دندان قروچه (بروکسیم) چیست + علل، علائم و درمان آن

 • 1399-02-16
 • ۳۳۰۰ بازدید
 • 22
علت دندان قروچه

دندان قروچه یا بروکسیم چیست و چرا به وجود می‌آید؟ دراین مقاله به علل بروز این مشکل و درمان دندان قروچه خواهیم پرداخت و در انتها به سوالات شما جواب خواهیم داد.

دندان قروچه چیست؟

بیش‌تر مردم هر از چند گاه دندان‌های خود را روی هم فشار داده و آن‌ها را روی هم می‌سابند. زمانی که این کار به عادت تبدیل شود و استرس و اضطراب آن را تحریک کند، به آن دندان قروچه یا بروکسیم (bruxism) گفته می‌شود. 

این مشکل گاهی منجر به آسیب دائمی به دندان‌ها شده و باعث بروز مشکلات دیگر هم‌چون گوش درد، فک درد و سردرد می‌شود. 

به صورت معمول فرد در شب هنگام و زمانی که خوابیده است این مشکل را دارد و بنابراین از آن به عنوان دندان قروچه خواب یاد می‌شود. بروکسیم حتی اگر  در حال بیداری رخ دهد، اغلب  ناخودآگاه است و به آن دندان قروچه بیداری گفته می‌شود. 

درمان دندان قروچه چیست؟

گاهی فرد بدون داشتن هیچگونه مشکلی و یا داشتن بیماری خاصی به دندان قروچه مبتلا می‌شود، در این حالت به آن دندان قروچه اولیه گفته می‌شود. دندان قروچه ثانویه در نتیجه‌ی بیماری‌ها و داروها رخ می‌دهد. 

علت دندان قروچه

بیش از 70 درصد موارد دندان قروچه به دلیل استرس و اضطراب رخ می‌دهند. این مشکل معمولاً زمانی که فرد خواب است به صورت ناخودآگاه رخ می‌دهد. با این همه عوامل دیگری هم می‌توانند به آن دامن بزنند که در ادامه با هم بررسی می‌کنیم:

داروها 

گاهی در نتیجه‌ی عوارض جانبی گروهی از داروها فرد به دندان قروچه مبتلا می‌شود. داروهای ضد افسردگی، ضد روان پریشی و داروهای روان گردان عموماً باعث بروز این مشکل می‌شوند. 

بیش‌ترین داروهایی که منجر به این مشکل دندانی می‌شوند داروهای مهارکننده‌های بازجذب سروتونین با نام مخفف اس‌.اس‌.آر.آی‌. ها (selective serotonin reuptake inhibitors یا SSRIs) هستند، این گروه از داروها نوعی از داروهای ضد افسردگی هستند. داروهای رایج در این گروه شامل پاروکستین (paroxetine) و سرترالین (sertraline) هستند. 

علت دندان قروچه

مشکلات فکی 

اگر در فردی سطح دندان‌های بالا و پایین به درستی روی هم قرار نگرفته باشد، بیش‌تر در معرض ابتلا به دندان قروچه قرار خواهد بود . همچنین در صورتی که فرد یک دندان خود را از دست داده باشد و جای آن خالی مانده باشد و یا اینکه دچار ناهنجاری دندانی باشد هم می‌تواند به دندان قروچه دچار شود. 

اگر دندان قروچه به دلیل مشکلات موجود در فک دهان به وجود آمده است، ممکن است با رفع آن مشکل به راحتی حل شود. 

سبک زندگی 

برخی از عادت‌های فردی و سبک زندگی خطر ابتلا به این مشکل را افزایش می‌دهد. مصرف بیش از حد الکل، سیگار و فراورده‌های دخانی و استفاده از داروهای روانگردان از جمله این عادت‌های فردی هستند. 

درمان دندان قروچه

هدف از درمان، کاهش درد، پیشگیری از آسیب دندانی و کاهش فشار وارد شده به دندان‌هاست.

مراقبت‌های پزشکی 

دندانپزشک برای پیشگیری از آسیب‌های دندانی، برای فرد نوع خاصی از گاردهای محافظ دندانی طراحی و تولید می‌کند. گاردهای دهانی در انواع مختلف و متناسب با ساختار دندانی فرد در دسترس هستند. پزشک نوعی از آن را برای فرد تجویز می‌کند که علاوه بر داشتن اندازه‌ی مناسب، بتواند به بهترین شکل ممکن از دندان‌های فرد هم محافظت کند. 

هدف از استفاده از گارد دندان، محافظت از دندان‌ها و جلوگیری از سایش و فشار دندان‌ها روی هم در زمان استراحت فک است. استفاده از این وسیله‌ی کمکی نباید دردناک باشد. اگر نمونه‌ی خاصی از گارد، مشکل دندان قروچه را رفع نکند، باید از نمونه‌ی دیگری از آن را امتحان کرد. 

اگر گارد هم موثر نباشد، دندانپزشک برای درمان ناهنجاری‌های دندانی درمان‌های ارتودنسی به کمک بریس و یا جراحی را پیشنهاد خواهد داد. با این همه، این‌ها درمان‌های غیر رایجی برای دندان قروچه به حساب می آیند و ممکن است به رفع مشکل ختم نشوند. 

گارد دندان برای جلوگیری از دندان قروچه

درمان‌های خود مراقبتی 

راه‌هایی برای درمان عوارض جانبی دندان قروچه وجود دارد که فرد خود می‌تواند آن‌ها را به کار گیرد. سرد کردن ماهیچه‌های فک به کمک یخ برای رهایی از درد، نخوردن غذاهای خیلی سفت و شل کردن ماهیچه‌های صورت به صورت روزانه از جمله اقداماتی است که به فرد کمک خواهد کرد. 

روش‌های مدیریت استرس، همچون تمرین نفس عمیق و انجام مدیتیشن هم اثرات مثبتی در پی خواهد داشت. 

ترک عادت‌ها

در برخی موارد دندان قروچه، زمانی که فرد بیاموزد که چگونه عادت‌های خود را ترک کند، برطرف خواهد شد. با یاد گرفتن روش‌های ریلکس کردن و نگه داشتن فک در حالت ریلکس فرد می‌تواند عادت‌های منجر به دندن قروچه را کنار بگذارد.

عوارض و مشکلات احتمالی دندان قروچه

دندان قروچه می‌تواند منجر به دردهای شدید دندانی و مفصل فک  شده و اگر درمان نشود، می‌تواند بروز مشکلات غذا خوردن را تحریک کند. دندان و فک فرد مبتلا بسیار حساس شده و درد بیش‌تری را احساس خواهند کرد. این مشکل می‌تواند به افسردگی و بیماری بی خوابی منتهی شود.

گوش درد، سر درد و درد فک، شکستن دندان، جا به جایی دندان، التهاب و یا عقب رفتگی لثه و ناهنجاری‌های دندانی از دیگر عوارض جانبی دندان قروچه درمان نشده هستند.

دندان قروچه در دراز مدت چه اثری خواهد گذاشت؟

غالباً دندان قروچه قابل درمان است و آسیب‌های بعدی به دندان‌ها با یادگیری تکنیک‌های مقابله با استرس قابل پیشگیری است. فرد با روش‌های گوناگونی همچون مشاوره و تراپی، ورزش و انجام روش‌های مدیتیشن می‌تواند سطح اضطراب و نگرانی‌های زندگی را کم کند. 

حتی بعد از درمان کامل دندان قروچه فرد باید مرتب توسط دندان پزشک معاینه شود. پزشک نشانه‌های بروز دوباره‌ی این مشکل را پیش از اینکه فرد متوجه شود، شناسایی می‌کند. 

شما می‌توانید هرگونه سوال در رابطه با موضوع این مقاله را در بخش نظرات بنویسید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ داده شود.

منبع:

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «دندان قروچه (بروکسیم) چیست + علل، علائم و درمان آن»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

22 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام.من الان مدتی هست که متاسفانه در حالت بیداری ناخودآگاه دندان قروچه شدید گرفتم و دندونهام رو غیر ارادی به شدت رو هم میسابم بطوری که ب خیلی از دندونهام آسیب دیدند.خواستم بدونم درمان مخصوصی به ویژه درمان دارویی داره به خصوص که اگه ثابت بشه که ریشه عصبی داره.با توجه به اینکه این حالت همیشه و در بیداری رخ میده فکر نمیکنم که استفاده از گارد زیاد کاربرد داشته باشه.

  • سلام شبها از نايت گارد استفاده كنيد
   و براي اضطرابتون بايد درمان شيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به روانپزشک مراجعه کنید.

 2. سلام،ببخشید من ۱۷ سالمه و در خواب دندان قروچه دارم. فکر کنم بیشتر برای استرس است. اما یکی از دندان هایش را پر کردم و کوتاه بلند است. و الان هم بد دلیل دندان قروچه از بین رفته. و بقیه دندان های سالم هم در حال شکستن است. میشه راهنمایی کنید چگونه باید دندان قروچه درمان شود. با استفاده از گارد محافظ دادن می شود یا خیر ؟اسم آن گارد چیست؟اخه داروخانه ها ندارند

  • سلام بله اگه از نايت گارد استفاده كنيد محافظت ميشه از دندوناتون
   اسمش نايت گارد هست بايد بريد دندونپزشكي تا براتون بسازن

 3. سلام من شب ها دندان دقروچه میشم سن من 17هست لطفاً بگید چیکار کمم

  • سلام
   اگه استرس ، کم خونی ، مشکلات تیروییدی، انگل دارید باید درمان شوید

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 4. سلام دختر من 13 سالشه حدود 4 ساله در خواب دندان قروچه شدید داره به طوری که ما رو هم از خواب بیدار میکنه چکاب کاملش کردم سالمه گارد دندان هم براش گرفتم براش بزرگ بود به من گفتن گارد بوکس رو براش تهیه کن بنده هم تهیه کردم الان خیلی بزرگه نمزاره دهنش نمیتونه. گفتم ببینم کجا میتونم سفارش بدم

  • سلام
   دوست گرامی نوجوانی مرحله مهمی در زندگی می باشد
   اگر فرزند شما دچاراسترس و اضطراب و .. می باشد

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به روانپزشک مراجعه کنید.

 5. در مورد دندان قروچه راهنمایی فرمایید

  • سلام بدليل اضطراب ايجاد ميشه اگه شدتش زياد هست بايد به دندان پزشكي بريد تا نايت گارد براتون بسازن
   از نظر اضطراب هم بايد كنترل شيد

 6. سلام،پسرم ۱۲سالشه دندون قروچه میکنه،طوریه که رو اعصابه صداش، حالا از کجا شروع کنیم،دندانپزشک یا روانپزسک؟

 7. سلام.
  من تقریبا سه سال پیش به دلیل اضطراب و استرسی که یه مدت زمان خلی طولانی به دلیل یه مشکل خونوادگی داشتم دندون قروچه گرفته بودم. طوری که مادرم شب ها صداش و میشنید و خیلی وقت ها بیدارم میکرد. بعد یه مدت تو روز هم به طور ناخودآگاه دندون قروچه داشتم که تا وقتی که مشکلم حل شو آرامش‌پیدا کردم همراهم بود.
  الان من فقط ۱۴ سالمه و باز این مشکل و تو شب پیدا کردم. دارویی مصرف نکردم ک استرس و مشکل خاصی هم ندارم میشه راهنمایی کنید

  • سلام
   مراجعه به روانپزشک میتواند به شما کمک کند

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به روانپزشک مراجعه کنید.

 8. سلام وقت به خیر

  من چند روز هست که همه‌ی دندان‌های عقبم درد می‌کنن (فقط عقب) و این درد موقع غذا خوردن خیلی تشدید میشه.
  ممکنه به علت دندان‌قروچه شبانه باشه؟
  از دوهفته قبل تا الآن استرس شدید دارم سر موضوعی برای همین شک کردم به دندان قروچه.

  ولی نمی‌دونم چطور مطمئن باشم. چون دندونای عقلم هم تازه دارن کامل درمیان و با خودم گفتم شاید تاثیر اون باشه.

  میشه راهنمایی بفرمایید؟

  • سلام براي دندان قروچه بهتره از دندان پزشمي نايت گارد تهيه كنيد
   و توسط براي اضطرابتون توسط متخصص اعصاب و روان ويزيت شيد
   البته قبلشم از عفونت ريشه دندان بررسي شيد.

 9. سلام
  همسر من شب ها در خواب دندان هایش را بهم میساید و خودش اصلا متوجه نمی شود
  دارو خاصی مصرف نکرده و بیماری ای نداشته
  این موضوع من را نگران کرده است

  • سلام بايد برن دندون پزشكي براشون نايت گارد بسازن
   اين حالت بختطر اضطراب هست

 10. سلام من پارسال زمستان دندان قروچه گرفتم یعنی وقتی خواب بودم دندان قروچه میگیرم بعد وقتی بیدارم شدم همسرم بهم گفت دندان قروچه داری بعد مدتی کوتاهی خوب شدم .الان باز نزدیک ی ماه تو خواب دندان قروچه دارم وهمسر از خواب بیدارم میکنه به نظرتون گارد دهانی بگیرم

  • سلام بله نايت گارد بگيريد چون به مرور دندان قروچه باعث ساييدگي دندان ميشود

 11. سلام خسته نباشيد
  من يوقتايي خيلي دندون قروچه دارم چند جا تحقيق كردم دربارش گفتن احتمالا انگل روده دارم آيا اين مورد صحت داره انگل روده ميتونه دليلش باشه ؟ البته من فكم ارتودنسي هم داره و ناهنجاري فك دارم

  • سلام
   دندان قروچه به دلیل انگل بیشتر در کودکان رخ می دهد
   ابتدا با دندانپزشک خود مشورت کنید

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر