علت و انواع درد بعد از نزدیکی را بشناسید و آن را درمان کنید

خلاصه این مقاله را بشنوید

درد بعد از نزدیکی یکی از شایع‌ترین مشکلات بین خانم‌ها و آقایان است که میزان لذت از رابطه جنسی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. نزدیکی دردناک ممکن است روی روابط زوجین تأثیرگذار باشد و علاوه‌بر درد جسمی اثرات عاطفی منفی نیز از خود برجای بگذارد.

اگر بعد از رابطه جنسی در واژن خود احساس درد و سوزش دارید باید برای درمان به دکتر زنان مراجعه کنید. اما قبل از آن در ادامه مطلب دکتردکتر همراه ما باشید تا دلایل احساس درد واژن بعد از رابطه جنسی، نحوه پیشگیری و فعالیت‌هایی باید که برای درمان انجام دهید را با شما به اشتراک بگذاریم.

آنچه در این مقاله خواهید خواند پنهان کردن
چرا بعد از رابطه جنسی دچار درد می‌شویم؟

چرا بعد از رابطه جنسی دچار درد می‌شویم؟

دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است باعث بروز درد هنگام رابطه جنسی و یا بعد از نزدیکی شود. برخی از عواملی همچون آندرومتیوز که باعث درد واژن پس از رابطه جنسی می‌شوند، عبارتند از:

مرطوب و روان نبودن واژن

بدن هنگام تحریک شدن به‌طور طبیعی ماده‌ای را برای آماده‌سازی واژن ترشح می‌کند که باعث لیز و روان شدن آن می‌شود و رابطه جنسی را آسان می‌کند. اما گاهی این ترشحات کافی نیست. گاهی نیز شما از نظر جنسی برانگیخته نشده‌اید یا بدون اینکه به خودتان زمان بدهید اقدام به برقراری رابطه جنسی می‌کنید. این کار باعث افزایش اصطکاک در واژن شده و نزدیکی را برای شما سخت و دردآور خواهد کرد.

رابطه جنسی طولانی و خشن

داشتن رابطه جنسی خشن ممکن است درد در ناحیه واژن را افزایش دهد. همچنین طولانی شدن مدت زمان نزدیکی باعث التهاب و سوزش در این قسمت می‌شود. اگر شما یا شریک جنسیتان از انگشت، اسباب بازی جنسی یا هر وسیله دیگری در طول فعالیت جنسی استفاده کنید، احتمال تجربه درد نیز بیش‌تر می‌شود.

برخی از اسباب‌بازی‌های جنسی با توجه به جنس، ممکن است برای کاهش اصطکاک نیاز به روان کننده بیشتری داشته باشند. از این رو عدم استفاده صحیح از اسباب بازی‌های جنسی نیز ممکن است پس از فعالیت جنسی درد ایجاد کند.

حساسیت به کاندوم و روان‌کننده‌ها

بدن هر فرد با سایر افراد متفاوت است. واکنش طبیعی بدن شما به روان‌کننده‌ها و کاندوم یا هر محصول دیگری که استفاده می‌کنید می‌تواند منجر به درد در ناحیه واژن شود.

عفونت‌های مقاربتی STI

درد واژن از اولین علائم بیماری‌های مقاربتی مانند کلامیدیا، سوزاک یا تبخال تناسلی است. برای اطمینان از عدم ابتلا به این بیماری‌ها، شما و شریک جنسی‌تان باید تحت معاینه قرار گرفته و آزمایش بدهید.

عفونت قارچی

از دیگر مواردی که باعث درد هنگام نزدیکی می‌شود وجود عفونت واژن است که با علائم زیر همراه است:

عفونت ادراری

عفونت مجاری ادراری باعث احساس درد به هنگام ادرار کردن، در ناحیه واژن و لگن شود.

یائسگی

قبل و هنگام دوران یائسگی، سطح هورمون‌ها در بدن به‌طور چشمگیری تغییر می‌کند. با استروژن کمتر، بدن کمتر روان‌کننده طبیعی خود را تولید می‌کند. علاوه بر این، بافت واژن خشک‌تر و نازک‌تر می‌شود. همین امر نیز می‌تواند رابطه جنسی را ناراحت‌کننده و حتی دردناک کند.

ولوودینیا

ولوودینیا درد ولوو است که حداقل ۳ ماه طول می‌کشد. مشخص نیست علت این بیماری چیست، اما بروز آن غیرمعمول نیست. در صورت ابتلا به این عارضه علاوه بر درد بعد از نزدیکی، ممکن است در ناحیه واژن احساس ضربان، سوزش یا احساس نیش زدگی داشته باشید. در موارد شدید، حساسیت به قدری زیاد است که پوشیدن لباس یا انجام کار‌های روزانه تقریباً غیرممکن است.

فیبروم رحم

این توده‌های غیرسرطانی که داخل یا روی رحم رشد می‌کنند و با بزرگ شدن آن‌ها شما درد بعد از نزدیکی را تجربه خواهید کرد.

درد واژن بعد از سکس

آسیب فیزیکی یا ضربه به واژن

آسیب، ضربه فیزیکی یا التهاب ممکن است بر اثر عوامل مختلفی ایجاد شود، از جمله تصادف با ماشین، جراحی در ناحیه لگن، ختنه‌ی زنان و ایجاد برش در واژن در هنگام زایمان طبیعی برای بزرگ کردن کانال زایمان که تأثیر زیادی در درد بعد از نزدیکی خواهد داشت.

آیا درد بعد از نزدیکی خطرناک است؟

اکثر درد‌های بعد از نزدیکی خطرناک نیستند، اما باید درمان آن‌ها را در اولویت قرار دهید. بسیاری از افراد ممکن است سال‌ها با همسر خود رابطه جنسی کامل و رضایت بخشی برقرار نکرده باشند. حتی از شدت ترس و درد بعد نزدیکی، از باردار شدن هم چشم پوشی کرده و یا حتی از معاینه ساده زنان هم واهمه داشته باشند و برای تست پاپ اسمیر هم تابه‌حال مراجعه نکرده باشند.

انواع درد بعد از نزدیکی

رابطه جنسی دردناک باعث اجتناب خانم‌ها از رابطه جنسی خواهد شد. در ادامه به بررسی انواع درد بعد از نزدیکی خواهیم پرداخت:

۱. گرفتگی عضلات بعد از رابطه جنسی

گرفتگی عضلات از عوارض بعد از رابطه جنسی است که می‌تواند لذت رابطه جنسی را از بین ببرد. گرفتگی عضلات فقط یکی از درد‌هایی است که ممکن است بعد از رابطه جنسی تجربه کنید.

برخی از عواملی که باعث گرفتگی عضلات بعد از رابطه جنسی می‌شوند عبارتند از:

۲. درد زیر شکم بعد از نزدیکی

درد زیر شکم هنگام نزدیکی یا بعد از رابطه جنسی با نام دیسپارونیا (Dyspareunia) شناخته می‌شود. چند مورد که در ایجاد درد زیر شکم بعد از رابطه جنسی عبارتند از:

 • عفونت؛ عفونت، یکی از مهم‌ترین دلایل نزدیکی دردناک است که تحت عنوان ولوودینیا شناخته می‌شود. این وضعیت دلیلی برای درد واژن هنگام دخول است که ممکن است ناشی از مشکلات عصبی باشد.
 • واژینیسموس؛ بیماری دیگری که علت درد شدید هنگام دخول است. واژینیسموس ناشی از انقباض غیر‌عادی عضلات لگن است. خانم‌هایی که واژینیسموس دارند قادر به آزاد‌سازی عضلات نیستند و همین موضوع باعث درد در هنگام رابطه‌ی جنسی، دخول دردناک یا حتی غیر‌ممکن شدن دخول می‌شود.
 • آتروفی واژن؛ زنانی که در دوران یائسگی هستند ممکن است از بیماری به نام آتروفی واژن رنج ببرند. این بیماری زمانی رخ می‌دهد که کمبود استروژن سبب خشکی شدید واژن می‌شود. به علت خشکی واژن هنگام رابطه فرد خارش و درد را هنگام نزدیکی تجربه می‌کند.
 • استرس؛ کیفیت رابطه جنسی می‌تواند براساس مسائل روزمره تغییر پیدا کند. داشتن یک روز پرمشغله امکان درد داشتن در رابطه را افزایش می‌دهد.

۳. درد بعد از نزدیکی در دوران بارداری

بسیاری از خانم‌ها در بارداری، درد بعد از نزدیکی را تجربه می‌کنند و نگران سلامتی جنین خود می‌شوند. این نکته را در نظر داشته باشید که جنین داخل کیسه آمنیوتیک قرار گرفته و خطر خاصی جنین را تهدید نمی‌کند.

 • ممکن است انقباضات در حین رابطه جنسی یا بعد از آن رخ دهند، حتی می‌توانند بعد از ارگاسم یا قبل از آن باشند.
 • در حالت ارگاسم، هورمون اکسیتوسین در بدن آزاد می‌شود که موجب انقباضات عضلانی خواهد شد.
 • اسپرم حاوی پروستاگلاندین است که انقباضات رحمی ایجاد می‌کند.
 • نوک پستان‌ها در دوران بارداری حساس می‌شوند، اگر هنگام رابطه جنسی تحریک شوند، ممکن است موجب انقباض رحم شوند.
 • فعالیت فیزیکی و پوزیشن‌های مختلف در رابطه جنسی نیز می‌توانند باعث انقباض شوند.

انقباض پس از رابطه جنسی معمولاً خفیف بوده و ظرف چند ساعت برطرف می‌شود. پس از اتمام نزدیکی سعی کنید روی زمین دراز بکشید، عضلات خود را شل کنید یا یک لیوان آب بنوشید. این انقباضات عموماً بی‌ضرر هستند و خطری برای زایمان زودرس ندارند.

درد پهلو و کمر بعد از نزدیکی

کمردرد در دوران بارداری و یا پس از اولین رابطه جنسی یک فرآیند طبیعی است اما بعد از گذشت سال‌ها، برخی از بانوان پس از هربار رابطه جنسی احساس درد در پهلو و کمر می‌کنند.

علت کمر درد بعد از نزدیکی می‌تواند از عوامل زیر باشد:

فشار به عضلات

یکی از مهم‌ترین عوامل کمردرد بعد از نزدیکی در خانم‌ها فشار به عضلات است. معمولاً اگر پوزیشن نامناسب انتخاب کنید یا از حرکات خشن استفاده کنید دچار کمردرد خواهید شد.

عفونت ادراری

اگر شما دچار عفونت ادراری، عفونت مثانه، عفونت کلیه و… باشید در حین و پس از رابطه جنسی‌تان دچار کمردرد و درد در ناحیه مثانه و کلیه خواهید شد.

سوزش بعد از رابطه

یکی از دیگر دلایل، سوزش واژن بعد از رابطه جنسی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت:

 • اصطکاک زیاد حین برقراری رابطه؛ در صورت ترشحات کم واژن و برقراری رابطه جنسی، اصطکاک آلت تناسلی مرد با واژن زیاد شده و سبب ساییدگی، ایجاد زخم، سوزش و درد بعد از نزدیکی خواهد شد.
 • عفونت‌های مقاربتی؛ عفونت‌های مقاربتی دیگر شرایط زمینه‌ای هستند که می‌توانند سوزش واژن را بعد از رابطه‌ی جنسی به‌همراه داشته باشند. از جمله مهم‌ترین این موارد می‌توان به سوزاک اشاره کرد که می‌تواند علاوه بر سوزش خطرات دیگری را نیز به فرد تحمیل کند.

انواع عفونت‌ها

ابتلا به عفونت‌ها می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد اما هرکدام از آن‌ها باعث ایجاد درد و سوزش در واژن یا آلت تناسلی شده و لذت رابطه را از بین می‌برد.

عفونت قارچی (Yeast infection)

عفونت‌های با عنوان کاندیدیازیس واژن نیز شناخته می‌شوند. هنگامی‌که رشد بیش از حد قارچ‌ها در واژن اتفاق می‌افتد، افراد ممکن است برخی از علائم زیر را در زمان عفونت قارچی واژن تجربه کنند:

 • درد واژن و خارش
 • رابطه جنسی دردناک
 • ادرار دردناک
 • ترشحات واژن

واژینوز باکتریال (Bacterial vaginosis)

واژینوز باکتریال (BV) وقتی اتفاق می‌افتد که در محیط واژن تغییری ایجاد شود. این بیماری غالباً در زنان ۱۵ تا ۴۵ ساله دیده می‌شود. هیچ دلیل شناخته‌شده‌ای برای واژینوز باکتریال وجود ندارد. اما شرایطی وجود دارند که احتمال بروز آن را تشدید می‌کنند. عواملی مانند:

 • داشتن یک شریک جنسی جدید
 • داشتن چندین شریک جنسی
 • استفاده از دوش واژینال

علائم ابتلا به واژینوز باکتریال

 • ترشحات سفید یا خاکستری واژن.
 • خارش واژن، درد یا سوزش (به‌ویژه سوزش واژن بعد از نزدیکی).
 • بوی شدید به‌خصوص بعد از رابطه‌ی جنسی.
 • سوزش هنگام ادرار کردن.
 • درد بعد از نزدیکی.

درمان کمر درد بعد از سکس

سکس دردناک

واژینیسموس یا سکس دردناک می‌تواند دائمی باشد یا در صورت درمان نشدن عود کند. واژینیسموس درجات مختلفی دارد. برخی خانم‌ها قادر به وارد کردن هیچ چیز در واژن خود نیستند زیرا به‌طور کامل بسته می‌شود.

عده‌ای دیگر می‌توانند تامپون و یا انگشت خود را وارد واژن خود کنند اما قادر به برقراری رابطه جنسی نیستند و زنان دیگری هم هستند که به سختی قادر به برقراری رابطه جنسی هستند ولی این رابطه برایشان بسیار دردناک و زجر آور است.

درد ناحیه تناسلی در مردان بعد از نزدیکی

درد بعد از نزدیکی فقط مختص خانم‌ها نیست و در بعضی از موارد آقایان نیز دچار درد بعد از برقراری رابطه جنسی می‌شوند که باعث اضطراب آن‌ها شده و لذت و هیجان رابطه جنسی را کاهش می‌دهد.

شایع‌ترین علل درد آلت تناسلی بعد از نزدیکی در آقایان

مواردی وجود دارند که از جمله علل درد آلت تناسلی بعد از سکس در آقایان می‌شود. اگر آقا هستید، در تهران زندگی می‌کنید و چنین مشکلی دارید، حتما به دکتر اورولوژ تهران مراجعه کنید. گرچه از هر شهری که هستید، می‌توانید نوبت متخصص اورولوژی را از سایت دکتردکتر بگیرید.

به بحث شایع‌ترین علل درد آلت تناسلی آقایان بعد از سکس بازمی‌گردیم. این موارد عبارتند از:

تنگ بودن بیش از اندازه پوست ختنه‌گاه

اگر مردی ختنه نشده باشد، سر آلت تناسلی او با بافتی به نام پوست ختنه گاه پوشانده شده است. به طور معمول، پوست ختنه‌گاه در حین نزدیکی عقب کشیده می‌شود. در بیماری پوست ختنه گاه بیش از حد تنگ، که به آن فیموز می‌گویند. پوست ختنه گاه به دلیل تنگ بودن عقب کشیده نمی‌شود و باعث بروز درد می‌شود. به مرور زمان، اصطکاک ناشی از این حرکت می‌تواند موجب پارگی، التهاب یا عفونت پوست ختنه گاه شود. درمان این شرایط، شامل استفاده از کرم‌های استروئیدی می‌شود و در صورت تداوم درد، ممکن است نیاز به ختنه کردن باشد.

شکستگی آلت تناسلی

تونیکا آلبوژینا، غشای لاستیکی بافت زیر پوست آلت تناسلی است، که امکان افزایش طول و عرض آلت را در حین نعوظ فراهم می‌کند. اگر این بافت پاره شود، باید سریعاً مورد درمان و حتی جراحی قرار بگیرد. درمان سریع می‌تواند از مشکلات دائمی ادراری و جنسی جلوگیری کند.

بیرون نیامدن بیضه

این مورد یکی از غیر معمول‌ترین علل درد پس از نزدیکی است. در دوران جنینی، بیضه‌ها درون شکم قرار دارند. در طول چند هفته قبل از تولد یا بلافاصله بعد از آن، بیضه‌ها معمولاً از ناحیه‌ی شکمی وارد کیسه بیضه می‌شوند. اگر این اتفاق نیفتد و بیضه‌ها درون شکم باقی بمانند، به آن بیضه نزول نکرده می‌گویند. این شرایط موجب درد  و فشار در حین رابطه‌ی جنسی می‌شود، مخصوصاً اگر بیضه در کشاله ران یا پایین شکم قرار گرفته باشد. رایج‌ترین درمان جراحی است که شامل برداشتن بیضه‌ها می‌شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر درد بعد از نزدیکی را بدون علائم دیگری مانند ترشحات بدبو تجربه می‌کنید و بعد از گذشت یک ساعت، درد به کلی از بین می‌رود بهتر است روی احساسات و معاشقه بیشتر تمرکز کنید تا نزدیکی بدون دردی را تجربه کنید.

اما در موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنید

 • اگر بعد از رابطه‌ی جنسی مرتباً متوجه درد زیر شکم می‌شوید.
 • اگر درد آنقدر شدید است که توانایی عملکرد شما را مهار می‌کند.
 • داشتن عفونت
 • واژینیسموس
 • مشکلات تخمدان
 • مقاربت زودهنگام پس از جراحی یا زایمان
 • تب بیش از 38.5 درجه سانتی‌گراد

درد بعد از سکس

سکس را برای خود لذت بخش کنید

رابطه جنسی باید موجب لذت زوجین شود، در صورتی که وجود آن باعث ایجاد احساس درد و ناراحتی شود باید به پزشک مراجعه و علت را ریشه‌یابی و درمان کنید. در این مطلب به طور کامل به بررسی نکات مربوط به درد بعد از نزدیکی پرداختیم. اگر شما هم دچار عارضه درد و سوزش بعد از رابطه جنسی هستید، می‌توانید برای نوبت دهی آنلاین از بهترین پزشکان متخصص زنان و زایمان و نازایی از سایت دکتردکتر اقدام کنید.

در انتها از شما می‌خواهیم که اگر در این زمینه تجربه یا نظری دارید، با ما و دیگر خوانندگان مجله دکتردکتر به اشتراک بگذارید.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
4 نظرات
 1. صالحه می گوید

  سلام من در بریتانیا زندگی میکنم دو هفته قبل ازدواج کردم از آن موقع تا حالا بعد از هر نزدیک با همسرم من خیلی درد شدید احساس میکنم من نزد دکتر رفتم آنها گفتن عفونت کردی تابیلت هم خوردم اما فایده نداشت لطفا مرا رهنمایی کنید چون خیلی به کمک نیاز دارم

 2. Zh می گوید

  سلام وقتتون بخیر هنگام رابطه با هر ضربه کلیه سمت چپ درد بگیره دلیلش از چی میتونه باشه؟

 3. مریم گرمابی می گوید

  سلام من مبتلا به عفونت واژن هستم بعد از رابطه جنسی با همسرم دچار درد شدید زیر شکم شدم و به اندازه یک روز کامل درد داشتم و دردم به حدی شدید بود که حتی نمیتونستم از جام تکون بخورم شب که شد دردم کمتر از قبل شد و تونستم از جام بلند بشم ولی هنوز درد داشتم

  این خطرناکه؟؟؟؟؟؟ باید چیکار کنم

 4. رها پور صادق می گوید

  سلام خیلی خوبه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر