درد سمت راست شکم؛ شایع ترین علل و راهکارهای درمانی

درد شکم سمت راست

درد سمت راست شکم نشانه چیست؟ علت درد سمت راست شکم چیست؟ با توجه به اهمیت دردهای شکمی در این مقاله به معرفی کامل دلایل درد سمت راست شکم می‌پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

درد سمت راست و پایین شکم

در فضای شکم ارگان‌های مختلف دستگاه گوارش قرار گرفته‌اند که آسیب و اختلال عملکرد هر کدام باعث ایجاد علائم هشداردهنده می‌شود. درد سمت راست و پایین شکم اگرچه یک نشانه و علامت است منتهی می‌تواند علل متعددی داشته باشد.

شاید بهتر باشد بدانید که در سمت راست و پایین شکم شما، بخشی از روده‌های بزرگ و کوچک، آپاندیس، قسمتی از کلیه، رحم و تخمدان (در بانوان) قرار گرفته‌اند. اگر در عملکرد هر یک از اعضایی که نام بردیم خللی وارد شود، ممکن است خود را با درد در سمت راست و پایین شکم نشان دهد. 

برای اینکه دلیل قطعی درد در سمت و پایین مشخص نیست و ممکن است به قسمت‌های دیگر بدن مرتبط باشد، بهتر است به پزشک متخصص گوارش و کبد مراجعه کنید. برای دسترسی سریع‌تر به پزشک متخصص روی تصویر زیر کلیک(یا لمس) کنید و از پزشک نوبت ویزیت حضوری یا تماس تلفنی دریافت کنید.

دکتر مهدی تهمتن فوق تخصص جراحی روده بزرگ (کولورکتال) می‌باشد. برای دریافت نوبت از دکتر مهدی تهمتن روی دکمه دریافت نوبت در تصویر کلیک(یا لمس) کنید.

 

 

 

 

 

 

 

چه مشکلاتی باعث درد سمت راست و پایین شکم می‌شوند؟

یک باور اشتباه بین مردم جای گرفته است که متاسفانه دهان به دهان می‌چرخد در خصوص اینکه درد سمت راست و پایین شکم همان درد کلیه و بخاطر سنگ کلیه است و راهکار آن فقط نوشیدن آب زیاد است. درد سمت راست و پایین شکم می‌تواند علل متعددی داشته باشد که سنگ کلیه فقط یکی از این علت‌هاست.

اگر در مسئله درد شکمی به مشکلی برخوردید که نیاز به مشاوره با پزشک داشتید و دسترسی به پزشک در آن برای شما مقدور نبود، می‌توانید از طریق سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر مشکل خود را مطرح کنید و در سریع‌ترین زمان بهترین را‌ه‌حل‌ها را دریافت کنید.

یبوست و درد سمت راست شکم

ممکن است برای مدتی، از چند روز تا یک هفته شما قادر نباشید که به راحتی مدفوع را دفع کنید. در این وضعیت شما احتمالا از درد راست و پایین شکم، احساس فشار در کل شکم یا نفخ و ورم شکم رنج می‌برید.

تجربه یبوست و خشکی مزاج یک تجربه مشترک در همگان است. احتمالا شما با رعایت کردن چند توصیه ساده از قبیل کم کردن مصرف گوشت قرمز، افزایش مصرف فیبر و سبزیجات، قرص‌های نرم کننده شکم (مسهل) که توسط پزشک تجویز می‌شوند از این احساس ناخوشایند و درد سمت راست و پایین شکم، ایجاد شده توسط یبوست رهایی پیدا کنید.

درد سمت راست شکم بعد از خوردن غذا

مصرف مواد غذایی آلوده به انواع باکتری‌ها و ویروس‌ها منجر به مسمومیت غذایی می‌شود. مسمومیت غذایی علائم متعددی از قبیل تهوع و استفراغ، اسهال، درد در نواحی مختلف شکم، بی حالی و ضعف را به دنبال دارد.

درد سمت راست شکم بر اثر مسمومیت غذایی

 

درد در سمت راست و پایین شکم در مسمومیت‌های غذایی به عنوان یک علامت تلقی می‌شود و هنگامی که مسمومیت غذایی رفع شود، درد نیز فروکش می‌کند.

التهاب آپاندیس (آپاندیسیت) و درد سمت راست شکم

آپاندیس یک زائده در دستگاه گوارش است که اگر ملتهب شود باعث ایجاد درد در اطراف ناف می‌شود. اگر التهاب ادامه پیدا کند کم کم درد به سمت راست و پایین شکم کشیده می‌شود.

اگر علت درد سمت راست و پایین شکم در شما آپاندیسیت باشد؛ احتمالا شما علائمی از قبیل تهوع و استفراغ، تب با درجه پایین، یبوست یا اسهال، از دست دادن میل و اشتها به غذا خوردن دارید.

در این شرایط شما باید دو اصل مهم را در نظر داشته باشید:

 • بیماری شما نگران کننده نیست؛ پس آرامش خود را حفظ کنید.
 • در اسرع وقت به پزشک یا اورژانس برای تشخیص یا شروع درمان مراجعه کنید.

دردهای شکمی دلایل مختلفی دارند که بنا بر محل درد و شدت آن ممکن است علل بیماری‌های مختلف باشند. برای مطالعه بیشتر می‌توانید کتابچه راهنمای درمان شکم درد را دانلود کنید.

درد سنگ کلیه

اگر کلیه راست شما دارای سنگ باشد، ممکن است درد سمت راست و پایین شکم و کشاله ران داشته باشید. درد ناشی از سنگ کلیه حالتی مثل تیر کشیدن دارد که از سمت راست شکم تا ران ممکن است وجود داشته باشد.

احتمال دارد شما در هنگام ادرار کردن هم درد آزاردهنده‌ای داشته باشید؛ همچنین سنگ کلیه می‌تواند گاهی باعث مسدود شدن مسیر خروج ادرار شود. گاهی ممکن است رنگ و بوی ادرار تغییر کند و دچار تهوع و استفراغ شوید یا تب و لرز هم پیدا کنید.

سنگ کلیه علت درد سمت راست شکم

بهتر است بدانید که وقتی در زمان مناسب تحت بررسی توسط پزشک قرار بگیرید، سنگ کلیه بر اساس نوع، اندازه و محل قرار گرفتن در کلیه قابل درمان است. پس لطفا آرامش خود را حفظ کنید و دستورات درمانی پزشک را اجرا کنید تا در اسرع وقت بهبودی پیدا کنید.

برای اینکه اطمینان حاصل کنید که علت درد شکم چیست، می‌توانید با استفاده از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر در سریع‌ترین زمان ممکن با پزشک متخصص گوارش و کبد ارتباط برقرار کنید و مشکل را حل کنید.

درد سمت راست و پایین شکم در بانوان؛ اختلال در رحم یا تخمدان

بانوان ممکن است اقدام به بارداری کنند یا شاید ناخواسته باردار شوند، بعد از مدتی ممکن است درد شدید در سمت راست و پایین شکم ایجاد برای آنها ایجاد و باعث شود بانوی محترم به اورژانس مراجعه کند و در بررسی‌ها مشخص می‌شود که حاملگی خارج از رحم است.

درد سمت راست و پایین شکم ناشی از حاملگی خارج از رحم فقط و فقط توسط پزشک قابل تشخیص و درمان است. گاهی نیز تخمدان راست در بانوان دچار التهاب یا کیست می‌شود که درد سمت راست و پایین شکم ایجاد می‌کند.

درد شکم در بانوان در دوران بارداری شایع است و قرار نیست هر دردی که ایجاد شد به حاملگی خارج از رحمی فکر کنید. پس آرامش خود را حفظ کنید و اگر درد شکمی دوران بارداری شدید بود به پزشک مراجعه کنید و ادامه کار را بر عهده پزشکتان بسپارید.

درد در سمت راست و بالای شکم؛ یک نشانه و ده‌ها تشخیص

درد در سمت راست و بالای شکم از جمله دردهای شکمی است که علل متعددی دارد. در بین مردم رایج شده است که درد سمت راست و بالای شکم همان درد معده است و حضور این درد به معنی بروز بیماری در معده است. از شما می‌خواهیم که این تصور اشتباه را از ذهنتان پاک کنید.

سمت راست و بالای شکم ارگان های مختلفی قرار گرفته‌اند که آسیب در هر کدام ایجاد درد می‌کند. از این رو عوامل متعددی باعث ایجاد درد در سمت راست و بالای شکم می‌شود که عبارت‌اند از:

مسمومیت‌های غذایی

اگر شما مواد غذایی آلوده به باکتری‌ها و ویروس‌های مختلف را بخورید و دچار مسمومیت غذایی شوید؛ ممکن است علائم متعددی از قبیل تهوع و استفراغ، اسهال، درد در نواحی مختلف شکم، بی حالی و ضعف داشته باشید.

درد در سمت راست و بالای شکم در مسمومیت‌های غذایی به عنوان یک نشانه تلقی می‌شود و هنگامی که مسمومیت غذایی رفع شود؛ درد نیز بهبود پیدا می‌کند.

اختلالات کبدی

کبد اگر آسیب ببیند علائم متعددی از خود نشان می‌دهد که یکی از آنها درد در سمت راست و بالای شکم است. اگر شما به همراه درد شکم علائمی از قبیل ضعف، بی اشتهایی، تهوع، احساس ناخوشی در شکم، زرد شدن رنگ پوست و چشم‌ها داشته باشید؛ ممکن است که پزشکتان صلاح بداند کبد شما را بررسی کند.

درد سمت راست شکم یکی از نشانه‌های اختلالات کبدی

اختلال عملکرد کیسه صفرا

کیسه صفرا یکی از بخش‌های کوچک دستگاه گوارش شماست که در فرآیند هضم و گوارش غذا موثر است. اگر سنگ در کیسه صفرا ایجاد شود یا مسیر خروجی صفرا بسته شود؛ شما علائم متعددی خواهید داشت که یکی از آنها درد در سمت راست و بالای شکم است.

مشکل قلبی

ممکن است شما قبلا درد قفسه سینه که به دست‌ها و گردن انتشار پیدا می‌کند را تجربه کرده باشید. به طور کلی دردهای قلبی می‌توانند از زیر فک تا بالای ناف باشد.

در صورتی که شما از پیش سابقه حمله قلبی داشته‌اید یا قبلا پزشکان به شما گفته است در خطر بیماری گرفتگی رگ‌های قلبی هستید؛ هنگام درد در سمت راست و بالای شکم بیشتر احتیاط کنید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

بیماری تنفسی

شاید برای شما تعجب‌برانگیز باشد که چگونه بیماری تنفسی می‌تواند درد شکم ایجاد کند. بهتر است بدانید گاهی عفونت‌های ریه (ذات‌الریه) در قسمت‌های پایینی ریه‌ها ممکن است دردی در پایین قفسه سینه و بالای شکم ایجاد کند.

 

چگونه با درد در سمت راست و بالای شکم برخورد کنم؟

پیش از هر چیز باید بدانید که درد شکم در تمام سنین در مردان و زنان شایع است. ارگان‌های متعددی در شکم هستند که درد در سمت راست و بالای شکم ایجاد می‌کنند. بنابراین در مورد درد شکم هیچ نگرانی به خود راه ندهید.

 • قدم اول این است که آرامش خود را حفظ کنید
 • در قدم دوم به پزشک مراجعه کنید تا معاینه انجام شود و تشخیص درست صورت گیرد.
 • و در نهایت تمام اصول بهداشتی و درمانی پیشنهاد شده توسط پزشک را به طور کامل اجرا کنید.

برای درد شکم سمت راست به چه دکتری مراجعه کنم

راهکارهای درمانی درد در سمت راست شکم

 • اگر شما دچار یبوست و نفخ هستید و قبلا هم سابقه چنین مشکلاتی داشته‌اید و در این حین دچار درد شکم نیز شده‌اید؛ به شما توصیه می‌شود از سبزیجات و رژیم پرفیبر استفاده کنید و آب بیشتر بنوشید.

 • توصیه قطعی ما به شما این است که اگر درد شکم در شما به حدی بود که شما را بی‌قرار و ناآرام کرده است؛ علائم مازادی از قبیل تب و لرز یا اسهال و استفراغ دارید توسط پزشک معاینه شوید و دستورات دارویی پیشنهاد شده توسط پزشک را اجرا کنید.

 • راهکارهای تغذیه‌ای مناسب و فعالیت‌های ورزشی و اصول بهداشتی در بهبود درد شکم شما موثر است فقط به شرطی که قبل از آن توسط پزشک معاینه شده باشید.

 • اگر شما سابقه بیماری قلبی دارید و یا در خطر بیماری قلبی هستید لطفا در اسرع وقت توسط پزشک معاینه شوید. ممکن است لازم باشد از نظر قلبی یک بررسی اجمالی برای شما انجام شود.

سخن آخر

درد در سمت راست شکم علامتی از وجود احتمالی یک بیماری است؛ بیماری که باید توسط پزشک تشخیص داده شود و سپس دستورات توسط شما به طور کامل اجرا شود تا بهبودی کامل در اسرع وقت عایدتان شود.

گاهی مشاوره گرفتن از افراد غیر پزشک و گوش کردن به حرف‌های بی‌پایه و اساس دوستان و اطرافیان باعث می‌شود یک بیماری ساده تبدیل به یک وضعیت پیچیده شود؛ فقط و فقط به خاطر اینکه زمان را صرف مشورت‌های درمانی غیرعلمی کرده‌اید.

همانطور که پیش‌تر گفتیم درد در سمت راست شکم یک نشانه با چندین تشخیص است، پس در این مورد از خوددرمانی پرهیز کنید و برای آسودگی خیال خود و جلوگیری از خطرات احتمالی حتما به پزشک مراجعه کنید.

دردهای شکمی دلایل مختلفی دارند که بنا بر محل درد و شدت آن ممکن است علل بیماری‌های مختلف باشند. برای مطالعه بیشتر می‌توانید کتابچه راهنمای درمان شکم درد را دانلود کنید.

با استفاده از فهرست زیر می‌توانید سایر مقاله‌های مرتبط به بیماری‌های درد شکمی را مطالعه و دنبال کنید.

راهنمای بیماری‌های درد شکمی

 

 

منابع:

Patient

Healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1,004 دیدگاه در “درد سمت راست شکم؛ شایع ترین علل و راهکارهای درمانی

 • سلام خانم دکتر، همسرم دوسالی میشه ک درد در ناحیه سمت راست شکم بصورت سوزش متوالی داره، همه نوع سونوگرافی انجام دادیم، زخم معده داشت آندوسکوپی شد چندماه تحت نظر متخصص هست، آزمایش میکروبی منفی شد، انواع داروی معده و روده رو مصرف کردن اما درد شکم برطرف نشده، مواقع سوزش سمت راست شکم فشار خون بالا میره و سردرد شدید میگیره، درد کهنه هست و آپاندیس عمل شد، کلیه مشکل نداره صفرا همینطور، تخمدان ورحم ضعیف رو ب یائسگی، خلاصه درد اونو کلافه کرده، درمانش چیه، مواقعی ک پیاده روی حتی کوتاه میکنه بدتره

  پاسخ
  • سلام
   واضحا علایمشون به نفع اضطراب
   به نظر من زیر نظر روانپزشک اضطراب کنترل شود

   پاسخ
 • سلام
  خانم دکتر اقا هستم ۳۵ ساه حدو ۴ روزه درد شکم یمت راست شکم دارم به پلو سمت چپ که بخوارم درد دیوانم میکند عطسه که میخوام بکنم با درد جلوش کرفته میشد وازمایش رفتم سونوگرافزم گردم فقط کبدم گرید ۲ نشون داده

  پاسخ
  • سلام
   اگه درد پوزیشنال هست به نفع عضلانی
   اگه همراه با سوزش هست ممکن شروع زونا باشه

   پاسخ
 • سلام دو ماه پيش براي بررسي درد پايين شكم ( نه بالا ) رفتم سونگرافي دادم نوشته چند توده اكوژن در كيسه صفرا با قطر كمتر از ٥ ميليمتر ( اسكولوروز )
  خطرناك هست ؟ بايد چيز خاصي بخورم ؟ يا چيزايي نبايد بخورم ؟ دكتر چيزي نگفت
  چطوريه اين قضيه برطرف ميشه يا كار خاصي بايد بكنم ؟

  پاسخ
  • سلام
   سونوگرافی رو باید ببینم و همینطور اگه لازم بود آنزیم کبدی و بیلی روبین چک شه

   پاسخ
 • باسلام من چهل سالمه مدتی هست سمت راست زیر شکمم درد میکنه سوزش ادرار دارم وبعد تخلیه ادرار تا حدود پنج دقیقه بی اختیاری در ادرار دست میده وبه طور ساده ادرار میچکد البته چند دقیقه بعد قطع میشه درضمن بیزه سمت راست هم درد میکنه کلا طرف راست زیر شکم علت ان چیست گفتن عفونته دارو خوردم ف فرقی نکرد فقط بی اختیاری ازارم میده و قبلا هم سونگرافی رفتم گفتن اپاندیس مزمن دارم در کل مشکل چیه ممنون میشم راهنماییم کنید با تشکر.

  پاسخ
  • سلام
   باید حتما از نظر مسایل اورولوژیک بررسی شین
   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خانم دکتر من قرص ضد بارداری مصرف میکنم و آخرین بار با درد خیلی شدید پریود شدم به حدی که عرق سردمیکردمو حالت تهوع داشتم،تقریبابعد از دوهفته درد در سمت راست شکم کنار مثانه دارم ممکنه حاملگی خارج از رحم باشه؟؟

  پاسخ
  • سلام
   با این شرح حال نمیشه چیزی گفت عزیز

   پاسخ
 • سلام خانم دکتر ممنون از پاسخ شما
  من ۶۳سال سن دارم حدودا ۳هفته قبل کلونسکوپی از روده انجام دادم که سه عدد پلیپ داشت دکتر درآوردپاتولوژی هم تایید کرد که پلیپ بوده آقای دکتر فرمود ۲سال دیگر باید تکرار بشه مشکلی نیست ولی بعد از آن حالت یبوست گرفتم فعلا شکم من با عرض پوزش یک روز درمیان تکه تکه تقریبا شل کار می‌کند الان دوروز هست که سمت راست شکم من درد خفیف آزاردهنده دارد کبد چرب با کرید بین ۱تا۲ دارم مشکل درد زمانی که می شینم بیشتر احساس میشه لطفا راهنمایی بفرمایید سپاسگزارم

  پاسخ
  • سلام
   فعلا مایعات زیاد،غذای مسهل مثل برگه انجیر و زرد آلو بخورین
   اگه درد شدید شد ویزیت باید شین

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  ۲۹ سالمه آقا هستم
  یکی دو ماهی میشه احساس تکان خوردگی و لرزش گاه و بیگاهی در سمت راست و بالای شکم احساس میکنم، تو این مدت مدفوع هم چسبناک شده، مورد خاصی هست بنظرتون؟ بخاطر استرس میتونه باشه؟

  پاسخ
  • سلام عزیز، شرح حالتون کامل نیست
   مدفوع اگه چسبناکه باید ازمایش بدین

   پاسخ
 • سلام ۳۳سالمه
  من حدودا یک سال هست که هرزگاهی درد خفیفی روی کبد پشت کبد روی معده وشکم دارم .سونگرافی رفتم نرمال بود.ازمایش خون و مدفوع هم دادم نرمال بود یبوست خفیف هم دارم.ممنون میشم راهنمایی کنید
  تشکر

  پاسخ
 • سلام من رفتم سونو گرافی دکتر به من گفته یک سنگ ۱۶ میلی و ۷ میلی و سنگ ریزه و صفرا لجنی در صفرا داری آیا من باید عمل جراحی کنم آیا احتیاج به عمل جراحی و برداشتن کیسه صفرا است؟ایااگر که عمل نکنم خطر دارد

  پاسخ
  • سلام
   بستگی به علایم و شدت درد، ازمایش ها و وجود یا عدم وجود التهاب داره

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من هرزگاهی تو قسمت پایین سمت راست شکمم درد دارم و ادرارم خیلی سخت و با درد میاد بعضی وقتا هم سمت چپ شکمم اینجوری میشه،دلیلش چی میتونه باشه؟

  پاسخ
  • سلام
   از نظر عفونت ادراری باید بررسی شین

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر بیماری هپاتیت اتوایمیون مبتلا هستم ،در آزمایشاتم ANAمن بالاس ،۴۶ و هموگلوبین کمی از مرز رد شده ،احتمالا اتوایمیون اورلب هستم ،مدت ۵ ماه است سمت راست تقریبا زیر دنده ،گاها درد های شبیه گرفتگی دارم ،یا درد های شبیه به ضرب دیدگی ،علت چی می تونه باشه ،قبلا از پاسختون ممنون
  مدت

  پاسخ
  • سلام
   از نظر کبد چرب و سنگ صفرا بررسی شین

   پاسخ
 • سلام خانوم دکتر خسته نباشین
  من اقا هستم…۲۰ سالمه
  من ۵ ماه پیش ک کرونا گرفتم کلا معدم بهم ریخت و نفخ پیدا کردم…اسید معدم هم چند وقته ک بیش از حد ترشح میشه…حتی باعث ریفلاکس شده اما من مشکلی با این نداشتم

  تا اینکه یه ۴ ۵ روزیه ک سمت راست نافم )چند بند انگشت اون ور ترش..ن خوده ناف) درد میکنه
  ن تب دارم ن اسهال و ن یبوست …اما تین دردی ک بهتون گفتم اول سمت راست بالایه شکمم بود بعد رفته اینجایی ک گفتم
  میخواستم بدونم این از معدمه؟

  پاسخ
  • سلام
   درد در موازات ناف ربطی ب معده ندارد

   پاسخ
 • سلام من در حین تمرینات فوتبال سمت راست پایین شکمم گاه گاهی دچار درد میشه و یه حالت انبساط و انقباظ داره به نظرتون دلیلش چیه؟

  پاسخ
  • سلام
   اگه شدید نیس ممکن اسپاسم عضلانی باشه

   پاسخ
 • با سلام عرض ادب و تشکر از مطالب خوب و خدا پسندانه خداوند عزیزتان کند

  ببخشید سمت راست از پایین میشمارم درست بغل دنده شماره ۳ یا ۴ و اشتباه نکنم وسط این دنده ها دقت کنید سمت راست گاه گاه درد کوچکی دارم گاهی بعد بیدار شدن گاهی بعد خوردن و گاهی ساعتها طول میکشه سونو گرافی انجام دادم کبد چرب دارم گرید ۲ هست بدون تخریب و بدون سنگ صفرا آیا از کبد چرب هست از درد معده هست به اونجا میزنه ولی اصلا در ناحیه معده درد ندارم و راهکار چی هست ممنون

  پاسخ
  • سلام
   ازمایش انزیم کبدی بدین
   بله میتونه کبد چرب همچین درد خفیفی بدهد

   پاسخ
 • سلام خانم دکتر خسته نباشید ، من ۲۲ سالمه و الان حدود یک ماهی هست که سمت راست شکمم درد میکنه و گهگاهی به نافم میزنه ولی خود ناف درد نمیکنه ، ۲ سالم بود فتقم عمل کردم و در ۱۲ سالگی هم اپاندیس ، ممکنه برای غذای آلوده باشه ، دردش زیاد نیس بعضی موقع ها تیر میکشه ، مثلا بیشتر مواقع بعد ناهار یا شام میشه یا وقتی سرکارم پشت میز نشستم بیشتر میشه

  پاسخ
  • سلام
   اگه درد همون محدوده فتق قبلی هست بله میتونه بخاطر فتق باشه
   معاینه لازمه

   پاسخ
 • سلام ببخشید من ۱۴سالمه تاحالا سابقه هم نداشتم
  ولی قلب درد دارم موقعی که صاف میشم دردش بیشتر میشه ولی قوز میکنم کمتر یا حتی درد نداره. بعضی وقتام سمت چپش میگیره بیشتر وقتا سمت قلبه ولی تندتند هم نیست مثلا شاید تا دوهفته نگیره حتی

  پاسخ
  • سلام
   درد با نشستن ربط داره پس احتمالا عضلانی

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من دختر ۱۷ساله ای هستم که یک ماه و نیم پیش چند روز دچار تنگی نفس شدم به پزشک مراجعه کردم هیچ دارویی ندادن و گفتن احتمالا عصبیه ازمایش خونم دادم همه چیز نرمال بود به غیر از تیروعیدم که کم کار بود و بیلی روبینم فقط توتال بالا بود خلاصه من سرخود شروع به خوردن یه ورق ازیترومایسین کردم چون فکر کردم کرونا دارم با اینکه سرفه وتب نداشتم یک هفته بعد گوارشم بهم ریخت تهوع گرفتم و مدفوعم زرد شد و بعضی اوقات هم دهانم ترش میشه و بعد تلخ میشه و تا به حال سه بار گلوم به خاطر برگشت اسید سوخته سمت راست شکمم درد میگیره اما سونوی کامل شکمی انجام دادم مشکلی نبود٬مخاط هم گاهی حس میکنم تو مدفوعم هست و من همیشه خلط پشت حلق دارم ولی حالا شور و ترش شده هپاتیت ب و ث هم ازمایش دادم نداشتم لطفا کمک کنین به نظرتون مشکل چیه کمی بی اشتها هم هستم.ممنون

  پاسخ
  • سلام
   آزمایش ،billt,billd, ast,alt,alkp و s/e بدین اگه آزمایشا خوب بود دارو برای ریفلاکس معده با نظر پزشک بخورید

   پاسخ
 • باعرض سلام و ادب خدمت شما خانم دکتر عزیزوگرامی : یک مدتی هست که خانمم میگه درد سمت راست شکمم مدام درد می کنه و بعضی مواقع هم بیشتر درد داره،سن خانمم ۵۱ سال می باشد لطفا راهنمایی بفرمایید ممنونم

  پاسخ
  • سلام
   اگه درد سمت راست و بالاس سونوگرافی کبد و صفرا و همینطور آزمایش کارکرد کبد بدن
   اگر درد سمت راست و پهلو هست سونوگرافی کلیه بدن

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من حدود دو ساله ک در سمت راست و پایین شکمم یه چیزی شبیه توده هستش و خیلی دردناک ک هر چند روز دردش بیشتر میشه چندبار هم دکتر رفتم و مشخص نشده چیه ، در ضمن این توده هم وقتی دست میزنم در حال حرکت است و همون توده خیلی دردناک و گاهی دردش به پشت هم میرسه ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
  • سلام
   سونوگرافی جدار شکم برای بررسی فتق دادین؟

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من احساس سنگینی در سمت راست شکم دارم ویبوست هم دارم خفیف رفلکس معده هم دارم این احساس سنگینی احتمال داره از رودها باشه میشه راهنمایی کنید ممنونم

  پاسخ
  • سلام بايد سونوگرافي بديد و از نظر سنگ كيسه صفرا بررسي شيد

   پاسخ
 • سلام چند ماه هست سمت راست پایین دلم درست قسمت نر می بالای التم سمت راست درددارم موقع خواب رو شکم بهتر میفهمم علتش چیست ممنون ۵۵سال دارم اقا

  پاسخ
  • سلام
   از نظر فتق معاینه شین

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من سه بار هست که درد از سمت راست شکمم شروع میشه واحساس فشار تو قفسه ی سینه میکنم وسخت نفس میکشم علت چی میتونه باشه

  پاسخ
  • سلام
   از نظر قلبی باید بررسی شین

   پاسخ
 • سلام یه چندروزی زیر دنده سمت راست درد دارم ‌اذیت میکنه میشه راهنمایی کنین

  پاسخ
  • سلام سونوگرافي كبد و كيسه صفرا انجام بديد تا از نظر سنگ كيسه صفرا انجام بديد

   پاسخ
 • سلام خانم دکتر
  سمت راست بالای شکمم بعصی موقع ها تیر میکشه (نرسیده به دنده ها.سمت راست معده)
  لطفا راهنمایی بفرمایید .علت چی میتواند باشد؟
  در ضمن لازم جنسیت مرد و سن ۴۲ ساله .
  تشکر .

  پاسخ
  • سلام
   اگه درحد چندثانیس که اهمیتی نداره
   اما اگه بیشتر طول میکشه از نظر سنگ صفرا و کبد چرب بررسی شین

   پاسخ
 • سلام من چند سال پیش کیسه صفرام رو برداشتم الان همون ناحیه درد میکنه و به پشت میزنه تا کتف نفخ میکنم و روده ام بد کار میکنه. همه جور ازمایشی دادم اندوسکوپی و کولونوسکوپی هم کردم چیز خاصی نشون نداد لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
  • سلام
   Mri برای بررسی درد بعد عمل بدهید

   پاسخ
 • سلام خانم هستم درد سمت راست وسط شکم بین ناف و پهلو دارم که حدود یک ماه اینطور شدم و بیشتر صبح هنگامی که بیدار شدم اما هنوز دراز کشیده هستم درد دارم و وقتی به حالت نشسته و ایستاده باشم درد ندارم.کبد چرب و سنگ صفرا هم در سونو مشخص شد اما ممکنه مشکل از روده یا جای دیگه باشه دکتر مراجعه کردم گفتن درد به خاطر کبد چرب هست اما چون فاصله جای درد از کبد زیاده خواستم بدونم میتونه مشکل از جای دیگه باشه

  پاسخ
  • سلام
   بخاطر کبدچرب و سنگ صفرا میتونه باشه

   پاسخ
 • سلام، ۲۸ سالمه الان نزدیک سه سال میشه ک مشکلات گوارشی دارم، اول با معده درد شروع شد آندوسکوپی کردن گفتن گاستریت هست و فقط مرازول داد متخصص و ی مدت بهتر شدم ولی بعد چند ماه دوباره شروع شد حالا الان ی ساله سمت راست زیر دنده و پایین دنده درد آزار دهنده دارم ک اذیت می‌کنه ، معده درد نییت چون تجربه کردم پزشک هم مراجعه کردم تو این چند ماه یکیش گفت عفونته معده اس دارو داد بهتر نشدم ، متخصص داخلی هم رفتم گفت احتمالا عفونت کلیه داری اونم دارو داد بهتر نشدم سونوگرافی هم چیزی رو نشون نداد همه چی نرمال بود کلیه،کبد،کیسه صفرا و مجراها، الان من خودن دست میزنم پایین دنده سمت چپ توده حس میکنم ک درد از اینه فشار میدم همون درد رو حس میکنم ک این توده قابلیت جابجایی داره و تو حالت نشسته و ایستاده مشخص میشه ، دراز بکشم نیست، الان من چیکار کنم ب چ پزشکی مراجعه کنم

  سابقه یبوست هم داشتم ک باعت التهاب و عدم تخلیه کامل مدفوع میشد ، الان ی مدت با تغذیه بهتر شده ولی گه گاه سراغم میاد ، حالت تهوع و اسهال هم نیستم و نداشتم

  پاسخ
  • سلام
   تو سونوگرافی طحال هم بررسی شده؟
   اگه حالت توده هست از نظر فتق بررسی شین

   پاسخ
 • خیلی ممنون از نشر این کتاب با خواندن قسمتی از آن علت درد سمت چپ شکمم را فهمیدم

  پاسخ
 • سلام یک ماه میشه دردی زیر پهلو راستم تا سر نافم هست و نفسم تنکی هم دارم بازی موقه احساس میکنم گلوم گیر میکنه نفسم ممنون میشم جوابم بدی

  پاسخ
  • سلام
   التهاب و ریفلاکس معده مطرحه.

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام. من حدودا یک ماهی هست گاه‌گاهی در طول روز یک درد نسبتا ملایم در ناحیه سمت راست پایین دارم نمیدونم مشکل چیه ب نظر شما ممکنه آپاندیس باشه؟

  پاسخ
  • سلام درد آپانديس نيست
   اسپاسم روده هست بهتره

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
گفتگو
جدیدترین‌ها
آزمایش pet یا پت اسکن چیست؛ آمادگی ها و خطرات
آزمایش pet یا پت اسکن چیست؛ آمادگی ها و خطرات
اسکن توموگرافی با گسیل پوزیترون (PET) یک آزمایش تصویربرداری است که به...
کلانژیت صفراوی اولیه (PBC)؛ دلایل ابتلاء، علائم و درمان
کلانژیت صفراوی اولیه (PBC)؛ دلایل ابتلاء، علائم و درمان
با این وجود که درمانی برای کلانژیت صفراوی اولیه (pbc) وجود ندارد،...
افت دمای بدن (هیپوترمی )؛ علائم، علل، خطر ها و پیشگیری
افت دمای بدن (هیپوترمی )؛ علائم، علل، خطر ها و پیشگیری
هیپوترمی یا افت دمای بدن نوعی بیماری است که به رسیدگی سریع...
کپک در خانه؛ علل، بیماری های مرتبط و روش های رفع آن
کپک در خانه؛ علل، بیماری های مرتبط و روش های رفع آن
به احتمال زیاد در تاریک ترین و مرطوب ترین فضاها، کپک در...
راش پوشک چیست؛ انواع، علائم، علل و درمان ها
راش پوشک چیست؛ انواع، علائم، علل و درمان ها
بثورات پوشک یک بیماری شایع و تحریک کننده پوست است. این وضعیت...