مجله پزشکی دکتر دکتر

فیبرومیالژیا چیست ؛ علائم، دلایل و راه ‌های درمان آن

24 اردیبهشت 1399

37

بیماری‌های ارتوپدی- نقشه راه بیماری‌ها
فیبرومیالژیا چیست ؛ علائم، دلایل و راه ‌های درمان آن

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

بیماری فیبرومیالژیا  چیست و چگونه تشخیص داده می‌شود؟ نشانه‌های فیبرومیالژیا چیست؟ آیا این بیماری درمانی دارد؟ در این مقاله به تمامی این سوالات پاسخ خواهیم داد.

فیبرومیالژیا چیست؟

فیبرومیالژیا (fibromyalgia) یک بیماری مزمن طولانی مدت است و باعث بروز مشکلات زیر می‌شود:

 • درد در ماهیچه‌ها و استخوان‌ها 
 • مناطق تحریک پذیر  و حساس به درد
 • خستگی عمومی 
 • اختلالات خواب و اختلالات شناختی 

تشخیص بیماری حتی برای پزشکان سخت است، چرا که علایم آن بسیار شبیه دیگر بیماری‌هاست و آزمایش مشخصی برای تایید ابتلا به بیماری وجود ندارد. در نتیجه بیماری معمولاً تشخیص داده نمی‌شود. 

درمان این بیماری چالش برانگیز است، اما مصرف دارو، تغییر شیوه زندگی تا حدودی به کنترل علائم و بهبود کیفیت زندگی کمک خواهد کرد. 

علائم و نشانه ‌های بیماری فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا باعث بروز مناطق درد در بدن می‌شود

دردی که در این نواحی احساس می‌شود، یک درد پیوسته‌ است. اگر فرد در ۴ ناحیه از ۵ ناحیه‌‌ ای که جهت این بیماری مشخص است  احساس درد داشته باشد، پزشک تشخیص می‌دهد که او به این بیماری مبتلا است. به نوع دردی که در این بیماری احساس می‌شود، درد منتشر و یا گسترده گفته می‌شود.

برای تشخیص بیماری روی نقاطی خاصی  از بدن که درد ماهیچه‌ای – استخوانی دارند و شدت درد و مدت زمان آن تاکید می‌شود. 

درد فیبرومیالژیا

دیگر علایم فیبرومیالژیا عبارتند از:

 • خستگی
 • مشکلات خواب
 • خوابیدن برای مدت طولانی، بدون اینکه فرد احساس کند که به اندازه کافی استراحت کرده است.
 • سردرد
 • افسردگی
 • اضطراب
 • مشکلات تمرکز و توجه کردن
 • درد در پایین تنه
 • خشکی چشم
 • مشکلات مثانه مانند کیست بینابینی مثانه 

در افراد مبتلا به فیبرومیالژیا، مغز و رشته‌های عصبی مختل شده  و یا سیگنال‌های درد را بیشتر نشان می‌دهد. از طرفی عدم تعادل مواد شیمیایی در مغز  بر احساس درد تاثیر خواهد گذاشت. بیماری فیبرومیالژیا همچنین بر سطح انرژی بدن اثر می‌گذارد.

اختلالات هوشیاری و حافظه (فیبرو فوگ | فوگ

فیبرومیالژیا فوگ (Fibromyalgia fog) یا فیبرو فوگ یا مه مغزی (brain fog) نوعی از بیماری است که بیمار در آن با مشکلات حافظه و تمرکز دست و پنجه نرم می‌کند، از نشانه های آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 • اختلال حافظه
 • تمرکز دشوار
 • سخت هوشیار ماندن

بر اساس مطالعاتی که در سال ۲۰۱۵ انجام شده است، گاهی مشکلات مغزی و روانی ناشی از فیبرومیالژیا فوگ از دردی که بیماری ایجاد می‌کند، آزار دهنده تر خواهد بود.

فیبرومیالژیاو سردرد

فیبرومیالژیا در زنان

علائم بیماری فیبرومیالژیا معمولا در زنان وخیم‌تر از مردان است.

درد منتشر در زنان بسیار بیش‌تر از مردان بوده و آن‌ها بیش‌تر علائم سندروم روده تحریک پذیر و خستگی صبحگاهی را نشان می‌دهند. عادات ماهیانه‌ی دردناک هم بسیار رایج است. رسیدن زنان به دوران یائسگی باعث شدت گرفتن بیماری فیبرومیالژیا می‌شود.

فیبرومیالژیا در مردان

مردان هم به این بیماری مبتلا می‌شوند. اما معمولا در مردان ناشناخته باقی می‌ماند، چرا که فیبرومیالژیا معمولا به عنوان یک بیماری زنانه شناخته می‌شود.

مردان هم درد زیاد و تغییرات احساسی را تجربه می‌کنند. این بیماری کیفیت زندگی، وضعیت شغلی و روابط آن‌ها را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد.

از آن‌جایی که این باور در جامعه وجود دارد که مردان نباید درد خود را بروز دهند، بیماری معمولا در آن‌ها ناشناخته می‌ماند.

نشانه‌های فیبرومیالژیا

نقاط درد در فیبرومیالژیا کدام است؟

در گذشته اگر افراد دارای درد منتشر بوده و درد در حداقل ۱۱ نقطه از ۱۸ نقطه‌ی مشخص که به آن نقاط ماشه‌ای می گویند بروز می‌کرد. این بیماری در فرد تشخیص داده می‌شد. پزشکان برای اینکه شدت درد در این نقاط را بررسی کنند به آرامی به آن‌ها فشار وارد می‌کنند.

نقاط درد یا  ماشه‌ای رایج عبارتند از :

 • پشت سر
 • بالای شانه
 • بالای سینه
 • پهلوها
 • زانوها
 • قسمت خارجی ساعد

در بیش‌تر موارد، نقاط ماشه‌ای بخشی از فرایند تشخیص به حساب نمی‌روند. در عوض پزشکان اگر از هر ۵ نقطه‌ی ماشه‌ای ۴ نقطه درگیر باشد، تشخیص می‌دهند که فرد به فیبرومیالژیا مبتلا است.

تعریف نوع درد فیبرومیالژیا

درد علامت اصلی فیبرومیالژیا است. فرد آن را در عضلات مختلف و دیگر بافت‌های نرم اطراف بدن احساس می‌کند.

درد بیماری خفیف، شدید و یا غیر قابل تحمل خواهد بود. شدت بیماری، تعیین کننده‌ی شرایط بیمار در آینده خواهد بود.

فیبرومیالژیا ممکن است به صورت پاسخ غیر طبیعی دستگاه عصبی خود را نشان دهد. گاهی فرد این درد را در چند نقطه‌ی بدن احساس خواهد کرد.

با وجود تحقیقات بسیار هنوز  علت اصلی بیماری مشخص نشده  است. و پژوهش‌ها  ادامه دارد.

درد قفسه سینه

زمانی که درد فیبرومیالژیا در سینه احساس شود، فرد دردی شبیه حمله قلبی را احساس خواهد کرد.درد سینه در این بیماری معمولا در غضروف‌هایی که دنده‌ها را به قفسه‌ی سینه متصل می‌کند، متمرکز شده است. این درد ممکن است در شانه و بازوها هم منتشر شود.

درد سینه‌ در فیبرومیالژیا ممکن است این ویژگی‌ها را داشته باشد:

 • تند و زننده باشد
 • احساسی همچون سوزن سوزن شدن در سینه ایجاد کند
 • مانند احساس سوختگی باشد

و مانند حمله‌ی قلبی ممکن است فرد در نگه داشتن نفس خود مشکل داشته باشد.

علایم فیبرومیالژیا

 کمر درد 

کمر یکی از رایج ترین نقاط بدن است که درد را احساس می‌کند. چیزی در حدود 80 درصد از آمریکایی‌ها در مقطعی از زندگی خود به کمر درد دچار شده اند. اگر فرد دچار کمردرد شود نمی‌توان به صورت دقیق گفت که به علت فیبرومیالژیا یا بیماری دیگری مانند التهاب مفاصل و یا کشیدگی ماهیچه‌ها رخ داده است. 

دیگر علایم مانند مه مغزی و خستگی به تشخیص فیبرومیالژیا کمک می‌کند. همچنین احتمال این وجود دارد که فرد به ترکیبی از فیبرومیالژیا و التهاب مفاصل مبتلا باشد. 

داروهایی که فرد برای تسکین دیگر علایم بیماری مصرف می‌کند، به کاهش درد کمر هم کمک خواهد کرد. انجام ورزش‌های استقامتی و کششی به تقویت عضلاتی که از بافت‌های نرم کمر حفاظت می‌کنند، بسیار کمک کننده خواهد بود. 

پا درد 

امکان بروز درد فیبرومیالژیا در ماهیچه‌ها و بافت‌های نرم پا هم وجود دارد. پا درد ناشی از بیماری مشابه درد کشیدگی عضلات و سفتی ناشی از التهاب مفاصل است و ممکن است حالت‌های زیر را داشته باشد:

 • عمیق
 • همراه با احساس سوزش 
 • ضربان دار 

گاهی احساس درد در پا با احساس بی‌حسی یا مور مور شدن همراه است. حرکت ناگهانی و بدون کنترل پا که نشانه‌ای از سندروم پای بی قرار است می‌تواند با فیبرومیالژیا همپوشانی داشته باشد. 

احساس خستگی هم گاهی در پا هم بروز پیدا می‌کند و در این حالت فرد در اندام تحتانی احساس سنگینی کرده و احساس می‌کند که وزنه‌های سنگینی آن‌ها را به سمت پایین می‌کشند. 

علت بیماری فیبرومیالژیا

پزشکان تاکنون علت دقیق بروز بیماری فیبرومیالژیا را نمی‌دانند. بر اساس آخرین پژوهش‌ها، احتمالا این بیماری ریشه‌‌ی ژنتیکی دارد و مجموعه‌ای از عوامل مانند استرس، عفونت و تروما آن را تحریک می‌کند.

نگاهی دقیق‌تر به عوامل بروز بیماری بیندازیم:

عفونت 

بیماری‌های قبلی منجر به تحریک بروز فیبرومیالژیا شده و یا نشانه‌های آن را بدتر خواهد کرد. .آنفولانزا، ذات الریه، عفونت دستگاه گوارشی ناشی از باکتری سالمونلا و شیگلا و ویروس اپشتین – بار ممکن است با بیماری مرتبط باشند.

ژنتیک 

اگر یکی از اعضای خانواده این مشکل را داشته باشد،احتمال ابتلا در سایر اعضای خانواده بیش‌تر است.

پژوهشگران معتقدند که برخی جهش‌های ژنتیکی ممکن است موثر باشند. آن‌ها چند ژن خاص را شناسایی کرده‌اند که انتقال سیگنال‌های شیمیایی درد بین رشته‌های عصبی را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

دلیل فیبرومیالژیا

تروما 

افرادی که در معرض ضربه‌های روحی و روانی و جسمی قرار گرفته‌اند، بیش از سایرین در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. این شرایط به اختلال اضطرابی پس از حادثه مرتبط است. 

استرس 

همچون ضربه‌های شدید، استرس هم اثرات جبران ناپذیری روی بدن خواهد گذاشت. استرس ممکن است با تغییرات هورمونی مرتبط باشد و در نهایت به فیبرومیالژیا بیانجامد.

پزشکان دلیل اصلی درد منتشر و همه جانبه‌ی بیماری را نمی‌دانند. یک دلیل این می‌تواند باشد که مغز آستانه‌ی تحمل درد را پایین می‌آورد. اگر عاملی تا پیش از این دردناک نبوده، اکنون با این شرایط جدید درد زیادی را بر فرد تحمیل می‌کند.

دلیل دیگر این می‌تواند باشد که رشته‌های عصبی به سیگنال‌های درد واکنش زیادی نشان می‌دهند

فیبرومیالژیا و خود ایمنی

در بیماری‌های خود ایمنی مانند روماتیسم مفصلی و یا ام اس (MS) سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافت های طبیعی بدن حمله می کند. اگر تا پیش از این این سیستم بدن به باکتری‌ها و ویروس‌ها حمله می‌کرده، اکنون مفاصل و دیگر بافت‌های سالم را مورد حمله قرار می‌دهد. 

علائم بیماری فیبرومیالژیا بسیار شبیه اختلالات خود ایمنی است. این نشانه‌ها معمولاً با هم همپوشانی داشته و این تئوری را تقویت می‌کند که فیبرومیالژیا یک بیماری خود ایمنی است. 

اثبات این ادعا اما دشوار است، چرا که بیماری باعث التهاب نمی‌شود و تا کنون در نمونه‌های خونی بیماران اتو آنتی بادی شناسایی نشده است.

فیبرومیالژیا و تشخیص آن

 

عوامل خطر برای ابتلا به بیماری فیبرومیالژیا

عود دوباره بیماری ممکن است به عوامل زیر ربط داشته باشد:

 • استرس 
 • جراحت 
 • بیماری از قبیل آنفولانزا 

اگر مواد شیمیایی در مغز متعادل نباشند، ممکن است سیستم عصبی مغز درست کار نکند و به پیام‌های عادی درد به شکل زیادی واکنش نشان دهد. 

دیگر عوامل خطر بروز بیماری عبارتند از:

 • جنسیت: بیش‌تر موارد بیماری در حال حاضر در زنان تشخیص داده می‌شود؛ با این همه علت زیاد بودن این بیماری در این جنس شناخته شده نیست. 
 • سن: معمولاً در سنین میانسالی این بیماری تشخیص داده می‌شود، با این همه هر چقدر سن فرد بالاتر رود، احتمال بروز بیماری بیش‌تر می‌شود. کودکان هم به آن مبتلا می‌شوند. 
 • سابقه خانوادگی : اگر یکی از اعضای نزدیک خانواده مبتلا باشد، فرد بیش‌تر در معرض خطر ابتلا قرار خواهد داشت. 
 • بیماری: با وجود اینکه فیبرومالیژیا نوعی التهاب مفاصل نیست، ابتلا به لوپوس یا رماتیسم مفصلی خطر ابتلا به بیماری را افزایش خواهد داد. 
ریسک خطر برای فیبرومیالژیا

تشخیص بیماری فیبرومیالژیا

اگر فرد به مدت 3 ماه و یا بیش‌تر دردی منتشر و همه جانبه در بدن خود احساس کند، پزشک احتمالاً تشخیص خواهد داد که او به فیبرومیالژیا مبتلا است. درد گسترده و همه جانبه به دردی گفته می‌شود که در هر دو طرف بدن احساس شود و فرد آن را در قسمت بالا و پایینی میان تنه و دور کمر هم حس کند. 

بعد از معاینه‌ی کامل بالینی پزشک باید تشخیص دهد که آیا بیماری دیگری منجر به ایجاد درد شده است یا خیر؟

هیچگونه روش تشخیصی آزمایشگاهی و یا تصویر برداری قادر به تشخیص بیماری نیست. پزشک برای تشخیص علت احتمالی دردهای مزمن شاید از این روش‌ها استفاده کنید. 

گاهی تشخیص بیماری‌های خود ایمنی از فیبرومیالژیا بسیار سخت و دشوار است، چرا که در بسیاری از موارد علائم با هم همپوشانی دارند. 

درمان بیماری فیبرومیالژیا

در حال حاضر بیماری فیبرومیالژیا درمانی قطعی ندارد. 

درمان بر بهبود کیفیت زندگی و کم کردن شدت علایم بیماری تاکید می‌کند:

 • داروها 
 • روش‌های خود مراقبتی 
 • تغییر سبک زندگی 

داروها کمک می‌کند تا درد کم‌تر شده و فرد راحت‌تر به خواب برود. فیزیوتراپی و طب سوزنی به کم شدن استرس و بالا رفتن قدرت بدنی کمک خواهد کرد. ورزش و روش‌های کاهش استرس علاوه بر دادن احساس بهتر به بیمار، به او از نظر روانی و جسمی کمک خواهد کرد. 

بیمار می‌تواند به مشاور مراجعه کند و یا در جلسات گروهی حمایتی شرکت کند. 

آخرین درمان فیبرومیالژیا

داروهای تجویزی برای بیماری فیبرومیالژیا

هدف از درمان فیبرومیالژیا کنترل درد و بهبود کیفیت زندگی است و با روش‌های خود مراقبتی و دارو محقق می‌شود. 

داروهای رایج برای درمان بیماری عبارتند از: 

مُسکن 

داروهای مسکنی همچون ایبوپروفن و استامینوفن به کنترل دردهای خفیف کمک می‌کند. داروهای مخدر همچون ترامادول (tramadol) پیش از این به عنوان یک داروی ضد درد تجویز می‌شد. ولی امروزه تحقیقات نشان می‌دهد که اثر خاصی ندارد. با این همه مقدار مصرفی ماده‌ی مخدر باید به تدریج زیاد شود، در غیر این صورت خطراتی به همراه خواهد داشت. 

بیش‌تر پزشکان توصیه می‌کنند که از داروهای مخدر برای درمان فیبرومیالژیا استفاده نشود. 

داروهای ضد افسردگی 

داروهای ضد افسردگی مانند دولوکستین (duloxetine) و داروی ساولا (milnacipran) گاهی برای درمان درد و خستگی ناشی از بیماری تجویز می‌شود. این داروها همچنین باعث بهبود کیفیت خواب و متعادل شدن انتقال دهنده‌های شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

داروهای فیبرومیالژیا

داروهای ضد تشنج 

گاباپنتین (Gabapentin) برای درمان صرع مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی در عین حال ممکن است در کاهش شدت علائم بیماران مبتلا به فیبرومیالژیا هم موثر باشد. پرگابالین (Pregabalin) اولین داروی ضد تشنجی است که برای درمان فیبرومیالژیا به تایید سازمان غذا و داروی آمریکا رسیده است. این دارو‌ اجازه فرستادن پیام درد را به رشته‌های عصبی نمی‌دهد. 

گروهی دیگر از داروهای ضد افسردگی و داروهای خواب هم وجود دارند که به بهبود علایم بیماری کمک می‌کنند ولی سازمان غذا و دارو آن را تایید نکرده است. یک زمانی از داروهای شل کننده‌ی عضلات استفاده می‌شد که اکنون استفاده از آن توصیه نمی‌شود. 

درمان‌ های طبیعی بیماری فیبرومیالژیا

اگر داروهای تجویزی به صورت کامل منجر به برطرف شدن علائم فیبرومیالژیا نشود، می‌توان به درمان‌های جایگزین تکیه کرد. بسیاری از درمان‌های طبیعی روی کنترل استرس و کاهش درد تاکید دارند. شما می‌توانید از آن‌ها به تنهایی و یا همراه با درمان‌های رایج بیماری استفاده کنید. 

درمان‌های طبیعی شامل:

 • فیزیوتراپی 
 • طب سوزنی 
 • 5 – هیدروکسی تریپتوفان
 • مدیتیشن 
 • یوگا 
 • تای چی 
 • ورزش 
 • ماساژ درمانی 
 • رژیم غذایی سالم و متعادل 
 • شرکت در جلسات تراپی و مشاوره تا حد زیادی استرس که عامل اصلی تحریک کننده‌ی عوامل بیماری است را کاهش می‌دهد. 
 • جلسات تراپی گروهی هم از نظر هزینه ای که فرد صرف می‌کند مناسب تر هستند و به فرد کمک می‌کند تا با افراد دیگری که با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند، دیدار کند. 
 • درمان رفتاری – شناختی (Cognitive behavioral therapy ) هم راه دیگری برای کنترل موقعیت و شرایط استرس زا است. 

توجه داشته باشید که بسیاری از درمان‌های جایگزین برای فیبرومیالژیا از نظر علمی ثابت نشده و یا به صورت کامل بررسی‌های علمی در مورد آن‌ها انجام نشده است. 

آخرین درمان فیبرومیالژیا

توصیه ‌های تغذیه ‌ای برای فیبرومیالژیا

برخی از بیماران می‌گویند که با رعایت رژیم غذایی خاص و پرهیز از خوردن یک سری از مواد غذایی احساس بهتری دارند. اما از نظر دانشمندان هیچ دلیل علمی در مورد تاثیر یک سری از مواد غذایی بر بهبود علائم فیبرومیالژیا وجود ندارد. 

اگر بیماری فیبرومیالژیا تشخیص داده شود، باید فرد رژیم غذایی متعادلی را دنبال کند. مواد غذایی نقش بسیار مهمی در سلامتی کلی بدن، پیشگیری از بدتر شدن علایم بیماری و تامین انرژی مورد نیاز ایفا می‌کنند. 

این استراتژی‌های غذایی را به یاد داشته باشید: 

 • در رژیم غذایی به مقدار کافی میوه و سبزی، غلات کامل، لبنیات کم چرب و پروتئین قرار دهید. 
 • به اندازه کافی آب بنوشید.
 • بیش‌تر از گوشت، غذاهای گیاهی مصرف کنید. 
 • مقدار شکر و قند مصرفی در رژیم غذایی را کاهش دهید. 
 • تا جایی که می‌توانید ورزش کنید. 
 • سعی کنید که وزن خود را در محدوده‌ی نرمال قرار دهید. 

گاهی برخی از مواد غذایی همچون گلوتن و مونو سدیم گلومات ممکن است علایم بیماری شما را بدتر کند. در این صورت مواد غذایی مصرفی در طول روز را به دقت یادداشت کرده و اگر بعد از مصرف آن‌ها احساس خاصی داشتید آن را حتماً ثبت کنید 

مواردی که ثبت کرده‌اید را با پزشک به اشتراک بگذارید تا پزشک مواد تحریک کننده را شناسایی کند. از خوردن غذاهایی که منجر به بدتر شدن علایم می‌شود خودداری کنید. 

این بیماری می‌تواند منجر به احساس خستگی و بی حالی شود. 

کم کردن درد فیبرومیالژیا

درد فیبرومیالژیا ممکن است ناخوشایند باشد و مانع از انجام کارهای روزانه فرد شود. تنها به دنبال راهی برای آرام کردن درد خود نباشید، بلکه با مشورت با پزشک راه‌های کنترل درد را بیاموزید

راه‌های تسکین درد عبارتند از:

 • ایبوپروفن (ibuprofen) 
 • ناپروکسن سدیم (naproxen sodium)
 • کم کردن احساس ناخوشایند 
 • شدت درد کمر 
 • کنترل بهتر شرایط 

داروهای اشاره شده از جمله داروهای ضد التهاب هستند. با وجود اینکه التهاب بخش اصلی فیبرومیالژیا نیست، ممکن است که با بیماری‌هایی هم‌چون روماتیسم عضلانی و … همپوشانی داشته باشد. از طرفی دیگر این داروهای مسکن به بیمار کمک می‌کند تا خواب راحت‌تری داشته باشد. 

توجه داشته باشید که داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی عوارض جانبی هم دارند. تنها در صورتی باید این داروها در دراز مدت مصرف شوند که نیاز به کنترل دردهای مزمن باشد. 

قرص برای درمان فیبرومیالژیا

با پزشک خود مشورت کنید و از او بخواهید که یک برنامه درمانی مورد اطمینان و ایمن طراحی کند که به شما کمک کند تا بیماری خود را کنترل کنید. 

داروهای ضد افسردگی و ضد تشنج گروهی دیگر از داروها هستند که به کنترل درد کمک می‌کنند و ممکن است برای بیمار مبتلا تجویز شود. 

انجام ورزش یوگا، طب سوزنی و فیزیوتراپی هم می‌تواند به فرد کمک کند. خستگی ناشی از بیماری مانند درد چالش برانگیز بوده و باید کنترل شود. 

زندگی با بیماری فیبرومیالژیا

زمانی که فرد همواره درد باشد، خسته باشد و یا سایر علایم بیماری را تجربه کند، کیفیت زندگی ناخودآگاه دستخوش تغییر خواهد شد. مشکل زمانی بیش‌تر می‌شود که بسیاری از مردم در مورد فیبرومیالژیا و ابتلای خود به آن آگاهی ندارند. به این دلیل که علایم بیماری به سختی قابل مشاهده است، اطرافیان بیمار در بسیاری از موارد گمان می‌کنند که فرد در ابراز درد خود اغراق می‌کند. 

فرد بیمار باید بیماری خود را بپذیرد و مسیر درمانی را به درستی طی کند. گاهی نیاز است که بیش از یک روش درمانی امتحان شود و یا چند روش درمانی در آن واحد امتحان شود. 

سبک زندگی فیبرومیالژیا

بیمار می‌تواند با این گروه از افراد در ارتباط باشد:

 • پزشک 
 • دوستان نزدیک 
 • روانشناس و مشاور 

به خود سخت نگیرید و ایمان داشته باشید که توان مقابله و کنترل بیماری خود را دارید.

سخن پایانی

فیبرومیالژیا یک بیماری مزمن است که باعث بروز مشکلات زیر می‌شود:

 • درد گسترده 
 • خستگی 
 • مشکلات خواب 
 • افسردگی 

در حال حاضر فیبرومیالژیا درمان قطعی ندارد و دانشمندان به درستی دلیل بروز آن را نمی‌دانند. در فرایند درمان این بیماری مزمن روی داروها و شیوه‌ی زندگی تاکید می‌شود تا اندکی از شدت بروز علایم بیماری کاسته شود. 

در حدود 4 میلیون آمریکایی در سنین 18 و بالاتر یعنی چیزی در حدود 2 درصد از جمعیت این کشور به این بیماری مبتلا هستند. بیش‌تر نمونه‌های فیبرومیالژیا در زنان تشخیص داده می‌شود، ولی مردان و کودکان هم با این بیماری درگیر می‌شوند. 

بیماری بسیاری از افراد در سنین میانسالی تشخیص داده می‌شود. با وجود اینکه این بیماری یک نوع عارضه مزمن است ولی گروهی از مردم دوره‌هایی از تخفیف و کم شدن شدت بیماری را هم تجربه می‌کنند و در این شرایط درد و خستگی تا حد زیادی بهبود پیدا می‌کند. 

منبع:

healthline

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص ارتوپد روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص ارتوپد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «فیبرومیالژیا چیست ؛ علائم، دلایل و راه ‌های درمان آن»

37 پاسخ به “فیبرومیالژیا چیست ؛ علائم، دلایل و راه ‌های درمان آن”

 1. ناشناس گفت:

  سلام من تمام پرهایی رو که گفت دارم و داری سرترالین 50مصرف میکنم

 2. امین گفت:

  سلام من پسر هستم و ۱۸ سالمه
  همین علایم رو دارم
  چندتا جوش هم پشت کمرم زدم
  بثورات پوستی میتونه از علایمش باشه؟!

 3. آلاله گفت:

  سلام
  من 16 سالم هست و الان یک سال هست که با تشخیص پزشک به این بیماری مبتلا هستم دارو هایی که گفتن رو می خورم ولی احساس بهبودی نمی کنم می خواستم ببینم نظر شما چیه و چه کار هایی رو پیشنهاد میکنید ممنون

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   با توجه به سن بهتر است با روانپزشک مشورت کنید

 4. سحر گفت:

  سلام من 17 سالمه از 13 سالگی به بعد احساس خستگی دارم و حال ندارم و احساس افسردگی هم دارم نمی دانم از کمبود ویتامین یا این بیماریه اما کل بدنم صدا میده و از مچ تا بازوم هم تیر میکشید و شبا نمیتوانستم بخوابم
  میشه راهنمایی کنید.
  ممنونم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام لطفا اين آزمايشات را بديد و از نظر كم كاري تيروييد ، كم خوني فقر آهن و كميود ويتامين دي بررسي شيد
   Cbc.diff esr crp
   25ohvitD
   Tsh
   Ferritin
   Freet4

 5. محمد تاج آبادی گفت:

  سلام . مقاله خلاصه و کامل و مفید بود. سپاس فراوان.

 6. مهناز محمدی گفت:

  با سلا مقاله تون واقعا عالی بود
  من ۲۰ ساله بیماری لوپوس دارم سندرم پای بیقرار هم دارم حدو ۴ ماهه درد شدید در تمام نقاط بدنم دارم و با هیچ مسکنی خوب نمیشه همیشه خسته م وحتی تو خواب احساس درد دارم با استراحت هم دردم کم نمیشه ایا مبتلا له فیبرو میالیژ هستم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام با توجه به اينكه لوپوس داريد و داروهاي مرتبط با لوپوس را مصرف ميكنيد بهتره از نظر كمبود ويتامين دي ، كلسيم، منيزيم و كمبود آهن بررسي شيد
   كاركرد كليه هم چك شه
   نميشه الان تشخيص فيبروميالژيا گذاشت

 7. لیلا گفت:

  سلام..ممنون ازمقاله ی خوبتون
  من موقع فعالیت کتفام خیلی خشک میشن کف پاهامم وقتی زمین میذارم خشک میشن وبرا یه یه ساعتی ک درازبکشم مثلا ماتلوزیون بدنم خشک میشه وخیلی اذیت میشم دکترگفت ک فیبرومیالژیادارم سوالی ک هست اینه که من موقع راه رفتن کل بدنم صدامیده ازساق دستام وپاهام تاآرنج ومخصوصاکتفام وستون فقراتم اینم مربوط میشه به فیبرومیالژیا؟ممنون میشم راهنماییم کنید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگه ازمایش انجام شده و مشکلی نبوده بله میتونه برای فیبرو میالژیا باشه

 8. حسن گفت:

  سلام خسته نباشید…
  آیا بیماری فیبرومیالژیا رو فوتبالیست ها یا کسایی که زیاد می دوند و درکل تمرینات حرکتی با توپ و دو دارند
  در بین آنها شایع هست ؟
  تشخیص این بیماری توسط آزمایش هست یا بالینیه؟؟
  درد نقاط ماشه ای با این بیماری بیماری خیلی فرق داره؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام نه ربطي نداره به نوع فعاليت و وردش بيشتر عصبي هست
   با معاينه مشخص ميشه و نرمال بودن تست هاي روماتولوژي

 9. یاسر گفت:

  با سلام. خیلی عالی بود. خیلی استفاده کردم. چندین سال هست که درگیر دردهای متنوع هستم و اخیرا حافظه کوتاه مدتم هم دچار اختلال شده. الان احتمال میدم بیماری من همین باشه.اگه میشه راهنمایی کنید تا مطمئن بشم. ممنون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام گاهي افسردگي يا كم خوني فقر آهن اين علائمو ميتونه بده
   لطفا اين آزمايشات را انجام دهيد تا مشخص شه كم خوني فقر آهن يا كم كاري تيروييد نداريد
   بعد اگه نرمال بود بايد از نظر افسردگي بررسي شويد
   Cbc.diff
   Esr crp
   Tsh
   Freet4
   Ferritin

 10. عاطفه گفت:

  سلام. ممنون از مقاله جامعتون من بعد از دو سال تازه فهمیدم چه بیماری دارم آخرین دکتری که مراجعه کردم قرص فلوکستین و نورتریپتیلین 10داد به نظرتون با هم تداخل ندارند؟؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام نه تداخل نداره اگه تشخيصشون بوده مصرف كنيد

 11. امید گفت:

  سلام
  بیماری فیبرومیالژیا در مردان آیا در رابطه جنسی تاثیر دارد و اگر دارد درمان آن چیست؟
  سپاس

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام فيبروميالژيا درد عضلاني اسملي هست كاري به دستگاه تناسلي نداره

  • هێمن گفت:

   سلام وقت بخیرمن 6سال هست مبتلاهستم بە ان بیماری کل بدنم درد میکونە استخوان و رگها سردرد خستگی مزمن درد مزمن با خیلی دکتر مراجعەت کردم خیلی ئازمایش انجام دادم جواب ازمایشاە ان هست پوکی استخوان دارم دکتر با من گوفتن من گرفتار بیماری فیبرومالژیا هستم چند تزریق نجام دادم جوابی خوبی ندا من هر بدتر شودم درد بنم دوران میکونە زندگیم خیلی سختە نیمیونتم بە خوبی زنگی بکونم کل بدنم درد میکونە نمی تونم زنگی بکونم

 12. فوزیه زمانی دادانه گفت:

  سلام وقت بخیر
  خیلی مقاله خوبیست کامل و جامع،موفق باشید.من62سال،پوکیاستخوان درکمر و لگن داشتم اما دریک ماه گذشته درد منتشره درزانو،لگن،گردن،شانه ها،سردرد،طوری که درانجام امور روزمره عاجزم،لطفا راهنمایی بفرمایید ممنونم

 13. اربابی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من همین بیماری رو دارم و دکتر مغزواعصاب برام گاباپنتین تجویز کرده که تاثیر زیادی در تسکین دردهام نداره به نظر شما گاباپنتین رو با پرگابلین عوض کنم بهتره؟
  پرگابلین رو چند بار مصرف کردم خیلی تاثیرش در کنترل درد بهتر بود.

 14. محسن گفت:

  با سلام
  لطفا اگه ممکنه متخصص با تجربه در این بیماری معرفی بفرمایید چون اغلب متخصصین که مراجعه کردم اطلاعات زیادی در این رابطه ندارن.
  ممنون

 15. Kiana گفت:

  میخواستم بدونم این بیماری در نوحوانان ۱۳ تا ۱۸ سال هم اتفاق میافتد؟

 16. Masi گفت:

  متشکرم ازمطالبی کهدرمورد فیبرومیالژی اعلام کردید.آیا یک بیمار فیبرو میالژی میتواند حامله شوداولین باراست که این سوال میکنم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بله میتواند و مشکلی نیست

 17. سارا گفت:

  سلام – باتشکر از مقاله خوب و مفیدتان. برای کنترل این بیماری به چه پزشکی باید مراجعه کرد؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   به متخصص داخلی یا فوق تخصص روماتولوژی مراجعه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام خیر موردی نیست مایعات زیاد بخورین و cbc رو ۳ هفته دیگه تکرار کنید...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام موردی نداره با پزشک‌ محل واکسیناسیون مشورت کنبد تا اگه لازم و سنتو...

معصومه:

سلام من آزمایش cbc دادم و پلاکتم 550 و لنفوسیتم 51 هست. بقیه موارد تو رنج نرم...

معصومه:

سلام خسته نباشید من ۲۸ سالمه و آزمایش cbc دادم و پلاکتم 550 و لنفوستیم 51 هس...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام ممکن لیپوما (چربی) باشه معاینه لازمه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام میتونه لیپوما (چربی ) باشه معاینه لازمه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه ک...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام با توجه به شرح حال آندوسکوپی لازمه با توجه به موارد ذکر شده، بهتر ا...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مرا...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه اکو و تست ورزش و نوار قلب انجام شده و موردی نبوده، باید به با تو...