بهداشت جنسی؛ حفظ نظافت در کنار رسیدن به لذت

رعایت بهداشت جنسی اهمیت خیلی زیادی دارد. فقط بحث درگیرشدن با بیماری‌های مقاربتی مطرح نیست، آلودگی‌های مختلفی می‌توانند از راه این رابطه منتقل شوند. از همه این‌ها گذشته، رابطه‌ای که در آن هر دو طرف بهداشت را رعایت می‌کنند و از نظافت کافی برخوردار هستند، خوشایندتر هم خواهد بود. در این مقاله می‌خواهیم از رعایت بهداشت رابطه جنسی بگوییم. نکات را آویزه گوشتان کنید و یادتان باشد که هرگونه مشکل جنسی را با مراجعه به متخصصانی مانند متخصص زنان در سرتاسر ایران مانند دکتر زنان ارومیه، دکتر آقایان یا درمانگران جنسی طرح و رفع کنید.

بهداشت جنسی قبل از رابطه

قبل از شروع رابطه جنسی باید حواستان را به رعایت بهداشت حسابی جمع کنید. اگر سکس در شرایطی پیش برود که شما یا شریک جنسی‌تان آمادگی نظافت و بهداشتی کافی نداشته باشید، هم احتمال بروز بیماری‌ها و عفونت‌ها قوت می‌گیرد و هم لذت کافی نمی‌برید. پس به این نکات دقت کنید:

 • رسیدگی به بهداشت دهان
 • شستن دست‌ها
 • نظافت اندام تناسلی
 • استفاده از کاندوم

توجه به نکات قبل و بعد رابطه جنسی را برای داشتن تجربه‌ای خوشایندتر جدی بگیرید.

استفاده از کاندوم و رعایت بهداشت جنسی

رسیدگی به بهداشت دهان

شاید به نظرتان کلیشه‌ای بیاید اما گاهی اوقات، توجه به نکات ساده بهداشتی را از یاد می‌بریم و این موضوع رابطه را مخدوش می‌کند. به بهداشت دهان و دندان‌ها به طور جدی اهمیت بدهید. نفس بدبوی شما می‌تواند رابطه‌ای خوشایند را تحت تأثیر قرار بدهد.

البته دقت کنید که درست پیش از سکس، نباید دندان‌ها را مسواک کنید. چرا؟ چون لثه حساس می‌شود و امکان دارد که زخمی در آن به وجود بیاید. یکی از راه‌های انتقال بیماری‌های مقاربتی مانند ایدز از راه خون و زخم‌های موجود و باز در بدن است.  ۱ تا ۲ ساعت پیش از رابطه مسواک بزنید و نگذارید که دهانتان زخم شود و پیش از شروع سکس در معرض ابتلا به بیماری قرار بگیرید.

شستن دست‌ها

حتما دست‌هایتان را پیش از لمس شریک جنسی بشویید و از تمیزبودن آنها مطمئن شوید. این توصیه هم بدیهی به نظر می‌رسد اما یادآوری‌اش در این مقاله ضرری ندارد. در طول رابطه جنسی، بدن و صورت طرف مقابل را زیاد لمس خواهید کرد. اگر دست‌هایتان کثیف باشد، امکان انتقال میکروارگانیزم‌های بیماری‌زا به بدن او به وجود می‌آید.

باید بدانید که واژن و ناحیه تناسلی زنان بسیار حساس است. این بخش‌ محیطی پر از مخاط است که عوامل میکروبی خارجی می‌تواند در آنجا رشد و تکثیر پیدا کنند.

نظافت اندام تناسلی

اندام تناسلی‌تان را پیش از رابطه جنسی با آب بشویید. استفاده از صابون برای شست‌وشوی این بخش از بدن توصیه نمی‌شود. پوست ناحیه جنسی زنان و مردان بسیار حساس است و با شست‌وشو با مواد شوینده غلیظ و عطردار می‌تواند آزرده شود و تحریک‌پذیر.

با آب گرم، ناحیه تناسلی را بشویید و با حوله‌ای تمیز، آن را خشک کنید. همین برای رعایت بهداشت جنسی در ناحیه تناسلی کافی است. آب گرم می‌تواند عرق و ترشحات ناخوشایند ناحیه مذکور را پاک کند.

استفاده از کاندوم

برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی مختلف باید حتما از کاندوم استفاده کنید. وجود این وسیله در طول سکس به شما در پیشگیری از بارداری هم کمک شایانی می‌کند.

رعایت بهداشت جنسی

بهداشت جنسی بعد از رابطه

بعد از پایان رابطه جنسی همچنان به رعایت نکات بهداشتی توجه کنید. از جمله مواردی که باید در ذهن داشته باشید، این‌ها هستند:

 • شست‌وشو
 • پرهیز از دوش واژنی
 • دوش ساده
 • تخلیه مثانه
 • نوشیدن آب
 • پوشیدن لباس‌های آزاد
 • توجه به نشانه‌ها

به بهداشت جنسی در سفر یا هر شرایط دیگری هم رسیدگی کنید و هیچ کوتاهی و قصوری نداشته باشید.

شست‌وشو

بهتر است که بعد از تمام‌شدن رابطه جنسی، ناحیه تناسلی را با آب گرم شست‌وشو بدهید. این کار به جلوگیری از ابتلا به عفونت‌های احتمالی مجاری ادراری کمک می‌کند.

دوباره تأکید می‌کنیم که استفاده از صابون‌های عطری و غلیظ برای شست‌وشو مناسب نیست و پوست حساس ناحیه مذکور را تحریک و آزرده می‌کند. آب ساده برای خانم‌ها و آقایان کافی است. اگر تمام بدن را هم نمی‌شویید، دست‌کم آلت تناسلی و ناحیه پیرامونش را بشویید.

پرهیز از دوش واژنی

بعضی از زنان فکر می‌کنند که باید بعد از سکس، داخل واژن را تمیز کنند و شست‌وشو بدهند. برای همین به سراغ دوش‌های واژینال می‌روند. این کار اصلا توصیه نمی‌شود. شست‌وشوی این‌چنینی می‌تواند تعادل PH محیط واژن را به هم بزند و منجر به از بین‌رفتن باکتری‌های مفیدی باشد که در آنجا وجود دارند.

نیازی به تمیزکردن درون واژن بعد از سکس نیست. این بخش از بدن می‌تواند از خودش محافظت کند. در واقع، به طور طبیعی تمیز می‌شود. وجود بویی ملایم در این بخش از بدن هم طبیعی است و نباید تلاشی برای از بین‌بردن آن به‌ خرج بدهید.

دوش ساده

بعد از رابطه جنسی، دوش بگیرید؛ این مهم‌ترین توصیه درباره بهداشت جنسی است. با آب گرم بدن و ناحیه تناسلی را شست‌وشو بدهید. نیازی به استفاده از اسپری‌های مختلف موجود در بازار یا لوسیون‌های رنگارنگ نیست. فقط از آب استفاده کنید و حتی دور صابون‌های غلیظ و عطرآگین را هم خط بکشید.

تخلیه مثانه

امکان دارد که در طول رابطه جنسی، باکتری‌هایی وارد مجاری ادراری‌تان شوند. این موضوع احتمال عفونت‌کردن را بالا می‌برد. با ادرارکردن می‌توانید تاحدی عوامل عفونت‌زای محتمل را به بیرون راهنمایی کنید.

اگر زن هستید، در زمان پاک و خشک‌کردن خود با دستمال، حواستان به جهت کشیدن دستمال به ناحیه تناسلی باشد. باید دستمال را از سمت جلوی بدن به عقب حرکت بدهید. نگذارید که باکتری‌های موجود در بخش مقعد وارد واژن شوند.

نوشیدن آب

ادرارکردن اثرات احتمالی مثبتی بعد از رابطه جنسی دارد. پس بدن را هیدراته یا پرآب نگه دارید. بعد از رابطه جنسی، آب بنوشید. اگر خروج ادرار در بیرون‌راندن عوامل عفونت‌زای احتمالی نقش داشته باشد، با مصرف آب می‌توانید به این فرایند کمک کنید.

بهداشت لباس زیر مردان و زنان

در رعایت بهداشت و سلامت جنسی باید به نظافت و بهداشت لباس زیر اهمیت زیادی بدهید. اگر لباس زیرتان مرطوب و خیس باشد، امکان دارد که شرایط پررنگ‌شدن ابتلا به عفونت هم زیاد شود.

این موضوع برای زنان اهمیت بیشتری هم دارد چون ناحیه تناسلی‌شان مخاط زیادی دارد و این محیط مرطوب مستعد رشد و تکثیر عوامل میکروبی خارجی است که به آن وارد می‌شوند.

استفاده از لباس‌های زیر گشاد هم می‌تواند به جریان پیداکردن هوا در آن ناحیه کمک کند و مانع از مرطوب‌ماندن و تجمع باکتری‌ها شود. پس حتما بعد از رابطه جنسی به این موضوع دقت کنید.

توجه به نشانه‌ها

پس از رابطه جنسی باید به نشانه‌ها دقت کنید. ببینید که آیا در ناحیه تناسلی سوزش، خارش یا مشکلی غیرعادی احساس می‌کنید یا خیر. هرگونه نشانه جدیدی را پیگیری کنید.

نگذارید که احتمال توسعه بیماری‌های مقاربتی و جنسی در شما قوت بگیرد. آزمایش‌های لازم برای بررسی وضعیت سلامت ناحیه تناسلی را جدی بگیرید. این کار برای حفظ سلامت خودتان و شریک جنسی‌تان ضروری است.

بهداشت جنسی دستگاه تناسلی در مردان و زنان

پوست و ساختار دستگاه تناسلی مردان و زنان بسیار حساس است. این بخش از بدن در رابطه جنسی بار سنگینی را تحمل می‌کند و نظافت آن هم برای خود هر فرد و هم شریک جنسی‌اش اهمیت دارد. علاوه بر مقوله نظافت و سلامت، تمیزی این ناحیه از بدن می‌تواند احساسات بهتری در طرفین در طول رابطه جنسی به وجود بیاورد.

بهداشت جنسی دستگاه تناسلی مردان

تعریق در ناحیه تناسلی و تجمع ذرات آلوده می‌تواند باعث بروز بیماری و تجمع میکروبی در آن بخش از بدن شود. این موضوع هم بهداشت و سلامت خود فرد را به مخاطره می‌اندازد و هم شریک جنسی‌اش را. هم مردان و هم زنان باید به سلامت و بهداشت آلت تناسلی مردان اهمیت بدهند. توصیه‌های زیر به آقایان در این زمینه بسیار مهم است.

اصلاح‌کردن موهای زائد

برای اصلاح موهای زائد ناحیه تناسلی از شست‌وشوی این بخش با آب گرم و فوم‌های ملایم استفاده کنید. تیغ را بدون مرطوب‌سازی و کف‌زدن به این ناحیه روی موها نکشید. این کار باعث تحریک پوست و ایجاد آزردگی‌های بعد از اصلاح می‌شود.

تمیزکردن اسمگما

اسمگما (Smegma) ترکیبی از چربی، سلول‌های مرده پوستی، عرق و ترشحاتی است که در ناحیه تناسلی تجمع پیدا می‌کنند. این تجمعات حالتی پنیری‌شکل و بوی نامطبوعی دارند. بهترین راه برای پاک‌سازی و ایجاد آنها هم شست‌وشوی آلت تناسلی با آب گرم و شوینده‌های بسیار ملایم است.

انتخاب لباس زیر مناسب

برای رعایت بهداشت جنسی و دور نگه‌داشتن ناحیه تناسلی از تجمعات بدبو و عرق، از لباس‌های زیر تمیز با جنس مناسب استفاده کنید. لباس زیر نباید از جنس ترکیبات مصنوعی ساخته شود. بهتر است که لباس زیرتان نخی باشد تا به جریان پیداکردن و گردش هوا در بافت آن کمک شود.

بهداشت جنسی در مردان

بهداشت جنسی دستگاه تناسلی زنان

ناحیه تناسلی زنان از مردان هم حساس‌تر است. اگر بهداشت جنسی را رعایت نکنند و نظافت این بخش را به باد فراموشی بسپارند، احتمال بروز عفونت‌های رنگارنگ اصلا دور از ذهن نخواهد بود.

در زمان قاعدگی

رعایت بهداشت جنسی در دوران قاعدگی یا همان پریود هم اهمیت دارد. تجمع ترشحات قاعدگی در این دوران، فضای ناحیه تناسلی را برای ورود میکروب‌ها آماده می‌کند. بهتر است که نسبت به شست‌وشوی این بخش از بدن دست‌کم دو بار در طول روز دقت داشته باشید.

امکان برقراری رابطه جنسی در دوران پریود هم وجود دارد. از نظر علمی و پزشکی منعی در این زمینه نیست اما همه‌چیز به ترجیحات شخصی طرفین رابطه در این دوران وابسته است.

در زمان بارداری

در دوران بارداری هم باید به بهداشت جنسی خود اهمیت بدهید. با پوشیدن لباس‌های نخی آزاد و اصلاح موهای زائد می‌توانید در حفظ سلامت ناحیه تناسلی به خوبی عمل کنید.

نگذارید که این بخش از بدن مرطوب و خیس باقی بماند. برای مرطوب‌سازی درونی فضای آن از نوشیدن آب کمک بگیرید اما یادتان باشد که سطح رویی آن نباید تر و مرطوب بماند. چون این موضوع موجب تجمع باکتری‌های فراوان می‌شود.

تمیزکردن اسمگما

ترشحات واژنی و تجمع عرق در ناحیه تناسلی زنان هم موجب شکل‌گیری ماده بدبو و پنیری‌شکلی موسوم به اسمگما می‌شود. این ماده در حوالی لایه بیرونی فرج یا همان لابیا و کلیتوریس به وجود می‌آید و تجمع پیدا می‌کند.

با آب گرم و صابونی ملایم این ناحیه را بشویید و آب‌کشی کنید. بعد هم با حوله‌ای تمیز و به آرامی آنجا را خشک کنید تا اسمگما پاک و نظافت ناحیه تناسلی‌تان رعایت شود.

رعایت بهداشت جنسی در سفر

تحت هیچ شرایطی نباید رعایت بهداشت جنسی را پشت گوش بیاندازید. همیشه حواستان به نظافت ناحیه تناسلی و استفاده از وسایل پیشگیری از جمله کاندوم باشد.

در طول سفر هم بهتر است که از لباس‌های زیر تمیز استفاده کنید. اگر می‌بینید که شرایط شست‌وشوی آسان برایتان مهیا نیست، لباس‌های زیر یک‌بار مصرفی را تهیه کنید که در بازار موجود هستند. با وجود آنها می‌توانید لباس زیر را زود به زود عوض کنید و از تجمع مواد بدبو و بیماری‌زا در ناحیه تناسلی جلوگیری کنید.

اثر تغذیه در بهداشت جنسی

تغذیه سالم روی ابعاد مختلف زندگی اثرگذار است. برای رعایت سلامت و بهداشت جنسی هم باید حواستان به مواد غذایی مصرفی باشد. اگر بدانید چه مواد غذایی برای ارتقای سلامت جنسی‌تان مؤثر هستند و باعث می‌شوند که کمتر عرق کنید یا بوی نامطبوعی در ترشحات تناسلی‌تان ایجاد شود، رابطه جنسی خوشایندتری را پشت سر خواهید گذاشت.

از جمله مواد غذایی مناسب برای رسیدن به اهداف فوق، شامل موارد زیر می‌شوند:

 • سبزیجات و فیبر
 • مرکباتی مانند پرتقال
 • اسفناج
 • چای سبز
 • نوشیدن آب

ارتباط بهداشت جنسی و سلامت جنسی

رعایت بهداشت جنسی از دو نقطه‌ نظر اهمیت فراوانی دارد و روی سلامت جنسی اثرگذار است:

 • دورشدن از عوارض رعایت‌نکردن بهداشت جنسی
 • در امان‌ماندن از بیماری‌های مقاربتی

اگر نظافت جنسی به اندازه کافی رعایت نشود، امکان بروز عفونت‌ها و تجمع میکروب‌ها در ناحیه تناسلی زیاد می‌شود. چنین مشکلاتی می‌توانند عوارض ناخوشایندی مانند نازایی را به‌ همراه بیاورند.

در امان‌ماندن از بیماری‌های مقاربتی یا همان بیماری‌هایی که از راه تماس جنسی منتقل می‌شوند هم از دلایل اهمیت رعایت بهداشت جنسی است.

زمان شروع آموزش بهداشت جنسی

زمان شروع فعالیت جنسی در افراد مختلف با هم فرق می‌کند. این موضوع به فرهنگ، نیازهای جسمانی و شرایط هر فرد وابسته است. بنا به اینکه هر فرد در چه سن و سالی فعالیت جنسی را شروع می‌کند، آموزش‌دادن نکات مربوط به بهداشت جنسی هم مهم می‌شود.

در جامعه ایرانی، صحبت‌کردن از مسائل جنسی کار ساده‌ای نیست و آموزش‌های خاصی هم در این زمینه صورت نمی‌گیرد. با این حال، بهتر است که والدین یا دستگاه‌های آموزشی نسبت به مطلع‌کردن افراد نوجوان و جوان درباره اهمیت رعایت بهداشت جنسی اقداماتی را در نظر داشته باشند.

پیشگیری از بیماری های مقاربتی با رعایت بهداشت جنسی

پیشگیری از عفونت ها و بیماری های مقاربتی

مهم‌ترین و کلیدی‌ترین ابزاری که در رابطه جنسی مانع از انتقال بسیاری از بیماری‌های مقاربتی و مشکلات ناحیه تناسلی می‌شود، همان کاندوم است. وجود این وسیله در سکس بسیار واجب است.

اهمیت‌دادن طرفین به بهداشت جنسی هم از بروز بسیاری از عفونت‌ها جلوگیری می‌کند. همان‌قدر که به رعایت بهداشت و نظافت جنسی خود توجه می‌کنید به رعایت این موضوع در شریک جنسی‌تان هم حساس باشید.

در این ارتباط، هریک از طرفین می‌تواند روی دیگری هم اثر بگذارد. پس حساسیت‌هایتان را نسبت به رعایت بهداشت جنسی در خود و طرف مقابل بالا ببرید. توجه به آزمایش‌هایی که وضعیت سلامت جنسی را مشخص می‌کنند هم اهمیت دارد. حواستان به بیماری‌های مقاربتی و عفونت‌های جنسی باشد.

با رعایت بهداشت جنسی سلامتی‌تان را حفظ کنید

هرگز در رعایت نکات بهداشتی برای برقراری جنسی کوتاهی نکنید. یادتان باشد که یک بار غفلت و کوتاهی در این زمینه هم می‌تواند نتایج بسیار نامطلوبی برایتان به همراه بیاورد.

ضمن رعایت بهداشت، هرگونه نشانه غیرعادی را هم پیگیری کنید. حواستان باشد که امکان ابتلا به بیماری‌های مقاربتی و عفونت‌های جنسی مختلف از هیچ‌کس دور نیست. اگر مورد مشکوکی در خود یا شریک جنسی‌تان دیدید، سریع به پزشک متخصص مراجعه کنید.

برای ملاقات با پزشکان متخصص می‌توانید از سیستم نوبت دهی اینترنتی سایت دکتردکتر هم کمک بگیرید. این سامانه راهی برای پیونددادن آسان شما به بهترین پزشکان است.

درباره بهداشت جنسی سؤالی جامانده برایتان باقی مانده است؟ هر پرسشی دارید، با ما مطرح کنید.

منابع:

healthline.com

mensxp.com

webmd.com

bustle.com

ahflatamycaribe.org

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر