درد سمت راست شکم؛ شایع ترین علل و راهکارهای درمانی

 • 1396-11-07
 • ۷۲۹۹۱۱ بازدید
 • 740
درد شکم سمت راست

درد سمت راست شکم نشانه چیست؟ علت درد سمت راست شکم چیست؟ با توجه به اهمیت دردهای شکمی در این مقاله به معرفی کامل دلایل درد سمت راست شکم می‌پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

درد سمت راست و پایین شکم

در فضای شکم ارگان‌های مختلف دستگاه گوارش قرار گرفته‌اند که آسیب و اختلال عملکرد هر کدام باعث ایجاد علائم هشداردهنده می‌شود. درد سمت راست و پایین شکم اگرچه یک نشانه و علامت است منتهی می‌تواند علل متعددی داشته باشد.

شاید بهتر باشد بدانید که در سمت راست و پایین شکم شما، بخشی از روده‌های بزرگ و کوچک، آپاندیس، قسمتی از کلیه، رحم و تخمدان (در بانوان) قرار گرفته‌اند. اگر در عملکرد هر یک از اعضایی که نام بردیم خللی وارد شود، ممکن است خود را با درد در سمت راست و پایین شکم نشان دهد. 

برای اینکه دلیل قطعی درد در سمت و پایین مشخص نیست و ممکن است به قسمت‌های دیگر بدن مرتبط باشد، بهتر است به پزشک متخصص گوارش و کبد مراجعه کنید. برای دسترسی سریع‌تر به پزشک متخصص روی تصویر زیر کلیک(یا لمس) کنید و از پزشک نوبت ویزیت حضوری یا تماس تلفنی دریافت کنید.

دکتر مهدی تهمتن فوق تخصص جراحی روده بزرگ (کولورکتال) می‌باشد. برای دریافت نوبت از دکتر مهدی تهمتن روی دکمه دریافت نوبت در تصویر کلیک(یا لمس) کنید.

 

 

 

 

 

 

 

چه مشکلاتی باعث درد سمت راست و پایین شکم می‌شوند؟

یک باور اشتباه بین مردم جای گرفته است که متاسفانه دهان به دهان می‌چرخد در خصوص اینکه درد سمت راست و پایین شکم همان درد کلیه و بخاطر سنگ کلیه است و راهکار آن فقط نوشیدن آب زیاد است. درد سمت راست و پایین شکم می‌تواند علل متعددی داشته باشد که سنگ کلیه فقط یکی از این علت‌هاست.

اگر در مسئله درد شکمی به مشکلی برخوردید که نیاز به مشاوره با پزشک داشتید و دسترسی به پزشک در آن برای شما مقدور نبود، می‌توانید از طریق سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر مشکل خود را مطرح کنید و در سریع‌ترین زمان بهترین را‌ه‌حل‌ها را دریافت کنید.

یبوست و درد سمت راست شکم

ممکن است برای مدتی، از چند روز تا یک هفته شما قادر نباشید که به راحتی مدفوع را دفع کنید. در این وضعیت شما احتمالا از درد راست و پایین شکم، احساس فشار در کل شکم یا نفخ و ورم شکم رنج می‌برید.

تجربه یبوست و خشکی مزاج یک تجربه مشترک در همگان است. احتمالا شما با رعایت کردن چند توصیه ساده از قبیل کم کردن مصرف گوشت قرمز، افزایش مصرف فیبر و سبزیجات، قرص‌های نرم کننده شکم (مسهل) که توسط پزشک تجویز می‌شوند از این احساس ناخوشایند و درد سمت راست و پایین شکم، ایجاد شده توسط یبوست رهایی پیدا کنید.

درد سمت راست شکم بعد از خوردن غذا

مصرف مواد غذایی آلوده به انواع باکتری‌ها و ویروس‌ها منجر به مسمومیت غذایی می‌شود. مسمومیت غذایی علائم متعددی از قبیل تهوع و استفراغ، اسهال، درد در نواحی مختلف شکم، بی حالی و ضعف را به دنبال دارد.

درد سمت راست شکم بر اثر مسمومیت غذایی

 

درد در سمت راست و پایین شکم در مسمومیت‌های غذایی به عنوان یک علامت تلقی می‌شود و هنگامی که مسمومیت غذایی رفع شود، درد نیز فروکش می‌کند.

التهاب آپاندیس (آپاندیسیت) و درد سمت راست شکم

آپاندیس یک زائده در دستگاه گوارش است که اگر ملتهب شود باعث ایجاد درد در اطراف ناف می‌شود. اگر التهاب ادامه پیدا کند کم کم درد به سمت راست و پایین شکم کشیده می‌شود.

اگر علت درد سمت راست و پایین شکم در شما آپاندیسیت باشد؛ احتمالا شما علائمی از قبیل تهوع و استفراغ، تب با درجه پایین، یبوست یا اسهال، از دست دادن میل و اشتها به غذا خوردن دارید.

در این شرایط شما باید دو اصل مهم را در نظر داشته باشید:

 • بیماری شما نگران کننده نیست؛ پس آرامش خود را حفظ کنید.
 • در اسرع وقت به پزشک یا اورژانس برای تشخیص یا شروع درمان مراجعه کنید.

دردهای شکمی دلایل مختلفی دارند که بنا بر محل درد و شدت آن ممکن است علل بیماری‌های مختلف باشند. برای مطالعه بیشتر می‌توانید کتابچه راهنمای درمان شکم درد را دانلود کنید.

درد سنگ کلیه

اگر کلیه راست شما دارای سنگ باشد، ممکن است درد سمت راست و پایین شکم و کشاله ران داشته باشید. درد ناشی از سنگ کلیه حالتی مثل تیر کشیدن دارد که از سمت راست شکم تا ران ممکن است وجود داشته باشد.

احتمال دارد شما در هنگام ادرار کردن هم درد آزاردهنده‌ای داشته باشید؛ همچنین سنگ کلیه می‌تواند گاهی باعث مسدود شدن مسیر خروج ادرار شود. گاهی ممکن است رنگ و بوی ادرار تغییر کند و دچار تهوع و استفراغ شوید یا تب و لرز هم پیدا کنید.

سنگ کلیه علت درد سمت راست شکم

بهتر است بدانید که وقتی در زمان مناسب تحت بررسی توسط پزشک قرار بگیرید، سنگ کلیه بر اساس نوع، اندازه و محل قرار گرفتن در کلیه قابل درمان است. پس لطفا آرامش خود را حفظ کنید و دستورات درمانی پزشک را اجرا کنید تا در اسرع وقت بهبودی پیدا کنید.

برای اینکه اطمینان حاصل کنید که علت درد شکم چیست، می‌توانید با استفاده از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر در سریع‌ترین زمان ممکن با پزشک متخصص گوارش و کبد ارتباط برقرار کنید و مشکل را حل کنید.

درد سمت راست و پایین شکم در بانوان؛ اختلال در رحم یا تخمدان

بانوان ممکن است اقدام به بارداری کنند یا شاید ناخواسته باردار شوند، بعد از مدتی ممکن است درد شدید در سمت راست و پایین شکم ایجاد برای آنها ایجاد و باعث شود بانوی محترم به اورژانس مراجعه کند و در بررسی‌ها مشخص می‌شود که حاملگی خارج از رحم است.

درد سمت راست و پایین شکم ناشی از حاملگی خارج از رحم فقط و فقط توسط پزشک قابل تشخیص و درمان است. گاهی نیز تخمدان راست در بانوان دچار التهاب یا کیست می‌شود که درد سمت راست و پایین شکم ایجاد می‌کند.

درد شکم در بانوان در دوران بارداری شایع است و قرار نیست هر دردی که ایجاد شد به حاملگی خارج از رحمی فکر کنید. پس آرامش خود را حفظ کنید و اگر درد شکمی دوران بارداری شدید بود به پزشک مراجعه کنید و ادامه کار را بر عهده پزشکتان بسپارید.

درد در سمت راست و بالای شکم؛ یک نشانه و ده‌ها تشخیص

درد در سمت راست و بالای شکم از جمله دردهای شکمی است که علل متعددی دارد. در بین مردم رایج شده است که درد سمت راست و بالای شکم همان درد معده است و حضور این درد به معنی بروز بیماری در معده است. از شما می‌خواهیم که این تصور اشتباه را از ذهنتان پاک کنید.

سمت راست و بالای شکم ارگان های مختلفی قرار گرفته‌اند که آسیب در هر کدام ایجاد درد می‌کند. از این رو عوامل متعددی باعث ایجاد درد در سمت راست و بالای شکم می‌شود که عبارت‌اند از:

مسمومیت‌های غذایی

اگر شما مواد غذایی آلوده به باکتری‌ها و ویروس‌های مختلف را بخورید و دچار مسمومیت غذایی شوید؛ ممکن است علائم متعددی از قبیل تهوع و استفراغ، اسهال، درد در نواحی مختلف شکم، بی حالی و ضعف داشته باشید.

درد در سمت راست و بالای شکم در مسمومیت‌های غذایی به عنوان یک نشانه تلقی می‌شود و هنگامی که مسمومیت غذایی رفع شود؛ درد نیز بهبود پیدا می‌کند.

اختلالات کبدی

کبد اگر آسیب ببیند علائم متعددی از خود نشان می‌دهد که یکی از آنها درد در سمت راست و بالای شکم است. اگر شما به همراه درد شکم علائمی از قبیل ضعف، بی اشتهایی، تهوع، احساس ناخوشی در شکم، زرد شدن رنگ پوست و چشم‌ها داشته باشید؛ ممکن است که پزشکتان صلاح بداند کبد شما را بررسی کند.

درد سمت راست شکم یکی از نشانه‌های اختلالات کبدی

اختلال عملکرد کیسه صفرا

کیسه صفرا یکی از بخش‌های کوچک دستگاه گوارش شماست که در فرآیند هضم و گوارش غذا موثر است. اگر سنگ در کیسه صفرا ایجاد شود یا مسیر خروجی صفرا بسته شود؛ شما علائم متعددی خواهید داشت که یکی از آنها درد در سمت راست و بالای شکم است.

مشکل قلبی

ممکن است شما قبلا درد قفسه سینه که به دست‌ها و گردن انتشار پیدا می‌کند را تجربه کرده باشید. به طور کلی دردهای قلبی می‌توانند از زیر فک تا بالای ناف باشد.

در صورتی که شما از پیش سابقه حمله قلبی داشته‌اید یا قبلا پزشکان به شما گفته است در خطر بیماری گرفتگی رگ‌های قلبی هستید؛ هنگام درد در سمت راست و بالای شکم بیشتر احتیاط کنید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

بیماری تنفسی

شاید برای شما تعجب‌برانگیز باشد که چگونه بیماری تنفسی می‌تواند درد شکم ایجاد کند. بهتر است بدانید گاهی عفونت‌های ریه (ذات‌الریه) در قسمت‌های پایینی ریه‌ها ممکن است دردی در پایین قفسه سینه و بالای شکم ایجاد کند.

 

چگونه با درد در سمت راست و بالای شکم برخورد کنم؟

پیش از هر چیز باید بدانید که درد شکم در تمام سنین در مردان و زنان شایع است. ارگان‌های متعددی در شکم هستند که درد در سمت راست و بالای شکم ایجاد می‌کنند. بنابراین در مورد درد شکم هیچ نگرانی به خود راه ندهید.

 • قدم اول این است که آرامش خود را حفظ کنید
 • در قدم دوم به پزشک مراجعه کنید تا معاینه انجام شود و تشخیص درست صورت گیرد.
 • و در نهایت تمام اصول بهداشتی و درمانی پیشنهاد شده توسط پزشک را به طور کامل اجرا کنید.

برای درد شکم سمت راست به چه دکتری مراجعه کنم

راهکارهای درمانی درد در سمت راست شکم

 • اگر شما دچار یبوست و نفخ هستید و قبلا هم سابقه چنین مشکلاتی داشته‌اید و در این حین دچار درد شکم نیز شده‌اید؛ به شما توصیه می‌شود از سبزیجات و رژیم پرفیبر استفاده کنید و آب بیشتر بنوشید.

 • توصیه قطعی ما به شما این است که اگر درد شکم در شما به حدی بود که شما را بی‌قرار و ناآرام کرده است؛ علائم مازادی از قبیل تب و لرز یا اسهال و استفراغ دارید توسط پزشک معاینه شوید و دستورات دارویی پیشنهاد شده توسط پزشک را اجرا کنید.

 • راهکارهای تغذیه‌ای مناسب و فعالیت‌های ورزشی و اصول بهداشتی در بهبود درد شکم شما موثر است فقط به شرطی که قبل از آن توسط پزشک معاینه شده باشید.

 • اگر شما سابقه بیماری قلبی دارید و یا در خطر بیماری قلبی هستید لطفا در اسرع وقت توسط پزشک معاینه شوید. ممکن است لازم باشد از نظر قلبی یک بررسی اجمالی برای شما انجام شود.

سخن آخر

درد در سمت راست شکم علامتی از وجود احتمالی یک بیماری است؛ بیماری که باید توسط پزشک تشخیص داده شود و سپس دستورات توسط شما به طور کامل اجرا شود تا بهبودی کامل در اسرع وقت عایدتان شود.

گاهی مشاوره گرفتن از افراد غیر پزشک و گوش کردن به حرف‌های بی‌پایه و اساس دوستان و اطرافیان باعث می‌شود یک بیماری ساده تبدیل به یک وضعیت پیچیده شود؛ فقط و فقط به خاطر اینکه زمان را صرف مشورت‌های درمانی غیرعلمی کرده‌اید.

همانطور که پیش‌تر گفتیم درد در سمت راست شکم یک نشانه با چندین تشخیص است، پس در این مورد از خوددرمانی پرهیز کنید و برای آسودگی خیال خود و جلوگیری از خطرات احتمالی حتما به پزشک مراجعه کنید.

دردهای شکمی دلایل مختلفی دارند که بنا بر محل درد و شدت آن ممکن است علل بیماری‌های مختلف باشند. برای مطالعه بیشتر می‌توانید کتابچه راهنمای درمان شکم درد را دانلود کنید.

با استفاده از فهرست زیر می‌توانید سایر مقاله‌های مرتبط به بیماری‌های درد شکمی را مطالعه و دنبال کنید.

راهنمای بیماری‌های درد شکمی

 

 

منابع:

Patient

Healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «درد سمت راست شکم؛ شایع ترین علل و راهکارهای درمانی»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

740 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام روز بخیر
  خانم دکتر من وقتایی که دیر از خواب بلند میشم یه چیز سفت مانندی قسمت راست پایین کلیه ها تقریبا احساس میکنم که بعد چند دقیقه از بین می‌ره، میشه بفرمایید علتش چیه؟؟

 2. سلام خانوم دکتر من ۱۷ سال دارم و اینکه سمت راست زیر شکمم تیر می‌کشه قبل به دکتر مراجعه کردم و گفتن که عفونت کردی و آمپول زدن خوب شدم اما بعضی وقتا سمت راست شکم تیر میشه بعد میزنه به پهلو راستم علتش چیه لطف کنید جواب بدید

 3. سلام خانوم دکتر خسته نباشید ۲۰ سالمه
  حدود دو ماه هست که همش یبوست میگیرم یعنی همش یبوست هستم و انگاری که مزمن شده
  میخواستم بپرسم آیا دلیل خاصی داره؟ درد شکمی و اینا اصلا ندارم فقط گاهی اوقات زیر شکمم درد کمی دارم
  باید به دکتر مراجعه کنم؟ و همون دو ماه پیش همه آزمایشات رو انجام دادم و نرمال بودن ممکنه منو راهنمایی کنید ممنون

  • سلام بيشترين دليل، تغذيه اي هست
   بايد از نظر تغذيه اي اصلاح شيد ، روزي ٨ ليوان آب بخوريد
   ميوه و فيبر زياد مصرف كنيد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 4. سلام خانوم دکتر خسته نباشید ۲۰ سالمه
  حدود دو ماه هست که همش یبوست میگیرم یعنی همش یبوست هستم و انگاری که مزمن شده
  میخواستم بپرسم آیا دلیل خاصی داره؟ درد شکمی و اینا اصلا ندارم فقط گاهی اوقات زیر شکمم درد کمی دارم
  باید به دکتر مراجعه کنم؟ و همون دو ماه پیش همه آزمایشات رو انجام دادم و نرمال بودن ممکنه منو راهنمایی کنید ممنون

  • سلام بدليل تغذيتونه، روزي ٨ الي ١٠ ليوان آب بخوريد
   تحركتونو بيشتر كنيد
   ميوه و فيبر هم بيشتر بخوريد

 5. سلام خسته نباشید من ۲۹ سالمه تقریبا۱۶ روز پیش به علت درد شدید پهلو هام سنوگرافی شکم لگن دادم گفتن چند تا سنگ ریزه در کلیه چپم دیده می‌شود دارو دادن بدتر شدم و بهتر نشدم مجدد مراجع کردم اسکن شدم وگفتن عفونت شدید کلیه است داروکوماکسی کلاو وسیپروفلوکسین دادن الان ۱۴ روز گذشته امروز پریود شدم درد شدیدی در شکممم کلا همه جاش بیشتر قسمت راست زیر شکم .چی می‌تونه باشه .دردش اصلا شبیه درد پریودی نیست

  • سلام
   عفونت شدید کلیه نیاز به آنتی بیوتیک تزریقی و گاهی بستری دارد
   مجددا ازمایش ادرار و کشت و ازمایش خون بدهید

 6. سلام شوهرم درد سمت راست شکم.داره به نظرم سمت کبد هستش چهره هم رنگ زردی داره کشاله ران. و بیضه همون سمت هم درد میکنه دکتر ارولوژیست بهش داروی پروستات وعفونت داده خوب شده دوباره همه شروع شدن

 7. من تقریبا قسمتی که اپاندیس هست سمت کشاله ران یه درد با حالت سوزش دارم که لحضه ای هست با راه رفتن بیشتر میشه ولی وقتی دراز میکشم تقریبا از بین میره اونقدری هم که از بقیه شنیدم در مورد درد اپاندیس اونطوری هم نیست چند روزی یبوست بودم نمیدونم از اونه یا اپاندیس تب و بی اشتهایی و…. هیچی هم ندارم یه برامدگی هم حس میکنم سمت اپاندیس ولی انگار سمت چپم هم هست ولی نمیدونم از حساسیت شدید من نسبت به خودم هست یا واقعا برامده هست چون وقتی فشار میارم به خودم برامدگی حس میشه بنظرتون از چی میتونه باشه😕از دکتر و سوزن هم خیلی میترسم تشخیص اپاندیس درد داره؟

  • سلام
   بنظر فتق هست
   باید معاینه شین و درصورت نیاز سونوگرافی بدین

   • سلام خانم دکتر چند روز هست شکم سمت راست من از بالای کلیه تا زیر کشاله ران درد ضعیفی دارم البته هر لحظه احساس رفتن به دستشویی دارم ولی می رم خبری نیسن همیشه حالت دلبیچه دارم

    • سلام
     احساس دفع ادرار دارین یا مدفوع؟
     سوزش ادرار؟
     اسهال؟
     خون در ادرار یا تغییر رنگ ادرار؟

 8. علت سوزش چند ماهه دنده وپهلو چیست

 9. سلام خسته نباشید ۱۹ سالمه من تقریبا ماهی یکبار یبوست میشم و الآنم ۵ روزه یبوست شدید دارم و خیلی اذیتم میشه بفرمایید که چیکار باید بکنم که کلا رفع بشه؟ خیلی داره اذیتم می‌کنه و باعث درد شکمم هم شده ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  • سلام مايعات زياد مصرف كنيد
   روزي ١٠ ليوان آب بخوريد
   ميوه و سبزي هم زياد بخوريد
   فعاليتتونم بيشتر كنيد
   اصلا هم زور نزنيد

 10. سلام وقت بخیر
  نزدیک چهار هفته است دل درد و دلپیچه و اسهال و سمت پایین راست شکمم و دور نافم هم درد داشتم رفتم دکتر قرص مترونیدازول و کلیدینیوم و فاموتیدین رو دادن سه روزه خوردم اثری نداشته.
  نظر شما چیه؟

  • سلام بهتره كه توسط متخصص گوارش بصورت حضوري معاينه شيد و سونوگرافي شكم هم بديد

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 11. سلام و خسته نباشید
  خانم بنده مدتی بود احساس درد در ناحیه راست شکم زیر دنده داشت که پس از سونوی کلی شکم و کبد دکتر فرمود هماژنیوم کبدی 4 میلیمتری داره که مهم نیست، اما رفته رفته درد بیشتر و بیشتر میشد تا مجدد کلونوسکوپی انجام شده و مشکلی نبود به علت درد مجد و احساس برآمدگی در همان ناحیه توسط خانومم مجدد سونوی شکم ایستاده انجام شده که جوابش مشکوک به توده دیواره شکم بود و برای بررسی بیشتر MRI انجام شده که جوابش هیچ مشکلی نداشت اما به اصرار ما دکتر مجدد سونوی شکم نوشت که مجدد انجام شد و سونوگراف اعلام کرد توده شکم به اندازه 30*29 میلیمتر دیده میشه و با دست کشیدن روی شکم برآمدگی تا حدودی قابل لمسه لطفا بگین من کجا باید مراجعه کنم خیلی نگرانیم.

  • سلام
   به نظر بنده به فوق تخصص جراحی گوارش یا فوق تخصص جراحی کانسر ، جهت معاینه دقیق مراجعه کنید
   اگر در دسترس نیست فوق تخصص گوارش (داخلی)
   یا به جراح عمومی مراجعه کنید

 12. سلام خانوم دکتر
  یه سوال داشتم میشه قرص فمی لاکت رو که یخچالی هست همینطوری برای جلوگیری از دل درد و نفخ و یبوست خورد؟ یا باید با تجویز دکتر باشه؟

  • سلام
   علت درد و نفخ باید با معاینه و آزمایش مشخص شود
   فمی لاکت برای تنظیم فلور باکتریایی روده است و مصرفش موردی ندارد اما سبب بهبود علت نمیشود

 13. سلام
  من ۱۳ سالمه و یک روز از قاعدگیم میگذره و در ناحیه زیر شکم و سمت راست احساس درد و سوزش میکنم این درد نزدیک ران پای سمت راستم هست و از زیر شکمم پایین تره بعضی اوقات هم تیر میکشه
  آیا ممکنه که آپاندیسیت باشه؟
  ممنون میشم هرچه سریع تر راهنمایی کنید

  • سلام
   آپاندیسیت، تب و بی اشتهایی و درد شکم سمت راست و پایین و دور ناف، استفراغ و درد هنگام معاینه میدهد
   تشخیص آن با معاینه بالینی و ازمایش خون و سونوگرافی است، باید ویزیت شین

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با پزشک عمومی استفاده کنید.

 14. سلام خسته نباشید
  بنده دوماه پیش آپاندیس عمل کردم و بعد از عمل به دلیل تهوع و استفراغ شدید و تغییر نکردن دل‌درد مجدد عمل شدم
  از بعد از عمل همچنان روزی دو سه ساعت درد شدید رو در محلی که عمل شده احساس میکنم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام با توجه به علایمتان جهت مشاوره،

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با جراح عمومی استفاده کنید.

 15. سلام وقت شما بخیر
  خانم دکتر پدرم 3 ماهی میشه که در ناحیه سمت راست شکمش احساس درد داره و متعاقبا در ناحیه گردن سمت راست و دست راست هم این درد رو احساس میکنه. به چندین پزشک مراجعه کردیم که پس از بررسی های متعدد نظرات متفاوت و شاخه به شاخه ای که بود مارو به متخصص انکولوژی ارجاع دادند. و خیلی نگران حالشیم چون وزنش کم شده، بی اشتهاس و میگه همش درد داره. لطفا اگر امکان داره راهنمایی بفرمایید.

  • سلام
   کولونوسکوپی و آندوسکوپی و اسکن استخوان و بدن شدن یا خیر؟
   با چه تشخیصی به انکولوژی ارجاع شده اند؟

 16. سلام خانوم دکتر خسته نباشید حدود سه ماه هست که من دو هفته قبل از عادت ماهانه ام شکم درد و معده درد میگیرم و معمولا دور ناف و سمت چپ و راست شکمم درد میگیره و بعد از اینکه عادت ماهانه میشم خوب میشم البته چند وقت پیش با تشخیص دکتر بهم گفتن که ممکنه سندرم روده تحریک پذیر داشته باشم ولی کلونوسکوپی ندادم آیا این دردا‌‌ طبیعیه یا چیز دیگه ایه اگه قرص یا دارویی مد نظرتون هست میشه بهم بگید چی مصرف کنم

  • سلام
   ممکن است دچار سندروم روده تحریک پذیر باشید
   به مدت دو هفته از دارو استفاده کنید و نتیجه را ارزیابی کنید

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با متخصص داخلی استفاده کنید.

 17. سلام ۳۳ سالمه مرد هستم.یکسالیست در شکمی دارم چند بار به پزشک رفتم داروهایی از قبیل دی سیکلومین مب اکتو ایمی پرامین مصرف کردم خوب نشدم الان درد زیر شکم سمت راست دارم.دو طرف زیر شکمم ورم کرده گاهی پشتم درد موقتی می‌گیرد یبوست دارم.لکه های خیلی کوچک سیاه و به تعداد زیاد در مدفوع دیدم.تهوع و تب نداشتم.ریفلاکس داشتم که خوب شده.داروی لاکسی ژل هم میخورم.ولی ورم زیر شکمم خوب نمی‌شه.لطفا بگید چیکار بکنم واقعا خسته شدم اینقدر به پزشک های مختلف رفتم

  • سلام
   جهت معاینه شکم به جراح مراجعه کنید

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

 18. سلام و عرض ادب خدمت دکتر؛
  من حدود ٧هفته پیش کرونا گرفتم، تحت نظر دکتر پزشک عفونی بودم تو خونه دوره بیماری رو سپری کردم. پزشک بعد١ماه از بیماری سری کامل آزمایشات خون و سونو کلیه، کبد وشکم کامل دادم. همه مشکلی نداشتن الا انژیم Alt کبدم ٩۴بود ک گفتن مربوط به عوارض داروهای مسکن و سرکوب کننده بیماری بوده. بعدش دارو دادن برا رفع مشک گوارش و برطرف شدن مشکل کبدم. اوایل نفخ دردهای اسپاسمی زیاد داشتم ولی به مرور بهتر شدن حالا بعد ٣هفته دردهای شکم و بخصوص زیر پهلو سمت راست شکمم بیشتر شده. البته سابقه روده تحریک پذیر دارم و سالهاست همکارای خودتون گفتن کولیت عصبی دارید که روده تحریک پذیره. ممنون میشم بگید باز بررسی لازمه یا دوره ٣٠روزه داروها رو کامل کنم؟ باتشکر

  • سلام الان سندوم روزه تحريك پذيرتون عود كرده
   داروهاتونو مصرف كنيد و اگه بعد از يكماه بهتر نشديد به پزشكتون مراجعه كنيد

 19. سلام وقتتون بخیر من 23 سالم هست و متهلم .
  ی مدت طولانی زیر دلم سمت راست درد میکنه و دردی هست ک همیشگی نیست ب حالت بگیر نگیر داره و تقریبا دردش ب حالت پریودیه ک از شدت درد فشار بهم وارد میشه و مجبور میشم برم خودمو تخلیه کنم و همیشه به صورت اسهال هست گفتم شاید عفونت رحم باشه و دکتر نرفتم
  میشه لطف کنید و منو راهنمایی کنید

  • سلام آزمايش مدفوع بديد لطفا، بهتره از نظر سندرم روده تحريك پذير و اسپاسم روده توسط متخصص داخلي بررسي شيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 20. سلام وقتتون بخیر من 23 سالم هست و متهلم .
  ی مدت طولانی زیر دلم سمت راست درد میکنه و دردی هست ک همیشگی نیست ب حالت بگیر نگیر داره و تقریبا دردش ب حالت پریودیه ک از شدت درد فشار بهم وارد میشه و مجبور میشم برم خودمو تخلیه کنم و همیشه به صورت اسهال هست گفتم شاید عفونت رحم باشه و دکتر نرفتم
  میشه لطف کنید و منو راهنمایی کنید

 21. سلام
  شوهرم ۱۹ سالشه و سه ساله سمت راست شکمش زیر ناف درد داره هرچی آزمایش داد و پیش دکتر رفت جواب قطعیی ندادن هیچکدوم
  تو این آزمایش اخری ام گفتن که احتمالش هس غده باشه خدایه نکرده
  یه دکتره دیگم میگفت ک سندروم روده تحریک پذیره یکی دیگم میگفت که از اعصابته
  متاسفاتع هرکدوم از دکترا یه حرفی میزنن الان عنقد ازمایش داده شوهرم وجواب قطعیی نگرفته خسته شده و دیگه راضی به هیچ ازمایشی نیس

  • سلام
   بدون معاینه و اطلاع از جواب ازمایشات نمی توان نظر داد

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 22. سلام دکتر من 15روز از زمان پریودم میگذره تست هم دادم منفی جواب داده ودپسه روز هم لکه بینی داشتم خیلی کم مقطع شده ولی الان پهلو راستم درد می‌کنه علتش چیه

  • سلام
   ممکنه نشان دهنده شروع پریودی باشد
   یا ممکن است دچار سنگ ادرار یا عفونت ادراری باشید

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 23. سلام مدتی هست همسرم تصادف کرده و قادر به حرکت نیس و تازگیها یه طرف شکمش ورم داره اما دردی احساس نمیکنه علتش چی میتونه باشه

  • سلام بايد حتما حضوري معاينه شن
   ممكنه رودشون باشه كه خوب تخليه نميشه
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 24. سلام وقتتون بخیر من ۲۳سالم هست گاهی اوقات زیر دلم بشدت درد میگیره و احساس میکنم ک سمت راست باشه
  فکر میکنم یذره ورم هم داشته باشه
  و ب ندرت حالت اسهال بهم دست میده اما این درد مداوم نیست و ب مرور خوب میشه و بعد از چند روز باز این درد تکرار میشه
  مشکل معده هم دارم
  میشه لطف کنید دلیلشو بگید و راهنماییم کنید ب چ دکتری مراجعه کنم

 25. سلام
  من یه مدتی نزدیک یه سال هست که سمت راست شکمم درد میکنه.ولی تازگیا بیشتر شده وقتی دردم میگیره نه میتونم تکون بخورم نه نفس بکشم به مدت یه ربع تکون نمیخورم تا بهترشم و بلافاصله بعد درد حالت تهوع میگیرم و یبوست هم اضافه شده تازگیا
  ممنون میشم راهنماییم کنین خیلی نگرانم

  • سلام لطفا اين آزمايشها را انجام بديد cbc.dif esr crp
   S/E
   Calprotectin
   و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 26. سلام خانوم دکتر ۲۰ سالم هست یک ماه پیش معده درد و شکم درد داشتم به همراه یبوست و بی اشتهایی که دکتر رفتم و دارو نوشت و آزمایش سی بی سی و ادرار و سونو هم دادم که جوابش نرمال و طبیعی بود و هیچ مشکلی وجود نداشت و دارو هارو مصرف کردم و خوب شدم دوباره این ماه همون دردا اومده سراغم و بی اشتها شدم منتها درد شکمم اینبار شدید نیست ولی حالت تهوع و بی اشتهایی زیاد دارم میشه راهنماییم کنید تو این دوران کرونا میترسم باز برم دکتر خیلی نگرانم

  • سلام
   به مدت یک ماه از داروهای خود استفاده کنید
   در صورت عدم بهبود مجددا به پزشک خود مراجعه نمایید

 27. سلام دکتر
  من مردی.۵۲ساله هستم مدتی هست درد نقطی سمت راست زیر بغل از پاین قفسه سومین استخوان دنده می باشد و تا بالا شانهام درد میاد تنفس و عطسه زجر آور هست و غیر ممکن علت را بفرمائید

  • سلام بايد از نظر سنگ كيسه صفرا بررسي شيد
   لطفا سونوگرافي كبد و كيسه صفرا بديد

 28. سلام وقت تون بخیر من سمت رایت شکمم چند روزه یکم پایین دنده هام حس درد دارم قبلا سابقه ادنیت مزانتر در قسمت روده کوچک داشتم که پیگیرش نشدم دردی نداشتم ممنونم پاسخ بدین

  • سلام
   برای توضیح کامل و راهنمایی بهتر و “

   برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌توانید از مشاوره تلفنی با پزشک عمومی استفاده کنید.

 29. با سلام و خسته نباشید به دکتر محترم
  ۲۰ سالم هست میخواستم بپرسم آیا درد معده و شکم قبل و در طول قاعدگی طبیعی است؟ حالت تهوع و بی اشتهایی دارم هیچی نمیتونم بخورم ماه پیش هم همینطور شدم ولی بعد از پریودی خوب شدم لازم هست به دکتر مراجعه کنم؟

  • سلام
   به این علائم سندروم پیش از قاعدگی گفته می شود
   می‌توانید هنگام شروع درد از مسکن استفاده کنید

 30. سلام وقت بخیر برادر من چند ساله سمت راست شکمش جایی که کشاله ران درد احساس میکنه وقتی فشارش میده بیشتر حس میکنه گاهی با خوردن غذا هم باز این درد بیشتر بیشه چند بار سی تی اسکن و سونو و آزمایش های کامل داده ب جایی نرسیدیم فقط گفتن شاید لجن کیسه صفرا داری که برای اونم دارو استفاده و کرد ولی بازم بی نتیجه موند خواهش میکنم راهنمایی کنید

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر