FDA آمریکا داروی جدید آلوپسی آرئاتا را تایید کرد

سازمان غذا و دارو (FDA) داروی Olumiant (baricitinib) ساخته شده توسط Eli Lilly را به عنوان اولین درمان خوراکی آلوپسی آرئاتا شدید تایید کرده است

. آلوپسی آرئاتا بیماری است که بیش از 2 میلیون نفر در ایالات متحده را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در میان آن‌ها بازیگر Jada Pinkett Smith و نماینده Ayanna Pressley از ماساچوست هستند. اغلب، این بیماری که باعث ریزش مو می‌شود، با درمان‌های موضعی یا تزریق استروئید درمان می‌شود. اما این روند ممکن است در حال تغییر باشد.

Olumiant همچنین ممکن است اولین مورد از چندین نوع دارو برای درمان این بیماری باشد. فایزر قصد دارد برای تایید Allegro و Concert Pharmaceuticals دارویی برای آلوپسی در فاز سه کارآزمایی بالینی ارائه دهد.

تا به حال، توانایی ما برای درمان آلوپسی محدود به استروئیدهای موضعی و تزریقی بوده است. دکتر برایان توی، متخصص پوست در بیمارستان پراویدنس و استاد بالینی در دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، بیان کرد: استروئیدهای تزریقی، در عین اینکه موثر هستند، بسیار دردناک هستند. اما با این تایید شدن Olumiant، متخصصان پوست اکنون می‌توانند آلوپسی را با یک قرص درمان کنند.

دکتر توی بر این باور است که: “این یک پیشرفت هیجان انگیز است، به ویژه برای کسانی که ریزش موی گسترده دارند، زیرا صدها تزریق در پوست سر و صورت نه تنها دردناک است بلکه راه حل عملی هم نخواهد بود.”

این دارو که قبلا برای برخی از افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید و برخی از بیماران بستری در بیمارستان مبتلا به کووید-19 تایید شده بود، یک داروی سیستمیک است. به جای هدف قرار دادن یک مکان خاص، کل بدن را درمان می‌کند.

یک مهارکننده ژانوس کیناز (JAK)، در قرص‌های خوراکی 2 میلی گرمی Olumiant موجود است و فعالیت یک یا چند خانواده از آنزیم ها را مسدود می‌کند و در مسیری که منجر به التهاب می‌شود تداخل می‌کند.

FDA آمریکا داروی جدید آلوپسی آرئاتا را تایید کرد

FDA بر اساس دو کارآزمایی بالینی دوسوکور و کنترل شده با دارونما، داروی آلوپسی را تأیید کرد.

در کارآزمایی اول، 184 شرکت‌کننده 2 میلی‌گرم Olumiant، 281 شرکت‌کننده 5 میلی‌گرم از دارو، و 189 شرکت‌کننده دارونما دریافت کردند. نتایج نشان داد که 22 درصد از افرادی که 2 میلی‌گرم و 35 درصد افرادی که 4 میلی‌گرم دریافت کرده‌اند، در مقایسه با 5 درصدی که دارونما دریافت کرده‌اند، به پوشش کافی موی سر دست یافته‌اند.

در آزمایش دوم، 156 شرکت کننده 2 میلی گرم، 234 شرکت کننده 4 میلی گرم و 156 شرکت کننده دارونما دریافت کردند. نتایج مشابه کارآزمایی اول بود – 17 درصد از افرادی که 2 میلی گرم دریافت کردند و 32 درصد از افرادی که 4 میلی گرم دریافت کردند، در مقایسه با 3 درصد از افرادی که دارونما مصرف می‌کردند، به پوشش کافی پوست سر دست یافتند.

Olumiant برای دو میلی‌گرم در روز تایید شده است و قرار است که در صورت نیاز با تشخیص پزشک به 4mg در روز افزایش یابد. اما این دارو همانند دیگر داروها داری عوارض جانبی هم است.  شایع ترین عوارض جانبی عبارتند از:

عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی، سردرد، آکنه، کلسترول بالا، افزایش کراتینین فسفوکیناز، خستگی، عفونت مجاری ادراری، افزایش آنزیم‎های کبدی، فولیکولیت، عفونت‎های تنفسی تحتانی، حالت تهوع، عفونت‌های قارچی دستگاه تناسلی، کم خونی، درد شکم، زونا، افزایش وزن.

FDA دارو را تایید کرد. بیان کرد: ” بیماران تحت درمان با Olumiant در معرض خطر ابتلا به عفونت‌های جدی هستند که ممکن است منجر به بستری شدن در بیمارستان یا مرگ شود.”

دکتر سوزان فریدلر، متخصص پوست با رایانه پوستی پیشرفته، این دارو را برای بیماران جوان‌تر و سالم‌تر مناسب می‌داند.

او بر این باور است که : «بیماران مسن‌تر معمولاً بیماری‌های زمینه‌ای و قلبی بیشتری دارند که می‌تواند منجر به عوارض جانبی شدید شود». هر فردی که مصرف این دارو را شروع می‌کند باید عوارض جانبی آن را بداند و در صورت بروز علائم با پزشک خود تماس بگیرد. آن‌ها باید به طور منظم با پزشک تجویز کننده خود ویزیت مطب داشته باشند.»

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر