درد سمت راست شکم؛ شایع ترین علل و راهکارهای درمانی

 • 1396-11-07
 • ۷۲۷۱۹۰ بازدید
 • 698
درد شکم سمت راست

درد سمت راست شکم نشانه چیست؟ علت درد سمت راست شکم چیست؟ با توجه به اهمیت دردهای شکمی در این مقاله به معرفی کامل دلایل درد سمت راست شکم می‌پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

درد سمت راست و پایین شکم

در فضای شکم ارگان‌های مختلف دستگاه گوارش قرار گرفته‌اند که آسیب و اختلال عملکرد هر کدام باعث ایجاد علائم هشداردهنده می‌شود. درد سمت راست و پایین شکم اگرچه یک نشانه و علامت است منتهی می‌تواند علل متعددی داشته باشد.

شاید بهتر باشد بدانید که در سمت راست و پایین شکم شما، بخشی از روده‌های بزرگ و کوچک، آپاندیس، قسمتی از کلیه، رحم و تخمدان (در بانوان) قرار گرفته‌اند. اگر در عملکرد هر یک از اعضایی که نام بردیم خللی وارد شود، ممکن است خود را با درد در سمت راست و پایین شکم نشان دهد. 

برای اینکه دلیل قطعی درد در سمت و پایین مشخص نیست و ممکن است به قسمت‌های دیگر بدن مرتبط باشد، بهتر است به پزشک متخصص گوارش و کبد مراجعه کنید. برای دسترسی سریع‌تر به پزشک متخصص روی تصویر زیر کلیک(یا لمس) کنید و از پزشک نوبت ویزیت حضوری یا تماس تلفنی دریافت کنید.

دکتر مهدی تهمتن فوق تخصص جراحی روده بزرگ (کولورکتال) می‌باشد. برای دریافت نوبت از دکتر مهدی تهمتن روی دکمه دریافت نوبت در تصویر کلیک(یا لمس) کنید.

 

 

 

 

 

 

 

چه مشکلاتی باعث درد سمت راست و پایین شکم می‌شوند؟

یک باور اشتباه بین مردم جای گرفته است که متاسفانه دهان به دهان می‌چرخد در خصوص اینکه درد سمت راست و پایین شکم همان درد کلیه و بخاطر سنگ کلیه است و راهکار آن فقط نوشیدن آب زیاد است. درد سمت راست و پایین شکم می‌تواند علل متعددی داشته باشد که سنگ کلیه فقط یکی از این علت‌هاست.

اگر در مسئله درد شکمی به مشکلی برخوردید که نیاز به مشاوره با پزشک داشتید و دسترسی به پزشک در آن برای شما مقدور نبود، می‌توانید از طریق سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر مشکل خود را مطرح کنید و در سریع‌ترین زمان بهترین را‌ه‌حل‌ها را دریافت کنید.

یبوست و درد سمت راست شکم

ممکن است برای مدتی، از چند روز تا یک هفته شما قادر نباشید که به راحتی مدفوع را دفع کنید. در این وضعیت شما احتمالا از درد راست و پایین شکم، احساس فشار در کل شکم یا نفخ و ورم شکم رنج می‌برید.

تجربه یبوست و خشکی مزاج یک تجربه مشترک در همگان است. احتمالا شما با رعایت کردن چند توصیه ساده از قبیل کم کردن مصرف گوشت قرمز، افزایش مصرف فیبر و سبزیجات، قرص‌های نرم کننده شکم (مسهل) که توسط پزشک تجویز می‌شوند از این احساس ناخوشایند و درد سمت راست و پایین شکم، ایجاد شده توسط یبوست رهایی پیدا کنید.

درد سمت راست شکم بعد از خوردن غذا

مصرف مواد غذایی آلوده به انواع باکتری‌ها و ویروس‌ها منجر به مسمومیت غذایی می‌شود. مسمومیت غذایی علائم متعددی از قبیل تهوع و استفراغ، اسهال، درد در نواحی مختلف شکم، بی حالی و ضعف را به دنبال دارد.

درد سمت راست شکم بر اثر مسمومیت غذایی

 

درد در سمت راست و پایین شکم در مسمومیت‌های غذایی به عنوان یک علامت تلقی می‌شود و هنگامی که مسمومیت غذایی رفع شود، درد نیز فروکش می‌کند.

التهاب آپاندیس (آپاندیسیت) و درد سمت راست شکم

آپاندیس یک زائده در دستگاه گوارش است که اگر ملتهب شود باعث ایجاد درد در اطراف ناف می‌شود. اگر التهاب ادامه پیدا کند کم کم درد به سمت راست و پایین شکم کشیده می‌شود.

اگر علت درد سمت راست و پایین شکم در شما آپاندیسیت باشد؛ احتمالا شما علائمی از قبیل تهوع و استفراغ، تب با درجه پایین، یبوست یا اسهال، از دست دادن میل و اشتها به غذا خوردن دارید.

در این شرایط شما باید دو اصل مهم را در نظر داشته باشید:

 • بیماری شما نگران کننده نیست؛ پس آرامش خود را حفظ کنید.
 • در اسرع وقت به پزشک یا اورژانس برای تشخیص یا شروع درمان مراجعه کنید.

دردهای شکمی دلایل مختلفی دارند که بنا بر محل درد و شدت آن ممکن است علل بیماری‌های مختلف باشند. برای مطالعه بیشتر می‌توانید کتابچه راهنمای درمان شکم درد را دانلود کنید.

درد سنگ کلیه

اگر کلیه راست شما دارای سنگ باشد، ممکن است درد سمت راست و پایین شکم و کشاله ران داشته باشید. درد ناشی از سنگ کلیه حالتی مثل تیر کشیدن دارد که از سمت راست شکم تا ران ممکن است وجود داشته باشد.

احتمال دارد شما در هنگام ادرار کردن هم درد آزاردهنده‌ای داشته باشید؛ همچنین سنگ کلیه می‌تواند گاهی باعث مسدود شدن مسیر خروج ادرار شود. گاهی ممکن است رنگ و بوی ادرار تغییر کند و دچار تهوع و استفراغ شوید یا تب و لرز هم پیدا کنید.

سنگ کلیه علت درد سمت راست شکم

بهتر است بدانید که وقتی در زمان مناسب تحت بررسی توسط پزشک قرار بگیرید، سنگ کلیه بر اساس نوع، اندازه و محل قرار گرفتن در کلیه قابل درمان است. پس لطفا آرامش خود را حفظ کنید و دستورات درمانی پزشک را اجرا کنید تا در اسرع وقت بهبودی پیدا کنید.

برای اینکه اطمینان حاصل کنید که علت درد شکم چیست، می‌توانید با استفاده از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر در سریع‌ترین زمان ممکن با پزشک متخصص گوارش و کبد ارتباط برقرار کنید و مشکل را حل کنید.

درد سمت راست و پایین شکم در بانوان؛ اختلال در رحم یا تخمدان

بانوان ممکن است اقدام به بارداری کنند یا شاید ناخواسته باردار شوند، بعد از مدتی ممکن است درد شدید در سمت راست و پایین شکم ایجاد برای آنها ایجاد و باعث شود بانوی محترم به اورژانس مراجعه کند و در بررسی‌ها مشخص می‌شود که حاملگی خارج از رحم است.

درد سمت راست و پایین شکم ناشی از حاملگی خارج از رحم فقط و فقط توسط پزشک قابل تشخیص و درمان است. گاهی نیز تخمدان راست در بانوان دچار التهاب یا کیست می‌شود که درد سمت راست و پایین شکم ایجاد می‌کند.

درد شکم در بانوان در دوران بارداری شایع است و قرار نیست هر دردی که ایجاد شد به حاملگی خارج از رحمی فکر کنید. پس آرامش خود را حفظ کنید و اگر درد شکمی دوران بارداری شدید بود به پزشک مراجعه کنید و ادامه کار را بر عهده پزشکتان بسپارید.

درد در سمت راست و بالای شکم؛ یک نشانه و ده‌ها تشخیص

درد در سمت راست و بالای شکم از جمله دردهای شکمی است که علل متعددی دارد. در بین مردم رایج شده است که درد سمت راست و بالای شکم همان درد معده است و حضور این درد به معنی بروز بیماری در معده است. از شما می‌خواهیم که این تصور اشتباه را از ذهنتان پاک کنید.

سمت راست و بالای شکم ارگان های مختلفی قرار گرفته‌اند که آسیب در هر کدام ایجاد درد می‌کند. از این رو عوامل متعددی باعث ایجاد درد در سمت راست و بالای شکم می‌شود که عبارت‌اند از:

مسمومیت‌های غذایی

اگر شما مواد غذایی آلوده به باکتری‌ها و ویروس‌های مختلف را بخورید و دچار مسمومیت غذایی شوید؛ ممکن است علائم متعددی از قبیل تهوع و استفراغ، اسهال، درد در نواحی مختلف شکم، بی حالی و ضعف داشته باشید.

درد در سمت راست و بالای شکم در مسمومیت‌های غذایی به عنوان یک نشانه تلقی می‌شود و هنگامی که مسمومیت غذایی رفع شود؛ درد نیز بهبود پیدا می‌کند.

اختلالات کبدی

کبد اگر آسیب ببیند علائم متعددی از خود نشان می‌دهد که یکی از آنها درد در سمت راست و بالای شکم است. اگر شما به همراه درد شکم علائمی از قبیل ضعف، بی اشتهایی، تهوع، احساس ناخوشی در شکم، زرد شدن رنگ پوست و چشم‌ها داشته باشید؛ ممکن است که پزشکتان صلاح بداند کبد شما را بررسی کند.

درد سمت راست شکم یکی از نشانه‌های اختلالات کبدی

اختلال عملکرد کیسه صفرا

کیسه صفرا یکی از بخش‌های کوچک دستگاه گوارش شماست که در فرآیند هضم و گوارش غذا موثر است. اگر سنگ در کیسه صفرا ایجاد شود یا مسیر خروجی صفرا بسته شود؛ شما علائم متعددی خواهید داشت که یکی از آنها درد در سمت راست و بالای شکم است.

مشکل قلبی

ممکن است شما قبلا درد قفسه سینه که به دست‌ها و گردن انتشار پیدا می‌کند را تجربه کرده باشید. به طور کلی دردهای قلبی می‌توانند از زیر فک تا بالای ناف باشد.

در صورتی که شما از پیش سابقه حمله قلبی داشته‌اید یا قبلا پزشکان به شما گفته است در خطر بیماری گرفتگی رگ‌های قلبی هستید؛ هنگام درد در سمت راست و بالای شکم بیشتر احتیاط کنید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

بیماری تنفسی

شاید برای شما تعجب‌برانگیز باشد که چگونه بیماری تنفسی می‌تواند درد شکم ایجاد کند. بهتر است بدانید گاهی عفونت‌های ریه (ذات‌الریه) در قسمت‌های پایینی ریه‌ها ممکن است دردی در پایین قفسه سینه و بالای شکم ایجاد کند.

 

چگونه با درد در سمت راست و بالای شکم برخورد کنم؟

پیش از هر چیز باید بدانید که درد شکم در تمام سنین در مردان و زنان شایع است. ارگان‌های متعددی در شکم هستند که درد در سمت راست و بالای شکم ایجاد می‌کنند. بنابراین در مورد درد شکم هیچ نگرانی به خود راه ندهید.

 • قدم اول این است که آرامش خود را حفظ کنید
 • در قدم دوم به پزشک مراجعه کنید تا معاینه انجام شود و تشخیص درست صورت گیرد.
 • و در نهایت تمام اصول بهداشتی و درمانی پیشنهاد شده توسط پزشک را به طور کامل اجرا کنید.

برای درد شکم سمت راست به چه دکتری مراجعه کنم

راهکارهای درمانی درد در سمت راست شکم

 • اگر شما دچار یبوست و نفخ هستید و قبلا هم سابقه چنین مشکلاتی داشته‌اید و در این حین دچار درد شکم نیز شده‌اید؛ به شما توصیه می‌شود از سبزیجات و رژیم پرفیبر استفاده کنید و آب بیشتر بنوشید.

 • توصیه قطعی ما به شما این است که اگر درد شکم در شما به حدی بود که شما را بی‌قرار و ناآرام کرده است؛ علائم مازادی از قبیل تب و لرز یا اسهال و استفراغ دارید توسط پزشک معاینه شوید و دستورات دارویی پیشنهاد شده توسط پزشک را اجرا کنید.

 • راهکارهای تغذیه‌ای مناسب و فعالیت‌های ورزشی و اصول بهداشتی در بهبود درد شکم شما موثر است فقط به شرطی که قبل از آن توسط پزشک معاینه شده باشید.

 • اگر شما سابقه بیماری قلبی دارید و یا در خطر بیماری قلبی هستید لطفا در اسرع وقت توسط پزشک معاینه شوید. ممکن است لازم باشد از نظر قلبی یک بررسی اجمالی برای شما انجام شود.

سخن آخر

درد در سمت راست شکم علامتی از وجود احتمالی یک بیماری است؛ بیماری که باید توسط پزشک تشخیص داده شود و سپس دستورات توسط شما به طور کامل اجرا شود تا بهبودی کامل در اسرع وقت عایدتان شود.

گاهی مشاوره گرفتن از افراد غیر پزشک و گوش کردن به حرف‌های بی‌پایه و اساس دوستان و اطرافیان باعث می‌شود یک بیماری ساده تبدیل به یک وضعیت پیچیده شود؛ فقط و فقط به خاطر اینکه زمان را صرف مشورت‌های درمانی غیرعلمی کرده‌اید.

همانطور که پیش‌تر گفتیم درد در سمت راست شکم یک نشانه با چندین تشخیص است، پس در این مورد از خوددرمانی پرهیز کنید و برای آسودگی خیال خود و جلوگیری از خطرات احتمالی حتما به پزشک مراجعه کنید.

دردهای شکمی دلایل مختلفی دارند که بنا بر محل درد و شدت آن ممکن است علل بیماری‌های مختلف باشند. برای مطالعه بیشتر می‌توانید کتابچه راهنمای درمان شکم درد را دانلود کنید.

با استفاده از فهرست زیر می‌توانید سایر مقاله‌های مرتبط به بیماری‌های درد شکمی را مطالعه و دنبال کنید.

راهنمای بیماری‌های درد شکمی

 

 

منابع:

Patient

Healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «درد سمت راست شکم؛ شایع ترین علل و راهکارهای درمانی»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

698 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من دوسه ماه است که درد زیر دنده راست دارم ازاول دنده تاپشت درددارم بعضی موقع به سمت چپ هم کشیده میشه اشتها هم ندارم تا غذا میخورم انگار بادمکنه بعد از نیم ساعت کمتر میشه احساس سنگینی نفس هم دارم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

 2. سلام من ۲۳ساله ۵ماه زایمان سزارین کردم چند روزه شکم سما راستم مثل بادکنک باد میکنه درد دارم نمیتونم مدفوع کنم. چند ماه پیش هم بواسیر داشتم الان هم هست دکتر پماد داده هنوز نرفته.شکم راستم مثل باد میچرخه اینور اونور.ممنون میشم جواب بدین

 3. سلام هشت ساله موقع عصبی بودن سمت راست شکمم قسمت بالا وقولنج راستم دردداره وشکمم بزرگ میشه الان یکساله این دردهمیشگی شده وهرچه میخورم بدترمیشه جزچای نبات کمی تسکینش میده باعث میشه آروق بزنم دردش کم شه سردردم زیادشده ممنون میشم راهنماییم کنین

 4. سلام وقت بخیر،من چندوقتی هست سمت راست شکمم دردواحساس سوزش وسنگینی میکند۱۷ سالمه
  ممنون میشم علتش چیه؟

 5. سلام . مدتیه پهلوی سمت راستم درد میکنه . اوایل شدید تر بود و با نفس عمیق و تکون خوردن بدتر میشد . الان خیلی کم تره اما وقتی میخوابم هنوز درد میگیره . خصوصا صبحا . سونو گرافیم خوب بود و عفونت و سنگ و … هیچی ندارم . فقط esrم بالا بود . چی میتونه باشه . ممکنه درد عضلانی کرونا باشه ؟؟؟؟

  • سلام دوست گرامی از آن جایی که درد شما با تنفس بدتر می شود نیاز است که حتما معاینه ی ریه و در صورت لزوم عکسبرداری از قفسه سینه انجام شود

 6. سلام در زیر پهلوی راستم شکمم درد نداره انگار فشار درونی روشه ازار دهندست نمیتونم دستشویی برم از چیه

  • سلام اگه سمت راست فوقاني شكمتون هست سونوگرافي كبد و كيسه صفرا بديد
   اگه پايينه بايد از نظر روده بررسي شيد كه بايد آزمايش مدفوع از نظر خون مخفي بديد

 7. سلام و احترام
  چند روزی هست که درد پهلو وزیر شکم دارم و دکتر گفته که عفونت دارم لطفا راهنمایی کنید

 8. سلام من دختری ۴۰ ساله هستم بیست روز هست که از شروع علائم بیماری کرونا برای من میگذرد.سه روز هست که درسمت راست بالای شکم زیر قفسه سینه احساس درد دارم با لمس کردن محل هم احساس درد دارم.موقع سرفه کردن به شدت این ناحیه درد می گیرد.لطفا راهنماییم کنید.ممنون

  • سلام
   به متخصص داخلی مراجعه کنید
   معاینه ریه و در صورت لزوم عکسبرداری از قفسه سینه باید انجام شود

 9. سلام وقت بخیر
  بنده نزدیک‌به ۴۰ سالمه
  به ندرت پیش اومده بیمار بشم اونم‌ در حد سرما خوردگی.
  اضافه وزن دارم.
  چند روزی هست که از انتهای اخرین دنده و نزدیک به پهلوی راست دردی خفیف حس میکنم و مسیر درد بصورت عمودی هست و احساس میکنم حدود ۵،۶ سانتیمتر پایینتر رو شامل میشه.
  با جابجا شدن و خم راست شدن درد کمی بیشتر میشه و با ثابت موندن درد از بین میره. با فشاردادن موضع هم اتفاقی نمیافته.
  کلا هرگز از هیچ قرص و دارویی بخصوص مسکن استفاده نمیکنم. و همیشه از خاصیت گیاهان مثل دمنوش و جوشونده استفاده میکنم.
  همچنین به خاطر نوع شغلم بسیار کم تحرک هستم.

  علت درد رو راهنمایی میفرمایید.

 10. سلام خانوم دکتر حدود هفته‌ای که درد زیر شکم دارم و سابقه یبوستم داشتم چند بار دکتر هم رفتم سونوگرافی هم رفتم اما میگن چیزی نیست شبا از درد خواب ندارم شما یه راهی پیش پام بگزارید با تشکر

  • سلام
   دوست عزیز اگر دچار درد زیر شکم هستید باید آزمایش و کشت ادرار و سونوگرافی از کلیه و مثانه انجام دهید
   مورد دوم ممکن است دچار عفونت واژینال باشید باید توسط متخصص زنان معاینه و از این نظر بررسی گردید سونوگرافی از رحم و تخمدان ها هم مهم می باشد

 11. سلام. وقت به خیر. وقتی خوابیده بودم یکدفعه دیدم در ناحیه راستِ پایین شکمم درد زیادی حس می کنم و تیر می کشه. وقتی جایجا شدم خوب شد اما به محضی که تکون می خوردم کم کم می خواست شروع کنه. در واقع به محضی که می خواستم جابجا بشم ، دردش شروع می شد. حتی وقتی می خواستم از رختخواب بلند بشم شروع می شد. انگار به محض سفت کردن ماهیچه های شکم، درد شروع می شد. اما حالت استفراغ و بی اشتهایی و یوبوست و اسهال ندارم. اینو هم بگم که همون روز یکدفعه پشتم در ناحیه ستون فقرات سمت راستم، یکدفعه پدیدا تیر کشید طوریکه چند ثانیه قفل شدم. انگار عصبش گرفته باشه و سریعم وِل کرد اما دردش هنوزم تا حدی هست

 12. سلام، مادرم 45سالشه و چند روزی هست که سمت راست شکم پایین تر از دنده ها سفت شده و ورم کرده

  • سلام بايد از نظر سنگ كيسه صفرا بررسي شن، بايد سونوگرافي كبد و كيسه صفرا بدن.

 13. سلام وقت بخیر خانم دکترممنون میشم راهنمایم کنین من الان ۴هفته درد پهلودارم وکلا دردش یک سره شده شبا ازدرد خواب نمیرم دردش میگشه به دنده ها

  • سلام پهلوی راست است یا چپ؟
   درد با فعالیت و خم و راست شدن یا با غذا خوردن تشدید میشود یا خیر؟
   تهوع و استفراغ یا اسهال یا سوزش ادرار دارید یا خیر؟

 14. سلام،آقایی ۴۴ ساله یکباره درد در راست شکم پیدا کرده و هر از گاهی درد به پشت هم میزنه،علت چی میتونه باشه؟؟؟

  • سلام
   اگر درد قسمت راست و بالای شکم است و به پشت تیر میکشد ممکن است سنگ صفرا باشد
   سونوگرافی کبد و مجاری صفراوی انجام شود

 15. نه منظورم عکس ازمعده با یه شیشه شربت سفیدرنگ هستش می‌خوریم و عکس میگیرندازمعده

  • داروهایی که گفتم اضافه شه
   تا ۲ هفته بخورن
   اگه خوب نشدن باید آندوسکوپی و بررسی از نظر عفونت اچ پیلوری بشن

 16. سلام من پدرم یک ماهه درددرناحیه سمت راست زیرسینه راست محدوده زیردنده هادارندچون خودم هم این مشکل رادارم وبامراجعه به دکتروگرفتن عکس ازمعده معلوم شد به خاطرورم اثنی عشر هست همان داروهای لانسووقطره دایمتیکون ونعنابهشون دادم ولی هنوزدردداره بیشتر هم موقع خوردن غذاباتوجه به کروناواینکه پدرم ۷۰ساله هستندنمیتونم به دکتر مراجعه کنند ممکن هست مشکل من راحل کنید ممنون میشوم

  • سلام خسته نباشین. من درد سمت راست شکم زیر دنده دارم . سونوگرافی هم از کل شکم دادم مشکلی نبود آزمایش آنزیم کبدی هم دادم مشکلی نبود . آزمایش میکروب معده هم دادم نرمال بود . فقط یه کیست تخمدان چپم دارم . خواستم بدونم مشکل چی میتونه باشه .ممنون

 17. سلام خسته نباشید من چند ماه پیش رفتم دکتر زنان و سونو گرافی دادم گفتن ک کیست دارم و بهم قرص دادن و قرص هارو همون جوری ک گفتن مصرف کردم ایا الان لازمه ک باز برم دکتر؟و سونو گرافی بدم؟

  • سلام الان اورژانسي نيست با توحه به شيوع كرونا نميخواد بريد اما ٦ ماه ديگه پيگيري كنيد

 18. سلام خسته نباشید16سالمه و اپاندیسم رو 22بهمن یک سال پیش عمل کردم،هنوز بعضی وقتا درد میگیره و رفتم دکتر گفتن ک چسباندگی داره و باید ورزش کنم تاز باز بشه،بعضی وقتا هم ک میشینم پشت کمرم ک اپاندیسم هست ک خوده جای اپاندیسم درد میگیره تیر میکشه،الانم چند روزی هست ک درد میکنه زیر شکمم سمت راستم،و سه چهار روز پیش هم رابطه از جلو داشتم واسه اولین بار ولی هم کاندوم داشت و هم قرص اورژانسی خوردم فقط ی دونه قرص اورژانسی خوردم و فردا هم یکی دیگه میخورم،میشه بگید درد شکمم بخاطر قرصه هست یا اپاندیسم؟

 19. با سلام
  من ۳۲ سالمه و چند ساله ورم معده دارم
  چه غذا بخورم چه نخورم شکمم همیشه ورم داره و سفته
  ۲سال پیش آندوسکوپی کردم
  کاستریت خفیف گفتن
  بعضی موقعها تنفس برام سخت میشه
  و برخی اوقات کوچکترین فعالیت فیزیکی عرق میکنم
  دچار باد معده زیاد هستم
  ممنون نیشم راهنمایی کنید
  فقط هم بالای شکم زیر جناق قفسه سینه درد دارم

 20. سلام و احترام
  من چند سال هست که شکمم نفخ داره و چه غدا بخورم چه نخورم همیشه نفخ داره وانگار شکمم در حال انفجاره همیشه وکاملا سفت.
  درد شکمم هم فقط در بالای شکمه دقیقا زیر جناق قفسه سینه
  چند سال پیش آندوسکوپی کردم گاستریت خفیف داشتم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 21. سلام من یکساله ک سمت راست شکمم زیردندم درد میکنه سونوگرافی و آزمایش کبد و آزمایش کلی رو دادم همه طبیعیه .معدمم اسیدیه استرسیه میشه راهنمایی کنید

 22. سلام خسته نباشید.من یه سال پیش بخاطر کار سخت و برداشتن شیء سنگین وقتی زیاد کار میکنم و یا سرما میخوره.قسمت پایین سمت راست شکمم دچار درد لحظه ای میشه جوری که نفسمو قطع میکنه ولی باد کردگی نداره.میشه راهنمایی کنید

  • سلام ميتونه كشيدگي عضلاني باشه اما لازمه كه سونوگرافي بديد و از نظر فتق بررسي شويد

 23. سلام خسته نباشید من چند روزه تخم دان سمت راستم درد میکنه و بالای ناف هم سمت چپ م! و حالت تهوع دارم دلیلیش چی میتونه باشه؟

 24. سلام من سنگینی در سمت راست وبالای شکم دارم علت چیست ؟ چگونه در خانه درمان کنم؟ محمدی

 25. سلام وقتتون بخیر من ۳۵ ساله نزدیک به ده ساله که سالی دوبار حدود ۱۲ ساعت پهلوی سمت راستم درد میگیرد مثل حالت دل پیچه تا حالا دکتر هم نرفتم میخواستم بدونم ممکنه مشکلی خدایی نکرده خاصی داشته باشه یا نه
  چون دردش حدود ساعت مشخصیه (۱۲ ساعت) تنبلی کردم دکتر نرفتم ممنون میشم راهنمایی کنید واگه امکانش هست مسکنی معرفی کنید تا انشاءالله بعد کرونا برم دکتر

 26. سلام من دچار درد در قسمت راست سمت پایین شکمم هستم سونو و ازمایش دادم دکتر تشخیص عفونت و کیست تخمدان رو داد اما با اینکه دارو مصرف کردم تغییری ایجاد نشد چیکار کنم راهنمایی کنید

  • سلام بايد سه ماه الي ٦ ماه دارو براي كيست تخمدان مصرف كنيد همچنين ورزش هم انجام بديد تا كيست تخمدانتون برطرف شه
   يكم لازمه صبوري كنيد

 27. سلام یک هفته اس زیر شکمم سمت راست حالت سوزش و درد دارم
  سابقه کیست هم داشتم اما درداش اینطوری نبوده
  بخاطر مشکلات هورمونی از قرص اسپیرونولاکتون مصرف میکنم
  میتونه از اون باشه
  ؟
  لطفا راهنمایی کنید

 28. سلام شب بخیر مدتی است درد در قسمت بالایی شکن سمت راست دارم بیشتر احساس سوزش در یک نقطه اکو و تست ورزش انجام دادم خوب بوده ممنون میشم راهنمایی بفرمایبد

  • سلام لازمه سونوگرافي از لحاظ بررسي كبد و كيسه صفرا انجام بديد

  • سلام پدرم 20 روز هست که دچار درد در ناحیه فوقانی و راست شکم هستند که در حالت خوابیده و خمیازه و سرفه بیشتر میشه و علائم دیگه ای هم ندارند ممنون میشم راهنمایی کنید

   • سلام بايد سونوگرافي كبد و كيسه صفرا انجام بدن تا از نظر سنگ كيسه صفرا بررسي شوند

 29. سلام ایمان هستم 4روزه درد شدید زیر آخرین دنده سمت راستم دارم بیشترین هنگام لمس کردن ،و بیشتر به سمت کمرم است این درد،تواین شرایط کرونا میترسم به دکتر مراجعه کنم،میشه بگین برای چی می‌تونه باشه…خطر داره ممنون میشم راهنمایی کنین 🙏

  • سلام
   اگه هنگام تغییر پوزیشن ایجاد میشه بخاطر اسپاسم عضلانی هست
   اما اگرهمراه تهوع و یا تب هست باید بررسی از نظر سنگ صفرا و آنزیم کبدی بشین

  • با عرص سلام من مدت یک ماهه سمت راست شکمم زمانی که برای برداشتن چیزی خودم وکج کنم سمت راست شکمم درد میگیره مدل ویشکون به خاطر کرونا میترسم برم دکترلطفا جوای بدین سنم 50 سالمه

   • سلام سمت راست شکم قسمت فوقانی وقتی خم میشوم میگیره وتیرمیکشه علت چیست

    • سلام بايد سونوگرافي كبد و كيسه صفرا بديد و از نظر سنگ كيسه صفرا بررسي شويد

 30. سلام خسته نباشید من درد زیر شکم سمت راست دارم و این درد به پهلوی راستممم میرسه وبیشتر شبیه سوزش همون قسمت ها هست به دکتر چی مراجعه کنم دردش دقیقا در راستای ناف ولی سمت راست هست و کنار پهلوم

  • سلام بايد اين آزمايشات رازانجام دهيد و سونوگرافي از لحاظ آپانديسيت شويد
   Cbc.diff
   Esr crp
   U/A

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر