جراحی لیزیک چشم چیست؛ همه چیز درمورد عمل لیزیک

لیزیک یک جراحی رایج چشم است که آستیگماتیسم، نزدیک بینی و دوربینی را درمان می کند. اگرچه بینایی 20/20 تضمینی نیست، و احتمالاً برای برخی از فعالیت‌ها همچنان به عینک یا لنز نیازخواهید داشت. حدود 90 درصد از افرادی که این روش را انجام می دهند بینایی بین 20/20 و 20/40 دارند. با چشم پزشک خود صحبت کنید تا بفهمید آیا واجد شرایط لیزیک هستید یا خیر.

آنچه در این مقاله خواهید خواند پنهان کردن

عمل لیزیک چشم چیست؟

لیزیک نوعی عمل جراحی چشم است که در آن از لیزر برای رفع مشکلات بینایی، به ویژه آنهایی که ناشی از عیوب انکساری است، استفاده می شود. عیب انکساری شرایطی است که چشم شما نور را به درستی نمی شکند و دید را مخدوش می کند. برای مثال می تواند باعث تاری دید، نزدیک بینی و دوربینی شود.

LASIK  مخفف “کراتومیلوسیس درجا با کمک لیزر” است. “درجا”  “در موقعیت” یا “در محل” نیز ترجمه می شود و “کراتومیلوسیس” اصطلاح پزشکی برای تغییر شکل قرنیه در چشم  است.

چه چیزی باعث عیب انکساری می شود؟

قرنیه بد شکل باعث عیوب انکساری می شود. قرنیه بالاترین و خارجی ترین لایه چشم است و عدسی بافتی انعطاف پذیر در پشت عنبیه شماست (غشای دایره ای پشت قرنیه که علاوه بر موارد دیگر، رنگ چشم شما را تشکیل می دهد). عدسی چشم و قرنیه نور را روی شبکیه منعکس می کند (خم می کند) شبکیه اطلاعات را به مغز می فرستد و این اطلاعات به تصاویر تبدیل می شوند.

عمل لیزیک چشم چگونه عمل می کند؟

به زبان ساده، چشم پزشک شکل قرنیه را تغییر می دهد تا نور به درستی به شبکیه چشم برخورد کند. این روش توسط لیزر انجام می شود.

چه شرایطی با عمل لیزیک چشم درمان می شود؟

لیزیک به رفع عیوب انکساری کمک می کند. رایج ترین شرایط عیوب انکساری عبارتند از:

آستیگماتیسم: آستیگماتیسم یک بیماری بسیار شایع چشمی است که باعث تاری دید می شود.

نزدیک بینی: نزدیک بینی یک اختلال بینایی است که در آن می توانید اشیاء نزدیک را به وضوح ببینید، اما آنهایی که دور هستند را به خوبی نمی بینید.

دوربینی: دوربینی نقطه مقابل نزدیک بینی است. شما می توانید اجسام را از دور ببینید اما در حالت نزدیک دید خوبی ندارید.

عمل لیزیک چشم چقدر رایج است؟

از بین تمام لیزرهای درمان عیوب انکساری، لیزیک رایج ترین است. بیش از 40 میلیون عمل لیزیک در سراسر جهان انجام شده است.

آیا جراحی لیزیک چشم شامل بستری است یا سرپایی؟

جراحی لیزیک یک عمل سرپایی است. مجبور نیستید یک شب در بیمارستان بمانید.

جراحی لیزیک چشم در کجا انجام می شود؟

عمل لیزیک چشم در مرکز لیزر انجام می شود و مجبور نخواهید بود به بیمارستان بروید.

چه نوع ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی عمل لیزیک چشم را انجام می دهد؟

چشم پزشکان جراحی های لیزیک چشم را انجام می دهند. این متخصصان مشکلات بینایی را تشخیص و درمان می کنند. همان چشم پزشکی که معاینه را انجام داده است ممکن است جراحی شما را انجام دهد.

ممکن است یک اپتومتریست، پرستار، دستیار پزشکی و یک تکنسین به چشم پزشک ملحق شود.

برای دریافت نوبت پزشک متخصص به صورت آنلاین می توانید به دکتردکتر؛ سامانه نوبت‌دهی اینترنتی پزشکان
مراجعه کنید

عمل لیزیک چشم چقدر طول می کشد؟

عمل لیزیک چشم کمتر از 30 دقیقه طول می کشد. حتماً یک دوست یا یکی از اعضای خانواده در کنارتان باشد تا شما را به خانه برساند.

قبل از عمل لیزیک چشم چه اتفاقی می افتد؟

قبل از عمل لیزیک، شما و چشم پزشکتان در مورد نحوه عملکرد این عمل و انتظار درمان صحبت خواهید کرد. به یاد داشته باشید که لیزیک بینایی کاملی به شما نمی دهد. ممکن است همچنان برای فعالیت هایی مانند رانندگی و مطالعه به عینک نیاز داشته باشید. اگر تصمیم به انجام عمل لیزیک دارید، چشم پزشک شش آزمایش انجام می دهد تا دوبار بررسی کند که شما کاندید مناسبی هستید یا خیر.

آن ها به احتمال زیاد موارد زیر را انجام خواهند داد:

 • اندازه مردمک را بررسی می کنند
 • سطح و ضخامت قرنیه را اندازه گیری می کنند.
 • کیفیت و میزان اشک های چشم را اندازه می گیرند (برای بررسی خشکی چشم).
 • عیوب انکساری را اندازه گیری می کنند.
 • آزمایش اینکه آیا بینایی شما اخیراً تغییر کرده است یا خیر.
 • اطمینان حاصل شود که چشمان شما به طور کلی سالم هستند.

قبل از انجام این آزمایشات، باید از استفاده از لنزهای تماسی خودداری کنید. انجام این کار به چشم پزشک کمک می کند تا اندازه گیری های دقیق تری از قرنیه انجام دهد. مدت زمانی که باید از لنزهای تماسی استفاده نکنید به نوع لنزهایی که استفاده می کنید بستگی دارد:

 • لنزهای سخت: چهار هفته
 • لنزهای نرم: دو هفته
 • لنزهای نرم توریک یا لنزهای نفوذپذیر گاز سفت و سخت: سه هفته.

24 ساعت قبل از جراحی استفاده از محصولات زیر را متوقف کنید:

 • عطرها
 • مواد آرایشی
 • کرم ها
 • لوسیون ها

در نهایت، مطمئن شوید که یکی از اعضای خانواده یا دوستتان بعد از جراحی شما را به خانه می رساند زیرا هنوز اجازه رانندگی نخواهید داشت!

جراحی لیزیک چشم

آیا در طول عمل لیزیک چشم خواب خواهید بود؟

خیر، شما در طول جراحی بیدار خواهید بود. اما، نگران نباشید، هیچ دردی را از لیزر احساس نخواهید کرد.

در جراحی لیزیک چشم چه اتفاقی می افتد؟

فرآیند لیزیک چشم را می توان به پنج مرحله تقسیم کرد:

1 – بعد از اینکه صاف دراز کشیدید، چشم پزشک از قطره های چشمی برای بی حس کردن چشمان استفاده می کند. اگرچه دردی نخواهید داشت، اما ممکن است در طول عمل احساس فشار کنید. بیماران گزارش کرده اند که فشار مانند فشار دادن انگشت روی پلک شماست.

2 – جراح یک نگهدارنده پلک و حلقه مکش روی چشم قرار می دهد. نگهدارنده از پلک زدن و حلقه از حرکت چشم جلوگیری می کند. بینایی کم رنگ یا احتمالاً کاملاً سیاه می شود.

3 – با استفاده از لیزری که با اندازه گیری چشم برنامه ریزی شده است، جراح فلاپی به نازکی یک تکه کاغذ در قرنیه ایجاد می کند. سپس آن دریچه را بلند کرده و به عقب تا می‌کنند، مانند ورق زدن یک کتاب.

4 – در مرحله بعد، جراح از شما می خواهد که به نوری که در چشمان شما می تابد خیره شوید. خیره شدن به آن چشمان را از حرکت باز می دارد. لیزر دوباره استفاده می شود، این بار برای تغییر شکل قرنیه به طوری که شکست نور را بهتر انجام دهد. لیزر ممکن است صدای کلیک یا تیک ایجاد کند. ممکن است بوی موی سوخته را استشمام کنید.

5 – در نهایت، چشم پزشک فلپ بافت را به سمت پایین تا می کند. پس از آن به سرعت شروع به بهبودی می کند و ظرف دو تا سه دقیقه در جای خود قرار می گیرد.

اگر روند جراحی لیزیک باعث ناراحتی و نگرانی شما شود، قابل درک است. هیچ کس دوست ندارد به تماس لیزر با چشم خود فکر کند. ممکن است اینکه بدانید لیزیک یک روش بی خطر است و تعداد کمی از افراد دارای عوارض جانبی طولانی مدت هستند، برای شما آرامش بخش باشد.

بعد از عمل لیزیک چشم چه اتفاقی می افتد؟

پس از عمل لیزیک چشم، ممکن است چشمان شما خارش یا سوزش داشته باشد، یا ممکن است احساس کنید چیزی در آنها وجود دارد. نگران نباشید، این ناراحتی طبیعی است. همچنین داشتن دید تاری یا مه آلود، دیدن تابش خیره کننده یا هاله های اطراف نور و حساس بودن به نور طبیعی است.

از آنجایی که خشکی چشم یک عارضه جانبی رایج جراحی لیزیک است، چشم پزشک ممکن است به شما قطره چشمی بدهد تا آن را در خانه استفاده کنید. همچنین ممکن است همراه با آنتی بیوتیک ها و قطره های چشمی استروئیدی به خانه فرستاده شوید.

علاوه بر این، چشم پزشک ممکن است از شما بخواهد که محافظی را روی چشمان خود بپوشانید تا از لمس قرنیه های در حال بهبودی خود ، به خصوص زمانی که خواب هستید، جلوگیری کنید. یک روز پس از جراحی به چشم پزشک مراجعه خواهید کرد تا بینایی خود را آزمایش کرده و مطمئن شوید که چشم شما در حال بهبود است.

مزایای عمل لیزیک چشم چیست؟

حدود 90 درصد افرادی که تحت عمل لیزیک چشم قرار می‌گیرند، بینایی بین 20/20 تا 40/20 (بدون عینک یا لنز) دارند. بینایی 20/20 یک دید طبیعی و سالم است نه دید “کامل”. مطالعات نشان داده است که به طور متوسط ​​95 درصد از افرادی که عمل لیزیک چشم انجام داده اند از نتایج راضی هستند.

خطرات یا عوارض احتمالی جراحی لیزیک چشم چیست؟

تمام جراحی ها با خطراتی همراه هستند. این احتمال وجود دارد که بعد از عمل لیزیک چشم عوارض جانبی را تجربه کنید، اما معمولاً این عوارض فقط یک ماه طول می کشد. برای برخی افراد ممکن است مدت زمان کوتاه تری باشد و برای برخی دیگر ممکن است طولانی تر باشد. عوارض جانبی احتمالی عبارتند از:

 • خشکی چشم.
 • دیدی که تار یا مه آلود است.
 • بینایی که در طول روز تغییر می کند.
 • ناراحتی یا درد چشم.
 • تابش خیره کننده،
 • هاله یا ستاره در اطراف نورها.
 • حساسیت به نور.
 • لکه های ریز قرمز یا صورتی خون روی سفیدی چشم.
 • داشتن دید بدتر از قبل عمل (این نادر است).
 • نابینایی (این موضوع بسیار نادر است).

گاهی اوقات این عوارض دائمی می شوند. در هنگام تصمیم برای جراحی این را در نظر داشته باشید.

جراحی لیزیک چشم

مشاهده لیست پزشکان متخصص چشم و دریافت نوبت آنلاین

زمان بهبودی چقدر است؟

زمان بهبودی پس از عمل لیزیک چشم سریع است. ممکن است بتوانید یک روز پس از عمل به اکثر فعالیت های عادی خود بازگردید. اگر کراتکتومی فتورفرکتیو (PRK) داشته باشید، ممکن است بهبودی چشم‌ها بیشتر طول بکشد. این امر به این دلیل است که سلول های قرنیه باید دوباره رشد کنند.

آیا باید فعالیت خود را محدود کنم؟

بله، باید فعالیت خود را پس از عمل لیزیک، تا زمانی که چشم بهبود یابد محدود کنید. چشم پزشک ممکن است تغییرات سبک زندگی زیر را توصیه کند، از جمله:

 • به مدت دو هفته از آرایش چشم خودداری کنید.
 • از انجام ورزش های غیر تماسی به مدت سه روز و ورزش های تماسی به مدت چهار هفته خودداری کنید.
 • حداقل چهار هفته در شب از محافظ چشم خود استفاده کنید.
 • حداقل به مدت چهار هفته از شنا کردن یا استفاده از جکوزی خودداری کنید

چه زمانی می توانم به سر کار یا تحصیل برگردم؟

ممکن است بتوانید روز بعد از عمل جراحی به سر کار یا تحصیل بازگردید. عوارض جانبی این را تعیین می کند. به عنوان مثال، اگر تاری دید دارید، ممکن است تا چند روز نتوانید کار کنید.

چه زمانی می توانم رانندگی کنم؟

اکثر افرادی که عمل لیزیک چشم انجام می دهند می توانند یک روز پس از عمل به رانندگی برگردند. اگر در مورد توانایی خود در رانندگی ایمن شک دارید، از صحبت با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود دریغ نکنید.

چه زمانی باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرم؟

اگر درد شدید دارید یا اگر عوارض جانبی بدتر شد، فوراً با چشم پزشک خود تماس بگیرید. این علائم می تواند نشان دهنده یک مشکل باشد.

چه زمانی باید به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مراجعه کنم؟ بسته به ترجیحات چشم پزشک خود، احتمالاً در شش ماه اول پس از جراحی چندین قرار ملاقات خواهید داشت. اولین مورد حدود 24 ساعت پس از عمل خواهد بود.

آیا واجد شرایط عمل لیزیک چشم هستم؟

اگر از عینک زدن خسته شده اید، لیزیک یک گزینه عالی است. با این حال، همه افراد مجاز به انجام این عمل نیستند. چشم پزشک  باید تعیین کند که آیا شما کاندیدای خوبی هستید یا خیر. دلایلی که ممکن است واجد شرایط شوید عبارتند از:

 • شما 18 ساله یا بزرگتر هستید. چشم پزشک ممکن است ترجیح دهد شما 21 سال یا بیشتر داشته باشید.
 • چشمان شما به طور کلی سالم هستند، به خصوص قرنیه چشم که باید ضخیم و بدون خراش باشد.
 • نسخه چشمی شما در سال گذشته تغییری نکرده است.

دلایلی که ممکن است واجد شرایط نباشید عبارتند از:

 • عیب انکساری چشم ناپایدار یا در حال تغییر است.
 • آستیگماتیسم، نزدیک بینی یا دوربینی شما شدید است.
 • سابقه عفونت چشمی دارید.
 • خشکی چشم شدید دارید
 • گلوکوم پیشرفته دارید.
 • باردار یا شیرده هستید
 • آب مروارید دارید.
 • دیابت کنترل نشده دارید.
 • شما یک بیماری سیستمیک کنترل نشده مانند آرتریت روماتوئید یا بیماری کرون دارید.
 • قوز قرنیه دارید، شرایطی که قرنیه شما به شکل مخروط است.

هزینه عمل لیزیک چشم چقدر است؟

هزینه لیزیک به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله اینکه چه نوع لیزری استفاده می‌شود، در کجا قرار دارید، چه هزینه‌ای را چشم‌پزشک می‌پردازد، و غیره.

آیا جراحی لیزیک چشم تحت پوشش بیمه است؟

به طور معمول لیزیک تحت پوشش بیمه درمانی نیست. زیرا شرکت های بیمه آن را یک عمل زیبایی و نه پزشکی ضروری می دانند.

نکته پایانی

بینایی سالم برای هر فعالیتی حیاتی است، خواه خواندن، رانندگی، کار، باغبانی، بازی با کودکان و غیره. جراحی لیزیک یک روش محبوب است که می تواند بینایی را بهبود بخشد و به شما کمک می کند کمتر به عینک و لنز وابسته باشید. تقریباً همه بیماران (95٪) از نتایج خود راضی هستند و 90٪ افراد در نهایت بینایی بین 20/20 و 20/40 دارند.  اگر از استفاده از عینک خسته شده اید، لیزیک ممکن است بهترین راه حل برای شما باشد.

به یاد داشته باشید که عمل لیزیک چشم مزایا و معایبی دارد و برای واجد شرایط بودن باید معیارهای خاصی داشته باشید. مزایا و معایب عمل لیزیک چشم را با چشم پزشک خود در میان بگذارید و مطمئن شوید که انتظارات واقع بینانه ای در مورد آنچه لیزیک می تواند برای شما انجام دهد دارید.

منبع: my.clevelandclinic

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر