مجله پزشکی دکتر دکتر

علت درد زانو چیست؟

30 بهمن 1398

260

ارتوپدی
علت درد زانو چیست؟

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

علت زانو درد چیست؟ اگر این روزها دچار درد در زانوی پا شده‌اید احتمالا می‌خواهید بدانید که دلیل آن چیست؟ در این مقاله به عواملی که احتمال دارد علت درد زانو باشد می‌پردازیم.

فعالیت و تحرک بهترین کاریست که شخص برای سلامت مفاصل و دیگر قسمت‌های بدن می‌تواند انجام دهد. با این همه امکان جراحت و آسیب هم وجود دارد و زانو هم یکی از مناطق بدن است که اغلب صدمه می‌بیند.

بیشتر بخوانید: علت درد ساق پا چیست؟

علت زانو درد چیست؟

کشیدگی رباط‌ها ، پارگی مینیسک، التهاب تاندون و سندروم زانوی دونده از جمله مشکلات شایع زانو است. اگر یک آسیب قدیمی زانو داشته باشید که به درستی درمان نشده باشد، امکان دارد دوباره سر باز کرده و شما را آزار دهد. 

علت درد زانو چیست؟

دیگر دلایل درد زانو

سایر عللی که باعث درد زانو می‌شوند، عبارتند از:

التهاب کیسه‌های مفصلی :

بورس یا کیسه سینوویال کیسه‌ای حاوی مایع است که محل آن زیر پوست و روی مفصل است. زمانی که مفصل حرکت می‌کند این کیسه مانع از ساییدگی می‌شود. استفاده‌ی زیاد، افتادن فراوان، خم شدن و زانو زدن مکرر دلیل اصلی آسیب به بورس روی کاسه‌ی زانو است که به درد و تورم منجر می‌شود. پزشکان به این بیماری التهاب کیسه‌های مفصلی کشکک زانو  می‌گویند. 

در رفتگی کاسه یا کشکک زانو :

در پی در رفتگی، کاسه‌ی زانو از جای اصلی خود جدا شده و درد و تورم ایجاد می‌شود.

سندروم ایلیوتیبیال:

ایلیوتیبیال بافت سخت و محکمی است که از لگن به سمت قسمت خارجی زانو کشیده شده است. اگر فعالیت فرد زیاد باشد، این بافت به مرور زمان ملتهب شده و باعث درد در قسمت خارجی زانو خواهد شد.  این سندروم در دوندگان در هنگام پیمودن سراشیبی رخ می‌دهد.

پارگی مینیسک:

گاهی اوقات آسیب زانو منجر به پاره شدن رباط داخل زانو و ایجاد درد و تورم در محل زانو خواهد شد. در افرادی که از نظر فیزیکی بسیار فعال هستند، پارگی مینیسک پا امری عادی است. 

بیماری ازگود اشلاتر:

این بیماری زمانی رخ می‌دهد که فرد جوان است و استخوان و سایر قسمت‌های زانو در حال تغییر هستند. این بیماری باعث می‌شود که یک برآمدگی دردناک زیر زانو در محلی که‌ یک تاندون زانو را به ساق پا متصل می‌کند، ایجاد شود. 

فعالیت بدنی زیاد و تحریک قسمت پایینی زانو باعث ایجاد این بیماری می‌شود. درد ناشی از این بیماری با گذشت زمان بر طرف می‌شود. بیماری ازگود اشلاتر در میان دختران و پسران نوجوان شایع است. 

علت درد زانو چیست؟

آرتروز

این نوع از التهاب مفاصل یکی از نتایج طبیعی افزایش سن است و معمولاً در افراد بالاتر از 50 سال دیده می‌شود. در هنگام ابتلا به این بیماری، زمانی که فرد فعالیت بدنی انجام می‌دهد زانوهایش دردناک و متورم خواهند شد. مفاصل درگیر با آرتروز معمولاً در ابتدای روز و در هنگام صبح سخت و دردناک می‌شوند. 

التهاب تاندون کاسه یا کشکک زانو:

در این بیماری تاندونی که کشکک زانو را به ساق پا متصل می‌کند، ملتهب می‌شود. تاندون‌ها بافت‌های سخت و محکمی هستند که ماهیچه‌ها را به استخوان‌ها متصل می‌کنند. اگر فعالیت فرد زیاد باشد، تاندون‌ها ملتهب و دردناک خواهند شد. پرش زانو نام دیگری برای این بیماری است و پریدن‌های زیاد مهم‌ترین و اصلی‌ترین دلیل بروز آن است. 

سندرم درد پاتلوفمورال :

متعادل نبودن ماهیچه‌ها، سختی آن‌ها و بروز مشکلاتی در رباط‌ها مهم‌ترین دلیل بروز این بیماری است. سندروم درد پاتلوفمورال باعث درد زانو و قفل شدن آن می‌شود، به این معنی که پاها به صورت ناگهانی توان تحمل وزن شما را نخواهند داشت. این بیماری به دلیل آسیب و جراحت زانو رخ نمی‌دهد و در زنان بسیار شایع‌تر است.

بیشتر بخوانید: علت درد کف پا چیست؟

علت درد زانو چیست؟

علایم آسیب زانو چیست؟

بدون شک آسیب زانو آزار دهنده است. ولی نوع درد و جایی که احساس می‌شود، بسته به نوع مشکل متفاوت خواهد بود. شما ممکن است این موارد را احساس کنید:

 • درد زانو، خصوصا زمانی که زانو را خم و راست می‌کنید. (خصوصاً زمان پایین آمدن از پله‌ها)
 • ورم زانو
 • حرکت مشکل زانو
 • قفل شدن زانو
 • عدم امکان قرار دادن وزن زیاد روی زانو

در صورت داشتن این مشکلات به پزشک مراجعه کنید. او برای بررسی دقیق‌تر وضعیت زانو رادیولوژی و برای مشاهده‌ی جزئیات وضعیت زانو از MRI استفاده می‌کند.

علایم آسیب زانو چیست؟

کارهایی که برای التیام درد زانو باید انجام داد؟

برنامه‌ی درمانی درد زانو به نوع آسیب بستگی دارد. اگر آسیب خفیف تا متوسط باشد معمولاً به خودی خود رفع می‌شود، برای اینکه روند بهبودی سرعت پیدا کند، شما می‌توانید:

 • به زانوی خود استراحت داده و چند روز حرکات سنگین انجام ندهید.
 • بر روی زانوی آسیب دیده یخ بگذارید. سرما درد و تورم را کاهش می‌دهد. هر سه تا ۴ ساعت به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بر زانوی آسیب دیده یخ بگذارید. این کار را دو یا سه روز تا زمانی که درد برطرف شود، ادامه دهید.
 • زانو بند ببندید. از پانسمان‌های دارای قدرت کشسانی و زانو بندهای مخصوص دور مفصل زانو استفاده کنید. این کار علاوه بر پشتیبانی از زانو از تورم هم جلوگیری می‌کند.
 • برای کاهش تورم، زمانی که دراز می‌کشید یا می‌نشینید یک بالشت کوچک زیر زانوی خود قرار دهید. این کار زانو را بالاتر از حد طبیعی نگه خواهد داشت.
 •  دارای ضد التهاب غیر استروئیدی (Nonsteroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs)) مانند ایپوبروفن یا ناپروکسن به کاهش درد و تورم کمک خواهد کرد. البته از مصرف خودسرانه هرگونه دارویی خودداری کنید و این داروها را با تجویز پزشک مصرف کنید.
 • دستور استفاده از دارو بر روی جعبه ذکر شده، آن را با دقت مطالعه کنید. از آنجایی که مصرف این داروها عوارض جانبی به دنبال دارد، پیش از مصرف حتماً با پزشک در مورد آن‌ها مشورت کنید.
 • اگر پزشک اجازه می‌دهد ورزش‌ها و حرکات کششی و قدرتی انجام دهید. در غیر این صورت باید در جلسات فیزیوتراپی شرکت کنید.

کارهایی که برای التیام درد زانو باید انجام داد؟

برخی افراد مبتلا به درد زانو به کمک بیش‌تری نیاز دارند. برای مثال اگر به التهاب کیسه مفصلی دچار هستید، پزشک احتمالاً مایع اضافی موجود در کیسه‌ی مفصل زانو را خارج خواهد کرد. اگر به التهاب مفاصل مبتلا باشید، پزشک برای کاهش التهاب داروهای کورتیکواستروئیدی به محل تزریق خواهد کرد. اگر رباط پا پاره شده باشد و یا جراحت‌های سخت بیش‌تری رخ داده باشد، گاهی نیاز به انجام عمل جراحی وجود دارد.

بیشتر بخوانید: علت درد استخوان چیست؟

چه زمانی زانوی آسیب دیده بهتر می‌شود؟

زمان بهبودی و ریکاوری کامل به نوع آسیب زانو بستگی دارد. همچنین سرعت بهبودی برخی افراد به صورت طبیعی بیش‌تر از سایرین است.

وقتی درد زانو بهتر شد، از پزشک خود در مورد فعالیت‌های ورزشی که قادر به انجام آن هستید، سوال کنید. برای مثال به دوندگانی که به تازگی بهبود پیدا کرده‌اند، توصیه می‌شوند که شما کرده و انواع ورزش‌های کاردیو با شدت پایین را انجام دهند.

چه زمانی زانوی آسیب دیده بهتر می‌شود؟

هر فعالیتی که انجام می‌دهید، فراموش نکنید که عجله نکنید و تا زمانی که علایم و نشانه‌های زیر را مشاهده نکردید به فعالیت منظم ورزشی قبل از آسیب زانو برنگردید:

 • زمانی که زانو را خم و راست می‌کنید، دردی احساس نمی‌کنید.
 • در زمان پیاده روی، دویدن، پریدن یا چرخیدن دردی در زانو احساس نمی‌کنید.
 • قدرت زانوی آسیب دیده به اندازه‌ی زانوی سالم باشد.

اگر پیش از بهبود کامل فعالیت‌های سنگین انجام دهید، امکان آسیب دوباره به زانو وجود خواهد داشت.

چگونه می‌توان از درد زانو جلوگیری کرد؟

با وجود اینکه امکان جلوگیری از همه‌ی آسیب‌ها وجود ندارد اما فرد می‌تواند احتمال بروز آن‌ها را تا حد زیادی کاهش دهد.

 • در صورت زانو درد ورزش نکنید.
 • اگر می‌خواهید شدت فعالیت ورزشی خود را زیاد کنید، این کار را به صورت تدریجی انجام دهید.
 • قبل و بعد از ورزش کردن حرکات کششی انجام دهید.
 • در هنگام ورزش کردن، خصوصاً اگر حرکت با زانو زدن همراه است، برای جلوگیری از ورم کیسه‌ی مفصل زانو از زانو بند استفاده کنید. 
 • کفشی بپوشید که اندازه بوده و به خوبی از پای شما محافظت می‌کند.
 • ماهیچه‌های ران را با انجام حرکات کششی و قدرتی قوی کنید.
 • اگر اضافه وزن دارید، چند کیلوگرم کم کنید. کاهش وزن از فشار اطراف مفاصل به خصوص مفصل زانو کم می‌کند.

آیا درباره‌ی موضوع این مقاله پرسشی دارید؟ اگر سوالی دارید که در این مقاله به آن پاسخ داده نشده است، می‌توانید سوالات خود را در قسمت نظردهی بنویسید تا پزشکان دکتر دکتر در کوتاه‌ترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ دهند.

منبع: 

webmd

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «علت درد زانو چیست؟»

260 پاسخ به “علت درد زانو چیست؟”

 1. . گفت:

  سلام من ۱۳سالمه و هر دو زانوم در می‌کنه وقتی از پله بالا و پایین میرم یا یه کمی می ایستم اضافه وزن هم دارم یعنی ممکنه از وزنم باشه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله بدليل وزن بالاتون هست اما بايد معاينه هم بشيد لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.

 2. رها گفت:

  سلام خسته نباشید من الان یک ماهه زانوی راست وقتی میشینم بلند میشم درد میکنه خم و راست میکنم یا تو ماشین زیاد میشینم خیلی درد میکنه مشکلم چیه خیلی اذیت میشم

 3. مریم گفت:

  سلام من ۳ سالی همیشه هر دوتا زانو به طور همیشه درد میکنه اگه چهار زانو بشینم دردش خیلی زیاد میشه کفم پام هم درد میکنه ۲۸ سالمه و وزنم هم باید نیست

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   آزمایش کلسیم و ویتامین د۳ و معاینه زانو لازمه

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.

 4. زهرا گفت:

  سلام من یه مدت بود ک زانویه چپم صدا میداد ولی با یه پیاده روی یه درد شدید ایجاد شده ک میتونم بشینم رو پام ولی وقتی ک میخوام راستش کنم اصلا نمیشه چون درد میکنه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام پماد كاپساسين موضعي استفاده كنيد
   و براي معاينه و درمان به متخصص طب فيزيك مراجعه كنيد

 5. کرمی گفت:

  سلام من زانوی راستم یه مدته انگاریهو خالی میکنه حتی وقتی خابم میفهمم وخیلی شق شق صدامیده دلیلش چیه نگران کننده هست یانه؟؟؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد عضلات چهار سر رانتان را تقويت كنيد
   و بايد معاينه شيد لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 6. فردین گفت:

  سلام خسته نباشی من تقریبا دوهفته ای میشه زانو درد دارم رفتم ام ای ار الان عکسشو دارم گفتم اگه میشه براتون بفرستم یه جوابی یه راه حلی برامون پیدا میکردی

 7. مرتضی گفت:

  باسلام زمانی که چهارزانو میشینم زانوی پای راستم درد میکنه مجبورم دراز کنم ممنونم راهنماییم کنید

 8. ناشناس گفت:

  سلام من محمدم 23 سالمه چند روز زانوی راستم تا پاین درد میکنه بیشتر قسمتی هم ک درد میکنه زانومه چند روز پیش هم تو پله ها خوردم زمین واینک وزنم زیاد نیست وقتی هم ک یه جا وایمیستم یا پامو دراز میکنم درد میکنه

 9. زهرا گفت:

  سلام من 22 سالم هست وزنم هم بالا نیست چند وقتی زانو چپم صدا میداد ولی الان درد شدیدی دارم به طوری که اصلا نمی تونم وزنم رو زانو چپ تحمل کنم خواستم بدونم علت چیه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد عضلات چهار سر ران را تقويت كنيد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.

 10. رهبرزاده گفت:

  خانم دکتر من 30کیلو هستم و مشکل گوارشی دارم و آندوسکوپی کردم و دارو مصرف میکنم و عفونت شدید معده دارم امکان داره این درد از قرص های معده باشه چون دیگه راه هم نمیتونم برم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   چندسالتونه؟
   اسم قرص ها چیه؟
   علایمتون چیه؟

 11. رهبرزاده گفت:

  سلام
  من پانزده سالمه و درد زانوی شدید ی دارم یک هفته هست وقتی می‌خوام بشینم خیلی‌ درد می‌کنه و خیلی صدا میده زانوم علت چیه ممنون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام وزنتون كم كنيد و عضلات چهار سر رانتان را قوي كنيد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 12. عبدالرضا بیاتی گفت:

  بسیار عالی و اموزنده بود ولی من جواب دردی که در زانوی خود دارم نگرفتم اگه امکان داره راهنمایی کنید..هروقت زانورا خود راخم میکنم درد دارم چند روزی از زانو بند استفاده کردم بهتر شد ولی حال که زانو بند باز کردم باز دردم شروع شده باید چکار کنم …ممنون از پاسخکوی شما دکتر عزیز ودل سوز

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   چندسالتونه؟
   این درد چند وقته ؟؟

 13. Sahel گفت:

  سلام من ۱۸سالمه و کنکوری هستم و تقریبا یه هفته هستش که زانوی سمت راستم درد می‌کنه از طرفی من بیشتر کاران و درس خوندنو به صورت نشسته و چهارزانو انجام میدم.
  دلیلش چی می‌تونه باشه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بدليل بد نشستنه
   بهتره نحوه درس خوندنتونو اصلاح كنيد

 14. کوثر حسن زاده گفت:

  سلام خانم دکتر پدر من چند روزیه پایین زانوش درد میکنه شغلش تعمیر ماشینه میتونه از اون باشه خیلی نگرانم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله بدليل شغلشون دچار آرتروز زانو شدن
   بايد به زانوشون فشار نيار
   پماد كاپساسين موضعي روي زانوشون بزنن و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 15. هاشمی هستم گفت:

  سلام خانم دکتر من چند سال پیش خوردم زمین وزانو راستم کمی ورم کرد بادورچند روز بعد درمان شد الان بعد چند سال بعضی شبها بخاطر درد شدید از خواب بیدار میشم چه کار باید کنیم ا

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   چند سالتونه؟
   و اینکه احساس خالی کردن زانو، قفل کردن زانو هم دارین؟

 16. فاطمه سليماني پناه گفت:

  سلام من ۲۱ سالمه یک هفته اس که زانوی چپم درد میکنه البته فقط موقع خم و راست شدن البته گیاهخوار هم هستم میتونه به این دلیل باشه؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام فشار خونتون چك كنيد تعداد پلامتتونم بابد مشخص باشه آزمايش ادرار ا...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام سطح فريتين خونتونو چك كنيد لطفا...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه عزيزم...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام اصلا آزمايشاتتون به سرطن نميخوره عزيزم نگران نباشيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد سونوگرافي بديد و از نظر سنگ كيسه صفرا بررسي شيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بزليل اينه كه حواستون پرت هست...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام اگه درد ندارن فقط از نظر تغذيه اي رعايت كنن و غذاهاي چرب و حجيم نخور...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام از نظر تغذيه اي هم رعايت كنيد بايد يكماه درمان شيد تا برطرف شه...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه حواستون پرته عزيزم...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام سونوگرافي تخمدانها بديد و از نظر ذخاير تخمدانها بايد بررسي شيد لطف...