مجله پزشکی دکتر دکتر

عفونت قارچی واژن؛ علت عفونت‌های قارچی واژن بعد از برقراری رابطه

29 دی 1398

248

پیشگیری، مراقبت و درمان بیماری‌های زنان و زایمان
عفونت قارچی واژن؛ علت عفونت‌های قارچی واژن بعد از برقراری رابطه

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

ترشحات پنیری هنگام نزدیکی به چه علت است؟ درمان قارچ واژن چگونه انجام می‌شود؟ در ادامه به این سوالات و سایر پرسش‌های مربوط به عفونت قارچی واژن پاسخ داده‌ایم؛ با ما همراه باشید.

عفونت قارچی واژن یک عفونت قابل انتقال مقاربتی نیست، ولی بعد از انجام رابطه‌ جنسی (رابطه‌ جنسی  که منجر به دخول  شود) می‌تواند گسترش پیدا کند. گفته می‌شود که زمان‌بندی هم در این امر دخالت دارد. عفونت قارچی به وسیله‌ گروهی از عوامل دیگر تحریک می‌شود.

مهم نیست که دلیل عفونت قارچی چیست، باید توجه داشته باشیم که این نوع از عفونت چندان جدی و وخیم نیست و به راحتی در خانه قابل درمان است. برای اینکه بفهمید این مسئله چگونه اتفاق می‌افتد، با عوامل احتمالی آن آشنا شوید و راه‌های درمانی آن را بشناسید مقاله را تا پایان به دقت مطالعه کنید.

عفونت قارچی واژن به چه معناست؟

عفونت قارچی واژینال که به نام کاندیدیازیس نیز شناخته می‌شود، یک بیماری شایع است. واژن سالم حاوی باکتری‌ها و برخی سلول‌های قارچی است. اما وقتی تعادل باکتری‌ها و قارچ‌ها تغییر می‌کند، سلول‌های قارچی می‌توانند تکثیر شوند. این مسئله باعث خارش شدید، تورم و تحریک پوست در ناحیه واژینال می‌شود.

درمان عفونت قارچی واژن می‌تواند علائم را در طی چند روز تسکین دهد. در موارد شدیدتر، ممکن است 2 هفته طول بکشد.

عفونت‌های قارچی واژن به عنوان عفونت مقاربتی (STI) در نظر گرفته نمی‌شوند؛ که معمولاً به عنوان بیماری مقاربتی (STD) شناخته می‌شود. تماس جنسی می‌تواند آن را گسترش دهد، اما زنانی که از نظر جنسی فعال نیستند نیز می‌توانند آن را بگیرند.

به محض ابتلا به عفونت قارچی، احتمال ابتلای شما به ویروس دیگر نیز بیشتر است.

علائم عفونت قارچی

عفونت‌های قارچی واژن دارای علائم متداول هستند‌، مانند:

 • خارش واژن
 • تورم در اطراف واژن
 • سوزش هنگام ادرار یا رابطه جنسی
 • درد در هنگام رابطه جنسی
 • درد
 • سرخی
 • جوش

ترشحات واژن به رنگ سفید مایل به خاکستری یکی دیگر از علائم آن است. برخی از افراد می‌گویند این ترشحات پنیری شکل به نظر می‌رسد. گاهی ممکن است ترشحات نیز آبکی باشد.

معمولاً مدت زمانی که عفونت قارچی شما درمان نمی‌شود تأثیر مستقیمی بر شدت علائم شما دارد.

چرا رابطه‌ جنسی منجر به دخول عامل عفونت قارچی است؟

قارچ‌های کاندیدا (Candida) جز فلور طبیعی و اکوسیستم واژن هستند، اما اگر این قارچ‌ها به صورت غیر قابل کنترلی رشد کنند، در نهایت منجر به عفونت قارچی خواهند شد.

دخول در هنگام رابطه‌ جنسی باکتری‌های روی انگشت و یا آلت جنسی شریک جنسی را به اکوسیستم طبیعی باکتریایی و قارچی واژن وارد می‌کند‌. اسباب‌بازی‌های جنسی هم عاملی برای انتقال این آلودگی‌ها هستند.

علت عفونت‌های قارچی واژن بعد از برقراری رابطه

انتشار آلودگی خود به تنهایی برای تحریک شروع یک عفونت قارچی کافی است. خطر ابتلا به عفونت زمانی افزایش پیدا می‌کند که فرد رابطه‌ جنسی منجر به دخول با فردی برقرار کند که بر روی ناحیه‌ تناسلی دارای عفونت‌های قارچی است.

آیا ابتلا به عفونت قارچی به معنی این است که شریک جنسی به عفونت قارچی مبتلا است؟

اگر شما به عفونت قارچی مبتلا شده باشید، احتمال این وجود دارد که این عفونت را از شریک جنسی خود دریافت کرده باشید. از طرفی دیگر زمانی که شما متوجه عفونت قارچی خود شدید و اقدام به برقراری رابطه‌ جنسی کردید، احتمال این وجود دارد که عفونت را به شریک جنسی خود نیز منتقل کنید. 15 درصد مردانی که اقدام به برقراری رابطه‌ جنسی محافظت نشده با فردی مبتلا به عفونت قارچی واژن می‌کنند، دچار این عفونت خواهند شد.

اگر به عفونت قارچی واژن مبتلا هستید، بهتر است پیش از برقراری رابطه‌ جنسی، این موضوع را با شریک جنسی خود در میان گذاشته و از او بخواهید که توسط پزشک معاینه شود.

توصیه می‌شود که در صورت ابتلای فرد و یا شریک جنسی‌اش به عفونت قارچی واژن تا مدتی رابطه‌ جنسی انجام نشود تا علائم این عارضه به صورت کلی در فرد از بین برود. این مسئله به عدم بازگشت دوباره‌ عفونت کمک می‌کند

آیا رابطه‌ جنسی دهانی به عفونت قارچی واژن منتهی می‌شود؟

نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد که داشتن رابطه‌ جنسی دهانی خطر ابتلا به عفونت قارچی واژن را افزایش می‌دهد. در واقع در رابطه‌ جنسی دهانی، باکتری‌ها و قارچ‌های کاندیدای موجود در دهان، زبان و لثه‌ شریک جنسی به قسمت خارجی آلت جنسی زنانه (vulva) منتقل می‌شوند. این قسمت واژن، کلیتوریس و لبه‌های واژن را هم شامل می‌شود. 

خظر ابتلا به عفونت زمانی بیش‌تر خواهد شد که فرد به برفک دهانی مبتلا باشد. اگر شریک جنسی اقدام به لیس زدن و یا بوسیدن سایر نقاط فرد مقابل بکند، باکتری و قارچ در نقاط دیگر بدن هم منتقل خواهند شد. این نقاط شامل دهان، نوک سینه و دهانه‌ مقعد خواهد بود. 

چه عوامل بیش‌تری منجر به عفونت قارچی واژن خواهند شد؟

با وجود اینکه احتمال انتقال عفونت قارچی واژن از طریق برقراری رابطه‌ جنسی منجر به دخول وجود دارد، راه‌های انتقال دیگری هم برای این عارضه وجود دارد:

 • پوشیدن لباس‌های زیر خیس و عرقی 
 • استفاده از شوینده‌های معطر داخل یا اطراف ناحیه‌ تناسلی 
 • دوش واژینال 
 • مصرف قرص‌های ضد بارداری، آنتی‌بیوتیک‌ها یا کورتیکواستروئیدها 
 • داشتن سیستم ایمنی معیوب 
 • داشتن قند خون بالا و دیابت غیر کنترل‌شده
 • حاملگی 
 • شیردهی

چه راه‌های درمانی برای عفونت قارچی واژن وجود دارد؟

اگر فرد مطمئن باشد که به عفونت قارچی واژن مبتلا است، می‌تواند این مشکل را با مصرف کرم‌هایی که می‌توان بدون داشتن نسخه از داروخانه خریداری کرد، به راحتی برطرف کند. میکونازول (miconazole) و باتوکونازول (butoconazole) از جمله این داروها هستند. 

علاوه بر این درمان‌های خانگی هم برای عفونت قارچی واژن وجود دارند، با این همه هیچ‌گونه شواهد بالینی دال بر موثر بودن این روش‌ها وجود ندارد. 

زمانی که فرد این کرم‌ها را مصرف می‌کند، برای اینکه زودتر به نتیجه‌ مورد نظر برسد و زودتر علائم این عفونت برطرف شوند، بهتر است از لباس‌های زیر کتانی استفاده کند. در این مدت گرفتن حمام آب گرم به همراه نمک اپسوم یا منیزیوم سولفات (Epsom salt) به کم شدن شدت خارش بدن کمک بسیار زیادی می‌کند. 

از آغاز شروع فرایند درمان سه تا هفت روز طول می‌کشد که علائم بیماری به صورت کامل برطرف شوند. برای اینکه مطمئن شوید که عفونت به صورت کامل برطرف شده باید مراحل درمان را به درستی و به صورت کامل انجام داد. 

اگر علائم بیماری کماکان پا برجا باشند، پزشک خود را ملاقات کنید. پزشک می‌تواند تشخیص دهد که آیا علائم عارضه مربوط به عفونت قارچی واژن است یا خیر و در صورت لزوم پزشک داروهای خوراکی و یا ضد قارچ‌های قوی‌تری را تجویز خواهد کرد. 

راه‌های پیشگیری از عفونت قارچی واژن چیست؟

پیشگیری از عفونت‌های قارچی واژن در همه‌ زنان ممکن نیست، ولی از آن‌جایی که ابتلا به این دسته عفونت‌ها بوی بدی را در اطراف واژن و ناحیه‌ تناسلی زن ایجاد می‌کند، با انجام اقدامات ساده‌ای می‌توان شدت بوی نامطبوع را کم‌تر کرد. ۷۵ درصد از زنان حداقل یکبار در طول عمر خود به عفونت‌های قارچی واژن مبتلا می‌شوند،

 • پوشیدن لباس زیر مناسب: بهتر است از لباس‌های زیر کتانی و نخی استفاده کنید. کتان گرما و رطوبت را درون خود نگه نمی‌دارد و اجازه می‌دهد که محیط خشک بماند و نقش بسیار مهمی هم در جلوگیری از عفونت‌های قارچی واژن ایفا می‌کند.
 • از دوش واژینال (douche) استفاده نکنید: محصولات بهداشتی مخصوص بانوان، خصوصاً دوش واژینال می‌تواند تعادل مقدار باکتری‌ها و فلور طبیعی واژن را بر هم بزند. این محصولات برخی از باکتری‌های خوب و مفید منطقه واژن که نقشی اساسی در مبارزه با عفونت‌ها دارند را از بین می‌برد.
 • از اسپری‌های خوشبوکننده‌ واژینال و دیگر محصولات عطردار استفاده نکنید: از محصولات معطری همچون اسپری واژینال، پد و تامپون معطر، صابون معطر و غیره استفاده نکنید.
 • از وان آب گرم کم‌تر استفاده کرده و تعداد دفعات حمام کردن را کاهش دهید: گرما و رطوبت هیچ‌وقت دوست شما نخواهند بود.
 • دیابت خود را کنترل کنید: اگر به دیابت مبتلا هستید، قند خون خود را کنترل کرده و آن را همیشه در سطح نرمال نگه دارید.
 • لباس‌های خیس خود را مرتب عوض کنید: بعد از شنا و یا باشگاه حتماً لباس‌های خیس خود را عوض کنید و هرگز در حالی که لباس خیس به تن دارید، ننشینید.
 • پوشیدن لباس‌های گشاد: از پوشیدن شلوارهای جین، دامن، لباس زیر، لگ و جوراب شلواری تنگ خودداری کنید. لباس‌های تنگ دمای بدن را بالا برده و رطوبت موجود در اطراف اندام تناسلی زنانه را افزایش می‌دهد. همین مسئله ابتلا به عفونت‌های قارچی واژن را افزایش خواهد داد.

آنتی بیوتیک‌ها را فقط در مواقع ضروری مصرف کنید: آنتی بیوتیک‌ها در مواقع سرماخوردگی اثرات شفا بخشی ندارند، زیرا که سرماخوردگی یک بیماری ویروسی است و آنتی‌بیوتیک تنها برای از بین بردن باکتری‌ها موثر است و مصرف خودسرانه‌ آن باعث از بین رفتن باکتری‌های مفید بدن هم خواهد شد.

 • در سرویس بهداشتی بعد از اجابت مزاج همیشه خود را از قسمت جلو به سمت عقب تمیز کنید
 • در هنگام دوره‌ی ماهیانه پد بهداشتی و تامپون خود را مرتب در طول روز عوض کنید

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کرد؟

اگر بعد از حدود یک هفته از شروع درمان بهبودی در فرد حاصل نشود، باید فرد به پزشک مراجعه کند. پزشک داروهای قوی‌تری برای مقابله با عفونت تجویز خواهد کرد. 

شما همچنین باید در موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

 • علائم شما بدتر شود.
 • بیش از 4 بار در سال به عفونت قارچی مبتلا شوید.
 • علائمی هم‌چون خونریزی از واژن، ترشحات بدبوی واژن و دیگر نشانه‌های غیر معمولی را مشاهده کنید.

منبع:

healthline

webmd

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص زنان و زایمان روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص زنان و زایمان دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «عفونت قارچی واژن؛ علت عفونت‌های قارچی واژن بعد از برقراری رابطه»

248 پاسخ به “عفونت قارچی واژن؛ علت عفونت‌های قارچی واژن بعد از برقراری رابطه”

 1. کاربر مهمان گفت:

  با سلام.نزدیک دو سال یکسره عفونت پنیری دارم ولی با شیلینگ اب عفونت رو خارج میکنم.موتی است کمر درد شدید دارم.موقع پریود بدتر میشه کمر دردم.پاهام هم درد میکنه.امکان داره اینا از عفونت م باشه.ممنونم.لطفا راهنماییم کنید.

 2. کاربر مهمان گفت:

  سلام دختر مجرد و ۳۳ ساله هستم . حدودا دو هفته ای میشه خارش ناحیه تناسلی دارم و بیشتر بین ران و لب واژن بود. ۳ روز میشه که تکرر ادرار و سوزش هنگام ادرار دارم. انروز وقتی بیدهر شدم خارش بیشتری روی لب های واژن احساس کردم وقتی با آینه نگاه کردم دیدم حالت تاول یا یه بریدگی های کوچک و قرمزی وجود داره.

 3. مریم گفت:

  سلام من ۱۵ روزه ازدواج کردم ، هیچ مشکلی نداشتم قبلش ، ولی الان یه سه ،چهار روزی هست ، ترشحات سفید پنیری بدون بو و سوزش دارم ، چیکار باید بکنم که بدتر نشه؟؟

 4. رزا گفت:

  سلام، من ۳۷ سالم هست، متاهل، چند روز بعد از پریودی ترشحات سفید غلیظ و بدون بو داشتم و الان خارش بیرون واژن همراه با التهاب و قرمزی دارم، ممنون میشم راهنمایی بفرمایین، چه داروهایی با چه دوزی مصرف کنم؟

  • ناشناس گفت:

   سلام، خانم دکتر نیاز به استفاده از پماد برای قیمت بیرونی واژن نیست؟ چون خارش ناحیه بیرونی خیلی اذیتم میکنه

 5. ترابی گفت:

  من هرموقع ازپمادکلوتریمازول استفاده میکنم دچارخونریزی میشم حالا گاهی تازه پاک شدم گاهی یکهفته ازپاکی گذشته گاهی ده روز ولی بازم پریودمیشم وغیرازاین من گاهی که یبوست دارم وقتی فشارمیارم لکه بینی پیدامیکنم ولی بعدلباس زیرم کثیف نمیشه

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام عزیزم
   شما باید سونوگرافی رحم و تخمدان و پاپ اسمیر بدین

 6. نیاز گفت:

  سلام من 28 سالمه یک دختر 1سال و سه ماهه دارم دوران بارداری یکبار قارچ واژن داشتم الانم فقط خارش شدید درواژن و لبه هام دارم از شیاف فیتوواژکس1درصد استفاده کردم بهتر نشدم فقط چند ساعت خارشم کم میشه دوباره شروع میشه درضمن من شیر میدم ممنون میشم راهنماییم کنید.

 7. مریم گفت:

  سلام .من 21سالمه و مجرد هستم .تقریبا 3 ساله که دچار خارش و تورم واژن هستم وبه دکتر مراجعه نکردم..به پیشنهاد یکی ازدوستانم از پماد کلوتریمازول استفاده کردم چون مجردم به صورت خارجی استفاده کردم اما بلافاصله پس از بهبود دوباره دچاره تورم و خارش میشم خواهشا راهنماییم کنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام چون طولاني مدت دارو استفاده كردين بهتره از نظر قارچ واژينال به متخصص زنان مراجعه كنيد

 8. مریم گفت:

  سلام، وقت بخیر
  من چند ساله دچار یائسگی زودرس شدم.مدتهاست گاه و بیگاه دچار ترشحات سبز رنگ میشم.در حالت عادی کمی سوزش دارم. موقع نزدیکی سوزش شدیدی احساس میکنم. نمیدونم ربطی داره یا نه ولی موقع دفع ادرار احساس میکنم همیشه کمی ادرار باقی میمونه. لطفا راهنمایی کنید چه دارویی استفاده کنم.

 9. خاطره گفت:

  از میکونازول استفاده کردم..اما هنوز احساس دارم مریضیم خوب نشده..دکتر هم رفتم گفت عفونت قارچیه..چه پمادی استفاده کنم

 10. آ.م گفت:

  سلام. من ۳۹ سالمه. چند روزه خارش بیرون واژن داشتم. کم کم بیشتر شد.دیروز ترشح پنیری شروع شد. چندبار تو لگن آب و سرکه نشستم و سیر برای ضدعفونی ولی میترسم بمونه.چه دارویی با چه دوزی باید مصرف کنم که کامل خوب شه.ممنون میشم راهنمایی کنید

 11. صبا گفت:

  سلام و خسته نباشید
  من پنج ماه که زایمان کردم هنگام دخول درد داشتم به مدت چهار روز از ژل لوبریکانت سینسیال ای پلاس استفاده میکردم خیلی معذرت میخوام هنگام دخول رو آلت همسر ترشح سفید پنیری دیدم علتش چی میتونه باشه؟؟
  ممکنه بخاطر همین ژل باشه؟ سوزش یا خارش هیچ علائمی ندارم
  من شیرم زیاد میریزه رو لباس زیرم ممکنه بخاطر اینم باشه؟
  ممنونتون میشم …

  • فاطمه گفت:

   سلام من 18سالمه …عفونت قارچی دارم زیر شکمم خیلی دردمیکنه اما خارشی ندارم چه چیزی باعث از بین بردن این عفونت است اما بابهترین دارو لطفا…

 12. پریا گفت:

  سلام من خارش زیاد دارم و ترشحات سبز یا شیری رنگ،تو آزمایش ادرارم یکم عفونت بوده و دکتر گفت ممکنه عفونت زنانه یا ادرار باشه،چه دارویی باید مصرف کنم

 13. مریم گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه و بعضی موقه ها ترشحات ابکی دارم‌
  و پنیری ک بیشتر موقه ها هست
  میترسم ک عفونت باشه و مال خود ارضایی باشه‌
  دیگه شما دکترید نباید چیزی ازتون پنهان کرد‌
  بگیم بهم برا رفع این‌پنیری ها باید چیکار کنم

 14. الناز گفت:

  سلام من بیرون واژن ام خارش گرفته وقرمز شده کرم کلوتریمازول زدم فایده یه کرم قوی بهم بگید باتشکر

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام كپسول فلوكونازول ١٥٠ ميلي گرم هر سه روز يك عدد تا سه رو مصرف كنيد

 15. معتمدی گفت:

  سلام خسته نباشید من دو سال به طور مداوم عفونت میگیرم و همسرم درگیر میشن 24 سالمه دختر 3 ساله دارم از وقتی دختر به دنیا اومده اینجوری شدم هر دارویی رو که بگین استفاده کردم باید چیکار کنم

 16. نگین گفت:

  سلام ببخشید من سوزش ادرار شدید دارم و ادرارم خونیه یعنی عفونت دارم؟ چه چیزی مصرف کنم؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله عفونت است باید آزمایش ادرار بدید و کشت ادرار تا انتی بیوتیک درست تجویز شود

 17. ثریا گفت:

  سلام من عفونت قارچی داشتم درمان شدم الان بعد از مصرف داروها حین نزدیکی سوزش زیاد دارم طبیعیه ؟؟

 18. فرانک گفت:

  سلام خانم دکتر من امروز روز پنج ام هس که پماد واژینال کلیندازول استفاده میکنم و سه تا هم قرص فلوکونازول بود که خوردم . اما هنوز عفونت دارم تو رحمم بنظرتون تا روز هفتم بهبود پیدا میکنم یا احتمالا درمان طولانی مدت لازمه؟؟؟

 19. نفیسه گفت:

  با سلام
  متاسفانه دو روزه که مقداری خارش و سوزش واژینال دارم… پوستم قرمز شده و انگار که خشکی زده باشه یه مقدار پوست پوست شده… ضمن اینکه اطراف دهانه هم یه مقداری ترشحات سفید رنگ … لطفا بفرمایید این نشانه عفونت قارچی هست یا خیر؟ اگه بله راه درمان رو میشه بفرمایید؟ آیا درمانهای خانگی مثل استفاده از آب و سرکه یا ماست موثره در درمان؟ باتشکر

 20. لیلا گفت:

  سلام خانم دکترهمسرمن درهنگام نزدیکی ازاب دهان برای دخول استفاده میکنه وباعث ایجادقارچ میشه ماازچه چیزی برای راحتی دخول استفاده کنیم که به این مشکل دچارنشم.باتشکر

 21. N.m گفت:

  سلام من ۱۶ سالمه .مایع سفید رنگی از واژنم خارج میشه ولی هیچ سوزش و خارشی نداره قبل و بعد از پریود هم مقدارش کمو زیاد میشه .عفونته؟؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگر پنیری و کف دار یا سبز رنگ و خاکستری نیست و علامتی ندارین موردی ندارد

   • جوانه گفت:

    سلام
    من دو روز که خارش و سوزش شدید واژن دارم
    ترشحات پنیری شکل هم از روز دوم دارم
    میشه لطفا راهنمایی کنید
    آیا نشستن در محلول آب و سرکه سیب خوبه؟
    ممنونم

    • گل رز گفت:

     وقت بخیر
     من هنگام رابطه با همسرم بعداز هربار دخول روی آلت تناسلیشون ترشحات پنیری و ژله ای میبینم اما نه خارش دارم نه سوزش ولی میخوام علت و درمان رو بدونم اگر ممکنه راهنماییم کنید که چی هست ممنون

   • زیبا گفت:

    سلام من قبل پریودیم خارش و ترشحات پنیری شکل داشتم تا دو روز بیشتر نبود حالا ۱۰ روز از پریودیم گذشته و فقط ترشحات غلیظ سفید دارم

    • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

     سلام
     اگه متاهلین شیاف واژینال نیستاتین و شیاف واژینال لاکتوواژ شبی یکی تا ۱۰ شب

 22. فاطمه ق گفت:

  سلام
  من خارش و سوزش داشتم به متخصص مراجعه کردم و گفتند عفونت قارچی دارم. آیا ممکنه توی رابطه های قبلی به همسرم هم انتقال داده باشم؟اگر جواب بله هست چه قرص یا دارویی هست تا عفونت ایشون از بین بره؟ چون ایشون هم خارش دارند.

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام عفونت قارچه منتقل نميشه نگران نباشيد

 23. اوینا گفت:

  سلام
  من سوزش و خارش زیاد دارم دکتر هم گفته ک قارچه دارو هم ک مصرف میکنم ی مدت خوب میشم دوباره شروع میشه تو رابطه جنسی هم اذیت میشم.از قرص و پماد هم استفاده کردم.درمان قطعی قارچ چیه ک بر نگرده ممنون میشم

 24. درسا گفت:

  سلام خسته نباشید من خانم سیو پنج ساله هستم ده ساله ازدواج کردم بچه دار نمیشم عفونت دارم خارش سوزش کمردرد مسانه درد دارم ی حاملگی خارج از رحم داشتم متاسفانه لوله چپم برداشتن لوله راست هم عفونته ورم کرده دکترا میگن برش دار کشت کن موندم چکار کنم ورمش عفونتش خوبش

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام، شما احتمالا اندومتريت كرديد بايد آنتي بيوتيك بگيريد ( و ترجيحا تزريقي) در اين خصوص بايد با متخصص زنان مشورت كنيد.

 25. z.gh گفت:

  سلام من21سالمه تازه ازدواج کردم هنگام نزدیکی ترشح سفید پنیری دارم الان3روزه لای پام مث جوش بیرون زده و خارش دارم هم داخل واژنم میخاره هم اون جوشای ریز آیا عفونت قارچی دارم؟درمانش چیه

 26. امید گفت:

  سلام، اگر شریک جنسی من پس از سکس دهانی دچار عفونت شده باشد. برای جلوگیری از این موضوع آیا مواد یا ضدعفونی کنده هایی وجود دارد که میکروب دهان را از بین ببرند و از عفونت مجدد جلوگیری گردد؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   با ضدعفونی کننده برطرف نمیشود
   باید معاینه شود و درمان خوراکی بر طبق تشخیص داده شود

 27. سعیده گفت:

  من به علت ترشحات پنیری و خارش واژن بعد از زایمان از پماد دالاواگ استفاده کردم و از فردای روز مصرف خون قرمز روشن مشاهده کردم دلیلش چیه و ایا مصرف رو ادامه بدم یا به پزشک مراجعه کنم

 28. سارا گفت:

  سلام من ۲۱ سالمه . ۴ ماهه دچار عفونت قارچی شدم و ۲ دوره شیاف و کرم مصرف کردم ولی خوب نشدم .تمام نکات بهداشتی رو رعایت میکنم. علت چی میتونه باشه

 29. گلبرگ گفت:

  سلام خسته نباشید.من ۴ ماه هست به عفونت قارچی مبتلا شدم دو دوره کلوتریمازول ۲٪وتروکونازول ۴٪همراه با قرص فلوکونازول مصرف کردم اما همچنان یه مقدار خارش دارم وحالت ترشح کم کامل رفع نمیشه.نمیدم دیگه چکار کنم خسته شدم اکه ممکنه منو راهنمایی کنید.خارج از کشور زندگی میکنم هر دکتری که میرم فقط همینو میدن که تاثیری نداره.ممنون

 30. شکلات گفت:

  با سلام
  من هر چند ماه یکبار یا گاهی اوقات بعد از هر پریودی دچار عفونت پنیری شکل یا ژله ای میشم
  وقتی هم ک مترونیدازول مصرف میکنم خوب میشم ولی باز بعد ی مدت شروع میشه
  از طرفی وقتی مترو میخورم بخاطر مصرف زیادیش فکر میکنم باکتری های مفید و هوازی رو از بین میبره و دچار نفخو احساس سنگینی در شکم میشم
  رابطه جنسی هم بخاطر شغل همسرم ماهی دوبار
  ک مسائل بهداشتی رو خیلی رعایت میکنم
  ولی باز هم عفونت?

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بله ممكنه تست كرونا بديد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام قطره كتورلاك و سولفاستاميد هم هر ٨ ساعت دو قطره بريزيد تا ٦ روز در ص...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام تست كرونل بديد لطفا و برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام پماد كلوتريمازول هر شب يك اپليكاتور بزنيد تا ٦ شب...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايذ معاينه شيد و سونوگرافي از نظر بقاياي بارداري بديد تست بتا هم ب...

فاطمه:

سلام من سه روزه ک متوجه شدم عفونت پنیری از واژنم خارج میشه صبح ها. رنگش س...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد معاينه شيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام تا سه سال بعد از بالغ شدن قدتون بلند ميشه ورزش كنيد( هوازي مثل دويدن...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نمك غذاتونو بيشتر كنيد آب و مايعات هم بيشتر مصرف كنيد از نظر كم خون...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام همسرتونم بايد درمان شوند دارو خوراكي بايد بخوريد لطفا برای معاین...