درد سمت راست شکم؛ شایع ترین علل و راهکارهای درمانی

درد شکم سمت راست

درد سمت راست شکم نشانه چیست؟ علت درد سمت راست شکم چیست؟ با توجه به اهمیت دردهای شکمی در این مقاله به معرفی کامل دلایل درد سمت راست شکم می‌پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

درد سمت راست و پایین شکم

در فضای شکم ارگان‌های مختلف دستگاه گوارش قرار گرفته‌اند که آسیب و اختلال عملکرد هر کدام باعث ایجاد علائم هشداردهنده می‌شود. درد سمت راست و پایین شکم اگرچه یک نشانه و علامت است منتهی می‌تواند علل متعددی داشته باشد.

شاید بهتر باشد بدانید که در سمت راست و پایین شکم شما، بخشی از روده‌های بزرگ و کوچک، آپاندیس، قسمتی از کلیه، رحم و تخمدان (در بانوان) قرار گرفته‌اند. اگر در عملکرد هر یک از اعضایی که نام بردیم خللی وارد شود، ممکن است خود را با درد در سمت راست و پایین شکم نشان دهد. 

برای اینکه دلیل قطعی درد در سمت و پایین مشخص نیست و ممکن است به قسمت‌های دیگر بدن مرتبط باشد، بهتر است به پزشک متخصص گوارش و کبد مراجعه کنید. برای دسترسی سریع‌تر به پزشک متخصص روی تصویر زیر کلیک(یا لمس) کنید و از پزشک نوبت ویزیت حضوری یا تماس تلفنی دریافت کنید.

دکتر مهدی تهمتن فوق تخصص جراحی روده بزرگ (کولورکتال) می‌باشد. برای دریافت نوبت از دکتر مهدی تهمتن روی دکمه دریافت نوبت در تصویر کلیک(یا لمس) کنید.

 

 

 

 

 

 

 

چه مشکلاتی باعث درد سمت راست و پایین شکم می‌شوند؟

یک باور اشتباه بین مردم جای گرفته است که متاسفانه دهان به دهان می‌چرخد در خصوص اینکه درد سمت راست و پایین شکم همان درد کلیه و بخاطر سنگ کلیه است و راهکار آن فقط نوشیدن آب زیاد است. درد سمت راست و پایین شکم می‌تواند علل متعددی داشته باشد که سنگ کلیه فقط یکی از این علت‌هاست.

اگر در مسئله درد شکمی به مشکلی برخوردید که نیاز به مشاوره با پزشک داشتید و دسترسی به پزشک در آن برای شما مقدور نبود، می‌توانید از طریق سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر مشکل خود را مطرح کنید و در سریع‌ترین زمان بهترین را‌ه‌حل‌ها را دریافت کنید.

یبوست و درد سمت راست شکم

ممکن است برای مدتی، از چند روز تا یک هفته شما قادر نباشید که به راحتی مدفوع را دفع کنید. در این وضعیت شما احتمالا از درد راست و پایین شکم، احساس فشار در کل شکم یا نفخ و ورم شکم رنج می‌برید.

تجربه یبوست و خشکی مزاج یک تجربه مشترک در همگان است. احتمالا شما با رعایت کردن چند توصیه ساده از قبیل کم کردن مصرف گوشت قرمز، افزایش مصرف فیبر و سبزیجات، قرص‌های نرم کننده شکم (مسهل) که توسط پزشک تجویز می‌شوند از این احساس ناخوشایند و درد سمت راست و پایین شکم، ایجاد شده توسط یبوست رهایی پیدا کنید.

درد سمت راست شکم بعد از خوردن غذا

مصرف مواد غذایی آلوده به انواع باکتری‌ها و ویروس‌ها منجر به مسمومیت غذایی می‌شود. مسمومیت غذایی علائم متعددی از قبیل تهوع و استفراغ، اسهال، درد در نواحی مختلف شکم، بی حالی و ضعف را به دنبال دارد.

درد سمت راست شکم بر اثر مسمومیت غذایی

 

درد در سمت راست و پایین شکم در مسمومیت‌های غذایی به عنوان یک علامت تلقی می‌شود و هنگامی که مسمومیت غذایی رفع شود، درد نیز فروکش می‌کند.

التهاب آپاندیس (آپاندیسیت) و درد سمت راست شکم

آپاندیس یک زائده در دستگاه گوارش است که اگر ملتهب شود باعث ایجاد درد در اطراف ناف می‌شود. اگر التهاب ادامه پیدا کند کم کم درد به سمت راست و پایین شکم کشیده می‌شود.

اگر علت درد سمت راست و پایین شکم در شما آپاندیسیت باشد؛ احتمالا شما علائمی از قبیل تهوع و استفراغ، تب با درجه پایین، یبوست یا اسهال، از دست دادن میل و اشتها به غذا خوردن دارید.

در این شرایط شما باید دو اصل مهم را در نظر داشته باشید:

 • بیماری شما نگران کننده نیست؛ پس آرامش خود را حفظ کنید.
 • در اسرع وقت به پزشک یا اورژانس برای تشخیص یا شروع درمان مراجعه کنید.

دردهای شکمی دلایل مختلفی دارند که بنا بر محل درد و شدت آن ممکن است علل بیماری‌های مختلف باشند. برای مطالعه بیشتر می‌توانید کتابچه راهنمای درمان شکم درد را دانلود کنید.

درد سنگ کلیه

اگر کلیه راست شما دارای سنگ باشد، ممکن است درد سمت راست و پایین شکم و کشاله ران داشته باشید. درد ناشی از سنگ کلیه حالتی مثل تیر کشیدن دارد که از سمت راست شکم تا ران ممکن است وجود داشته باشد.

احتمال دارد شما در هنگام ادرار کردن هم درد آزاردهنده‌ای داشته باشید؛ همچنین سنگ کلیه می‌تواند گاهی باعث مسدود شدن مسیر خروج ادرار شود. گاهی ممکن است رنگ و بوی ادرار تغییر کند و دچار تهوع و استفراغ شوید یا تب و لرز هم پیدا کنید.

سنگ کلیه علت درد سمت راست شکم

بهتر است بدانید که وقتی در زمان مناسب تحت بررسی توسط پزشک قرار بگیرید، سنگ کلیه بر اساس نوع، اندازه و محل قرار گرفتن در کلیه قابل درمان است. پس لطفا آرامش خود را حفظ کنید و دستورات درمانی پزشک را اجرا کنید تا در اسرع وقت بهبودی پیدا کنید.

برای اینکه اطمینان حاصل کنید که علت درد شکم چیست، می‌توانید با استفاده از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر در سریع‌ترین زمان ممکن با پزشک متخصص گوارش و کبد ارتباط برقرار کنید و مشکل را حل کنید.

درد سمت راست و پایین شکم در بانوان؛ اختلال در رحم یا تخمدان

بانوان ممکن است اقدام به بارداری کنند یا شاید ناخواسته باردار شوند، بعد از مدتی ممکن است درد شدید در سمت راست و پایین شکم ایجاد برای آنها ایجاد و باعث شود بانوی محترم به اورژانس مراجعه کند و در بررسی‌ها مشخص می‌شود که حاملگی خارج از رحم است.

درد سمت راست و پایین شکم ناشی از حاملگی خارج از رحم فقط و فقط توسط پزشک قابل تشخیص و درمان است. گاهی نیز تخمدان راست در بانوان دچار التهاب یا کیست می‌شود که درد سمت راست و پایین شکم ایجاد می‌کند.

درد شکم در بانوان در دوران بارداری شایع است و قرار نیست هر دردی که ایجاد شد به حاملگی خارج از رحمی فکر کنید. پس آرامش خود را حفظ کنید و اگر درد شکمی دوران بارداری شدید بود به پزشک مراجعه کنید و ادامه کار را بر عهده پزشکتان بسپارید.

درد در سمت راست و بالای شکم؛ یک نشانه و ده‌ها تشخیص

درد در سمت راست و بالای شکم از جمله دردهای شکمی است که علل متعددی دارد. در بین مردم رایج شده است که درد سمت راست و بالای شکم همان درد معده است و حضور این درد به معنی بروز بیماری در معده است. از شما می‌خواهیم که این تصور اشتباه را از ذهنتان پاک کنید.

سمت راست و بالای شکم ارگان های مختلفی قرار گرفته‌اند که آسیب در هر کدام ایجاد درد می‌کند. از این رو عوامل متعددی باعث ایجاد درد در سمت راست و بالای شکم می‌شود که عبارت‌اند از:

مسمومیت‌های غذایی

اگر شما مواد غذایی آلوده به باکتری‌ها و ویروس‌های مختلف را بخورید و دچار مسمومیت غذایی شوید؛ ممکن است علائم متعددی از قبیل تهوع و استفراغ، اسهال، درد در نواحی مختلف شکم، بی حالی و ضعف داشته باشید.

درد در سمت راست و بالای شکم در مسمومیت‌های غذایی به عنوان یک نشانه تلقی می‌شود و هنگامی که مسمومیت غذایی رفع شود؛ درد نیز بهبود پیدا می‌کند.

اختلالات کبدی

کبد اگر آسیب ببیند علائم متعددی از خود نشان می‌دهد که یکی از آنها درد در سمت راست و بالای شکم است. اگر شما به همراه درد شکم علائمی از قبیل ضعف، بی اشتهایی، تهوع، احساس ناخوشی در شکم، زرد شدن رنگ پوست و چشم‌ها داشته باشید؛ ممکن است که پزشکتان صلاح بداند کبد شما را بررسی کند.

درد سمت راست شکم یکی از نشانه‌های اختلالات کبدی

اختلال عملکرد کیسه صفرا

کیسه صفرا یکی از بخش‌های کوچک دستگاه گوارش شماست که در فرآیند هضم و گوارش غذا موثر است. اگر سنگ در کیسه صفرا ایجاد شود یا مسیر خروجی صفرا بسته شود؛ شما علائم متعددی خواهید داشت که یکی از آنها درد در سمت راست و بالای شکم است.

مشکل قلبی

ممکن است شما قبلا درد قفسه سینه که به دست‌ها و گردن انتشار پیدا می‌کند را تجربه کرده باشید. به طور کلی دردهای قلبی می‌توانند از زیر فک تا بالای ناف باشد.

در صورتی که شما از پیش سابقه حمله قلبی داشته‌اید یا قبلا پزشکان به شما گفته است در خطر بیماری گرفتگی رگ‌های قلبی هستید؛ هنگام درد در سمت راست و بالای شکم بیشتر احتیاط کنید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

بیماری تنفسی

شاید برای شما تعجب‌برانگیز باشد که چگونه بیماری تنفسی می‌تواند درد شکم ایجاد کند. بهتر است بدانید گاهی عفونت‌های ریه (ذات‌الریه) در قسمت‌های پایینی ریه‌ها ممکن است دردی در پایین قفسه سینه و بالای شکم ایجاد کند.

 

چگونه با درد در سمت راست و بالای شکم برخورد کنم؟

پیش از هر چیز باید بدانید که درد شکم در تمام سنین در مردان و زنان شایع است. ارگان‌های متعددی در شکم هستند که درد در سمت راست و بالای شکم ایجاد می‌کنند. بنابراین در مورد درد شکم هیچ نگرانی به خود راه ندهید.

 • قدم اول این است که آرامش خود را حفظ کنید
 • در قدم دوم به پزشک مراجعه کنید تا معاینه انجام شود و تشخیص درست صورت گیرد.
 • و در نهایت تمام اصول بهداشتی و درمانی پیشنهاد شده توسط پزشک را به طور کامل اجرا کنید.

برای درد شکم سمت راست به چه دکتری مراجعه کنم

راهکارهای درمانی درد در سمت راست شکم

 • اگر شما دچار یبوست و نفخ هستید و قبلا هم سابقه چنین مشکلاتی داشته‌اید و در این حین دچار درد شکم نیز شده‌اید؛ به شما توصیه می‌شود از سبزیجات و رژیم پرفیبر استفاده کنید و آب بیشتر بنوشید.

 • توصیه قطعی ما به شما این است که اگر درد شکم در شما به حدی بود که شما را بی‌قرار و ناآرام کرده است؛ علائم مازادی از قبیل تب و لرز یا اسهال و استفراغ دارید توسط پزشک معاینه شوید و دستورات دارویی پیشنهاد شده توسط پزشک را اجرا کنید.

 • راهکارهای تغذیه‌ای مناسب و فعالیت‌های ورزشی و اصول بهداشتی در بهبود درد شکم شما موثر است فقط به شرطی که قبل از آن توسط پزشک معاینه شده باشید.

 • اگر شما سابقه بیماری قلبی دارید و یا در خطر بیماری قلبی هستید لطفا در اسرع وقت توسط پزشک معاینه شوید. ممکن است لازم باشد از نظر قلبی یک بررسی اجمالی برای شما انجام شود.

سخن آخر

درد در سمت راست شکم علامتی از وجود احتمالی یک بیماری است؛ بیماری که باید توسط پزشک تشخیص داده شود و سپس دستورات توسط شما به طور کامل اجرا شود تا بهبودی کامل در اسرع وقت عایدتان شود.

گاهی مشاوره گرفتن از افراد غیر پزشک و گوش کردن به حرف‌های بی‌پایه و اساس دوستان و اطرافیان باعث می‌شود یک بیماری ساده تبدیل به یک وضعیت پیچیده شود؛ فقط و فقط به خاطر اینکه زمان را صرف مشورت‌های درمانی غیرعلمی کرده‌اید.

همانطور که پیش‌تر گفتیم درد در سمت راست شکم یک نشانه با چندین تشخیص است، پس در این مورد از خوددرمانی پرهیز کنید و برای آسودگی خیال خود و جلوگیری از خطرات احتمالی حتما به پزشک مراجعه کنید.

دردهای شکمی دلایل مختلفی دارند که بنا بر محل درد و شدت آن ممکن است علل بیماری‌های مختلف باشند. برای مطالعه بیشتر می‌توانید کتابچه راهنمای درمان شکم درد را دانلود کنید.

با استفاده از فهرست زیر می‌توانید سایر مقاله‌های مرتبط به بیماری‌های درد شکمی را مطالعه و دنبال کنید.

راهنمای بیماری‌های درد شکمی

 

 

منابع:

Patient

Healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1,004 دیدگاه در “درد سمت راست شکم؛ شایع ترین علل و راهکارهای درمانی

 • سلام خسته نباشید مادر من سمت راست پهلوش درد میکرد دکتر زنان گوارش سونوگرافی سی تی اس کن رفتیم ام ار ای رفتیم دردش به پاهاش و بعضی موقع ها به کمرش میزنه میخواستم بدونم علتش چیه هر دکتری ام میریم خوب نمیشه خواهشا راهنماییم کنید

  پاسخ
  • سلام
   ام آر آی از دیسک هم انجام شده؟

   پاسخ
 • عرض سلام و ادب… ببخشید بنده مدتی هست در قسمت سمت راست هنگامی غذا میخورم حالتی مانند سفتی و فشار زیاد احساس میکنم البته درد نیست اما حالت ناخوشی هست؟
  خواستم ببپرسم علت آن چیست

  پاسخ
  • سلام
   میتونه التهاب معده یا سنگ صفرا باشه
   ویزیت لازمه

   پاسخ
 • سلام ۲۱ سالمه چند وقتیه سمت راست شکمم بالا رو دنده هام احساس درد میکنم درد همیشگی نیست می‌ره و میاد و سمت چپ شکمم درد دارم و همچنین پشتم و بعد از غذا بشدت باد گلو دارم و اسید میاد تو دهنم ممکنه بخاطر کبد باشه دکتر گوارش هم رفتم دارو تجویز کردن

  پاسخ
  • سلام بهتره سونوگرافي كبد و كيسه صفرا بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خانمی پنجاه ساله هستم بیش از یک سال هست که پهلوی سمت راست و قسمت فوقانی شکم زیر سینه ها احساس درد میکنم مدتی است که شدید تر شده است نفخ و یوبوست هم دارم
  میشه لطفا بهم کمک کنید و راهنمایی کنید و به چه پزشکی مراجعه کنم ؟
  یعنی باید نزد پزشک داخلی برم؟

  پاسخ
  • سلام بايد از نظر هليكوباكتر معده بررسي شيد لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • من ۱۲ سالمه سمت راست پایین شکمم و بیضه هام درد دارن لطفا مشکل چیه??پسرم

  پاسخ
  • سلام بايد سونوگرافي بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام سمت راست شکمم خیلی درد میکنه موقع خندیدن و دفع مدفوع

  پاسخ
  • سلام لازمه كه سونوگرافي بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من دوهفته است که احساس حرکت چیزی داخل شکم سمت راست میکنم ،هر روز این حرکات رو حس میکنم ولی درد ندارم و باردار هم نیستم ،ممنون میشم اگه راهنمایی بفرماییددر ضمن آزمایش دادم عفونت ندارم

  پاسخ
  • سلام بدليل اسپاسم روده هست لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام سمت راست شکم موقع نشستن یک چیزی به اندازه تخم مرغ زیر شکم جمع میشه به محزه هرکت دادن شکم یا بلند شد گم میشه دوباره میشینم جمع میشه وشکم خوب کار نمیکن برای تخلیه فشار بهم نمیاد وزور نمیتونم بزنم متفو هم سفت نیست سون رفتم گفت دوطرف کشال ران پاره شد ولی این چی که جمع میشه زیر شکم بعضی وقتها پهلو چب هم درد میکنه با پهلو راست چب بیشتر هست

  پاسخ
  • سلام بايد سونوگرافي بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام!
  من سه روزه که بی اشتها هستم و حالت تهوع دارم
  وطرف راست شکمم و بالای و اون خیلی درد دارم
  وحتی تو این سه روز نتونستم برم دسشویی
  نمیتونم کامل نفس بکشم
  یا راه برم
  فقط خم میشم یا میخوابم تا دردش کمتر شه
  میشه لطفا بهم کمک کنید!

  پاسخ
  • سلام بايد سونوگرافي بديد و از نظر آپانديسيت بررسي شيد

   پاسخ
 • سلام من چند روزی درد درناحیه لگن استخون رون دارم علت چیه ممنون

  پاسخ
  • سلام بايد معاينه شيد و ام ار اي بگن بگيريد

   پاسخ
 • سلام دردشدیددرپهلوی راستم دارم ولی چند وقت خوب میشه دوباره بعد چند ماه درد میگیره

  پاسخ
  • سلام بهتره سونوگرافي كليه و مجاري ادراري بديد

   پاسخ
 • سلام. من چند روز درد در سمت پهلوی راستم دارم که گاهی خفیف و گاهی شدید هست. علت درد چیست با تشک

  پاسخ
  • سلام آزمايش ادرار بديد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من نزدیک چند ساعته بالای سمت راست شکمم درد خفیف دارم چند روزم هس کم اشتها شدم البته یک هفته هم هس یبوست هسدم….

  پاسخ
  • سلام
   اگر ادامه دار شد ازمایش انزیم کبدی و بیلی روبین
   و سونوگرافی کبد و مجاری صفراوی بدهید

   پاسخ
 • سلام چندروزه پایین شکمم در سمت راست درد خفیفی هست که گاهی اوقات به سمت چپ حرکت میکنه پهلو و کمرم هم درد خیلیی خفیفی داره

  پاسخ
  • سلام بايد سونوگرافي بديد آزمايش ادرار هم از نظر عفونت ادراري بديد

   پاسخ
 • سلام درد درقسمت راست بالای شکم دارم شدیده ویک رو قبلش رفلاکس معده داشتم روزه ام هستم لطفا راهنمایی کنیدتشکر

  پاسخ
  • سلام
   از نظر التهاب معده و سنگ صفرا باید بررسی شین

   پاسخ
 • سلام خدمت شما من خانم هستم ۵۴ ساله چند روز است که درد خفیفی در قسمت زی شکم در سمت راست دارم حالت تهوع ویبوست هم ندارم در بعضی از حالتها که قرار میگیرم کم احساس در میکنم لطفا راهنمایی کنید ممنون از لطفتون

  پاسخ
  • سلام
   برای کامل کردن شرح حال، تجویز دارو

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با پزشک عمومی استفاده کنید.

   پاسخ
 • با سلام سمت راست بلای شکمم حالت فشار ونفخ دارد البته بعد از غذا نمیدانم علتش چیست

  پاسخ
  • سلام
   از نظر ریفلاکس باید بررسی شین
   قدم اول رعایت تغذیه و نخوردن ترشیجات، ادویه، چای زیاد ، قهوه، غذای چرب است
   شب ها خصوصا نان سنگک و حجیم مانند باگت نخورید و شام رو زود بخورید، تا یک ساعت بعد غذا دراز نکشید
   هنگام خوابیدن سرتون رو روی سطح بالاتری نسبت ب همیشه بزارین
   اگه با موارد فوق خوب نشدین باید داروی آنتی ریفلاکس با نظر پزشک بخورید

   پاسخ
 • با سلام من از خرداد ماه پارسال پی تی یو مصرف میکنم بخاطر پرکاری تیروئید و تست های کبدیم همیشه بالا بوده چند روز پیش تمام آزمایش های تخصصی کبد رو انجام دادم مث هپاتیت ها و ‌… همش نرمال بود تیروئیدمم نرمال بود ولی همچنان AST و ALT بالاست و علائمی چون تپش قلب، ضعف، بیحالی، خستگی و زرد شدن بدن و تعریق دارم علت چیه باید سونو کبد انجام بدم؟هیچ دردی هم ندارم

  پاسخ
  • سلام
   حتما بررسی از نظر هپاتیت اتوایمیون (خودایمنی ) انجام شود
   ممکن همه ازمایش ها و بررسی ها نرمال باشه ولی آنزیم کبد بالا
   تشخیص فقط با فوق تخصص گوارش هست

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خدمت شمادکترچندوقت در پهلوی راست دارم سونوگرافی دادام گفت مشکلی نداری دست جای درد می گذارم درداحساس نمی کنم لطفا ما را راهنمای کنید

  پاسخ
  • سلام دردتون عضلاني هست لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من دختری۱۹ساله و مجردم
  در قسمت راست بدنم درد دارم..سوزش ادرار و تکرر ادرار هم داشتم زنگ ادرارمم تیره بود و بدبو..سفکسیم و سیپرو فلوکساسین خوردم به مدت دوهفته اما علاعم تغییر چندانی نکنه..مخصوصا درد که همچنان دارم..به نظرتون چیه؟

  پاسخ
  • سلام آزمايش ادرار و كشت ادرار بديد

   پاسخ
 • سلام. خانم دکتر من روز سوم از موعد پریودم، بی بی چک زدم، زمان خوبی برای استفاده از بی بی چک بوده؟
  من سابقه تاخیر ۵روزه نداشتم فقط بعضی وقتها ۲روز تاخیر داشتم.
  لکه بینی ندارم، فقط سینه هام خفیف با لمس دردمیگیرن.تشکر

  پاسخ
  • سلام بهتره تست بتا خون بديد اين دقيقتر هست

   پاسخ
 • سلام.
  متاهل هستم و ۴روزه که پریودم تاخیر داره و پریودنشدم. قسمت راست پایین شکمم هر از گاهی بصورت ناپیوسته درد میگیره.
  بی بی چک هم صبح روز سوم(از تاخیر پریودم) منفی بود.
  خداخیرتون بده جواب منو زود بدین.

  پاسخ
  • سلام ممكنه بدليل تغيير فصل باشه
   اما بهتره تست خوني بتا هم بديد

   پاسخ
 • سلام من یه مدتی درد خیلی خفیف سمت راست شکم دارم همیشه هم نیست گاهگاهی درد میکنه بیشتر هم موقعی هست که یبوست دارم چند سال پیش سونوگرافی وآزمایش هم رفتم گفتن چیزی نیست

  پاسخ
  • سلام از نظر سنگ كيسه صفرا بررسي شيد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید چند روز است پهلوی سمت راستم قسمت بالای شکم درد میکنه دکتر رفتم سونوگرافی کلیه .مثانه .کبد .کیسه صفرا انجام دادم هیچ مشکلی نداشتم میخاستم بدونم مشکل چیه ؟پهلوم خیلی درد میکنه

  پاسخ
  • سلام ممكنه درد عضلاني باشه
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من چند روزی هست که سمت راست بالای شکم زیر دنده هام درد می‌کنه نفخ خیلی شدید هم میکنم الانم روزه میگیرم بدتر شده .میشه راهنماییم کنین

  پاسخ
  • سلام بايد سونوگرافي كبد و كيسه صفرا بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • علت درد کردن سمت راست بدن از زیر سینه تا پهلو و احساس ورم کردن و سردی

  پاسخ
  • سلام بايد سونوگرافي كبد و كيسه صفرا بديد و از نظر سنگ كيسه صفرا بررسي شيد

   پاسخ
 • با سلام و خسته نباشید
  دختری‌ ۲۵ ساله هستم. این ماه پریود نشدم و چند روزی هست درد خفیفی سمت راست پایین شکمم محدوده ی رحم حس میکنم. ممکنه به هم مرتبط باشند؟

  پاسخ
  • سلام بايد از نظر كيست تخمدان بررسي شيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص زنان، زایمان و نازایی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من یه دو سه روزه هست که درد در پایین شکم سمت راست دارم یه درد خیلی کمه موقع نشستن یکم بیشتر میشه به نظرتون مشکل چیه؟

  پاسخ
  • سلام بايد بصورت خصوري ويزيت شين و از نظر آپانديسيت بررسي شيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

   <

   پاسخ
 • سلام حدود ۴-۵ ماه قبل درد خفیف سمت راست زیرشکم داشتم که مدتی بعد بیشتر شد به دکتر مراجعه کردم و سونوگرافی شکم و لگن انجام دادم و تمام موارد رد شد و دکتر فرمودن ممکن کشیدگی عضلات در خواب باشه و با مصرف ۱ هفته ای قرص ناپروکسن خوب شد.
  الان بعد این همه مدت یک هفته ای میشه درد به صورت خفیف شروع شده، مسکن هم میخورم اما هنوز درد دارم.
  به نظرتون مشکل کجاس؟

  پاسخ
  • سلام بدليل كشيدگي عضلاني هست
   بهتره كمپرس گرم استفاده كنيد
   پماد كاپساسين موضعي بزنيد
   در صورت عدم بهبود به متخصص طب فيزيك يا طب ورزش مراجعه كنيد

   پاسخ
 • سلام ۴ روز پیش در اثر لیز خوردن سمت راست شکمم به لبه سنگی روی زمین برخورد کرد و از آن روز سمت راست بدنم از قفسه سینه تا زیر شکم درد می کند جتی امکان خم شدن و بلند شدن برایم سخت و با درد شدید است ممنون می شم راهنمتییم کنید

  پاسخ
  • سلام عكس قفسه سينه بديد لطفا و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

   پاسخ
گفتگو
جدیدترین‌ها
آزمایش pet یا پت اسکن چیست؛ آمادگی ها و خطرات
آزمایش pet یا پت اسکن چیست؛ آمادگی ها و خطرات
اسکن توموگرافی با گسیل پوزیترون (PET) یک آزمایش تصویربرداری است که به...
کلانژیت صفراوی اولیه (PBC)؛ دلایل ابتلاء، علائم و درمان
کلانژیت صفراوی اولیه (PBC)؛ دلایل ابتلاء، علائم و درمان
با این وجود که درمانی برای کلانژیت صفراوی اولیه (pbc) وجود ندارد،...
افت دمای بدن (هیپوترمی )؛ علائم، علل، خطر ها و پیشگیری
افت دمای بدن (هیپوترمی )؛ علائم، علل، خطر ها و پیشگیری
هیپوترمی یا افت دمای بدن نوعی بیماری است که به رسیدگی سریع...
کپک در خانه؛ علل، بیماری های مرتبط و روش های رفع آن
کپک در خانه؛ علل، بیماری های مرتبط و روش های رفع آن
به احتمال زیاد در تاریک ترین و مرطوب ترین فضاها، کپک در...
راش پوشک چیست؛ انواع، علائم، علل و درمان ها
راش پوشک چیست؛ انواع، علائم، علل و درمان ها
بثورات پوشک یک بیماری شایع و تحریک کننده پوست است. این وضعیت...