هرآنچه راجع به طب سوزنی باید بدانید

طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی نوعی درمان پزشکی است که برای صدها حتی هزاران سال استفاده می شود. طب سوزنی از شیوه های پزشکی آسیایی سرچشمه گرفته است. به همین دلیل است که بسیاری از هیئت های مجوز و نظارت از اصطلاح پزشکی شرقی برای طبقه بندی طب سوزنی استفاده می کنند.

 

آیا طب سوزنی درمان معجزه آسایی برای همه چیز است؟

طب سوزنی یک رویکرد مبتنی بر طب باستانی چینی برای درمان انواع مشکلات سلامتی با تحریک نقاط خاص روی پوست با سوزن است. پل کمپیستی، متخصص طب سوزنی دارای مجوز ام اس در طب سنتی شرقی، توضیح می دهد: «طب سوزنی یک روش کم تهاجم برای تحریک نواحی غنی از اعصاب سطح پوست به منظور تأثیر بر بافت ها، غدد، اندام ها و عملکردهای مختلف بدن است.

کمپستی می‌گوید: «هر سوزن طب سوزنی یک آسیب کوچک در محلی که وارد می شود دربدن ایجاد می‌کند، و اگرچه آنقدر خفیف است که ناراحتی کمی ایجاد کند، اما سیگنال کافی است تا بدن بداند که باید پاسخ دهد.» این پاسخ شامل تحریک سیستم ایمنی، تقویت گردش خون در ناحیه، بهبود زخم و تعدیل درد است. تحقیقات معاصر در مورد طب سوزنی عمدتاً بر این نظریه استوار است.

طب سوزنی ممکن است ترسناک به نظر برسد، اما شواهدی وجود دارد که می تواند بسیار مفید باشد.

طب سوزنی در ابتدا می تواند کمی وحشتناک به نظر برسد. این که فشار دادن سوزن در پوست شما چگونه می تواند احساس بهتری در شما ایجاد کند؟  قطعا طب سوزنی روش دردناکی نیست که ممکن است تصور کنید و با توجه به اینکه بیش از 2500 سال است که مورد مطالعه و تمرین قرار گرفته است، به نظر می رسد که علاقه مندان به طب سوزنی در هنگام انجام آن احساس راحتی می کنند. برخی افراد علاقه مند به طب سوزنی از آن به عنوان ‘معجزه’ برای بهبود کیفیت زندگی خود یاد می کنند زیرا گفته می شود که می تواند همه چیز را از افسردگی و آلرژی گرفته تا تهوع صبحگاهی و گرفتگی عضلات را درمان کند.

 

فلسفه طب سوزنی چیست؟

فلسفه چینی پشت طب سوزنی کمی پیچیده تر است، زیرا این عمل باستانی به طور سنتی مبتنی بر علم و پزشکی نیست. «آنها معتقد بودند که بدن انسان با نیروی حیات نامرئی و متحرک پر شده است که آن را «چی» می نامیدند و زمانی که چی به خوبی در بدن جریان داشته باشد آنگاه فرد سلامتی روح و جسم را تجربه می کند. زمانی که چی به طور نادرست (مسدود یا ناقص) جریان می‌یابد، منجر به بیماری می‌شود.»

مفهوم چی را به عنوان عملکرد درونی طبیعی بدن خود در نظر بگیرید. گاهی اوقات هنگام احساس استرس یا اضطراب بیشتر مستعد بیماری هستید. هنگامی که شما آرام و سالم هستید، بدن شما از نظر فیزیکی نیز آن را منعکس می کند. به هر حال، خلق و خو، سلامت روانی و سلامت عمومی شما بر سلامت جسمانی شما تأثیر می گذارد. بنابراین، طب سوزنی با هدف کمک به افراد در دستیابی به تعادل، یا چی، و در نتیجه تسکین بسیاری از بیماری ها انجام می شود.

 

طب سوزنی در بهبود چه مشکلاتی کارکرد دارد؟

ممکن است به دلایل مختلفی به طب سوزنی علاقه داشته باشید، طب سوزنی به بهبود موارد زیر کمک می کند:

 • آلرژی
 •  اضطراب و افسردگی
 • آرتروز
 • درد مزمن اغلب در گردن، پشت، زانو و سر
 • فشار خون
 • دردهای قاعدگی
 • رگ به رگ شدن

برخی از مطالعات حتی نشان می‌دهند که طب سوزنی می‌تواند به درمان سرطان و مولتیپل اسکلروزیس کمک کند، با این حال تحقیقات برای این شرایط محدود است و نیاز به مطالعات بزرگ‌تری برای تایید فواید دارد.

در حالی که هیچ مدرکی مبنی بر اینکه طب سوزنی یک درمان معجزه‌آسا است وجود ندارد، به نظر می‌رسد که شواهدی برای درمان افرادی که ممکن است شرایط و بیماری‌های متعددی داشته باشند، از طریق این طب وجود داشته باشد. دلیلی وجود دارد که طب سوزنی بیش از 2500 سال است که مورد استفاده قرار می گیرد و با رشد تحقیقات، دانش ما در مورد اینکه دقیقا چه کار می کند، افزایش می یابد.

هرآنچه راجع به طب سوزنی باید بدانید

گنجاندن طب سوزنی در زندگی واقعی

از نظر نتایج، تقریباً غیرممکن است که بگوییم هنگام طب سوزنی باید منتظر چه چیزی باشیم، زیرا هر کسی به طور متفاوتی به طب سوزنی واکنش نشان می دهد و آن را تجربه می کند.

هیچ پاسخ مشترک جهانی به طب سوزنی وجود ندارد. برخی از افراد احساس آرامش می کنند و ممکن است کمی احساس خستگی داشته باشند، برخی دیگر احساس انرژی و آمادگی برای هر کاری را تجربه می کنند. برخی از افراد فوراً بهبودی را تجربه می‌کنند و برای برخی دیگر ممکن است قبل از مشاهده یک تغییر مثبت، چندین درمان انجام شود.

با این حال، رایج ترین پاسخ به طب سوزنی؟

کمپیستی می گوید: مردم احساس شادی و رضایت می کنند. بیان کردن آن در کلمات سخت است، اما یک احساس متعادل و هماهنگ متمایز وجود دارد که طب سوزنی به اکثر افراد می دهد. همچنین ممکن است پس از درمان احساس خستگی کنید و تغییراتی را در عادات غذا خوردن، خواب یا روده خود مشاهده کنید یا اصلاً تغییری نداشته باشید.

 

چگونه یک متخصص طب سوزنی پیدا کنم؟

اگر کسی را می شناسید که تجربه مثبتی با یک متخصص طب سوزنی داشته است، از آن شخص برای معرفی یا معرفی شخصی  دیگر کمک بخواهید. کمپیستی می‌گوید: «این معمولاً بهترین راه است، زیرا افراد همفکر اغلب با یکدیگر تبادل نظر می‌کنند.» حتما به یک متخصص طب سوزنی دارای مجوز مراجعه کنید.

 

اگر متخصص طب سوزنی در شهر شما وجود ندارد، چه باید بکنید؟

هرگز نباید طب سوزنی را به تنهایی امتحان کنید. نه تنها ممکن است علائم شما را بدتر کند، کمپسیتی اصرار دارد که این راه خوبی برای متعادل کردن «چی» شما نخواهد بود. در عوض، اگر به دنبال راه هایی برای به دست آوردن فواید مشابه در خانه هستید، کمپسیتی توصیه می کند «تای چی، یوگا و مدیتیشن و یادگیری تکنیک های ماساژ ساده برای تقویت جریان انرژی به قسمت های مختلف بدن شما بهترین راه است» .

 

طب فشاری

فشار دادن یک سری نقاط در بدن به عنوان طب فشاری شناخته می شود.

به عنوان مثال، اگر گرفتگی های قاعدگی را تجربه می کنید، حفره داخلی مچ پا خود را با انگشت شست خود نگه دارید، این کار را با فشار کم یا بدون فشار انجام دهید.

 

نقاط طب فشاری

برای دردهای قاعدگی، حفره داخلی مچ پا را با کمی فشار ماساژ دهید.

برای سردردهای عمومی، فشار را روی عضله بین شست و انگشت سبابه خود امتحان کنید.

اگر مطمئن نیستید که چگونه یا از کجا شروع کنید، با یک متخصص طب سوزنی خبره مشورت کنید. یک متخصص می تواند مکان و نحوه اعمال فشار را به درستی نشان دهد.

طب سوزنی برای بسیاری از بیماری ها ایمن و مفید شناخته می شود، اما درمان همه چیز نیست. شما همچنان باید داروهای خود را مصرف کنید. اگرچه طب سوزنی ممکن است علائم شما را از بین نبرد، اما می تواند آنها را کاهش دهد. بنابراین می تواند ارزش امتحان کردن را داشته باشد، به خصوص وقتی صحبت از درد مزمن باشد.

اگر هنوز شک دارید، در مورد نگرانی های خود با پزشک خود صحبت کنید. آنها علائم، سابقه پزشکی و سلامت کلی شما را بررسی می کنند تا تشخیص دهند که آیا طب سوزنی برای شما مناسب است یا خیر.

هرآنچه راجع به طب سوزنی باید بدانید

فواید طب سوزنی چیست؟

باور اساسی طب سوزنی این است که بیماری، نتیجه چی مسدود شده یا قطع شده است. چی انرژی شفابخش بدن شما را تامین می کند. طب سوزنی به دنبال رفع این انسدادها و بازگرداندن جریان انرژی شما به حالت تعادل است.

طب سوزنی برای درمان صدها بیماری و نشانه استفاده می شود، از جمله:

 • درد
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • سردرد
 • گرفتگی های قاعدگی
 • آلرژی

طب سوزنی به دنبال بازگرداندن جریان انرژی مثبت در سراسر بدن شماست.

از دیدگاه پزشکی مدرن، طب سوزنی سیستم های مختلف بدن شما را تحریک می کند، این ممکن است باعث ایجاد یک پاسخ درمانی شود. طب سوزنی بدن شما را به یک سری مناطق و نقاط فشار تقسیم می کند. سوزن های طب سوزنی بسته به علائم شما در نقاط مختلف فشار وارد می شوند.

این نقاط سوزنی معمولاً نزدیک اعصاب بدن شما هستند. سوزن اعصاب را تحریک می کند تا هورمون هایی مانند اندورفین ترشح کنند که باعث واکنش بدن شما می شود. این تحریک سیستم ایمنی و گردش خون همان چیزی است که طرفداران طب سوزنی ادعا می کنند میگرن و سردردهای تنشی را تسکین می دهد.

خطرات طب سوزنی برای سردرد

زمانی که طب سوزنی توسط یک پزشک متخصص و دارای مجوز انجام شود، خطر کمی دارد. گاهی اوقات کبودی، خستگی و درد به خصوص پس از تجربه اولین جلسه طب سوزنی در شما ایجاد می شود. طبق گفته‌های مرکز ملی سلامت، طب سوزنی اگر با تجهیزات نامرغوب یا کثیف انجام شود، می‌تواند خطر بسیار جدی برای سلامتی ایجاد کند. سوزن های طب سوزنی باید یک بار مصرف باشد.

قبل از رزرو اولین نوبت، حتما مشورت خود را با پزشک طب سوزنی انجام دهید و اگر احساس راحتی نمی کنید، قرار را ترک کنید.

ممکن است طب سوزنی به تنهایی برای درمان سردرد مزمن کافی نباشد. میگرن، سردردهای تنشی و سردردهای خوشه ای که زندگی روزمره شما را مختل می کند باید با داروهای مسکن برطرف شوند.

طب سوزنی برای سردرد

دستورالعمل های عمومی برای طب سوزنی

هیچ آمادگی خاصی قبل از قرار درمان طب سوزنی وجود ندارد. اگر اولین بار است که به طب سوزنی می پردازید، فهرستی از سؤالات را تهیه کنید. پزشک می‌تواند به شما توصیه کند که چه تعداد درمان برای شما مناسب است و هر چند وقت یک‌بار ممکن است برای تسکین علائم خود نیاز به مراجعه داشته باشید.

یک مطالعه بالینی در مورد طب سوزنی برای سردردهای خوشه ای، درمان را دو بار در هفته به مدت دو هفته و پس از آن هفته ای یک بار به مدت هشت هفته، توصیه می کند.

 

سایر درمان های جایگزین

بعضی روغن های درمانی و ورزش ممکن است درد شما را تسکین دهد. روغن اسطوخودوس یک درمان موثر و ایمن برای سردرد حاد است.

مطالعات نشان می دهد که استفاده از یک رژیم ورزشی هوازی ممکن است مفید باشد. ورزش می تواند گردش خون را بهبود بخشد، استرس را کاهش دهد و ظرفیت ریه را افزایش دهد. افراد مبتلا به میگرن اغلب تشویق می شوند تا از یک برنامه ورزشی هوازی به عنوان راهی برای مقابله با علائم خود استفاده کنند.

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

برخی از سردردها نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند و شما نباید سعی کنید آنها را با طب سوزنی درمان کنید. اگر از دست دادن بینایی، سرگیجه یا حالت تهوع را تجربه می کنید، با پزشک خود صحبت کنید. سردرد پس از ضربه به سر، سردردهایی که مدام بدتر می شوند و سردردهای شدید غیرمعمول همگی می توانند نشان دهنده این باشند که شما نیاز به مراقبت فوری دارید. گاهی اوقات سردرد می تواند ناشی از عوامل زمینه ای مانند افزایش فشار خون یا یک واکنش آلرژیک باشد که نیاز به تشخیص دارند. همیشه به خاطر داشته باشید که به پزشک خود در مورد درمان های پزشکی جایگزینی که برای تشخیص قطعی دریافت می کنید، اطلاع دهید.

 

آیا درای نیدلینگ همان طب سوزنی است؟

اگر فقط درای نیدلینگ و طب سوزنی را با یک عکس مقایسه کنید، ممکن است در شناسایی هر یک از آنها دچار مشکل شوید. هم در طب سوزنی و هم سوزن خشک از سوزن های نازک فولادی ضد زنگ استفاده می شود. برای هر دو روش، سوزن‌ها در پوست فرو می‌روند و هر دو مدعی درمان درد هستند.

اینجاست که شباهت ها به پایان می رسد. ویژگی های منحصر به فرد به تمایز این دو کمک می کند. یک روش برای هزاران سال به عنوان یک درمان جایگزین مورد استفاده قرار گرفته است و تحقیقات محکمی در مورد اثربخشی دارد. دیگری در چند دهه اخیر پذیرفته شده است.

درای نیدلینگ

درای نیدلینگ چیست؟

درای نیدلینگ یک درمان مدرن است که برای کاهش درد عضلانی طراحی شده است و محبوبیت آن در حال افزایش است.

در طول این عمل، یک پزشک چندین سوزن رشته ای را وارد پوست شما می کند. سوزن های رشته ای، سوزن های ظریف، کوتاه و فولادی ضد زنگ هستند که مایعی را به بدن تزریق نمی کنند. به همین دلیل است که از اصطلاح ‘خشک’ استفاده می شود. این سوزن‌ها را در «نقاط ماشه‌ای» در ماهیچه یا بافت شما قرار می‌دهند. درای نیدلینگ گاهی اوقات تحریک عضلانی نیز نامیده می شود. نقاط هدف، مناطقی از عضله گره خورده یا سفت شده هستند. پزشکان می گویند که این سوزن به رها شدن گره و تسکین هرگونه درد یا اسپاسم عضلانی کمک می کند.

 

تکنیک های داخل و خارج کردن

برخی از اشکال درای نیدلینگ از تکنیک هایی به نام نوک زدن استفاده می کنند. این تکنیک‌ها به داخل و خارج کردن سوزن متکی هستند. به عبارت دیگر، سوزن‌ها برای مدت طولانی در پوست فرو نمی‌مانند. سوزن ها نقاط ماشه را سوراخ می کنند و سپس خارج می شوند.

 

تکنیک غیر ماشه‌ای

برخی از تکنیک های درای نیدلینگ بخش های وسیع تری از سیستم عصبی مرکزی را درمان می کنند. این درمان نقطه ماشه ای نامیده می شود. به جای قرار دادن سوزن‌ها فقط در ناحیه درد، پزشک می‌تواند در عوض سوزن‌ها را در نواحی اطراف نقطه درد وارد کند.

 

مزایای درای نیدلینگ چیست؟

این روش ممکن است برخی از دردها و سفتی عضلانی را تسکین دهد. علاوه بر این می تواند انعطاف پذیری را بهبود بخشد و دامنه حرکت را افزایش دهد. به همین دلیل است که این روش اغلب برای درمان آسیب های ورزشی و درد عضلانی استفاده می شود.

 

آیا درای نیدلینگ عوارض جانبی یا خطراتی دارد؟

عوارض جانبی خفیف در این روش بسیار رایج است اما عوارض جانبی جدی نادری دارد.

شایع ترین عوارض جانبی در اطراف محل تزریق عبارتند از:

 • کبودی
 • خون ریزی
 • درد موقت

اگر از سوزن های غیر استریل استفاده شود، ممکن است در معرض خطر ابتلا به بیماری های منتقل شده از خون، عفونت و بیماری ها باشید. مطمئن شوید که پزشک شما از سوزن های استریل استفاده می کند و بعد از هر بار استفاده آنها را دور می اندازد.

 

درای نیدلینگ و طب سوزنی برای درمان آرتروز

برای درمان آرتروز از طب سوزنی و درای نیدلینگ استفاده می شود. به طور خاص، تحقیقات نشان می دهد که طب سوزنی و درای نیدلینگ برای درمان زانو درد ناشی از بیماری آرتریت مفید هستند. برای درمان آرتروز زانو و لگن، درای نیدلینگ موثرتر از طب سوزنی به تنهایی است.

 

نتیجه:

اگر طب سوزنی یا درای نیدلینگ را به عنوان یک گزینه درمانی امتحان می کنید، یک روش ارجحیت بیشتری دارد.

طب سوزنی در حال حاضر تحقیقات قطعی تری دارد و پزشکان در آموزش و تمرین خبره می شوند. اگر یک گزینه درمانی جایگزین را از یک درمانگر آموزش دیده ترجیح می دهید، طب سوزنی ممکن است برای شما مفیدتر باشد.

 

منبع:Healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر