مجله پزشکی دکتر دکتر

باد فتق چیست؟ معرفی کامل بیماری فتق

13 بهمن 1397

429

بیماری‌های جراحی عمومی- نقشه راه بیماری‌ها
باد فتق چیست؟ معرفی کامل بیماری فتق

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

فتق چیست؟ آیا فتق درمان دارد؟ در این مطلب از مجله سلامت و درمان دکتردکتر به معرفی کامل بیماری باد فتق، فتق در مردان، فتق در زنان و فتق کودکان خواهیم پرداخت؛ در ادامه با ما همراه باشید.

فتق (Hernia) چیست؟

فتق به بیرون زدگی یا خارج شدن هر عضو بدن، از جای اصلی خود گفته می‌شود. به عبارتی دیگر: تغییر محل اعضایی از بدن به حفره یا بافت مجاور که موجب تورم یا پارگی شود را فتق می‌گویند.

بیماری فتق زمانی بروز می‌کند که یک ناحیه از یک عضو یا بافت از طریق یک لایه عضله ضعیف بیرون می‌زند.

فتق کجا ایجاد می‌شود؟

هر جایی از بدن که جداره بافت نگه‌دارنده یک اندام ضعیف باشد؛ فتق می‌تواند اتفاق بیافتد. فتق مزمن معولا در ناحیه شکمی رخ می‌دهد، همچنین فتق می‌تواند در ران، ناف و ناحیه کشاله ران دیده شود.

آیا زنان هم فتق دارند؟

ممکن است ما به طور مادرزادی با فتق به دنیا بیاییم و یا بعدا به آن مبتلا شویم؛ بنابراین تصور اینکه زنان فتق ندارند، اشتباه است. باد فتق در باور برخی ایرانیان مختص فتق بیضه در مردان است که باوری غلط و بی‌اساس است.

فتق در زنان

انواع فتق

بیماری فتق را می‌توان براساس نوع پیش‌رفتگی و محل ایجاد آن دسته‌بندی کرد. میزان شیوع فتق در کودکان، فتق در زنان و فتق در مردان براساس دسته‌بندی انواع باد فتق متفاوت است.

فتق داخلی

اگر پیش‌رفتگی یا بیرون‌زدگی فتق به سمت داخل بدن باشد به آن فتق داخلی می‌گوییم.

فتق خارجی

اگر پیش‌رفتگی یا بیرون‌زدگی فتق به سمت بیرون بدن باشد به آن فتق خارجی می‌گوییم. فتق می‌تواند از طریق ماهیچه به سمت بیرون بدن فشار آورد و در زیر پوست مشاهده شود.

فتق کشاله ران یا فتق اینگوینال (Inguinal hernia)

فتق اینگوینال به شکل برآمدگی در کشاله ران یا کیسه بیضه ظاهر می‌شود. فتق کشاله ران در مردان شایع‌تر از زنان است. این فتق هنگامی رخ می‌دهد که بخشی از روده‌ها یا بافت چربی از طریق یک نقطه ضعف یا پریشانی در دیواره شکمی در بالای قسمت ران، فشار آورند.

به فتق در کشاله ران فتق مغبنی هم گفته می‌شود.

فتق رانی (Femoral hernia)

فتق فمورال به صورت برآمدگی در قسمت بالایی ران ایجاد می‌شود. توده حاصل از این فتق با وارد آوردن فشار یا دراز کشیدن ناپدید خواهد شد و با سرفه یا زور زدن ممکن است که ظاهر شود. فتق رانی در زنان شایع‌تر از مردان است.

فتق شکافی

فتق شکافی در محل مربوط به جراحی شکمی یا عمل‌های لاپاروسکوپی ایجاد می‌شود؛ که به عنوان فتق پست لاپاروتومی هم شناخته می‌شود.

فتق نافی (Umbilical hernia)

برآمدگی اطراف منطقه ناف، شامل بخشی از روده یا بافت چربی که از طریق دیواره شکم در نزدیکی ناف بیرون می‌زند. فتق ناف در کودکان و نوزادان زیر ۶ ماه بیشتر دیده می‌شود.

فتق در نوزادان

فتق ناف در زنان بیشتر از فتق ناف در مردان گزارش شده است. چاقی، بارداری‌های متعدد و تومورهای داخل شکمی از علل فتق نافی در زنان است.

 • فتق اینکارسره: اگر فتق با فشار، به محل اصلی خود برنگردد در این حالت فتق گیر کرده (اینکارسره) نامیده می‌شود.
 • فتق مختنق: فتق گیرکرده (اینکارسره) در صورتی که با قطع جریان خون به بافت‌ها همراه باشد فتق مختنق (استرنگوله) نامیده می‌شود. فتق مختنق در صورتی که درمان نشود می‌تواند تهدید کننده زندگی باشد.

علت ایجاد فتق چیست؟

علت ایجاد فتق ترکیبی از ضعف عضلات و فشار است. بسته به علت آن، فتق ممکن است به سرعت یا در مدت زمان طولانی توسعه یابد. به طور طبیعی دیواره شکم دارای مناطقی است که احتمال ضعیف شدن آنها می‌رود. هر کس در هر سنی ممکن است به فتق دچار شود.

بیشتر موارد فتق در کودکان مادرزادی است. در بزرگسالان، ضعف طبیعی یا فشار ناشی از بلند کردن جسم سنگین، سرفه مداوم، مشکل در اجابت مزاج یا دفع ادرار باعث می‌شود دیواره شکم ضعیف یا گسسته شود.

با توجه به شیوع ویروس کرونا و اهمیت در خانه ماندن برای کاهش زنجیره انتقال این بیماری؛ شما عزیزان می‌توانید از طریق سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر با پزشک متخصص ارتباط برقرارکرده و مشاوره دریافت کنید. برای دریافت مشاوره روی دکمه زیر کلیک (یا لمس) کنید.

علل ضعف عضلانی منجر به فتق

 • شکست دیواره شکم
 • نقص مادرزادی عضلات
 • سن
 • سرفه مزمن
 • آسیب وارد شده بر اثر جراحی

عواملی كه بدن ما را تحت فشار قرار می‌دهند و ممكن است باعث فتق شوند؛ به خصوص اگر عضلات ما ضعيف باشند، عبارتند از:

 • حاملگی
 • یبوست
 • بلند کردن وزنه سنگین
 • آبسه شکمی
 • افزایش ناگهانی وزن
 • جراحی
 • سرفه مداوم یا عطسه

علائم فتق چیست؟

شایع‌ترین علامت فتق یک عضله یا توده بیرون آمده در ناحیه آسیب دیده از بدن است. فتق ممکن است ایجاد دردهای بسیار شدید شکمی کند. همچنین با بروز مشکلات جدی دیگر ممکن است نیاز به جراحی اورژانسی پیدا کنید.

شاخص‌ترین علائم فتق عبارتند از:

 • درد در ناحیه کشاله ران که با خم شدن یا بلند کردن اجسام سنگین بدتر می‌شود.
 • وجود توده یا برآمدگی دردناک در کشاله ران یا ناحیه شکمی
 • وجود توده دردناک در ناحیه بیضه
 • احساس سنگینی در شکم
 • سوزش یا احساس درد در محل زخم
 • درد قفسه سینه
 • مشکل بلعیدن
 • درد شکمی
علائم فتق

روش‌های تشخیص فتق

تشخیص فتق معمولا ساده است: ممکن است یک برآمدگی زیر پوست را احساس کنیم یا ممکن است هنگام بلند کردن اشیا سنگین، سرفه کردن، زور زدن هنگام دفع ادرار یا اجابت مزاج و یا موقع نشستن یا ایستادن طولانی مدت احساس درد کنیم. درد ممکن است شدید باشد یا درد خفیفی که در طول روزشدت پیدا کند.

انواع مختلفی از بیماری فتق وجود دارد که هر کدام با مجموعه علائم خاص خود همراه هستند. پزشک براساس علائم و تاریخچه سلامت ما، معاینه فیزیکی و احتمالاً آزمایش خون یا اسکن تصویری در منطقه آسیب‌دیده، فتق را تشخیص می‌دهد.

علاوه بر معاینه فیزیکی پزشک ممکن است برخی از آزمایش‌ها از جمله: سونوگرافی، اشعه ایکس باریم و آندوسکوپی را برای تشخیص علت ایجاد فتق درخواست کند.

سونوگرافی برای تشخیص فتق

زمانی پزشک این آزمایش را توصیه می‌کند که بیمار زن باشد تا از علل درد مربوط به دستگاه تناسلی مانند کیست تخمدان یا فیبروئید جلوگیری کند.

در مردان سونوگرافی برای ارزیابی فتق‌های کشاله‌ ران و یا فتق بیضه است. این آزمایش با استفاده از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر شکم و اندام‌های لگن انجام می‌شود. سونوگرافی کمک بزرگی است تا پزشک معالج به صورت دقیق وجود بیماری فتق یا عدم وجود آن را تایید کند.

تشخیص فتق

نقش اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) در تشخیص فتق

پزشک ممکن است این آزمایش را برای جلوگیری از شرایط دیگری که باعث درد و تورم شکم می‌شود، توصیه کند. سی‌تی‌اسکن با به کار بردن اشعه ایکس برای ایجاد تصاویر شکم و اندام کاربرد دارد و شامل یک رنگ کنتراست است که در بازوی بیمار تزریق می‌شود.

این نوع تست ممکن است به دلیل برخی محدودیت‌های بیمار توصیه نشود. در واقع بنابر تشخیص پزشک معالج است که نیازی به سی‌تی‌اسکن وجود دارد یا خیر. اگر مشکل زمان یا دسترسی به پزشک را دارید، پیشنهاد می‌کنیم از طریق تماس تلفنی با پزشک با پزشک متخصص نظر ایشان را در این باره جویا شوید.

تشخیص فتق با تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

پزشک این آزمایش را زمانی به بیمار توصیه می‌کند که هنگام ورزش شدت دردش افزایش یابد؛ زیرا فعالیت بدنی می‌تواند عامل ایجاد بیماری فتق باشد.

اسکن MRI می‌تواند پارگی در ماهیچه‌های شکم را، حتی زمانی که هیچ ورمی نباشد، تشخیص دهد. این آزمایش با استفاده از امواج رادیویی و یک میدان مغناطیسی برای ایجاد تصاویر شکم و اندام بیمار است.

اگر تشخیص پزشک این باشد که فتق ممکن است عارضه ایجاد کند؛ مانند اینکه بیمار در حال از دست دادن خون یا قطع شدن جریان خون‌رسانی باشد، آزمایش‌های تصویربرداری و همچنین آزمایش خون را برای بررسی علائم عفونت انجام خواهد داد.

اهمیت تشخیص به موقع بیماری فتق را جدی بگیریم. مراجعه به پزشک در صورت مشاهده علائم یکی از ساده‌ترین راهکارها برای جلوگیری از بروز مشکلات حادتر خواهد بود.

درمان فتق

تقریبا همه انواع فتق نیاز به جراحی دارند. این که آیا ما نیاز به درمان داریم یا نه؟ به اندازه فتق و شدت علائم در ما بستگی دارد. گزینه‌های درمان برای فتق عبارتند از: تغییر سبک زندگی، مصرف دارو یا جراحی که در ادامه به توضیح هر کدام می‌پردازیم.

پرهیز از پرخوری برای پیشگیری از فتق

تغییر سبک زندگی برای درمان فتق شامل:

 • تغییرات غذایی اغلب ممکن است علائم فتق را از بین ببرد؛ اما فتق را از بین نمی‌برد.
 • از وعده‌های غذایی بزرگ یا پرخوری اجتناب کنید.
 • وزن بدن خود را در محدوده سالم نگه دارید
 • برخی تمرینات ممکن است به تقویت عضلات اطراف شکم کمک کنند و علائم فتق را کاهش دهند. با این حال، گاهی تمرینات انجام شده می‌توانند فشار را در این ناحیه افزایش دهند و در واقع باعث ایجاد فتق بیشتر شوند.

درمان دارویی فتق

برخی از مسکن‌ها مثل استامینوفن می‌توانند ناراحتی و درد حاصل از فتق را بهبود ببخشند.

عمل جراحی برای درمان فتق

اگر فتق در حال افزایش است یا باعث درد می‌شود، پزشک ممکن است تصمیم بگیرد که عمل جراحی را انجام دهد.

روش‌های جراحی فتق

فتق می‌تواند با جراحی باز یا لاپاروسکوپی انجام شود. در جراحی باز که ممکن است با بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی انجام شود، جراح یک برش در ناحیه کشاله ران ایجاد می‌کند و بافت بیرون زده را به شکم برمی‌گرداند. گاهی پزشک برای تقویت ضعف عضلات از مش (بستری مصنوعی برای افزایش استحکام بافت شکم) استفاده می‌کند.

جراحی فتق

پس از عمل جراحی، پزشک ما را تشویق می‌کند در اسرع وقت حرکت کنیم، اما ممکن است چند هفته زمان نیاز باشد تا فعالیت‌های معمول خود را از سر گیریم.

در روش لاپاروسکوپی که نیاز به بیهوشی عمومی دارد؛ جراح از طریق چند سوراخ کوچک در سطح شکم به داخل شکم دسترسی پیدا می‌کند و با استفاده از لوله‌های لاپاروسکوپ جراحی با حداقل تهاجم انجام می‌شود.

افرادی که تحت لاپاروسکوپی قرار می‌گیرند ممکن است ناراحتی کمتری پس از جراحی داشته باشند و زخمشان سریعتر بهبود یابد.

عوارض درمان نکردن باد فتق

اگر فتق درمان نشود، خون‌رسانی به بخش بیرون‌زده عضو انجام نمی‌شود و جریان خون متوقف می‌شود. امکان دارد سبب انسداد روده همراه با تب، درد شکمی شدید، استفراغ و شوک شود.

اگر بخشی از روده در دیواره شکم به دام افتاده باشد؛ می‌تواند حرکت روده را مختل کند و باعث درد شدید، حالت تهوع یا یبوست و خشکی مزاج شود. فتق در حالتی که درمان ندارد نیز می‌تواند فشار زیادی بر روی بافت‌های اطراف خود ایجاد کند. این حالت باعث تورم و درد در ناحیه اطراف فتق می‌شود.

عوارض جراحی فتق چیست؟

برخی از مطالعات نشان می‌دهد که در جراحی به روش لاپاروسکوپی احتمال عود فتق وجود دارد. تبحر جراح در روش لاپاروسکوپی میزان این عارضه را کاهش می‌دهد. از دیگر عوارض جراحی فتق درد زیاد است که گاهی ممکن است تا یک سال طول بکشد.

آیا شما در معرض خطر فتق هستید؟

علت ایجاد فتق و فاکتورهایی که خطر ابتلا به فتق را افزایش می‌دهد عبارتند از:

 • سابقه فامیلی یا خانوادگی
 • اضافه وزن یا چاق بودن
 • سرفه مزمن
 • یبوست مزمن
 • سیگار کشیدنی که می‌تواند موجب سرفه مزمن شود
 • شرایطی مانند فیبروز کیستیک هم می‌تواند به طور غیر مستقیم خطر ابتلا به فتق را افزایش دهد. فیبروز کیستی عملکرد ریه‌ها را کاهش می‌دهد و باعث سرفه مزمن می‌شود.
عوامل ایجاد فتق

جلوگیری از فتق

اکثر فتق‌ها تهدیدکننده زندگی نیستند، فتق خود به خود از بین نمی‌رود و با گذشت زمان بهتر نمی‌شود.

ما نمی‌توانیم از ضعف عضلانی که علت ایجاد فتق است، جلوگیری کنیم. با این حال، می‌توانیم میزان فشار بر روی بدنمان را کاهش دهیم؛ این کار ممکن است به ما در جلوگیری از فتق کمک کند یا از افزایش شدت فتق جلوگیری کنید.

بعض نکات برای پیشگیری از فتق عبارتند از:

 • سیگار نکشیدن
 • حفظ وزن بدن در حالت نرمال
 • اجتناب از تنش در طی حرکات روده یا ادرار کردن
 • بلند نکردن اجسام سنگین

سخن آخر

بیماری فتق یا بیرون‌زدگی عضوی از بدن از جای اصلی خود، در هر جایی از بدن می‌تواند ایجاد شود. فتق همچنین در هر سنی و در تمام افراد ممکن است به وجود بیاید. فتق نوزادان و کودکان که بیشتر از نوع فتق نافی هست، در اکثر موارد یک بیماری مادرزادی است. بیماری فتق در بزرگسالی اکتسابی است.

بیماری فتق در اکثر موارد تنها با جراحی به صورت باز یا لاپاروسکوپی قابل درمان است. برای بهبود علائم فتق می‌توان تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کرد، همچنین مصرف بعضی از داروهای مسکن به تسکین دردهای ناشی از فتق کمک می‌کند.

بیماری فتق یکی از بیماری‌هایی است که ممکن است در هر صورت روزی به سراغ شما نیز بیاید. بنابراین در مواجهه با آن نگران نباشید. سعی کنید خیلی زود به پزشک مراجعه کنید و مراحل درمان را طبق نظر پزشک پیگیری کنید. در این صورت بدون هیچ نگرانی روند درمان شما سپری خواهد شد.

امیدواریم با نگارش این مقاله توانسته باشیم به سوالات شما در مورد بیماری فتق پاسخ دهیم. در صورتی که همچنان سوالی از انواع فتق، تشخیص و روش‌های درمان آن برای شما بدون جواب مانده، در قسمت نظرهای همین مطلب از ما بپرسید.

پزشکان و کارشناسان دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به سوالات تک‌تک شما عزیزان هستند.

اگر برای درمان فتق روش‌های طب سنتی یا وسایل طبی مانند فتق‌بند را استفاده کرده‌اید؛ حتما تجربه خود را با ما و سایر خوانندگان این مطلب به اشتراک بگذارید. نظرات و تجربیات شما در به‌روزرسانی و بهتر شدن این مقاله به ما کمک زیادی خواهد کرد.

منابع:

Healthline

Everyday Health

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «باد فتق چیست؟ معرفی کامل بیماری فتق»

429 پاسخ به “باد فتق چیست؟ معرفی کامل بیماری فتق”

 1. مصطفی پهلوانی نژاد گفت:

  با سلام وخسته نباشید پدر من در جوانی باد فتق گرفته و پرده زیر روده هاش کلا پاره شده و عمل نکرده والان هم سنش بالا رفته و 86 سالش شده وسکته مغزی هم کرده ویبوست شدید گرفته و مدام سکسکه می کند ما گیاه سنا و گل سرخ را مخلوط می کنیم و بهش می دهیم تا بیرون برود و دوباره یبوست شدیدتر می گیرد وحالت تهوح بهش دست می دهد و دوباره سکسکه می کند لطفا راهنمایی کنید چه دارویی برایش خوب است با تشکر

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام سكسكه ميتونه نشاندهنده سكته قلبي باشه
   بهتره بررسي از نظر آنزيمهاي قلبي و نوار قلب شوند

 2. eli گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید،
  من ۴ ماه پیش عمل فتق کشاله ران انجام دادم، الان با گذشت ۴ ماه هنوز قسمت بالای عمل فتقم ورم داره، تازگی وقتی روی همون قسمتی که عمل کردم میخوابم درد میگیره جای عملم. میخواستم بدونم این ورم و اینکه بعضی اوقات درد دارم طبیعی هست؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بهتره سونوگرافي بديد و توسط جراحتون معاينه شيد

 3. نیک نفس گفت:

  سلام خسته نباشید میخواستم بدونم ایا عمل فتق در اقایان باعث ناباروری مرد میشود یا خیر؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام نه اصلا همچين چيزي نيست

 4. محسن گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما

  بنده چند سالی هست که یه برامدگی کوچیک در ناحیه شرمگاهیم و درست در کنار آلت تناسلیم دارم که هیچ دردی نداره ولی حدود یه ماهه که در صورت عطسه شدید درد میگیره ایا احتمال فتق وجود داره

  با تشکر

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله بايد سونوگرافي بديد

 5. مهری گفت:

  سلام مهری هستم ببخشید آقای دکتر خواستم بد
  ونم عمل فتق روی عمل انزال هم تاثیرگذاره؟ همسرم چندسال پيش عمل کرده ودیرانزال شده، ممنونم اگربتوانیدراهنمایی کنید.

 6. حمید گفت:

  با سلام خسته نباشید من امروز وزن سنگین برداشتم خیلی هم سنگین نبود الان احساس درد بین رانراست و بیزه سمت راست دارم بیزه سمت راست یه خورده بزرک شده

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد سونوگرافي بديد و از نظر فتق بررسي شيد

 7. افسانه گفت:

  سلام
  من در هفته ۲۶ بارداریم هستم و دچار باد فتخ در کشاله رانم شده و ورم می کند
  و خیلی دردناکه و می سوزد
  میشه منو راهنمایی کنید چه مار کنم

 8. زهرا گفت:

  سلام روزتون بخیر من حدودا دوماه پیش عمل فتق داشتم حساسیت مزمنم دارم وچندروز پیش بعدازچنتاعطسه سمت چپ شکمم پایین دندم دردمیکنه دوباره فتق شده؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد معاينه شيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

 9. سلمان گفت:

  سلام دو روزه جسم سنگین بلند کردم زیر شکمم و نافم درد میکنه دست میزارم رو نافم انگار چیزی غلت میخوره احتمال داره فتق شده باشم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام لطفا سونوگرافي بديد و از نظر فتق بررسي شيد

 10. شیوا گفت:

  سلام من دیروز چیز سنگینی بلند کردم و الان کمرم پایینش یکم درد میکنه و دلم هم یکمی معده ام و پایین شکمم درد می کنه و گاهی سینه ام درد می گیرد آیا این باد فتق است؟ خواهش می کنم جواب بدهید من میترسم که فتق باشد و عمل بخواهد.

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام گرفتگي عضلاني هست
   دو روز استراحت كنيد
   چسب ضد درد بزنيد
   و در صورت عدم بهبود

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 11. مرضیه گفت:

  سلام ببخشید من کشاله رانم درد می‌کنه و ورم کرده و چندروزه درد شدید شکمی دارم آیا این می‌تونه از فتق باشه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام سونوگرافي بديد و از نظر فتق بررسي شبن

 12. علی گفت:

  سلام وقت بخیر بنده جسم سنگینی بلند کردم و شکمم صدای مثل صدای غر غر روده داد الان یک مقدار درد در ناحیه بالای کشاله ران در بعضی مواقع دارم و بیشتر حس ناخوشایندی دارم جداح گفتن که باد فتق هستش ولی سونوگرافی گفتش ک باد فتق نیست نظرتون چیه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ممكنه كشيدگي عضلاني باشه
   اما بايد بصورت حضوري معاينه شبد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

 13. زهرا گفت:

  سلام ،مادرم هرنی نافی کوچک با عرض ۶میلیمتردارن خطرناکه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بهتره توسط جراح عمومي ترميم شه

 14. مصطفی مقدم منش گفت:

  سلام.از مقاله سودمند شما ممنونم.من در انتهای کشاله ران پای راست حدود دو ماهه که در یک نقطه درد مختصری دارم.بدون هیچ بیرون زدگی ظاهری.این علامت بطور قطعی از علائم فتق است یا میتواند موارد دیگری هم باشد؟. ممنونم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد سونوگرافي بديد و معاينه شيد لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

 15. مهدی گفت:

  سلام.کلیه مطالب خیلی مفید بود. متشکرم

  • کوثر مهدی زاده گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از حسن نظرتون

 16. گلی گفت:

  سلام من هر وقت نمیخام انزال داشته باشم دچار درد بیضه میشم ورم و قرمز میشه مجبورم نزدیکی کنم راهنمایم کنید ممنون میشم؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام طبيعي هست اين حالت
   بهتره براي تنظيم ميل جنسيتون

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

 17. فیروزه گفت:

  سلام‌من‌خانم‌۳۹‌ساله‌باد‌فتق‌داشتم‌عمل‌کردم‌الان‌قصد‌بارداری‌دارم‌ربطی‌ب‌باد‌فتق‌داره‌

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد براي تاييد به متخصص جراح عمومي مراجعه كنيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

 18. نسرین یوسفیان گفت:

  سلام وخداقوت
  من ۷سال پیش۲ماه بعداز سومین زایمان عمل فتق انجام دادم الان هم مدنیه دوباره اذیتم می‌کنه که تا زیرران هم ادامه داره حتی گاهی اوقات نمیتونم پامو جلو بیارم چکارکنم دوباره برم عمل کنم؟ ازعملش هم میترسم هم بخاطر کرونا هم بخاطر دردهای شدید بعدازعمل

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد سونوگرافي بديد تا مشخص شه علت اين مشكلتون چيه و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

 19. ولی گفت:

  سلام. بنده در کنار کشاله ران یک توده ای دارم که موقع فعالیت درد شدید دارم زیاد بزرگ نیست. چند مدت هست با فتق بند بسته ام ولی بازم درد می گیرد. باید حتماً جراحی کنم. ممنون میشیم راهنمایی کنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد سونوگرافي بديد و از نظر فتق بررسي شيد و اگه فتق باشه بله بايد جراحي شيد

 20. راستگو گفت:

  با سلام در قسمت تحتانی شکم و دوطرف کشاله ران احساس زائده برآمدگی شکل گوی مانند دارم و البته در طول روز گاهی اوقات همسان نبودن بیضه ها البته احساس درد ندارم و متاسفانه اکثر اوقات یبوست هستم .ایا میتونه نشونه فتق باشه
  ضمنا من دچار واریس شدید پا هستم که دوبار عمل کردم و عود شده
  ممنون از راهنماییتون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد سونوگرافي بديد و از نظر فاق كشاله ران بررسي شويد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

 21. جواد گفت:

  ایا فتق واسهال با هم ربط دارند بعد از بلند کردن جسم سنگین دچا درد واسهال وباد در روده شدم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله ربط داره
   بايد سونوگرافي كشاله ران بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

 22. حامد گفت:

  سلام وقت بخير، كنار بيضه سمت چپ من كمي تورم ميكنه و خوب ميشه كمي درد بيضه هم دارم ، چهارشنبه سوري رو اتيش پريدم فردا صبح اين مشكل بوجود اومد ،

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد سونوگرافي داپلر بديد تا مشخص شه آسيبي وارد شده يا نه

 23. نازنین سلیمی گفت:

  سلام وقت بخیر من دچار سینوس ناف و فتق ناف شدم 5روز پیش تحت عمل جراحی قرارگرفتم از بعدازعمل درد درناحیه رودهام و زیر قفسه سینه ام زیاده مثل اسپاسم یاگرفتی که حتی به کتف هامم میزنه خواستم بپرسم این درد طبیعیه؟وچقدر زمان میبره تابهبودی کامل

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام درد خفيف طبيعي هست اما دردي كه شديد باشه همراه با تهوع و استفراغ باشه خطرناكه

   • علی گلپایگانی گفت:

    سلام با تبريگ سال نو به شما
    من جند ماه پیش پسر 6 ساله ام بی هوا یک کیسه ارزن، دو کیلویی را در حالیکه درازکشیده بودم از فاصله نیم متری روی قسمت پایین شکمم سمت چپ انداخت و درد شدیدی ایجاد شد با مراجعه به پزشک و انجام سونو چیزی مشاهده نشد ولی هنوز موقع فعالیت یا ورزش درد دارم آیا فتق دارم و برای تعیین فتق لازم است MRI انجام دهم؟از لطف شما ممنونم

    • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

     سلام احتمال فنق هست
     بايد سونوگرافي شكم از نظر فتق و كشيدگي عضلاني بررسي شيد

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام خیر موردی نیست مایعات زیاد بخورین و cbc رو ۳ هفته دیگه تکرار کنید...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام موردی نداره با پزشک‌ محل واکسیناسیون مشورت کنبد تا اگه لازم و سنتو...

معصومه:

سلام من آزمایش cbc دادم و پلاکتم 550 و لنفوسیتم 51 هست. بقیه موارد تو رنج نرم...

معصومه:

سلام خسته نباشید من ۲۸ سالمه و آزمایش cbc دادم و پلاکتم 550 و لنفوستیم 51 هس...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام ممکن لیپوما (چربی) باشه معاینه لازمه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام میتونه لیپوما (چربی ) باشه معاینه لازمه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه ک...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام با توجه به شرح حال آندوسکوپی لازمه با توجه به موارد ذکر شده، بهتر ا...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مرا...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه اکو و تست ورزش و نوار قلب انجام شده و موردی نبوده، باید به با تو...