درد شکم در سمت چپ هشداری برای کدام بیماری‌ها است؟

 • 1397-03-27
 • 406
درد شکم در سمت چپ

درد شکمی از دلایل اصلی مراجعه به پزشک است. درد شکمی سمت چپ می‌تواند ناراحت‌کننده یا ناخوشایند باشد. علل و عوامل زیاد باعث ایجاد درد شکم در سمت چپ می‌شود. اغلب دردهای شکمی در سمت چپ هیچ جای نگرانی ندارد و با مراقبت‌های ساده پزشگی به سادگی پیشگیری یا درمان می‌شوند.

درد شکم در سمت چپ شایع بین افراد

درد شکم یک علامت رایج است که منجر به میلیون‌ها بازدید سرپایی می‌شود و در واقع یکی از رایج‌ترین علل مراجعه به پزشک است. درد شکم در سمت چپ بسیار شایع است. از آنجا که زنان به طور مشخص اندام‌های بیشتری دارند نسبت به مردان در ناحیه شکمی دارند (رحم، لوله های فالوپ و تخمدان)، احتمال بیشتری دارد که از درد شکمی در این ناحیه نسبت به مردان رنج ببرند. همچنین شرایط خاص بیماری‌های که در زنان نسبت به مردان شایع‌تر است موجب درد شكم در سمت چپ زنان می‌شود مانند کیست تخمدان یا سندرم روده تحریک پذیر که در زنان بیشتر است. هرگونه آسیب یا عفونت یا فشار روی هر یک از اعضای بدن در سمت چپ شکم ممکن است به درد شکمی سمت چپ منجر شود.

گاهی ممکن است درد این قسمت شکم از اندام‌هایی که در این ناحیه مستقر نیستند، ایجاد شود مانند درد در بیضه چپ در مردان که می تواند به سمت چپ شکم منتقل شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر از بیماری‌های درد شکمی، «کتابچه بیماری‌های درد شکمی» با استفاده از فرم زیر دریافت کنید.

 

اندام‌های قسمت چپ شکم

برای درک بهتر مبدا و علل درد شکم در سمت چپ، مهم است که اندام های سمت چپ شکم را بشناسیم. اندام هایی که در این قسمت مسبب درد می شوند عبارتند از بخش هایی از تخمدان، رحم، بخش هایی از روده کوچک، طحال، روده بزرگ، کولون سیگموئید و کولون نزولی، لوله فالوپ سمت چپ و حالب چپ هستند.

علائم درد شکم در سمت چپ

علایم درد شکم سمت چپ به انواع حاد و مزمن، مبهم و آشکار، مداوم و تناوبی تقسیم می‌شود. درد در این ناحیه امکان دارد با علائمی همچون: تهوع، استفراغ، تب و لرز، بی اشتهایی، حساس شدن به لمس و احساس سنگینی در این ناحیه همراه باشد.

اگر علائم درد شکم در سمت چپ را دارید و دسترسی به پزشک متخصص برا شما امکان‌پذیر نیست، می‌توانید با استفاده از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر، سوال و مشکل پزشکی خود را مطرح کنید و در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ را دریافت کنید.

علل اصلی ایجاد درد شکم در سمت چپ

درد شکم در هر قسمتی از شکم یک نشانه ای دارد و نمایانگر یک بیماری متفاوت است. بیماری های و دلایل اصلی ایجاد درد شکم در سمت چپ را با هم بررسی می کنیم.

دیورتیکولیت

به حالتی که در جداره داخلی روده بزرگ یا کولون کیسه های برآمده تشکیل می شود، به این حالت دیورتیکولیت می‌گویند. به تدریج این کیسه‌ها دچار عفونت یا التهاب می شوند. رایج‌ترین و شدیدترین علائم این مشکل با درد شدید در ناحیه پایین و سمت چپ شکم همراه است. دیورتیکولیت یکی از رایج ترین درد های سمت چپ شکم است و به طور کلاسیک همراه با تب، تغییر عادت های روده، گاهی اوقات خونریزی، لرز و علائم نسبتا موضعی است. در موارد جدی، دیورتیکولیت می تواند منجر به خونریزی، فتق یا انسداد روده شود. تشخیص بیماری نیاز به آزمایش های فیزیکی و تصویربرداری دارد.

کولیت

ورم یا اماس روده که به آن کولیت نیز می‌گویند، یک بیماری التهابی روده است که باعث التهاب طولانی مدت در بخشی از دستگاه گوارش می کند. معمولا داخلی ترین سطح روده بزرگ و راست روده تحت تاثیر قرار می گیرد. در حالی که درد شکمی مرتبط با دیورتیکولیت اغلب به طور ناگهانی رخ می‌دهد، علامت کولیت (التهاب روده بزرگ) به تدریج گسترش می یابد. همچنین کولیت با تغییرات در عملکرد روده (اسهال یا اسهال خونی) همراه است و معمولا دیورتیکولیت آن را نشان نمی دهد. کولیت اغلب به علت عفونت (از جمله مسمومیت غذایی)، کم خونی و واکنش های خود ایمنی ایجاد می شود.

گاستریت

زمانی که معده دچار التهاب یا عفونت خفیف در لایه مخاطی می شود، به آن ورم معده یا گاستریت می گویند. در بعضی مواقع در اثر طولانی شدن التهاب فرد مبتلا به زخم معده می شود. التهاب می‌تواند به علت عفونت، استفاده منظم از داروهای ضد درد یا الکل ایجاد شود. زخم معده و گاستریت یکی از شایع ترین علل درد شکم در سمت چپ هستند و معمولا با یک درد عمیق مواجه می‌شوند که ممکن است در شب بدتر شود. اغلب با حالت تهوع و استفراغ، کاهش وزن و مدفوع تیره همراه است.

درد شکم در سمت چپ

 

کیست های تخمدان

تخمدان‌ها در شکم در هر دو طرف رحم واقع شده اند. بعضی از زنان کیست تخمدان را در طول دوران زندگی خود تجربه می‌کنند، اما معمولا بدون درد هستند و خود به خود از بین می‌روند. بسیاری از زنان حتی متوجه نمی‌شوند که آنها کیست تخمدان داشته‌اند. با این حال، در بعضی موارد، کیست می تواند درد لگنی ایجاد کند. اگر درد شدید همراه با تب، سرگیجه (مقاله‌ مربوط به علت سرگیجه را نیز بخوانید) یا تنفس سریع باشد، ممکن است یک کیست پاره شده یا پیچ خوردگی تخمدان باشد؛ هر دو به درمان فوری نیاز دارند. در حالی که هیچ راهی برای جلوگیری از کیست تخمدان وجود ندارد، می توان آنها را در معاینه لگن معمول یا از طریق سونوگرافی تشخیص داد.

سنگ کلیه

سنگ کلیه چپ، یا عفونت یا تومور، می تواند درد شکمی بالا و یا شکمی را در سمت چپ ایجاد کند. هر گونه رسوبات که درون کلیه ها ایجاد می شود و موجب بروز درد در ناحیه کمر و پهلو می شود سنگ کلیه می نامند. علاوه بر درد شکمی، احتمالا علائم ادراری مانند ناراحتی، تغییر رنگ، بوی ناپایدار یا نیاز مداوم به خالی شدن مثانه در فرد مبتلا دیده شود. سنگ کلیه به دلایل مختلفی همچون سابقه خانوادگی و یا عادات نادرست تغذیه ای به وجود می آید که با توجه به نوع سنگ و شرایط بیمار درمان می شود.

بیماری التهابی لگن

یکی از بیماری هایی است برخی زنان به دلایل مختلف به آن مبتلا می‌شوند بیماری التهاب لگن است. عفونت مقاربتی و باکتری ها، عفونت لگنی زنان، آندومتریوز شدید، سرطان دهانه رحم و … از علل بیماری التهاب لگن است. بیماری التهابی لگن ممکن است نشانه ای ایجاد نکند، اما در موارد دیگر، می تواند باعث درد شکم یا لگن، تب، ادرار دردناک و یا دردناک بودن رابطه جنسی شود.

 

نفخ

نفخ معمولا دردناک نیست، اما می‌تواند آزار دهنده و شرم آور باشد. نفخ اغلب به وسیله بلع هوا (از آدامس جویدن یا خوردن یا نوشیدن بیش از حد سریع) ناشی می‌شود یا زمانی که باکتری ها در روده بزرگ غذاهای خاصی را که باعث ایجاد گاز می‌شوند. رژیم غذایی اغلب برای افزایش گاز مورد سرزنش قرار می‌گیرد. افرادی که شرایط خاصی دارند مانند بیماری سلیاک، سندرم روده تحریک پذیر یا عدم تحمل به لاکتوز یا فروکتوز نیز بیشتر احتمال دارد نفخ را تجربه کنند.

فتق

واضح ترین نشانه فتق یک برانگیختن یا شکاف در شکم شما است که عبارت است از بیرون زدگی یکی از اعضای داخلی بدن از نقطه ضعیف یا سوراخ شدگی در عضلات اطراف آن است. به زبان ساده بیرون زدگی غیر طبیعی جدار شکم را فتق می گویند. انواع مختلف فتق وجود دارد. هنگامی که لایه های عضلانی شکم ضعیف می‌شوند فتق رخ می دهد. همانند بيرون زدگي تيوپ داخلي يك لاستيك پاره شده، در فتق نيز روده گاهی برخی از  احشاء داخلي شكم از طريق ناحيه ضعيف جدار شكم بيرون مي زنند و باعث شكل گيري يك برآمدگی مي شوند.

درد شکم در سمت چپ

انسداد روده

انسداد یا گرفتگی روده مشکلی است که در آن غذاها و مایعات به دلیل بسته بودن مسیر، نمی توانند از روده باریک (کوچک) یا روده بزرگ (کولون) عبور کنند. گرفتگی روده می‌تواند به دلیل چسبندگی روده که معمولا بعد از عمل جراحی اتفاق می افتد، وجود کیسه های برآمده ملتهب یا چرکی در دیواره روده ها (دیورتیکولیت)، فتق و یا تومورها ایجاد شود.
بدون درمان پزشکی، قسمت های مسدود روده می میرند و باعث بروز مشکلات جدی می شوند؛ اما با مراقبت دقیق پزشکی، گرفتگی روده اغلب به طور موفقیت آمیزی برطرف می شود. علل رایج شامل بافت زخم ناشی از جراحی، فتق و تومورها است. علائم ممکن است شامل درد، نفخ و از دست دادن اشتها باشد. درمان بستگی به منبع و شدت انسداد دارد، اما انسداد می تواند به اندازه کافی شدید باشد تا نیاز به اقامت در بیمارستان و حتی عمل جراحی داشته باشد.

هرکدام از عوامل گفته شده در بالا می‌تواند به تنهایی مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد. برای اطمینان از نبود بیماری و مشکل می‌توانید با استفاده از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر در سریع‌ترین زمان به پاسخ سوال خود دست یابید.

سایر عوامل ایجاد درد شکم در سمت چپ

علاوه بر موارد گفته شده احتمال دارد موارد زیر نیز باعث ایجاد درد شکم در سمت چپ شوند:

عفونت ریه سمت چپ: قسمت پایین ریه سمت چپ به پشت شکم فشار می آورد. عفونت ریه یا پنومونی که در قسمت پایین ریه سمت چپ تاثیر می گذارد، می تواند درد شکمی فوقانی شکم را ایجاد کند.

تب خال: عفونت تب خال بر روی پوست می تواند درد شدید سوزش بر روی شکم چپ را حتی قبل از اینکه بثورات ظاهر شود ایجاد کند.

غده آدرنال در سمت چپ: برای بیماری ای که غده فوق کلیه را تحت تاثیر قرار می دهد، درد شکمی بسیار ناچیز است، مگر اینکه تومور قابل توجهی در این غده تشکیل شده باشد.

پانکراس: قسمت بدن و انتهای پانکراس می تواند توسط کیست لوزالمعده یا تومور تحت تاثیر قرار گیرد و منجر به درد شکمی شود.

درد طحال: بزرگ شدن طحال می تواند از صدمه وآسیب های طحال یا عفونت مانند مالاریا ایجاد شود.

سوء هاضمه: با توجه اینکه سوء هاضمه یک بیماری نیست اما علادم اصلی آن شامل درد شکم و احساس سیری زود رس هنگام غذا خوردن است. به ناراحتی در قسمت شکم گفته می شود در اصطلاح سوء هاضمه گفته می شود.

کشیدگی عضلات شکمی و پاره شدن آنها: در اثر فعایت های فیزیکی شدید یا ورزش امکان دارد که عضلات شکمی کشیده شده و تارهای ماهیچه ای پاره شوند. این اتفاق باعث ایجاد در ناحیه کشیدگی عضله می گردد.

سرطان:  با پیشرفت سرطان  در اندام های ناحیه شکمی و درگیر شدن سایر اندام ها به سرطان، باعث ایجاد درد در ناحیه شکمی می گردد.

درد در هر قسمت‌ از شکم ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشد. با توجه به محل درد و شدت آن پزشک می‌تواند نوع بیماری را تشخیص دهد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید کتابچه راهنمای درمان شکم درد را نیز دانلود کنید.

تشخیص درد شکم در سمت چپ

علت درد شکمی بر اساس ویژگی های آن، معاینه فیزیکی و آزمایش تشخیص داده می شود. پزشک شما احتمالا از شما یک سری سوال از ویژگی های درد، الگوهای و تداوم درد می پرسد. و در مورد شرایط فیزیکی یا روانی شما مطلع می گردد. تشخیص  نوع درد شکمی شما برای کنترل و درمان آن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • معاینه فیزیکی
 • آزمایشات آزمایشگاهی – شمارش کامل خون (CBC)، آنزیم های کبدی، آنزیم های پانکراس (آمیلاز و لیپاز)، بارداری و آزمایش های ادرار
 • اشعه X ساده از شکم
 • مطالعات رادیوگرافی
 • سونوگرافی
 • توموگرافی کامپیوتری (CT) شکمی (شامل تمام اندام ها و روده ها)
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
 • باریم اشعه ایکس
 • آندوسکوپی کپسول
 • روشهای آندوسکوپی، از جمله esophagogastroduodenoscopy یا EGD
 • کولونوسکوپی یا سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر
 • سونوگرافی آندوسکوپی (EUS)

درمان درد شکم در سمت چپ

درمان درد شکم در سمت چپ بستگی به علت آن و بیماری باعث درد دارد. از جمله درمان های رایج می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داروهای ضد درد بدون عوارض
 • داروهای تجویزی برای التهاب، GERD، زخم، و یا درد کلیه
 • آنتی بیوتیک ها
 • داروهای ضد افسردگی کم دوز
 • تغییرات در رفتار، از جمله حذف غذاهای خاص یا نوشیدنی هایی که ممکن است به درد شکمی کمک کنند
 • جراحی برای جلوگیری از انسداد روده، فتق و یا اندام های آلوده

با استفاده از فهرست زیر می‌توانید سایر مقاله‌های مرتبط به درد شکمی و بیماری‌های مرتبط به آن را مطالعه کنید.

راهنمای بیماری‌های درد شکمی

 

منبع:

Healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «درد شکم در سمت چپ هشداری برای کدام بیماری‌ها است؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

406 دیدگاه در حال حاضر

 1. با عرض سلام هیلدا هستم 16 ساله حدود نیم ساعت که سمت چپ شکمم درد میکنه و نمیدونم به چه خاطر هفته پیش هم دچار اسهال و استفراغ شدم که علتش مسمومیت غذایی بود ممکنه علتش از اون باشه
  لطفن کمکم کنید حالم خیلی بده

  • سلام، باتوجه به شيوع كرونا و تغيير علائم آن به سمت علائم گوارشي، اين آزمايشات را انحام دهيد تا از نظر ابتلا به اين ويروس خيالمون راحت شه: cbc,diff
   Esr
   Crp
   Ldh
   Covid igm and igg
   U/A
   U/C
   واسه دردتون فعلا ديسيكلومين هر ١٢ ساعت مصرف كنيد تا نتيجه آزمايشتون بياد.

 2. سلام،من نزدیک۳ماهه دلدردشدیدمیشم،یبارکم بیشترمواقع شدید،چندروزه بالای شکمم زیراستخوان سینه دردشدیددارم که تمام شکم وپهلوی چپمومیگیره،همزمان کمرم همون قسمت دردمیادحالت تهوع میگیرم وبالامیارم،صورتم سردمیشه وعرقم میزنه.این دردمیریزه زیرشکمم،انقدشدیده که بیهوش میشم،لطفاراهنماییم میکنید

  • سلام
   دوست عزیز مدت درد طولانی و ۳ ماهه است و شدت درد نیز زیاد ذکر شده
   با توجه به این علایم باید توسط متخصص داخلی معاینه شوید

 3. من دردی رو در قسمت پایین شکم مخصوصا سمت چپ دارم و تحت درمان هستم چند ماهی اما هنوز با این که دارو مصرف میکنم تأثیری نداشته. نولپازا ناشتا صبح . کلیدینیوم سی قبل ناهار و تری فلووپرازین قبل خواب.
  همش احساس نفخ شدید و دل‌پیچه دارم و پاهام هم سرد میشه و رنگ مدفوع ام هم تیره ست.
  نمی دونم حالا پیش چه متخصصی برم واسه تشخیص.متشکرم

  • سلام
   اگر قسمت پایین شکم و ناف است به متخصص زنان مراجعه کنید و سونوگرافی انجام دهید

 4. سلام وقت بخیر ببخشید من خانوم 38 ساله ام. مشکل معده درد دارم وسوزش و ورم و میزنه ب کتف ام و دست چپ ام خیلی درد میگیره وهمینطور قسمت سمت چپ بالای شکمم زیر قفسه سینه احساس ورم و داغی وخارش میکنم ومیل ام ب غذا نمیره چون میخورم هیلی حالم بد میشه انگار غذا نمی‌خورم بهترم و آزمایشات و آندوسکوپی همه چی انجام دادم وفقط دکتر گفتن معده عصبیه و ورم داری ولی هنوزم خوب نشدم حتی بدتر هم شده ام نتونستن تشخیص بدن. میشه راهنماییم کنید؟

  • سلام
   به مدت ۳ هفته
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   و قرص فاموتیدین همراه غذا
   مصرف شود
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید.بعد از غذا خوردن دراز نکشید
   در صورت عدم بهبود به متخصص داخلی مراجعه کنید

 5. سلام خسته نباشید
  ۳۱ سالمه همیشه معده درد داشتم و اسید معدم زیاده چند وقت یک بار سمت چپ شکمم قسمت معده یک درد مبهم با احساس ثنگینی و فشار دارم که حتی تا پایین شکمم میزنه نفخ هم زیاد دارم موقع استراحت یا بعد غذا خیلی بیشتره حتی اگر اب بخورم و این درد و سوزش به پشت شکمم هم میزنه !!!

  • سلام
   به مدت ۳ هفته
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   و قرص فاموتیدین همراه غذا
   مصرف شود
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید.بعد از غذا خوردن دراز نکشید
   در صورت عدم بهبود به متخصص داخلی مراجعه کنید

 6. سلام من چند سال که سمت چپ شکم درد داره نه خیلی شدید موقع مدفوع کردن اولش سفت و همراه با خون بعدش هم اسهال

  • سلام
   با توجه به اینکه چندسال است علایم دارید باید معاینه شکم و مقعد و آزمایش خون انجام شود
   به متخصص داخلی مراجعه کنید

 7. سلام،باهمسرم مشاجره کردیم و اون منو به سمت زمین پرت کرد و ازناحیه پشت کاملا با زمین برخورد داشتم از همون شب درد شدید در پهلوی سمت چپم داشتم والان ۴روز میگذره و همچنان من دردخودمو دارم و وقتی ازجام بلند میشم سرگیجه واحساس سنگینی بهم دست میده نفسم تنگ میشه دو روزه که معده م سنگیه ونمیتونم راحت غذا بخورم،الان چیکارکنم؟؟

  • سلام
   باید به اورژانس بیمارستان مراجعه کنید تا معاینه و عکس رادیولوژی و سونوگرافی در صورت نیاز انجام شود

 8. سلام من زیر شکمم سمت چپ از دیروز کمی درد وگرفتگی داره دوبار برای کیست هایی که داشتم ودرد درمان دارویی شدم از اخرین بار حدود ده دوازده سال میگذره ممکنه دوباره دچار مشکل شده باشم
  ممنون

  • سلام
   باید معاینه شوید
   بلکه ممکن است مجددا کیست باشد

 9. سلام خوبین ببخشین پدر من از پنج فروردین یهویی کمرش گرفت نتونست بلند شه بعد میگفت زیر شکم درد میکنه بعدسونو و ام ارای و هم رفتن دکترا گفتن دیسک داره ااان هم سمت چپش درد می‌کنه تقربیا نزدیک کمر هستش
  میشه بگین چرا اونجاش‌درد می‌کنه

 10. سلام
  خسته نباشید،۳۲سال سن دارم از چند ماه قبل ی درد کم رو پایین شکم سمت چپ حس میکنم ک دائم نیست شاید ماه بگذره و اصلا درد نداشته باشم ولی دیشب تو خواب ی درد نسبتا شدید و جدید تر امد سراغم ی نیم ساعت طول کشید ک دوباره خوب شد و خواب رفتم با لمس و فشار دادن اون قسمت متوجه درد نمیشم اشتهاو اجابت مزاجم هم طبیعیه مث قبل.

  ممنونم که با حوصله خوندید

  • سلام
   با توجه به اینکه چند ماه است درد بروز کرده باید معاینه شکم انجام و درصورت نیاز سونوگرافی انجام شود.

 11. سلام من سمت چپ زیر شکم خیلی درد همراه با سوزش است‌ مدفوع هم سیاه رنگ است می شه راهنماییم کنید؟

  • سلام
   شرح حال کامل نیست
   جهت توضیحات بیشتر و راهنمایی بهتر از مشاوره رایگان دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 12. سلام من یه دختر ۱۸ سالم که الان دوره قاعدگیم هست و سمت چپ شکمم خیلی درد دارم تو دوره های قبل همچین دردی رو نداشتم اما این سری خیلی درد دارم چیکار کنم لازمه که به دکتر مراجعه کنم ؟

  • سلام
   فعلا از کپسول مفنامیک اسید ۲۵۰ هر ۸ ساعت یکی تا سه روز استفاده کنید

 13. سلام من حدود یک هفتس که هر دو سمت پهلوم
  به خصوص سمت چپ بدنم درد می کنه حتی مو قع راه رفتن دیشب هم حالت تهوع داشتم
  ولی سرگیجه یا تب نهدارم
  میشه راهنمایی کنید

  • سلام
   ازمایش و کشت ادرار بدهید
   سونوگرافی از کلیه ها و مجاری ادرار انجام دهید

 14. سلام خسته نباشین من ۳۴ سالمه و خارج از کشور زندگی میکنم نه سال پیش کیسه صفرامو برداشتم در کل مشکل خاصی نداشتم .یک سال پیش بعد از اینکه داخل استخر شیرجه زدم یه سوزش خفیف و مداوم داشتم زیر دنده چپم یکی دوماه هست یکی دوماه نه . سونوی شکم انجام دادم که مشکلی نداشت ولی آندوسکوپی نکردم .با شرایط الان امکان رفتن به دکتر گوارش ندارم .قرص نکسیوم مصرف کردم که تاثیری نداشت . شرایط زندگیم پر استرسه .وزنم خوبه .غذا خوردنم خوبه .لطفا منو راهنمایی کنید

  • سلام
   قرص پنتوپرازول ۲۰ هر صبح ناشتا یک عدد
   قرص کلیدینیوم سی + کلرودیازپوکساید هر شب یک عدد
   میل کنید

 15. سمت چپ شکمم خیلی درد میکنه اول تب لرز و احساس سنگینی در بدنم داشتم بعد فرداش شکم درد گرفتم و هیچ چی نمیتونم بخورم ودلم نمیره رو هیچی حالت تهوه هم دارم شکمم هم تخلیه نمیشه

 16. با سلام من از دیشب تا الان زر دلم طرف چپ درد داره موقع نشستن درد نداره ولی تا بلند میشم یا روی شکم دراز میکشم درد میاد و وقتی هم که میشینم مقعدم درد میاد که میزنه به پهلوم مثل حالت که یبوست گرفته باشم دردش هست

 17. سلام من چند روز پیش یبوست خیلی شدید داشتم که با دارو خوب شدم اما از بعدش قسمت سمت چپ شکم نزدیک معده احساس سوزش و درد خفیف دارم و وقتی این قسمتو فشار میدم یکم دردش بیشتر میشه پارسال هم باز چند روز یبوست شدید داشتم دوباره اینجوری شدم حالا نمیدونم مشکل از معدمه یا روده دکتر هم رفتم فقط دارو واسه یبوست داد.

  • سلام
   علاوه بر داروهای یبوست
   قرص ازونیوم ۲۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام مسرف شود

 18. سلام دو هفته مونده به پریودیم ولی زیر شکمم سمت چپ درد های شدید دارم کمرم هم خیلی درد می کنه که ویسک به کمر می کشم تا آروم شم به نظرتان مشکل منه چیه؟

 19. سلام من مدتی پایین شکمم سمت چپ درد دارم و دردش شدید نیست و اینکه چند روزی سینه هام مخصوصا سینه سمت راستم ورم و درد داره علت چی میتونه باشه ممنون میشم جواب بدین

  • سلام
   درد و تورم سینه نیاز به معاینه دارد خصوصا اگر همراه سفتی و گرمی باشد میتواند مطرح کننده عفونت باشد
   جهت معاینه به متخصص جراحی مراجعه کنید

   • سمت چپ از قلبم ب پایین درد میکنه تیر میکشه پایین قلبم‌همون شکمم‌ک عکس گرفتم بالای مثانم‌سمت چپم درد میکنه شدید و تیز و تیر میکشه بدجور فشار بدم جاشو دردش بدتر میشه نفس تند بکشم باز هی تیر میکشه الان ک اروم‌نفس میکشم بازم‌تیر میکشه حتی قفسه سینم سمت چپ کلا از قلبم بالا تر و پایین همین

    • سلام
     اگر درد با استراحت بهبود نمیابد باید معاینه و سونوگرافی از جهت وجود کیست انجام شود

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر