آشنایی کامل با انواع جراحی زیبایی زنان

انواع مختلف جراحی زیبایی زنان، با هدف بهبود شکل ظاهری بدن انجام می‌شوند. جراحی‌هایی همچون جوان‌سازی و جراحی زیبایی واژن، جراحی سینه، جراحی واژن و باسن، نمونه‌های رایج جراحی‌های زیبایی هستند.

بسیاری از زنان، با توجه به تاثیر عمل زیبایی زنان بر اعتمادبه‌نفس خود، با انتخاب جراح مناسب و با آگاهی از عوارض جراحی زیبایی زنان، تصمیم به انجام جراحی می‌گیرند.

پزشک، بیمار خود را نسبت به همه معایب و مزایای عمل‌های زیبایی زنان، آگاه می‌کند. او مسئولیت مراقبت‌های قبل و بعد جراحی زیبایی زنان را برعهده دارد.

در این مطلب از مجله سلامت و پزشکی دکتردکتر، به انواع جراحی زیبایی زنان پرداختیم، مزایا و معایب و هزینه جراحی زیبایی زنان را بررسی کردیم. مطالعه این مقاله، حدودا 10 دقیقه طول خواهد کشید.

اگر سوالی دارید، می‌توانید در انتهای همین مطلب و در بخش نظرات بنویسید تا مشاور سلامتی دکتردکتر، پاسخ دهد. 

آنچه در این مقاله خواهید خواند پنهان کردن

انواع جراحی زیبایی زنان

با پیشرفت علم و توسعه تکنولوژی‌های نوظهور در زمینه زیبایی، لیستی پرمحتوا از بهترین جراحی زیبایی زنان به‌وجود آمده است. عمل بینی، پلک چشم، کشیدن پوست صورت، پیکرتراشی، جراحی سینه برای کاهش یا افزایش حجم آن، جراحی واژن برای سفت یا تنگ کردن آن و جراحی باسن از انواع آن هستند.

انواع جراحی زیبایی زنان و دختران

تاثیر عمل زیبایی زنان بر اعتماد به نفس فوقا‌العاده است. در ادامه با انواح جراحی‌های واژن، سینه و باسن آشنا می‌شوید:

عمل زیبایی واژن

جراحی زیبایی واژن، با هدف بهبود شکل، اندازه و عملکرد واژن انجام می‌شود. برخی از زنان، به دلیل عدم رضایت از ظاهر واژن خود، این عمل را انتخاب می‌کنند.

این عمل زیبایی زنان، باعث تغییراتی همچون اصلاح شکل و اندازه لب‌های بیرونی و داخلی واژن (لابیا)، تقارن لب‌های بزرگ بیرونی (لابیاماژورا)،رفع چربی‌های اضافی، تنگ کردن و رفع شل‌شدگی جهت زیبایی واژن می‌شود. یادتان باشد که پیش از هر اقدامی، باید با دکتر زنان در این زمینه مشورت کنید.

در ادامه به توضیح انواع جراحی زیبایی زنان، در ناحیه واژن می‌پردازیم:

لابیاپلاستی

جراحی لابیاپلاستی، برای کاهش اندازه لابیامینور و فلپ‌های پوست در دو طرف دهانه واژن انجام می‌شود.

برخی از خانم‌ها به دلیل دوست نداشتن ظاهر لابیای خود، این نوع از جراحی زیبایی واژن را انتخاب می‌کنند؛ اما وجود چین‌های پوستی، در اطراف دهانه واژن کاملا طبیعی است و هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند.

این جراحی توسط دکتر لابیاپلاستی و با بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی، همراه با آرام‌بخش انجام می‌شود. این جراحی، شامل کوتاه کردن یا تغییر شکل لب‌های واژن است. بافت اضافه‌ با چاقوی جراحی یا لیزر بریده می‌شود.

کل جراحی لابیاپلاستی، حدود یک تا دو ساعت زمان می‌برد. این کار نباید در دختران کمتر از هجده سال انجام شود؛ چون لابیاها پس از بلوغ تا اوایل بزرگسالی به رشد خود ادامه می‌دهند.

عکس جراحی زیبایی واژن

لابیاپلاستی با آر اف پلاسما جت اچ

جراحی لابیاپلاستی با لیزر RF پلاسما جت اچ، یک روش جدید در جراحی زیبایی زنان است. آر اف پلاسما جت اچ، نوعی فناوری است که پزشک با دقت بالا و حداقل خونریزی، برش‌های نازک در بخش‌های حساس واژن ایجاد می‌کند.

هدف اصلی این لابیاپلاستی، ایجاد تقارن، بهبود شکل و اصلاح اندازه لب‌های بیرونی و داخلی واژن است. با این روش، می‌توان لب‌های بزرگ بیرونی (لابیا ماژورا) را کوچک‌تر و لب‌های کوچک داخلی (لابیا منورا) را بزرگ‌تر و متورم کرد.

زیبایی واژن با استفاده از کربوکسی‌تراپی

جراحی زیبایی دستگاه تناسلی زنان با استفاده از کربوکسی‌تراپی، یک روش غیرجراحی است که به منظور بهبود ظاهر، سفت شدن و عملکرد واژن انجام می‌شود.

این روش، یک فرآیند درمانی طبیعی است که با تزریق دی‌اکسید‌کربن، شکل واژن را تغییر می‌دهد. کربوکسی‌تراپی، در موارد زیر به کار می‌رود:

 • تقویت بافت‌های واژن
 • افزایش جریان خون و تامین اکسیژن به ناحیه واژن
 • کاهش التهابات و لطافت پوست واژن
 • بهبود عملکرد جنسی

با تزریق دی‌اکسیدکربن به جریان خون، کارایی شبکه مویرگ‌ها، عروق خونی و در نهایت گردش خون بهبود می‌یابد و رشد بافت جدید در واژن را تحریک می‌کند.

زیبایی واژن با استفاده از کربوکسی‌تراپی
زیبایی واژن با استفاده از کربوکسی‌تراپی

زیبایی واژن با تزریق ژل

یکی از بهترین گزینه‌های جراحی زیبایی زنان، تزریق ژل به واژن است که باعث جوان‌سازی واژن می‌شود. این روش غیرجراحی، با هدف بهبود ظاهر و عملکرد جنسی انجام می‌گیرد.

در تزریق ژل به واژن، یک ژل خاص و هیدرولیک، به نواحی مختلف واژن تزریق می‌شود. انجام این جراحی، نتایج زیر به دنبال دارد:

 • افزایش حجم و پرکردن نقاط خالی یا فاصله‌های بین بافت‌های واژن
 • تنظیم شکل و ساختار واژن
 • افزایش لطافت و نرمی پوست واژن
 • بهبود عملکرد جنسی

این روش با نام‌های دیگر «لیفتینگ واژن» یا «واژن ریجوونیشن» نیز، شناخته شده است.

تزریق چربی به واژن

تزریق چربی به واژن، می‌تواند به افزایش لذت جنسی و پر شدن اطراف واژن کمک کند. این روش برای دو دسته از خانم‌ها می‌تواند مناسب باشد:

 • خانم‌هایی که واژن آن‌ها پس از زایمان شل شده است
 • خانم‌هایی که با افزایش سن، بافت و ماهیچه‌های واژن آن‌ها آسیب دیده است

عمل تزریق چربی به واژن، باید توسط متخصص جراحی زیبایی زنان انجام شود و انجام این عمل توسط افراد عادی خطرناک است.

در طی فرآیند انتقال چربی به واژن، پزشک از سلول‌های چربی سالم بدن استفاده می‌کند. سلول‌های چربی با دقت از ناحیه‌های دارای چربی اضافی، همچون باسن، ران‌ها و شکم برداشت می‌شود. پس از تصفیه این چربی‌های برداشت‌شده، آن را به واژن تزریق می‌کند.

تزریق چربی به واژن
تزریق چربی به واژن

عمل زیبایی کلیتوریس

کلیتوروپلاستی، عملی است که روی کلیتوریس زنان انجام می‌شود. این عضو، بافت کوچک گوشتی در بالای دستگاه تناسلی خارجی با بیش از هشت‌هزار پایانه عصبی، مرکز لذت زنان است.

کلیتوروپلاستی، برای ایجاد تغییر ظاهر کلیتوریس، با حفظ وظایف آن انجام می‌شود. پزشک جراح، جراحی کلیتوروپلاستی را در برخی از بیماری‌های مادرزادی، در همه سنین و به‌عنوان یک راهکار درمانی، تجویز می‌کند.

برخی جراحان، این جراحی را به‌عنوان بخشی از ژنیتوپلاستی زنانه می‌شناسند. ژنیتوپلاستی، نوعی دیگر از جراحی زیبایی زنان است که ظاهر اندام تناسلی را تغییر می‌دهد یا اندام تناسلی جدیدی را از بافت موجود ایجاد می‌کند.

جراحی زیبایی واژن دیگری، به نام کلیتورومگالی وجود دارد. کلیتورومگالی، اصطلاح پزشکی برای کلیتوریس بزرگ‌شده است.

کلیتوریس بزرگتر از حد متوسط، می‌تواند در بدو تولد وجود داشته باشد یا در مراحل بعدی زندگی، بزرگ شود. جراحی کلیتوروپلاستی، به افراد مبتلا به این بیماری، کمک می‌کند تا کلیتوریسی با اندازه و شکل معمولی‌تر داشته باشند.

عمل زیبایی واژن با نخ

یکی از روش‌های جراحی زیبایی زنان، لیفت با نخ با هدف سفت کردن واژن است. زیبایی واژن با نخ، در شرایط زیر استفاده می‌شود:

 • پس از زایمان
 • علائم آتروفی یائسگی (خشکی، خارش، و…)
 • تنگ کردن دهانه واژن
 • اصلاح پرینه
 • حجیم‌سازی واژن
 • بهبود عملکرد جنسی

نخ‌ها به دلیل ترکیبات خود، سنتز الاستین و کلاژن در بافت‌ها را تحریک می‌کنند؛ در نتیجه، بهبودی خشکی واژن و کاهش رنگدانه‌ها روی لب‌های بزرگ رخ می‌دهد.

همچنین خارهای موجود در امتداد نخ‌ها، بافت‌ها و ماهیچه‌های سطحی را ثابت و سفت می‌کنند. روش لیفتینگ نخ در عمل زیبایی زنان، تحت بی‌حسی موضعی و به مدت سی تا چهل‌وپنج دقیقه انجام می‌شود.

عمل زیبایی واژن مونس‌پلاستی

مونس‌پلاستی، یک روش جراحی است که طی آن، پوست و بافت چربی اضافی را از ناحیه واژن حذف می‌شود. این عمل زیبایی، به بهبود ظاهر واژن و سفت شدن آن، کمک می‌کند.

در صورت وجود شرایط زیر، پزشک، مونس‌پلاستی را انجام می‌دهد:

 • وجود بافت یا پوست اضافی آویزان از ناحیه تناسلی که تمیز کردن آن نواحی را مشکل می‌کند و باعث بروز عفونت می‌شود
 • احساس ناخوشایند در هنگام برقراری رابطه جنسی یا حین تخلیه ادرار

انجام این جراحی، برای افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی، دیابت یا بیماری‌های ریوی توصیه نمی‌شود. همچنین بیمار، دوهفته قبل و دوهفته بعد از عمل، باید از استعمال دخانیات دوری کند.

عمل زیبایی واژن مونس‌پلاستی
عمل زیبایی واژن مونس‌پلاستی

جراحی تنگ کردن واژن

عمل تنگ‌کردن واژن، به عنوان واژینوپلاستی شناخته می‌شود. پزشک متخصص، این جراحی را با هدف بهبود بافت‌های واژن و تنگ‌شدن آن توصیه می‌کند.

یکی از مهم‌ترین دلایل انجام عمل تنگ کردن واژن، شل شدن عضلات آن به دلیل زایمان است. به علت عوارض بسیار زیاد این عمل زیبایی، حتما باید تحت نظر پزشک متخصص انجام شود.

تنگ کردن واژن با لیزر Femilift

سفت کردن واژن با لیزر FemiLift، یک روش درمانی نوآورانه است که جوانی واژن و بهبود بی‌اختیاری ادرار را به دنبال دارد.

این فناوری جراحی زیبایی زنان، از لیزر آلما CO2، برای تابش نور و انرژی حرارتی، جهت کمک به احیای مخاط واژن استفاده می‌کند.

فیمی‌لیفت، یک روش غیرجراحی است که در مطب و بدون بیهوشی انجام می‌شود. این عمل تنها ده تا پانزده دقیقه طول می‌کشد و عوارض بسیار کمی دارد.

از مزیت‌های ماندگار FemiLift می‌توان به بهبود کیفیت زندگی و افزایش عزت نفس اشاره کرد.

تنگ کردن واژن به روش ThermiVa

ThermiVa یک روش غیرجراحی است که برای زیبایی واژن و لابیاها (لب داخلی و خارجی) استفاده می‌شود.

این روش، یک درمان موثر برای سفت کردن واژن است که به کمک انرژی فرکانس رادیویی، تولید کلاژن را افزایش می‌دهد.

این انرژی فرکانس رادیویی، با گرم کردن دقیق بافت مورد نظر، مشکل را بدون نیاز به دوران نقاهت برطرف می‌کند.

تنگ کردن واژن با روش پی‌آرپی

جراحی زیبایی زنان به روش پی‌آر‌پی، یک روش طبیعی برای تقویت سلامت جنسی و درمان برخی از عارضه‌های رایج یائسگی در زنان است.

این درمان ایمن، حدود بیست دقیقه زمان می‌برد. در این جراحی، از درمان پیشگامانه PRP یا پلاسمای غنی از پلاکت استفاده می‌شود.

پی‌آرپی، با جدا کردن بخشی از پلاسمای غنی از پلاکت خون فرد بدست می‌آید. این بخش از خون، حاوی غلظت بالایی از فاکتورهای رشد و پروتئین است.

پلاسمای غنی از پلاکت، با هدف بهبودی بافت‌های واژن، به این ناحیه تزریق می‌شود. این فناوری، عارضه‌های زیر را درمان می‌کند:

 • دیسپارونی (رابطه جنسی دردناک)
 • خشکی واژن
 • عفونت‌های مکرر واژن
 • بی‌اختیاری ادرار

جراحی تنگ کردن واژن به روش PRP، منجر به افزایش میل جنسی، برانگیختگی، حساسیت بیشتر در ناحیه واژن و بهبود توانایی ارگاسم می‌شود.

تنگ کردن واژن با روش پی‌آرپی
تنگ کردن واژن با روش پی‌آرپی

عمل واژینوپلاستی (کولپورافی خلفی)

واژینوپلاستی یا کولپورافی خلفی، یک نوع عمل زیبایی زنان برای تناسب، تقارن و بازسازی واژن است.

این عمل به‌عنوان یک جراحی درمانی، برای درمان مشکلاتی همچون فرورفتگی دیواره‌های واژن، بهبود اندام تناسلی داخلی و دیگر مشکلات واژن شناخته می‌شود.

هدف این جراحی، بهبودی عملکرد واژن و افزایش کیفیت رابطه زناشویی است.

عمل واژینوپلاستی با لیزر

واژینوپلاستی واژن با لیزر، با هدف جوان‌سازی واژن در دو مرحله، به فاصله چهار تا شش هفته انجام می‌شود؛ البته برخی از افراد به جلسات بیشتری نیاز دارند.

در این عمل زیبایی، میله کوچکی به آرامی وارد واژن شده و سپس میله به آرامی به عقب کشیده می‌شود.

در این میان، یک پرتو لیزر، منافذ ریزی را در پوشش واژن ایجاد می‌کند. این منافذ، باعث تحریک جریان خون و رشد بافت در واژن می‌شوند. انجام این عمل، 10 دقیقه زمان می‌برد و و فرد هیچ‌گونه دردی را احساس نمی‌کند.

بزرگ کردن لابیاماژور

بزرگ کردن لابیاماژور یا لابیاهای خارجی، با استفاده از تزریق چربی، یک روش مدرن برای جراحی زیبایی زنان است.

پزشک جراح، در این روش، با برداشت مقداری بافت چربی، از ناحیه شکم، ران یا باسن و تزریق آن به واژن، حجم واژن را افزایش می‌دهد.

پرینوپلاستی با پرینورافی

پرینوپلاستی، عمل جراحی ترمیمی قسمت پرینه است. پرینه، در فاصله بین دهانه واژن و مقعد قراردارد که از اندام‌های تناسلی محافظت می‌کند.

با آسیب دیدن این عضو، واژن دچار افتادگی و شل‌شدگی می‌شود. این شرایط، کاهش رضایت جنسی و دخول دردناک را به ‌همراه دارد.

انجام جراحی پرینوپلاستی، ماهیچه‌های عمقی و پوست سطح پرینه را اصلاح کرده و زیبایی و عملکرد واژن را بهبود می‌بخشد.

سفید کردن واژن

سفید کردن واژن، برای از بین بردن تیرگی‌های آن انجام می‌شود. این روش شامل استفاده از کرم‌های موضعی، لیزر یا لایه‌برداری شیمیایی است.

این عمل واژن از نظر پزشکان، می‌تواند اثرات مضر و غیرقابل‌جبرانی داشته باشد. واژن افراد مختلف، از جنبه ظاهری و رنگ، ویژگی‌های متفاوتی دارد؛ قبل از تصمیم‌گیری در مورد سفید کردن واژن، با پزشک متخصص مشورت کنید.

جوانسازی واژن

جوان‌سازی واژن، تمامی تغییرات آناتومی داخلی و خارجی واژن را در بر می‌گیرد. برای جوان‌سازی واژن، تنها یک روش وجود ندارد؛ در زیر به انواع این روش‌ها و نحوه تاثیرگذاری آن‌ها اشاره کردیم:

 • جوان‌سازی واژن با تزریق؛ این روش، بهبود کیفیت ارگاسم را به دنبال دارد.
 • جوان‌سازی واژن با لیزر؛ این روش، باعث سفت شدن عضلات واژن و بهبود ظاهر آن می‌شود. به‌طور مثال، می‌توان به جوانسازی واژن با لیزر مونالیزا تاچ اشاره کرد.

پزشک جراح، متناسب با شرایط بیمار، هر یک از این روش‌ها را انتخاب می‌کند.

جراحی زیبایی دستگاه تناسلی زنان
جراحی زیبایی دستگاه تناسلی زنان

جراحی زیبایی سینه در زنان

جراحی زیبایی سینه، برای بهبود یا اصلاح ظاهر سینه‌ها توسط متخصص جراحی زیبایی زنان انجام می‌شود. این عمل، بستگی به خواسته‌ها، نگرانی‌ها و فرم سینه دلخواه فرد دارد.

دکتر جراحی پستان، پس از معاینه و بررسی‌های لازم، فرد را از عوارض جراحی زیبایی زنان آگاه می‌کند. در ادامه، به انواع جراحی زیبایی سینه در زنان پرداختیم.

جراحی پروتز سینه

در جراحی پروتز سینه، ایمپلنت‌هایی در داخل سینه به‌منظور بزرگ‌کردن سینه قرار می‌گیرد. پروتز معمولا یک سینه مصنوعی است که جایگزین تمام یا بخشی از سینه می‌شود.

برای این‌ کار، پروتزها را می‌توان بعد از برداشتن کل یا قسمتی از سینه، در آن قرار داد.

عمل لیفت سینه (ماستوپکسی)

لیفت سینه یا ماستوپلکسی، نوعی عمل زیبایی زنان است که به منظور رفع افتادگی سینه، انجام می‌شود.

از عوامل افتادگی سینه می‌توان به بارداری، کاهش وزن و ژنتیک اشاره کرد. لیفت سینه به شکل‌های زیر صورت می‌گیرد:

 • بالا بردن بافت سینه
 • تغییر موقعیت ناحیه نوک پستان-آرئولار
 • سفت کردن پوست

در این روش، از ایمپلنت سینه برای افزایش حجم و زیبایی ظاهری سینه‌های دچار افتادگی استفاده می‌شود.

عمل لیفت سینه (ماستوپکسی)
عمل لیفت سینه (ماستوپکسی)

کوچک کردن سینه‌ها

کوچک کردن سینه‌ها، نوعی جراحی زیبایی زنان، با هدف افزایش حجم و بهبود شکل سینه‌ها است. روش‌هایی که پزشک برای کوچک کردن سینه‌ها انجام می‌دهد، عبارت هستند از:

 • جراحی ایمپلنت سینه: در این روش، ایمپلنت‌های سیلیکونی درون بافت سینه قرار می‌گیرند؛ به‌طوری‌که افزایش حجم سینه‌ها و بهبود شکل آن‌ها را به دنبال خواهد داشت.
 • جراحی لیپوفیلینگ: در این روش، مقداری چربی از قسمت‌های دیگر بدن مانند شکم یا بازو جمع‌آوری می‌شود؛ با تزریق این چربی به سینه‌ها، حجم آن‌ها‌ افزایش پیدا می‌کند.

پزشک متخصص، به افرادی که حجم سینه‌های طبیعی خود را دوست ندارند، این عمل زیبایی را توصیه می‌کند.

جراحی بازسازی سینه (ماستکتومی)

بازسازی سینه یا ماستکتومی، جراحی زیبایی ترمیمی زنان است؛ این عمل به منظور بازسازی شکل و افزایش حجم سینه‌‌های آسیب‌دیده ناشی از سرطان پستان، انجام می‌شود.

پزشک جراح، در این روش از ایمپلنت‌ها یا چربی بافت بدن (مانند بافت شکم) برای بازسازی سینه استفاده می‌کند.

جراحی ترمیمی سینه (ماموپلاستی)

جراحی ترمیمی سینه یا ماموپلاستی، برای رفع ایرادات در اندازه، حجم یا شکل نامتقارن سینه‌ها انجام می‌شود. روش‌های مختلفی برای جراحی ماموپلاستی وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 • لیفتینگ سینه: در این روش، بافت پوست سینه، کشیده و لیفت می‌شود تا شکل و موقعیت سینه بهبود پیدا کند.
 • افزایش حجم سینه: در این روش، ایمپلنت‌های سیلیکونی درون بافت سینه قرار می‌گیرند تا حجم سینه بیشتر شود.
 • بافت ‌پرکننده: در این روش، بافت چربی یا بافت عضلانی از قسمت‌های دیگر بدن برداشت شده و به‌عنوان بافت پرکننده برای بازسازی سینه استفاده می‌شوند.

پزشک جراح، در این جراحی، بافت پستان را به شکل دلخواه بیمار تغییر می‌دهد.

تزریق چربی به پستان

تزریق چربی به پستان، نوع دیگری از جراحی ترمیمی است که با هدف افزایش حجم، بهبود شکل سینه‌ها، اصلاح ناهمواری‌ها یا افتادگی سینه‌ها استفاده می‌شود. دو نوع روش تزریق چربی وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 • تزریق چربی ساده: در این روش، چربی جمع‌‌آوری‌شده از بخش‌های دیگر بدن به کمک لیپوساکشن، به سینه‌ها تزریق می‌شود. این روش به‌عنوان یک روش ترمیمی طبیعی، برای افزایش حجم سینه‌ها شناخته شده است.
 • تزریق چربی به عنوان تکمیل‌‌کننده ایمپلنت: این نوع چربی به‌عنوان یک لایه تکمیل‌‌کننده برای ایمپلنت‌های سینه استفاده می‌شود تا حجم و شکل طبیعی‌تری به سینه‌ها بدهد.

پزشک جراح، متناسب با شرایط بیمار و فرم سینه دلخواهش، یکی از این روش‌ها را توصیه می‌کند.

جراحی ترمیمی سینه (ماموپلاستی)

عمل زیبایی باسن

عمل باسن، جزء جراحی زیبایی زنان به حساب می‌آید. این عمل برای اصلاح شکل ظاهری و اندازه باسن خانم‌ها تجویز می‌شود. فرآیند این عمل زیبایی، شامل تزریق چربی و لیفتینگ است.

پروتز باسن

پروتز باسن، به‌عنوان یکی از عمل‌های زیبایی غیرجراحی، با هدف زیباتر شدن شکل و افزایش حجم باسن انجام می‌شود. در این روش، پروتزهای سیلیکونی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لیفت باسن برزیلی

لیفت باسن برزیلی (BBL) عملی است که طی آن، پزشک، چربی را از شکم یا کمر بیمار، به باسن او تزریق می‌کند. پس از این تزریق، باسن حجم بیشتری به دست می‌آورد.

پزشک جراح، با استفاده از لیپوساکشن و یک لوله پلاستیکی کوچک به نام کانولا، چربی را از قسمت‌های مختلف بدن خارج می‌کند؛ سپس آن چربی به ناحیه باسن تزریق می‌شود.

بزرگ کردن باسن

با انجام جراحی بزرگ کردن باسن یا گلوتئال، فرد دارای باسنی گردتر و سفت‌تر خواهد شد. در این روش، جراح می‌تواند برای شکل‌دهی بهتر، ترکیبی از روش‌های انتقال چربی، کاشت و لیفتینگ را به کار ببرد.

ایمپلنت باسن

ایمپلنت باسن، برای افزایش حجم و بهبود شکل باسن استفاده می‌شود. در این روش، پزشک، موادی مانند سیلیکون را با جراحی، داخل باسن فرد می‌گذارد.

این عمل می‌تواند دائمی یا موقت باشد. ایمپلنت دائمی به جراحی نیاز دارد و شکل و حجم دلخواه فرد را به باسن می‌دهد.

عمل زیبایی باسن

عوارض جراحی زیبایی زنان

هر عمل زیبایی، خطرات و عوارض خاصی را به همراه دارد. پزشک جراح، باید قبل از انجام جراحی، فرد را از مزایا و معایب جراحی زیبایی زنان آگاه کند.

عوارض جراحی زیبایی زنان، بسته به نوع جراحی متفاوت است. به مهم‌ترین آن‌ها در ادامه اشاره کردیم:

 • احتمال عفونت
 • ایجاد جراحت‌
 • احتمال خونریزی
 • احتمال تورم و کبودی
 • وجود درد و ناراحتی
 • از دست رفتن برخی از عصب‌های نوک سینه به صورت موقت یا دائم و نداشتن حس در این قسمت‌
 • خطرات احتمالی بیهوشی

انتخاب پزشک ماهر، برای انجام صحیح این جراحی و ارائه مراقبت‌های قبل و بعد از جراحی زیبایی زنان، بسیار اهمیت دارد.

بهترین سن برای عمل زیبایی زنان

برای برخورداری از شانس بیشتر، جهت موفقیت در جراحی‌های زیبایی، فاکتور سن توسط پزشک در نظر گرفته می‌شود. بهترین سن برای انجام عمل زیبایی زنان، طبق جدول زیر گزارش شده است:

جراحی زیباییبهترین بازه سنی
زیبایی واژن18 تا 65 سال
زیبایی سینه18 تا 50 سال
زیبایی باسن20 تا 60 سال

رسیدن کامل به بلوغ جنسی برای جراحی سینه، نسبت چربی در بدن برای فرم‌دهی باسن، توقف رشد لابیاها برای زیبایی واژن و یائسه نبودن، باعث موفقیت عمل واژن می‌شوند.

چه افرادی می‌توانند عمل زیبایی زنان را انجام دهند؟

پزشک جراح، عمل‌های زیبایی را برای زنانی که نیاز به تغییر در ظاهر و شکل سینه، واژن و باسن خود دارند، تجویز می‌کند.

انجام هر یک از این جراحی‌ها، شرایط و معیارهایی دارد که تنها پزشک می‌تواند آن را تشخیص دهد. در ادامه به مهم‌ترین شرایط اشاره کرده‌ایم:

 • مشکلات فیزیکی و روانی ناشی از اختلال در لابیاهای طبیعی
 • به وجود آمدن تغییر در لابیاها به دلیل زایمان یا عوامل ژنتیکی
 • احساس ناخوشایند از کوچکی یا بزرگی اندازه سینه و باسن
 • تغییرات ناخوشایند ظاهری در سینه‌ها و باسن به علت افزایش سن، بارداری، شیردهی و تغییر وزن

پزشک متخصص با توجه به شرایط و نیازهای‌ فرد، مشاوره‌های لازم را برای تصمیم‌گیری بهتر درباره جراحی زیبایی زنان، به او ارائه خواهد داد.

چه افرادی می‌توانند عمل زیبایی زنان را انجام دهند؟

چه افرادی نمی‌توانند عمل زیبایی زنان را انجام دهند؟

عمل زیبایی زنان، ممکن است برای بسیاری از افراد، مناسب نباشد. در ادامه به بیان شرایطی پرداختیم که باید از انجام جراحی‌های زیبایی، جلوگیری شود:

 • مبتلا بودن به بیماری‌های جدی؛ بیماری‌های قلبی، تنفسی، انواع دیابت و انواع عفونت‌ها
 • دوران بارداری و شیردهی؛ خطرات ناشی از تغییرات طبیعی رخ‌داده در بدن زن
 • توقعات غیرواقع‌بینانه؛ انتظار تغییرات نامتناسب و غیرواقعی از پزشک جراح
 • مبتلا بودن به اختلالات روانی؛ اضطراب و افسردگی شدید
 • مبتلا بودن به بیماری‌های عفونی دستگاه تناسلی
 • مبتلا بودن به زگیل تناسلی

پزشک، باید پیش از هرگونه تصمیم به جراحی، وضعیت فرد را ارزیابی کند و براساس شرایط فعلی او، جراحی را پیشنهاد دهد.

هزینه عمل زیبایی زنان در سال 1403

هزینه جراحی زیبایی زنان در سال 1403، نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. فاکتورهای متعددی، در برآورد این هزینه، تاثیرگذار هستند. به‌همین‌خاطر به طور دقیق و مشخص نمی‌توان برای آن هزینه‌ای را بیان کرد. مهم‌ترین فاکتورهای موثر بر هزینه عمل زیبایی، شامل موارد زیر هستند:

 • مهارت و تجربه جراح
 • نوع جراحی
 • ناحیه مورد نظر برای جراحی
 • آنالیزهای بالینی
 • معاینات پزشکی
 • هزینه بیهوشی، اتاق عمل و تجهیزات
 • محل انجام جراحی
 • اقدامات و تجهیزات ریکاوری

پزشک جراح، پس از انجام معاینات و بررسی‌های لازم، اطلاعات لازم درباره هزینه را به فرد ارائه می‌دهد تا او با آگاهی کامل، تصمیم‌ خود را بگیرد.

عکس جراحی زیبایی زنان
عکس جراحی زیبایی زنان

آیا انجام جراحی‌های زیبایی زنان، دلبخواهی است؟

جراحی زیبایی زنان یکی از اقدامات زیبایی زنان است که حقیقتا در قدم اول، دلبخواهی است. اما انجام عمل زیبایی زنان باید با تایید متخصص زنان انجام شود در غیر اینصورت، انواع جراحی زیبایی زنان می‌تواند در مواقعی نادر، خطرناک هم باشد. البته ناگفته نماند که تاثیر عمل زیبایی زنان بر اعتماد به نفس آن‌ها، مثال‌زدنی است اما در نهایت، بعد از انجام تست‌های مختلف و معایه توسط پزشک، باید این‌کار را انجام دهید.

توصیه می‌کنیم که برای مشورت با پزشک، از طریق سامانه دکتردکتر، بهترین دکتر زنان شهرتان را پیدا کنید و وقت بگیرید.

منابع:

Clevelandclinic

Dralikerim

سوالات متداول جراحی زیبایی زنان

تزریق چربی به واژن که می‌تواند به افزایش لذت جنسی و پرشدن بافت واژن کمک کند.

طی عمل زیبایی مونس‌پلاستی، پوست و بافت اضافی در ناحیه واژن از بین می‌رود. 

بارداری، کاهش وزن و عوامل ژنتیکی می‌توانند باعث شل‌شدن و افتادگی سینه شوند.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر