نگاهی به شش علت احتمالی درد قفسه سینه

علت درد قفسه سینه چیست؟

مشکلات مختلفی می‌توانند موجب درد قفسه سینه شوند. خطرناک‌ترین علل آن شامل مشکلات مرتبط با قلب یا ریه‌ها هستند. از آن جایی که اغلب، درد قفسه سینه نشان‌دهنده وجود یک مشکل جدی است، لازم است که سریعا کمک پزشکی دریافت شود.

درد قفسه  سینه به شکل‌های مختلفی ظاهر می‌شود و دارای طیفی از احساسات مختلف مانند احساس ضربه‌ای تیز (خنجر مانند) تا دردی مبهم است. گاهی نیز درد قفسه سینه به شکل فشردگی یا سوزش احساس می‌شود. در موارد خاصی، درد به گردن و فک نیز سرایت کرده و سپس به سوی کمر یا پایین یک یا هر دو بازو کشیده می‌شود.

علائم درد قفسه سینه

بسته به عامل آغازگر درد، درد قفسه سینه می‌تواند موجب ایجاد حس‌های مختلفی شود. اغلب، علت آن ارتباطی با قلب نداشته ولی بدون مراجعه به پزشک نمی‌توان علت را مشخص کرد.

نگاهی به شش علت احتمالی درد قفسه سینه

درد قفسه سینه ناشی از مشکلات قلبی

اگرچه در اغلب بیماری‌های قلبی دردی در ناحیه قفسه سینه حس می‌شود، اما بسیاری از افرادی که دچار بیماری قلبی هستند، می‌گویند ناراحتی مبهمی را تجربه می‌کنند که لزوما به عنوان درد شناخته نمی‌شود. به طور کلی، ناراحتی قفسه سینه که با حمله قلبی یا دیگر مشکلات قلبی ارتباط دارد، ممکن است با یک یا چند مورد از نشانه‌های زیر همراه باشد:

 • احساس فشار، پر بودن، سوزش یا سفتی در ناحیه قفسه سینه
 • درد فشار آورنده یا سوزشی که به کمر، گردن، فک، شانه‌ها و یک یا هر دو بازو سرایت می‌کند.
 • دردی که بیش از چند دقیقه طول می‌کشد، با فعالیت تشدید می‌شود، می‌رود و می‌آید یا شدت آن تغییر می‌کند.
 • تنگی نفس
 • عرق سرد
 • سرگیجه یا ضعف
 • تهوع یا استفراغ
نگاهی به شش علت احتمالی درد قفسه سینه

انواع دیگر درد قفسه سینه

تمایز بین درد قفسه سینه ناشی از مشکلات قلبی با دیگر انواع درد قفسه سینه دشوار است.

درد قفسه سینه که همراه با مشکلات زیر باشد، به نظر نمی‌رسد که به مشکلات قلبی ارتباطی داشته باشد:

 • احساس طعم ترش یا حس بازگشت غذا به دهان
 • مشکل بلع
 • دردی که با تغییر موقعیت بدن بهتر یا بدتر می‌شود
 • دردی که هنگام تنفس عمیق یا سرفه تشدید می‌شود
 • وجود حساسیت هنگام فشرده شدن قفسه سینه
 • دردی که ساعت‌ها و به طور پیوسته حضور دارد

علامت کلاسیک سوزش سر دل (حس دردناک و سوزشی در قسمت پشت استخوان سینه) می‌تواند مربوط به مشکلات قلبی یا معده باشد.

قلب یکی از مهمترین اعضای بدن است که مراقبت از آن بسیار مهم است. اگر علائم مشکلات قلبی دارید بهتر است که در اولین فرصت با پزشک متخصص موضوع را درمیان بگذارید. برای دریافت مشاوره از پزشک متخصص می‌توانید از طریق تماس تلفنی با پزشک اقدام کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر درد قفسه سینه ناشناخته یا جدیدی دارید یا گمان می‌کنید که دچار حمله قلبی شده‌اید، باید فورا کمک پزشکی بخواهید.

درد قفسه سینه مرتبط با قلب

مثال‌هایی از درد قفسه سینه که ناشی از مشکلات قلبی است، شامل موارد زیر می‌شود:

 • آنژین:  آنژین اصطلاحی است که برای نشان دادن درد قفسه سینه ناشی از ضعیف بودن جریان خونی که به سوی قلب می‌رود، استفاده می‌شود. این مشکل اغلب در اثر تجمع پلاک‌های ضخیم روی دیواره‌های درونی سرخرگ‌هایی که خون را به قلب می‌رسانند، رخ می‌دهد. این پلاک‌ها موجب تنگ شدن سرخرگ‌ها شده و خونرسانی به قلب را به خصوص در جریان فعالیت محدود می‌کنند.
 • دایسکشن آئورت (Aortic dissection): در این وضعیت مرگبار، سرخرگ اصلی که از قلب خارج می‌شود یعنی آئورت درگیر می‌شود. لایه‌های درونی این رگ خونی از هم جدا شده و خون بین لایه‌ها نفوذ کرده و می‌تواند موجب پارگی آئورت شود.
 • پریکاردیت (Pericarditis): این بیماری التهاب کیسه اطراف قلب است. این وضعیت معمولا موجب درد تیزی می‌شود که در هنگام نفس کشیدن یا در حالت دراز کشیدن تشدید می‌شود.
نگاهی به شش علت احتمالی درد قفسه سینه

علل گوارشی درد قفسه سینه

درد قفسه سینه می‌تواند در اثر اختلالات دستگاه گوارش از جمله موارد زیر رخ دهد:

 • سوزش سر دل: این حس دردناک و سوزش‌دار در پشت استخوان سینه زمانی رخ می‌دهد که اسید معده از معده وارد مری می‌شود.
 • اختلالات بلع: اختلالات مری می‌تواند موجب دشواری بلع و حتی دردناک شدن عمل بلع شوند.
 • مشکلات کیسه صفرا یا لوزالمعده: سنگ کیسه صفرا و التهاب کیسه صفرا یا لوزالمعده می‌تواند موجب دردی در ناحیه شکم شده که به قفسه سینه سرایت می‌کند.

برای دریافت مشاوره از پزشک متخصص روی دکمه زیر کلیک کنید

درد قفسه سینه مرتبط با استخوان‌ها و عضلات

برخی از انواع دردهای قفسه سینه مربوط به استخوان‌ها و عضلاتی هستند که دیواره قفسه سینه را تشکیل می‌دهند. این موارد عبارتند از:

 • کوستوکندریت (Costochondritis): در این وضعیت، غضروف‌های قفسه سینه مخصوصا غضروفی که دنده‌ها را به استخوان سینه متصل می‌کند، ملتهب و دردناک می‌شود.
 • عضلات دردناک (Sore muscles): سندرم‌های درد مزمن مانند فیبرومیالژی (Fibromyalgia) می‌توانند باعث درد مداوم قفسه سینه شود که مرتبط با عضله است.
 • دنده‌های آسیب دیده: دنده ضربه خورده یا شکسته می‌تواند موجب درد قفسه سینه شود.

درد قفسه سینه بر اثر مشکلات ریه

بسیاری از اختلالات ریوی می‌توانند موجب درد قفسه سینه شوند مانند:

 • آمبولی ریه: این مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که لخته خونی در یکی از سرخرگ‌های ریوی جای می‌گیرد و مانع از خون‌رسانی به بافت ریه می‌شود.
 • پلورزی (Pleurisy): اگر غشایی که ریه‌ها را می‌پوشاند، ملتهب شود، می‌تواند موجب درد قفسه سینه‌ای شود که در هنگام تنفس یا سرفه تشدید می‌شود.
 • روی هم افتادگی ریه (Collapsed lung): درد قفسه همراه با روی هم افتادگی ریه معمولا به طور ناگهانی شروع شده و تا ساعت‌ها ادامه دارد و معمولا با تنگی نفس همراه است. روی هم  افتادگی ریه زمانی رخ می‌دهد که هوا در فضای بین ریه‌ها و دنده‌ها نفوذ می‌کند.
 • فشار خون ریوی: این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که فشار خون در سرخرگ‌هایی که خون را به ریه‌ها می‌برند، زیاد باشد. این امر موجب درد قفسه سینه می‌شود.

علل دیگر درد قفسه سینه

درد قفسه سینه می‌تواند ناشی از موارد زیر نیز باشد:

درد قفسه سینه به علت حمله پانیک یا وحشت‌زدگی

اگر فرد دارای دوره‌هایی از ترس شدید همراه با درد قفسه سینه، ضربان قلب بالا، تنفس سریع، تعریق فراوان، تنگی نفس، تهوع، سرگیجه و ترس از مردن باشد، ممکن است دچار حمله پانیک شده باشد.

زونا عاملی برای درد قفسه سینه

زونا ناشی از فعال شدن مجدد ویروس آبله مرغان است و می‌تواند موجب درد در ناحیه قفسه سینه و ظهور نواری از تاول در منطقه کمر تا نزدیکی دیواره قفسه سینه شود.

منبع:

mayoclinic

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «نگاهی به شش علت احتمالی درد قفسه سینه»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

314 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام روزتون بخیر
  من 28 سالمه و از اواسط اسفند درد در قفسه سینه و تپش قلب گرفتم چند باری به دکتر مراجعه کردم که این درد ناگهانی بعد از خبر فوت پدر شوهرم که بر اساس کرونا فوت شدن شروع شد
  که این مشکل یه مدت خوب شد ولی از اوایل خرداد دوباره شروع شده تست کرونا دادم منفی بود سی تی اسکن از ریه هم دادم گفتن مشکلی نیست ولی بالای قفسه سینه احساس کوفتگی و درد دارم راهکاری هست یا اینکه پیش چه پزشکی برم بهتره

  • سلام عزيدم متاسفم بابت چيزي كه ميشنوم
   بايد به متخصص اعصاب و روان مراجعه كنيد

 2. سلام من یک جوان ۳۶ساله هستم سالگذشته که مصرف مواد داشتم موقع نگه داشتن دود قلبم درد گرفت سریعا مواد وییگار رو کنار گذاشتم نوار قلب خوب بود و دکتر مشکلی ندیدم این درد یکسال چند وقتی می‌آمد ومیرفت بعد از یک سال بازم رفتم دکتر چنین ورزش دادم خوب بود الهام بعضی وقتها با چرخیدن بالا تنه چکار کردن درد کمی به سراغم میاد میخواستم بدونم مشکل قلبی هست یا نه

  • سلام، مواد مخدر ميتونن ضربان قلب رو بيشتر كنن يا بصورت موقت آريتمي بدن
   بهتره تست ورزش بدين، اكو قلب شين و از نظر آريتمي قلبي بررسي شي.
   مصرف موادو كنار بذاريد

 3. سلام ببخشیدمدتی هست درهردوسینه هم فشارودردزیادی احساس میکنم وتاچندساعت نیزطول میکشدوگاهی اوقات این دردبه دست هاوبازوهایم منتقل میشودوحالت تندی وبی حسی دردست ایجادمیشودکه نمیتوانم دستم رابه راحتی تکان دهم چون دردزیادی داردخواستم ببینم مشکل ازکجاست؟۱۷ سال دارم

  • سلام بختره توسط متخصص اعصاب و روان بررسي شويد اين حالت بيشتر به حالت عصبي عستش

  • سلام بختره توسط متخصص اعصاب و روان بررسي شويد اين حالت بيشتر به حالت عصبي هستش

 4. سلام من 19 سالمه الان دو روزه درد عجیبی وسط قفسه سینم حس میکنم طوری که استخوان جناغ سینم هم درد میکنه این درد لحظه ای هست یه دقیقه میگیره بعد دوباره درست میشه و تپش قلب هم خیلی دارم کنکوری هستم میشه واسه استرس باشه ؟
  اگه امکانش هست جوابمو بدین ممنون میشم .

  • سلام
   دوست عزیز علایم و شرح حال شما نیاز به بررسی دارد
   باید جهت معاینه به پزشک مراجعه کنید
   یا جهت بررسی بیشتر از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 5. سلام ودرود خدمت کاربران این ویب سایت تقدیم مینمایم:
  اینجانب زکریا شارق هستم حدود ۲۹ سال سن دارم،و مدت سه هفته میشود که درد در قفسه سینه که با فشار با انگشتانم ظاهر میشود دارم و هم سفتی سینه دارم و گاهی به طرف راست،گاهی به طرف چپ ،گاهی در قسمت فوقانی سینه و گاهی در قسمت پایین سینه این درد انتقال میکند ، به پزشک قلب مراجعه کردم و آنها قرص های پایین آوردن ضربان قلب وفشار خون بالا بر بنده توصیه نمودند. وتقریبا بیشترین پزشکها عرض میدارن که بنده دارای استرس واضطراب خیلی شدید میباشم که ضربان قلبم بالا میرود و پزشک های داخلی قرص های ضد استرس واضطراب هم توصیه کرده اند. چون زمانیکه آله فشار خون در بازوی من بسته میشود فشار خونم بالا میرود و ضربان قلبم خیلی تند میشود اما تا فعلا به روانپزشک مراجعه نکرده ام،لطفا در این مورد رهنمایی نمایید.
  ممنون تان

  • سلام
   با توجه به اینکه توسط متخصص قلب و داخلی ویزیت شده اید و مشکلی در بررسی ها نبوده علت ضربان قلب استرس میباشد داروهای تجویزی متخصص داخلی را مصرف کنید در صورت عدم بهبود به روانپزشک مراجعه کنید

 6. سلام چندروزاست که دردی درجناق سینه دارم وگلوم میسوزه مثل ترش کردن بعدازغذاگاهی تهوع دارم وقتی به قسمت جناق سینه م فشارواردمیشه دردمیکنه متخصص قلب رفتم نوارواکوسالم بودن نمیدونم ازمعده هست ۳۳سالمه مرسی ازپاسخ تون

  • سلام
   اگر احساس ترش کردن دارید و اکو و بررسی قلبی نرمال بوده
   قرص پنتوپرازول ۴۰صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   قرص کلیدینیوم سی قبل از غذا و قرص فاموتیدین همراه غذا مصرف شود
   درصورت عدم بهبود به متخصص داخلی مراجعه کنید

 7. سلام بنده ۳۹سالمه ودرد خیلی خیلی شدیدی در وسط قسفه سینه دارم واگر محل درد وبادست فشار بدم درد میگیره ودولا راست بشم یا حالت عوض کنم درد میگیره ی خوردم خیلی کم سوزش گلو دارم هرموقع دمر میخوابم که زیر سینم باش میزارم هم دچار درد قفسه سینه میشم لطفا راهنمایی بفرمایید باتشکر

  • سلام
   دوست عزیز علایم و شرح حال شما نیاز به بررسی دارد
   باید جهت معاینه به پزشک مراجعه کنید
   یا جهت بررسی بیشتر از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 8. سلام من 20 سالمه مدتی است دچار درد در ناحیه قفسه سینه هستم نوعی فشار یا درد ، البته چند روزیه بیشتر شده آیا میتونه علت وجود بیماری قلبی در من باشه باتوجه به اینکه تپش قلب هم دارم

  • سلام
   دوست عزیز علایم و شرح حال شما کامل نیست
   جهت معاینه به پزشک مراجعه کنید یا
   جهت بررسی بیشتر از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 9. سلام 21 سالمه. یه مهمونی20 نفره رو مدیریت کردم…یکم استرس داشتم. بعد از مهمونی یکباره زیر سینه چپم درد گرفت.. با تغییر پوزیشن درد شدید میشه. وقتی فشارش میدم درد عضلانی دارم.. هفته گذشته دو سه بار درد تیز داشتم توی همین ناحیه یا قلبم.. حتی یکبارم صبح ک بیدار شدم ترش کردم… ممکنه مشکلم جدی باشه؟

  • سلام
   با توجه به تشدید درد هنگام تغییر پوزیشن بیشتر درد عضلانی مطرح است
   استراحت و کمپرس گرم و پماد دیکلوفناک به محل بزنید
   در صورت عدم بهبود ویزیت شوید

 10. سلام خسته نباشی من ۳۲سال سن دارم که الان نزدیک یک ساله در قفسه سینه درد احساس میکنم وبه کوچک ترین بوی گردوخاک یا بوی حیوانات تنگی نفس میگیرم میشه بگین چکار باید بکنم

 11. سلام عرض میکنم
  مادر من ۴۸سال دارد و در بعضی از مواقع احساس تنگی نفس پیدا میکنه و کمی هم زیر گلوش سوزش داره
  آیا باید به پزشک مراجعه کند؟

 12. سلام بنده ۲۹ سالمه الان چند وقتی میشه ک در قفسه سینه و پشت احساس درد دارم تقریبا ده روز هم هست که صبحها به همراه اب دهنم یکم خون میاد این هم بگم ک مشکل رفلاکس معده هم دارم و هرروز قرص امپرازول مصرف میکنم و اینکه چند سالی میشه که سرفه های کوتاه خشک دارم و موقع بیدار شدن گلوم خشک میشه خیلی نگرانم و بخاطر بیماری کرونا هم خیلی استرس دارم اگ میشه راهنماییم کنید که چکار کنم ممنون میشم😢

  • سلام
   دوست عزیز علایم و شرح حال شما کامل نیست
   جهت بررسی بیشتر از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 13. سلام خانوم دکتر من دختر ۲۰ ساله هستم که چن روزی هست در قسمت وسط قفسه سینه احساس درد و سنگینی میکنم و همچنین سرگیجه هم دارم البته از قبل مشکل معده داشتم و یک دوره قرص فاموتیدین مصرف کردم ولی الان حس میکنم که اسید معدم زیاد شده باید چیکار کنم؟

  • سلام
   اگر درد با غذا خوردن بدتر میشود و ارتباطی به فعالیت ندارد جهت رفع اسید معده قرص نولپازا ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام مصرف شود
   در غیر اینصورت ویزیت شوید

 14. سلام.خسته نباشید.من دوماهه معدم مشکل داره رفلاکس معده و اسیدمعده دارم وبعضی اوقات ترش میکنم وکنارقلبم دردمیکنه ازموقع دردمعده.یک ماه قبل هم دکترررفتم نوارقلب گرفتم که مشکل نداشتم اماکنارقلبم دردمیکنه

  • سلام
   اگر درد با غذا خوردن بدتر میشود و ارتباطی به فعالیت ندارد
   جهت رفع اسید معده قرص نولپازا ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   قرص فاموتیدین همراه غذا
   قرص کلیدینیوم سی نیم ساعت قبل از غذا مصرف شود
   در غیر اینصورت ویزیت شوید

 15. سلام.بنده ۳۰سالمه و الان چند روزی هست که درد قفسه سینه دارم ولی شدید نیست و هر سری یه جا درد میکنه یا وسط سینم یا پشتش و یا شکمم و یکی دو بار حتی کشاله رانم هم تیر میکشید..من اوایل کرونا رفلاکس معده داشتم ولی خوب شدم.

  • سلام
   دردهای که ذکر کردید پراکنده است و با شرح حال قابل قضاوت نیست باید معاینه صورت گیرد
   به متخصص داخلی مراجعه کنید
   یا
   جهت بررسی بیشتر از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 16. با سلام من سوزش سر دل دارم بعضی موقعها سوزش به قفسه سینه همون بالاتر از سر دل میرسه که اذیتم میکنه حتی شده بعضی موقعها دردی فقط بالای نافم دارم اینها همش باهم نمیاد بلکه جدا جدا میاد رفتم دکتر گفت دوحالت یا ریفلکس معده هستش یا معده شما میکروبی شده قرص نولپاژا و قرص مبورین پیوسته 200 میخورم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام
   داروها را تا ۳ هفته مصرف کنید در صورت عدم بهبود به متخصص داخلی مراجعه کنید
   نولپازا صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام مصرف شود

 17. با عرض سلام بنده 28 ساله هستم خدمتتون عارض بشم از 25 اسفند ماه که در گردو خاک کار کردم بعده 2 روز بعد مشکل خیلی جدی بنده رو تحدید کرد که بین قفسه سینه و سره معده التهابی شدید که تحمل کردنش برای بنده بسیار سخت بود احساس ذوق ذوق شدیدی بود که فکر کردم به کوید_19 مبتلا شدم خلاصه 25 روز قرنطینه خونگی کردم خودمو و بعد به دکتر مراجعه کردم آزمایش سی تی اسکن به همراه آزمایش خون دادم اما اثری از کوید _19 اعلام نشد تا به امروز من از این بیماری که همراهم هست رنج میبرم به دکترای داخلی زیادی مراجعه کردم ولی متاسفانه درمانی انجام نشده از علاعم هایی که از ابتدا تا کنون دارم مخاط بیش از حد به رنگه شفاف و گاهی به رنگ زرد و سیاه رفتن چشمام وقتی بلند میشم و تنگی نفس و درد درقفسه سینه (مرکز قفسه) درد در ناحیه ابتدای معده گاهی گلو درد به ندرت اسهال و خس خس سینه البته سیگار مصرف میکنم و احساس خواب آلودگی مدام تعداد تنفس هام در دقیقه بین 12 الی 15 تاس حتی در زمان عود این بیماری از علاعم سرفه و تب هم هیچ کدوم نیست مجدد در زمان عود بیماری سی تی اسکن دادم و مجدد آزمایش کرونا دادم ولی باز اثری از این ویروس در بدنم نیست بنده گرچه سیگاری ام ولی به مدت 2 دقیقه حبث نفس هم انجام دادم ممنون میشم راهنمایی کنید یا دکتری معرفی کنید که درمون کنم خودمو با تشکر از شما

  • سلام
   به نظر می رسد که شما بیشتر دچار استرس و اضطراب ناشی از بیماری covid _19 هستید
   برای کاهش علایم خود به روانپزشک مراجعه کنید

   • سلام خانوم دکتر ۳۱سالمه به مدت ۷روز درد ناحیه قفسه سینه وواطراف قلب داشتم همراه با نفس تنگی الان دو روزه نفس تنگیم خیلی کم شده فقط یهوو ناحیه اطراف قلبم میگیره و ول میکنه ممنون میشم راهنماییم کنید

    • سلام
     دوست عزیز علایم و شرح حال شما نیاز به بررسی دارد
     باید جهت معاینه به پزشک مراجعه کنید
     یا جهت بررسی بیشتر از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر