علائم و عوارض دیسک کمر که باید همین امروز بدانید

 • 1397-10-17
 • ۱۳۲۳۲۶ بازدید
 • 203
علائم دیسک کمر

فتق دیسک (herniated disk) که به صورت عمومی به آن بیماری دیسک کمر نیز گفته می‌شود، به معنای وجود مشکل در دیسک‌های بین مهره‌هایی است که با روی هم قرار گرفتن آن­ها ستون فقرات تشکیل می‌شود. در این مقاله به بررسی علایم دیسک کمر و عوارض آن می‌پردازیم.

ساختار دیسک ستون فقرات بدن انسان بدین صورت است که مرکز آن نرم و مشابه دونات ژله‌ای است؛ اما لایه بیرونی آن سفت و محکم است. بیماری دیسک کمر یا فتق دیسک زمانی رخ می­دهد که غشاء بیرونی دیسک ضعیف شده باشد یا آسیب ببیند و در اثر آن قسمت درونی که نرم و ژله‌ای است از قسمت پارگی بیرون بزند.

فتق دیسک، اعصاب مجاور خود را تحریک می­کند و باعث به وجود آمدن درد کمر، بی‌حسی و ضعف در بازوها و پاها می­شود. ممکن است بسیاری از افرادی که به این بیماری مبتلا می­‌شوند، علائم ذکر شده را مشاهده نکنند. همچنین بسیاری از افراد مبتلا هم نیاز به عمل جراحی نخواهند داشت.

علائم دیسک کمر چیست؟

اکثرا فتق دیسک کمر در قسمت پایینی رخ می­‌دهد؛ اما با این حال ممکن است در بخش ستون فقرات گردنی نیز ایجاد شوند. بیشترین علائم رایج فتق دیسک عبارتند از:

احساس درد در بازوها یا پاها

اگر فتق دیسک در کمر شما رخ بدهد، معمولا در قسمت باسن، ران و ماهیچه خود بیشترین درد را احساس می­کنید. همچنین ممکن است این درد در دیگر بخش‌های پا احساس شود. البته اگر فتق دیسک در گردن شما رخ بدهد، معمولا شدت درد را در بازوها و شانه‌های خود احساس خواهید کرد. حتی ممکن است در مواقعی که عطسه یا سرفه می­‌کنید یا زمانی که حالت ستون فقرات خود را تغییر می­‌دهید، این درد به قسمت‌های پایینی بازو و پای شما شلیک شود.

بی حسی یا مور مور شدن

افرادی که به فتق دیسک کمر مبتلا هستند معمولا بی حسی یا مور مور شدن را در بدن خود احساس می‌کنند.

ضعف عضلانی

عضلات قسمت آسیب دیده در اثر صدمه دیدن اعصاب، به مرور ضعیف خواهند شد. این موضوع باعث کاهش توانایی شما در جابجایی یا نگهداشتن وسایل می­شود. این یکی از رایج ترین مشکلاتی است که بیرون زدگی دیسک کمر ایجاد خواهد کرد.

ممکن است متوجه نشوید به فتق دیسک مبتلا شده‌اید. گاهی ممکن است بیماری فتق دیسک بدون آن که در تصویر­برداری نخاع نشانه‌ای از خود بروز دهد، در افراد مشاهده شود.

علایم دیسک کمر

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنیم؟

اگر درد گردن داریو یا در کمر خود دردی را احساس می­‌کنید که به سمت پایین و پاهای شما حرکت می­‌کند و این درد همراه با احساس ضعف، بی‌حسی و یا مور مور شدن باشد، حتما باید برای درمان به پزشک متخصص اورتوپد مراجعه کنید.

علت دیسک کمر فتق دیسک کمر

بیماری فتق دیسک کمر، اغلب در نتیجه فرسودگی دیسک‌ها در دوران پیری به وجود می‌آید که به اصطلاح به آن disk degeneration به معنی فاسد شدن دیسک می‌گویند.

با بالا رفتن سن، ستون فقرات شما مقداری از محتوای آب خود را از دست می‌­دهد. این موضوع باعث می‌شود انعطاف پذیری آن­ها کمتر شود و بیشتر در معرض پاره شدن یا پوسیدگی قرار بگیرند و پیچش و فشار کمتری را بتوانند تحمل کنند. در نتیجه، احتمال عارضه در دیسک کمر افزایش می یابد.

اکثر مردم نمی‌­توانند دقیق علت به وجود آمدن فتق دیسک کمر خود را پیدا کنند. گاهی اوقات، بلند کردن اجسام بزرگ و سنگین با استفاده از ماهیچه‌های پشت خود به جای عضلات ران و پاها، می­تواند سبب بروز فتق دیسک شود. با این حال به ندرت پیش می­آید که سقوط و ضربه به ستون فقرات باعث بروز فتق دیسک شود.

علت دیسک کمر

عواملی که ممکن است خطر مبتلا شدن به فتق دیسک کمر را افزایش دهد باید کنترل شود. برخی از این عوامل را در ادامه آورده‌ایم

وزن خود را مدیریت کنید

اضافه وزن بدن، باعث فشار بیشتر روی دیسک‌ها در کمرتان می‌شود.

شغل شما چیست؟

افرادی که دارای شغل فیزیکی هستند بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به فتق دیسک هستند. اعمالی مثل بلند کردن، هل دادن، خم شدن و پیچ خوردن، تا حد زیادی احتمال مبتلا شدنتان به فتق دیسک را افزایش می­دهد.

ژنتیک

ارثی بودن بیماری، یک از عوامل شایع در فتق دیسک کمر محسوب می‌شود.

عوارض جانبی دیسک کمر

طناب نخاعی شما تا بخش‌های پایینی کانال نخاعی ادامه پیدا نکرده است، بلکه در زیر کمر شما، طناب نخاعی به دسته‌ای از ریشه‌های عصبی بلند (cauda equina) متصل می­شود که شبیه به دم اسب است. فتق دیسک کمر گاهی ممکن است این ریشه‌های عصبی (cauda equina) را فشرده کند. در این مواقع باید جراحی اورژانسی برای جلوگیری از ضعف یا فلج شدن دائمی، صورت بگیرد.

چنانچه در اثر مشکل دیسک کمر به مشکلات زیر دچار شده‌اید، باید به اورژانس مراجعه کنید:

 • وخیم تر شدن علائم
  درد، بی حسی و ضعف ممکن است به قدری افزایش یابد که دیگر قادر به انجام فعالیت‌های روزمره خود نباشید.
 • اختلال در عملکرد روده‌ها و مثانه
  افرادی که سندرم Cauda Equina دارند ممکن است به بی‌اختیاری ادرار دچار شوند.
 • بی حسی پهلو‌ها
  این عارضه بی‌حسی می‌تواند به تدریج روی قسمت‌های پهلو‌ها، ران‌ها، کمر، پا‌ها و نواحی اطراف روده گسترش یابد و تاثیر بگذارد.

عوارض دیسک کمر

مراقبت و جلوگیری از بروز مشکل در دیسک کمر

برای جلوگیری از فتق دیسک کمر بهتر است کار‌های زیر را انجام دهید:

 • ورزش کنید!
  تقویت ماهیچه‌ها و عضلات بدن به تثبیت و حمایت از ستون فقرات کمک می­کند.
 • حفظ حالت بدنی خوب (نحوه نشستن و ایستادن)
  وضعیت بدنی خوب، فشار روی ستون فقرات و دیسک‌ها را کاهش می­دهد. زمانی که برای مدت طولانی می‌نشینید، کمر خود را صاف نگه دارید. اشیاء سنگین را به درستی بلند کنید. در هنگام کار کردن بگذارید فشار بر روی پاها باشد و نه کمر.
 • حفظ وزن مناسب
  وزن اضافی فشار زیادی بر روی ستون فقرات و دیسک‌ها وارد می­‌کند و آن‌ها را نسبت به فتق دیسک آسیب پذیر می­‌کند.

تشخیص دیسک کمر

در جریان معاینه، پزشک کمر را از نظر وجود درد احتمالی بررسی می‌کند. از بیمار خواسته می‌شود که دراز کشیده و پای خود را بلند کرده و در جهات مختلف حرکت دهد. این کار برای تشخیص دلیل درد انجام می‌شود. 

همچنین آزمایش‌های عصبی برای بررسی موارد زیر انجام می‌شود:

 • رفلکس‌ها 
 • قدرت عضلاتی 
 • توان راه رفتن 
 • توان احساس ضربات آهسته و لرزش 

در بیش‌تر موارد انجام معاینه‌ی فیزیکی و گرفتن سوابق پزشکی برای تشخیص دیسک کمر، کافی است. اگر پزشک به موارد دیگر مشکوک باشد و یا بخواهد عصب درگیر را شناسایی کند، آزمایش‌های زیر هم انجام خواهد شد.

تشخیص دیسک کمر

روش‌های تشخیصی عکسبرداری از دیسک کمر

 • رادیولوژی اشعه ایکس 

این روش به تشخیص دیسک کمر منجر نمی‌شود، ولی اگر علت بروز کمر درد، عفونت، تومور، اختلالات ستون فقرات و یا شکستگی استخوان باشد، با رادیولوژی تشخیص داده می‌شود. 

 • سی‌تی اسکن 

در این روش چندین تصویر رادیولوژی اشعه ایکس از چند جهت گرفته شده و بعد تصاویر با هم ترکیب می‌شوند. تصاویر به دست آمده از سی تی اسکن (CT scan) جزئیات ستون فقرات و بافت‌های اطراف آن را نشان خواهد داد. 

 • ام آر آی

در این روش با کمک امواج رادیویی و یک میدان مغناطیسی بسیار قوی، تصویری دقیق و پر از جزئیات از بافت‌ها و ساختارهای داخلی بدن گرفته می‌شود. در واقع تصاویر به دست آمده با ام آر آی (MRI) محل دقیق دیسک کمر و عصب درگیر را نشان خواهد داد. 

 • میلوگرام 

در روش میلوگرام (Myelogram) یک ماده‌ی رنگی به داخل مایع مغزی نخاعی تزریق شده و بعد از آن تصویر اشعه ایکس گرفته می‌شود. با این روش فشار وارد شده به طناب نخاعی و یا عصب به دلیل دیسک کمر و یا دیگر بیماری‌ها مشخص خواهد شد. 

تست عصب 

الکترومایوگرام و بررسی جریانات عصبی به خوبی نشان می‌دهند که پالس‌های الکتریکی چگونه در بافت عصبی حرکت می‌کنند. با این روش به صورت دقیق محل عصب آسیب دیده مشخص خواهد شد. 

 • بررسی جریان عصبی: 

در جریان این آزمایش الکترودهایی روی پوست قرار داده شده و پالس‌های الکتریکی عصبی و عملکرد عصب و عضله اندازه گیری خواهد شد. این روش پالس‌های الکتریکی عصب را با دقت اندازه گیری خواهد کرد. 

 • الکترومیوگرافی 

در جریان الکترو میوگرافی، پزشک سوزن‌های الکترود مخصوصی را به درون ماهیچه‌های مختلف فرو خواهد کرد. در این آزمایش فعالیت الکتریکی ماهیچه‌ها در هنگام انقباض و استراحت اندازه گیری خواهد شد.

روش تشخیص دیسک کمر

درمان دیسک کمر

درمان سنتی دیسک کمر شامل تغییر شدت فعالیت‌های روزانه و جلوگیری از انجام حرکات خاص ایجاد کننده‌ی درد و مصرف داروهای مسکن ضد درد است. این درمان‌ها علایم بیماری را در بیش‌تر بیماران ظرف چند روز تا چند هفته کاهش خواهند داد. 

داروهای دیسک کمر

 • داروهای مسکن 

اگر درد خفیف تا متوسط باشد، پزشک مصرف داروهای مسکنی همچون استامینوفن (acetaminophen)، ایبوپروفن (ibuprofen) و یا ناپروکسن سدیم (naproxen sodium) را پیشنهاد خواهد داد.

تزریق کورتون

اگر درد با مصرف داروهای خوراکی بهبود پیدا نکند، پزشک داروهای کورتیکواستروئیدی (corticosteroid) را به درون نواحی اطراف اعصاب نخاعی تزریق خواهد کرد. برای اینکه محل دقیق تزریق مشخص شود، تصویربرداری‌های نخاعی انجام خواهد شد. 

 • شل کننده‌های عضله 

اگر بیمار به اسپاسم یا گرفتگی عضلانی مبتلا باشد این داروها تجویز خواهد شد. سرگیجه و خواب آلودگی از جمله عوارض جانبی این داروهاست. 

 • مواد افیونی یا اُپیوئید:

 مواد افیونی دارای عوارض جانبی بوده و امکان دارد بیمار به مصرف آن‌ها معتاد شود. به همین دلیل پزشکان تجویز آن‌ها برای بیماران مبتلا به دیسک کمر را با تردید زیاد انجام می‌دهند. اگر دیگر داروها درد فرد را تسکین ندهد، در دوره‌های زمانی کوتاه این داروها تجویز خواهند شد. داروهایی همچون کدئین و استامینوفن کدئین از جمله این داروها هستند. خواب آلودگی، حالت تهوع، گیجی و یبوست از جمله عوارض جانبی این داروها به شمار می‌روند. 

درمان دیسک کمر چیست؟

فیزیوتراپی 

برای کم کردن شدت درد فیزیوتراپی هم توصیه می‌شود. در فیزیوتراپی با کمک حرکات و ورزش‌هایی خاص درد ناشی از دیسک کمر کاهش پیدا می‌کند. 

جراحی دیسک کمر

درصد کمی از بیماران مبتلا به دیسک کمر به جراحی نیاز دارند. در صورتی جراحی انجام می‌شود که درمان‌های معمول بعد از 6 هفته جواب ندهد و فرد دارای مشکلاتی همچون موارد زیر داشته باشد:

 • کنترل نداشتن روی درد 
 • بی حسی و ضعف 
 • مشکلاتی در راه رفتن و سرپا ایستادن 
 • کنترل نداشتن روی دفع ادرار و مدفوع 

در بیش‌تر موارد، پزشک قسمت برامده‌ی دیسک را خارج خواهد کرد. در موارد نادر اما کل دیسک به کمک جراحی خارج می‌شود. در این مورد مهره‌های ستون فقرات باید به کمک گرافت استخوانی به هم متصل شوند. 

فرایند جوش خوردن استخوان، گاهی ماه‌ها زمان می‌برد. برای حفظ ثبات ستون مهره‌ها از اجسام فلزی مخصوصی استفاده می‌شود. در موارد نادر پزشک جراح از دیسک‌های مصنوعی و پروتزی به جای دیسک آسیب دیده استفاده می‌کند. 

سبک زندگی و درمان‌های خانگی برای دیسک کمر

علاوه بر مصرف داروهای مسکن، پزشک انجام کارهای زیر را هم پیشنهاد می‌کند: 

 • استفاده از سرما یا گرما: در ابتدا کمپرس یخ برای بهبود درد و التهاب مورد استفاده قرار می‌گیرد، بعد از چند روز اما باید از حوله‌های داغ و یا تشکچه‌های برقی برای ایجاد حس خوشایند راحتی و آسایش استفاده کرد. 
 • پرهیز از دراز کشیدن و استراحت بیش از حد در تخت: دراز کشیدن بیش از اندازه در تخت باعث سختی مفاصل و ضعف عضلات شده و ممکن است فرایند درمان را طولانی‌تر کند. فرد می‌تواند 30 دقیقه در حالت دراز کش استراحت کرده و بعد از آن کمی قدم بزند و یا کار کوچکی را انجام دهد. از انجام کارهایی که درد را شدیدتر می‌کنند، باید خودداری کرد.
 • از سر گرفتن دوباره‌ی فعالیت‌های روزانه به آهستگی و به تدریج : از درد و شدت آن به عنوان یک راهنما برای از سر گرفتن فعالیت‌های روزانه استفاده کنید. مطمئن شوید که حرکات شما آهسته و کنترل شده است. در هنگام خم شدن و بلند کردن وسایل بسیار دقت کنید.

سبک زندگی برای دیسک کمر

درمان‌های جایگزین 

برخی درمان‌های جایگزین و درمان‌های دارویی تکمیلی ممکن است در بهبود درد کمر موثر باشند، برای مثال:

 • کایروپراکتیک (Chiropractic): در این روش درمانی جایگزین، پزشک با دست روی کمر فشار وارد می‌کند و گفته می‌شود که این روش تا حد خوبی بر روی دردهای کمر موثر است و اثرات آن حداکثر تا یک ماه پا برجاست. در موارد نادر اما انجام این روش روی ناحیه‌ی گردن باعث نوع خاصی از سکته می‌شود. 
 • طب سوزنی: با وجود اینکه اثرات این روش چندان زیاد نیست، با این همه برای رهایی از دردهای مزمن کمر و گردن مورد استفاده قرار می‌گیرد. 
 • ماساژ: در این روش درمانی که از دست استفاده می‌شود، در کوتاه مدت باعث بهبود نسبی درد می‌شود و در افرادی که دارای دردهای مزمن کمر هستند، بسیار موثر خواهد بود. 

آماده شدن برای ویزیت پزشک 

بیمار ابتدا باید به پزشک عمومی مراجعه کند، پزشک بعد از معاینه ممکن است فرد را به متخصص پزشکی ورزشی و یا توانبخشی و یا حتی به پزشک جراح ارتوپد یا اعصاب و با متخصص مغز و اعصاب ارجاع دهد. 

چه کاری باید انجام داد؟

پیش از ملاقات با پزشک خود را برای پاسخ دادن به این سوالات آماده کنید:

 • علایم بیماری چه زمانی شروع شده است؟
 • آیا اولین باری که علایم بیماری را احساس کردید، در حال بلند کردن، کشیدن و یا فشار دادن جسمی بودید؟ آیا کمر شما پیچ خورده است؟
 • آیا درد کمر شما را از انجام فعالیت‌هایی خاص باز داشته است؟
 • چه عوامل و کارهایی باعث شدت گرفتن علایم و یا بهبود آن‌ها می‌شود؟
 • چه داروها و یا مکمل‌های تغذیه‌ای مصرف می‌کنید؟

از پزشک چه انتظاری باید داشت؟

پزشک از بیمار سوالات زیر را خواهد پرسید 

 • آیا درد کمر به درون پاها و یا بازوها هم کشیده شده است؟
 • آیا در پاها و بازوها احساس ضعف و کرختی می‌کنید؟
 • آیا متوجه تغییری در عادات دفع ادرار و مدفوع شده اید؟
 • آیا سرفه کردن و یا عطسه کردن موجب بدتر شدن درد پاها خواهد شد؟
 • آیا درد فعالیت شغلی و یا ریتم خواب شما اختلال ایجاد کرده است؟
 • آیا کار شما مستلزم بلند کردن اجسام سنگین است؟
 • آیا سیگار و دیگر فراورده‌های تنباکویی مصرف می‌کنید؟
 • وزن شما به تازگی چه تغییراتی کرده است؟

این مقاله در پاسخ به سوال یکی از کاربران در بخش پرسش‌ و پاسخ، منتشر شده است. چنانچه سوال یا مشکلی در زمینه دیسک کمر دارید در قسمت نظرات پایین صفحه بپرسید. کارشناسان و متخصصان مجله دکتردکتر در کم‌ترین زمان پاسخ‌گوی شما خواهند بود.

منبع

mayoclinic

Webmd

 

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص ارتوپد روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص ارتوپد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علائم و عوارض دیسک کمر که باید همین امروز بدانید»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

203 دیدگاه در حال حاضر

 1. با سلام، آیا لاغر شدن پاها هم می تواند از عوارض دیسک کمر باشد؟!

 2. سلام خسته نباشین26سالمه. من نزیک یک ساله کمر درد دارم الان 3ماهه خیلی شدید شده درد بیشتر هم از گودی کمرم تا باسنم هست. دوتا بچه هم پشت سرهم زایمان طبیعی کردم اگ میشه راهنماییم کنید ممنون میشم

 3. سلام به دکترای عزیز من 40 سالمه وحدود 8ماهه که کمردرد دارم چندتا دکترعوضکردم ام ارای دادم جراح ارتوپد گفتن که دیسکت کم آبه و دیسک 4 و5 بالجینگ هستش من فقط سمت راستم بالای لگن و واستخوان لگنم که سمت شکمم هستش درد داره وداخل باسن سمت راستم اولا گاهی وقتا به روی ران سمت راستم هم درد میکرد ولی الان نه مزاحمتون شدم ببینم چاره ای برای این درد سمت راستم هست یا خیر زیاد راه میرم وزیاد می ایستم هم دردم بیشتر می شه ووقتی استراحت می کنم بهتر میشه باتشکر

  • سلام دردتون بخاطر فتق ديسكتونه به متخصص طب فيزيك مراجعه كنيد تا درمانتون كنن
   بهتر از جراحي و درمان دارويي هست

 4. سلام دکنر عزیز من یه خانم ۴۰ساله هستم ده ساله که با دیسک کمر وسیاتیک که الان جفت پاهامو در گیر کرده درگیرم مهرهای ۴و۵ توmriتشخیص داده شده که درگیره مهره۵هم التهاب داره هم گفتن لغزندگی مهره هم داری درد بیشتر وبیشترتو پاهامه دکتر گفت نیاز به عمل نیست همون اول که رفته بودم و عکسمودیده بودن ولی الان حس میکنم ستون فقراتم از بالا تا پایین مثل اینکه رفته باشم کوه کنده باشم زود خسته میشه از بس قرص مسکن خوردم بدنم ضد گلوله شده دکتر جان به خدا از بس درد کشیدم از زندگی خسته شدم بگیدچیکارکنم دکتر فوق تخصص ستون فقرات همون اول گفت باید باهاش مدارا کنی یه چیز دیگه هم به دردام اضافه شده کتف سمت راستم هم چند وقته درد داره ووقتی دردش زیا میشه استخوان ترقوه هنون سمت هم درد میگیره با این درد چیکار کنم ممنون میشم جواب بدی

 5. سلام من۳۶ سالمه،قبلا گاهی کمر درد داشتم و به پای راستم می کشید ولی با استراحت خوب می شدم ولی الان یک هفته است کمر درد شدید و درد در هردوپا دارم کف پام مور مور میشه و با مسکن فقط دردم بهتر میشه ولی کاملا رفع نمیشه،لطفا راهنمایی ام‌کنید؟

 6. سلام خسته نباشید من 19 سالمه و چن هفته پیش عمم ک وزنش سنگینه در حالی ک خواب بودم رو کمرم ایستاد و از همون موقع روز ب روز درد کمرم بیشتر میشه مخصوص زمانی ک خم بشم حتی موقع راه رفتن بعضی وقتا مث الان ک خیلی درد دارم نميدونم چکار کنم میترسم دیسک کمر باشه توروخدا راهنماییم کنید

  • سلام
   جهت گرافی از مهره های کمری به ارتوپد مراجعه کنید

 7. سلام‌خاهرم دچار پارگی دیسک شده گفتن عمل بشه ایا راهی هس عمل نشه؟؟یا اگر عمل بشه خوب میشه؟

  • سلام
   در این مورد پزشک جراح ایشان باید نظر بدهد ولی معمولاً باید جراحی صورت بگیره
   و در صورت موفقیت آمیز بودن جراحی مشکل برطرف می شود

 8. سلام خسته نباشید
  دیسک کمر ربطی به بارداری هم داره ؟؟

  • سلام بارداري منحر به فق ديسك كمر نميشه اما اگه از قبل داشته باشيد ميتونه دردشو تشديد كنه

   • با عرض سلام و خسته نباشید
    پاهای من در حالت نشستن عادی خاب میره مورمور میکنه همچنین باسنم
    حتی موقع رانندگی یا نشستن رو صندلی اتوبوس یا ماشین باسنم بدجوری درد میگیره
    بنطر شما دلیل چیه مشکل کجاست
    ممنون میشه اگ جواب منو بدین خانم دکتر

 9. سلام من مدت 1 ساله که با برداشتن یه فرش دچار کمر درد شدم که درد کشیده میشد توی زانو وماهیچه وساق هر دو پا که بعد از مدتی درد شدید داخل انوم افتاد وآب آورد پیش پزشک رفتم آب پامو کشید کورتون زد و7 جلسه لیزر کر ند 20 روز خوب بودم دوباره شروع شد مدت دوماه زیر نظر دکتر طب فیزیکی بودم حتی پی آر پی کردم ونتیجه نداد ام ار آی کمر وزانو گرفتم که برای زانو .فتند پارگی مینیسک و رباط داری وکمرم هم بیرون زدگی دیسک 4تا از مهره ها وتنگی کانال دارم دار های زیادی مصرف کردم وهیچ نتیجه ای نداشت توی کمر وباسنم سوزش ودرد شدیدی داره کف پا وپاشنه پام درد داره وسوزن سوزنی میشه زانوم ورم داره وخیلی درد داره پشت پام خالی میشه و50 متر نمیتونم راه برم دکتر کمر بند طبی داده ولی بد ترم کرده لطفا راهنماییم کنید مچکرم

 10. سلام من سه روزه قسمت پایین کمرم خیلی درد امده وهمچنین موقع ایستادن از باسن تا پایین ماهیچه هام هم خیلی درد دارم انگار یه تسمه ایی هست دارن میکشن میخواد پاره بشه ‌
  آیااین علایم دیسک هست؟؟؟

  • سلامم ممکن است
   نیاز به معاینه و بررسی پاراکلینیکی مثل ام آر آی می باشد
   به جراح مغز و اعصاب مراجعه فرمایید

 11. سلام. من دیسک کمر در مهره های ۴ و۵ دارم.اوایل دکتر گفت ک احستراحت کنید،فایده نداشت.از اون موقع تا الان شبا موقع خواب در پاهام احساس بی حسی میکنم، میخواد یه ساعت ماساژشون بدی، ولی باز هم فایده نداره. دستور شما چیه؟

 12. سلام دکتر من در کمر فقط یه نقطه اش احساس درد دارم طوری که نمیتونم تکون بخورم البته بعضی موقها
  لطفا راهنمایی کنید

  • سلام توضیح شما کامل نیست
   ازمشاوره تلفنی رایگان دکتردکتر جهت راهنمایی بهتر استفاده کنید

 13. سلام خانم دکتر دو هفته
  پیش کپسول ل خا لی رو تو بغلم گرفتم و دویدم دنبال ماشین کپسولی ازهمون روز قسمت پایین کمرم درد پخش و مورمور احساس میکنم خیلی ناراحتم وضع مالی خوبی ندارم لطفا ازنگرانی درم بیارید

 14. سلام وقت بخیر.. پدر من هم مشکلات لگن دارن هم دیسک کمر هردو هم دکتر ها گفتن باید عمل بشن
  تو این اوضاع کرونا میترسیم و خیلی ریسکیه انجامش بده
  اگه عمل نکنند فعلا ممکنه خطرناک باشه؟

  • سلام بستگی به میزان تحت فشار بودن نخاع دارد
   اگر علایم شان خیلی شدید است و میزان فشار و زیاد است و حالت اورژانسی دارد بله باید عمل شود
   برای اینکه دقیق بگویم عمل اورژانسی می‌خواهد یا نه باید ام آر آی بررسی شود

 15. سلام
  چند ساله درد مهره های انتهایی و پای چپ دارم و دیسک دارم و تحمل میکنم. ولی چیزی که بیشتر اذیتم میکنه درد تو عضلات ماهیچه پشت کمرم هست از کتف تا نوک پا همه عضلات با کوفتگی همراه هست علتش چیه؟

  • سلام می تواند به خاطر دیسک باشد اما آزمایش کلسیم و ویتامین d و تب مالت بدهید

 16. با سلام خدمت شما من راننده تاکسی هستم الان حدود 10روزه که کمرم هنگامی که میخوام بلند شم درد شدیدی میگره به سمت پهلوم ولی یه دقیقه که راه برم درد قطع میشه ممنون اگه راهنمایی کنید در ضمن سنم 40

 17. سلام بنده جوانی27ساله هستم حدود سه هفته ای میشه نشسته بودم خواستم بلندشم کمرم گرفت بعد ازچند روز گرفتگی خوب شد حالا وقتی نشسته یا دراز کشیده هستم میخوام بلند شم کمرم خشکه البته همه کاری میتونم بکنم و کمرم در حین کار درد نداره فقط مشکل من اینه که وقتی میخوام بلند بشم یا دولا شم کمرم خشکه .بسیار ممنون میشم اگه مرا راهنمایی کنید.

 18. سلام خوبی سلامتی ببخشد من یه چند موقع میشی ک کمر درد دارم رفتم دکتر عکس ساده گرفت گفت مهرهات سالم و درد آن چنانی ندارم ولی هنگام راه رفتن این مهرههام صدا میده و بعضی مواقع کمر مثل گرفتگی میشه ممنونم راهنمایی کنید

 19. سلام دکتر گرامی.من دردی رو در بین مهرها و گاهی در لگن حس میکنم.وبعضی وقتها پشت پام جایی که مچ پام هست احساس گرفتگی میکنه.مال چی هست.تشکر از شما

 20. سلام ۲۱ سالمه حدود سه هفته است که پایین کمرم و یک طرف بدنم به خاطر فشار وارد شده موقع ورزشدرد میکند دکتر رفتم و قرص و آمپول پماد عضلانی واسم تجویز کردند اما بهتر نشدم که هیچ بدترم شدم حرکات کششی انجام دادم اما برای مثلا یک روز علائم درد کاهش پیدا میکنه اما بعدش دوباره همون درد برمیگرده چیکار کنم به نظر شما؟؟؟

 21. سلام دختری ۱۲ساله هستم قسمت یایبن کنرد و گردن و پاهایم ۲هفته است درد میکند چیکار کنم

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر