رادیکال های آزاد چیست؛ علل، منابع و خطرات

بسیاری از بیماری هایی که با آن مواجه هستیم، مانند انواع سرطان ها یا بیماری های قلبی و مغزی و یا حتی فرآیند پیری در اثر عملکرد ذراتی به نام رادیکال های آزاد ایجاد می شوند. این ذرات در پیرامون و بدن ما وجود دارند. رادیکال های آزاد مولکول های بسیار واکنش پذیر و ناپایداری هستند که به طور طبیعی به عنوان محصول جانبی متابولیسم (اکسیداسیون) یا در اثر قرار گرفتن در معرض سموم موجود در محیط مانند دود تنباکو و نور فرابنفش در بدن تولید می شوند.

رادیکال‌های آزاد تنها کسری از ثانیه عمر می‌کنند، اما در این مدت می‌توانند به DNA آسیب برسانند و گاهی منجر به جهش‌هایی می‌شوند که می‌تواند منجر به سرطان شود. آنتی اکسیدان های موجود در غذاهایی که می خوریم می توانند مولکول های ناپایدار را خنثی کنند و خطر آسیب را کاهش دهند.

 

تعریف و ساختار رادیکال های آزاد

رادیکال های آزاد اتم هایی هستند که حاوی یک الکترون جفت نشده هستند. به دلیل عدم وجود تعداد ثابتی از الکترون‌های لایه بیرونی، آنها در جستجوی دائمی برای اتصال با الکترون دیگری برای تثبیت خود هستند، یعنی فرآیندی که می‌تواند به DNA و سایر بخش‌های سلول‌های انسانی آسیب برساند. این آسیب می تواند در ایجاد سرطان و سایر بیماری ها نقش داشته باشد و روند پیری را تسریع کند.

انواع رادیکال های آزاد

انواع مختلفی از رادیکال های آزاد وجود دارد، اما در انسان، مهمترین آن‌ها رادیکال های آزاد اکسیژن (نوع های اکسیژن فعال) هستند مانند اکسیژن منفرد (زمانی که اکسیژن به اتم‌های منفرد با الکترون‌های جفت نشده تقسیم می‌شود)، پراکسید هیدروژن، سوپراکسیدها و آنیون‌های هیدروکسیل

 

علل و منابع رادیکال های آزاد

ممکن است تعجب کنید که رادیکال های آزاد در وهله اول از کجا می آیند. رادیکال های آزاد را می توان به روش های مختلفی تولید کرد. آنها ممکن است از فرآیندهای متابولیک طبیعی در بدن یا قرار گرفتن در معرض مواد سرطان زا در محیط ایجاد شوند.

بدن ما اغلب رادیکال‌های آزاد را در فرآیند تجزیه مواد مغذی تولید می‌کند تا انرژی تامین شود. تولید رادیکال‌های آزاد در فرآیندهای متابولیک طبیعی یکی از دلایلی است که نشان می دهد خطر ابتلا به سرطان با افزایش سن افزایش می‌یابد، حتی زمانی که افراد در معرض مواد سرطان‌زای کمی قرار دارند.

قرار گرفتن در معرض مواد سرطان زا در محیط نیز می تواند رادیکال های آزاد را تولید کند. نمونه هایی از برخی مواد سرطان زا عبارتند از:

  • دود تنباکو
  • اشعه ماوراء بنفش
  • گاز رادون در خانه
  • مواد و مواد شیمیایی محیطی و شغلی مانند آزبست و وینیل کلرید
  • برخی از ویروس ها
  • پرتوهای پزشکی
  • آلودگی هوا

اگر در معرض موارد ذکر شده هستید، در مورد مقابله با رادیکال های آزاد بهتر است با یک مشاوره آنلاین پزشکی از خطرات احتمالی جلوگیری کنید.

هنگامی که رادیکال‌های آزاد چه از طریق قرار گرفتن در معرض یک ماده سرطان‌زا یا انجام فرآیندهای عادی متابولیسم بدن، تولید می‌شوند، آزادند که آسیب وارد کنند. در دسترس بودن رادیکال های آزاد باعث ایجاد فرآیندی به نام استرس اکسیداتیو در بدن می شود. واکنش های استرس اکسیداتو که منجر به بدست آوردن الکترون توسط رادیکال های آزاد شده، در حضور اکسیژن انجام می شود.

این فرآیند در واقع بسیار پیچیده است و به نوعی یک دور باطل است. هنگامی که یک رادیکال آزاد یک الکترون را از یک مولکول دزدید، آن مولکول یک الکترون را از دست می دهد و به یک رادیکال آزاد تبدیل می شود. رادیکال های آزاد می توانند نه تنها به DNA اسیدهای نوکلئیک بلکه به پروتئین ها، لیپیدها، غشای سلولی و… در بدن آسیب بزنند. آسیب به پروتئین ها (پیوند متقابل پروتئین) و سایر اجزای بدن می تواند مستقیما باعث بیماری شود.

 

چگونه رادیکال های آزاد باعث سرطان می شوند؟

آسیب وارد شده به ژن‌های موجود در DNA ممکن است منجر به ژن‌هایی شود که پروتئین‌های ناکارآمد تولید می‌کنند. پروتئین ها باید مراقب سلول های بدن باشند. برخی از این جهش ها ممکن است شامل ژن هایی باشد که به عنوان ژن های سرکوب کننده تومور شناخته می شوند. این ژن‌ها پروتئین‌هایی را کد می‌کنند که برای ترمیم آسیب‌های DNA عمل می‌کنند یا باعث می‌شوند سلول‌هایی که پیش از نجات آسیب دیده‌اند از طریق فرآیند آپوپتوز (مرگ برنامه‌ریزی‌شده سلولی) حذف شوند.

انکوژن ها ژن هایی هستند که پروتئین هایی را کد می کنند که باعث رشد سلول ها می شوند. ژن‌های طبیعی در بدن به نام «پروتونکوژن» در تقویت رشد کودک در دوران بارداری مهم هستند و به‌طور موقت پروتئین‌هایی تولید می‌کنند که به ترمیم بافت کمک می‌کنند. جهش در این ژن منجر به تولید مداوم پروتئین هایی می شود که باعث رشد سلول می شود.

اغلب، یک سری جهش در ژن‌های سرکوب‌کننده تومور و انکوژن‌ها است که منجر به سرطان می‌شود. آسیب (جهش) به ژن های سرکوب‌گر تومور به سلول آسیب دیده اجازه می دهد تا بدون ترمیم (غیر طبیعی) زنده بماند و انکوژن های آسیب دیده باعث رشد آن سلول آسیب دیده می شوند. نتیجه تشکیل یک سلول سرطانی است!

رادیکال های آزاد

آنتی اکسیدان ها و رادیکال های آزاد

بسیاری از فیتوکمیکال ها (مواد شیمیایی گیاهی) در غذاهایی که می خوریم به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. این مواد مغذی با مهار تشکیل رادیکال های آزاد عمل می کنند و ممکن است آسیبی که در بدن ایجاد می کنند را کاهش دهند. تصور می‌شود که این حداقل بخشی از دلیلی است که رژیم غذایی غنی از سبزیجات و میوه‌ها با کاهش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها مرتبط است.

نمونه هایی از آنتی اکسیدان ها عبارتند از ویتامین E، ویتامین A، بتا کاروتن، آنتوسیانیدین (در توت ها)، اپی گالاکاتچین 3 گالات (EGCG) در چای سبز و بسیاری دیگر. از آن جا که داشتن رژیم غذایی سرشار از آنتی اکسیدان برای سلامتی مهم است برای دریافت یک رژیم مناسب به پزشک مراجعه کرده و یا با یک دکترآنلاین در تماس باشید.

 

مکمل های آنتی اکسیدانی

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که خوردن غذاهای غنی از آنتی اکسیدان با کاهش خطر ابتلا به بیماری ها از جمله سرطان مرتبط است. متأسفانه، به نظر نمی‌رسد که مصرف مکمل‌های آنتی‌اکسیدانی همان اثر را داشته باشد.

یک مثال برای این مورد سرطان ریه است. محققان با علم به اینکه افرادی که غذاهای غنی از بتاکاروتن و ویتامین E دریافت می‌کردند، کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه بودند، مطالعه‌ای را انجام دادند که در آن یک گروه از افراد مکمل بتاکاروتن مصرف می‌کردند و گروه دیگر مصرف نمی‌کردند. مردانی که سیگار می‌کشیدند و بتاکاروتن مصرف می‌کردند، در واقع در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان ریه بودند.

برای کسانی که در حال گذراندن دوره درمان سرطان هستند، بسیار مهم است که در مورد مکمل های آنتی اکسیدانی یا هر مکملی، با متخصص سرطان خود صحبت کنند. در همین راستا می توانید از طریق ویزیت آنلاین به متخصص مناسب رجوع کنید.

 

چند نگرانی مختلف در مورد مصرف آنتی اکسیدان ها

یک نگرانی در مورد افرادی است که درمان های سرطان مانند شیمی درمانی و پرتودرمانی دریافت می کنند. برخی از مکمل‌های ویتامین می‌توانند اثربخشی درمان‌های سرطان را کاهش دهند، و دلیل این امر زمانی منطقی است که مکانیسم این درمان‌ها را در نظر بگیرید. برخی از درمان‌های سرطان، مانند پرتو، رادیکال‌های آزاد را در تلاش برای کشتن سلول‌های سرطانی ایجاد می‌کنند. در این شرایط، استفاده از آنتی اکسیدان ها از نظر تئوری می تواند اثربخشی درمان را کاهش دهد. آنتی اکسیدان ها ممکن است به محافظت از سلول های سرطانی که می خواهید بکشید کمک کنند.

 

چگونه رادیکال های آزاد را در بدن کاهش دهیم؟

کاهش رادیکال‌های آزاد در بدن شما، شامل کاهش احتمال تشکیل آن‌ها و تامین آنتی‌اکسیدان‌ها برای بدن می‌شود. برای کاهش رادیکال های آزاد باید مراقب سبک زندگی خود باشید.

اقدامات سبک زندگی برای کاهش خطر شامل سیگار نکشیدن، پرهیز از غذاهای فرآوری شده، احتیاط در مورد هر گونه مواد شیمیایی که در خانه یا در محل کار با آنها کار می کنید و موارد دیگر است.

تا آنجایی که در رژیم غذایی خود انواع آنتی اکسیدان های سالم را به دست آورید، متخصصان تغذیه اغلب خوردن رنگین کمانی از غذاها را به معنی خوردن غذاهایی با رنگ های مختلف و اغلب حاوی انواع مختلف آنتی اکسیدان ها توصیه می کنند.

حذف کامل قرار گرفتن در معرض رادیکال های آزاد، به ویژه آن‌هایی که در نتیجه متابولیسم طبیعی در بدن ایجاد می شوند، غیرممکن است. با این حال، اتخاذ یک رژیم غذایی سالم غنی از طیف گسترده ای از آنتی اکسیدان ها یک شروع عالی برای سلامتی است.

 

منبع : verywellhealth

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. اسماعیلی می گوید

    بسیارعالی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر