چرا ضربان قلب ورزشکاران کمتر است؟

ورزشکاران استقامتی اغلب در حالت استراحت ضربان قلب کمتری نسبت به سایرین دارند. ضربان قلب بر حسب ضربان در دقیقه (bpm) اندازه گیری می شود. ضربان قلب در حالت استراحت زمانی که نشسته یا دراز کشیده اید و در حالت آرام هستید بهتر اندازه گیری می شود. میانگین ضربان قلب در حالت استراحت معمولاً بین 60 تا 80 ضربه در دقیقه است. اما در برخی از ورزشکاران این ضربان بین30 تا 40 ضربه در دقیقه است. اگر ورزشکار هستید یا اغلب ورزش می کنید، برای این میزان ضربان قلب کمتر، معمولاً جای نگرانی نیست، مگر اینکه سرگیجه داشته باشید و خسته یا بیمار باشید. در واقع، معمولاً این میزان ضربان کم به این معنی است که شما در وضعیت خوبی هستید.

ضربان قلب ورزشکار در حال استراحت

ضربان قلب ورزشکار در حال استراحت در مقایسه با جمعیت عمومی پایین در نظر گرفته می شود. یک ورزشکار جوان و سالم ممکن است 30 تا 40 ضربان در دقیقه داشته باشد. این احتمالاً به این دلیل است که ورزش ماهیچه قلب را تقویت می کند و قلب می تواند با هر ضربان مقدار بیشتری خون پمپاژ کند. در نتیجه اکسیژن بیشتری نیز به ماهیچه ها می رود. این بدان معناست که ضربان قلب فرد ورزشکار کمتر از یک فرد غیر ورزشکاراست. با این حال، ضربان قلب یک ورزشکار ممکن است در طول ورزش به 180 تا 200 ضربه در دقیقه نیز برسد.

ضربان قلب در حالت استراحت برای همه افراد از جمله ورزشکاران متفاوت است. برخی از عواملی که می تواند بر آن تأثیر بگذارد عبارتند از:

 • سن
 • سطح آمادگی جسمانی
 • مقدار فعالیت بدنی
 • دمای هوا (در روزهای گرم یا مرطوب، ضربان قلب ممکن است افزایش یابد)
 • احساسات (استرس، اضطراب و هیجان می تواند ضربان قلب را افزایش دهد)
 • دارو (بلاکرها می توانند ضربان قلب را کاهش دهند، در حالی که برخی از داروهای تیروئیدی می توانند آن را افزایش دهند)

چه میزان ضربان قلب خیلی کم است؟

ضربان قلب ورزشکار در حالت استراحت معمولاً زمانی بسیار پایین در نظر گرفته می شود که فرد علائم دیگری داشته باشد. این علائم ممکن است شامل خستگی، سرگیجه یا ضعف باشد. علائمی مانند این می تواند نشان دهنده وجود مشکل دیگری باشد. اگر این علائم را در کنار ضربان قلب آهسته تجربه کردید به پزشک مراجعه کنید.

سندرم قلب ورزشی

سندرم قلب ورزشی یک بیماری قلبی است که معمولاً بی ضرر است و معمولاً در افرادی که بیش از یک ساعت در روز ورزش می کنند دیده می شود. ورزشکاران با ضربان قلب در حالت استراحت 35 تا 50 ضربان در دقیقه شاید دچار آریتمی یا ریتم نامنظم قلب شوند. این وضعیت در نوار قلب (ECG یا EKG) غیر طبیعی نشان داده می شود.

معمولاً نیازی به تشخیص سندرم قلب ورزشی نیست زیرا هیچ مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی کند. اما اگر علائم زیر را تجربه کردید، حتما به پزشک اطلاع دهید:

 • درد قفسه سینه را تجربه می کنید
 • متوجه می شوید که ضربان قلب شما هنگام اندازه گیری نامنظم به نظر می رسد
 • در حین ورزش غش کرده اید

گاهی اوقات ورزشکاران به دلیل مشکل قلبی در حین ورزش از حال می روند. اما این معمولاً به دلیل یک بیماری زمینه‌ای مانند بیماری مادرزادی قلب است و به دلیل سندرم قلب ورزشی نیست. تحقیقات جدید نشان می دهد که ورزشکارانی که ضربان قلب آنها در حالت استراحت پایین است، ممکن است در مراحل بعدی زندگی، الگوهای نامنظم قلب را تجربه کنند.

یک مطالعه نشان داد که ورزشکاران استقامتی مادام‌العمر بیشتر احتمال دارد که نیاز به کاشت ضربان ساز الکترونیکی داشته باشند. تحقیقات هنوز در مورد اثرات طولانی مدت ورزش استقامتی ادامه دارد. محققان در حال حاضر هیچ تغییری در برنامه ورزشی شما توصیه نمی کنند. اگر نگران ضربان قلب پایین خود هستید به پزشک مراجعه کنید.

چرا ضربان قلب ورزشکاران کمتر است؟

چگونه ضربان قلب ایده آل خود را در حالت استراحت تعیین کنیم؟

ضربان قلب در حالت استراحت برای ورزشکارانی که خوب تمرین کرده اند بین 30 تا 40 ضربه در دقیقه است. اما ضربان قلب هر کس متفاوت است. حتی اگر ضربان قلب کمتر در حالت استراحت به معنای تناسب اندام‌ بهتری باشد، هیچ ضربان قلب «ایده‌آلی» در حالت استراحت وجود ندارد. می توانید ضربان قلب حالت استراحت خود را در خانه اندازه گیری کنید. با چک کردن نبض اول صبح، ضربان قلب خود را در حالت استراحت اندازه بگیرید:

به آرامی نوک انگشت اشاره و انگشت میانی خود را روی قسمت جانبی دست، درست زیر قسمت شست و روی مچ خود فشار دهید، ضربات را برای یک دقیقه کامل بشمارید (یا 30 ثانیه بشمارید و در 2 ضرب کنید یا 10 ثانیه بشمارید و در 6 ضرب کنید)

چگونه ضربان قلب ورزشی ایده آل خود را تعیین کنیم؟

برخی از ورزشکاران دوست دارند تمرینات ضربان قلب هدف را دنبال کنند. این بر اساس سطح نیرومندی در مقایسه با حداکثر ضربان قلب شما است. حداکثر ضربان قلب بالاترین میزانی است که قلب می تواند در طول تمرینات قلبی عروقی تحمل کند. برای محاسبه حداکثر ضربان قلب، سن خود را از 220 کم کنید. بیشتر ورزشکاران بین 50 تا 70 درصد حداکثر ضربان قلب خود تمرین می کنند. به عنوان مثال، اگر حداکثر ضربان قلب شما 180 ضربه در دقیقه باشد، منطقه تمرینی شما بین 90 تا 126 ضربه در دقیقه خواهد بود. از مانیتور ضربان قلب برای پیگیری در حین ورزش استفاده کنید.

چه میزان ضربان قلب خیلی زیاد است؟

بالا رفتن از حداکثر ضربان قلب محاسبه شده برای مدت طولانی می تواند برای سلامتی خطرناک باشد. اگر احساس سبکی سر، سرگیجه یا بیماری دارید، ورزش را متوقف کنید.

نتیجه گیری

ورزشکاران اغلب ضربان قلب در حالت استراحت کمتری نسبت به سایرین دارند. اگر به طور مکرر ورزش می کنید و تناسب اندام مناسبی دارید، ممکن است ضربان قلب شما کمتر از سایر افراد باشد. این لزوما چیز بدی نیست. ضربان قلب پایین به این معنی است که قلب به ضربان کمتری نیاز دارد تا همان مقدار خون را در سراسر بدن پخش کند.

اگر دچار سرگیجه، درد قفسه سینه یا غش شدید، فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. همچنین اگر مشکوک هستید که ضربان قلب پایین با علائم دیگری مانند خستگی یا سرگیجه همراه است، به پزشک مراجعه کنید. آنها می توانند قلب شما را ارزیابی کنند تا تأیید کنند که می توانید به ورزش ادامه دهید یا خیر.

منبع : healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
 1. ارژنگ می گوید

  سلام. من یک ورزشکار هستم ؛ و مثلا دیروز 7 کیلومتر دویدم ولی ضربان قلبم در حالت استراحت 104 الی 95 هست، دلیلش رو نمیفهمم! یک توضیح میدید؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر