بعد از حمله قلبی چه اتفاقی می افتد؟

واژه “حمله قلبی” می توانند نگران کننده باشد. اما به لطف پیشرفت‌ها در درمان‌ها و روش‌های پزشکی، افرادی که از اولین حادثه قلبی خود جان سالم به در می‌برند، می‌توانند زندگی کامل و پرباری داشته باشند. با این حال، مهم است که بفهمید چه چیزی باعث حمله قلبی شما شده است و در آینده باید انتظار چه چیزی را داشته باشید. بهترین راه برای پیشبرد روند بهبودی این است که مطمئن شوید پزشک به مهمترین سوالات شما پاسخ داده و قبل از ترک بیمارستان دستورالعمل های واضح و دقیقی را به شما ارائه می دهد.

چه زمانی از بیمارستان مرخص خواهیم شد؟

در گذشته، افرادی که حمله قلبی را تجربه می‌کردند باید روزها تا هفته‌ها را در بیمارستان سپری می کردند، و بیشتر آن‌ها با استراحت کامل در رختخواب به سر می بردند.

امروزه بسیاری در عرض یک روز از رختخواب بیرون می آیند، چند روز بعد راه می روند و به فعالیت های سبک می پردازند و سپس به خانه باز می گردند.

اگر عوارضی را تجربه کنید یا تحت یک روش تهاجمی، مانند بای پس عروق کرونر یا آنژیوپلاستی قرار گرفته باشید، احتمالاً به سپری کردن زمان بیشتری در بیمارستان نیاز خواهید داشت.

متداول ترین درمان های تجویز شده پس از حمله قلبی کدامند؟

برای اکثر افرادی که حمله قلبی را تجربه کرده‌اند، داروها، تغییرات سبک زندگی و گاهی اوقات روش‌های جراحی تجویز می‌شود. همچنین ممکن است پزشک برای تعیین میزان آسیب قلبی و بیماری عروق کرونر، آزمایش‌های تشخیصی تجویز کند.

تغییرات سبک زندگی که معمولا پزشک توصیه می کند عبارتند از:

 • فعال تر شدن
 • اتخاذ یک رژیم غذایی سالم تر برای قلب
 • کاهش استرس
 • ترک سیگار

آیا به توانبخشی قلبی نیاز دارم؟

توانبخشی قلبی می تواند به موارد زیر کمک کند:

 • کاهش عوامل خطر بیماری قلبی
 • بهبودی پس از حمله قلبی
 • بهبود کیفیت زندگی
 • افزایش ثبات عاطفی
 • مدیریت بیماری

معمولاً پزشکان یک برنامه تحت نظارت پزشکی را برای کمک به تقویت سلامت از طریق تمرین ورزش، آموزش و مشاوره توصیه می کنند. این برنامه ها اغلب با بیمارستان مرتبط هستند و به کمک یک تیم توانبخشی متشکل از پزشک، پرستار، متخصص تغذیه یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی انجام می شوند.

آیا باید از تمام فعالیت های بدنی اجتناب کنم؟

ممکن است انرژی کافی برای کار و اوقات فراغت داشته باشید، اما باید زمانی که بیش از حد خسته هستید استراحت کنید یا چرت کوتاهی بزنید. به همان اندازه مهم است که در رویدادهای اجتماعی شرکت کنید و فعالیت بدنی منظم را در برنامه روزانه خود بگنجانید. پزشک می تواند راهنمایی هایی در مورد اینکه چه چیزی برای وضعیت خاص شما بهتر است ارائه دهد. پزشک و تیم توانبخشی قلبی به شما یک “نسخه ورزشی” می دهند.

آیا درد قفسه سینه بعد از حمله قلبی طبیعی است؟

اگر بعد از حمله قلبی دچار درد قفسه سینه شدید، باید فوراً این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. گاهی اوقات، درد زودگذر پس از حمله قلبی نیز رخ می دهد. ممکن است پس از حمله قلبی عوارض جدی یا تهدید کننده زندگی داشته باشید که باید فوراً با پزشک خود در این مورد مشورت کنید. هر گونه درد قفسه سینه پس از حمله قلبی باید بسیار جدی گرفته شود.

چه زمانی می توانم به سر کار برگردم؟

زمان بازگشت به سر کار به موارد زیر بستگی دارد و می تواند از چند روز تا 6 هفته متغیر باشد:

 • شدت حمله قلبی
 • آیا عمل جراحی انجام داده اید
 • ماهیت وظایف و مسئولیت های شغلی شما

پزشک با نظارت دقیق بهبود و پیشرفت شما، زمان مناسب بازگشت را تعیین می کند.

بعد از حمله قلبی چه اتفاقی می افتد؟

تغییرات در احساسات بعد از حمله قلبی 

برای چندین ماه پس از یک حادثه قلبی، ممکن است وضعیت روحی و احساسی ناپایدار و متناوبی داشته باشید. افسردگی پس از حمله قلبی شایع است، به خصوص اگر مجبور باشید تغییرات اساسی در برنامه معمول خود ایجاد کنید. برخی از داروهای خاص مانند بتابلوکرها که پس از حمله قلبی مصرف می شوند نیز شاید با افسردگی در ارتباط باشند.همچنین یک درد شدید و ناگهانی ممکن است باعث ترس از حمله قلبی یا مرگ شود و احساس اضطراب کنید. تغییرات خلق و خوی خود را با پزشک و خانواده خود در میان بگذارید و از کمک حرفه ای گرفتن نترسید.

آیا باید بعد از حمله قلبی دارو مصرف کنم و چه نوع داروهایی؟

پس از حمله قلبی، شروع یا قطع داروها یا تنظیم داروهای قدیمی برای بیمار رایج است. ممکن است داروهای خاصی مانند داروهای زیر برای کاهش خطر حمله قلبی دوم برای شما تجویز شود:

 • مسدود کننده های بتا و مهارکننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) که برای استراحت قلب و قطع مواد شیمیایی که می توانند قلب را تضعیف کنند تجویز می شوند.
 • استاتین ها در جهت کاهش کلسترول و کاهش التهاب.
 • ضد ترومبوز همراه با استنت یا بدون آن برای جلوگیری از لخته شدن خون
 • آسپرین با دوز پایین برای کاهش احتمال حمله قلبی دیگر
 • آسپرین درمانی می تواند در پیشگیری از حملات قلبی بسیار موثر باشد

این درمان معمولاً برای جلوگیری از اولین حملات قلبی در افرادی که در معرض خطر بالای بیماری قلبی عروقی آترواسکلروتیک (مانند حمله قلبی و سکته) و خطر کم خونریزی هستند، استفاده می شود.

اگرچه آسپرین درمانی ممکن است یک روند معمول در نظر گرفته شود، اما برای همه توصیه نمی شود. برای کمک به جلوگیری از تداخلات دارویی، تمام داروها، حتی داروهای بدون نسخه، مکمل ها و داروهای گیاهی، با پزشک مشورت کنید.

آیا می توانم فعالیت های جنسی داشته باشم؟

ممکن است تعجب آور باشد که حمله قلبی چگونه بر زندگی جنسی شما تأثیر می گذارد یا اینکه آیا اصلاً داشتن رابطه جنسی بی خطر است یا خیر. طبق تحقیقات احتمال اینکه فعالیت جنسی باعث حمله قلبی یا افزایش خطر حمله قلبی شود، اندک است. اگر تحت درمان و تثبیت قرار گرفته اید، احتمالاً می توانید الگوی منظم فعالیت جنسی خود را در عرض چند هفته پس از بهبودی ادامه دهید. از شروع گفتگو در این باره با پزشک خود خجالت نکشید، پزشک چیزی که برای شما بی خطر است را توصیه می کند. در مورد اینکه چه زمانی می توانید فعالیت جنسی را از سر بگیرید، با پزشک صحبت کنید.

نتیجه گیری

پس از حمله قلبی باید موارد زیادی، از جمله موارد زیر را در نظر گرفت:

 • چه چیزی باعث نگرانی است
 • اینکه چگونه می توان سبک زندگی را تغییر داد یا به یک برنامه درمانی پایبند بود

به یاد داشته باشید که پزشک در بهبودی حال شما شریک است، بنابراین سوالات خود را از او بپرسید.

منبع : healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر