باد فتق چیست؟ معرفی کامل بیماری فتق

 • 1397-11-13
 • ۲۹۶۳۰۵ بازدید
 • 355
بیماری فتق

فتق چیست؟ آیا فتق درمان دارد؟ در این مطلب از مجله سلامت و درمان دکتردکتر به معرفی کامل بیماری باد فتق، فتق در مردان، فتق در زنان و فتق کودکان خواهیم پرداخت؛ در ادامه با ما همراه باشید.

فتق (Hernia) چیست؟

فتق به بیرون زدگی یا خارج شدن هر عضو بدن، از جای اصلی خود گفته می‌شود. به عبارتی دیگر: تغییر محل اعضایی از بدن به حفره یا بافت مجاور که موجب تورم یا پارگی شود را فتق می‌گویند.

بیماری فتق زمانی بروز می‌کند که یک ناحیه از یک عضو یا بافت از طریق یک لایه عضله ضعیف بیرون می‌زند.

فتق کجا ایجاد می‌شود؟

هر جایی از بدن که جداره بافت نگه‌دارنده یک اندام ضعیف باشد؛ فتق می‌تواند اتفاق بیافتد. فتق مزمن معولا در ناحیه شکمی رخ می‌دهد، همچنین فتق می‌تواند در ران، ناف و ناحیه کشاله ران دیده شود.

آیا زنان هم فتق دارند؟

ممکن است ما به طور مادرزادی با فتق به دنیا بیاییم و یا بعدا به آن مبتلا شویم؛ بنابراین تصور اینکه زنان فتق ندارند، اشتباه است. باد فتق در باور برخی ایرانیان مختص فتق بیضه در مردان است که باوری غلط و بی‌اساس است.

فتق در زنان

انواع فتق

بیماری فتق را می‌توان براساس نوع پیش‌رفتگی و محل ایجاد آن دسته‌بندی کرد. میزان شیوع فتق در کودکان، فتق در زنان و فتق در مردان براساس دسته‌بندی انواع باد فتق متفاوت است.

فتق داخلی

اگر پیش‌رفتگی یا بیرون‌زدگی فتق به سمت داخل بدن باشد به آن فتق داخلی می‌گوییم.

فتق خارجی

اگر پیش‌رفتگی یا بیرون‌زدگی فتق به سمت بیرون بدن باشد به آن فتق خارجی می‌گوییم. فتق می‌تواند از طریق ماهیچه به سمت بیرون بدن فشار آورد و در زیر پوست مشاهده شود.

فتق کشاله ران یا فتق اینگوینال (Inguinal hernia)

فتق اینگوینال به شکل برآمدگی در کشاله ران یا کیسه بیضه ظاهر می‌شود. فتق کشاله ران در مردان شایع‌تر از زنان است. این فتق هنگامی رخ می‌دهد که بخشی از روده‌ها یا بافت چربی از طریق یک نقطه ضعف یا پریشانی در دیواره شکمی در بالای قسمت ران، فشار آورند.

به فتق در کشاله ران فتق مغبنی هم گفته می‌شود.

فتق رانی (Femoral hernia)

فتق فمورال به صورت برآمدگی در قسمت بالایی ران ایجاد می‌شود. توده حاصل از این فتق با وارد آوردن فشار یا دراز کشیدن ناپدید خواهد شد و با سرفه یا زور زدن ممکن است که ظاهر شود. فتق رانی در زنان شایع‌تر از مردان است.

فتق شکافی

فتق شکافی در محل مربوط به جراحی شکمی یا عمل‌های لاپاروسکوپی ایجاد می‌شود؛ که به عنوان فتق پست لاپاروتومی هم شناخته می‌شود.

فتق نافی (Umbilical hernia)

برآمدگی اطراف منطقه ناف، شامل بخشی از روده یا بافت چربی که از طریق دیواره شکم در نزدیکی ناف بیرون می‌زند. فتق ناف در کودکان و نوزادان زیر ۶ ماه بیشتر دیده می‌شود.

فتق در نوزادان

فتق ناف در زنان بیشتر از فتق ناف در مردان گزارش شده است. چاقی، بارداری‌های متعدد و تومورهای داخل شکمی از علل فتق نافی در زنان است.

 • فتق اینکارسره: اگر فتق با فشار، به محل اصلی خود برنگردد در این حالت فتق گیر کرده (اینکارسره) نامیده می‌شود.
 • فتق مختنق: فتق گیرکرده (اینکارسره) در صورتی که با قطع جریان خون به بافت‌ها همراه باشد فتق مختنق (استرنگوله) نامیده می‌شود. فتق مختنق در صورتی که درمان نشود می‌تواند تهدید کننده زندگی باشد.

علت ایجاد فتق چیست؟

علت ایجاد فتق ترکیبی از ضعف عضلات و فشار است. بسته به علت آن، فتق ممکن است به سرعت یا در مدت زمان طولانی توسعه یابد. به طور طبیعی دیواره شکم دارای مناطقی است که احتمال ضعیف شدن آنها می‌رود. هر کس در هر سنی ممکن است به فتق دچار شود.

بیشتر موارد فتق در کودکان مادرزادی است. در بزرگسالان، ضعف طبیعی یا فشار ناشی از بلند کردن جسم سنگین، سرفه مداوم، مشکل در اجابت مزاج یا دفع ادرار باعث می‌شود دیواره شکم ضعیف یا گسسته شود.

با توجه به شیوع ویروس کرونا و اهمیت در خانه ماندن برای کاهش زنجیره انتقال این بیماری؛ شما عزیزان می‌توانید از طریق سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر با پزشک متخصص ارتباط برقرارکرده و مشاوره دریافت کنید. برای دریافت مشاوره روی دکمه زیر کلیک (یا لمس) کنید.

علل ضعف عضلانی منجر به فتق

 • شکست دیواره شکم
 • نقص مادرزادی عضلات
 • سن
 • سرفه مزمن
 • آسیب وارد شده بر اثر جراحی

عواملی كه بدن ما را تحت فشار قرار می‌دهند و ممكن است باعث فتق شوند؛ به خصوص اگر عضلات ما ضعيف باشند، عبارتند از:

 • حاملگی
 • یبوست
 • بلند کردن وزنه سنگین
 • آبسه شکمی
 • افزایش ناگهانی وزن
 • جراحی
 • سرفه مداوم یا عطسه

علائم فتق چیست؟

شایع‌ترین علامت فتق یک عضله یا توده بیرون آمده در ناحیه آسیب دیده از بدن است. فتق ممکن است ایجاد دردهای بسیار شدید شکمی کند. همچنین با بروز مشکلات جدی دیگر ممکن است نیاز به جراحی اورژانسی پیدا کنید.

شاخص‌ترین علائم فتق عبارتند از:

 • درد در ناحیه کشاله ران که با خم شدن یا بلند کردن اجسام سنگین بدتر می‌شود.
 • وجود توده یا برآمدگی دردناک در کشاله ران یا ناحیه شکمی
 • وجود توده دردناک در ناحیه بیضه
 • احساس سنگینی در شکم
 • سوزش یا احساس درد در محل زخم
 • درد قفسه سینه
 • مشکل بلعیدن
 • درد شکمی
علائم فتق

روش‌های تشخیص فتق

تشخیص فتق معمولا ساده است: ممکن است یک برآمدگی زیر پوست را احساس کنیم یا ممکن است هنگام بلند کردن اشیا سنگین، سرفه کردن، زور زدن هنگام دفع ادرار یا اجابت مزاج و یا موقع نشستن یا ایستادن طولانی مدت احساس درد کنیم. درد ممکن است شدید باشد یا درد خفیفی که در طول روزشدت پیدا کند.

انواع مختلفی از بیماری فتق وجود دارد که هر کدام با مجموعه علائم خاص خود همراه هستند. پزشک براساس علائم و تاریخچه سلامت ما، معاینه فیزیکی و احتمالاً آزمایش خون یا اسکن تصویری در منطقه آسیب‌دیده، فتق را تشخیص می‌دهد.

علاوه بر معاینه فیزیکی پزشک ممکن است برخی از آزمایش‌ها از جمله: سونوگرافی، اشعه ایکس باریم و آندوسکوپی را برای تشخیص علت ایجاد فتق درخواست کند.

سونوگرافی برای تشخیص فتق

زمانی پزشک این آزمایش را توصیه می‌کند که بیمار زن باشد تا از علل درد مربوط به دستگاه تناسلی مانند کیست تخمدان یا فیبروئید جلوگیری کند.

در مردان سونوگرافی برای ارزیابی فتق‌های کشاله‌ ران و یا فتق بیضه است. این آزمایش با استفاده از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر شکم و اندام‌های لگن انجام می‌شود. سونوگرافی کمک بزرگی است تا پزشک معالج به صورت دقیق وجود بیماری فتق یا عدم وجود آن را تایید کند.

تشخیص فتق

نقش اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) در تشخیص فتق

پزشک ممکن است این آزمایش را برای جلوگیری از شرایط دیگری که باعث درد و تورم شکم می‌شود، توصیه کند. سی‌تی‌اسکن با به کار بردن اشعه ایکس برای ایجاد تصاویر شکم و اندام کاربرد دارد و شامل یک رنگ کنتراست است که در بازوی بیمار تزریق می‌شود.

این نوع تست ممکن است به دلیل برخی محدودیت‌های بیمار توصیه نشود. در واقع بنابر تشخیص پزشک معالج است که نیازی به سی‌تی‌اسکن وجود دارد یا خیر. اگر مشکل زمان یا دسترسی به پزشک را دارید، پیشنهاد می‌کنیم از طریق تماس تلفنی با پزشک با پزشک متخصص نظر ایشان را در این باره جویا شوید.

تشخیص فتق با تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

پزشک این آزمایش را زمانی به بیمار توصیه می‌کند که هنگام ورزش شدت دردش افزایش یابد؛ زیرا فعالیت بدنی می‌تواند عامل ایجاد بیماری فتق باشد.

اسکن MRI می‌تواند پارگی در ماهیچه‌های شکم را، حتی زمانی که هیچ ورمی نباشد، تشخیص دهد. این آزمایش با استفاده از امواج رادیویی و یک میدان مغناطیسی برای ایجاد تصاویر شکم و اندام بیمار است.

اگر تشخیص پزشک این باشد که فتق ممکن است عارضه ایجاد کند؛ مانند اینکه بیمار در حال از دست دادن خون یا قطع شدن جریان خون‌رسانی باشد، آزمایش‌های تصویربرداری و همچنین آزمایش خون را برای بررسی علائم عفونت انجام خواهد داد.

اهمیت تشخیص به موقع بیماری فتق را جدی بگیریم. مراجعه به پزشک در صورت مشاهده علائم یکی از ساده‌ترین راهکارها برای جلوگیری از بروز مشکلات حادتر خواهد بود.

درمان فتق

تقریبا همه انواع فتق نیاز به جراحی دارند. این که آیا ما نیاز به درمان داریم یا نه؟ به اندازه فتق و شدت علائم در ما بستگی دارد. گزینه‌های درمان برای فتق عبارتند از: تغییر سبک زندگی، مصرف دارو یا جراحی که در ادامه به توضیح هر کدام می‌پردازیم.

پرهیز از پرخوری برای پیشگیری از فتق

تغییر سبک زندگی برای درمان فتق شامل:

 • تغییرات غذایی اغلب ممکن است علائم فتق را از بین ببرد؛ اما فتق را از بین نمی‌برد.
 • از وعده‌های غذایی بزرگ یا پرخوری اجتناب کنید.
 • وزن بدن خود را در محدوده سالم نگه دارید
 • برخی تمرینات ممکن است به تقویت عضلات اطراف شکم کمک کنند و علائم فتق را کاهش دهند. با این حال، گاهی تمرینات انجام شده می‌توانند فشار را در این ناحیه افزایش دهند و در واقع باعث ایجاد فتق بیشتر شوند.

درمان دارویی فتق

برخی از مسکن‌ها مثل استامینوفن می‌توانند ناراحتی و درد حاصل از فتق را بهبود ببخشند.

عمل جراحی برای درمان فتق

اگر فتق در حال افزایش است یا باعث درد می‌شود، پزشک ممکن است تصمیم بگیرد که عمل جراحی را انجام دهد.

روش‌های جراحی فتق

فتق می‌تواند با جراحی باز یا لاپاروسکوپی انجام شود. در جراحی باز که ممکن است با بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی انجام شود، جراح یک برش در ناحیه کشاله ران ایجاد می‌کند و بافت بیرون زده را به شکم برمی‌گرداند. گاهی پزشک برای تقویت ضعف عضلات از مش (بستری مصنوعی برای افزایش استحکام بافت شکم) استفاده می‌کند.

جراحی فتق

پس از عمل جراحی، پزشک ما را تشویق می‌کند در اسرع وقت حرکت کنیم، اما ممکن است چند هفته زمان نیاز باشد تا فعالیت‌های معمول خود را از سر گیریم.

در روش لاپاروسکوپی که نیاز به بیهوشی عمومی دارد؛ جراح از طریق چند سوراخ کوچک در سطح شکم به داخل شکم دسترسی پیدا می‌کند و با استفاده از لوله‌های لاپاروسکوپ جراحی با حداقل تهاجم انجام می‌شود.

افرادی که تحت لاپاروسکوپی قرار می‌گیرند ممکن است ناراحتی کمتری پس از جراحی داشته باشند و زخمشان سریعتر بهبود یابد.

عوارض درمان نکردن باد فتق

اگر فتق درمان نشود، خون‌رسانی به بخش بیرون‌زده عضو انجام نمی‌شود و جریان خون متوقف می‌شود. امکان دارد سبب انسداد روده همراه با تب، درد شکمی شدید، استفراغ و شوک شود.

اگر بخشی از روده در دیواره شکم به دام افتاده باشد؛ می‌تواند حرکت روده را مختل کند و باعث درد شدید، حالت تهوع یا یبوست و خشکی مزاج شود. فتق در حالتی که درمان ندارد نیز می‌تواند فشار زیادی بر روی بافت‌های اطراف خود ایجاد کند. این حالت باعث تورم و درد در ناحیه اطراف فتق می‌شود.

عوارض جراحی فتق چیست؟

برخی از مطالعات نشان می‌دهد که در جراحی به روش لاپاروسکوپی احتمال عود فتق وجود دارد. تبحر جراح در روش لاپاروسکوپی میزان این عارضه را کاهش می‌دهد. از دیگر عوارض جراحی فتق درد زیاد است که گاهی ممکن است تا یک سال طول بکشد.

آیا شما در معرض خطر فتق هستید؟

علت ایجاد فتق و فاکتورهایی که خطر ابتلا به فتق را افزایش می‌دهد عبارتند از:

 • سابقه فامیلی یا خانوادگی
 • اضافه وزن یا چاق بودن
 • سرفه مزمن
 • یبوست مزمن
 • سیگار کشیدنی که می‌تواند موجب سرفه مزمن شود
 • شرایطی مانند فیبروز کیستیک هم می‌تواند به طور غیر مستقیم خطر ابتلا به فتق را افزایش دهد. فیبروز کیستی عملکرد ریه‌ها را کاهش می‌دهد و باعث سرفه مزمن می‌شود.
عوامل ایجاد فتق

جلوگیری از فتق

اکثر فتق‌ها تهدیدکننده زندگی نیستند، فتق خود به خود از بین نمی‌رود و با گذشت زمان بهتر نمی‌شود.

ما نمی‌توانیم از ضعف عضلانی که علت ایجاد فتق است، جلوگیری کنیم. با این حال، می‌توانیم میزان فشار بر روی بدنمان را کاهش دهیم؛ این کار ممکن است به ما در جلوگیری از فتق کمک کند یا از افزایش شدت فتق جلوگیری کنید.

بعض نکات برای پیشگیری از فتق عبارتند از:

 • سیگار نکشیدن
 • حفظ وزن بدن در حالت نرمال
 • اجتناب از تنش در طی حرکات روده یا ادرار کردن
 • بلند نکردن اجسام سنگین

سخن آخر

بیماری فتق یا بیرون‌زدگی عضوی از بدن از جای اصلی خود، در هر جایی از بدن می‌تواند ایجاد شود. فتق همچنین در هر سنی و در تمام افراد ممکن است به وجود بیاید. فتق نوزادان و کودکان که بیشتر از نوع فتق نافی هست، در اکثر موارد یک بیماری مادرزادی است. بیماری فتق در بزرگسالی اکتسابی است.

بیماری فتق در اکثر موارد تنها با جراحی به صورت باز یا لاپاروسکوپی قابل درمان است. برای بهبود علائم فتق می‌توان تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کرد، همچنین مصرف بعضی از داروهای مسکن به تسکین دردهای ناشی از فتق کمک می‌کند.

بیماری فتق یکی از بیماری‌هایی است که ممکن است در هر صورت روزی به سراغ شما نیز بیاید. بنابراین در مواجهه با آن نگران نباشید. سعی کنید خیلی زود به پزشک مراجعه کنید و مراحل درمان را طبق نظر پزشک پیگیری کنید. در این صورت بدون هیچ نگرانی روند درمان شما سپری خواهد شد.

امیدواریم با نگارش این مقاله توانسته باشیم به سوالات شما در مورد بیماری فتق پاسخ دهیم. در صورتی که همچنان سوالی از انواع فتق، تشخیص و روش‌های درمان آن برای شما بدون جواب مانده، در قسمت نظرهای همین مطلب از ما بپرسید.

پزشکان و کارشناسان دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به سوالات تک‌تک شما عزیزان هستند.

اگر برای درمان فتق روش‌های طب سنتی یا وسایل طبی مانند فتق‌بند را استفاده کرده‌اید؛ حتما تجربه خود را با ما و سایر خوانندگان این مطلب به اشتراک بگذارید. نظرات و تجربیات شما در به‌روزرسانی و بهتر شدن این مقاله به ما کمک زیادی خواهد کرد.

منابع:

Healthline

Everyday Health

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «باد فتق چیست؟ معرفی کامل بیماری فتق»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

355 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام وقت بخیر یه هفته هست بالای نافم سمت راست درد شدید دارم رفتم دکتر گفت فتق داری باید عمل بشه یا دارو برطرف میشه

  • سلام
   با دارو خیر
   اما اگر فتق گیر افتاده نباشد و ملتهب و وخیم نباشه
   شکم بند برای فتق، پرهیز از عدم زور زدن و برداشتن اشیا و اجسام سنگین و…تا حدودی میتونه کنترلش کنه

 2. سلام .. من چند روزه که دردی از زیر ناف به قسمت پایین تا گودی کمرم دارم و با تکان خوردن این دردم بیشتر میشه و ثابت دراز میکشم خوبه و تا تکان میخورم یهو تیر میکشه ‌…. این درد علایم فتق میتونه باشه ؟؟

  • سلام
   به نظر درد شما بیشتر منشا عضلانی داشته باشد

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 3. سلام من پسری ۱۶ ساله هستم احساس درد در ناحیه زیر شکم و نزدیکی کشاله ران دارم و گاهی درد خیلی بدی میگیرد که به زمین میخورم و این اتفاق بعد از چند مسابقه ورزشی برایم افتاد لطفا راهنمایی کنید

  • سلام لطفا آزمايش ادرار بديد و سونوگرافي مثانه و بيضه هارا انجام بديد

 4. سلام وقت بخیر…پدرم در قسمت پایین شکم سمت راست احساس سوزش می‌کند و وقتی دست روی شکمش میکشید احساس زخم زیر پوست میکند و احساس تورم شکم داره.علتش چیست؟ ممکن باد فتق داشته باشد؟

 5. سلام،من پارسال تابستان دوبار عمل فتق انجام دادم بار اول فتق سمت چپ و بار دوم سمت راست به فاصله یک ماه‌ونیم،ولی در فتق سمت چپ احساس درد خفیف دارم و بیضه سمت چپ به سمت بالا کشیده میشه‌و در قسمت انتهای بخیه احساس درد خفیفی دارم،درجراحی فتق سمت چپ پیوند توده از بخیه استفاده شده،اما در فتق سمت راست از داخل از مش استفاده شده مشکلی ندارم،لطفا مرا راهنمایی کنید

  • سلام
   مشکلی وجود ندارد
   در صورت تشدید درد جهت معاینه به پزشک خود مراجعه کنید

 6. سلام
  پدر من نود سه سالشه و دچار فتق شده آیا باتوجه به سن و ضعف جسمانی میشود درمانش کرد جراحی برایش خطرناک نیست
  ممنون از توجهات شما

  • سلام بله الان براشون جراحي خطزناك هست اما بايد بررسي شن سونوگرافي انجام بدهند از نظر احتمال گير كردن قسمتي از روده و انسداد روده توسط متخصص جراح بررسي شوند
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

 7. سلام،من یک برآمدگی زیر شکمم احساس می کردم سونوگرافی دادم دقیقا گفت فتق پنهان به صورت خیلی جزئی دردی هم ندارم ولی جراح کن عمل کن ،حتما باید عمل کنم باتوجه به جزئی بودنش؟

  • سلام بهتره عمل كنيد چون به مرور زمان ممكنه عارضع دار شه

 8. سلام مرد چهل ساله هستم. چند ماه است که زیر شکمم احساس درد مبهم کم و گاهی سوزش دارم و بخصوص بعد از نعوظ و رابطه جنسی این درد بیشتر می شود، اوایل فقط بعد از نعوظ این درد ظاهر می شد و تا به صورت یک خط تابن آلت حس می کردم و با ورزش و بلند کردن حس نمی کردم اما الان چند روز است اغلب اوقات این دردحس می کنم و بیشتر سمت شکم است.هیچ برآمدگی هم ندارد.
  ممنونم.

 9. سلام،پسری دارم که سنش دو سالو نیم هست مهرماه امسال متوجه شدم که بیضه هاش بزرگ شده و خیلی بی قراره آبان ماه بردم دکتر جراح نشون دادم گفت فتق داره باید عمل شه ولی بخاطر شرایط کرونا عملش نکردم آیا ممکن هست بدون عمل فتق به جای اولش برگرده؟

 10. سلام من تابستان امسال سونو دادم گفتند فتقه ولی تا بهمن ماه هیچ دردی نداشتم ولی به تازگی درد شروع شده وکمی متورم شده ودرد دارد ایا با این. شرایط کرونا عمل کردن واجبه

  • سلام بله خطرناكه، احتمال انسداد روده هست بايد هرچي سريعتر عمل كنيد

 11. با سلام
  وقتتون بخیر
  بنده دختری ۱۶ ساله و مجرد هستم
  حدود ۶_۵ ماه پیش جراحی باز آپاندیس انجام دادم
  فقط ۴ بخیه خوردم
  و محل آپاندیس رو برش دادند
  و آپاندیس پاره نشده بود
  و چندین ماه مشکل یبوست بسیار مزمن داشتم
  که باید بگم در حال حاظر تحت نظر هستم
  و دارو مصرف میکنم
  متاسفانه حدود چند وقتی هست
  که دچار علائمی از قبیل: درد داخل ناف و اطراف ناف بهمراه سوزش، بمدت طولانی که این درد با خم شدن تشدید میشه، احساس سنگینی در شکم، کمی درد قفسه سینه، اسهال خونی، حالت تهوع، سرگیجه و بی‌اشتهایی مزمن دارم
  زمانی که درد شروع میشه
  تا ساعتها طول میکشه
  و با چندین مسکن قوی هم آروم نمیشه
  ولی هیچگونه برآمدگی مشاهده نمیکنم
  سونوگرافی جدار شکم، رادیولوژی و یکسری آزمایشات
  انجام دادم
  ولی نرمال بود
  حتی چند روز در بیمارستان بستری شدم
  ولی نتیجه‌ای نگرفتم
  میشه لطفا راهنمایی بفرمائید؟
  با تشکر از پاسخگویی شما

  • سلام
   دوست گرامی ایا کلونوسکوپی انجام داده اید؟؟

 12. سلام دكتر . من ٤٥ ساله ساكن كانادا هستم حدود ٥٠ روز پيش عمل فتخ ناف انجام دادم و متاسفانه هنوز درد دارم تا حالا ٢ بار بعد از عمل دكترم رو ويزيت كردم و ايشون ميگن بايد وقت بدم براى بحتر شدن خواستم بدونك به نظر شما نرمال هست بد از ٥٠ روز هنوز درد در ناحيه ناف دارم ممنون ميشم اگه راهنمايى كنيد . مرسى

 13. بعدعمل فتق زيرناف بجه3ساله جه غذايي دادوبراي درد شكم بدعمل جه دارويي داد

 14. سلام خسته نباشید من 33سالمه باد فتق دارم درد ندارم رومم زیاد است در قسمت رام سمت راست

 15. سلام خانوم داکتر !
  من درد شدید در بغل رانم دارم که هنگام بلند کردن وزن، آمدن فشار بالای بدنم تورم میکند و بعد مدتی دوباره گم میشود اوایل دردش کم بود ولی این روز ها خیلی به تکلیفم کرده خیل درد میکند اصلا وقتی درد میکنه حس بی حال شدن برم رخ میته
  وقتی میخواهم مالشت بتم رگ که از گرده ها به مثانه وصل شده احساس درد میکنه خصیه ها در حالت نورمال هستند ولی درد بالای خصیه ها و پهلوی مادر زادی سمت راستم است .
  اگر پاسخ بدین ممنون میشم

 16. سلام. بیمار دیالیزی هستم دوسال پیش عمل کولستومی کردم. الان بعد از دوسال توی سرویس یکم که به خودم فشار میارم از داخل شکمم احساس میکنم رود م باد میکنه میاد بالا به نظر شما چی میتونه باشه لطفا راهنمایی بفرمایید باتشکر

  • سلام
   دوست عزیز منظور سوالتون واضح نیست
   ورم شکم از روی شکم یا مقعد؟
   به هر حال باتوجه به کولستومی باید ویزیت جهت پیگیری نزد پزشک معالجتون انجام شود

 17. سلام من پسری ۳۵ ساله هستم که حدود دو ماه هست عمل روده بزرگ انجام دادم و بعد از ترخیص متوجه برآمدگی خیلی کمی در قسمت راست مثانه ام شدم که درد خیلی خفیفی داشت و با مرور کمتر شد تا اینکه یک روز پام به جایی گیر کرد و تلو خوردم و باعث درد در آن ناحیه شد سنوگرافی دادم گفت فتق شدی در ابعاد ۱۰م م در ۲۰م م که در جای خود می باشد و بیرون نزده فقط در اثر فشار بیرون می زند می خواستم بدانم آیا راه کاری هست برای ترمیم که نیاز به عمل جراحی نداشته باشد ممنون می شوم راهنمایی ام کنید
  ممنون می شوم جواب به ایمیلم بفرستید باتشکر

 18. سلام من همسرم خارج از ایران هست و بدنسازی کار میکنه از دیروز نافش یکم ورم داره تشخیص فتق ناف داده شده ولی
  دکتر جراح برای ۱۵ روز اینده وقت داده ایا تا اون موقع امکان صبر وجود داره؟؟ دردش خیلی زیاد نیست
  گاهی در مواقع جابجایی کمی احساس ناخوشایند داره

  • سلام بله مشكلي نيست فقط ١- تا زمان جراحي ورزش نكنن
   وسيله سنگين هم بلند نكنن
   ٢- علائم خطرو بشناسن اگه رخ داد جراحي اورژانسي لازم هست
   شامل: درد شديد شكم ، استفراغ، قرمزي محل فتق

 19. سلام وقت بخیر من 23 سالمه
  بعد دویدن و فوتبال که بدنم سرد میشه یه دردی اطراف مثانه سمت راست و تو کشاله دارم و بعد دو روز خوب میشه و اگه فوتبال بازی نکنم مشکلی ندارم و دردی نداره این چه مشکلی به نظرتون؟

  • سلام
   فتق اینگویینال یا فمورال مطرحه(کشاله ران)
   باید توسط متخصص جراحی معاینه و سونوگرافی اینگویینال جهت بررسی هرنی انجام شه

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر