پیشگیری از دیابت نوع دو؛ 12 راه جلوگیری از دیابت نوع 2

دیابت نوع دو یک بیماری مزمن بوده که میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار داده است. از این‌رو پیشگیری از دیابت نوع 2 اهمیت زیادی دارد. موارد کنترل نشده دیابت می‌تواند باعث کوری، نارسایی کلیه و بیماری قلبی شود. اما قبل از تشخیص دیابت، دوره‌ای وجود دارد که سطح قند خون بالا است، اما آنقدر بالا نیست که به عنوان دیابت تشخیص داده شود. این دوره به عنوان پیش دیابت عنوان خواهد شد. تخمین زده می‌شود که تا ۷۰ درصد از افراد مبتلا به پیش دیابت به دیابت نوع دو هم مبتلا هستند. اما خوشبختانه می‌توان از تبدیل پیش دیابت به دیابت جلوگیری کرد. راه‌های مختلفی برای جلوگیری از دیابت نوع 2 وجود دارند که در این متن آن‌ها را بررسی خواهیم کرد و درباره علائم دیابت دو اطلاعاتی را در اختیارتان قرار می‌دهیم. تا انتهای متن همراه ما باشید. خواندن این مطلب 5 دقیقه زمان می‌برد.

سوالات خود در زمینه راه جلوگیری از دیابت نوع 2 را در انتهای مطلب بپرسید. مشاور سلامتی دکتردکتر به شما پاسخ می‌دهد.

چگونه از دیابت نوع دو جلوگیری کنیم؟

عوامل خاصی مانند: ژن‌ها، سن یا سبک زندگی در گذشته وجود دارند که نمی‌توان آن‌ها را تغییر داد، اما اقدامات زیادی وجود دارند که می‌توان برای کاهش خطر ابتلا به دیابت آن‌ها را بررسی کرده و در سبک زندگی تغییراتی ایجاد کرد. از این‌رو مهم‌ترین روش‌های پیشگیری از دیابت نوع 2 به شرح زیر هستند.

حذف شکر و کربوهیدرات‌ها از رژیم غذایی

خوردن غذاهای شیرین و کربوهیدرات‌ها می‌تواند افراد را در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار دهد. بدن شما به سرعت این غذاها را به مولکول‌های کوچک قند، تجزیه می‌کند که از طریق جریان خون جذب می‌شوند. در حقیقت افزایش قند خون، پانکراس را تحریک کرده تا انسولین ترشح کند. (هورمونی که به قند کمک می‌کند از جریان خون خارج شود و به سلول‌های بدن برسد.)

در افراد مبتلا به پیش دیابت، سلول‌های بدن در برابر عملکرد انسولین مقاوم هستند، بنابراین میزان قند در خون بالا است. از این‌رو برای جبران، لوزالمعده انسولین بیشتری تولید کرده و سعی می‌کند میزان قند خون را تا اندازه سطح سالم، پایین بیاورد. با گذشت زمان، این شرایط می‌تواند منجر به افزایش تدریجی سطح قند خون و انسولین شده، تا زمانی که این بیماری در نهایت به دیابت نوع دو تبدیل شود.

به طور خلاصه خوردن غذاهای سرشار از کربوهیدرات‌های تصفیه شده و قند، سطح قند و انسولین خون را افزایش می‌دهند که ممکن است در طول زمان، منجر به دیابت شوند. اجتناب از مصرف این غذاها می‌تواند یکی از راه‌های پیشگیری از دیابت نوع 2 و کاهش خطر ابتلا به این بیماری باشد.

پیروی از رژیم غذایی کم کربوهیدرات

پیروی از یک رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات علاوه بر اینکه یکی از روش‌های پیشگیری از دیابت نوع 2 است، می‌تواند به شما در پیشگیری از دیابت هم کمک کند. اگرچه تعدادی از رژیم‌های غذایی باعث کاهش وزن می‌شوند، اما رژیم‌های کم کربوهیدرات، بسیار موثر هستند. به طور مداوم دیده شده است که این نوع رژیم‌ها، سطح قند خون و انسولین را کاهش داده، حساسیت به انسولین را افزایش می‌دهند و سایر عوامل خطر دیابت را هم، تحت کنترل دارند.

اگر مصرف کربوهیدرات خود را به حداقل برسانید، سطح قند خون شما پس از خوردن غذا، خیلی افزایش نمی‌یابد. بنابراین، بدن شما به انسولین کمتری نیاز دارد تا قند خون خود را در سطح سالم نگه دارد.

رژیم غذایی کم کربوهیدرات و ورزش، بهترین روش پیشگیری از دیابت نوع 2

افزایش تحرک و ورزش منظم

انجام فعالیت بدنی به طور منظم می‌تواند به جلوگیری از دیابت نوع 2 کمک کند. ورزش، حساسیت سلول‌های شما به انسولین را افزایش می‌دهد. بنابراین هنگام ورزش، انسولین کمتری برای کنترل سطح قند خون مورد نیاز است. تحقیقات ارتباط ثابتی را بین بی تحرکی و خطر ابتلا به دیابت، نشان داده است. برای غلبه بر بی تحرکی، اهداف واقع بینانه و قابل دستیابی را تعیین کنید، مانند: ایستادن هنگام صحبت با تلفن یا استفاده از پله‌ها به جای آسانسور را انتخاب کنید. متعهد شدن به این اقدامات آسان و ملموس می‌تواند بهترین راه برای غلبه بر بی تحرکی باشد.

همچنین به نظر می‌رسد که تمرینات ورزشی منجر به بهبود پاسخ و عملکرد انسولین می‌شود. یک مطالعه بر روی افراد در معرض خطر دیابت نشان داده که سوزاندن بیش از ۲۰۰۰ کالری در هفته از طریق ورزش برای دستیابی به این فواید لازم است. از این‌رو بهتر است فعالیت بدنی را انتخاب کنید که از آن لذت می‌برید و می‌توانید به طور منظم در آن شرکت کنید. اگر می‌خواهید از دیابت نوع دو پیشگیری کنید، نباید بی تحرک باشید. اگر فعالیت بدنی ندارید یا فعالیت بدنی بسیار کمی ‌دارید و در بیشتر ساعات روز می‌نشینید، سبک زندگی کم تحرکی را انتخاب کرده‌اید که برای سلامت شما ضررهای زیادی دارد.

نوشیدن آب فراوان

آب، طبیعی‌ترین نوشیدنی است که استفاده از آن به عنوان نوشیدنی اصلی در بیشتر مواقع به شما کمک می‌کند تا به بیماری‌های مختلف دچار نشوید. از نوشیدنی‌های حاوی قند، مواد نگهدارنده و سایر مواد مشکوک پرهیز کرده تا از دیابت نوع 2 پیشگیری کنید.

نوشیدنی‌های قندی مانند: نوشابه‌ها و آب میوه‌های مصنوعی، منجر به افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع دو می‌شوند. یک مطالعه نشان می‌دهد که بزرگسالان دارای اضافه وزن که نوشابه‌های رژیمی ‌را با آب جایگزین کرده‌اند، در خلال برنامه کاهش وزن خود، کاهش قند خون ناشتا و سطح انسولین را هم تجربه می‌کنند.

نوشیدن آب فراوان برای جلوگیری از دیابت نوع 2
مصرف آب زیاد در طول روز برای جلوگیری از دیابت نوع دو

کاهش وزن (در صورت اضافه وزن)

اگرچه همه افرادی که به دیابت نوع دو مبتلا می‌شوند، دارای اضافه وزن یا چاقی نیستند، اما بیشتر آن‌ها اضافه وزن دارند. علاوه بر این، افراد مبتلا به پیش دیابت، اکثرا این وزن اضافی را در قسمت میانی و اطراف اندام‌های شکمی ‌مانند کبد خود ذخیره دارند. این چربی به عنوان چربی احشایی شناخته می‌شود. چربی اضافی احشایی، باعث افزایش مقاومت به انسولین می‌شود که به طور قابل توجهی خطر ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهد.

دقت کنید! کاهش وزن، حتی به میزان اندک هم می‌تواند به کاهش ابتلا به دیابت کمک کند، اما مطالعات نشان می‌دهد که هر چه بیشتر وزن کم کنید، مزایای بیشتری را تجربه خواهید کرد. گزینه‌های رژیم سالم زیادی برای کاهش وزن وجود دارند که عبارتند از:

 • رژیم‌های غذایی کم کربوهیدرات
 • رژیم‌های مدیترانه‌ای
 • رژیم‌های گیاهی

با این حال، انتخاب رژیمی ‌که بتوانید در طولانی مدت به آن پایبند باشید، برای کمک به کاهش وزن شما کلیدی است و یکی دیگر از مهم‌ترین روش‌های پیشگیری از دیابت نوع 2 در نظر گرفته می‌شود.

ترک سیگار برای جلوگیری از دیابت نوع 2

استعمال دخانیات باعث بسیاری از بیماری‌های جدی مانند: بیماری قلبی، سرطان‌های ریه، سینه، پروستات و دستگاه گوارش می‌شود. همچنین تحقیقات نشان می‌دهد که سیگار کشیدن و در معرض دود قرار گرفتن با دیابت نوع دو مرتبط است. در تجزیه و تحلیل چندین مطالعه که بر روی بیش از یک میلیون نفر انجام شد، مشخص شده که سیگار، خطر ابتلا به دیابت را تا ۴۴ درصد در افراد سیگاری متوسط ​​و ۶۱ درصد در افرادی که بیش از ۲۰ نخ سیگار در روز می‌کشیدند، افزایش می‌دهد. همچنین ثابت شده است که ترک سیگار خطر ابتلا به دیابت را در طول زمان، کاهش می‌دهد.

ترک سیگار از قدم های مهم پیشگیری از دیابت نوع 2 است

کاهش حجم غذا

اگر تصمیم به پیروی از یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات داشته باشید، مهم است که از وعده‌های غذایی با حجم زیاد، خودداری کنید تا خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهید، به خصوص اگر اضافه وزن دارید.

تحقیقات نشان داده است که خوردن بیش از حد غذا در یک زمان، باعث افزایش سطح قند خون و انسولین در افرادی که در معرض خطر دیابت قرار دارند، می‌شود. از سوی دیگر، کاهش اندازه حجم غذا ممکن است به جلوگیری از این نوع واکنش کمک کند. به طور کلی پرهیز از خوردن حجم‌های بزرگ غذایی می‌تواند به کاهش سطح انسولین و قند خون و کاهش خطر ابتلا به دیابت کمک کند.

افزودن فیبر فراوان به سبد غذایی

دریافت فیبر فراوان برای سلامت روده و مدیریت وزن مفید است. مطالعات بر روی افراد چاق، مسن و مبتلا به پیش دیابت نشان داده است که مصرف فیبر به پایین نگه داشتن سطح قند خون و انسولین هم کمک می‌کند. از این‌رو فیبر را می‌توان به دو دسته کلی محلول و نامحلول تقسیم کرد. فیبر محلول آب را جذب می‌کند، در حالی که فیبر نامحلول این کار را نمی‌کند.

در دستگاه گوارش، فیبر محلول و آب، ژلی تشکیل می‌دهند که سرعت جذب غذا را کاهش خواهند داد. این عمل منجر به افزایش تدریجی سطح قند خون می‌شود. با این حال، فیبر نامحلول نیز با کاهش سطح قند خون و کاهش خطر ابتلا به دیابت مرتبط است، اگرچه به طور دقیق، نحوه عملکرد آن مشخص نیست. اما استفاده از فیبر فراوان در سبد غذایی می‌تواند یکی از موثر‌ترین روش‌های پیشگیری از دیابت نوع 2 باشد.

مصرف سبزیجات و غذاهای فیبردار برای کنترل و پیشگیری از دیابت نوع دو

مصرف غذاهای دارای ویتامین دی

ویتامین دی، برای کنترل قند خون مهم است. مطالعات نشان داده افرادی که ویتامین دی کافی دریافت نمی‌کنند یا سطح این ویتامین در خون آن‌ها، بسیار پایین است، بیشتر در معرض خطر ابتلا به انواع دیابت هستند. قرار گرفتن در معرض نور خورشید، مصرف غذاهای سرشار از ویتامین دی مانند: ماهی و مکمل‌های حاوی ویتامین دی می‌تواند به بهینه سازی میزان ویتامین دی در بدن منجر شود و خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد.

چای و قهوه بنوشید

اگرچه آب باید نوشیدنی اصلی شما باشد، اما تحقیقات نشان می‌دهد که قرار دادن قهوه یا چای در رژیم غذایی ممکن است به شما در جلوگیری از دیابت کمک کند. قهوه و چای دارای آنتی اکسیدان‌هایی به نام پلی فنول هستند که ممکن است به محافظت در برابر دیابت کمک کنند.

علاوه بر این، چای سبز حاوی یک ترکیب آنتی اکسیدانی منحصر به فرد به نام اپی گالوکاتچین گالات است که نشان داده شده ترشح قند خون از کبد را کاهش می‌دهد و حساسیت به انسولین را افزایش خواهد داد.

غذاهای آماده و فست فود نخورید!

یکی از گام‌های اساسی که می‌توانید برای بهبود سلامت خود بردارید، این است که مصرف غذاهای فرآوری شده و فست فود را به حداقل برسانید. این غذاها با انواع مشکلات سلامتی از جمله بیماری قلبی، چاقی و دیابت مرتبط هستند. مطالعات نشان می‌دهد که کاهش مصرف غذاهای بسته بندی شده حاوی روغن‌های نباتی، غلات تصفیه شده و مواد افزودنی ممکن است به کاهش خطر ابتلا به دیابت کمک کند.

کاهش مصرف فست فود برای جلوگیری از دیابت نوع دو
حذف فست فود از رژیم غذایی، قدم مهم برای جلوگیری از دیابت نوع 2

گیاهان دارویی با خاصیت بالا

مصرف گیاهان دارویی با خاصیت بالا یکی از روش‌های پیشگیری از دیابت نوع 2 است. چند گیاه دارویی وجود دارند که ممکن است به افزایش حساسیت به انسولین و کاهش احتمال پیشرفت دیابت کمک کند. این گیاه‌ها به شرح زیر هستند.

کورکومین : کورکومین جزئی از ادویه طلای درخشان (زردچوبه) است که خواص ضد التهابی قوی دارد و قرن‌ها در هند به عنوان بخشی از طب آیورودا استفاده می‌شود.

بربرین : بربرین در چندین گیاه یافت می‌شود و هزاران سال است که در طب سنتی چینی استفاده می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند که بربرین با التهاب مبارزه می‌کند و کلسترول خون را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، چندین مطالعه در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ نشان داده که بربرین دارای خواص قوی کاهش قند خون است.

پیشگیری از دیابت را از دوران کودکی به فرزندان خود آموزش دهیم.

دیابت نوع دو قابل پیشگیری بوده و بهتر است که به کودکان خود، درباره این بیماری و راه‌های جلوگیری از آن، آموزش‌هایی دهید. سبک زندگی سالم از مهم‌ترین عواملی است که باعث می‌شود، کودکان در آینده و سنین بالا به دیابت مبتلا نشوند. از مهم‌ترین نکاتی که باید به فرزندان خود آموزش داد، استفاده از یک رژیم غذایی مناسب است. در کنار آن باید مصرف بیش از اندازه قند و شیرینی را محدود کرده و کودکان را به فعالیت‌های بدنی و ورزش تشویق کرد.

چطور دیابت نوع ۲ را تشخیص دهیم؟

دیابت نوع دو علائم مختلفی دارد که با مشاهده آن‌ها باید به پزشک مراجعه کرد و آزمایش انجام داد. آزمایش ساده قند خون، از مهم‌ترین آزمایش‌هایی است که برای تشخیص دیابت توسط دکتر غدد تجویز می‌شود. در این آزمایش، میزان قند خون افراد در دو سه ماه اخیر بررسی می‌شود تا بیماری دیابت تشخیص داده شود. اگر میزان قند خون بیش از 126 میلی‌گرم در قند ناشتا، نشان داده شود، متاسفانه فرد به بیماری دیابت مبتلا است. اما مهم‌ترین علائمی ‌که باعث می‌شود تا آزمایش قند خود را انجام داد عبارتند از:

 • تکرر ادرار
 • کرختی و بی‌حسی نوک انگشتان دست و پا
 • احساس تشنگی شدید
 • احساس گرسنگی شدید
 • احساس ضعف و خستگی شدید
 • تاری دید
 • خشک شدن پوست
 • کاهش وزن ناخواسته
 • ابتلا به عفونت زیاد

علاوه بر این موارد، ایجاد بریدگی یا زخم‌هایی که دیر التیام پیدا می‌کنند هم جزو علائم ابتلا به بیماری دیابت است.

ابتلا به دیابت نوع دو چه عوارضی به همراه دارد؟

دیابت یکی از بیماری‌های مزمنی است که باید از روش‌های پیشگیری از دیابت نوع 2 استفاده کرد تا قند خون تنظیم شود. گلوکز به عنوان یک سوخت برای سلول‌های بدن شناخته می‌شود، اما برای اینکه بدن بتواند از این سوخت استفاده کند، نیاز به انسولین دارد. افرادی که دیابت نوع دو دارند، به انسولین پاسخ نمی‌دهند و همین موضوع باعث بروز عوارض مختلفی می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • مشکلات گوارشی
 • مشکلات بینایی
 • مشکلات پوستی
 • سکته مغزی
 • عفونت دستگاه ادراری و عفونت مثانه
 • مشکلات پا (زخم پای دیابتی روی کف و ساق پا)
 • بیماری لثه و دهان
 • مشکلات شنوایی
 • بیماری قلبی
 • بیماری کلیوی
 • مشکلات کبدی (بیماری کبد چرب غیرالکلی)
 • نوروپاتی محیطی (آسیب عصبی)
 • اختلال جنسی

هریک از این عوارض با راه‌های جلوگیری از دیابت نوع 2 قابل کنترل هستند. از این‌رو باید به پزشک متخصص مراجعه کرد تا با در نظر گرفتن شرایط بیمار، بتوان بهترین اقدامات را انجام داد.

کنترل و پیشگیری از دیابت نوع دو با ورزش و رژیم غذایی

چه عواملی خطر ابتلا به دیابت نوع دو را افزایش می‌دهد؟

عوامل مختلفی وجود دارند که ریسک ابتلا به بیماری دیابت نوع 2 را افزایش می‌دهند. اما بهتر است بدانید که علائم دیابت نوع دو در بیشتر مواقع، قابل تشخیص نیست. از این‌رو باید همیشه حواستان باشد تا با بررسی فاکتورهای مختلف، بلافاصله به پزشک متخصص مراجعه کنید. اما مهم‌ترین عوامل و فاکتورهای خطر ابتلا به دیابت نوع دو در جدول زیر آمده است.

عنوانتوضیحات
سنافراد سفید پوست و بالای 25 سال بیشتر در معرض دیابت نوع دو هستند.
وزنافرادی که چاق هستند و بیشتر چاقی شکمی ‌دارند، ابتلا به دیابت را تشدید می‌کنند.
نژاد و قومیتبرخی از نژاد‌ها و قومیت‌ها مانند سیاه پوست‌های آفریقایی یا مردم جنوب آسیا بیشتر در معرض خطر دیابت هستند.
سابقه خانوادگیاگر اعضای خانواده به دیابت مبتلا باشند، احتمال بروز بیماری در سایر افراد خانواده هم وجود دارد.
سابقه پزشکیافراد با سابقه بیماری‌های فشار خون یا حمله قلبی بیشتر در معرض ابتلا به دیابت هستند.
فعالیت بدنیافرادی که کمتر از سه بار در هفته ورزش می‌کنند، نسبت به سایر افراد، بیشتر به بیماری دیابت نوع دو مبتلا می‌شوند.

بدون دیابت نوع ۲ زندگی کنید

بیماری دیابت نوع دو بیشتر برای بزرگسال‌ها رخ می‌دهد. در صورت عدم پیگیری و پیشگیری از دیابت نوع 2، ممکن است که با عوارض ناخوشایندی روبه‌رو شد که در نهایت شرایط عادی زندگی کردن را سخت می‌کند. اما با استفاده از رژیم‌های غذایی مناسب، فعالیت بدنی و اهمیت به کاهش وزن می‌توان از دیابت نوع 2 جلوگیری کرد. در صورتی که با این بیماری مواجه شدید یا علائم آن را داشتید، باید بلافاصله به پزشک‌های متخصص مراجعه کنید تا بیماری قابل کنترل باشد. دکتردکتر به عنوان یک سامانه نوبت دهی آنلاین پزشک، در کنار شما است تا به سرعت و بدون اتلاف انرژی از بهترین پزشک‌های متخصص کمک بگیرید. همچنین می‌توانید با مراجعه به بخش نظرات، کامنت‌های سایر مراجعه کننده‌های پزشک مد نظر خود را مطالعه کنید و با دید بهتری برای نوبت دهی اقدم کنید.

سوالات متداول جلوگیری از دیابت نوع 2

خیر و در حال حاضر درمان صد در صدی وجود ندارد.

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

تکرر ادرار، کرختی و بی‌حسی نوک انگشتان دست و پا، احساس گرسنگی و تشنگی شدید، تاری دید، کاهش وزن ناخواسته و ابتلا به عفونت زیاد

بله. این بیماری ممکن است که تا پایان عمر فرد، همراه‌اش باشد. از این‌رو باید از پزشک‌های متخصص برای پیشگیری یا کنترل بیماری کمک گرفت.

منبع

www.healthline.com/nutrition/prevent-diabetes

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر