درد سمت راست شکم؛ شایع ترین علل و راهکارهای درمانی

درد شکم سمت راست

درد سمت راست شکم نشانه چیست؟ علت درد سمت راست شکم چیست؟ با توجه به اهمیت دردهای شکمی در این مقاله به معرفی کامل دلایل درد سمت راست شکم می‌پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

درد سمت راست و پایین شکم

در فضای شکم ارگان‌های مختلف دستگاه گوارش قرار گرفته‌اند که آسیب و اختلال عملکرد هر کدام باعث ایجاد علائم هشداردهنده می‌شود. درد سمت راست و پایین شکم اگرچه یک نشانه و علامت است منتهی می‌تواند علل متعددی داشته باشد.

شاید بهتر باشد بدانید که در سمت راست و پایین شکم شما، بخشی از روده‌های بزرگ و کوچک، آپاندیس، قسمتی از کلیه، رحم و تخمدان (در بانوان) قرار گرفته‌اند. اگر در عملکرد هر یک از اعضایی که نام بردیم خللی وارد شود، ممکن است خود را با درد در سمت راست و پایین شکم نشان دهد. 

برای اینکه دلیل قطعی درد در سمت و پایین مشخص نیست و ممکن است به قسمت‌های دیگر بدن مرتبط باشد، بهتر است به پزشک متخصص گوارش و کبد مراجعه کنید. برای دسترسی سریع‌تر به پزشک متخصص روی تصویر زیر کلیک(یا لمس) کنید و از پزشک نوبت ویزیت حضوری یا تماس تلفنی دریافت کنید.

دکتر مهدی تهمتن فوق تخصص جراحی روده بزرگ (کولورکتال) می‌باشد. برای دریافت نوبت از دکتر مهدی تهمتن روی دکمه دریافت نوبت در تصویر کلیک(یا لمس) کنید.

 

 

 

 

 

 

 

چه مشکلاتی باعث درد سمت راست و پایین شکم می‌شوند؟

یک باور اشتباه بین مردم جای گرفته است که متاسفانه دهان به دهان می‌چرخد در خصوص اینکه درد سمت راست و پایین شکم همان درد کلیه و بخاطر سنگ کلیه است و راهکار آن فقط نوشیدن آب زیاد است. درد سمت راست و پایین شکم می‌تواند علل متعددی داشته باشد که سنگ کلیه فقط یکی از این علت‌هاست.

اگر در مسئله درد شکمی به مشکلی برخوردید که نیاز به مشاوره با پزشک داشتید و دسترسی به پزشک در آن برای شما مقدور نبود، می‌توانید از طریق سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر مشکل خود را مطرح کنید و در سریع‌ترین زمان بهترین را‌ه‌حل‌ها را دریافت کنید.

یبوست و درد سمت راست شکم

ممکن است برای مدتی، از چند روز تا یک هفته شما قادر نباشید که به راحتی مدفوع را دفع کنید. در این وضعیت شما احتمالا از درد راست و پایین شکم، احساس فشار در کل شکم یا نفخ و ورم شکم رنج می‌برید.

تجربه یبوست و خشکی مزاج یک تجربه مشترک در همگان است. احتمالا شما با رعایت کردن چند توصیه ساده از قبیل کم کردن مصرف گوشت قرمز، افزایش مصرف فیبر و سبزیجات، قرص‌های نرم کننده شکم (مسهل) که توسط پزشک تجویز می‌شوند از این احساس ناخوشایند و درد سمت راست و پایین شکم، ایجاد شده توسط یبوست رهایی پیدا کنید.

درد سمت راست شکم بعد از خوردن غذا

مصرف مواد غذایی آلوده به انواع باکتری‌ها و ویروس‌ها منجر به مسمومیت غذایی می‌شود. مسمومیت غذایی علائم متعددی از قبیل تهوع و استفراغ، اسهال، درد در نواحی مختلف شکم، بی حالی و ضعف را به دنبال دارد.

درد سمت راست شکم بر اثر مسمومیت غذایی

 

درد در سمت راست و پایین شکم در مسمومیت‌های غذایی به عنوان یک علامت تلقی می‌شود و هنگامی که مسمومیت غذایی رفع شود، درد نیز فروکش می‌کند.

التهاب آپاندیس (آپاندیسیت) و درد سمت راست شکم

آپاندیس یک زائده در دستگاه گوارش است که اگر ملتهب شود باعث ایجاد درد در اطراف ناف می‌شود. اگر التهاب ادامه پیدا کند کم کم درد به سمت راست و پایین شکم کشیده می‌شود.

اگر علت درد سمت راست و پایین شکم در شما آپاندیسیت باشد؛ احتمالا شما علائمی از قبیل تهوع و استفراغ، تب با درجه پایین، یبوست یا اسهال، از دست دادن میل و اشتها به غذا خوردن دارید.

در این شرایط شما باید دو اصل مهم را در نظر داشته باشید:

 • بیماری شما نگران کننده نیست؛ پس آرامش خود را حفظ کنید.
 • در اسرع وقت به پزشک یا اورژانس برای تشخیص یا شروع درمان مراجعه کنید.

دردهای شکمی دلایل مختلفی دارند که بنا بر محل درد و شدت آن ممکن است علل بیماری‌های مختلف باشند. برای مطالعه بیشتر می‌توانید کتابچه راهنمای درمان شکم درد را دانلود کنید.

درد سنگ کلیه

اگر کلیه راست شما دارای سنگ باشد، ممکن است درد سمت راست و پایین شکم و کشاله ران داشته باشید. درد ناشی از سنگ کلیه حالتی مثل تیر کشیدن دارد که از سمت راست شکم تا ران ممکن است وجود داشته باشد.

احتمال دارد شما در هنگام ادرار کردن هم درد آزاردهنده‌ای داشته باشید؛ همچنین سنگ کلیه می‌تواند گاهی باعث مسدود شدن مسیر خروج ادرار شود. گاهی ممکن است رنگ و بوی ادرار تغییر کند و دچار تهوع و استفراغ شوید یا تب و لرز هم پیدا کنید.

سنگ کلیه علت درد سمت راست شکم

بهتر است بدانید که وقتی در زمان مناسب تحت بررسی توسط پزشک قرار بگیرید، سنگ کلیه بر اساس نوع، اندازه و محل قرار گرفتن در کلیه قابل درمان است. پس لطفا آرامش خود را حفظ کنید و دستورات درمانی پزشک را اجرا کنید تا در اسرع وقت بهبودی پیدا کنید.

برای اینکه اطمینان حاصل کنید که علت درد شکم چیست، می‌توانید با استفاده از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر در سریع‌ترین زمان ممکن با پزشک متخصص گوارش و کبد ارتباط برقرار کنید و مشکل را حل کنید.

درد سمت راست و پایین شکم در بانوان؛ اختلال در رحم یا تخمدان

بانوان ممکن است اقدام به بارداری کنند یا شاید ناخواسته باردار شوند، بعد از مدتی ممکن است درد شدید در سمت راست و پایین شکم ایجاد برای آنها ایجاد و باعث شود بانوی محترم به اورژانس مراجعه کند و در بررسی‌ها مشخص می‌شود که حاملگی خارج از رحم است.

درد سمت راست و پایین شکم ناشی از حاملگی خارج از رحم فقط و فقط توسط پزشک قابل تشخیص و درمان است. گاهی نیز تخمدان راست در بانوان دچار التهاب یا کیست می‌شود که درد سمت راست و پایین شکم ایجاد می‌کند.

درد شکم در بانوان در دوران بارداری شایع است و قرار نیست هر دردی که ایجاد شد به حاملگی خارج از رحمی فکر کنید. پس آرامش خود را حفظ کنید و اگر درد شکمی دوران بارداری شدید بود به پزشک مراجعه کنید و ادامه کار را بر عهده پزشکتان بسپارید.

درد در سمت راست و بالای شکم؛ یک نشانه و ده‌ها تشخیص

درد در سمت راست و بالای شکم از جمله دردهای شکمی است که علل متعددی دارد. در بین مردم رایج شده است که درد سمت راست و بالای شکم همان درد معده است و حضور این درد به معنی بروز بیماری در معده است. از شما می‌خواهیم که این تصور اشتباه را از ذهنتان پاک کنید.

سمت راست و بالای شکم ارگان های مختلفی قرار گرفته‌اند که آسیب در هر کدام ایجاد درد می‌کند. از این رو عوامل متعددی باعث ایجاد درد در سمت راست و بالای شکم می‌شود که عبارت‌اند از:

مسمومیت‌های غذایی

اگر شما مواد غذایی آلوده به باکتری‌ها و ویروس‌های مختلف را بخورید و دچار مسمومیت غذایی شوید؛ ممکن است علائم متعددی از قبیل تهوع و استفراغ، اسهال، درد در نواحی مختلف شکم، بی حالی و ضعف داشته باشید.

درد در سمت راست و بالای شکم در مسمومیت‌های غذایی به عنوان یک نشانه تلقی می‌شود و هنگامی که مسمومیت غذایی رفع شود؛ درد نیز بهبود پیدا می‌کند.

اختلالات کبدی

کبد اگر آسیب ببیند علائم متعددی از خود نشان می‌دهد که یکی از آنها درد در سمت راست و بالای شکم است. اگر شما به همراه درد شکم علائمی از قبیل ضعف، بی اشتهایی، تهوع، احساس ناخوشی در شکم، زرد شدن رنگ پوست و چشم‌ها داشته باشید؛ ممکن است که پزشکتان صلاح بداند کبد شما را بررسی کند.

درد سمت راست شکم یکی از نشانه‌های اختلالات کبدی

اختلال عملکرد کیسه صفرا

کیسه صفرا یکی از بخش‌های کوچک دستگاه گوارش شماست که در فرآیند هضم و گوارش غذا موثر است. اگر سنگ در کیسه صفرا ایجاد شود یا مسیر خروجی صفرا بسته شود؛ شما علائم متعددی خواهید داشت که یکی از آنها درد در سمت راست و بالای شکم است.

مشکل قلبی

ممکن است شما قبلا درد قفسه سینه که به دست‌ها و گردن انتشار پیدا می‌کند را تجربه کرده باشید. به طور کلی دردهای قلبی می‌توانند از زیر فک تا بالای ناف باشد.

در صورتی که شما از پیش سابقه حمله قلبی داشته‌اید یا قبلا پزشکان به شما گفته است در خطر بیماری گرفتگی رگ‌های قلبی هستید؛ هنگام درد در سمت راست و بالای شکم بیشتر احتیاط کنید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

بیماری تنفسی

شاید برای شما تعجب‌برانگیز باشد که چگونه بیماری تنفسی می‌تواند درد شکم ایجاد کند. بهتر است بدانید گاهی عفونت‌های ریه (ذات‌الریه) در قسمت‌های پایینی ریه‌ها ممکن است دردی در پایین قفسه سینه و بالای شکم ایجاد کند.

 

چگونه با درد در سمت راست و بالای شکم برخورد کنم؟

پیش از هر چیز باید بدانید که درد شکم در تمام سنین در مردان و زنان شایع است. ارگان‌های متعددی در شکم هستند که درد در سمت راست و بالای شکم ایجاد می‌کنند. بنابراین در مورد درد شکم هیچ نگرانی به خود راه ندهید.

 • قدم اول این است که آرامش خود را حفظ کنید
 • در قدم دوم به پزشک مراجعه کنید تا معاینه انجام شود و تشخیص درست صورت گیرد.
 • و در نهایت تمام اصول بهداشتی و درمانی پیشنهاد شده توسط پزشک را به طور کامل اجرا کنید.

برای درد شکم سمت راست به چه دکتری مراجعه کنم

راهکارهای درمانی درد در سمت راست شکم

 • اگر شما دچار یبوست و نفخ هستید و قبلا هم سابقه چنین مشکلاتی داشته‌اید و در این حین دچار درد شکم نیز شده‌اید؛ به شما توصیه می‌شود از سبزیجات و رژیم پرفیبر استفاده کنید و آب بیشتر بنوشید.

 • توصیه قطعی ما به شما این است که اگر درد شکم در شما به حدی بود که شما را بی‌قرار و ناآرام کرده است؛ علائم مازادی از قبیل تب و لرز یا اسهال و استفراغ دارید توسط پزشک معاینه شوید و دستورات دارویی پیشنهاد شده توسط پزشک را اجرا کنید.

 • راهکارهای تغذیه‌ای مناسب و فعالیت‌های ورزشی و اصول بهداشتی در بهبود درد شکم شما موثر است فقط به شرطی که قبل از آن توسط پزشک معاینه شده باشید.

 • اگر شما سابقه بیماری قلبی دارید و یا در خطر بیماری قلبی هستید لطفا در اسرع وقت توسط پزشک معاینه شوید. ممکن است لازم باشد از نظر قلبی یک بررسی اجمالی برای شما انجام شود.

سخن آخر

درد در سمت راست شکم علامتی از وجود احتمالی یک بیماری است؛ بیماری که باید توسط پزشک تشخیص داده شود و سپس دستورات توسط شما به طور کامل اجرا شود تا بهبودی کامل در اسرع وقت عایدتان شود.

گاهی مشاوره گرفتن از افراد غیر پزشک و گوش کردن به حرف‌های بی‌پایه و اساس دوستان و اطرافیان باعث می‌شود یک بیماری ساده تبدیل به یک وضعیت پیچیده شود؛ فقط و فقط به خاطر اینکه زمان را صرف مشورت‌های درمانی غیرعلمی کرده‌اید.

همانطور که پیش‌تر گفتیم درد در سمت راست شکم یک نشانه با چندین تشخیص است، پس در این مورد از خوددرمانی پرهیز کنید و برای آسودگی خیال خود و جلوگیری از خطرات احتمالی حتما به پزشک مراجعه کنید.

دردهای شکمی دلایل مختلفی دارند که بنا بر محل درد و شدت آن ممکن است علل بیماری‌های مختلف باشند. برای مطالعه بیشتر می‌توانید کتابچه راهنمای درمان شکم درد را دانلود کنید.

با استفاده از فهرست زیر می‌توانید سایر مقاله‌های مرتبط به بیماری‌های درد شکمی را مطالعه و دنبال کنید.

راهنمای بیماری‌های درد شکمی

 

 

منابع:

Patient

Healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1,004 دیدگاه در “درد سمت راست شکم؛ شایع ترین علل و راهکارهای درمانی

 • سلام دکتر
  من سمت راست شکمم الان یک هفتست درد داره
  چند بارهم دکتر رفتم ولی دلیلشو نمیفهمن
  آزمایش ادرار با سنوگرافی هم دادم ولی هی چی ‌نشون داده نشد
  لازم به ذکره که بگم من هنگانمی که رو باسن میشینم و یا سر پا هستم هیچ دردی ندارم
  فقد هنگام دراز کشیدن شروع میکنه به درد
  اگ میشه جواب بدین
  این درد با هیچ‌ مسکنی خوب نمیشه
  اثلا نمیزاره بخوابم

  پاسخ
  • سلام
   نیاز به معاینه است
   اگر سونوگرافی شکم و لگن و آزمایش نرمال است میتواند درد عضلانی باشد

   پاسخ
  • داداش منم اینجوریم الان دو ماهه هی ول میکنه باز شروع میشه سونو با ادرار و خون چیزی نشون نداد انا گفتن شاید روده باشه حالا هم نزدیک عید خیشکی نیست برم ویزیت ، شبا خواب ندارم چند روزه زیاد شده دردش

   پاسخ
 • سلام. خانم دکتر ۶ روزه که سمت راست شکمم ( پایین تر از نافم نزدیک استخوان لگن ) یکسره درد میکنه بعضی وقتها پهلومم درد میگیره. چند باری هم دردم تا کشاله ران ام کشیده شده. وقتی خم میشم بیشتر درد میکنه. خواهش میکنم راهنمایی کنید رفتم دکتر برام سونو نوشت ولی به خاطر کرونا فعلا نمی تونم برم.

  پاسخ
  • با سلام
   ممکن است فتق باسد

   پاسخ
 • سلام به دلیل ویروس کرونا دکتر نمی تونم بدم
  پهلو و زیر شکمم وحشتناک درد می کنه در حدی که دلا و به پهلو نمی تونم بشم چه کنم

  پاسخ
  • اگر با حرکت کردن درد میگیرد گرفتگی عضلانی است
   اگر با مسکن بهبود نیافت ویزیت شوید

   پاسخ
 • سلام. وقت بخیر. الان حدودا ۴ روزه که یکسره سمت راست شکمم درد میکنه. تو این ۴ روز دو سه بار پهلوی سمت راستم هم درد گرفته. گاهی درد تا کشاله رانم کشیده میشه. وقتی خم میشم بیشتر درد میکنه. به غیر از این درد علایم دیگه ای ندارم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • سلام
   با توجه به علابم لازم است معاینه شوید

   پاسخ
 • سلام.دکتر در قسمت راست شکمم به سمت مثانه درد دارم گاهی به سمت پهلو میره .گاهی به سمت مثانه و گاهی هم وسط شکم به سمت پایین درد دارم یعنی همیشگی شده این چند روز ولی کم و زیاد میشه.خیلی اب میخورم تا یکم مثانم پر میشه دردش بیشتر میشه بطوری که اگه مثانم پر باشه و دراز بکشم حتما باید پاهام را جمع کنم چون اگه پاهم را دراز کنم تیر میکشه سونو رحم و مثانه و کلیه و مجاری دادم گفتن چیزی مشاهده نمیشه و برای بارداریم بی بی چک زدم و جوابش منفی بود. سابقه ی سنگ کلیه نداشتم ولی از لحاظ ارثی داریم.در این شرایط میترسم خیلی زیاد ب مراکز پزشکی مراجع کنم لطفا کمک کنید

  پاسخ
 • سلام
  دخترم ده سالشه سمت راست شکمش زیردنده ها یهو درد گرفته و موقع راه رفتن درد بیشتری داره لطفا راهنمایی فرمایید

  پاسخ
  • اطفال باید ویزیت شوند

   پاسخ
  • سلام دکتر جان دوشب است که مادرم از درد شکم و پهلو سمت راست که بعد به کمر وپشت میزند بیدار میشوند به طوریکه نمیتوانند حرکت کنند .خواهش میکتم با وضعیت حال حاضر که حضور در مراکز درمانی خطرناک است بفرمایید چکار کنم؟خیلی درد میکشند خواهش میکنم سریع پاسخ بفرمایید

   پاسخ
   • سلام
    جهت معاینه و بررسی سنگ صفرا ویزیت شوند

 • سلام. به علت شیوع ویروس می‌ترسم به مراکز درمانی مراجعه کنم لطفا کمکم کنید. ۲ ماه قبل نزریک به عادت ماهانه، یکدفعه و ناگهانی با درد بسیار شدید راست و پایین شکم بلند شدم، درد به حدی شدید بود که با هر حرکتی بدتر میشد و دمای بدنم به شدت افت کرد و دچار عرق و لرز شدید شدم، واقعا حس می‌کردم دارم می‌میرم. بعد حالت تهوع و استفراغ کردم دمای بدنم به حالت عادی برگشت و کم کم خوب شدم. از اونموقع تا الان هنوز بعضی اوقات سمت راست و پایین شکمم درد می‌کنه، وقتی محلو فشار میدیم درد نمیگیره، ی دردی هست انگار از داخله، که حتی دردش به پشت هم میزنه، حتی پایین کمرم هم درد میکنه کلا. بعد دچار یبوست هم شدم، و هنگام دفع ادرار هیچ درد و علائمی ندارم، اما دفع مدفوع دردمو بیشتر میکنه، اما این درد نسبتا خفیف الان دو ماه هست که با منه، قبلا خفیف‌تر بود ولی الان بیشتر شده.

  پاسخ
  • سلام
   سونو جهت بررسی تخمدان و کیست انجام شود

   پاسخ
 • با سلام
  بنده حدود دو ماه است که در ناحیه پایین و سمت راست شکم در حدود نواحی شرمگاهی کمی به سمت بالا و دقیقا موازی کشاله ران حالت یک بر آمدگی خفیف که در سمت مقابل موجود نیست احساس میکنم.و هنگام لمس هم نرم است و گاهای ساعت ها خیلی مشخص نمیباشد.دلیل آن چیست؟با تشکر

  پاسخ
  • سلام
   در صورتی که با فعالیت بیرون میزد یا درد میگیرد ممکن است فتق باشد به متخصص جراحی مراجعه کنید

   پاسخ
 • سلام شبتون بخیر،من دو روز پیش شب دل پیچه شدید گرفتم بلافاصله ببرون روی و اسفراغ داشتم و افت فشار زیاد ک از حال رفتم مادرم بهم امپول هیوسین زد و قرص خوردم اما فقط استفراغم خوب شد و اسهالم شدیدتر شد که از حالت مدفوع کلن خارج شد انقد رقیق ک فقط اب زرد رنگ بود بدون هیچ چیزی و همچنان فشارم پایین،رفتیم درمونگاه دکتر گفت مسمومیت بهم سرمو امپول زدن و قرص دادن وقتی اومدم خونه خوب بود حالم ،اما الان دوروز من شکمم کار نکرده و بشدت ورم کرده و درد میکنه یبوست شدید انگار گرفتم رودهام انگار میخاد پاره بشه حس میکنم تو شکمم ور از سنگ سنگین شده که مادرم گفت بخاطر قرصیه ک بهت داده اسمش لوپرامید فکنم،اما هر کار میکنم که شکمم کار کنه بمقدار دردم خوب شه و سبک بشم نمیشه باید چکار کنم خطرناک نیست ؟ورزش میکنم راه میرم روغن زیتون خوردم کیوی خوردم از ترسم غذا زیاد نمیخورم چن بعد غذا حس سنگینی بیشتری میکنم اما هیچ اثری از مدفوع ندارم لطفن جواب بدین

  پاسخ
 • سلام . من حدودا یکسال ونیم در ناحیه سمت راست کشاله ران درد دارم. بعضی وقتها دردی احساس نمی کنم ولی بعضی وقتها هم درد دارم. ضمنا زمانیکه زیاد سر پا می ایستم این درد بیشتر میشود. همچنین شبها به پهلوی راست هم نمی توانم خیلی راحت بخوابم. همچنین عمل دفع مدفوع هم خیلی راحت نیست و مدفوع به صورت رشته ای میباشد.
  لطفا راهنمایی فرمایید. ممنون

  پاسخ
  • با سلام
   درد کشاله ران میتواند فتق کشاله ران باشد
   جهت دفع نیز آزمایش مدفوع و خون زیر نظر پزشک بررسی شود

   پاسخ
 • سلام ببخشید من زیر نافم درد میکنه سمت راستم تا حدی ک کلیه م هم ب شدت درد میکنه با بالای باسنم سمت راست کلا سمت راستم درگیر شده وقتی زیر نافم فسار میدم پهلو و کمرم درد میگیره؟؟ چکار کنم، درد خیلی شدید

  پاسخ
  • با سلام
   لازم است ویزیت شوید

   پاسخ
 • سلام ببخشید من چند روزی هست که پایین سمت راست شکمم درد می‌کنه و با سرفه و عطسه هم دردش تشدید میشه…گاهی وقتا این درد توی پهلوم هم می افته و دیگه نمیتونم راه برم.میخاستم ببینم دلیلش چی می‌تونه باشه؟
  ممنونم

  پاسخ
  • با سلام
   شایعترین علت گرفتگی عضلانی و بعد از آن فتق مطرح است.لازم است معاینه شوید

   پاسخ
 • با سلام
  مدتی هست که نفخ دارم و قسمت های راست شکم و سینه و چپ شکم و سینه درد می‌کند. مشکل چیست؟. چه باید کرد؟

  پاسخ
  • با سلام
   با توجه به درد سینه باید توسط پزشک ویزیت شوید و نوار قلب بررسی شود و سپس داروهای معده داده شود

   پاسخ
   • سلام من از روز سوم پريودي دو روزِ سمت راست پايين شكم زير استخان لگن تير ميكشه فقط وقتايي كه حركتش ميدم درد ميگيره در حالت ساكن درد نداره
    علتش چي ميتونه باشه؟

   • با سلام
    لازم است معاینه شود
    مکان درد دقیقا مشخص نیست و مبهم است اما اگر کشاله ران و زیر خط لباس زیر مد نظر باشد عللی همچون فتق مطرح است

   • سلام خسته نباشید
    درد در ناحیه سمت راست شکم دارم ک درد تا بالای ران احساس میشود ،اکثر وقت ها حالت سوزش دارم،تا مثانه پر میشود دردم بیشتر میشه ،چندسال پیش به خاطر واریکوسل و فتق عمل کردم هر دو طرف شکم

 • سلام پدرم حدود یک هفته ست که درد شکم سمت راست داره و این درد تا زیر ناف هم کشیده میشه و گاهی درد همراه با سوزش هم هست. سونوگرافی و آزمایش عفونت ادراری هم انجام دادن که گفتن هیچ مشکلی نیست ولی درد اذیت شون میکنه و به صورت متناوب درد و سوزش دارن. یک آمپول هم زدن ولی خوب نشدن. علت چی میتونه باشه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • با سلام
   نیاز به معاینه است.به متخصص داخلی مراجعه کنید

   پاسخ
 • سلام
  من به یکباره در ناحیه سه انگشت سمت راست ناف به صورت نقطه ای احساس درد دارم و الان بعد از گذشت یک روز همچنان ادامه دارد، در صورت ثابت بودن درد ندارم و با کوچیکترین تکان درد شروع میشه ، علائم دیگه ای هم ندارم…

  پاسخ
  • با سلام
   با توجه به اینکه در حرکت کردن بدتر میشود میتواند گرفتگی عضلانی باشد در صورت تشدید درد یا بروز سایر علایم ویزیت شوید

   پاسخ
 • سلام خسته نباشین تو اقدام برای بارداری هستم. تو این اما پهلوی سمت راستم و بعصی وقتا درد میکنه مخصوصا زمانی درد میگیره ک فعالیتی میکنم مثلا الان رقصیدم درد گرفته و نمیتونم سمت پهلوم درازبکشم گاهی وقتام همراه با این درد زیر شکمم درد میگیره بنظرتون مشکلم چیه؟ “تقریبا یک ماهه این جوری شدم

  پاسخ
  • با سلام
   با توجه به اینکه در حرکت کردن و پوزیشن خاصی درد بروز میکند میتواند کشیدگی عضلانی مطرح باشد.استراحت و عدم فشار آوردن رعایت شود و درصورت تداوم به پزشک مراجعه کنید

   پاسخ
   • ببخشین من سمت پایین شکمم درد داره می ترسم برم دکتر چون ویروس هستش یک چیزی درمانی بگین توروخدا

   • با سلام
    توضیحات شما کامل نیست.محلل دقیق درد ،همراهی با سایر علایم همچون تب و اسهال و…مدت زمان درد و…را توضیح دهید تا راهنمایی صورت گیرد

 • سلام چن وقتیه من سمت راست شکمم پایین باد میکنه اولین بار درد داشت ولی الان درد نداره وقتی دسشویی میرم بادش میخوابه سونو گرافی رفتم pco تشخیص دادن ولی من نگران سندرم روده بزرگم یوبوستم دارم

  پاسخ
  • با سلام
   جهت بررسی از نظر سندرم روده تحریک پذیر که البته مسیله نگران کننده ای نیست به متخصص داخلی مراجعه کنید

   پاسخ
   • سلام خانم دکتر من مدتیه که سمت راست زیر دنده هام درد شدید داره البته روده تحریک پذیر دارم ولی این درد احساس میکنم از رو هستش هروقت هم غذای چرب میخورم با غذاهای سفت بیشتر درد میکنه و اپاندیست عمل کردم احساس میکنم از داخل بخیه ها باز شدن

   • سلام
    با توجه به علایمتون بهتره سونوگرافی از کبد و مجاری صفراوی برای بررسی سنگ بدهید

 • سلام من ۳۲ سالمه زیر نافم سمت راستم خیلی وقته درد میکنه دردش تا حدی نیس ک بگم خیلی شدیده غیر قابل تحمل ولی درد میکنه و چون تا حالا اینجوری نبودم میخوام علتش رو بدونم

  پاسخ
  • با سلام
   دوست گرامی ذکر نکرده اید درد از کی شروع شده و آیا دایم درد میکند یا به صورت متناوب؟همراهی با دلپیچه و تهوع و اسهال؟
   در هرصورت نیاز به معاینه شکم است.به پزشک مراجعه کنید

   پاسخ
 • سلام
  من از قرص اورژانسی برای پیشگیری از بارداری استفاده کردم بلافاصله بعد از رابطه ! یه هفته زودتر از موعد پریود شدم الان پریودیم تموم شده ولی در زیرشکم و سمت راست و کمر درد دارم که قبلا پیش نمیومد!
  میتونه ربطی به بارداری داشته باشه؟

  پاسخ
 • سلام
  چند وقتیه باد گلو دارم دکتر رفتم تشخیص ورم معده داد قرص بیسموت و امپرازول و مترونیدازول و کپسول تتراساکلیم داد یک ماه ولی فرقی نکرد البته فقط باد گلو کلافه ام کردم حتی علایم دیگه مث تهوع و درد و یبوست یا اسهال اصلا ندارم

  پاسخ
 • سلام من چند وقت سمت راست زير شكمم تير ميكشه و گاهي انقباض سونو شكم لگن و واژن دادم همه خوب گاهي هم ميسوزه وتير كشيدن به سمت معده يا پهلو ميزنه چون هوا سرد و من هم هميشه پوشش كافي ندارم ميشه بخاطر سرما باشه تير كسيدن و انقباض !؟

  پاسخ
  • با سلام
   اگر به صورت لحظه ای و در حد یکی دو دقیقه تیر میکشد بله میتواند ناشی از انقباض عضلانی باشد

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید ببخشیدمن چند وقته سمت راست نافم احساس گرفتگی میکنم نه بالاست نه پایین دور نافم فقط سمته راسته بعضی وقتا سمت چپشم درد میگیره ولی خیلی کم میشه بگین دلیلش چیه؟؟

  پاسخ
  • با سلام دوست گرامی نیاز به معاینه و بررسی سایر علایم همچون تهوع و نفخ و یبوست و ….میباشد

   پاسخ
 • سلام چند وقتها سمت راسته شکم پائین دنده هام درد دارم شبیه فشارها سوزش داره گه گاه سونوگرافی رفتم آزمایش خون ادرار و….. انجام دادم دکتر میگه چیزی نیست راهنمایی کنید…

  پاسخ
  • با سلام درصورتی که همه آزمایشات و سونوگرافی های شکم و لگن و معاینه نرمال بوده میتواند ناشی از اضطراب یا گرفتگی عضلانی باشد

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  دختری ۲۴ساله هستم .من چن وقتی یک باره زیر شکمم سمت راست درد شدید میگیره که بعضی وقتا به دو سه روز به طور مداوم درد دارم بعد خوب میشه ،اینقد درد شدید که با سرفه کردن یا راه رفتن جیغم در میاد ،یا وقتی دارم راه میرم یههویی درد میگیره دیگه نمیتونم به راه ادامه بدم
  قبلا هم سونو گرافی انجام دادم گفتن کیست زیر داره رحمم
  ولی خودمم حس میکنم این درد یه ذره از تخمدانم بالاتر هست

  پاسخ
  • با سلام
   دوست گرامی درد مذکور میتواند ناشی از گرفتگی عضلانی هم باشد خصوصا اگر با فعالیت تشدید میشود.در صورت تکرار و افزایش شدت به متخصص داخلی مراجعه کنید

   پاسخ
 • سلام من ۴ روز شکم درد دارم اما این دو روزه که سمت راست وپایین شکمم بدجوری تیر میکشه
  اسهال ندارم
  فقط وقتی سوزن شکم درد زدم همون شبش استفراق شدید کردم
  تبم خیلی بالاست
  ممنون اگه جواب بدین

  پاسخ
  • با سلام
   دوست گرامی باید توسط متخصص جراحی ویزیت شوید تا معاینه و بررسی از نظر آپاندیسیت و علل عفونت روده و غیره انجام شود

   پاسخ
  • سلام
   ببخشید من مدتی هست که توی ازمایش ادارم خون دیده میشه اوایل یک قطره بود و سونو و اسکن کلیه رفتم چیزی نشون نداد الان سه ماهی هست که دو قطره خون در ازملیش ادرام هست و سنو مجدد نرفتم کلا زیر شکمم سمت راست گاهی وقتا درد شدید احساس میکنم و گاهی درد خفیف دارم و سوزش ادار ایا ممکنه به علت عفونت اداری یا عفونت مثانه و کلیه باشه؟
   در ضمن من بیماری لوپوس دادم
   ممنون میشم توی این وضعیت بد اپیدمی ویروس راهنمایی کنید

   پاسخ
   • با سلام
    ممکن است بعلت عفونت باشد
    اما با توجه به بیماری لوپوس لازم است حتما با فوق تخصص کلیه مشورت کنید

 • باسلام
  الان من ۳ روز است سردلم وکل دلم درد بدی دارم شکمم هم صفت شده البته روز اول اسهال داشتم ولی خوب شد دکترهم رفتم فقط سرم وسوزن بهم دادن ولی دردش تمام نشد والبته مدفوع هم ندارم خواهشا بگید چکنم خیلی درد دارم یعنی به حدی که نمی توانم به صورت راست وایستاده حرکت کنم از درد

  پاسخ
  • با سلام
   دوست گرامی با توجه به شدت دل درد و عدم بهبود با سرم و تزریق نیاز به ویزیت مجدد و بررسی های بیشتر مانند آزمایش است

   پاسخ
 • سلام. چندسال پیش عمل فتق سمت راست کردم. یه چند باری درد گرفت دراین چندسال ولی سونو که کردم گفتن انقباض عضله یاشن هست. یک ماه پیش سر یه شوخی زور زیادی زدم ولی جسمی بلند نکردم. الان گاه گاهی درد میکنه ولی شبا دردش زیاد میشه به حدی که اذیتم میکنه ونمیدونم بخوابم. ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • با سلام
   دوست گرامی ممکن است در محل فتق قبلی حالتی شبیه عود فتق بروز کرده باشد‌.جهت معاینه مجدد به متخصص جراحی مراجعه کنید

   پاسخ
   • سلام ببخشید من یک روزی میشه در ناحیه راست و پایین شکمم احساس تکان گرفتگی یا لرزش میکنم در مواقعی که ادرار میکنم هم شدت ان بیشتر میشود
    ممنون میشم راهنمایی کنین.

   • با سلام
    با توجه به افزایش شدت در هنگام ادرار،میتواند عفونت ادراری مطرح باشد.جهت ویزیت به پزشک مراجعه کنید تا معاینه انجام شود و آزمایش ادرار در صورت نیاز درخواست شود

 • سلام من تازه زایمان کردم و سه هفته خونریزی وترشح داشتم وتا سه هفته همش تموم شد و بعداز۳۸روزاززایمان دوباره پریودشدم وهی روز ب روز بیشترشد ازحدطبیعی هم بیشترشدک دکترم ی امپول ویتامین کا ویک ب کمپلکس برام تجویزکردک بهترشدم وصبح شبم گفت کپسول ترنسیدبخورالان توپهلوراستم ب سمت تخمدان درددارم انگار ی سنگ توی پهلومه وزایمانمم سزارین بود طوری درد دارم ک روی پهلوراستم نمیتونم بخابم توروخدابگید احتمال وعلتش چیه وهنوزپریود هستم و دوازده روزه پریودم

  پاسخ
  • با سلام
   دوست گرامی
   توصیه میشود سونوگرافی انجام دهید.معاینه شکم نیز لازم است ممکن است عوارض بعد از جراحی باشد.

   پاسخ
  • سلام ۲۴ساله هستم متاهل یک روزی میشه ک ازدرد زیرشکم رنج میبرم دمای بدنم هم بالاپایین میشه مشکلی هم از نظر ادرارویبوست ندارم فقط درد توناحیه راست زیرشکمم دارم مثل دردپریودی هستش ولی الان زمان پریودم نیست من۵روزه پریودم تموم شده البته من کیست تخمدان هم دارم و زیرنظرپزشک۳ماهه قرص هورمونی میخورم الان هم بخاطر وضع ویروس نمیتونم برم دکتر لطفاً راهنماییم کنید

   پاسخ
   • میتواند ناشی از کیست باشد
    درصورتی که درد شدید است باید ویزیت شوید

 • سلام. من ۷ماه پیش سقط داشتم و یک ماه جلوگیری کردم اما بعدش اقدام ب بارداری کردم و الان نزدیک ب سه ماه ک قرص اسید فولیک و مدروکسی پرژسترون مصرف میکنم و برای همین ماه هم قرص کلومیفن رو هم مصرف کردم . و الان نزدیک۳ روز ک سمت راست زیرشکمم درد میکنه . زمانی ک سرفه میزنم یا موقع دراز کشیدن میخوام شونه ب شونه بشم و وقتی ک شکمم رو سفت میکنم یا برا دراز کشیدن خوابیدن درد میکنه .

  پاسخ
 • سلام…من چن وقته سمت راست زیر شکمم بدجور درد میکنه…گاهی اونقدره که نمیتونم صاف وایستم…وقتایی که مثانه ام پر میشه شدید ترم میشه..البته چن وقتم هست اقدام به بارداری کردم از طرفی کیست هم داشتم چن وقت پیش

  پاسخ
  • با سلام
   دوست گرامی در صورتی ک اقدام ب بارداری داشته اید لازم است ابتدا آزمایش بارداری بدهید و سپس معاینه شکم و سونوگرافی زیر نظر متخصص زنان انجام شود

   پاسخ
گفتگو
جدیدترین‌ها
آزمایش pet یا پت اسکن چیست؛ آمادگی ها و خطرات
آزمایش pet یا پت اسکن چیست؛ آمادگی ها و خطرات
اسکن توموگرافی با گسیل پوزیترون (PET) یک آزمایش تصویربرداری است که به...
کلانژیت صفراوی اولیه (PBC)؛ دلایل ابتلاء، علائم و درمان
کلانژیت صفراوی اولیه (PBC)؛ دلایل ابتلاء، علائم و درمان
با این وجود که درمانی برای کلانژیت صفراوی اولیه (pbc) وجود ندارد،...
افت دمای بدن (هیپوترمی )؛ علائم، علل، خطر ها و پیشگیری
افت دمای بدن (هیپوترمی )؛ علائم، علل، خطر ها و پیشگیری
هیپوترمی یا افت دمای بدن نوعی بیماری است که به رسیدگی سریع...
کپک در خانه؛ علل، بیماری های مرتبط و روش های رفع آن
کپک در خانه؛ علل، بیماری های مرتبط و روش های رفع آن
به احتمال زیاد در تاریک ترین و مرطوب ترین فضاها، کپک در...
راش پوشک چیست؛ انواع، علائم، علل و درمان ها
راش پوشک چیست؛ انواع، علائم، علل و درمان ها
بثورات پوشک یک بیماری شایع و تحریک کننده پوست است. این وضعیت...