دلایل افتادگی پلک؛ علائم و راه های درمان

افتادگی بیش از حد پلک بالایی چشم به عنوان افتادگی پلک شناخته می شود. افتادگی پلک پاتولوژیک که پتوز نیز نامیده می شود ممکن است به دلیل ضربه، سن یا اختلالات پزشکی مختلف رخ دهد. این وضعیت زمانی که یک چشم را درگیر می کند پتوز یک طرفه و هنگامی که هر دو چشم را درگیر می کند پتوز دو طرفه نامیده می شود. ممکن است این وضعیت دائمی باشد یا نباشد. همچنین این امر می تواند در بدو تولد وجود داشته باشد که در این صورت به عنوان پتوز مادرزادی شناخته می شود، یا می توانید در اواخر زندگی به آن مبتلا شوید، که به عنوان پتوز اکتسابی شناخته می شود. بسته به شدت بیماری، افتادگی پلک بالایی بسته به میزان انسداد مردمک می‌تواند بینایی را مسدود کرده یا به شدت کاهش دهد.در بیشتر موارد، این وضعیت به طور طبیعی یا از طریق مداخله پزشکی برطرف می شود.

چه کسانی دچار افتادگی پلک می شوند؟

علل مختلفی برای افتادگی پلک وجود دارد که از علل طبیعی تا شرایط جدی‌تر را شامل می‌شود. پزشک می تواند به شما کمک کند تا بفهمید چه چیزی باعث این مشکل شده است. هر کسی ممکن است دچار افتادگی پلک شود، و تفاوت قابل توجهی در شیوع بین زن و مرد یا بین قومیت ها وجود ندارد. با این حال، به دلیل روند طبیعی پیری، این مشکل بیشتر در افراد مسن شایع است. عضله بالابرنده مسئول بالا بردن پلک است. با افزایش سن، آن عضله می تواند کشیده شود و در نتیجه باعث افتادن پلک شود. البته به خاطر داشته باشید که افراد در هر سنی ممکن است به این بیماری دچار شوند. در واقع، گاهی اوقات نوزادان با این مشکل به دنیا می آیند، اما این اتفاق نادر است. گاهی اوقات علت دقیق این وضعیت ناشناخته است، اما گاهی اوقات ممکن است به دلیل تروما باشد. همچنین این امر می تواند عصبی باشد.

کودکان

شایع ترین علت پتوز مادرزادی این است که عضله بالابرنده به درستی رشد نمی کند. کودکانی که پتوز دارند همچنین ممکن است دچار آمبلیوپی شوند که معمولا به عنوان تنبلی چشم شناخته می شود. این اختلال می تواند دید آنها را به تاخیر بیاندازد یا محدود کند.

عوامل خطر افتادگی پلک چیست؟

برخی شرایط پزشکی نیز می توانند شما را در معرض خطر افتادگی پلک قرار دهند.

مشاوره تلفنی و متنی با چشم پزشک

شرایط پزشکی

اگر پلک های شما افتاده است، می تواند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد، به خصوص اگر این مشکل هر دو پلک را درگیر کند. اگر فقط یکی از پلک ها افتادگی داشته باشد، ممکن است در نتیجه آسیب عصبی یا گل مژه موقتی باشد. عمل لیزیک معمولی یا جراحی آب مروارید گاهی اوقات مقصر ایجاد پتوز است که در نتیجه کشش عضله یا تاندون اتفاق می افتد.

شرایط جدی

در برخی موارد، افتادگی پلک به دلیل شرایط جدی تری مانند سکته مغزی، تومور مغزی یا سرطان اعصاب یا ماهیچه ها ایجاد می شود. اختلالات عصبی که بر اعصاب یا ماهیچه های چشم تأثیر می گذارد – مانند میاستنی گراویس – نیز می تواند منجر به پتوز شود.

علائم افتادگی پلک چیست؟

علامت اصلی افتادگی پلک این است که یک یا هر دو پلک بالایی افتادگی دارند. در برخی موارد، این امر می تواند بینایی را تحت تاثیر قرار دهد. با این حال، افتادگی پلک برای بسیاری از مردم به سختی قابل توجه است یا همیشه اتفاق نمی افتد. ممکن است چشمان شما به شدت خشک یا دارای آبریزش باشد و متوجه شوید که صورتتان خسته به نظر می رسد.

نواحی اصلی که در این بیماری تحت تأثیر قرار می گیرند، اطراف چشم ها هستند و ممکن است درد را در این نواحی تجربه کنید، که می تواند باعث خسته به نظر رسیدن شما نیز بشود. برخی از افراد مبتلا به پتوز شدید ممکن است مجبور باشند سر خود را به سمت عقب خم کنند تا هنگام صحبت کردن، حتی زمانی که یک مکالمه عادی دارند، بتوانند ببینند. پزشک باید افتادگی مداوم پلک را بررسی کند تا مطمئن شود که هیچ بیماری زمینه ای وجود ندارد. این امر به ویژه در صورتی مهم است که متوجه شوید سردردهای میگرنی یا سایر مسائل از اولین باری که متوجه افتادگی شدید ظاهر شده اند.

افتادگی پلک

افتادگی پلک چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک احتمالا یک معاینه فیزیکی انجام می دهد و در مورد سابقه پزشکی شما می پرسد. هنگامی که توضیح دادید که پلک‌هایتان چند وقت یکبار افتاده است و مدت زمانی که این اتفاق افتاده است، پزشک آزمایش‌هایی را برای یافتن علت آن انجام می‌دهد. ممکن است یک معاینه لامپ اسلیت انجام بگیرد تا پزشک بتواند با کمک نور با شدت بالا، چشم را از نزدیک مورد بررسی قرار دهد. ممکن است چشمان شما برای این معاینه گشاد شده باشد، بنابراین کمی ناراحتی چشمی را تجربه کنید. یکی دیگر از معایناتی که می توان برای تشخیص مشکلاتی مانند افتادگی پلک استفاده کرد تست تنسیلون است

پزشک ممکن است دارویی به نام تنسیلون، که به طور کلی به عنوان ادروفونیوم شناخته می شود، به یکی از رگ های بدن تزریق کند. ممکن است از شما خواسته شود که پاهای خود را ضربدری و باز کنید یا چند بار بایستید و بنشینید. پزشک شما را تحت نظر خواهد گرفت تا ببیند آیا تنسیلون قدرت عضلانی شما را بهبود می بخشد. این امر به آنها کمک می کند تا تشخیص دهند که آیا بیماری میاستنی گراویس باعث افتادگی پلک می شود یا خیر.

افتادگی پلک چگونه درمان می شود؟

درمان افتادگی پلک به علت خاص و شدت پتوز بستگی دارد. اگر این بیماری نتیجه سن بالا یا از نوع مادرزادی است، ممکن است پزشک به شما توضیح دهد که نیازی به انجام هیچ کاری نیست زیرا این وضعیت معمولاً برای سلامتی شما مضر نیست. با این حال، اگر می خواهید افتادگی را کاهش دهید، ممکن است جراحی پلاستیک را انتخاب کنید. اگر پزشک متوجه شود که افتادگی پلک ناشی از یک بیماری زمینه ای است، احتمالاً باید ان بیماری را درمان کنید.

درمان معمولاً باید از افتادگی پلک ها جلوگیری کند. اگر افتادگی پلک دید شما را مسدود می کند، به درمان پزشکی نیاز خواهید داشت. پزشک ممکن است جراحی را توصیه کند. عینک هایی که می توانند پلک را بالا نگه دارند گزینه دیگری برای درمان هستند. این درمان اغلب زمانی موثرتر است که افتادگی پلک موقتی باشد. اگر کاندید مناسبی برای جراحی نباشید، ممکن است عینک نیز توصیه شود.

عمل جراحی

پزشک ممکن است جراحی پتوز را توصیه کند. در طی این روش، عضله بالابرنده سفت می شود. این کار پلک را به سمت بالا و در موقعیت مورد نظر قرار می دهد. پزشکان گاهی اوقات جراحی را برای جلوگیری از شروع تنبلی چشم (آمبلیوپی)،  در کودکانی که پتوز دارند، توصیه می کنند. با این حال، خطراتی در ارتباط با جراحی وجود دارد، از جمله خشکی چشم، خراشیده شدن قرنیه و هماتوم. هماتوم مجموعه ای از خون است. علاوه بر این، ممکن است جراحان به اشتباه پلک را خیلی بالا یا خیلی پایین قرار دهند. جایگزین دیگر، عمل “اسلینگ” است که در آن از عضلات پیشانی برای بالا بردن پلک ها استفاده می شود

عصای پتوز

عصای پتوز یک گزینه غیرجراحی است که شامل اضافه کردن یک ضمیمه به فریم عینک می شود. این چسب یا عصا با نگه داشتن پلک در جای خود از افتادگی جلوگیری می کند. دو نوع عصاهای پتوز وجود دارد:

قابل تنظیم و تقویت شده. عصاهای قابل تنظیم به یک طرف قاب ها وصل می شوند، در حالی که عصاهای تقویت شده به دو طرف قاب ها متصل می شوند. عصا را می توان تقریباً روی همه انواع عینک نصب کرد، اما روی فریم های فلزی بهترین عملکرد را دارند. اگر به عصا علاقه دارید، با یک چشم پزشک یا جراح پلاستیک مشورت کنید.

 

آیا می توان از افتادگی پلک جلوگیری کرد؟

هیچ راهی برای جلوگیری از افتادگی پلک وجود ندارد. فقط دانستن علائم و معاینه منظم چشم می تواند به شما در مبارزه با این اختلال کمک کند. اگر متوجه شدید که فرزندتان دچار افتادگی پلک شده است، فوراً او را نزد پزشک ببرید تا تحت درمان و نظارت قرار گیرد. از آنجایی که پتوز می تواند بینایی را تحت تاثیر قرار دهد، باید آن را جدی بگیرید. ممکن است بتوانید با مراجعه فوری به پزشک از بدتر شدن آن جلوگیری کنید.

چشم انداز بلند مدت افراد مبتلا به افتادگی پلک چیست؟

افتادگی پلک معمولاً برای سلامتی مضر نیست. با این حال، اگر افتادگی پلک‌ها دید شمارا مسدود می‌کند، باید تا زمانی که این عارضه درمان شود از رانندگی اجتناب کنید. دیدگاه بلند مدت به علت افتادگی پلک بستگی دارد. بیشتر اوقات، این وضعیت فقط یک مسئله زیبایی است. با این حال، از آنجایی که افتادگی پلک گاهی اوقات می تواند نشانه یک بیماری خطرناک تر باشد، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

منبع : healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر