موخوره چیست و چطور درمان می‌شود؟ علت و راه پیشگیری چیست؟

زیبایی موها در گروی سلامتشان است اما گاهی مشکلاتی مانند موخوره باعث مخدوش‌شدن سلامتی و زیبایی می‌شوند. برای رفع این مشکلات باید به علت آن توجه کنید. حرارت و رنگ‌کردن مو از عوامل مهم در بروز موخوره هستند. در برخی موارد، مو چنان آسیب می‌بیند که نیاز به مراجعه به متخصص پوست، مو و زیبایی پیش می‌آید. در این مقاله می‌خواهیم درباره علت موخوره و راه‌های پیشگیری و درمانش برایتان بگوییم.

موخوره چیست؟

برای اینکه بفهمیم چرا موخوره ایجاد می‌شود، باید به ریشه و علت بروز این مشکل که در اصطلاح علمی به آن تریکوپتیلوزیس (Trichoptilosis) می‌گویند، نگاهی داشته باشیم.

تریکوپتیلوزیس فرآیندی را توصیف می‌کند که در آن ساقه مو به دلیل حرارت بیش از حد و استفاده نادرست از وسایل حرارتی مانند اتوی مو دوشاخه و آسیب‌پذیر می‌شود. مواد شیمیایی هم در این مشکل بی‌تقصیر نیستند. با آگاهی از نکات مراقبت از مو اسیر چنین مشکلاتی نمی‌شوید.

علت موخوره

چرا موخوره ایجاد می شود؟

دوشاخه‌شدن انتهای ساقه مو زمانی اتفاق می‌افتد که انتهای موهای شما خشک، شکننده و فرسوده شوند. در این وضعیت، حالتی شبیه ریسمانی پیدا می‌کنند که سر و نوک آن چندرشته و دچار فرسایش شده است.

قرار گرفتن در معرض شرایط آب و هوایی نامناسب و خشن و تکنیک‌های مراقبت از موی اشتباه و آسیب‌رسان مانند لوازم حرارتی چون سشوار، اتوی مو و دستگاه فرکننده موها باعث موخوره می‌شوند. گاهی هم پای عوامل شیمیایی به میان است.

در واقع علت موخوره ریشه در ۳ عامل اصلی دارد:

 • برخی از ابزارهای حالت دهنده و فشارهای فیزیکی به مو
 • مواد و عوامل شیمیایی
 • عادات کلی مو مانند بازنکردن گره‌های آن

دلایل فیزیکی ایجاد موخوره چیست ؟

زمانی که موها تحت فشار قرار می‌گیرند و برای مثال، در معرض آب‌وهوای خشک و سرد یا بسیار گرمی هستند، موخوره ایجاد می‌شود. انواع فشارهایی که به واسطه حرارت دستگاه‌های حالت‌دهنده مو یا شانه‌نکردن درست و گره‌خوردگی پیاپی‌اش پیش می‌آید، موجب موخوره می‌شود.

آسیب حرارتی می‌تواند ناشی از سشوارکشیدن و استفاده از اتوهای صاف و فرکننده باشد چون اینها باعث تغییر پیوندهای نگهدارنده موها می‌شوند. محققان مشاهده کردند که هر چه مو طولانی‌تر تحت تماس با گرما و حرارت قرار بگیرد، شکستگی و شکاف بیشتری در سطح ساقه‌اش ظاهر می‌شود. شانه‌زدن بیش از حد موها یا سفت‌بستن و گره‌گره‌شدن موها هم باعث موخوره می‌شود.

دلایل شیمیایی ایجاد موخوره چیست ؟

تماس برخی مواد شیمیایی با موها موجب موخوره می‌شود. برای مثال دکلره‌کردن و رنگ‌گذاشتن روی موها با تخریب لایه محافظ روی مو همراه است و آن را ضعیف می‌کند.

رنگ‌کردن موها در بسیاری از مواقع نیاز به دکلره دارد و این روند با نفوذ مواد شیمیایی به کوتیکول‌های مو همراه است. در نتیجه آن، رنگدانه‌های طبیعی از بین می‌روند و ساختار موها هم تغییر می‌کنند.

هایلایت یا رنگ‌کردن به اندازه دکلره به موها آسیب نمی‌رسانند اما باز هم موها را خراب می‌کنند و باعث بازشدن کوتیکول‌ها یا همان خارجی‌ترین قسمت ساقه مو می‌شوند.

هنگامی که این اتفاق می‌افتد، رنگ با لایه داخلی مو (قشر) تعامل می‌کند و رنگ های آن را از بین می‌برد. این فرآیند به دلیل اثرات تغییر بافتی که رخ می‌دهد، منجر به آسیب مو مثل دو شاخه شدن آن می‌شود. دقت کنید که رنگ‌های موقتی که حاوی آمونیاک نیستند، می‌توانند گزینه بهتری نسبت به رنگ‌های دائمی باشند. یادتان باشد که اقداماتی مانند کراتین هم با ظهور موخوره همراه‌اند.

انواع موخوره چیست؟

موخوره به شکل‌های مختلفی ظاهر می‌شود. انواع موخوره چیست و چه دسته‌بندی‌هایی وجود دارد:

 • دوشاخه؛ انتهای ساقه مو دوشاخه می‌شود که با کوتاه‌کردن معمولا از بین می‌رود.
 • سه‌شاخه؛ نوک موها سه‌شاخه می‌شود و علت هم کمبود آب و رطوبت است.
 • شکل پَر؛ موهایی که مدام رنگ می‌شوند، سری چندشاخه پیدا می‌کنند. رعایت‌نکردن نظافت مو هم از عوامل موخوره این نوع است.
 • درختی؛ پوش‌دادن مو یا قرارگرفتن آن در معرض نور خورشید باعث می‌شود که یک سمتش صاف و سمت دیگر ساقه آن چندشاخه شود.
 • موخوره پیچ‌خورده یا گره‌ای؛ در این نوع، حرارت زیاد باعث ایجاد گره‌هایی در طول مو می‌شود که امکان بازکردنشان وجود ندارد.
 • ناقص؛ کشیدن و سفت‌بستن موها از دلایل بروز موخوره ناقص است. شکل آن هم شبیه به یک دایره درمیان دو بخش صاف موها است.
 • با نقاط سفید؛ این حالت با از بین‌رفتن سطح صاف مو و ایجاد خوردگی‌هایی در طول آن رخ می‌دهد. علت هم تماس مواد شیمیایی با موها است.

انواع موخوره

راه تشخیص موخوره چیست ؟

با نگاهی به ساقه موها و بررسی وجود هریک از موارد بالا، امکان تشخیص موخوره پیش می‌آید. موهایی که دچار این وضعیت می‌شوند، حالت خشک و آسیب‌پذیری هم پیدا می‌کنند که با مشاهده قابل‌ تشخیص است. امکان بروز موخوره سبیل هم وجود دارد. راه تشخیص آن هم شبیه به موهای سر است. مصرف پروتئین و آب‌رسانی به بدن مانع از موخوره ریش و سبیل و موهای سر می‌شود.

راه پیشگیری از موخوره چیست ؟

هنگامی که انتهاب ساقه مو شکافته می‌شود، تنها راه کوتاه کردن آن است. کوتاه‌کردن اندک چند سانتی‌متر از موها به طور مرتب همیشه توصیه می‌شود.

بسیاری از آرایشگران توصیه می‌کنند که چندین بار در سال یا هر زمان که متوجه شکاف انتهایی ساقه موها می‌شوید، آنها را کمی کوتاه کنید. انجام این کار باعث می‌شود بافت کلی مو صاف به نظر برسد و تارهای دچار موخوره به رشدشان ادامه ندهند.

راه دیگری برای محافظت از مو در برابر موخوره چیست؟ از شامپو و نرم‌کننده با مواد طبیعی استفاده کنید:

 • عصاره دانه یولاف سیاه + عصاره چغندر: موها را می‌پوشاند و رطوبت را ایجاد می‌کند تا شکاف مو به حداقل برسد.
 • عصاره میوه نخل + روغن سبوس برنج: از موها در برابر اشعه ماورا بنفش محافظت می‌کند، از کدر شدن و محو شدن موها هم جلوگیری می‌کند و ماندگاری رنگ‌ مو را افزایش می‌دهد.
 • روغن هسته انگور + عصاره دانه کتان: موهای آسیب‌دیده از گرما را مرطوب و تارهای مو را احیا می‌کند.
 • روغن نارگیل + آلوئه ورا: تعادل رطوبت را دوباره تقویت می‌کند و هیدراتاسیون طولانیمدت را افزایش می‌دهد.

درمان موخوره چیست ؟

راه درمان سریع و اثرگذار موخوره، کوتاه‌کردن بخشی از ساقه موها است که دچار این وضعیت شده است. بعد از کوتاه‌کردن هم باید نکات زیر را در نظر بگیرید تا موخوره بازنگردد و موها احیا شوند.

برای درمان موخوره باید به نکات زیر دقت کنید:

 • موها را با آب سرد بشویید.
 • با شانه‌زدن آرام موها، مانع از شکل‌گیری گره در ساقه‌هایش شوید.
 • از لوازم حرارتی استفاده نکنید و موها را تحت دمای سشوار قرار ندهید.
 • از روغن‌های مناسب برای درمان موخوره کمک بگیرید؛ مثل روغن آرگان و بادام.
 • موهایتان را سفت نبندید و آنها را با کش‌ها و کلیپس‌های پلاستیکی جمع نکنید.

درمان قطعی موخوره چیست و چطور رفع می‌شود؟ یادتان باشد که درمان قطعی برای موخوره وجود ندارد اما با رعایت نکاتی که گفته شد، امکان مدیریت و کنترل اوضاع وجود دارد. برای رفع این حالت به تغذیه‌تان هم وابسته است. با مصرف نوشیدنی‌ها و مایعات از جمله آب می‌توانید رطوبت بدن را حفظ کنید و نگذارید که موها در معرض موخوره قرار بگیرند.

موخوره‌گیری بدون کوتاهی موها مقدور است؟

اگر به دنبال رفع موخوره‌های مو هستید و نمی‌خواهید که قد موهایتان را کوتاه کنید، بهتر است که به این روش هم نیم‌نگاهی داشته باشید:

 • موها را به آرامی شانه و گره‌هایش را باز کنید.
 • هر هفته از ماسک مو استفاده کنید.
 • از روغن ضدموخوره مانند روغن بادام یا محصولات حاوی آلوئه‌ورا کمک بگیرید.
 • شامپوهای مرطوب‌کننده را شناسایی و از آنها استفاده کنید.
 • برای رفع موخوره با سرکه سیب هم باید آن را با آب رقیق و بعد از شست‌وشوی موها، آنها را با محلول آبکشی کنید.

موخوره باعث ریزش مو می‌شود؟

چنانچه برای درمان موخوره اقدامی نکنید، امکان دارد که موخوره تا کف سر هم پیش برود و به ریشه‌ها برسد. در این حالت، ریزش مو و از دست‌رفتن آن اصلا بعید نیست. موخوره شدید نیاز به کنترل و مدیریت سریع دارد.

آیا شامپویی برای موخوره وجود دارد؟

با رعایت روش صحیح موخوره‌گیری و مصرف مواد مغذی برای آب‌رسانی به بدن می‌توانید از این مشکل نجات پیدا کنید. استفاده از شامپوهای ضدموخوره هم گزینه دیگری است که باید در نظر بگیرید.

از محصولات شامپوی ضدموخوره موجود در بازار به موارد زیر دقت کنید:

 • شامپو مو مومیا مدل احیا کننده حجم 500 میلی لیتر
 • شامپو ضد موخوره و ریزش سبغ مدل L2 حجم 120 میلی لیتر

موخوره ریش و سبیل

آیا موخوره به خاطر کمبود ویتامین است؟

کمبود ویتامین B7 یا بیوتین می‌تواند باعث بروز موخوره شود. در واقع، یکی از عوارض این کمبود، دچارشدن به موهایی است که انتهای ساقه‌شان چندشاخه می‌شود. امکان بروز موخوره در کودکان و بزرگسالان وجود دارد و با رعایت نکاتی که گفته شد، می‌توانید وضعیت را کنترل کنید.

اگر موهایتان وضعیت نامناسبی دارد و با اقدامات ساده و اولیه بهبود پیدا نمی‌کند، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید. برای دریافت نوبت ملاقات پزشک هم می‌توانید از سیستم نوبت دهی آنلاین سایت دکتردکتر کمک بگیرید. درباره موخوره سوال و نکته دیگری باقی مانده است؟

منابع:

uk.oriflame.com

functionofbeauty.com

stylecraze.com

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر