتم ايا قرص بخورم دوباره خون ريزي پيدا ميكنم؟ (قرص ترنسيد مصرف كردم تا خون ريزي قطع بشه)

  پاسخ
  • سلام
   مصرف مکرر عوارض داره

   پاسخ
 • سلام من در ۴ ماه اخرین ۵ بار رابطه محافظت نشده داشتم هر بار از قرص اورژانسی استفاده کردم
  اخرین باز چارشنبه یعنی ۴ روز پیش رابطه مخافظت نشده داشتم و روز بعد بعد از ظهر از قرص اورژانشی استفاده کردم الان سوزش واژن دارم و هر چند دقیقه ادرارم میگیره و داخل ادرار خیلی خیلی کمرنگ با خون دیده میشه که و کمر درد دارم
  مشکلی پیش نمیاد برام از عوارض قرص هاست؟

  پاسخ
  • سلام
   از نظر عفونت ادراری باید بررسی شین
   ازمایش ادرار و کشت ادرار بدین

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  من دیروز رابطه جنسی بدون وسائل پیشگیری داشتم؛
  اگر امروز یا فردا پریود بشم قطعا به این معناست که بارداری اتفاق نیوفتاده؟

  پاسخ
  • سلام
   بله

   پاسخ
   • سلام من هرموقع قرص اورژانس میخوردم ۵خونریزی میکردم ولی الان دوهفته پیش پریودیم تموم شدودوروزبعدرابطه داشتم وشک کردم وقرص اورژانس خوردم الان هفته سومم بایدپریودبشم ولی لکه قهوه ای دارم

   • سلام
    اگر پریود واضح رخ داد
    ازمایش بتا اچ سی جی برای بررسی بارداری بدین

   • دیگه لازم نیست قرص لوونورژسترول بخورم؟
    دوروز از نزدیکی گذشته و من الان پریود شدم ولی بدون جلوگیری بوده و منی وارد بدنم شده؛

    اگر قرص هم بخورم برای اطمینان ایرادی داره؟

   • اگر پریود شدین لازم نیست

 • سلام من یه هفته بعد از پریود رابطه مشکوک داشتم که قرص اورژانسی خوردم ،بعد از چند روز لکه بینی زیاد قهوه ای دارم میخواستم بدونم از علایم قرص هست؟؟؟مننون

  پاسخ
  • سلام من ی رابطه مشکوک داشتم که بعو تقریبا ۶۰ ساعت قرص اورژانسی خوردم.شب بعدش باز رابطه محافظت تشده داشتم،میخواستم ببینم میتونم دوباره قرص اورژانسی بخورم؟

   پاسخ
   • سلام
    چاره ای نیست مصرف کنید اما تکرار آن عوارض دارد

  • سلام
   بله میتونه باشه

   پاسخ
 • سلام من ۲۵ آبان صبح رابطه محافظت نشده داشتم و منی خالی شده
  دقیقا همون لحظه رفتم دستشویی تا میتونستم شستم خودمو
  بعد نیم ساعت هم قرص لونورژسترول خوردم
  بعد دوساعت دوباره قرص لونورژسترول رو مصرف کردم
  احتمال بارداری هست؟دوروز دیگه باید پریود شم و هیچ درد زیر شکمی برای پریودی ندارم

  پاسخ
  • سلام
   احتمال بارداری خیلی کم اما صفر نیست

   پاسخ
 • سلام من دشیب رابطه جنسی داشتم بدون کاندوم قبل از ارضا شدن آلتشو خارج کرد رفت دسشویی نیم ساعت بعد دوباره رابطه جنسی داشتسم و قبل ارضا شدن خارج کرد احتمال بارداری با پیشاب هس؟! هرچند قبلا هم اینجوری رابطه داشتیم و چیزی نشده بود .

  پاسخ
  • سلام
   بله هست

   پاسخ
 • سلام
  نامزدم ۱۱ آبان پریودش تموم شد و ۱۳ ام رابطه مراقبت نشده داشتیم. همون ۶ ساعت اول ۲تا قرص ضد بارداری خورد. تو این مدت علائم قرص از جمله سردرد و دل درد داشت ولی بعد از ۲۰ روز هنوز پریود نشده.احتمال باردار شدن وجود داره؟

  پاسخ
  • سلام
   احتمالش کمه اما صفر نیست

   پاسخ
 • سلام من تنبلی تخمدان دارم و آخرین پریودیم دقیقا نمیدونم کی بوده شاید یک سال پیش
  چند هفته پیش یه رابطه محافظت نشده داشتم و از قرص اورژانسی استفاده کردم
  الان ۵ روزه که پریود شدم با خونریزی و درد شدید در حالت معمول روز پنجم برای من خونریزی اینقدر زیاد نبود

  پاسخ
  • سلام
   از عوارض قرص هست

   پاسخ
 • سلام خسته نباشی
  دکتر من دو یک ماه دوبار دو هفته پشت سر هم قرص اورژانسی مصرف کردم .
  بعد زمان پریودیم به تاخیر نیوفتاد اما قبلش دل درد و پا درد داشتم
  الان هم ک پریود شدم خونریزیم خیلی خیلی کمه .
  احتمال بارداری هست ؟

  پاسخ
  • سلام
   هرچند احتمال بارداری ضعیف اما چون خونریزی خیلی کم آزمایش بدین

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر خانوم دکتر من با دوست پسرم رابطه لا پایی داشتم خودم باکره هستم ولی بعد ۲۴ ساعت ۲تا قرص ارژانسی خوردم ولی الان همش استرس دارم ک حامله بشم چند درصد احتمال حاملگی وجود داره؟ ??

  پاسخ
  • سلام
   بدون دخول بارداری محتمل نیست

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر خانم دکتر
  ۸ماهه زایمان کردم
  پریودی نامنظم دارم
  مخصوصا ماه اخیر با ۱۰روز تاخیر پریود شدم یعنی۳۰ام البته خارش و سوزش داشتم احتمال میدادم عفونت باشه (چون چند وقت قبل دچار عفونت شدم با دارو رفعش کردم ولی دیگه ادامه ندادم داروهارو)
  این ماه هم دو روز پیش رابطه داشتم با کاندوم جلوگیری طبیعی هم داریم بعدش منوجه شدیم کاندوم پاره شده ولی مطمئن نبودیم منی داخل ریخته شده یانه
  برای همین ۲۴ساعت بعد یه قرص ۷۵درصد و۱۲ساعت بعد یه قرص دیگه خوردم
  به جز چنبار درد خفیف از واژن عوارض دیگه ای ندارم
  میشه راهنمایی کنید اثر کرده یانه؟

  پاسخ
  • سلام
   ۹۵ درصد اثر دارد

   پاسخ
 • سلام روزتون بخیر ، من یه رابطه داشتم که کاندوم گیر کرد و من حدود۲۰ دقیقه بعد رابطه قرص تنسی۱.۵ و ۱۲ ساعت دیگر هم ۱.۵ دیگر مصرف کردم واژن شستشو دادم و روز ۱۲ ام از سیکل بودم البته من ۳۰ روزه پریود میشم از یه پزشک دیگر پرسیدم گفتن که ۳الی ۴ روز دیگر لکه بینی خواهم داشت ۳ روز گذشته من لکه بینی نداشتم و اینکه اگه نداشته باشم امکان بارداری هست ؟
  اگه لکه بینی نداشتم چیکار کنم؟
  کلا امکان باداری وجود داره؟

  پاسخ
  • سلام
   بارداری بعیده
   اما اگر تاریخ پریودتون گذشت ازمایش بارداری بدین

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر. من در یک ماه به اشتباه مجبور به مصرف دوبار فرص اورژانسی شدم و بعد از چند روز ناحیه واژن و مقعدم جوش های سوزناکی زده
  آیا این جوش ها میتونه از عوارض همین قرص باشه؟
  و تا چه مدت این عوارض هست؟

  پاسخ
  • سلام
   خیر ارتباطی نداره

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  من تودوران عقدم وباوجود پرده ی بکارت رابطه ی لاپایی داشتم ازپیشاب مطمن نبودم بخاطرهمین قرص اورژانسی خوردم و پریود که باید۲۹م میشدم بخاطر قرص۱۴م پریود شدم الان تواین ماه بازم رابطه لاپایی داشتم و ۱۳روز ازپریودم گذشته وپریودم تاخیر افتاده وبی بی چکم دوروز پیش استفاده کردم منفی شد و اینکه ترشح سفید رنگ زیاد دارم که ابکیه بیشتر خواستم بدونم بخاطر قرصه که پریودنشدم وممکنه تواین ماهم۲۹م پریود شم یا ازحاملگیه؟ باوجوداینکه تست انجام دادم منفی من میتونم قرص قاعده اورمصرف کنم ؟باعث مشکل و بی نظمی بیشتر توپریودم نمیشه؟

  پاسخ
  • سلام
   بخاطر قرص هست

   پاسخ
 • سلام خانم دکتر من رابطه محافظت نشده داشتم با شوهرم و قرص رو تا ۴‌.۵ ساعت بعدش خوردم.البته توی این ماه ۳ بار رابطه محافظت نشده داشتیم. و هر سه بار کمتر از دوساعت اورژانسی مصرف کردم .پریودم ۱۰ روز عقب افتاد.الان پریود شدم روز اول یکم کمردرد و شکم درد و ران درد داشتم اما خونریزیم خیلی خیلی کمه. روز اول زیادتر بود به نسبت این دو روز .ممکنه حامله باشم؟
  خیلی استرس دارم.

  پاسخ
  • سلام
   هرچند که بارداری بعید
   اما تست بارداری بدین

   پاسخ
 • سلام
  ماه پیش تقریبا یک هفته مونده به پریودیم رابطه محافظت نشده داشتم و بخاطر ترس از پیشاب دوتا قرص ۰.۷۵ رو باهم خوردم و ۲۴ مهر پریود شدم و یک هفته مونده به پریودی ماه آبان که میشه ۲۴ آبان متاسفانه کاندوم پاره شد و مایع منی داخلم ریخته شد…بلافاصله نشستم تا مایع خارج بشه یک دستمال لوله کردم تا جایی که میشد داخل واژنم کردم و سریع رفتم دستشویی و خودم رو شستم و انگشت که کردم هیچ بویی حس نکردم از مایع منی و بعدش هم دو قرص ۰.۷۵ رو باهم خوردم الان ۷ روز از مصرف قرص گذشته امروز باید پریود میشدم؟ آیا احتمال بارداری وجود داره یا باید تا یک هفته بعد از تاریخ پریودیم صبر کنم؟

  پاسخ
  • سلام
   فعلا صبر کنین

   پاسخ
   • سلام خانم وقت بخیر من یک بار رابیطی مشکوک داشتم قرس اورژانسی خردم بعد ۵ روز پریود شدم ۱۰ روز رفت بعد ان رابطی محافیظت شده داشتم الان از وقتم ده روز گزشته امکان داره عواریضی قرس باشه پریود نشدم؟؟

   • سلام
    بله

 • سلام وقت بخیر
  من ۲۴ ساعت پیش قرص اورژانسی مصرف کردم ولی الان زیر شکمم درد گرفته این طبیعی هستش؟ و میتونم مسکن مثل مفنامیک اسید بخورم

  پاسخ
  • سلام
   بله
   بله

   پاسخ
 • سلام خانوم دکتر خسته نباشید من چند روز پیش رابطه حفاظت نشده داشتم ۱۱ساعت بعد قرص اورژانسی خوردم الان بعد از دوروز حالت تهوع و معده درد دارم امکان داره باردار باشم؟

  پاسخ
  • سلام
   پدیدار شدن علایم ۲ روزه بعیده

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  من چند بار قرص اورژانسی خوردم و الان ۱۵ روز که پریودی و خونریزیم قطع نشده امروز هم دل درد شدید گرفتم دکتر وقت گرفتم ولی یک هفته دیگه بهم وقت دادن الان چیکار میتونم انجام بدم که درد و خونریزیم کم بشه دارویی هست که استفاده کنم؟
  ممنون

  پاسخ
  • سلام
   فعلا فقط قرص مفنامیک اسید هر ۸ ساعت یکی

   پاسخ
 • سلام خانم دکترمن توفاصله یک ماه بصورت متداوم چندین بارازقرص اورژانسی مصرف کردم بعدش که پریودشدم به مدت پنجاوپنج روز خونریزی داشتم به پزشک مراجعه کردم دارو وامپول بهم دادن که خونریزیم بندبیاد ولی اگر ی وعده روفراموش کنم بلافاصله ادرارم خونی میشه درضمن سونودادم تنیلی تخمدان وکیست فراوان نشون داده میخواستم ببینم ازعوارض قرص اورژانسی میتونه باشه یاازکیست وتنبلی که من دوماه درگیرم

  پاسخ
  • سلام
   همه عوامل دست به دست هم داده
   قرص اورژانسی محرک عوامل دیگر هست

   پاسخ
 • سلام من۲۱ابان رابطه محافظت شده داشتم ولی برای اطمینان بیشتر قرص اورژانسی خوردم امروز خونریزی داشتم با اینکه نه روز به پریودیم مونده .از عوارض قرصه ؟

  پاسخ
  • سلام
   بله

   پاسخ
 • سلام ،من روز ششم بعد پاک شدنم ،بلافاصله بعد رابطه مشکوک به پیشاب ،قرص ۱/۵ خوردم و ده روز بعد هم باز از ترس پیشاب دوتا قرص ۰/۷۵همزمان خوردم و الان بعد از ۱۲ روز از قرص اول هنوز پریود نشدم و اینکه هیچ علامتی هم ندارم
  در ضمن دوره قبل هم روز اول بعد پاک شدن قرص خوردم که بعد دو هفته عادت شدم ولی از روز دهم علایم عادت داشتم

  پاسخ
  • سلام
   میتونه بخاطر قرص باشه اما ازمایش بارداری بدین

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر. ۱۷ مهر رابطه محافظت نشده داشتم و فرداش قرص اورژانسی مصرف کردم و بعد ۶روز از مصرف قرص پریود شدم و چهار روز طول کشید. بعد از اون رابطه هام محافظت شده بوده اما با توجه به اینکه سیکل من ۲۵، ۲۶ روزه هست تا الان پریود نشدم. آیا امکان بارداری وجود دارد یا از عوارض مصرف قرص هست؟

  پاسخ
  • سلام
   احتمالا از عوارض قرص هست

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر من روز ۴ پریودیم رابطه محافظت نشده داشتم و ۲۴ ساعت بعد قرص اورژانسی مصرف کردم . میخوام بدونم مصرف قرص اورژانسی توی این تایم باعث عقب افتادن پریود بعدیم میشه یا جلو میفته ممنون.

  پاسخ
  • سلام
   بی نظمی میده حالا ممکن عقب افتادن باشه و در برخی جلو افتادن

   پاسخ
گفتگو
جدیدترین‌ها
۱۷ روش درمان افسردگی بدون دارو؛ صلح را در درون خود جستجو کنید!
۱۷ روش درمان افسردگی بدون دارو؛ صلح را در درون خود جستجو کنید!
حدود ۶۰ درصد از ایرانی‌ها یا افسرده هستند یا در معرض این...
خشونت علیه زنان‌؛ گره‌ای کور که با آگاهی باز می‌شود
خشونت علیه زنان‌؛ گره‌ای کور که با آگاهی باز می‌شود
تصویر زنانی کتک‌خورده، تحقیرشده، تنها در مقابل تبعیض‌ها و اسیر در چارچوب‌های...
آزمایش تستوسترون و تمام نکات مهمی که باید درباره آن بدانید!
آزمایش تستوسترون و تمام نکات مهمی که باید درباره آن بدانید!
آزمایش تستوسترون سطح این هورمون در خون را بررسی می‌کند. پزشکان با...
گر گرفتگی یائسگی؛ احساس گرمای شدیدی که قابل کنترل است!
گر گرفتگی یائسگی؛ احساس گرمای شدیدی که قابل کنترل است!
یائسگی آخرین مرحله از چرخه باروری خانم‌هاست که در آن فرایند تخمک‌گذاری...
انواع دارو یائسگی برای کنترل فوری علائم
انواع دارو یائسگی برای کنترل فوری علائم
پایان دوره باروری یک سیکل طبیعی در بدن خانم‌هاست، اما بعضی از...

نوبت اینترنتی متخصص زنان، زایمان و نازایی