علت درد قفسه سینه چیست و چه نشانه‌هایی دارد؟

 • 1398-08-22
 • ۳۳۶۶۶۸ بازدید
 • 1,640
علت درد قفسه سینه چیست؟

مشکلات مختلفی می‌توانند موجب درد قفسه سینه شوند. خطرناک‌ترین علل و علت درد قفسه سینه شامل مشکلات مرتبط با قلب یا ریه‌ها هستند. از آن جایی که اغلب، درد قفسه سینه نشان‌دهنده وجود یک مشکل جدی است، لازم است که سریعا کمک پزشکی دریافت شود.

درد قفسه  سینه به شکل‌های مختلفی ظاهر می‌شود و دارای طیفی از احساسات مختلف مانند احساس ضربه‌ای تیز (خنجر مانند) تا دردی مبهم است. گاهی نیز درد قفسه سینه به شکل فشردگی یا سوزش احساس می‌شود. در موارد خاصی، درد به گردن و فک نیز سرایت کرده و سپس به سوی کمر یا پایین یک یا هر دو بازو کشیده می‌شود.

علائم درد قفسه سینه

بسته به عامل آغازگر درد، درد قفسه سینه می‌تواند موجب ایجاد حس‌های مختلفی شود. اغلب، علت آن ارتباطی با قلب نداشته ولی بدون مراجعه به پزشک نمی‌توان علت را مشخص کرد.

درد قفسه سینه ناشی از مشکلات قلبی

اگرچه در اغلب بیماری‌های قلبی دردی در ناحیه قفسه سینه حس می‌شود، اما بسیاری از افرادی که دچار بیماری قلبی هستند، می‌گویند ناراحتی مبهمی را تجربه می‌کنند که لزوما به عنوان درد شناخته نمی‌شود. به طور کلی، ناراحتی قفسه سینه که با حمله قلبی یا دیگر مشکلات قلبی ارتباط دارد، ممکن است با یک یا چند مورد از نشانه‌های زیر همراه باشد:

 • احساس فشار، پر بودن، سوزش یا سفتی در ناحیه قفسه سینه
 • درد فشار آورنده یا سوزشی که به کمر، گردن، فک، شانه‌ها و یک یا هر دو بازو سرایت می‌کند.
 • دردی که بیش از چند دقیقه طول می‌کشد، با فعالیت تشدید می‌شود، می‌رود و می‌آید یا شدت آن تغییر می‌کند.
 • تنگی نفس
 • عرق سرد
 • سرگیجه یا ضعف
 • تهوع یا استفراغ

انواع دیگر درد قفسه سینه

تمایز بین درد قفسه سینه ناشی از مشکلات قلبی با دیگر انواع درد قفسه سینه دشوار است.

درد قفسه سینه که همراه با مشکلات زیر باشد، به نظر نمی‌رسد که به مشکلات قلبی ارتباطی داشته باشد:

 • احساس طعم ترش یا حس بازگشت غذا به دهان
 • مشکل بلع
 • دردی که با تغییر موقعیت بدن بهتر یا بدتر می‌شود
 • دردی که هنگام تنفس عمیق یا سرفه تشدید می‌شود
 • وجود حساسیت هنگام فشرده شدن قفسه سینه
 • دردی که ساعت‌ها و به طور پیوسته حضور دارد

علامت کلاسیک سوزش سر دل (حس دردناک و سوزشی در قسمت پشت استخوان سینه) می‌تواند مربوط به مشکلات قلبی یا معده باشد.

قلب یکی از مهمترین اعضای بدن است که مراقبت از آن بسیار مهم است. اگر علائم مشکلات قلبی دارید بهتر است که در اولین فرصت با پزشک متخصص موضوع را درمیان بگذارید. برای دریافت مشاوره از پزشک متخصص می‌توانید از طریق تماس تلفنی با پزشک اقدام کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر درد قفسه سینه ناشناخته یا جدیدی دارید یا گمان می‌کنید که دچار حمله قلبی شده‌اید، باید فورا کمک پزشکی بخواهید.

درد قفسه سینه مرتبط با قلب

مثال‌هایی از درد قفسه سینه که ناشی از مشکلات قلبی است، شامل موارد زیر می‌شود:

 • آنژین:  آنژین اصطلاحی است که برای نشان دادن درد قفسه سینه ناشی از ضعیف بودن جریان خونی که به سوی قلب می‌رود، استفاده می‌شود. این مشکل اغلب در اثر تجمع پلاک‌های ضخیم روی دیواره‌های درونی سرخرگ‌هایی که خون را به قلب می‌رسانند، رخ می‌دهد. این پلاک‌ها موجب تنگ شدن سرخرگ‌ها شده و خونرسانی به قلب را به خصوص در جریان فعالیت محدود می‌کنند.
 • دایسکشن آئورت (Aortic dissection): در این وضعیت مرگبار، سرخرگ اصلی که از قلب خارج می‌شود یعنی آئورت درگیر می‌شود. لایه‌های درونی این رگ خونی از هم جدا شده و خون بین لایه‌ها نفوذ کرده و می‌تواند موجب پارگی آئورت شود.
 • پریکاردیت (Pericarditis): این بیماری التهاب کیسه اطراف قلب است. این وضعیت معمولا موجب درد تیزی می‌شود که در هنگام نفس کشیدن یا در حالت دراز کشیدن تشدید می‌شود.

علل گوارشی درد قفسه سینه

درد قفسه سینه می‌تواند در اثر اختلالات دستگاه گوارش از جمله موارد زیر رخ دهد:

 • سوزش سر دل: این حس دردناک و سوزش‌دار در پشت استخوان سینه زمانی رخ می‌دهد که اسید معده از معده وارد مری می‌شود.
 • اختلالات بلع: اختلالات مری می‌تواند موجب دشواری بلع و حتی دردناک شدن عمل بلع شوند.
 • مشکلات کیسه صفرا یا لوزالمعده: سنگ کیسه صفرا و التهاب کیسه صفرا یا لوزالمعده می‌تواند موجب دردی در ناحیه شکم شده که به قفسه سینه سرایت می‌کند.

برای دریافت مشاوره از پزشک متخصص روی دکمه زیر کلیک کنید

درد قفسه سینه مرتبط با استخوان‌ها و عضلات

برخی از انواع دردهای قفسه سینه مربوط به استخوان‌ها و عضلاتی هستند که دیواره قفسه سینه را تشکیل می‌دهند. این موارد عبارتند از:

 • کوستوکندریت (Costochondritis): در این وضعیت، غضروف‌های قفسه سینه مخصوصا غضروفی که دنده‌ها را به استخوان سینه متصل می‌کند، ملتهب و دردناک می‌شود.
 • عضلات دردناک (Sore muscles): سندرم‌های درد مزمن مانند فیبرومیالژی (Fibromyalgia) می‌توانند باعث درد مداوم قفسه سینه شود که مرتبط با عضله است.
 • دنده‌های آسیب دیده: دنده ضربه خورده یا شکسته می‌تواند موجب درد قفسه سینه شود.

درد قفسه سینه بر اثر مشکلات ریه

بسیاری از اختلالات ریوی می‌توانند موجب درد قفسه سینه شوند مانند:

 • آمبولی ریه: این مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که لخته خونی در یکی از سرخرگ‌های ریوی جای می‌گیرد و مانع از خون‌رسانی به بافت ریه می‌شود.
 • پلورزی (Pleurisy): اگر غشایی که ریه‌ها را می‌پوشاند، ملتهب شود، می‌تواند موجب درد قفسه سینه‌ای شود که در هنگام تنفس یا سرفه تشدید می‌شود.
 • روی هم افتادگی ریه (Collapsed lung): درد قفسه همراه با روی هم افتادگی ریه معمولا به طور ناگهانی شروع شده و تا ساعت‌ها ادامه دارد و معمولا با تنگی نفس همراه است. روی هم  افتادگی ریه زمانی رخ می‌دهد که هوا در فضای بین ریه‌ها و دنده‌ها نفوذ می‌کند.
 • فشار خون ریوی: این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که فشار خون در سرخرگ‌هایی که خون را به ریه‌ها می‌برند، زیاد باشد. این امر موجب درد قفسه سینه می‌شود.

علل دیگر درد قفسه سینه

درد قفسه سینه می‌تواند ناشی از موارد زیر نیز باشد:

درد قفسه سینه به علت حمله پانیک یا وحشت‌زدگی

اگر فرد دارای دوره‌هایی از ترس شدید همراه با درد قفسه سینه، ضربان قلب بالا، تنفس سریع، تعریق فراوان، تنگی نفس، تهوع، سرگیجه و ترس از مردن باشد، ممکن است دچار حمله پانیک شده باشد.

زونا عاملی برای درد قفسه سینه

زونا ناشی از فعال شدن مجدد ویروس آبله مرغان است و می‌تواند موجب درد در ناحیه قفسه سینه و ظهور نواری از تاول در منطقه کمر تا نزدیکی دیواره قفسه سینه شود.

منبع:

mayoclinic

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علت درد قفسه سینه چیست و چه نشانه‌هایی دارد؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

1,640 دیدگاه در حال حاضر

 1. باسلام ووقت بخیرپدرمن۴۴ساله هستن وسط قفسهٔ سینه اش دردمیکنه معمولازیادتوخودش میریزه وفکرمیکنه ووسط قفسهٔ سینه اش تیرمیکشه اگه میشه لطفاراهنمایی کنیدممنون میشم.

 2. با سلام
  مادرم ۴۸ ساله است. ۷ سال پیش، در ظاهر امر به علت فشار های عصبی،دچار نوعی حمله همراه با تپش قلب، گرفتگی نفس(چند ثانیه) و افزایش فشار خون می شدند. این حملات با خستگی و فکر کردن به مسائل ایجاد میشد. حملات کم و کمتر شد تا سال ۹۹ که حدود ۲ ماه است که فشار خون بالا است و عمدتا سردرد دارند و حملات بیشتر شده و تپش قلب و گرفتگی سینه دارند. دکتر قلب، مشکلی ندیدند. دکتر کبد رفتیم که همانژیوم کبد تشخیص دادند و با تزریق دارو و سوزاندن همانژیوم در حال درمان است. آیا علت کبد است و یا علت دیگری دارد؟ با تشکر

 3. با سلام.مدتی هست قسمت پایین قفسه سینه چپ،،یه درد ریزی دارم که به پشت قسمت چپ سرایت می کنه،البته این حالت بعداز یک فشار عصبی زیادی ظاهر شد..علت چه چیزی می دونه باشه؟با تشکر

  • سلام
   سنتون رو ذکر نکردین
   به هر حال چون درد سمت چپ هست بهتره نوارقلب و اکو بدین تا خیالمون راحت شه، اگر بررسی ها نرمال بود درد عصبیه

 4. با سلام. من ۷ ماه پیش کرونا گرفتم و خوب شدم. الان حدود ۱ هفته گهگاهی بین دو کتفم درد میاد. مخصوصا زمانی که دستامو باز و بسته میکنم. نفس عمیق که میکشم سینه سمت راستم درد خفیف میگیره. البته همیشگی نیست. گهگاهی اینجوری میشه. گهگاهی قفسه سینه راستم درد خفیفی دارم. ایا این کروناست؟

  • سلام
   خیر کرونا جدید نیست
   اما اگه ۷ ماه پیش درگیری ریوی زیادی داشتین ممکن از عوارض اون باشه

 5. سلام و خسته نباشید
  من دخترم 23 سالمه و 58 کیلو وزن دارن با قد 166
  بنده چند سالی هست که بعضی اوقات قفسه سینم درد میگیره و حتما باید چند دقیقه استراحت می کردم تا آروم بشم
  الان دو سه ماهی هست که این درد از قفسه سینم (سمت چپ) شدت میگیره و کتف و کل دست چپم رو درگیر میکنه به صورتی که دستم رو بعضی مواقع حس نمی کنم تقریبا و این چند ماه اخیر دردم مانند قبل در زمان های کوتاهی از بین نمیره و گاها چند روزی طول می کشه الان که دارم این متن رو می نویسم 3 روز هست که درگیر این درد هستم!! میخواستم بپرسم که این درد می تونه ناشی از چی باشه چون من تو شهرستان خودمون دکتر قلب هم رفتم و گفتند که مشکل قلبی وجود نداره فقط اشاره کردن که ممکنه از اعصاب من باشه و پیشنهاد دادند که عصبی نشوم (اما خودم احساس می کنم ربطی به اعصابم نداره چون این بار بیشتر از همیشه شدت گرفته و من اصلا اعصبی نبودم)
  من واقعا نمی دونم به چه متخصصی مراجعه کنم یعنی این مشکل و درد بنده به چه پزشکی مربوط میشه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید
  اگر هم راه حلی پیشنهاد کنید باز هم ممنونم میشم
  مرسی بابت سایت خوبتون 🙂

  • سلام عزیزم
   متخصص قلب آیا براتون اکو و نوار قلب انجام دادن؟
   اگه اکو و نوارقلب انجام شده و موردی نبوده که درد قلبی نیست
   و

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 6. سلام وقت بخیر,یک روزه که دقیقا وسط قفسه سینه ام درد گرفته دردی دائمی نیست اما وقتی احساس درد دارم نفسم بند میاد

 7. سلام پدرم 63سال داره مدتی هست که نیمه شب از تنگی نفس و احساس خفگی می کنه وتب وعرق شدیدی می‌کنه نوار قلبی وعکس از ریه گرفتن وپزشکان گفتن سالمه اگه ممکنه ما رو راهنمایی کنید

  • سلام ايشون بايد در بيمارستان قلب بستري شوند و آنژيوگرافي براشون انجام شه
   تست covid 19 هم بدهند

 8. سلام من چند روزی هست که وسط سینه ام درد می گیره و دردش به کتف هام و گردنم میزنه و احساس ضعف توی دستام و بازو هام دارم و دچار سرگیجه می شم بعداز چند دقیقه خوب میشه و با فعالیت در روز دوباره شروع میشه دلیلش چیه؟

  • سلام
   اول که بهتره یک نوار قلب و معاینه قلبی بشین اگه بررسی ها خوب بود میتونه بعلت دیسک گردن،آرتروز یا استرس باشه

 9. با سلام و احترام
  من آقا ۴۴ ساله هستم ، از مهرماه امسال درد قفسه سینه ، تنگی نفس و تپش قلب موقع خواب و همچنین موقع بالا رفتن از پله ها دوطبقه ساختمان میشوم، همون موقع در مهرماه به پزشک متخصص قلب مراجعه کردم، نوار و اکو گرفتند و گفتند که خوبه فقط ضخامت دریچه آئورت و کلسفیده شدن داری ولی همچنان تا الان که بیش از ۴ ماه گذشته همین دردها و عوارض دارم، و دچار خستگی زودهنگام و خواب آلودگی میشوم، بنظر شما چکار باید کنم تا از این وضعیت خوب بشم، خیلی دارم عذاب میکشم، ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید

  • سلام
   باید تست ورزش یا اسکن قلبی هم بدین تا گرفتگی عروق قلبی هم بررسی شه

 10. سلام هرچندوقتی انگارکه سینه ام میخواهد ازوسط جدابشه ودردش هم به گردن وسرم میرسه بعداز پنج الی یک ربع این حالت ازبین میره الان دوروز هست که برای لحظه ای همانندرکی ازسینه قسمت قلب تازیر کتفم روبروی قلبم درد وتیر میکشد از جناب عالی میخواهم علت این درد چیه

  • سلام بايد حتما به اورژانس قلب مراجعه كنيد و ٦ ساعت حداقل تحت نظر باشيد تا نوار قلب و اكو انجام بدن براتون آنزيمهاي قلبي را هم چك كنند.

 11. با سلام تازه گی من وقتی سلفه میکنم قفسه سینم درد میکند خواستم ببینم علت آن چیست و موقع عصبی میشم معده ام درد میکند با تشکر

 12. پسری دارم که درد کمر داشت بردم دکتر ارتوپد فایده نداشت الان قفسه سینهو معده درد همراه با درد کمر شدید داره مشکل در هزم غذا هم داره نمیتونه زیاد چیزی بخورهکمردرد شبها داره نمیخوابه دکتر ازمایش زیاد رفتیم چیزی نفهمیدن

  • سلام به متخصص طب فيزيك يا طب ورزش مراجعه كنيد تا به درمانتون كمك كنن

 13. سینه و قلبم درد میکند بعضی وقتا. من درنانوایی کارمیکنم وزیاد دست چپ م را تکان میدهم
  مشکل از چیست؟

 14. سلام،من ۱۵ سالم هست چند روزی هست که یه درد بسیار ضعیف در یکی از استخوان ها در سینه چپم حس میکنم

  • سلام درجه تبتونو چك كنيد اگه كمتر از ٣٧/٣ بود
   پماد پيروكسيكام موضعي بزنيد
   نرمش كنيد
   درد عضلاني هست برطرف ميشه نگران نباشيد
   اگه بيشت بود بايد از نظر كرونا بررسي شيذ

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر