دردهای عصبی (نوروپاتیک)؛ علائم و راه های درمان

دردهای عصبی (نوروپاتیک) مزمن است و معمولا ناشی از بیماری پیشرونده عصبی است و همچنین می تواند در نتیجه آسیب یا عفونت رخ دهد.

درد نوروپاتیک اغلب به عنوان درد تیراندازی یا سوزش توصیف می شود و ممکن است خود به خود از بین برود. گاهی بی امان و شدید است و گاهی می آید و می رود. این نوع اختلال اغلب نتیجه آسیب عصبی یا اختلال در عملکرد سیستم عصبی است. تاثیر آسیب عصبی تغییر در عملکرد عصب هم در محل آسیب و هم در نواحی اطراف آن است.

یکی از نمونه های درد نوروپاتیک، سندرم اندام فانتوم نامیده می شود. این وضعیت نادر زمانی اتفاق می‌افتد که یک دست یا پا به دلیل بیماری یا جراحت برداشته شود، اما مغز همچنان پیام‌های درد را از اعصاب دریافت می‌کند که نشان می‌دهد فرآیند این اعصاب در حال حاضر با اختلال مواجه شده است. اگر درد مزمن نوروپاتی دارید، باید بدانید این وضعیت می‌تواند در هر زمانی بدون یک رویداد یا عامل محرک آشکار شود.

در درد نوروپاتیک، درد معمولاً توسط یک رویداد یا آسیب ایجاد نمی شود. در عوض، بدن فقط سیگنال‌های درد را بدون درخواست به مغز شما ارسال می‌کند. در این وضعیت بی حسی نیز شایع است. درد نوروپاتیک به مرور زمان بدتر می شود.

چه چیزی باعث دردهای عصبی (نوروپاتیک) می شود؟

شایع ترین علل درد نوروپاتیک را می توان به چهار دسته اصلی تقسیم کرد: بیماری، آسیب، عفونت و از دست دادن اندام.

 

بیماری

درد نوروپاتیک می تواند علامت یا عارضه چندین بیماری و شرایط باشد. این‌ها عبارتند از مولتیپل اسکلروزیس، مولتیپل میلوما و انواع دیگر سرطان. همه افراد مبتلا به این شرایط درد نوروپاتیک را تجربه نمی کنند، اما ممکن است برای برخی مشکل ایجاد کند.

به گفته کلینیک کلیولند، دیابت مسئول 30 درصد موارد نوروپاتی است. دیابت مزمن می تواند بر عملکرد اعصاب شما تأثیر بگذارد.

افراد مبتلا به دیابت معمولاً از دست دادن احساس و بی حسی و به دنبال آن درد، سوزش و سوزش در اندام ها و انگشتان خود را تجربه می کنند. مصرف بیش از حد طولانی مدت الکل می تواند عوارض زیادی از جمله درد مزمن نوروپاتیک ایجاد کند. آسیب به اعصاب ناشی از مصرف مزمن الکل می تواند اثرات طولانی مدت و دردناکی داشته باشد.

نورالژی سه قلو یک بیماری دردناک همراه با درد شدید نوروپاتیک در یک طرف صورت است. این مورد یکی از رایج ترین انواع دردهای عصبی است و می تواند بدون دلیل شناخته شده رخ دهد.

در نهایت، درمان سرطان و شیمی درمانی هم ممکن است باعث درد نوروپاتیک شود. شیمی درمانی و پرتودرمانی می توانند بر سیستم عصبی تأثیر بگذارند و سیگنال های درد غیرعادی ایجاد کنند.

 

آسیب

صدمات به بافت، ماهیچه ها یا مفاصل یک علت غیر معمول درد نوروپاتیک است. به همین ترتیب، مشکلات یا آسیب‌های کمر، ساق پا و لگن می‌تواند باعث آسیب دائمی به اعصاب شود. آسیب ممکن است بهبود یابد، اما آسیب به سیستم عصبی ممکن است همیشگی باشد. در نتیجه، ممکن است تا سال‌ها پس از حادثه درد مداوم را تجربه کنید.

حوادث یا آسیب هایی که بر ستون فقرات تأثیر می گذارد نیز می تواند باعث درد نوروپاتیک شود. فتق دیسک و فشردگی طناب نخاعی می تواند به رشته های عصبی اطراف ستون فقرات شما آسیب برساند.

 

عفونت

عفونت ها به ندرت باعث درد نوروپاتیک می شوند.

زونا که در اثر فعال شدن مجدد ویروس آبله مرغان ایجاد می شود، می تواند چندین هفته درد نوروپاتیک را در امتداد عصب ایجاد کند. نورالژی پس از تبخال یک عارضه نادر زونا است که شامل درد نوروپاتیک مداوم است. عفونت سیفلیس هم می تواند منجر به سوزش و درد غیر قابل توضیحی شود. افراد مبتلا به HIV ممکن است این درد غیر قابل توضیح را تجربه کنند.

از دست دادن اندام

یک شکل غیرمعمول از درد نوروپاتیک به نام سندرم اندام فانتوم ممکن است زمانی رخ دهد که یک دست یا پا قطع شده باشد. با وجود از دست دادن آن اندام، مغز شما همچنان فکر می کند که سیگنال های درد را از قسمت برداشته شده بدن دریافت می کند.

با این حال، آنچه در واقع اتفاق می‌افتد این است که اعصاب نزدیک به قطع عضو با اختلال مواجه شده و سیگنال‌های معیوب را به مغز شما ارسال می‌کنند.

علاوه بر بازوها یا پاها، درد فانتوم ممکن است در انگشتان دست، انگشتان پا، آلت تناسلی، گوش و سایر اعضای بدن احساس شود.

 

علل دیگر

علل دیگر درد نوروپاتیک عبارتند از:

 

علائم دردهای عصبی (نوروپاتیک)

علائم درد نوروپاتیک در هر فرد ممکن است کمی متفاوت باشد، اما این علائم در افراد مبتلا قابل مشاهده است:

  • درد تیراندازی، سوزش یا چاقو
  • سوزن سوزن شدن و بی حسی
  • درد خود به خود و بی دلیل
  • درد برانگیخته یا دردی که ناشی از رویدادهایی است که معمولاً دردناک نیستند – مانند مالیده شدن به چیزی، قرار گرفتن در دمای سرد، یا برس زدن موهایتان
  • احساس ناخوشایند یا غیر طبیعی
  • اختلالات خواب یا استراحت
  • مشکلات عاطفی در نتیجه درد مزمن، از دست دادن خواب، و مشکل در بیان احساسات خود

 درمان دردهای عصبی (نوروپاتیک)

روش هایی برای درمان و کنترل این اختلال وجود دارد. رایج ترین درمان های درد نوروپاتیک عبارتند از:

 

داروهای مسکن بدون نسخه

داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs)، مانند Aleve و Motrin، گاهی اوقات برای درمان دردهای عصبی استفاده می شوند. با این حال، بسیاری از مردم می‌دانند که این داروها برای درد نوروپاتیک موثر نیستند زیرا منبع درد را هدف قرار نمی دهند.

 

داروی تجویزی

داروهای ضد درد اپیوئیدی معمولاً درد نوروپاتیک را کاهش نمی دهند بلکه سایر دردها را کاهش می دهند. به علاوه، پزشکان ممکن است از ترس اینکه یک فرد وابسته شود، در تجویز آنها تردید کنند. در برخی شرایط از مسکن های موضعی نیز می توان استفاده کرد. آن‌ها شامل چسب های لیدوکائین، چسب های کپسایسین، و پمادها و کرم های مقوی می باشند.

 

داروهای ضد افسردگی

داروهای ضدافسردگی در درمان علائم درد نوروپاتیک بسیار مفید عمل کرده اند.

دو نوع رایج از داروهای ضد افسردگی برای افراد مبتلا به این بیماری تجویز می شود:

  • داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای
  • مهارکننده های بازجذب سروتونین- نوراپی نفرین

این داروها ممکن است هم درد و هم علائم افسردگی یا اضطراب ناشی از درد مزمن را درمان کنند.

 

داروهای ضد تشنج

داروهای ضد تشنج اغلب برای درمان دردهای عصبی استفاده می شوند. گاباپنتینوئیدها معمولاً برای دردهای عصبی تجویز می شوند. مشخص نیست که چرا داروهای ضد تشنج برای این بیماری موثر هستند، اما محققان معتقدند این داروها با سیگنال‌های درد تداخل ایجاد نموده و انتقال نادرست را متوقف می‌کنند.

 

بلوک های عصبی

پزشک شما ممکن است استروئیدها، بی حس کننده های موضعی یا سایر داروهای ضد درد را به اعصابی که تصور می شود مسئول سیگنال های درد ناخواسته هستند تزریق کند. این بلوک ها موقتی هستند، بنابراین برای ادامه کار و نتیجه بهتر باید تکرار شوند.

 

دستگاه قابل کاشت

این روش تهاجمی به جراحی نیاز دارد تا دستگاهی را در بدن شما کاشت کند. برخی از دستگاه ها در مغز و برخی در ستون فقرات استفاده می شوند.

هنگامی که یک دستگاه در جای خود قرار می گیرد، می تواند سیگنال‌های الکتریکی را به مغز، نخاع یا اعصاب بفرستد. این سیگنال‌ها ممکن است سیگنال های عصبی نامنظم را متوقف کرده و علائم را کنترل کنند. این دستگاه‌ها معمولاً فقط در افرادی استفاده می‌شوند که به سایر گزینه‌های درمانی پاسخ خوبی نداده‌اند.

 

درمان های سبک زندگی

درمان های فیزیکی، آرامش بخش و ماساژ همگی برای تسکین علائم درد نوروپاتیک استفاده می شوند. این اشکال درمان می تواند به راحتی عضلات کمک کند.

به عنوان مثال، برخی از افراد مبتلا به درد نوروپاتیک ممکن است پس از چند ساعت نشستن علائم افزایش یافته را تجربه کنند. یک فیزیوتراپ می تواند تکنیک های نشستن، کشش، ایستادن و حرکت را برای جلوگیری از درد به شما آموزش دهد.

درد عصبی

چگونه می توان این درد را مدیریت کرد؟

اگر پزشک شما بتواند علت اصلی درد نوروپاتیک را شناسایی کند، درمان آن ممکن است درد را کاهش داده و حتی از بین ببرد.

به عنوان مثال، دیابت یکی از علل شایع درد نوروپاتیک است. مراقبت مناسب دیابت – که شامل یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم است – ممکن است درد نوروپاتیک را از بین ببرد یا کاهش دهد.

مراقبت از سطح قند خون نیز می تواند از تشدید درد و بی حسی جلوگیری نماید.

 

درمان چند وجهی

یک رویکرد چند جانبه می تواند یک راه موثر برای مدیریت شرایط باشد.

ترکیبی از داروها، فیزیوتراپی، درمان روانشناختی و حتی جراحی یا کاشت ممکن است برای به دست آوردن بهترین نتایج استفاده شود.

اگر برای درمان و جلوگیری از بدتر شدن علائم اقدامات لازم را انجام ندهید، درد نوروپاتیک می تواند بر زندگی شما تأثیر منفی بگذارد. با گذشت زمان، این وضعیت می تواند منجر به ناتوانی و عوارض جدی از جمله افسردگی، مشکلات خواب و اضطراب شود.

 

منبع : healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر