ویتامین B3؛ منابع، موارد مصرف، عوارض جانبی

ویتامین B3؛ منابع، موارد مصرف، عوارض جانبی

وجود نیاسین یا ویتامین B3 کافی در بدن برای سلامت عمومی مهم است. همچنین مقادیر بالاتر نیاسین به عنوان یک درمان می تواند سطح کلسترول را بهبود بخشد. بدن به تنهایی نمی تواند نیاسین را تولید کند و باید از مواد غذایی ان را تامین کنید.

 

چرا مردم نیاسین مصرف می کنند؟

به عنوان درمانی برای کلسترول

مطالعات خوبی وجود دارد که نشان می دهد نیاسین می تواند سطح کلسترول خوب HDL را افزایش داده و تری گلیسیرید را کاهش دهد. نیاسین همچنین به طورمیانگین ​​کلسترول بد LDL را کاهش می دهد. گاهی اوقات این دارو همراه با استاتین ها برای کنترل کلسترول تجویز می شود، مانند روزوواستاتین، سیمواستاتین، فلوواستاتین، آتورواستاتین و پراواستاتین.

با این حال، نیاسین تنها به عنوان درمان کلسترول در دوزهای نسبتاً بالا مؤثر است. این دوزها می توانند خطراتی مانند آسیب کبدی، مشکلات گوارشی یا عدم تحمل گلوکز را به همراه داشته باشند. بنابراین خود را با مکمل های نیاسین بدون نسخه درمان نکنید. در عوض، از پزشک خود مشاوره بگیرید، که در صورت توصیه می‌تواند دوزهای تایید شده نیاسین را برای شما تجویز کند.

علاوه بر این، نیاسین یک درمان تایید شده توسط FDA برای پلاگر است، بیماری نادری که از کمبود نیاسین ایجاد می شود.

چه مقدار نیاسین باید مصرف کرد؟

از آنجایی که نیاسین را می توان به روش های مختلف استفاده کرد، با پزشک خود در مورد مناسب ترین دوز برای شما صحبت کنید.

همه افراد به مقدار مشخصی نیاسین از غذا یا مکمل ها نیاز دارند تا بدن به طور طبیعی کار کند. این مقدار مصرف مرجع رژیم غذایی یا DRI نامیده می شود، اصطلاحی که جایگزین RDA  که قدیمی و آشناتر است، می شود. برای نیاسین، DRI ها به سن و سایر عوامل بستگی دارند و متفاوت هستند و به طور کلی طبق موارد زیر است:

کودکان: بسته به سن، بین 2 تا 16 میلی گرم در روز

مردان: 16 میلی گرم در روز

زنان: 14 میلی گرم در روز

زنان (باردار): 18 میلی گرم در روز

زنان (شیرده): 17 میلی گرم در روز

حداکثر میزان مصرف روزانه برای بزرگسالان در تمام سنین: 35 میلی گرم در روز

توجه داشته باشید اکثر مردم می توانند مقدار نیاسین مورد نیاز خود را با خوردن یک رژیم غذایی سالم دریافت کنند.

اگر پزشک شما نیاسین را تجویز کرده است، ممکن است بخواهید آن را با غذا مصرف کنید. این می تواند از ناراحتی معده جلوگیری کند. برای کاهش گرگرفتگی که یک عارضه جانبی بی ضرر اما ناراحت کننده نیاسین است و موجب قرمزی و گرمی در صورت و گردن می شود، پزشک ممکن است مصرف نیاسین را همراه با آسپرین و پرهیز از الکل و غذاهای تند توصیه کند.

 

نیاسین در  مواد غذایی

آیا می توانید نیاسین را به طور طبیعی از غذاها دریافت کنید؟

نیاسین به طور طبیعی در بسیاری از غذاها، از جمله سبزیجات، مخمر، گوشت، جگر، دانه ها، بادام زمینی، آووکادو، مرغ، ماهی و تخم مرغ وجود دارد. بسیاری از محصولات نیز در طول تولید با نیاسین غنی می شوند.

 

خطرات مصرف نیاسین چیست؟

اثرات جانبی

نیاسین می تواند باعث گرگرفتگی شود، به خصوص زمانی که برای اولین بار مصرف آن را شروع می کنید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما احتمالاً افزایش آهسته دوز را برای کاهش این مشکل پیشنهاد می کند. نیاسین همچنین می تواند باعث ناراحتی معده و اسهال شود. با این حال، همه این عوارض جانبی به مرور زمان محو می شوند.

 

خطرات

نیاسین خطراتی دارد. نیاسین می تواند باعث مشکلات کبدی، زخم معده، تغییر در سطح گلوکز، آسیب عضلانی، فشار خون پایین، تغییرات ریتم قلب و مسائل دیگر شود. افراد مبتلا به هر نوع بیماری از جمله بیماری کبد یا کلیه، دیابت، فشار خون بالا یا مشکلات قلبی عروقی باید قبل از استفاده از مکمل های نیاسین با پزشک مشورت کنند. کلسترول بالا را به تنهایی با مکمل های نیاسین بدون نسخه درمان نکنید.

 

تداخلات دارویی

اگر دارو یا مکملی را به طور منظم مصرف می کنید، قبل از شروع استفاده از مکمل های نیاسین با پزشک خود صحبت کنید.مکمل های نیاسین می توانند با داروهایی مانند داروهای دیابت، رقیق کننده های خون، داروهای ضد تشنج، داروهای فشار خون، هورمون های تیروئید و آنتی بیوتیک ها و همچنین مکمل هایی مانند جینکو بیلوبا و برخی آنتی اکسیدان ها تداخل داشته باشند.

الکل نیز ممکن است خطر مشکلات کبدی را افزایش دهد. اگرچه نیاسین اغلب همراه با استاتین ها برای کلسترول بالا استفاده می شود، این ترکیب هم ممکن است خطر عوارض جانبی را افزایش دهد. از پزشک خود در این مورد مشاوره بگیرید.

در دوزهای پایین نیاسین برای همه بی خطر است. با این حال، در مقادیر بالاتری که برای درمان شرایط پزشکی استفاده می شود، می تواند خطراتی به همراه داشته باشد. به همین دلیل، کودکان و زنان باردار یا شیرده نباید مکمل های نیاسین را بیش از DRI مصرف کنند، مگر اینکه توسط پزشک توصیه شده باشد.

افراد مبتلا به نقرس کنترل نشده نیز نباید از مکمل های نیاسین استفاده کنند.

 

منبع:webmd.com

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر